Alfons Mucha (1860–1939) jest jednym z najważniejszych przedstawicieli stylu secesyjnego, a jego twórczość stała się symbolem przełomu XIX i XX wieku. Prace tego wybitnego czeskiego malarza i grafika charakteryzują się zmysłowymi liniami i ornamentami, bogactwem detali i subtelną kolorystyką. Wyidealizowane bohaterki jego dzieł przypominają niedostępne egzotyczne boginie, leśne rusałki lub senne zjawy. Mucha zdobył sławę dzięki swoim plakatom reklamowym, które wprowadziły nową estetykę do sztuki użytkowej i przyniosły mu międzynarodowe uznanie. Album ten jest wyjątkowym hołdem dla twórczości artysty, zawierającym fotografie jego najważniejszych dzieł, od plakatów i ilustracji po monumentalne malowidła i projekty dekoracyjne. Książka oferuje również wnikliwy wgląd w życie i twórczość Muchy.
Autorka, historyczka sztuki Luba Ristujczina, zdradza tajemnice biografii artysty, inspiracje, obsesje i tajniki warsztatu, a także analizuje wpływ jego twórczości na sztukę współczesną.
Ten pierwszy podręcznik stanowi praktyczne wsparcie i inspirację dla uczniów, którzy rozpoczynają swoją szkolną przygodę. Dzięki niemu nauka stanie się łatwiejsza i przyjemniejsza. Zachęca do samodzielnego czytania, Doskonali sztukę pisania, Poszerza zasób słownictwa i wiedzę o świecie, Kształtuje wyobraźnię i spostrzegawczość, Dzięki barwnym ilustracjom i różnorodnym zadaniom uatrakcyjnia naukę.
Album prezentuje wybór grafik Napoleona Ordy, XIX-wiecznego artysty, znanego przede wszystkim z malarstwa pejzażowego i rysunku. Jego prace stanowią bezcenny zapis historyczny, dokumentujący architekturę i krajobrazy dawnych Kresów Wschodnich, obecnych terenów Białorusi, Ukrainy, Litwy oraz Polski.
Prezentowany zbiór prac Napoleona Orda obejmuje rysunki i akwarele dokumentujące wędrówki artysty po ziemiach I Rzeczpospolitej – Kresów (dziś znajdujących się na terenach Litwy, Ukrainy i Białorusi), ale także Galicji i Księstwa Poznańskiego. Znalazły się w nim zarówno okazałe magnackie rezydencje, jak i nieco skromniejsze szlacheckie dworki, tworzące swoisty genius loci i świadczące o aspiracjach właścicieli. Uzupełniają je szkice przedstawiające zabytki Wilna, Grodna czy Kijowa oraz ważnych dla zbiorowej wyobraźni Polaków pamiątek historycznych. Wraz z ilustracjami przedstawiającymi małomiasteczkowe i wiejskie krajobrazy miejscowości o egzotycznie dziś brzmiących dla nas nazwach, z charakterystycznymi dla nich zabytkami architektury sakralnej i industrialnej często przybliżają bogaty i zróżnicowany kulturowo oraz wyznaniowo krajobraz dawnej Polski. W zestawie nie zabrakło szkiców budowli istniejących do dziś, choć znakomita większość nie przetrwała. Dzięki zachowanym archiwalnych fotografiom, dziełom plastycznym i literackim można jednak zrekonstruować nie tylko ich historię, ale także losy właścicieli oraz docenić dziedzictwo kulturowe Europy Środkowo-Wschodniej.
Impresjonizm to ruch artystyczny, który zrewolucjonizował sztukę drugiej połowy XIX wieku, wprowadzając nowy sposób postrzegania rzeczywistości. Dzieła jego mistrzów, takich jak Claude Monet, Edgar Degas, Pierre-Auguste Renoir i Camille Pissarro, charakteryzują się lekkimi, krótkimi pociągnięciami pędzla, tworzącymi dynamiczne, pełne życia i ruchu kompozycje. Zgromadzone w albumie reprodukcje oddają esencję tego, co stanowiło o wyjątkowości tego kierunku – ulotność chwili, gra światła i cienia, oraz subtelność kolorów. Główne tematy impresjonizmu obejmują pejzaże, sceny miejskie oraz portrety, a wszystkie te motywy łączy fascynacja zjawiskami atmosferycznymi i zmieniającym się światłem. Artystyczne eksperymenty malarzy koncentrowały się na uchwyceniu chwili, wrażeń i subiektywnych odczuć, co było radykalnym odejściem od dokładnych i szczegółowych przedstawień charakterystycznych dla wcześniejszych epok.
