Opowieść o podróży pewnego człowieka, który postanowił odkryć coś prawdziwego i ważnego w wierze chrześcijańskiej. Nic nie jest tak ekscytujące, jak być chrześcijaninem! Istota ludzka została tak stworzona, że obecność Boga w Jego dziele to niezbędny element człowieczeństwa. Przesłanie zawarte w tej książce prowadzi do wolności. To początek drogi obfitujący w pokarm duchowy i zdrowy rozsądek.
W ciągu pierwszych dwudziestu lat życia wszystkie kluczowe decyzje podejmują za nas rodzice. Po przekroczeniu granicy dwudziestu lat zaczynamy dokonywać wyborów na własne konto. Od ich jakości zależy to, jak będzie wyglądało nasze życie, gdy stuknie nam czterdziestka. A zatem, od tej chwili piłka znajduje się po twojej stronie boiska.
Boża obecność jest linią bezpieczeństwa rozciągniętą wzdłuż twojej drogi życia. Nie idziesz przez życie bez przyczyny. Dokądś zmierzasz, a najlepszy plan dla twojego życia ma Bóg. On wie, co czyni, ale pragnie się upewnić, czy ty jesteś gotów Mu zaufać i odkryć to, co dla ciebie przygotował.
•Bóg jest wielki – ty nie.
•On wie wszystko – ty masz problem, aby zdać egzamin z matematyki.
•Bóg rozumie cię, będąc blisko ciebie – ty bardzo często nie rozumiesz samego siebie.
•On ma władzę nad wszystkimi wydarzeniami w twoim życiu – ty jesteś słaby, nawet na dopingu.
•Bóg wie, które rozwiązanie jest najlepsze – ciebie stać jedynie na zgadywanie.
•On kładzie na tobie dłoń swojej Opatrzności – ty sam masz problem z przeżyciem kolejnego dnia.
Nie jesteś już dzieckiem, lecz dorosłym człowiekiem. Od decyzji, które podejmiesz w najbliższym czasie będzie zależało, czy w wieku czterdziestu lat osiągniesz sukces, czy poniesiesz porażkę. Czterdzieści lat minie tak szybko, że nie zdążysz się zorientować. Jeśli w to nie wierzysz, zapytaj jakiegoś czterdziestolatka.
prawdę, a bardziej o pewność. Prawda jest dla nich pojęciem abstrakcyjnym, istniejącym gdzieś na zewnątrz, pojęciem, które być może ma niewielkie znaczenie praktyczne. Pragną jednak pewności, ponieważ daje im ona poczucie bezpieczeństwa. Poszukiwanie pewności jest jednak poszukiwaniem prawdy. Znajomość prawdy i rozumienie powodów uzasadniających nasze przekonania daje nam trwałą pewność. Głównym założeniem tej książki jest to, że prawda absolutna jest rzeczywistością obiektywną, która istnieje niezależnie od tego, co się myśli lub czuje. Jest to rzeczywistość prawdziwa dla wszystkich ludzi, zawsze i wszędzie. Prawda jest realna i konkretna niezależnie od tego, czy się w nią wierzy czy nie, tak samo jak Mount Everest jest prawdziwy i konkretny, niezależnie od tego, czy ktoś się na niego wspiął czy nie. W przeciwieństwie do myślenia postmodernistycznego, nie tworzymy prawdy, ale ją odkrywamy. Wiara nie determinuje rzeczywistości, rzeczywistość istnieje niezależnie od wiary. Nasza wiara w prawdę po prostu sprowadza nas do rzeczywistości i sprawia, że możemy odczuwać jej moc w naszym życiu.
Fascynująca, przekonująco i dynamicznie napisana książka burzy stereotypy, które tkwią w nas głęboko i są źródłem nieustannej frustracji. Co robić, gdy lubimy poświęcać czas swojej pracy, a jednocześnie pragniemy troszczyć się o rodzinę? Czy wspinanie się po szczeblach zawodowej kariery musi nieuchronnie łączyć się z zaniedbywaniem bliskich nam osób? Czy te dwie, tak ważne dla nas sfery, muszą się rozwijać tylko na zasadzie negatywnej zależności - jedna kosztem drugiej?Możliwe, a wręcz nieodzowne jest godzenie wielu rodzajów naszej aktywności życiowej. Ta znakomita książka, autora światowego bestsellera Sztuka przyjaźni, ukazuje jak krótkotrwała może być kariera pracoholików, którzy nie mają oparcia w rodzinie lub grupie zaufanych przyjaciół, oraz jak często ludźmi prawdziwego sukcesu zostają szczęśliwi małżonkowie i rodzice, poświęcający czas rodzinie (gdyż właśnie najbliżsi najsilniej motywują ich do twórczej pracy).Autor podaje mnóstwo praktycznych i bardzo istotnych rad, dzięki którym można pracować efektywniej, lepiej wykorzystywać swoje możliwości, żyć pełniej i uniknąć tragedii porażki.
