Faust Johanna Wolfganga Goethego, jednego z najbardziej znaczących autorów niemieckich i światowych, to wielkie dzieło literackie, nad którym poeta pracował niemal sześćdziesiąt lat. Ukazało się dopiero po jego śmierci w 1833 roku. Uważane jest za wizjonerski obraz człowieka współczesnego, nieakceptującego swoich ograniczeń i gotowego zawrzeć pakt z diabłem dla realizacji swoich ziemskich celów.
Faust, świadomy granic nauki, szuka innych dróg poznania i dominacji nad światem. Wtedy pojawia się Mefistofeles, który ukazuje mu siłę mocy piekielnych i obdarza go płynącą z nich władzą, obiecując spełnienie wszystkich pragnień. Mimo że Faust osiąga wszystko, czego człowiek może dostąpić na Ziemi, to pakt z diabłem przyczynia się do jego upadku. Staje się wielkim artystą, ale zupełnie samotnym. Zdobywa miłość kobiety, którą kocha, ale doprowadza ukochaną do śmierci. Staje się władcą, ale zamiast stworzyć państwo idealne unieszczęśliwia swoich poddanych. Ostatecznie jednak dostępuje nieba i Mefistofeles przegrywa z Bogiem walkę o jego duszę.
Książka zawiera I część tragedii.
Lektura w szkole średniej
Syzyfowe prace – inspirowane po części autobiograficznymi wspomnieniami Stefana Żeromskiego, są powieścią należącą do kanonu literatury polskiej.
Autor maluje w swoim utworze obraz szkoły polskiej w czasach zaboru rosyjskiego.
Skupiając się na historii jednego z uczniów gimnazjum, Marcina Borowicza, Żeromski wprowadza nas w realia ówczesnej szkoły i stosunków pomiędzy nauczycielami i ich podopiecznymi, pozwala nam zrozumieć, na czym polegał proces rusyfikacji, obnaża pogardliwy stosunek Rosjan do Polaków i ich uczuć religijnych, mówi wreszcie o trudzie walki, jaką część polskiej młodzieży podejmowała z wynarodowieniem.
W powieści nie brakuje innych wątków, przede wszystkim opowieści o pierwszej miłości głównego bohatera do Anny Stogowskiej – „Biruty” czy historii jego przyjaźni z Andrzejem Radkiem. Wielki talent Żeromskiego nadaje powieści wymiar wielkiej literatury, w której nie brakuje fascynujących postaci, emocji i głębokiego przesłania moralnego.
Lektura dla klasy VIII i szkół średnich
Przygody Meliklesa Greka są powieścią historyczną należącą do kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej. Akcja powieści rozgrywa się w VI wieku przed naszą erą w krajach basenu Morza Egejskiego. Melikles, młody Grek, towarzyszy w misji dyplomatycznej medyjskiemu kapłanowi Nehurabhedowi. Celem podróży jest pojednanie Greków, Fenicjan i Egipcjan pogrążonych w konflikcie o wpływy handlowe. Bohaterowie powieści przeżywają liczne przygody, także niebezpieczne, i dokonują wielu ciekawych spotkań. Wielkim atutem powieści jest płynąca z niej lekcja o kulturze i historii starożytnych cywilizacji śródziemnomorskich. Lektura klasa V.
Piętnastoletni kapitan jest powieścią przygodową francuskiego pisarza Juliusza Verne’a należącą do światowego kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej.
Akcja powieści rozpoczyna się w 1873 roku na amerykańskim statku „Pielgrzym” płynącym do Afryki. Na skutek dramatycznego zajścia podczas polowania na wieloryba, kapitan i część załogi żaglowca giną. Dowodzenie przejmuje piętnastoletni praktykant Dick Sand. Chłopak postanawia jak najszybciej odwieźć pasażerów do Ameryki. Jednak podstępny handlarz niewolników Negoro, pracujący jako kucharz okrętowy, krzyżuje jego plany i statek kończy kurs w Afryce. Załogę i pasażerów czeka na Czarnym Lądzie wiele niebezpieczeństw i emocjonujących przygód. Stawią im czoła dzięki odważnej i zdecydowanej postawie piętnastoletniego kapitana.
