Kolejna pozycja z serii Bibliotheca Biblica to naukowy, ale i niezwykle przystępny wykład o pojmowaniu życia chrześcijanina przez Pawła, Apostoła narodów, które rozpoczyna się w sakramencie chrztu, a pogłębia przez nieustanne poznawanie Chrystusa na drodze cierpienia, kontemplacji i modlitwy, zgłębiania Jego nauczania, przez udział w Eucharystii, przez radości i pokonywane trudności, przez działalność apostolską i życie dla drugich. Taką drogą wiedzie chrześcijanina życie ku wieczności, ku zmartwychwstaniu eschatologicznemu. Tytuł książki został zainspirowany tekstem św. Pawła z Listu do Rzymian. Po tak ciekawy wykład sięgną zarówno badacze akademiccy, jak też osoby wierzące, poszukujące pogłębienia swej więzi ze Zbawicielem.
W pisarstwie Isaaka Bashevisa Singera (1904-1991), laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, piszącego w języku jidysz,wyróżniają się krótkie formy literackie, często sięgające do postaci ludowych, opowieści i baśni. Książka jest nie tyle do przeczytania, co do czytania. Składają się na nią urywki zaczerpnięte z opowieści Singera, opatrzone komentarzem przez ks. Romana E. Rogowskiego. One właśnie tworzą pierwszą część książki. Część drugą stanowią wybrane fragmenty z osobistej książki Singera, Miłość i wygnanie, z komentarzami. Natomiast część trzecia to wyimki z wypowiedzi Singera pochodzące z Rozmów z Isaakiem Bashevisem Singerem, które przeprowadził z nim inny pisarz Richard Burgin, co na język polski przełożyła Elżbieta Petrajtis-O'Neill.Tytuł książki został zaczerpnięty z opowiadania Noc w Brazylii: ""Życie jest rydwanem Boga, a śmierć zaledwie cieniem Jego bata"".
Papież Benedykt XVI w jednym z artykułów przypomniał słowa św. Augustyna: ""przez świętych Bóg przypomina nam o sobie samym"". To jedno zdanie jest dla nas doskonałym prezentem. Wskazuje bowiem wyraźnie, jak tę pamięć odświeżać i czynić dojrzałą.Kolejnym tomikiem z serii ""Całkiem inne kazania..."" autorzy pragną nam przekazać nie tylko zbiór gotowych homilii, których przeczytanie nas ubogaca. Celem nie było tworzenie kolejnego leksykonu osób wyniesionych na ołtarze, ale przypomnienie czytelnikom porzekadła: z jakim przestajesz - takim się stajesz. Mówimy o świętych w czasie odpustów parafialnych, uroczystości, wspomnień... I dobrze, bo oni nigdy się nie starzeją i nie przedawniają się wartości przez nich ukazywane. ""Święci nie stają się tylko postaciami z przeszłości, ludźmi jakiegoś wczoraj. Wręcz przeciwnie: zawsze są ludźmi jutra"" - ta krótka wypowiedź papieża Jana Pawła II wskazuje na wielką potrzebę przybliżania współczesnemu człowiekowi życiorysów ludzi świętych. Możemy wręcz mówić o konieczności podpatrywania tych, którzy są żywą Ewangelią. Okazuje się, że stwierdzenie - ""słowa uczą, przykłady pociągają - wciąż pozostaje aktualne.
Rozważania na pierwsze piątki miesiąca. Autor rozważa rolę sumienia w życiu człowieka. Przypisuje mu rolę przewodnika, niezbędnego kompasu, od którego zależy, czy człowiek w ostateczności spotka się z Bogiem w wiekuistej Światłości.
Rozważania na pierwsze piątki miesiąca. Autor rozważa rolę sumienia w życiu człowieka. Przypisuje mu rolę przewodnika, niezbędnego kompasu, od którego zależy, czy człowiek w ostateczności spotka się z Bogiem w wiekuistej Światłości.
Analiza, słowo po słowie, modlitwy Skład Apostolski, stanowiącej wyznanie podstawowych prawd naszej wiary w świetle treści Katechizmu Kościoła Katolickiego.
Zbiór homilii przesiąkniętych Pismem Świętym usystematyzowanych według swoistego klucza. Na pierwszym miejscu są kazania objaśniające tajemnice Chrystusa, potem maryjne, dotyczące świętych, wielkopostne, do kleryków i sióstr zakonnych, okolicznościowe i wreszcie konferencje ascetyczne. Klarowny styl i bogactwo skojarzeń, wątki biblijne i refleksja teologiczna, odniesienia egzystencjalne i niezwykła erudycja wszystkie te walory sprawiają, że po tę książkę sięgnąć mogą zwykli wierzący, poszukujący pogłębienia swojej wiary, jak i kaznodzieje szukający wzorców przepowiadania.
