Tajemniczy ogród to zapomniany, zamknięty od wielu lat i zaniedbany zakątek ogromnego parku, otaczającego posiadłość stryja głównej bohaterki, Mary Lennox, pana Cravena. To także miejsce magiczne i pełne czarownego blasku; miejsce, które staje się azylem dla dziesięcioletniej sieroty Mary. Dziewczynka ucieka tam zawsze wtedy, kiedy czuje się samotna i nikomu niepotrzebna. Ogród wraz z nią przeżywa niezwykłą metamorfozę: zaniedbane kwiaty zaczynają kwitnąć i czarować swoim pięknem. Miejsce to odkrywa przed Mary bolesne sekrety jej zgorzkniałego stryja i posiadłości, która wcale nie jest taka pusta, jak wcześniej myślała dziewczynka. Natura staje się sprzymierzeńcem bohaterów w ich walce o odzyskanie siebie i utraconego dzieciństwa. Najsłynniejsza książka Frances Elizy Burnett to magiczna opowieść o sile marzeń, potędze przyjaźni i czarach, które tak zwyczajnie kryją się w nas samych.
Powieść Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego łączy ze sobą wszystkie zalety powieści przygodowej i podróżniczej. Autor barwnie opisał krajobrazy indyjskiej dżungli końca XIX i początków XX w., trudne życie Hindusów i ich rodzin, codzienną pracę, tradycję i kulturę. Wzruszająca opowieść o losach małego kornaka Amry i jego wspaniałego słonia Birary pokazuje, że między człowiekiem a zwierzęciem może istnieć prawdziwa przyjaźń, pełna wierności, oddania, miłości i poświęcenia. Autor pokazuje, że zwierzę jest rozumną, czułą istotą, która potrafi pokochać swojego opiekuna, zaufać mu i być mu bezgranicznie wierna. Przyjaźń łączy też Amrę i królewicza Nassurę. W utworze ważnym wątkiem jest też motyw przyrody i polowań oraz życia hinduskiego społeczeństwa pod rządami brytyjskich kolonistów.
Słoń Birara to niezwykle ciekawa powieść przygodowa i podróżnicza Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego, której fabuła rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku w Indiach. To wzruszająca opowieść o wyjątkowych losach i niezwykłych przygodach małego Hindusa Amry i jego wspaniałego słonia Birary, która pokazuje, że między człowiekiem a zwierzęciem może istnieć prawdziwa przyjaźń, pełna wierności, oddania, miłości i poświęcenia. Amra po śmierci swojego dziadka staje się kornakiem, czyli opiekunem słoni – aby pomóc swojej ubogiej rodzinie w utrzymaniu, Amra przejmuje obowiązki swojego dziadka i staje się poganiaczem słonia. Tak rozpoczynają się niezwykłe przygody nieustraszonego chłopca i jego silnego, majestatycznego przyjaciela, z którym Amra przemierza dżunglę. Los ma dla Amry jeszcze jedną niespodziankę – chłopiec trafia na dwór maharadźy i zaprzyjaźnia się królewiczem Nassurem – następcą tronu, któremu ratuje życie.
Antoni F. Ossendowski w powieści Słoń Birara udowadnia czytelnikom, że zwierzę jest rozumną, czułą istotą, która potrafi pokochać swojego opiekuna, zaufać mu i być mu bezgranicznie wierna. Słoń Birara to powieść, która opisuje również ówczesne realia Indii – trudne życie Hindusów i ich rodzin, codzienną pracę, tradycję i kulturę oraz w sposób niezwykle obrazowy przedstawia egzotykę i krajobrazy indyjskiej dżungli, łącząc w sobie wszystkie zalety powieści przygodowej i podróżniczej. W utworze ważnym wątkiem jest też motyw przyrody i polowań oraz życia hinduskiego społeczeństwa pod rządami brytyjskich kolonistów.
To piękna książka dla dzieci, której lektura z pewnością zachwyci uczniów, dla których Słoń Birara stał się lekturą, uzupełniając nowy kanon lektur dla klas 4-6 szkoły podstawowej.