Wszyscy ludzie - małżonkowie i osoby samotne, młodzi i starzy - chcą doświadczać miłości. To wielka emocjonalna potrzeba. Kiedy zostanie ona zaspokojona, będą mogli w pełni wykorzystać swój potencjał - dla Boga i świata. Kiedy jednak czują się pozbawieni miłości, toczą ciężką walkę o przetrwanie. Nic nie wpływa na poczucie szczęścia równie silnie, jak doświadczenie miłości. Prawdy zawarte w tej książce pomogą samotnym nauczyć się kochać i doświadczyć tego, że są kochani. Odkryjmy radość płynącą z umiejętnego wyrażania miłości i poczujmy się naprawdę kochani!Każdy z nas obdarowany jest przez Boga pragnieniem pełnej i bezwarunkowej miłości. Nie będziemy w stanie jej wyrazić ani przyjąć, jeśli nie nauczymy się posługiwać językiem miłości. Książka opisuje sposób, w jaki ludzie o różnych typach osobowości okazują miłość innym. Istnieje pięć języków miłości: czas, afirmacja, prezenty, pomoc i dotyk.W pierwszej książce, w bestsellerze Sztuka wyrażania miłości w małżeństwie (Vocatio, Warszawa 2003), Gary Chapman przekazał swoje przesłanie trzem milionom czytelników. W tym tomie stara się zaspokoić potrzeby ludzi żyjących w stanie wolnym, posługując się przykładami zaczerpniętymi z życia, cytując anegdoty, których bogaty zbiór zebrał w ponad trzydziestoletniej pracy z samotnymi ludźmi. Wypróbowane zasady wyrażania i przyjmowania wyrazów bezwarunkowej miłości znajdują zastosowanie we wszystkich naszych relacjach z innymi ludźmi: z przyjaciółmi, współpracownikami, kolegami ze szkoły lub współlokatorami, niezależnie od naszego wieku, niezależnie od statusu człowieka rozwiedzionego, owdowiałego, żyjącego w separacji czy kogoś, kto nigdy nie zawarł związku małżeńskiego.GARY CHAPMAN jest autorem bestsellerów z cyklu Sztuka wyrażania miłości i szefem organizacji doradczej Marriage and Family Life Consultants, Inc. Wygłasza liczne odczyty na całym świecie, prowadzi również program radiowy nadawany przez ponad sto stacji radiowych.
Gdyby "przebaczenie" miało uniemożliwiać otwarte relacje z innymi, obiecując indywidualne uwolnienie się od problemu i ułatwienie nam życia, to nie udzielajmy go ani nie przyjmujmy.
Gdyby "przebaczenie" miało negować istnienie w nas gniewu, chciało udawać, że nic się nie stało i w ten sposób blokowało otwarte relacje, to nie ufajmy mu, nie budujmy na nim niczego.
Gdyby :przebaczenie: chciało pominąć skruchę, zapomnieć o nabrzmiałych, nie rozwiązanych problemach, o zaprowadzaniu sprawiedliwości, to nie spieszmy się z nim nie dajmy się na nie nabrać.
Gdyby "przebaczenie" miało wynosić nas ponad drugą osobę, to nie zgadzajmy się na takie jednostronne rozwiązania. Niech wysiłek obu stron będzie jednakowy, wspólny, niech zapanuje otwartość, aby możliwe było pojednanie i włącznie się w twórczą wspólnotę.
***
Nie ma takich związków międzyludzkich, którym nie towarzyszył by ból, zranienie, cierpienie i poczucie odrzucenia.
W poradniku autor zachęca nas byśmy uczyli się przebaczać.
Przebaczenie zbliża ludzi, odbudowuje zachwiane, często w wyniku codziennych nieporozumień relacje. Jest to bowiem coś więcej niż akt dobroczynny, wyraz poświęcenia, czy posłuszeństwa.