Kolejny tomik notatek z kilkudziesięciu dni roku Pańskiego 2011 popularnego autora jest próbą ukazania codziennego życia zgodnego z głosem Jego. Każdy dzień, będący przygodą i łaską, niesie ze sobą wezwanie, by nie zamykać swoich serc i wypełniać to, do czego wzywa głos Pana. Autor komentuje wydarzenia - prywatne i ogólnie znane, drobne i większe - które przynosi ze sobą codzienność, a nas poruszają, prowokują do przemyśleń.
Miłość Boga ogarnia nas zewsząd, a tym samym i nasze życie. Bóg zbawił nas w Swoim Synu Jezusie Chrystusie, objął nas swą kochającą ręką. Człowiek może odpowiedzieć na tę rzeczywistość jedynie miłością. Takie było przekonanie Wincentego Pallottiego, którego słowa stały się dla autorów zaczynem dla przemyśleń przechodzących w codzienną modlitwę, którą mogą i powinni odmawiać współcześni chrześcijanie.
Poradnik dla seniorów, ludzi starszych, ukazujący jak umiejętnie wykorzystywać dobrodziejstwo przejścia na emeryturę, jak zagospodarować sobie czas, jak pogodzić się z faktem przemijania. Szereg wartościowych i głębokich myśli, jak godnie przygotować się na spotkanie z Bogiem w wieczności.
Włodzimierz Fijałkowski, wybitny ginekolog i jedna z osób, które najbardziej wpłynęły na polski model szkół rodzenia, zwraca się do przyszłych rodziców niemalże w formie listu. Omawia cały proces, rozpoczynając od wyznaczania czasu płodności metodą Billingsa lub termiczno-objawową, tłumaczenia błędne założenia kalendarza małżeńskiego i dokładnego opisu przebiegu ciąży, skupiając się nie tylko na rozwoju dziecka, ale również możliwych dolegliwościach u kobiet. Dokładnie przedstawione są również przygotowania do porodu i sama naturalna akcja porodowa. Choć jest to publikacja z 2003 r., autor porusza wiele problemów, które wciąż jeszcze nie zostały rozwiązane, bądź są błędnie przedstawiane.
Książka ks. prof. Romana E. Rogowskiego jest dalszym ciągiem notatek z PR, teraz dotyczących pierwszej połowy 2010 r. pełnego dramatycznych wydarzeń: tragedii pod Smoleńskiem, dramatu powodzi i upałów, rozgrywek politycznych i ważnych beatyfikacji. Poruszane na jej stronach problemy, z całą pewnością staną się okazją do własnych rozmyślań i podsumowań. Spotkamy też w książce zapiski chwil mocno prywatnych, ale równie ważnych dla autora.
Całkiem inne kazania ujęte w trzy akcentySłowa przychodzą do nas, są w nas i z nas wychodzą. Stanowią bardzo ważny element naszego życia. W dużej mierze to właśnie one nas kształtują. Warto bacznie przyjrzeć się słowom, które kierowane są do nas, i bezwzględnie zadbać, by były to słowa krzepiące, by było to słowo Boże. Tryptykiem pisane 2 to propozycja pochylenia się nad słowem Jezusa ujętym w trzy akcenty, tym razem usystematyzowane według cyklu Ewangelii niedzielnych roku B. Podobnie jak w poprzednim zbiorze kazań zebranych w tomiku Tryptykiem pisane, zamysłem autora było, by ów krótki trzypunktowy zapis ułatwił zapamiętanie postawionych akcentów, zaś występująca po nim pointa sprzyjała późniejszej nad nimi refleksji.
