Obecnie na rynku wydawniczym nie ma książki z kardiologii, która byłaby poświęcona ratownikom medycznym. Celem publikacji jest wypełnienie tej luki.
Autor – krok po kroku – prowadzi czytelnika przez większość stanów nagłego zagrożenia zdrowotnego w chorobach układu krążenia.
Najważniejsze zalety książki:
• Treść dostosowana do poziomu ratowników medycznych.
• Książka uwzględnia kwalifikacje zawodowe ratowników medycznych i aktualne regulacje prawne dotyczące ich kompetencji zawodowych.
• Treść oparta na aktualnych wytycznych i zaleceniach międzynarodowych towarzystw naukowych, w tym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Europejskiej Rady Resuscytacji.
• Diagnostyka elektrokardiograficzna oparta wyłącznie na „Zaleceniach dotyczących stosowania rozpoznań elektrokardiograficznych” Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
• Książka zawiera algorytmy diagnostyczne przydatne przy ocenie zapisów elektrokardiograficznych.
• Zasady udzielania medycznych czynności ratunkowych są oparte na wytycznych i zaleceniach Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego;
• Medyczne czynności ratunkowe omówione krok po kroku.
• Przykłady kliniczne wraz z omówieniem.
Książka może być materiałem pomocniczym do wykładów z ratownictwa medycznego i stanów zagrożenia życia w kardiologii.
Kompleksowe omówienie zabiegów chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej oraz dermatologii i stomatologii estetycznej. W podręczniku znalazły się podstawy z zakresu chirurgii plastycznej oraz stosowanych technik operacyjnych i zabiegowych. Przedstawiono stosowane sposoby leczenia zmian chorobowych i urazów: skóry i tkanek miękkich, głowy i szyi, kończyn, jamy brzusznej oraz układu moczowo-płciowego, a także wad wrodzonych. Oddzielne rozdziały poświęcono zabiegom z zakresu chirurgii estetycznej, dermatologii i stomatologii estetycznej oraz stosowaniu inżynierii biomedycznej w chirurgii plastycznej.
Oddajemy do rąk Czytelników pierwszą na polskim rynku nowoczesną monografię poświęconą trójdzielno-autonomicznym bólom głowy.
Postęp wiedzy, zarówno w zakresie nozologicznym ? powstawanie, odkrywanie nowych jednostek chorobowych (zespoły SUNCT i SUNA), jak i zmiany w klasyfikacjach i wytycznych, a także postęp w zakresie badań, przede wszystkim neuroobrazowych, oraz w terapii, skłaniają do prób odnowienia wiedzy dotyczącej grupy samoistnych bólów głowy.
Autorzy monografii to znani i cenieni specjaliści, którzy od lat zajmują się tą problematyką.
Niniejsza pozycja stanowi doskonałe źródło wiedzy o objawach klinicznych, patofizjologii, neuroradiologii i możliwościach terapeutycznych w trójdzielno-autonomicznych bólach głowy i z pewnością zainteresuje neurologów, lekarzy medycyny rodzinnej, neurochirurgów oraz osoby zainteresowane tematyką bólów głowy.
Książka jest skierowana do wszystkich osób, które chcą pomagać chorym psychicznie, również do studentów kierunków medycznych i humanistycznych. W poszczególnych rozdziałach omówiono zarówno podstawy teoretyczne komunikowania się, jak i jego specyfikę w przypadku osób z różnymi zaburzeniami psychicznymi. Ponadto przedstawiono problemy i sytuację tych osób w rodzinie i społeczeństwie, z uwzględnieniem aspektów etycznych i prawnych.
Zwięzłe i praktyczne ujęcie leczenia w chorobach dermatologicznych. Aktualne wytyczne terapeutyczne, nowoczesne leczenie punkt po punkcie, ważne wskazówki, zestawienia, zalecane piśmiennictwo.
Nowoczesny, ciekawy przewodnik po terapii dermatologicznej przygotowany przez znanych i cenionych autorów, przedstawiony w przejrzystej formie.
To zbiór najnowszych danych dotyczących standardów postępowania terapeutycznego w dermatologii i wenerologii, zawierający istotne informacje z epidemiologii, patogenezy, diagnostyki oraz obrazu klinicznego schorzeń.
Książka jest adresowana do lekarzy dermatologów, którzy w codziennej pracy klinicznej spotykają się z problematyką chorób skóry i chorób przenoszonych drogą płciową. Będzie również przydatną lekturą dla lekarzy w trakcie specjalizacji z dermatologii i wenerologii. Po książkę powinni także sięgnąć lekarze opieki podstawowej, którzy często spotykają się ze skórnymi manifestacjami różnych schorzeń.