Prezentowana książka to wydanie w miękkiej oprawie i lektura z opracowaniem. Zawiera rzetelnie przygotowane informacje zbiorcze i przydatne notatki dotyczące najważniejszych elementów lektury, uwzględniając realizację podstawy programowej, tok pracy z książką i wymagania nauczycieli. To wydanie przygotowane z myślą o uczniach, które może stać się szczególnie pomocne podczas realizacji i omówienia treści lektury w szkole podstawowej.
Klechdy sezamowe po raz pierwszy wydano w 1913 r. Słowo klechda oznacza podanie ludowe. Leśmian stworzył ten zbiór pod wpływem fascynacji egzotycznymi, orientalnymi opowieściami i baśniowymi motywami. Oparł się w nim na Księdze 1001 nocy zbiorze baśni, podań i przypowieści literatury arabskiej, spisanych między VIII a XVII w. W Klechdach sezamowych znajdują się opowieści: Ali-Baba i czterdziestu zbójców, Baśń o Aladynie i o lampie cudownej, Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze, Baśń o rumaku zaklętym, Rybak i Geniusz, Opowiadanie Króla Wysp Hebanowych.
Kanwą dla wydarzeń Cierpień młodego Wertera były osobiste przeżycia autora. Tematem utworu jest historia nieszczęśliwej miłości wrażliwego młodzieńca Wertera do Loty. Bohater, zakochując się w Locie, wiedział, że jest ona zaręczona z innym mężczyzną, mimo to obdarzył ją uczuciem. Początkowa radość, upojenie uczuciami stopniowo przeradzały się w rozpacz, pustkę, żal. Poczucie bezsensu życia, ból istnienia, nie możność bycia z ukochaną Lotą, która została żoną Alberta doprowadza Wertera do samobójczej śmierci. Cierpienia są sztandarowym utworem epoki "burzy i naporu", jest to powieść o miłości, ale też doskonały przykład powieści mieszczańskiej.
Johann Wolfgang Goethe (1749-1832) - urodził się w 1749 r. we Frankfurcie nad Menem w rodzinie mieszczańskiej. W młodości studiował prawo, lecz karierę prawniczą porzucił dla literatury. Przez lata pełnił funkcję tajnego radcy księcia Karola Augusta w Weimarze, a następnie prezesa Izby Finansów. Powierzono mu również kierownictwo nad teatrem weimarskim. Międzynarodową sławę zdobył już jako dwudziesto-parolatek dzięki powieści Cierpienia młodego Wertera. Werter stał się pierwowzorem bohatera romantycznego, człowieka nieszczęśliwie zakochanego i wyalienowanego. Z kolei Goethe cieszył się ogromnym autorytetem, a na spotkania z nim przybywali wybitni mężowie stanu i artyści z całej Europy. Poza Cierpienia mi młodego Wertera, do jego najwybitniejszych dzieł należą: Faust, Król olch, Herman i Dorota. Jego twórczość, wyrastająca z klasycyzmu, a zarazem prekursorska dla romantyzmu, wywarła wielki wpływ na literaturę jemu współczesnych i potomnych. Pisarz zmarł w 1832 r. w Weimarze.
Wybór bajek i satyr to książka, w której zaprezentowano m.in. bajki: Ptaszki w klatce, Lew i zwierzęta, Dewotka, Dobroczynność, Alegoria oraz satyry: Do króla, Świat zepsuty, Pijaństwo czy Żona modna. Autor w swoich utworach krytykował ludzkie wady i ułomności, takie jak: pycha, zarozumiałość, obłuda, dewocja, głupota, naiwność, upór czy egoizm. Zajmował się również krytyką polityczną i społeczną, poruszając problem dążenia do wolności, kwestie dobra i zła w społeczeństwie, prawdy i fałszu oraz władzy i jej funkcjonowania w państwie. Ośmieszał znane konwencje literackie, wymierzał ostrze krytyki w osoby publiczne, piętnował negatywne postawy ludzkie i w przejaskrawiony sposób przedstawiał ówczesne obyczaje.