Kreując postać Dicka Sanda, Juliusz Verne stworzył zupełnie nowy typ bohatera, który dla pokoleń młodych czytelników stał się wzorem do naśladowania.
Lektura dla klasy V
Sklepy cynamonowe są zbiorem opowiadań wydanym w 1934 roku, należącym do kanonu polskiej literatury pięknej. Autor przedstawia w nich dzieje rodziny kupieckiej z małego galicyjskiego miasteczka z przełomu XIX i XX wieku. Stara się doszukać w tych dziejach ich najgłębszego sensu. Oniryczny opis zdarzeń czy wnikliwa analiza psychologiczna postaci są środkami, które mają pomóc dotrzeć do źródła ludzkiego losu i historii rodziny. Oscylując pomiędzy opisem świata realnego a odniesieniami do artystycznych, egzotycznych i duchowych dziedzin ludzkiej aktywności, Schulz nadaje faktom walory mityczne, przenosząc czytelnika w rzeczywistość przetworzoną przez natchnioną wyobraźnię. Magnetyczną siłę literackiej wizji Schulza potęguje niezwykle oryginalny i bogaty w metafory język jego prozy. Lektura w szkole średniej
Słynna amerykańska seria detektywistyczna dla dzieci i młodzieży. Poznaj smak wielkiej przygody w doborowym towarzystwie trzech młodych detektywów i ich patrona wielkiego Andy Chandlera. Spontaniczność, brawura i talent w starciu z przestępczością i tajemnicami ludzkich podłości.
W serii ukazały się:
1. Tajemnica Zamku Grozy
2. Tajemnica jąkającej się papugi
3. Tajemnica szepczącej mumii
4. Tajemnica zielonego ducha
5. Tajemnica Wyspy Szkieletów
6. Tajemnica Płomiennego Oka
7. Tajemnica srebrnego pająka
8. Tajemnica krzyczącego zegara
9. Tajemnica jęczącej jaskini
10. Tajemnica gadającej czaszki
11. Tajemnica śmiejącego się cienia
12. Tajemnica wypchanego kota
13. Tajemnica kaszlącego smoka
14. Tajemnica pana Pottera
15. Tajemnica nerwowego lwa
16. Tajemnica śpiewającego węża
17. Tajemnica kurczącego się domu
18. Tajemnica Jeziora Duchów
19. Tajemnica potwora z Sierra Nevada
20. Tajemnica nawiedzonego zwierciadła
Łowcy wilków są powieścią przygodową amerykańskiego pisarza Jamesa Olivera Curwooda należącą do światowego kanonu literatury pięknej. Jej akcja rozgrywa się w scenerii bezkresnych lasów kanadyjskich, a jej bohaterami są Rod, pół-krwi Indianin Wabi i stary Indianin Mukkoki. Trójka przyjaciół postanawia spędzić zimę na polowaniu na wilki w nadziei, że za skóry drapieżników zarobią spore pieniądze od rządu. Podczas wyprawy okazuje się, że muszą wykazać się odwagą i wytrzymałością nie tylko ze względu na srogą zimę i na niebezpieczne zwierzęta. Muszą także stawić czoła wrogim plemionom indiańskim, które od dawna się na nich zasadzały. Wśród wielu przygód łowcy wilków trafią nawet na trop poszukiwaczy złota. Lektura dla klasy VII
Zbiór podań i legend związanych z różnymi miejscowościami i regionami Polski, w opracowaniu znanych autorów - zarówno klasyków literatury polskiej, jak i pisarzy współczesnych. Bohaterami podań są znane wszystkim postacie, m.in. Piast, król Popiel, Janosik czy Bazyliszek. Wybór Hanny Kostyrko, wznowiony teraz w starannym opracowaniu graficznym, z pięknymi ilustracjami, to jedyny tak obszerny i urozmaicony skarbiec wiedzy o naszej przeszłości.