Autor omawiając czym jest przebaczenie przytacza liczne cytaty z
Najnowszy Słownik liturgiczny zawiera niezwykle przejrzystą listę świąt i uroczystości, ułożoną w porządku chronologicznym. Punktem wyjścia jest początek roku kalendarzowego.W skład publikacji wchodzą również szeroko rozbudowane terminy związane z sakramentem liturgii. Tekstowi w języku polskim towarzyszy tłumaczenie na język angielski i niemiecki.Książka przeznaczona jest zarówno dla osób wtajemniczonych w terminy i pojęcia liturgiczne, jak i dla tych, którzy w tej dziedzinie pozostają laikami.
To niezwykła książka. Jego przewodnim tematem jest spojrzenie na osobę i posłannictwo Jezusa Chrystusa oraz Pismo Święte w aspekcie wiarygodności i w kontekście dyskusji, jaka się toczy między konserwatywnymi a liberalnymi prądami w biblistyce.
W Biblii niejednokrotnie została wyrażona troska o głosicieli i słuchaczy Słowa Bożego. Kościół w pełni podziela to zatroskanie, bo kto słucha i rozumie, przynosi plon (por. Mt 13,23). Dobrze więc się stało, że głosiciele, zabiegający o zrozumienie Słowa wśród słuchaczy, otrzymują nową pomoc: Poradnik homiletyczny, tom zawierający ponad trzy tysiące zwięzłych opowiadań o działaniu Słowa Bożego w życiu konkretnych ludzi, o przyjmowaniu Ewangelii i pytaniach, które wzbudza ona w sercach słuchaczy, a także o odpowiedziach, których udzielili. Poradnik idzie za starym i życiowo sprawdzonym powiedzeniem: exempla trahunt (przykłady pociągają). Ci, którzy obserwują życie w kontekście Słowa Bożego, mogą dopisywać i przekazywać sami takie przykłady.
Mam odwagę powiedzieć, że Poradnik homiletyczny stanie się znakomitą pomocą w głoszeniu Bożego Słowa. Niezwykle przejrzysty sposób jego zorganizowania czyni z tej książki bardzo przktyczny poradnik pozwalający na szybkie dobranie właściwych przykładów do przygotowywanych homilii. Z tego powodu będzie on stanowił nieocenioną pomoc nie tylko dla głosicieli Słowa, ale i dla katechetów, na których barkach spoczywa również ogromna odpowiedzialność za skuteczne nauczanie.
Wielu ludzi, którzy narodzili się duchowo do Życia w CHRYSTUSIE (tzn. narodzili się na nowo), a więc ludzi, którzy zaufali Chrystusowi i poddali się Mu, uznając w Nim nie tylko Zbawiciela, ale także swego PANA, nabywa przekonania, iż w chwili podejmowania tej niezmiernie ważnej życiowo decyzji otrzymują swoisty „bilet do Nieba” - pewnego rodzaju polisę ubezpieczeniową, której ważności nic i nikt (nawet sam Bóg) nie może już zmienić. Czy rzeczywiście tak jest? Czy Pismo święte naprawdę to mówi o nowym narodzeniu?
David Pawson poddaje teologię „biletu do nieba" wnikliwej i bardzo rzetelnej analizie biblijnej. Zaskakujące obserwacje wynikające z prostego zastosowania podstawowych metod hermeneutyki biblijnej prowadzą go do sformułowania ważnych definicji, czym w rzeczywistości jest zbawienie, na czym ono polega i jak się realizuje w życiu człowieka, który wiąże się z Chrystusem. Autor jednak nie poprzestaje na tym, lecz prowadzi czytelnika przez cały Nowy Testament w odkrywaniu niezwykle ważnego i najczęściej niedocenianego aspektu zbawienia, jakim jest TRWANIE W CHRYSTUSIE.
*
„Wszystkie skarby Niebios są do naszej dyspozycji, ale tylko W CHRYSTUSIE. Mamy do nich pełny dostęp, o ile związaliśmy się z Chrystusem i w Nim trwamy. Moim zadaniem jest przypomnienie o tych skarbach”.