Zbrodnia i kara"" Fiodora Dostojewskiego powstała w 1866, w Polsce po raz pierwszy została wydana w latach 1887-1889. Autor, tworząc dzieło, nie przypuszczał, że książka przyniesie mu sławę i niemal natychmiast zostanie zaliczona do klasyki literatury światowej. Zbrodnia i kara wpisuje się w nurt dziewiętnastowiecznego realizmu, aczkolwiek swoim przesłaniem znacznie wykracza poza te ramy. Arcydzieło Dostojewskiego to również wybitne studium ludzkiej psychiki, autor jak nikt inny przeanalizował skutki zbrodni, koncentrując się nie tylko na jej sprawcy, ale też na otoczeniu wokół niego. Zbrodnia i kara to dzieło o charakterze uniwersalnym, czytelnik znajdzie tu wiele pytań, na które od lat wielu poszukuje odpowiedzi, m.in. zagadnienia dotyczące sensu życia, istnienia Boga, niesprawiedliwości społecznej, odpowiedzialności za popełniane czyny i wiele innych.
Lalka to niezwykle interesująca powieść o losach bogatego kupca z Warszawy, który zakochał się w arystokratce - Izabeli Łęckiej - i staraniach jakie czynił, by zyskać sobie jej przychylność. Stanisław Wokulski z ubogiego subiekta szybko stał się zamożnym i szanowanym kupcem, który nie tylko doskonale pomnażał własny majątek, ale pomógł kilku osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Miłość do Izabeli była dla niego siłą napędową - to dla tej kobiety pojawiał się na salonach i zabiegał o pozycję w świecie arystokracji. Ale czy wystarczyło to, aby zdobyć serce chłodnej i wyrachowanej panny? Kolejnym ważnym wątkiem utworu są wspomnienia i opowieści starego subiekta - bonapartysty i oddanego przyjaciela Stanisława Wokulskiego - Ignacego Rzeckiego. Ignacy przez wiele lat zarządzał sklepem Wokulskiego i dbał o jego interesy. Czy uda mu się przekonać swojego przyjaciela, aby skupił się na pracy i ożenił ze skromną, pracowitą i piękną panią Stawską?
Lalka to niezwykle interesująca powieść o losach bogatego kupca z Warszawy, który zakochał się w arystokratce - Izabeli Łęckiej - i staraniach jakie czynił, by zyskać sobie jej przychylność. Stanisław Wokulski z ubogiego subiekta szybko stał się zamożnym i szanowanym kupcem, który nie tylko doskonale pomnażał własny majątek, ale pomógł kilku osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Miłość do Izabeli była dla niego siłą napędową - to dla tej kobiety pojawiał się na salonach i zabiegał o pozycję w świecie arystokracji. Ale czy wystarczyło to, aby zdobyć serce chłodnej i wyrachowanej panny? Kolejnym ważnym wątkiem utworu są wspomnienia i opowieści starego subiekta - bonapartysty i oddanego przyjaciela Stanisława Wokulskiego - Ignacego Rzeckiego. Ignacy przez wiele lat zarządzał sklepem Wokulskiego i dbał o jego interesy. Czy uda mu się przekonać swojego przyjaciela, aby skupił się na pracy i ożenił ze skromną, pracowitą i piękną panią Stawską ?