Książka jest przeznaczona dla wszystkich twórczych nauczycieli w klasach I - III, chcących uatrakcyjnić swoje lekcje i rozszerzyć je o nowe, niekonwencjonalne zajęcia. Książka została podzielona na dwie części. W pierwszej, poświęconej programowi nauczania etyki, zostały omówione następujące zagadnienia:
Założenia ogólne programu
Dziecko w wieku wczesnoszkolnym a moralność
Źródła literackie wykorzystane w programie
Szczegółowe cele kształcenia
Treści kształcenia oraz przewidywane osiągnięcia uczniów trzyletnim cyklu nauczania
Przykładowe propozycje tematów do zrealizowania
Komentarz metodyczny
Procedury osiągania celów
Ocenianie
Na drugą część książki składają się:
Wybór tekstów do etyki
Kilkadziesiąt gotowych scenariuszy lekcji do nauczania etyki w szkole podstawowej
Dodatkowo książkę wzbogacają przykłady wykorzystania tekstów z podręczników szkolnych oraz propozycje lektur.
Powieść angielskiego pisarza Hugh Loftinga Cyrk Doktora Doolittle należy do światowego kanonu literatury dla dzieci. Opowiada o przygodach niezwykłego bohatera – doktora Johna Doolittle, zawsze pogodnego i życzliwego przyjaciela zwierząt, ikonki dziecięcej kultury i wyobraźni.
Akcja powieści rozgrywa się bezpośrednio po powrocie głównego bohatera z podróży do Afryki, opisanej w Doktorze Dolittle i jego zwierzętach, powieści wpisanej przez MEN na listę lektur obowiązkowych dla klasy drugiej.
Brak pieniędzy na zapłacenie za wynajęty statek, a także na utrzymanie gromadki zaprzyjaźnionych zwierząt, zmusza doktora Dolittle do podjęcia pracy w cyrku. Początkowo doktor zamierza jedynie pokazywać w cyrku dwugłowca - bardzo rzadkie afrykańskie zwierzę o dwóch głowach przywiezione z Afryki. Jednak znajomość języka zwierząt pozwala doktorowi na przygotowywanie coraz to ciekawszych występów, wreszcie na wystawienie Pantomimy zwierząt z Puddleby, w której nie zabraknie papugi Polinezji, psa Jipa, świnki Geb-Geb, sowy Tu-Tu czy kaczki Dab-Dab. Doktor Dolittle odnosi ogromne sukcesy i zostaje mianowany dyrektorem cyrku. Pozwoli mu to działać na rzecz poprawy sytuacji zwierząt cyrkowych, dotąd fatalnie traktowanych przez właściciela cyrku, pana Blossoma.
Bajki rosyjskiego pisarza i poety Iwana Kryłowa (1769–1844) należą do światowego kanonu literatury dziecięcej. Od pokoleń bawią i wzruszają dzieci na całym świecie, ucząc je równocześnie odróżniać dobro od zła i z humorem rozpoznawać i potępiać postawy naganne moralnie.
Lektura w klasie II
Lubisz zagadki logiczne? Lubisz bawić się cyframi i liczbami? Tutaj znajdziesz mnóstwo ciekawych łamigłówek i zadań logicznych! Weź do ręki ołówek oraz kredki i zaproś do zabawy szare komórki. Szybko przekonasz się, że myślenie może być przygodą pasjonującą i kształcącą. Baw się dobrze!W książce znajdziesz 100 zadań rozwijających: logiczne myślenie, spostrzegawczość, umiejętność liczenia, pisania, wnioskowania, wyszukiwania,przyporządkowywania przedmiotów, porównywania.