David Pawson
Kiedy rozpoczęła się reformacja? 500 lat temu czy może kilka stuleci wcześniej? Czy reformacja bez Marcina Lutra byłaby możliwa? Czy rzeczywiście osłabiła ona Kościół katolicki, czy może wręcz przeciwnie: ocaliła go? Jak bardzo zmieniła świat, wykraczając mocno poza sferę kościelną? Czy Polska mogła stać się krajem protestanckim?Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć w swojej książce Włodzimierz Tasak. Autor podkreśla także, że reformacja to nie tylko Luter, spory teologiczne i rozłam w Kościele. To fascynująca historia zarówno wykorzystanych, jak i zmarnowanych możliwości ukształtowania świata na nowo. To również zjawisko, które znacznie wyraźniej wywarło wpływ na dzieje Polski, niż nam się dziś wydaje. Mamy nadzieję, że ukazany przez Autora sposób rozumienia i prezentowania historii reformacji zainteresuje czytelników i zachęci do dalszego jej poznawania.WŁODZIMIERZ TASAK jest absolwentem studiów historycznych na Uniwersytecie Gdańskim oraz studiów teologicznych w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, gdzie obronił także doktorat z teologii. Wieloletni wykładowca historii Kościoła w Wyższym Baptystycznym Seminarium Teologicznym w Warszawie, a także redaktor prowadzący serii wydawniczej Wielkie tajemnice II Wojny Światowej oraz miesięczników Słowo Prawdy i Teraz i zawsze. Tłumacz literatury wojskowo-historycznej i teologicznej, autor licznych artykułów z obu tych dziedzin. Autor książki Historia statusu prawnego Kościoła Baptystycznego w Polsce w latach 1918-1997 (2015). Obecnie pastor w Kościele Chrześcijan Baptystów i nauczyciel historii w prywatnym liceum.
Niełatwe w praktyce założenia tzw. przekładu dynamicznego zmierzają do poszukiwania ekwiwalentów pomiędzy językiem oryginału i przekładu na wielu poziomach: semantycznym, merytorycznym oraz kontekstowym. W odniesieniu do tłumaczenia biblijnego dodatkowa trudność w realizacji tej techniki bierze się z faktu, iż mamy do czynienia ze szczególnej rangi tekstem, będącym depozytem i przekazem Słowa, z którym Bóg zwraca się do człowieka żyjącego w określonym miejscu i czasie. Naczelną dyrektywą staje się wówczas troska o wierne oddanie prymarnego przesłania poszczególnych ksiąg biblijnych z jednoczesnym zachowaniem dbałości o komunikatywność przekazu Słowa natchnionego skierowanego do konkretnych wiernych i użytkowników języka. Świadectwa poszanowania tej zasady bez trudu dają się odnaleźć w najnowszej części Nowego Przekładu Dynamicznego Pisma świętego, jakim jest tłumaczenie Pawłowego Listu do Efezjan.
prof. dr hab. Stanisław Koziara
Katedra Lingwistyki Kulturowej i Komunikacji Społecznej
Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie
List do Efezjan zaprasza nas do Życia w Chrystusie i przez Chrystusa. Dzięki dynamicznemu przekładowi tekstu Pisma świętego stajemy przed szansą takiego obcowania z Bożym Słowem, które w przekładzie na język polski zachowuje swoją „moc oddziaływania”, stara się bowiem przekazać nie tylko znaczenia poszczególnych terminów, ale i dążenia, intencje, a nawet emocje zarówno autora natchnionego, jak i środowiska pierwszych chrześcijan, do których adresowane były te słowa.
Ks. prof. dr hab. Krzysztof Bardski
Kierownik Katedry Filologii Biblijnej UKSW
Słownik nauczania Jezusa oraz tematów czterech Ewangelii współtworzy oraz wydatnie rozwija jeden z najistotniejszych nurtów badań biblijnych i teologicznych, dotyczący życia, posłannictwa i nauczania Jezusa Chrystusa. Wartość świadectwa Ewangelii kanonicznych jest największa, ponieważ wiarygodnie utrwaliły pamięć o Jezusie z Nazaretu, karmioną wiarą uczniów, którzy jako pierwsi stali się Jego wyznawcami i utrwalili ją na piśmie. Nie wystarczy jednak Ewangelie czytać, trzeba również je poprawnie rozumieć i objaśniać. Niniejszy tom wpisuje się w dziedzinę hermeneutyki biblijnej, czyli sztuki interpretacji Biblii. Coraz lepiej widać, że na progu XXI wieku jej potrzeba stała się większa niż kiedykolwiek wcześniej.
