Jan Matejko, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, wciąż jest niezapomniany w zbiorowej świadomości. Jego monumentalne dzieła, pełne symboliki i dramatyzmu, na trwałe wpisały się w polską historię sztuki, a ich siła oddziaływania nie osłabła mimo upływu lat. Zarówno za życia, jak i dziś Matejko wzbudzał emocje – od podziwu po krytykę. Jego twórczość, łącząca artystyczną wizję z patriotycznym przesłaniem, nadal prowokuje do dyskusji i nowych interpretacji.
Matejko odnosił liczne sukcesy, zdobywając międzynarodowe uznanie i prestiżowe nagrody, jednak jego droga nie była pozbawiona wyzwań. Był artystą wybitnym, ale także człowiekiem zmagającym się z własnymi emocjami, oczekiwaniami społecznymi i presją otoczenia. Jego barwna i sugestywna wizja polskich dziejów nie tylko ukształtowała sposób postrzegania historii w sztuce, ale stała się również częścią narodowego imaginarium, które do dziś pozostaje aktualne.
W albumie historyczka sztuki Luba Ristujczina przedstawia niezwykle bogaty i złożony obraz malarza. Oprócz analizy najbardziej znanych dzieł, zwraca uwagę na mniej znane aspekty jego twórczości, a także na życie prywatne – Matejkę jako męża, ojca i człowieka zaangażowanego społecznie. Album, wzbogacony licznymi reprodukcjami, odkrywa przed czytelnikami nową perspektywę na dorobek i osobowość jednego z najważniejszych polskich artystów.
Stanisław Wyspiański, nazywany czwartym wieszczem, to postać, która niezmiennie fascynuje kolejne pokolenia. Choć jego życie było krótkie – zmarł w wieku 38 lat – pozostawił po sobie niezwykle bogaty dorobek artystyczny. Jego prace, pełne oryginalnych pomysłów i nowatorskich rozwiązań, do dziś inspirują, zaskakują i zmuszają do refleksji nad ich przesłaniem. Był twórcą wszechstronnym, łączącym różne dziedziny sztuki: malarstwo, rysunek, projektowanie witraży i wnętrz, architekturę, a także grafikę użytkową, jak typografia czy plakaty. Nie ograniczał się jednak do sztuk plastycznych – równie istotne miejsce w jego twórczości zajmowały dramaty, poezja oraz przekłady literackie.
Wyspiański wyprzedzał swoją epokę zarówno w treści, jak i formie. Jego wizjonerskie podejście do sztuki uwidaczniało się w dążeniu do jej integracji – idei szczególnie propagowanej przez twórców czasów secesji. Łączył w swoich dziełach różnorodne środki wyrazu, tworząc artystyczne wizje, które można określić mianem całościowych i wielowymiarowych. Jego twórczość, pełna innowacji, symboliki i subtelnych odniesień, stała się nie tylko świadectwem epoki Młodej Polski, ale i inspiracją dla przyszłych pokoleń.
Album, napisany i opracowany graficznie przez historyczkę sztuki Lubę Ristujczinę, to wciągająca opowieść o życiu i pracy jednego z najwybitniejszych artystów polskiego modernizmu. Publikacja odkrywa tajemnice jego twórczości, przybliża źródła inspiracji i detale warsztatu, a liczne reprodukcje, w tym także mniej znane dzieła, pozwalają spojrzeć na jego twórczość z nowej perspektywy.
Pomarańcze i mandarynki to starannie wybrany zbiór wierszy, w których autor w sposób mistrzowski łączy liryzm z życiowymi obserwacjami. Julian Tuwim z niezwykłą wrażliwością opisuje radość, smutek, pragnienie i tęsknotę, tworząc obrazy pobudzające wyobraźnię.Jego bogata w metafory i zmysłowe opisy poezja sprawia, że proste chwile stają się uniwersalnymi opowieściami o miłości, przyrodzie i ludzkich losach.Książka ta jest zaproszeniem do refleksji nad pięknem i kruchością życia, zatrzymania się na moment w świecie pełnym emocji, wrażeń i chaosu.
Doktor Henry Jekyll, ceniony lekarz i poważany obywatel-wcielenie cnót, jak powiedziałby niejeden znający go londyńczyk-zostaje wystawiony na próbę. Za sprawą dziwnych zdarzeń życie Jekylla splata się z losem niejakiego Edwarda Hyde'a, tajemniczego jegomościa, który okazuje się istnym uosobieniem zła.Czy prawnik Utterson, przyjaciel doktora, zdoła rozwikłać zagadkę jego tożsamości i uratować Jekylla przed unicestwieniem?W każdym razie będzie za wszech miar próbował.