Składanki z papieru zwane także origami, należą do zabaw plastycznych, które dzieci lubią najbardziej. W tej pięknie wydanej książce aktywizującej najmłodsi wielbiciele origami odkryją dziesięć łatwych do wykonania modeli zwierząt. Etapy realizacji każdego modelu są klarownie wytłumaczone i zilustrowane krok po kroku za pomocą rysunków i opisów. Zdjęcia pokazują, jak powinny wyglądać poszczególne realizacje. Kolorowe kartki papieru origami z zaznaczonymi liniami zgięć posłużą jako materiał do wykonania zabawek z papieru. Dołączona do książki plansza z nalepkami pozwoli uzupełnić i udekorować modele.
Ojciec Goriot jest powieścią wybitnego francuskiego pisarza Honoriusza Balzaka należącą do ścisłego kanonu literatury pięknej. Powieść została wydana w 1835 roku, ale jej akcja rozgrywa się w roku 1819, czyli kilka lat po klęsce Napoleona pod Waterloo.
Centralnym wątkiem powieści jest tragiczna historia ojca odrzuconego przez swoje dzieci. Główny bohater, Jan Joachim Goriot, jest przedstawicielem paryskiej klasy średniej, dobrym człowiekiem, który zrujnował się dla zapewnienia dobrego startu w życiu swoim dwóm córkom. Niewdzięczne dzieci wykorzystują pomoc ojca, nie kryjąc równocześnie, że się go wstydzą. Odcinają się od niego, kiedy tylko kończą mu się pieniądze. Zgodnie z balzakowską koncepcją powieści, dramat starego Goriot jest pretekstem do rozwinięcia innych wątków i szerszego przedstawienia przemian, jakie zachodzą w społeczeństwie francuskim w okresie Restauracji Burbonów. W paryskim pensjonacie sprytnej pani Vauquer obok ojca Goriot spotykamy innych bohaterów, przede wszystkim zbrodniarza Vautrina i ambitnego studenta Rastignaka, który przyjechał do stolicy z prowincji i jest gotowy na wszystko, by wspiąć się na wyższą pozycję społeczną. Ojciec Goriot wchodzi w skład cyklu powieści i opowiadań zwanego Komedią ludzką, w którym Balzac podejmuje genialną próbę ukazania pełnego obrazu społeczeństwa francuskiego pierwszej połowy dziewiętnastego wieku.
Lektura dla szkół średnich
Małe kobietki są powieścią dla dziewcząt amerykańskiej pisarki Louisy May Alcott, jednej z pionierek literatury kobiecej. Powieść należy do światowego kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej. Jej bohaterkami są cztery siostry March: rozsądna siedemnastolatka Meg, odważna szesnastolatka Jo, opiekuńcza i wrażliwa jedenastolatka Beth i obdażona silnym charakterem, dumna sześciolatka Amy. Akcja powieści rozgrywa się w czasach Wojny Secesyjnej w mieście Concorde w stanie Massachusetts w Stanach Zjednoczonych. Pod nieobecność ojca Pascala, pastora zmobilizowanego jako kapelan w Armii Federalnej, siostry pozostają w domu z matką i wierną służącą Hanną. Rodzina March była niegdyś bogata, jednak została zrujnowana, kiedy ojciec dziewcząt podjął próbę ratowania bankrutującej firmy swojego przyjaciela. Pomimo codziennych trosk i trudności życia w czasach wojny, dorastające dziewczęta potrafią cieszyć się i pomagać bardziej poszkodowanym niż one same.Małe kobietki należą do najpoczytniejszych powieści w dziejach literatury. Książka miała ogromny wpływ na rozwój literatury kobiecej w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Była także przedmiotem wielu inscenizacji filmowych, teatralnych i operowych.
