Jak to ze lnem było należy obok Smoka wawelskiego, Szewczyka Dratewki, Pana Twardowskiego czy Bazyliszka do ścisłego kanonu polskich bajek. Utwór powstał na motywach wątków baśniowych, sięgających początków uprawy lnu na ziemiach polskich w okresie rozkwitu Biskupina. Maria Konopnicka nadała tradycyjnej opowieści koloryt pasjonującej literackiej bajki, a równocześnie pogłębiła zawarte w niej przesłanie pozytywistyczne i moralne. Od pierwszego wydania w 1902 roku bajka stała się ulubioną lekturą polskich dzieci i wpisała się do klasyki literatury dziecięcej. Urocze ilustracje Jarosława Żukowskiego nadają bajce magnetyzującego ciepła i czynią ją niezwykle bliską dzisiejszym czytelnikom.Maria Konopnicka (18421910) pisarka i poetka, tłumaczka, działaczka społeczna, autorka wielu poczytnych tytułów dla dzieci, jak m. in. O Janku Wędrowniczku, O krasnoludkach i o sierotce Marysi, Na jagody, Co słonko widziało, Nasza szkapa, Szkolne przygody Pimpusia Sadełko.
Lalka należy kanonu powieści pozytywizmu i do najznakomitszych polskich powieści społeczno-obyczajowych. Jest literackim obrazem Polski i trzech pokoleń Polaków końca XIX wieku. Dotyczy przemian dokonujących się w obyczajach i przekonaniach arystokracji, szlachty, mieszczaństwa, ale także niższych warstw społecznych, studentów czy polskich Żydów. Akcja powieści rozgrywa się w Warszawie w latach 1878-1879. Głównym tematem jest nieodwzajemniona miłość bogatego kupca Stanisława Wokulskiego do zubożałej arystokratki Izabeli Łęckiej. Wokół tego wyidealizowanego uczucia Wokulskiego prowadzącego do tragicznego zakończenia splatają się inne wątki powieści, ukazujące społeczeństwo polskie reprezentowane przez arystokrację - baronostwo Krzeszowskich, Juliana Ochockiego - idealistę poświęcającego się rozwojowi nauki i techniki, Helenę Stawską - kobietę porzuconą przez męża, kochającą się w Wokulskim czy Ignacego Rzeckiego - subiekta oddanego swojej pracy, którego pamiętnik wprowadza tematykę narodowościową. Lalka została wydana po raz pierwszy w 1890 roku i zdobyła sobie ogromną popularność. Była wielokrotnie adaptowana do przedstawień teatralnych, audycji radiowych i inscenizacji filmowych.
Projekty zebrane w tej książce zainspirują dziecięcą wyobraźnię swoją tematyką: zabawki, zwierzęta, ozdoby domu i ogrodu, kwiaty, magiczne pudełka czy pomysłowe upominki. Projekty są bardzo różnorodne od strony technik ich realizacji, poczynając od sztuki składania papieru, poprzez malowanie, wycinanie, kolaże, szycie, odlewanie, rzeźbę, nawlekanie, a nawet posługiwanie się prostymi narzędziami. Książka uczy równocześnie dzieci jak wykorzystywać do pracy twórczej różnego rodzaju materiały: karton, papier, masę solną, tkaniny, drewno, plastik, płótno, kamienie, perły, wstążki, a także różne przedmioty z odzysku: butelki, opakowania, wieszaki czy używaną odzież. Wykonanie efektownych projektów stanie się łatwe i przyjemne dzięki precyzyjnej i wyczerpującej prezentacji etapów ich realizacji, opatrzonej zdjęciami i rysunkami. Końcowy produkt jest zawsze przedstawiony na osobnym zdjęciu.Przystępne dla dzieci od 6 roku życia Warsztaty plastyczne dla dzieci staną się doskonałym narzędziem w nauczaniu plastyki w szkole podstawowej.