Sławomir Cendrowski jest doktorem nauk humanistycznych, specjalistą w zakresie historii sztuki i kultury, wykładowcą uniwersyteckim, redaktorem monografii i katalogów wystaw muzealnych. Zajmuje się także sztuką regionalną. Autor opublikował wiele artykułów z dziedziny malarstwa nowożytnego oraz mecenatu artystycznego. Jest też autorem albumów popularnonaukowych z dziedziny malarstwa.
Kołysanki przytulanki to książeczka pełna magicznych opowieści o srebrzystych gwiazdkach i snach mięciutkich jak poduszka. Posłuchaj o tym jak księżyc tańczył z nocą, jak kotki marzyły o Mlecznej Drodze, jak wiatr rozwiewał sny rosnące na drzewie Daj się ukołysać bajecznym kołysankom, przytulankom i ziewankom.
Polska kuchnia to bogactwo wspaniałych dań, smaków, aromatów i tradycji, które kształtowały naszą kulturę biesiadną przez wieki. W książce autorzy odkrywają tajniki przygotowywania smakowitych zup, mięs, ze szczególnym uwzględnieniem dziczyzny i drobiu, potraw mącznych oraz unikatowych dań regionalnych, składających się na różnorodność rodzimego menu. Kuchnia polska to nie tylko zbiór sprawdzonych przepisów, ale także opowieść o historii i miłości do gotowania. To niezbędny przewodnik dla każdego miłośnika dobrych smaków, który pragnie zgłębić tajniki polskich potraw, zachwycić swoich bliskich wyjątkowymi daniami lub odtworzyć smak domowych obiadów z dzieciństwa.
Polski design to książka o historii tworzenia sztuki użytkowej od okresu formowania państwa polskiego do czasów współczesnych. Autorka w sposób analityczny przedstawia informacje na temat dziejów projektowania codziennych przedmiotów ułatwiających człowiekowi pracę i wypoczynek. Projekty powstały w efekcie działań designerów związanych z krajowym środowiskiem artystycznym lub zatrudnionych w instytucjach i zakładach tworzących rozpoznawalną w świecie polską markę. W przystępny sposób zostały opisane dziesiątki faktów i zjawisk, które zadecydowały o charakterze umeblowania w naszych domach i miejscach pracy, o wyglądzie i jakości rodzimych pojazdów, a nawet o popularności określonych rodzajów aparatów fotograficznych i kupowanych dzieciom jako prezent z okazji Pierwszej Komunii Świętej. Opowiedziane historie mogą zaciekawić zarówno studentów wzornictwa, jak i osoby zainteresowane kształtowaniem się trendów w polskim designie.
Zapraszamy do magicznej krainy poezji dziecięcej. Zebrane w książce utwory to ponadczasowe dzieła, które bawią, uczą skłaniają do refleksji kolejne pokolenia. Znajdziesz tu m.in.: Stefka Burczymuchę, Chorego kotka, Katechizm polskiego dziecka czy Abecadło o chlebie.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wyjaśnić znaczenie polskich przysłów? Rymowanki polskie. Przysłowia dla dzieci to wesołe wierszyki, które w prosty sposób wyjaśniają dzieciom znaczenia najbardziej znanych polskich przysłów. Z dużej chmury mały deszcz.... Cudze chwalicie, swego nie znacie... Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu... Te i inne przysłowia, którym towarzyszą ilustrujące je wierszowane opowiastki, znajdziecie w tej książeczce!
Nasza planeta obfituje w zapierające dech w piersiach krajobrazy i cuda przyrody, ale te szczególnie cenne tereny wymagają wyjątkowej opieki. Na całym świecie utworzono w tym celu m. in. parki narodowe, w których można cieszyć się bogactwem nieskażonej natury oraz obserwować zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt i roślin. Książka Parki narodowe świata zawiera opisy oraz fotografie około 200 najcenniejszych i najciekawszych parków narodowych na kuli ziemskiej. Na prawie 700 fotografiach udokumentowano najpiękniejsze zakątki dziedzictwa przyrodniczego, rzadkie gatunki zwierząt i roślin, a także wybitne formy rzeźby powierzchni Ziemi.
Poczytaj o sympatycznym czerwonym samochodziku i jego przyjaciołach. Dowiedz się, czy Franek znalazł skarb piratów. W książeczce, oprócz historyjki do czytania, znajdziesz zagadki, quizy i łamigłówki.