Autor, ks. prof. dr hab. Stanisław Olejnik, teolog, wykładowca, doktor honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej w Rzymie (1968-1973), protonotariusz apostolski, prowadził bardzo pracowite i kapłańskie życie. Jest autorem wielu artykułów, referatów, skryptów i podręczników, opracowań, książek, recenzji, homilii i przyczynków, którymi wniósł niemały wkład w rozwój teologii moralnej zgodnej z nową koncepcją przyjętą na Soborze Watykańskim II. Oprócz zajęć z teologii moralnej i etyki filozoficznej w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku prowadził wykłady na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz w Akademii teologii Katolickiej w Warszawie. Wychował spore grono doktorantów, magistrów, asystentów i współpracowników.Książka ks. Olejnika to napisana ze swadą, wspaniała autobiografia, będąca zapisem wspomnień o domu rodzinnym, o latach nauki szkolnej, studiach seminaryjnych i uniwersyteckich, o pracy naukowej i dydaktycznej, wspomnień o wyjazdach zagranicznych wzbogaconych bystrymi, niekiedy dowcipnymi opisami odwiedzanych miejsc. To opowieść o pięknej, choć chwilami niełatwej drodze życia, na której Autor spotykał ludzi ciekawych, wybitnych czy też zwykłych, ale za to wielkich umysłem, sercem, czynami. Na jego drodze życia Opatrzność postawiła osobę ks. Karola Wojtyły papieża Jana Pawła II. Między tymi młodymi wówczas księżmi nawiązała się nić koleżeństwa, która z czasem umacniała się i przerodziła w przyjaźń. Potwierdzeniem i świadectwem wieloletniej przyjaźni jest korespondencja. Wiele z listów, które słał do swego przyjaciela Stanisława biskup, arcybiskup i kardynał Wojtyła, a następnie Jan Paweł II, znalazło się w książce (wybrane również jako fotokopie oryginałów). Ostatni list otrzymał ks. Olejnik kilka miesięcy przed śmiercią wielkiego Papieża-Polaka.Materiał ilustracyjny, na który składają się wspomniane fotokopie wybranych listów oraz zdjęcia z archiwum Autora, doskonale uzupełnia ten piękny i bogaty życiorys.
To niezwykle wartościowa pozycja będąca zaproszeniem do odkrywania objawionej Tajemnicy Boga i człowieka osnuta wokół myśli Jana Pawła II. Odkrywanie owych tajemnic prowadzi do umocnienia i pogłębienia naszej chrześcijańskiej wiary.
Kardynał Friedrich Wetter objaśnia tajemnice wiary - treść i prawdy - które są podstawą najważniejszych świąt kościelnych. Ukazuje ich znaczenie dla życia i dla religii. Obraz obok słowa daje postać prawdzie, dlatego odwołując się do zmysłowej wrażliwości odbiorcy, autor dopełnia swoje słowa obrazem. Są to różnorodne dzieła sztuki, które pomagają głębiej wniknąć w istotę roku liturgicznego.
Święty Jan Chrzciciel patronuje archidiecezji wrocławskiej, archikatedrze i Wrocławiowi. W osobie Poprzednika Chrystusa uderza świętość, życie pełne ascezy i pokuty, siła charakteru i bezkompromisowość. Otacza opieką wiele miast, zakonów, dziewice, pasterzy, kowali, krawców, kuśnierzy, rymarzy, abstynentów, niezamężne matki, a także skazanych na śmierć. Jest orędownikiem w czasie gradobicia i w chorobach epilepsji. Jako jedyny spośród świętych Pańskich cieszy się przywilejem obchodu uroczystości w dzień narodzin 24 czerwca, a jego wspomnienie przypada 29 sierpnia.W modlitewniku zamieściliśmy krótki żywot Świętego, modlitwy wstawiennicze, litanię i pieśni oraz skrócony opis archikatedry wrocławskiej.
27 kwietnia 2014 r. papież Franciszek kanonizował dwóch papieży, Jana XXIII i Jana Pawła II. Jan XXIII, Papież Dobroci, który zapoczątkował zmiany w Kościele przez zwołanie Soboru Watykańskiego II, umiłowanie pokoju i miłości starał się realizować w całym swoim życiu. Zjednywał sobie ludzi skromnością, poczuciem humoru, dystansem do siebie, a jednocześnie wielkim umiłowaniem modlitwy, zawierzeniem Bogu i oddaniem się Bogu. Te cechy Jego charakteru zachęcały ludzi do częstszego sięgania do ewangelicznych nauk Jezusa, zaczynania zmian od siebie, przekonywały o potrzebie i potędze modlitwy. Dlatego w tomiku zamieściliśmy obok modlitw wstawienniczych, modlitwy samego Jana XXIII, a także dekalog, który ułożył u początków swojej drogi kapłańskiej, i testament, gdyż mogą się one stać dla nas pomocą w postępowaniu tu, na ziemi. Postać Świętego przybliży czytelnikom życiorys oraz przypomnienie Jego związków z Polską i wielkiej czci, jaką miał dla Matki Bożej Częstochowskiej.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?