Smuga cienia jest powieścią psychologiczno-moralną napisaną w 1917 roku przez Josepha Conrada i należącą do kanonu literatury światowej. Akcja powieści, jak większości utworów Conrada, rozgrywa się na Oceanie Indyjskim i jest inspirowana osobistymi doświadczeniami autora. Po śmierci kapitana dowodzenie nad statkiem obejmuje młody oficer brytyjskiej marynarki handlowej. Epidemia febry, która wybucha na pokładzie, zmusza bohatera do przekroczenia symbolicznej smugi cienia, poza którą nie ma łatwych odpowiedzi i oczywistych decyzji. Musi zadać sobie pytania o odpowiedzialność człowieka w obliczu zagrożenia, o granicę pomiędzy dobrem a złem, o cenę honoru i znaczenie ludzkiej solidarności.
Lektura dla szkół średnich
Czarnoksiężnik z Krainy Oz jest powieścią przygodową amerykańskiego pisarza Lymana Franka Bauma należącą do ścisłego kanonu literatury dziecięcej. Książka wpisała się do historii literatury światowej jako pierwsza powieść fantasy dla dzieci. Opisuje historię małej Doroty przeniesionej z pieskiem Toto przez trąbę powietrzną do magicznej Krainy Oz. Aby wrócić do rodzinnego Kansas, dziewczynka musi dotrzeć do mieszkającego w Szmaragdowym Grodzie Czarnoksiężnika Oza. Po drodze spotyka barwne postacie, które jak ona szukają pomocy: Stracha na Wróble, któremu brak rozumu, Blaszanego Drwala ubolewającego nad brakiem serca i Lwa cierpiącego z powodu niedostatku odwagi. Kiedy gromadka dotrze do Czarnoksiężnika Oza, okaże się, że to dopiero początek niespodzianek i przygód.
Czarnoksiężnik z Krainy Oz należy do powieści dla dzieci, które doczekały się największej liczby ekranizacji, zarówno w postaci filmów fabularnych, jak i animowanych. Książka była także wielokrotnie wystawiana na scenie, między innymi na Broadwayu w postaci musicalu.
Słynna amerykańska seria detektywistyczna dla dzieci i młodzieży. Poznaj smak wielkiej przygody w doborowym towarzystwie trzech młodych detektywów i ich patrona wielkiego Andy Chandlera. Spontaniczność, brawura i talent w starciu z przestępczością i tajemnicami ludzkich podłości.
W serii ukazały się:
1. Tajemnica Zamku Grozy
2. Tajemnica jąkającej się papugi
3. Tajemnica szepczącej mumii
4. Tajemnica zielonego ducha
5. Tajemnica Wyspy Szkieletów
6. Tajemnica Płomiennego Oka
7. Tajemnica srebrnego pająka
8. Tajemnica krzyczącego zegara
9. Tajemnica jęczącej jaskini
10. Tajemnica gadającej czaszki
11. Tajemnica śmiejącego się cienia
12. Tajemnica wypchanego kota
13. Tajemnica kaszlącego smoka
14. Tajemnica pana Pottera
15. Tajemnica nerwowego lwa
16. Tajemnica śpiewającego węża
17. Tajemnica kurczącego się domu
18. Tajemnica Jeziora Duchów
19. Tajemnica potwora z Sierra Nevada
20. Tajemnica nawiedzonego zwierciadła
Dzięki tej książce dziecko nauczy się dodawania i odejmowania w zakresie od 0 do 20. Każde zadanie zostało zilustrowane i zaprezentowane tak, aby zaciekawić dziecko. Z tą książką matematyka jest zabawą.
Paziowie króla Zygmunta są powieścią historyczną należącą do kanonu polskiej literatury dla dzieci. Akcja powieści osadzona jest na Wawelu w czasach największej świetności Polski zwanej Złotym Wiekiem. Bohaterami powieści są paziowie króla Zygmunta Starego słynący na dworze z upodobania do żartów i figli. Organizują oni konkurs na najzabawniejszą psotę. W tle wesołych przygód paziów rozgrywają się barwne pałacowe intrygi towarzyszące pojawieniu się na polskim dworze włoskiej księżniczki Bony.
Powieść Antoniny Domańskiej, wielkiej damy polskiej powieści historycznej, została zekranizowana w 1989 roku jako pięcioodcinkowy serial telewizyjny zatytułowany Paziowie.