Poczytaj o sympatycznym czerwonym samochodziku Franku i dowiedz się, jakie przygody spotkały go w wesołym miasteczku. W książeczce oprócz historyjki do czytania, znajdziesz zagadki, quizy i łamigłówki.
Poczytaj o sympatycznym czerwonym samochodziku i jego przyjaciołach. Dowiedz się, jak Franek znalazł się na zamku i poznał ducha rycerza. W książeczce, oprócz historyjki do czytania, znajdziesz zagadki, quizy i łamigłówki.
Poczytaj o sympatycznym czerwonym samochodziku i jego przyjaciołach. Dowiedz się, kogo Franek poznał podczas pikniku. W książeczce, oprócz historyjki do czytania, znajdziesz zagadki, quizy i łamigłówki.
Idea opracowania listy najcenniejszych na świecie obiektów narodziła się na początku lat 70. XX wieku. W 1977 roku odbyła się pierwsza sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa, a w 1978 roku w Waszyngtonie dokonano wpisu pierwszych dwunastu obiektów, wśród których znalazły się aż dwa miejsca usytuowane na terenie Polski Stare Miasto w Krakowie i Kopalnia Soli w Wieliczce. W książce opisano najciekawsze z 1199 miejsc, które do 2024 roku zostały umieszczone na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Doskonałe fotografie wzbogacone opisami przybliżają Czytelnikom skarby architektoniczne i przyrodnicze, jakie kryją się na sześciu kontynentach.
Tatry są nam doskonale znane z literatury pięknej, legend i opowiadań, a także wielu przewodników i opracowań. Chociaż na ich temat powiedziano już niemal wszystko, wciąż kuszą tajemniczymi zakątkami. Stanowią odskocznię od cywilizacji i codzienności, zapewniają chwile wytchnienia, dostarczają wrażeń estetycznych, inspirują, zachwycają W albumie Tatry polskie i słowackie zgromadzono opisy najciekawszych miejsc szczytów, dolin i przełęczy. Wzbogacone pięknymi ilustracjami hasła zaprezentowano w wygodnym układzie alfabetycznym.
Chyba nie ma osoby, która nie zna malowanych w ciepłych barwach Słoneczników, tajemniczej Gwiaździstej nocy albo urokliwego obrazu z Tarasem kawiarni w nocy. Te wybitne dzieła Vincenta van Gogha, holenderskiego malarza, są pretekstem do rozmyślań nad krótkim, lecz bardzo twórczym życiem artysty. Autorka tekstu, pasjonatka sztuki Agnieszka Kijas, zagląda za płótna jego wielkich obrazów, by zapoznać Czytelników z fascynującymi motywami działania i tajemnicami biografii twórcy. Zajmującą opowieść uzupełniają liczne reprodukcje jego dzieł.
W Polsce przypuszczalnie występuje około 5500 gatunków grzybów wielkoowocnikowych, czyli dostrzegalnych gołym okiem. Przeciętny grzybiarz zna i zbiera owocniku kilku, niekiedy kilkunastu z nich, wytrawni znawcy rozpoznają być może kilkadziesiąt. Rzecz jasna, znać należy nie tylko te jadalne i smaczne, lecz także niejadalne oraz trujące, zwłaszcza jeśli są podobne do jadalnych. W książce opisano 180 najpopularniejszych gatunków spotykanych w naszym kraju, a ponadto liczne grzybiarskie ciekawostki.
Ratusz to wizytówka miasta jego serce, duma mieszkańców, a przy tym najczęściej cenny zabytek architektury. W ratuszu jak w zwierciadle odbija się wszystko, co najważniejsze dla danego ośrodka: burzliwa historia, losy lokalnej społeczności i ambicje miejskich włodarzy, by najważniejsza budowla miasta prezentowała się jak najpiękniej.Bogato ilustrowany album opisuje 100 obiektów, ukazując ich cenną architekturę, a także związane z nimi ciekawostki.
Klasyka literatury w nowej edycji to znakomity pretekst, by powrócić do dzieł wybitnych i ważnych przypomnieć je sobie, przeżyć i zinterpretować na nowo lub odkryć, czytając po raz pierwszy. Seria obejmuje arcydzieła polskiej i światowej literatury pięknej utwory, które mimo upływu lat wciąż zachwycają, intrygują, wzruszają i skłaniają do refleksji.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?