Benedykt XVI powiedział: „Upada sam Kościół, jeśli nie znamy Jezusa”. Redaktorzy oryginalnego wydania napisali, że uprzystępnienie ogromnego wysiłku intelektualnego i duchowego, którego owoc stanowi ten tom, wspomagają swoją modlitwą. To bardzo cenne dopowiedzenie, które należy powtórzyć w wydaniu tego dzieła w języku polskim. Biblia, to jest Stary i Nowy Testament, powstała z wiary i dla wiary, zatem jej czytanie i objaśnianie, aby było konstruktywne i twórcze, powinno uzasadniać i wzmacniać wiarę chrześcijańską. Wzgląd na to sprzyja rekomendowaniu niniejszego Słownika nie tylko w uprawianiu wiedzy akademickiej na wydziałach teologicznych i w seminariach duchownych, lecz również w wychodzeniu naprzeciw potrzebom każdego, kto wśród sprzecznych trendów i zawirowań współczesnego świata, odnajduje w Jezusie Chrystusie i Ewangelii ponadczasowy oraz niezawodny drogowskaz.
Ks. prof. zw. dr hab. Waldemar Chrostowski
Członek Komitetu Teologicznego Polskiej Akademii Nauk
Laureat Nagrody Ratzingera (2014)
ILUSTROWANA ENCYKLOPEDIA BIBLIJNA to znakomite wprowadzenie w świat Biblii. Przystępny język oraz piękne, barwne ilustracje ukazują niezwykłe bogactwo czasów opisanych na stronicach Pisma świętego. Przybliżają one postaci, wydarzenia oraz tło kulturowe Biblii. Wprowadzają w zagadnienia historii, archeologii i geografii biblijnej. Znakomite mapy pomagają lepiej zrozumieć przebieg narracji biblijnej, a tabelaryczne zestawienia oraz liczne diagramy umożliwiają uzyskanie szerszej perspektywy na całość przedstawianych zagadnień dotyczących życia w czasach Starego i Nowego Testamentu.Informacje zawarte w tej książce to świetnie zorganizowana, skondensowana wiedza, która każdemu zainteresowanemu czytelnikowi pomoże w zbliżeniu się do realiów świata, w którym realizowała się historia zbawienia. Siłą tej książki jest przejrzyste zgromadzenie w jednym miejscu kluczowych informacji oraz najważniejszych tematów i faktów potrzebnych do pełnego zrozumienia przesłania Biblii. Dzięki temu ILUSTROWANA ENCYKLOPEDIA BIBLIJNA jest publikacją szczególnie użyteczną nie tylko dla młodych czytelników, ale także dla ich rodziców, nauczycieli, wychowawców i katechetów. Jesteśmy przekonani, że prezentowana książka stanie się dla jej czytelników znakomitym kluczem, który otworzy przed nimi podwoje Biblii, a dzięki temu przyczyni się nie tylko do zdobycia potrzebnej wiedzy, ale przede wszystkim do osobistego zbliżenia się do Boga i lepszego Jego poznania.
Na gruncie dziejów oraz wiary i pobożności starożytnego Izraela wyrosły i okrzepły dwie religie: chrześcijaństwo i judaizm rabiniczny. Największy paradoks polega na tym, że są one całkowicie autonomiczne, a zarazem nierozerwalnie ze sobą złączone rozlicznymi więziami. Innym paradoksem jest to, że przez prawie dwa tysiące lat, które upłynęły od narodzin chrześcijaństwa i judaizmu rabinicznego, wyznawcy obydwu religii skutecznie współdziałali... we wzajemnym oddalaniu się od siebie. Dlatego trzeba cierpliwie wydobywać i przypominać to, co nas łączy, a zarazem uświadomić sobie, jak wiele wykopano głębokich i dzielących nas przepaści. Proces separacji został zapoczątkowany jeszcze za życia Jezusa i w początkach istnienia Kościoła apostolskiego, a następnie był ustawicznie pogłębiany w pierwszych stuleciach ery chrześcijańskiej. Właśnie tej zapalnej problematyki dotyczą rozważania zamieszczone w niniejszej książce. Stanowi ona kontynuację poprzedniej, opatrzonej tytułem Starożytny Izrael. Od Abrahama do zburzenia świątyni jerozolimskiej przez Rzymian, która zawierała syntetyczny wykład historii i religii biblijnego Izraela. Na jej podłożu, o czym przesądziła sprawa mesjańskiej i Boskiej tożsamości Jezusa, dokonało się rozejście dróg Kościoła i Synagogi.