Lektura uzupełniająca dla klasy V
Wiersze dla dzieci Marii Konopnickiej wpisały się do kanonu polskiej literatury. Należą do tych wierszy, które dzieci uwielbiają słuchać, dorośli czytać, a piosenkarze śpiewać. Od pokoleń oczarowują najmłodszych czytelników bliską dziecięcej wyobraźni tematyką i urzekającą melodią polskiego języka. W wierszach mowa jest o bocianach, krasnoludkach, dzieciach bawiących się w ogrodzie, dojrzewających w sadzie owocach. Wsłuchując się w utwory Marii Konopnickiej, dzieci oddychają pięknem polskiej przyrody, uczestniczą w dziecięcych zabawach, uczą się polskich obyczajów. Lektura dla klasy I szkoły podstawowej
Powieść potwierdzająca słuszność powiedzenia, że podróże kształcą. Także te odbywane w czasie...Szesnastoletnia dziewczyna ze współczesnej powojennej Warszawy, za sprawą swojej babki zostaje przeniesiona o sto lat w przeszłość. Ubrana w ciasny gorset, umieszczona na pensji dla panien, na własnej skórze przekonuje się, jak wygląda życie według narzuconych przez kogoś zasad, zdyscyplinowane i oparte na nienaruszalnych wartościach.Kiedy Ania wraca do swojej rzeczywistości, jest już inną osobą - o wiele bardziej refleksyjną i lepiej rozumiejącą świat.
Lubisz zagadki logiczne? Lubisz bawić się cyframi i liczbami? Tutaj znajdziesz mnóstwo ciekawych łamigłówek i zadań logicznych! Weź do ręki ołówek oraz kredki i zaproś do zabawy szare komórki. Szybko przekonasz się, że myślenie może być przygodą - pasjonującą i kształcącą. Baw się dobrze!
Opowiadanie Tadeusza Borowskiego zatytułowane U nas, w Auschwitzu... należy do najbardziej wstrząsających literackich świadectw o drugiej wojnie światowej i nieludzkim traktowaniu Polaków i Żydów w niemieckich obozach koncentracyjnych. Oparte na doświadczeniach autora opowiadanie napisane jest w formie listów adresowanych do ukochanej Marii. Jak w kalejdoskopie pojawiają się przed oczami sceny z życia obozowego: ocean milczących ludzi, którzy z pokorą idą do krematoriów, obozowy puff - dom publiczny, w którym zabawiają się oprawcy i więźniowie, "klinika" dla kobiet, gdzie robi się na nich eksperymenty medyczne, a w tle tego życia na coniedzielnym koncercie symfonicznym po apelu rozbrzmiewa muzyka klasyczna. Relacja rozmowy przytoczonej w liście do Marii z Żydem pełniącym funkcję sonderkomado w krematorium, który dla rozrywki podpalał dzieci, pokazuje obojętność na życie i śmierć nawet dzieci: "...my musimy bawić się, jak umiemy. Jak by szło inaczej wytrzymać?". Doświadczenie zła absolutnego jest dla autora przedmiotem refleksji nad upadkiem humanizmu europejskiego i degeneracją wszelkich wartości w systemie totalitarnym. Lektura dla szkół średnich.
"Usiadłem sobie na trawie pod jabłonią, a kot opowiedział mi przygody, które on jeden znał tak dobrze, bo przydarzyły się jemu, zaprzyjaźnionym zwierzętom domowym i dwóm małym dziewczynkom, które kochał ponad wszystko. Opowieści kota, który mówi, spisałem wiernie, nie zmieniając w nich ani jednego słowa. Mój przyjaciel kot jest zdania, że opowieści przypadną do gustu każdemu dziecku, które nie wyrosło jeszcze z wieku, w którym rozumie się zwierzęta i potrafi z nimi rozmawiać." (Autor) Opowiadania wybitnego francuskiego pisarza Marcela Aymé zebrane w tym tomie należą do klasyków francuskiej i światowej literatury dziecięcej XX wieku. Pisarz, o którym mówi się, że najpiękniej potrafił przemawiać do dzieci, inspiruje się przygodami z wiejskiego podwórka, by z pogodą ducha przybliżyć młodemu czytelnikowi wielkie zagadnienia ludzkiej egzystencji, różne postawy moralne i wagę wartości chrześcijańskich. Na podstawie Opowieści kota, który mówi powstały we Francji dwa cykle filmów animowanych, książka była także przedmiotem wielu inscenizacji radiowych, teatralnych, a nawet inscenizacji operowej. Opis serii: Seria zaprasza młodszych i starszych wielbicieli dobrej książki do odkrycia najwybitniejszych dzieł polskiej i światowej literatury dziecięcej, książek uznanych przez pokolenia czytelników za klasykę gatunku. Słowo o autorze: Marcel Aymé (1902-1967) - francuski pisarz, dramaturg, scenarzysta filmowy, autor utworów dla dorosłych, a także bajek i opowiadań dla dzieci. W swojej twórczości wykorzystywał satyrę i fantastykę.