Dziady cz. II to dramat, w którym Adam Mickiewicz sięga do ludowych wierzeń, w których świat realny współistnieje ze światem duchów. Autor opisuje pogańską uroczystość, poświęconą duchom zmarłych. W kaplicy przycmentarnej gromadzą się mieszkańcy wsi, by pod przewodnictwem Guślarza wziąć udział w obrzędach. Guślarz wydaje polecenia zgromadzonym i przywołuje duchy, by dowiedzieć się, jakiej pomocy oczekują. Jednak przybyłe na uroczystość dziadów zjawy, nie chcą napojów i jedzenia, nie oczekują pomocy, ponieważ nikt ze zgromadzonych w kaplicy nie potrafi im pomóc. Duchy opowiadają historie swojego ziemskiego życia oraz mówią o cierpieniach, których doświadczają po śmierci. Kończąc swoją wizytę w kaplicy, wygłaszają przestrogi, które mają uchronić ludzi przed popełnianiem takich błędów jak te, przez które same nie mogą osiągnąć szczęścia wiecznego Adam Mickiewicz (1798-1855) był synem adwokata Mikołaja Mickiewicza oraz Barbary z Majewskich, córki ekonoma. Otrzymał gruntowne wykształcenie w dominikańskiej szkole w Nowogródku, a następnie podjął studia w Wilnie, które ukończył z tytułem magistra. Następnie zaczął pracować jako nauczyciel. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych twórców epoki romantyzmu (obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego). Napisał m. in. Odę do młodości (1820 r., wydanie 1827 r.), cykl Ballady i romanse (1822 r.), poemat historyczny Grażyna(1823 r.), Dziady cz. II i IV (1823 r.), Sonety krymskie (1826 r.), Dziady cz. III (1832 r.), Księgi narodu i pielgrzymstwa polskiego (1832 r.) oraz poemat Pan Tadeusz (1834 r.). Nadaje się na nagrody dla uczniów szkół podstawowych. Zobacz fragment książki Tematy powiązane: Beletrystyka dla młodzieży, Nagrody dla szkoły podstawowej, Nagrody dla szkoły średniej, Lektury dla szkoły średniej, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, Książki dla bibliotek
Zeszyt bystrzaka to nowa seria książek edukacyjnych dla dzieci, w których nauka łączy się z dobrą zabawą. Każda strona to inne zadanie do wykonania, rozwiązując je dzieci m.in. dowiedzą się wielu ciekawych informacji o Polsce i wybitnych Polakach, poznają symbole naszego kraju, zabytki, tradycję i kulturę. Z drugiej książki najmłodsi zaznajomią się z przepisami ruchu drogowego.
Książka Moja kaligrafia zawiera szereg ćwiczeń doskonalących naukę pisania. Zadania zostały ułożone w kolejności zgodnej z nabywaniem przez dzieci sprawności grafomotorycznych. To doskonały wstęp do nauki pisania liter, cyfr, pojedynczych wyrazów, a nawet pierwszych zdań.
A to Polska właśnie to zbiór rymowanych wierszyków o Polsce. Dzięki tej książce młodzi czytelnicy wybiorą się w wierszowaną podróż po różnych regionach naszego kraju Mazowszu, Wielkopolsce, Małopolsce, Śląsku, Podhalu, Kaszubach, Podlasiu. W publikacji w poetyckiej formie przedstawione zostały zabytki, słynne miejsca, kultura i tradycje poszczególnych regionów, a także sławni artyści czy naukowcy. Całość wzbogacają kolorowe, korespondujące z tekstami ilustracje.
Winnetou to książka, której akcja toczy się na Dzikim Zachodzie. Jednym z bohaterów tej powieści jest biały mężczyzna - Old Shatterhand, który wyrusza w daleką podróż, aby pomóc przy budowie kolei. Tam poznaje syna wodza Apaczów - Winnetou. Ich znajomość przemieni się w piękną przyjaźń, której nie będą w stanie zniszczyć różnice kulturowe i religijne. Wspólnie przeżyją niezwykłe przygody i wyjdą cało z niejednej opresji. Czy ich więź faktycznie jest w stanie przetrwać wszystko? Beletrystyka idealna na nagrody dla uczniów szkół podstawowych!
Winnetou to powieść przygodowa niemieckiego pisarza Karola Maya, powstała w 1893 roku. Jest najpopularniejszą książką w dorobku pisarza, uznawaną za klasykę literatury dziecięco-młodzieżowej. Głównym bohaterem powieści jest młody, biały mężczyzna, który dzięki splotowi pewnych okoliczności wyrusza w podróż na Dziki Zachód, by tam wziąć udział w pracach pomiarowych, służących do wybudowania trakcji kolejowej. W nowym mieście doświadcza wielu fascynujących i niebezpiecznych przygód, poznaje zwyczaje i zachowania Indian rdzennych mieszkańców tych ziem. Powieść jest nie tylko historią o przygodach doświadczonych na Dzikim Zachodzie, opowiada również o sposobie, w jaki biali ludzie dokonywali ekspansji kolonialnej na terytorium Indian, a także uczy szacunku i tolerancji dla inności.