Ks. prof. zw. dr hab. Waldemar Chrostowski
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich
KSIĄŻKA ZOSTAŁA NAGRODZONA PRZEZ STOWARZYSZENIE WYDAWCÓW KATOLICKICH NAGRODĄ FENIKS 2014 W KATEGORII KSIĄŻKA AUTORA ZAGRANICZNEGO
Nudne filmiki o narkotykach, z których pierwszy odcinek nosi tytuł Uzależnienie, to projekt skierowany do młodzieży. Został on zrealizowany w myśl zasady „bawi i uczy”. Współczesna młodzież żyje w świecie natłoku przekazu multimedialnego, co sprawia, że coraz trudniej jest zdobyć uwagę młodych ludzi, gdy chce się im przekazać poważne treści. Postanowiliśmy zmierzyć się z tymi problemami komunikacyjnymi poprzez stworzenie serii krótkich, zabawnych filmów, które w sposób jasny, zwięzły i ciekawy ukazują fakty dotyczące zagrożeń związanych z używaniem środków psychoaktywnych i konsekwencjami takiego postępowania. Film został tak skonstruowany, by być dobrą podstawą do dyskusji z młodzieżą w szkole.
Leszek Korzeniecki – twórca Nudnych filmików o narkotykach. Jako nastolatek popadł w problemy związane z ekstremalnie autodestrukcyjnym stylem życia, w którym były obecne alkohol i narkotyki. W 1992 r. doświadczył głębokiej przemiany, a 9 lat później rozpoczął działalność antynarkotykową w polskich szkołach. Przy tworzeniu filmu korzystał z kilkunastu lat doświadczenia przy prowadzeniu spotkań dla 250 000 uczniów w polskich szkołach.
Jakub Herok (Clay Qb) – producent filmowy. Twórca między innymi serii krótkometrażowych filmów Głupi Mądry Film i Stopstart. Odcinek ósmy – Stopstart 8 otrzymał nagrodę ADAM AWARD 2015 – PARABLE AWARD na Sabaoth International Film Festival.
Dogłębna analiza semantyczna i kontekstualna tekstów Pisma św. mówiących o rozwodach i powtórnych małżeństwach wyraźnie pokazuje, że nie każdy rozwód jest w Bożych oczach nielegalny i nie każde drugie małżeństwo, zawarte po rozwodzie, jest - z Bożego punktu widzenia - nieprawowite. Wszystko zależy od konkretnej życiowej sytuacji i precyzyjnie opisanych aspektów samego rozwodu. Te z kolei zostały wyraźnie określone przez Stworzyciela, Prawo Boże, Jezusa oraz Apostoła Pawła (wymienione w progresji objawienia). Uważna analiza tych tekstów (wraz z ich kontekstami) ujawnia, że nie wszystkie poglądy dotyczące rozwodów i powtórnych małżeństw głoszone przez środowiska, dla których religijność jest wartością nadrzędną, są w stu procentach prawdziwe.Michael Pearl w przeprowadzonej rzetelnej analizie tekstów biblijnych przedstawia wnioski, które dla wielu mogą być nie tylko zaskakujące, ale i kontrowersyjne. Jednak nie chodzi o to, co ktokolwiek myśli o małżeństwach po rozwodzie, ale o to, co rzeczywiście Słowo Boże mówi na temat tego, tak niezwykle trudnego i bolesnego problemu.
W nowym tłumaczeniu Listu do Rzymian obok nowoczesnej formy udało się Redakcji NPD zachować powagę i godność stylu należnego przekazowi biblijnemu. Efekt ten osiągnięto nie w drodze odwołań do archaicznych cech tradycyjnej polszczyzny biblijnej, lecz do współczesnej odmiany ogólnej i literackiej języka polskiego, z wielką zarazem dbałością o właściwe przekładowi dynamicznemu odtworzenie ducha języka, kultury oraz mentalności, w jakiej oryginalnie powstał List do Rzymian. Integralną częścią tej metody są dość obszerne komentarze do określonych miejsc tekstu głównego, w których zawierają się rozliczne, przystępnie ujęte dane zarówno o charakterze teologicznym, jak też filologicznym i kulturowym. Z troską i wiernością oddano prymarne przesłanie tej księgi z jednoczesnym zachowaniem komunikatywności przekazu Słowa natchnionego kierowanego do współczesnego polskiego czytelnika. W kontekście konkretnych decyzji przekładowych oznaczało to sięgnięcie po te zasoby polszczyzny, w których znajdują odbicie leksykalne, frazeologiczne i składniowe formy należące do repertuaru żywych cech polskiego stylu biblijnego.