Lato leśnych ludzi, uważane za najwybitniejszą powieść Marii Rodziewiczówny, należy do kanonu polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej. Głównymi bohaterami jest czwórka przyjaciół, która spędza wakacje w lesie na życiu zgodnym z naturą. Razem wędrują po puszczy, prowadzą leśne gospodarstwo, pomagają zwierzętom. Początkowo domek nad jeziorem zamieszkuje trzech z nich: Rosomak, Pantera i Żuraw. Potem dołącza do nich niedoświadczony w leśnym życiu kilkunastoletni Coto, któremu wakacje w lesie mają pomóc zapomnieć o uczuciu do starszej kobiety. Koledzy wprowadzają go w inny świat daleki od cywilizacyjnego pospiechu i mieszczańskiej wygody. Z czasem Coto otrzymuje nowe zasłużone imię Orlik. Powieść, oparta na autentycznych przeżyciach autorki i dogłębnej znajomości lasu, zwierząt, tradycji puszczańskich, jest prawdziwym hymnem ku chwale życia zgodnego z rytmem natury i jej prawami. Przesłaniem książki jest idea, że przyroda wspólna praca doskonaloną człowieka duchowo, zwłaszcza młodych ludzi. Idea ta okazuje się niezwykle aktualna i przeświecona również dzisiejszemu harcerstwu.
Lektura dla klasy VI
Pies Baskerville'ów jest wielkim klasykiem gatunku powieści kryminalnej, należącym do ścisłego kanonu literatury angielskiej i światowej. Bohaterem powieści sir Arthura Conan Doyle a jest Sherlock Holmes, archetyp detektywa, obdarzony wyrafinowanym poczuciem humoru genialny obserwator i analityk, potrafiący rozwiązać skomplikowane zagadki kryminalne i zdemaskować najbardziej utajone zło posługując się metodą dedukcji. Tym razem, w najsławniejszym z wszystkich swoich dochodzeń, Sherlock Holmes trafi a na trop przestępczej manipulacji w ciągle żywej legendzie sprzed wieków o demonicznym psie prześladującym członków rodu Baskerville ów. Po niewyjaśnionej śmierci sir Karola w majątku w Dartmoor, krainie wrzosowisk i wiecznej mgły, Sherlock Holmes i jego wierny przyjaciel Watson podejmują się zapewnić bezpieczeństwo ostatniemu przedstawicielowi rodu sir Henrykowi. Rozpoczyna się wielka przygoda detektywistyczna, w której Sherlock Holmes będzie musiał zmobilizować cały swój potencjał intelektualny, dogłębną znajomość ludzkiej psychologii, a także wrodzoną sobie niezwykłą sprawność fizyczną.""Pies Baskerville'ów"" jest lekturą dla szkół średnich.