Ciąg dalszy kultowego Znachora. Profesor Wilczur odzyskuje pamięć i stanowisko kierownika kliniki.Jednak na skutek okrutnej intrygi swojego rywala, prof. Dobranieckiego, ponownie traci wszystko. Decyduje się wrócić do Radoliszek, gdzie był szczęśliwy i spełniał się zawodowo, lecząc ubogich. Jego śladem podąża zakochana w nim młoda lekarka Łucja Kańska, która liczy na zdobycie serca profesora.Tymczasem los szykuje Wilczurowi niespodziankę, ponownie stawiając Dobranieckiego na jego drodze, choć w zupełnie innym niż dotąd charakterze.
Koty to piękne i tajemnicze zwierzęta, które od tysięcy lat towarzyszą człowiekowi i zdobią jego dom. Ich niezaprzeczalny urok jest związany z zachwycającym wyglądem, niebywałą gracją poruszania się oraz wyrazistym charakterem. Album zabiera w podróż do świata tych fascynujących zwierząt. Obok pięknych fotografii prezentujących kocią urodę i wdzięk zawiera wiele ciekawych informacji dotyczących zwyczajów, potrzeb, wymagań oraz talentów poszczególnych ras. Książka jest skierowana zarówno do osób zastanawiających się nad wyborem kota, jak i tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o swoim pupilu.
Konie w galopie to synonim piękna doskonałego. Ich uroda i pełne wdzięku ruchy stały się tematem niejednego dzieła sztuki. Człowiek od zawsze podziwiał dostojne sylwetki, grację i siłę tych niezwykłych stworzeń. Obserwowanie koni na łonie natury i obcowanie z nimi wyjątkowo relaksuje i każdorazowo napełnia zachwytem. Album prezentuje te dostojne zwierzęta z ich wdziękiem, gracją i żywiołowością. Rzetelne opisy koni, wśród których znalazły się rasy zarówno gorącokrwiste, zimnokrwiste, jak również pierwotne, zostały wzbogacone niezwykłymi fotografiami pokazującymi majestat tych stworzeń.
Olimpias to dzieje rodziny wplecione w tryby wielkiej historii. Osoby dramatu to młody Aleksander, zanim zyskał przydomek Wielki, jego matka Olimpias i ojciec Filip II Macedoński. Odtrącona przez męża niedługo po ślubie królowa wszystkie swoje uczucia przelewa na syna. Wrażliwy chłopiec wychowuje się rozdarty między dwójką ambitnych, zwalczających się wzajemnie rodziców. Już jako młodzieniec próbuje odnaleźć własną drogę i wyzwolić się spod ich wpływu. Jednak ziarno zasiane w dzieciństwie daje o sobie znać. Rywalizacja między ojcem a synem narasta. Niebawem staje się jasne, że Macedonia jest za mała na ich dwóch. Karol Bunsch (1898-1987) - pisarz historyczny, tłumacz literatury niemieckiej i angielskiej, prawnik, krakowianin. Znany przede wszystkim jak autor wielotomowego cyklu Powieści piastowskie, pisał też o Jagiellonach. Był żołnierzem Legionów Polskich, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej i w kampanii wrześniowej, należał do Armii Krajowej. Na początku lat 50. zrezygnował z kariery prawniczej i poświęcił się pisarstwu. W okresie 1955-1967 opublikował Trylogię antyczną o życiu i podbojach Aleksandra Wielkiego. Przedstawił w niej swoją wizję historii jako dzieła wybitnych jednostek.
Pies został udomowiony, aby pomóc człowiekowi w codziennym życiu. Doskonale sprawdza się w rolach towarzysza, stróża, pasterza, przewodnika, a nawet ratownika. Ma jednak również swoje potrzeby, o których dobry właściciel powinien zawsze pamiętać.Album prezentuje nie tylko urodę i wdzięk tych wyjątkowych czworonogów, ale także zawiera wiele ciekawych informacji dotyczących zwyczajów, potrzeb, wymagań oraz talentów poszczególnych ras. Książka skierowana jest zarówno do osób zastanawiających się nad wyborem psa, jak i tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o swoim pupilu.