Lassie, wróć! to opowieść o niezwykłej przyjaźni chłopca i psa. Ich przyjaźń była silniejsza niż wszystkie przeciwności losu. Gdy rodzice chłopca sprzedali Lassie, zrozpaczony Joe myślał, że już nigdy nie zobaczy swojej przyjaciółki. Jednak owczarek wracał za każdym razem, gdy rodzice jego małego przyjaciela odwozili go do nowego właściciela. Ich decyzji nie zmieniła nawet ucieczka chłopca z domu - gdy tylko odnaleźli syna, po raz kolejny oddali zwierzę nowemu właścicielowi. Czy wydarzy się coś, co zmiękczy serca dorosłych i pozwoli chłopcu zatrzymać ukochaną Lassie?
Książka w wersji polsko-ukraińskiej powstała z myślą o młodych czytelnikach z Polski i Ukrainy, którzy mogą czuć się zagubieni w gąszczu słów. Ale nie martwcie się, to nie będą nudne, poważne wykłady. To próba wytłumaczenia poprzez historyjki, któremogły przydarzyć się każdemu, ważnych pojęć, takich jak: przyjaźń, wolność, pokój. To opowieści o sile uczuć, słów i potrzebie wartości. To materiał do przemyśleń i rozmów o ważnych dla każdego sprawach.
Quo vadis przedstawia szeroką panoramę starożytnego Rzymu i początków chrześcijaństwa, uzupełnioną wątkiem miłości Winicjusza i Ligii. Należą oni do dwóch odrębnych światów: rzymski patrycjusz i chrześcijańska zakładniczka z plemienia Ligów. Wątek miłosny obfituje w liczne zwroty akcji: ucieczkę Ligii, jej poszukiwania przez Winicjusza, próbę porwania, przemianę Winicjusza i przyjęcie przez niego chrztu, wreszcie uwięzienie i cudowne ocalenie na arenie. W powieści ważnym elementem jest wątek historyczny, który skupia się na osobie rzymskiego cesarza Nerona, a także prześladowaniach chrześcijan i szerzeniu się wiary chrześcijańskiej. Duchowym przywódcą chrześcijan w tym czasie był apostoł Piotr, który zostaje pojmany i ukrzyżowany. Punktem kulminacyjnym powieści jest walka Ursusa z turem. Czy lud rzymski otworzy się w końcu na naukę chrześcijańską? Czy miłość Ligii i Winicjusza pozwoli im przetrwać prześladowania?
Antologia poezji miłosnej to obszerny wybór najpiękniejszych wierszy o miłości. Książka prezentuje przekrój liryków od czasów najdawniejszych po współczesność. Wewnątrz czytelnik znajdzie utwory naj bardziej znanych polskich poetów, m.in. Jana Kochanowskiego, Mikołaja Sępa Szarzyńskiego, Jana Andrzeja Morsztyna, Wespazjana Kochowskiego, Elżbiety Drużbackiej, Franciszka Karpińskiego, Jana Czeczota, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Adama Asnyka, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Leopolda Staffa, Bronisławy Ostrowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Kazimiery Iłłakowiczówny, Jarosława Iwaszkiewicza, Bruna Jasieńskiego, Juliana Przybosia, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Andrzeja Sosnowskiego, Marcina Barana. Na kartach niniejszej antologii nie brakuje też interesujących liryków autorów mniej znanych, m.in. Jana Gawińskiego, Stanisława Starzyńskiego, Stefana Witwickiego, Gustawa Ehrenberga, Michała Bałuckiego, Mariana Gawalewicza, Marii Grossek-Koryckiej, Edmunda Biedera, Józefa Ruffera, Albina Dziekońskiego, Światopełka Karpińskiego. Antologia poezji miłosnej to zestawienie różnych utworów, tych wybitnych i tych mniej docenianych, jednak to, co je łączy, to tematyka skupiona wokół jednego z najbardziej niezwykłych uczuć, znanych człowiekowi...
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?