Powieść przygodowa Wiesława Wernica W Nowej Fundlandii należy do kanonu polskiej literatury młodzieżowej o Dzikim Zachodzie. Traper Karol Gordon, zachwycony pejzażem i atmosferą Nowej Fundlandii, gdzie spędził zimę, postanawia namówić przyjaciela, doktora Jana na letnią wyprawę. Ten nie jest entuzjastą tak dalekiej podróży, ale ostatecznie, jak zawsze, chętnie wyrusza z nieodłącznym towarzyszem wypraw w nieznane krainy. Na miejscu, w uroczej osadzie Norris, dowiadują się o zniknięciu młodego leśniczego. Następnie znajdują złamaną strzałę - symbol wypowiedzenia wojny przez Indian, potem znika stary Grant, nazywany ojcem, który był ich gospodarzem i przewodnikiem, a wcześniej jego zięć zostaje zaatakowany. Gdy starszy mężczyzna zostaje odnaleziony prze Jana, okazuje się, że został "grzecznie" uprowadzony przez Indian, których, jak sądzono, od lat już nie ma na terenach Nowej Fundlandii. W Nowej Fundlandii należy do cyklu powieści o Dzikim Zachodzie, obfitujących w pełne niebezpieczeństw przygody, niespodziewane zwroty akcji i zaskakujące odkrycia. Autor cyklu Wiesław Wernic jest cenionym mistrzem gatunku. Świat przygody łączy się zawsze w jego książkach z piękną narracją, charakterystycznym dla westernu przesłaniem moralnym, fascynującymi postaciami i wartościowym odzwierciedleniem realiów Ameryki w czasach westmanów i groźnych rewolwerowców.
Powieść przygodowa Wiesława Wernica Ucieczka z Wichita Falls należy do kanonu polskiej literatury młodzieżowej o Dzikim Zachodzie. Głównym bohaterem powieści jest Robert Dreer, młody pomocnik szeryfa z małej miejscowości Wichita Falls w Teksasie. Charyzmatyczny Robert Dreer, równie szlachetny, jak i niedoświadczony życiowo i nieświadomy ludzkiej podłości, z jaką przyjdzie mu się zmierzyć, pada ofiarą obłudnej intrygi, w konsekwencji której zostaje wpleciony w próbę zabójstwa kolegi z pracy, Boba Locka. Dreer musi udowodnić swoją niewinność i odnaleźć prawdziwego sprawcę przestępstwa. Wyrusza w samotną podróż, w czasie której poznaje tajemniczego Allana Bowa, człowieka o którym nie wiadomo ani skąd przybywa, ani dlaczego nie opuszcza niechętnego mu bohatera. "Ucieczka z Wichita Falls" należy do cyklu powieści o Dzikim Zachodzie, obfitujących w pełne niebezpieczeństw przygody, niespodziewane zwroty akcji i zaskakujące odkrycia. Autor cyklu, Wiesław Wernic, jest cenionym mistrzem gatunku. Świat przygody łączy się zawsze w jego książkach z piękną narracją, charakterystycznym dla westernu przesłaniem moralnym, fascynującymi postaciami i wartościowym odzwierciedleniem realiów Ameryki w czasach westmanów i groźnych rewolwerowców.
Droga do centrum lotów kosmicznych w Huston wiedzie przez roponośne tereny Teksasu. Paczka Scooby'ego zdecydowała się zatrzymać po drodze w jednej z ziejących dymem i ogniem rafinerii naftowych. Ale co się tam działo, u licha! W rafinerii było pusto i głucho! Strażnik Talbot O'Hary wtajemniczył młodych detektywów w przedziwne zdarzenia, jakie spowodowały dezercję pracowników: w rafinerii zaczął pojawiać się Naftowy Demon! Tajemnicza Spółka postanowiła przedłużyć przystanek w podróży, by rozwikłać zagadkę smolistego potwora. W śledztwie szybko pojawił się wątek wielkich naftowych interesów i cynicznych prywatnych detektywów. Czy chciałbyś pomóc Scooby'emu i jego przyjaciołom w rozwikłaniu zagadki?
Scooby-Doo i Tajemnicza Spółka wybierają się na wielką galę Towarzystwa Zapaśniczego "Mondo". Zamierzają aktywnie kibicować swojemu ulubionemu zapaśnikowi Fosterowi o ksywie Twarz Dziecka. Ale co się dzieje? To nie do wiary, wygląda na to, że pojawił się duch, który ni mniej ni więcej tylko uprowadził masywnego Fostera! I co teraz? Czy w ogóle dojdzie do wieczornej walki Twarzy Dziecka z Czarnym Sercem? Scooby-Doo i jego przyjaciele z Tajemniczej Spółki podejmują się odnaleźć zapaśnika. Ale wszystko wskazuje na to, że nie uda im się bez Twojej pomocy!
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?