Parmenion opowiada o czasie największej chwały Aleksandra Wielkiego. Po śmierci króla Filipa II Hellada pogrąża się w chaosie. Aleksander musi udowodnić, że jest jego godnym następcą. Rusza na bitewny szlak i odnosi szereg zwycięstw. Podbija Trację, Ilirów i Teby, Ateny się poddają, ale dla niego to wszystko za mało. Głównym celem staje się Persja i pokonanie jej króla Dariusza. Doświadczony wódz Parmenion patrzy na poczynania króla z przerażeniem. Młodzieńcza brawura, zuchwałość i szastanie życiem wydają mu się drogą do zguby. Próbuje powściągnąć te zapędy, ale na próżno. Karol Bunsch (1898-1987) - pisarz historyczny, tłumacz literatury niemieckiej i angielskiej, prawnik, krakowianin. Znany przede wszystkim jak autor wielotomowego cyklu Powieści piastowskie, pisał też o Jagiellonach. Był żołnierzem Legionów Polskich, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej i w kampanii wrześniowej, należał do Armii Krajowej. Na początku lat 50. zrezygnował z kariery prawniczej i poświęcił się pisarstwu. W okresie 1955-1967 opublikował Trylogię antyczną o życiu i podbojach Aleksandra Wielkiego. Przedstawił w niej swoją wizję historii jako dzieła wybitnych jednostek.
Street art to jeden z fenomenów współczesnej sztuki. Uwodzi rozmachem, oryginalnością, jest wyrazem nieskrępowanej wyobraźni i nieograniczonej pomysłowości twórców.Łamie konwencje, niesie ze sobą posmak rebelii, pewnej nielegalności czy wręcz zakazanego owocu. Zaskakuje formą i często pojawia się w najmniej oczekiwanych miejscach. Jako zjawisko dynamiczne wciąż jeszcze jest słabo opisany niniejszy album stanowi próbę wypełnienia tej luki. Autorka w pasjonujący sposób opowiada o rozwoju sztuki w przestrzeni publicznej od malowideł w jaskiniach naszych prehistorycznych przodków po czasy, w których żyjemy.Prezentuje najważniejsze nurty i jej twórców nie tylko tych najsłynniejszych, jak Banksy i Basquiat. Prowadzi czytelnika przez ulice miast (w Polsce i na świecie), zwracając uwagę na najciekawsze przejawy tej fascynującej dziedziny sztuki: murale polityczne, reklamowe, artystyczne, zaangażowane społecznie, a także pomniki, instalacje, plakaty, szablony itp. Poświęca także uwagę graffiti, z którym szeroko rozumiany street art jest związany.
Aleksander to historia największych sukcesów, ale i upadku najpotężniejszego władcy swoich czasów. Po pokonaniu Persji i śmierci jej króla Dariusza Aleksander Wielki za swoją siedzibę obiera Babilon. Obmyśla, jak z podbitych ziem i ludów utworzyć jedno państwo. Ojczysta Macedonia traci na znaczeniu. Po serii zwycięstw czuje się królem świata, rozsadza go pycha i poczucie własnej boskości. Oddaje się hulaszczemu życiu ku przerażeniu swojego dworu. Wodzowie są zaniepokojeni. Zaczynają dostrzegać u króla oznaki szaleństwa. Niebawem na Aleksandra spada ogromny cios, umiera jego najbliższy towarzysz, Hefajstion. Ta śmierć przypieczętowuje losy króla.Karol Bunsch (1898-1987) - pisarz historyczny, tłumacz literatury niemieckiej i angielskiej, prawnik, krakowianin. Znany przede wszystkim jak autor wielotomowego cyklu Powieści piastowskie, pisał też o Jagiellonach. Był żołnierzem Legionów Polskich, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej i w kampanii wrześniowej, należał do Armii Krajowej. Na początku lat 50. zrezygnował z kariery prawniczej i poświęcił się pisarstwu. W okresie 1955-1967 opublikował Trylogię antyczną o życiu i podbojach Aleksandra Wielkiego. Przedstawił w niej swoją wizję historii jako dzieła wybitnych jednostek.
Do dzisiaj trudno pojąć fenomen sztuki malarskiej. Od wieków porusza barwami, liniami i kształtami. Jest odzwierciedleniem potrzeb, uczuć i emocji człowieka, który za jej pośrednictwem dokumentuje obraz swoich czasów. Malarstwo. Najpiękniejsze obrazy to prawie 1000 dzieł ukazujących przemiany w kulturze i historii. W albumie przedstawiono reprodukcje dzieł w układzie chronologicznym od prehistorii po współczesne malarstwo uliczne. Efektowne obrazy, zarówno najznamienitszych artystów, jak i twórców mniej znanych, zostały opatrzone obszernymi komentarzami.