prof. dr hab. Stanisław Koziara
Katedra Lingwistyki Kulturowej i Komunikacji Społecznej
Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie
*
Praca tłumaczy Biblii polega nie tylko na poprawnym przełożeniu poszczególnych słów. Muszą oni znać i uwzględniać realia świata starożytnego, pośród których zechciało zamieszkać natchnione Słowo Boże. Muszą też umieć wyrazić to Słowo przy pomocy współczesnego języka, zrozumiałego dla dzisiejszego człowieka. Nowy Przekład Dynamiczny spełnia te warunki, a w swej formie przekazu treści biblijnych jest niewątpliwie świeży i inspirujący, głównie przez to, że nie stara się tylko PRZEtłumaczyć starożytne teksty natchnione przez Boga, ale także je WYtłumaczyć.
Ks. prof. dr hab. Krzysztof Bardski
Kierownik Katedry Filologii Biblijnej UKSW
Ekspert Nauk Humanistycznych Narodowego Centrum Nauki
Znakomita pomoc w studiowaniu BibliiSynchroniczne tablice życia postaci i wydarzeń biblijnychZestawienia od czasów Adama i Ewy aż do okresu apostolskiegoKomentarze i opisy uzupełniająceSkróty wybranych wydarzeń historycznychKalendarz biblijny pozycjonujący wydarzenia według dat podanych w Piśmie świętymRównoległa skala datowania według kalendarza gregoriańskiegoDzieje Izraela przedstawione na tle historii regionuCzytelny system odnośników biblijnych pozwalający na szybkie odnalezienie danego wydarzenia w Biblii
Prymasowska Seria Biblijna powiększa się o kolejny ważny tom. Składa się on z połączenia tłumaczenia Starego Testamentu przygotowanego w oparciu o przekład Septuaginty, czyli Biblii Greckiej Starego Testamentu, oraz przekładu Nowego Testamentu na język polski. Tego monumentalnego dzieła dokonał ks. prof. Remigiusz Popowski SDB i stanowi ono jego opus vitae.Połączenie obydwu części Biblii, czyli Starego i Nowego Testamentu, jest nie tylko w pełni uzasadnione, lecz i bardzo potrzebne. Z jednej strony pozwala zapoznać się z całością translatorskiego dorobku ks. prof. R. Popowskiego SDB dotyczącego Biblii, a z drugiej ułatwia porównanie polskiego tłumaczenia jej wersji greckiej z tłumaczeniami na język polski dokonanymi z języków oryginalnych, czyli hebrajskiego, aramejskiego i greckiego.Jednak najważniejsza okoliczność uzasadniająca opracowanie i wydanie tego tomu została podana w jego tytule: Biblia pierwszego Kościoła. To nie Biblia Hebrajska, ale właśnie Septuaginta wraz z jej kanonem ksiąg świętych, znacznie bardziej pojemnym niż zredukowany przez rabinów w konfrontacji z chrześcijaństwem kanon Biblii Hebrajskiej, stanowiła Biblię autorów Nowego Testamentu oraz Kościoła apostolskiego i pisarzy wczesnochrześcijańskich.Poprzednie tomy Prymasowskiej Serii Biblijnej opracowane przez ks. prof. R. Popowskiego SDB przyczyniły się wydatnie do ponownego dowartościowania Septuaginty, jej miejsca w Kościele oraz w wierze i teologii chrześcijańskiej, tym bardziej że obejmowały również Onomastykon Septuaginty (PSB 38, 41) Należy wyrazić nadzieję, że ten tom zaowocuje dalszymi badaniami nie tylko nad Septuagintą, lecz również nad początkami Kościoła oraz najwcześniejszymi uwarunkowaniami i okolicznościami głoszenia Ewangelii.Ks. prof. zw. dr hab. Waldemar ChrostowskiDyrektor Instytutu Nauk BiblijnychUniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?