Słynna amerykańska seria detektywistyczna dla dzieci i młodzieży. Poznaj smak wielkiej przygody w doborowym towarzystwie trzech młodych detektywów i ich patrona, wielkiego Andy Chandlera. Spontaniczność, brawura i talent w starciu z przestępczością i tajemnicami ludzkich podłości.
W serii ukazały się:
1. Tajemnica Zamku Grozy
2. Tajemnica jąkającej się papugi
3. Tajemnica szepczącej mumii
4. Tajemnica zielonego ducha
5. Tajemnica Wyspy Szkieletów
6. Tajemnica Płomiennego Oka
7. Tajemnica srebrnego pająka
8. Tajemnica krzyczącego zegara
9. Tajemnica jęczącej jaskini
10. Tajemnica gadającej czaszki
11. Tajemnica śmiejącego się cienia
12. Tajemnica wypchanego kota
13. Tajemnica kaszlącego smoka
14. Tajemnica pana Pottera
15. Tajemnica nerwowego lwa
16. Tajemnica śpiewającego węża
17. Tajemnica kurczącego się domu
18. Tajemnica Jeziora Duchów
19. Tajemnica potwora z Sierra Nevada
20. Tajemnica nawiedzonego zwierciadła
Andy Chandler, prawnuk sławnego brytyjskiego detektywa, wyemigrował z Anglii i stał się opiekunem trzech młodych Kalifornijczyków pragnących tropić groźnych przestępców, a zarazem pisarzem relacjonującym ich emocjonujące przygody!
Mamy zatem do czynienia z powieścią kryminalną dla młodzieży – a raczej całą serią powieści, Tajemnica jąkającej się papugi należy bowiem do wielotomowego cyklu książek o przygodach Trzech Detektywów. Powieści z tej serii są od lat bestsellerami w Stanach Zjednoczonych i Anglii, zostały też przetłumaczone na wiele języków i osiągnęły wielki sukces w Europie, między innymi we Francji i w Niemczech.
Tym razem Trzej Detektywi rozwiązują zagadkę siedmiu mówiących papug i zaginionego arcydzieła.
"Skarb w Srebrnym Jeziorze" jest jedną z najbardziej pasjonujących powieści przygodowych niemieckiego pisarza Karola Maya, należącą do kanonu światowej literatury westernu. Jej akcja rozgrywa się na Dzikim Zachodzie. Banda przestępców samozwańczego pułkownika Brinkleya, zwanego Czerwonym Cornelem, i jego siejących postrach towarzyszy, trafia na trop legendarnego Srebrnego Jeziora i ukrytego w nim skarbu. Bandyci ścigani są przez grupę obrońców prawa wspieraną przez wodza Apaczów Winnetou i jego białego przyjaciela Old Shatterhanda. Pełna zaskakujących zwrotów akcja komplikuje się, kiedy do pościgu dołączają się wojownicy z kilku indiańskich plemion, z jednej strony Osedżowie zaatakowani przez przestępców, a z drugiej Utahowie i Timbabaczowie zainteresowani skarbem. Porywająca opowieść, rozbudzające wyobraźnię sceny, pozytywne cechy głównych bohaterów i głębokie przesłanie moralne składają się na niegasnącą popularność powieści.
Kolejna powieść Wiesława Wernica Płomień w Oklahomie, przenosi Czytelnika do Oklahomy, gorącego pustynnego obszaru Dzikiego Zachodu, gdzie Indianie nie tolerują ""białych skór"". Przyjacielsko-traperska wyprawa Karola i Jana zamienia się w kryminalną zagadkę. Na skutek nieoczekiwanego rozwoju wydarzeń, Karol staje się tymczasowym szeryfem małego miasteczka, a Jan jego zastępcą. Tropiąc razem porywaczy koni, odkrywają firmę wydobywającą ropę, której właściciel wykorzystuje ludzi do niewolniczej pracy. Czy charyzmatycznym bohaterom powieści uda się uwolnić pustynny region od trapiącej go przemocy
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?