Olga Boznańska, jedna z najważniejszych postaci polskiej sztuki przełomu XIX i XX wieku, zapisała się w historii jako mistrzyni portretu, w którym łączyła emocje z głębokim studium psychologicznym postaci. Jej malarstwo, pełne zgaszonych tonów i impresjonistycznego światłocienia, stanowi unikatowe połączenie francuskiej elegancji z polską melancholią. Boznańska stworzyła własny, niepowtarzalny styl, który przyniósł jej międzynarodowe uznanie, zarówno w Paryżu, jak i w Monachium, gdzie zdobyła liczne nagrody. Jej najbardziej znane dzieła, takie jak Dziewczynka z chryzantemami czy Portret Paula Nauena, ukazują zdolność artystki do uchwycenia istoty ludzkiej duszy, co czyni ją nie tylko wyjątkową malarką, ale również prekursorką nowego spojrzenia na portret.
Agnieszka Kijas jest krytyczką sztuki, pisarką oraz organizatorką spotkań i prelekcji na temat malarstwa. Prowadzi podcast „Dawno temu w sztuce”, gdzie w lekkim tonie opowiada o najwybitniejszych dziełach, jakie na przestrzeni wieków wyszły spod pędzli genialnych malarzy. Jest także autorką książek o wybitnych artystach oraz monografii teatralnych. Jako dziennikarka i felietonistka aktywnie promuje sztukę zarówno na żywo, jak i online.
Samochodzik Franek. Opowieści na dobranoc. Kraina dinozaurów to zbiór wspaniałych i niezwykłych przygód czerwonej terenówki oraz jej przyjaciół.Czego Franek szukał w Srebrnej Dolinie? Kto wykradł magiczny kamień i co z tego wynikło? Komu czerwony samochodzik pomógł spełnić marzenia i co wraz z przyjaciółmi znalazł w pustynnej oazie?Przed Wami ekscytująca wyprawa z Samochodzikiem Frankiem po krainie dinozaurów.
Poczytaj o sympatycznym czerwonym samochodziku i jego przyjaciołach. Dowiedz się, czy Franek spotkał się z legendarnym Yeti.W książeczce, oprócz historyjki do czytania, znajdziesz zagadki, quizy i łamigłówki.
Zapraszamy do Zwierzyńca, pełnego niebywałych historyjek i pięknych ilustracji!Przeczytaj zabawne wierszyki o zwierzętach, a dowiesz się między innymi, skąd wziął się słoń w kosmosie i jak to się stało, że pewnego dnia żyrafa zapragnęła pojeździć na łyżwach...
Według amerykańskich rankingów trzy diety zostały uznane za najbardziej prozdrowotne: śródziemnomorska, DASH i fleksitariańska. Książka Diety TOP szczegółowo omawia ich zasady, oferując praktyczne wskazówki oraz przepisy kulinarne. To przewodnik, który pomoże zrozumieć, jakie produkty wybierać i jak planować posiłki, aby cieszyć się zdrowiem. Zawiera łatwe do wykonania przepisy na smaczne i zrównoważone dania. Odkryj sekrety tych wyjątkowych diet i wprowadź nowe nawyki żywieniowe do swojego życia.
Alfons Mucha (1860–1939) jest jednym z najważniejszych przedstawicieli stylu secesyjnego, a jego twórczość stała się symbolem przełomu XIX i XX wieku. Prace tego wybitnego czeskiego malarza i grafika charakteryzują się zmysłowymi liniami i ornamentami, bogactwem detali i subtelną kolorystyką. Wyidealizowane bohaterki jego dzieł przypominają niedostępne egzotyczne boginie, leśne rusałki lub senne zjawy. Mucha zdobył sławę dzięki swoim plakatom reklamowym, które wprowadziły nową estetykę do sztuki użytkowej i przyniosły mu międzynarodowe uznanie. Album ten jest wyjątkowym hołdem dla twórczości artysty, zawierającym fotografie jego najważniejszych dzieł, od plakatów i ilustracji po monumentalne malowidła i projekty dekoracyjne. Książka oferuje również wnikliwy wgląd w życie i twórczość Muchy.
Autorka, historyczka sztuki Luba Ristujczina, zdradza tajemnice biografii artysty, inspiracje, obsesje i tajniki warsztatu, a także analizuje wpływ jego twórczości na sztukę współczesną.
Ten pierwszy podręcznik stanowi praktyczne wsparcie i inspirację dla uczniów, którzy rozpoczynają swoją szkolną przygodę. Dzięki niemu nauka stanie się łatwiejsza i przyjemniejsza. Zachęca do samodzielnego czytania, Doskonali sztukę pisania, Poszerza zasób słownictwa i wiedzę o świecie, Kształtuje wyobraźnię i spostrzegawczość, Dzięki barwnym ilustracjom i różnorodnym zadaniom uatrakcyjnia naukę.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?