Zbiór przypadków klinicznych z zakresu chorób wewnętrznych, pokazujący cały proces diagnostyczno terapeutyczny wraz z leczeniem farmakologicznym. Analizie poddane zostały prawdziwe przypadki kliniczne na oddziale wewnętrznym. Są to przypadki, z którymi mogą mieć do czynienia w swojej codziennej praktyce zarówno lekarze pracujący na oddziałach internistycznych, jak i lekarze rodzinni.
Każda z omawianych sytuacji zwięźle omawia okoliczności oraz powód przyjęcia chorego do kliniki, badanie podmiotowe i przedmiotowe pacjenta, badania laboratoryjne i całe postepowanie z chorym wraz z leczeniem farmakologicznym.
Oprócz dość typowych przypadków, które ilustrują jak bardzo mogą zawiłe być drogi prowadzące do postawienia prawidłowej diagnozy, następnie wdrożenia optymalnej terapii i wyleczenia pacjenta, w książce znalazły się przypadki kazuistyczne pokazujące nietuzinkowość specjalizacji, która łączy w sobie tak wiele przypadków klinicznych mających zakorzenienie w innych dziedzinach medycyny.
Czwarty numer z cyklu „w gabinecie lekarza ginekologa” pod redakcją naukową prof. Ewy Barcz, skierowany jest przede wszystkim do praktykujących ginekologów-położników i uroginekologów. W publikacji „Nietrzymanie moczu u kobiet” przedstawiono diagnostykę i leczenie nietrzymania moczu w jego najczęstszych formach.
Nietrzymanie moczu jest coraz poważniejszym problemem zdrowotnym we współczesnym świecie. Rozpowszechnienie schorzenia jest bardzo duże, a dane epidemiologiczne wskazują na coraz większą zapadalność na jego różne formy. Obecnie szacuje się, że do 30% populacji dorosłych kobiet doświadcza niekontrolowanego wycieku moczu. Ze względu na fakt wydłużenia czasu życia, przy jednoczesnym coraz powszechniejszym występowaniu czynników ryzyka nietrzymania moczu (przede wszystkim otyłości), obserwuje się wzrost zachorowalności oraz konieczność częstszego podejmowania interwencji medycznych z tego powodu. Powoduje to zwiększone zapotrzebowanie społeczne na świadczenia medyczne w tym zakresie oraz znaczny wzrost kosztów leczenia dla systemów opieki medycznej.
Książka dla kobiet chorujących na cukrzycę, o cukrzycy takiej, jaka ona jest. O tym, jak sobie z nią radzić i nie dać się zwariować. Jest to poradnik łamiący niesprawiedliwe stereotypy i wszystkie mity na temat cukrzycy, które krążą w świadomości ludzi. Mówi o chorobie wszystko, co dorosła kobieta powinna o niej wiedzieć, a może nawet więcej.
Najistotniejsze wiadomości anatomiczne w powiązaniu z aspektami klinicznymi, z użyciem współczesnej trójjęzycznej nomenklatury anatomicznej. Topograficzne ujęcie pozwalające na integrację wiedzy o układach narządów i tkanek znajdujących się w badanej lub podlegającej interwencji części ciała. Ponad 230 specjalnie opracowanych dla potrzeb książki kolorowych rycin.
Oddajemy do rąk czytelników praktyczny przewodnik diagnostyki i leczenia zaburzeń seksualnych, z jakimi może spotkać się lekarz lub psychoterapeuta w swojej codziennej pracy. Zagadnienia opisane są w krótki, rzeczowy sposób, a treść uzupełniona o jasne schematy postępowania.
Książka oparta jest na polskich i światowych publikacjach, wytycznych towarzystw naukowych oraz wieloletnich doświadczeniach klinicznych autora. Każdy rozdział zawiera wybrane, najbardziej przydatne dla lekarzy publikacje, uwzględniające polski system opieki zdrowotnej.
To zbiór algorytmów rozpoznawania i leczenia dysfunkcji seksualnych kobiet, mężczyzn, problemów dzieci i młodzieży oraz zaburzeń seksualnych towarzyszących różnym chorobom. Książka zawiera dokładne wytyczne postępowania w opisanych problemach seksualnych.
Autor książki, dr Sławomir Jakima, jest wieloletnim praktykiem w dziedzinie seksuologii i psychoterapii oraz członkiem komisji egzaminacyjnej w dziedzinie seksuologii.
Pierwsza tego typu publikacja będzie z pewnością przydatna dla lekarzy, psychoterapeutów, studentów medycyny i psychologii.
Teoretyczne podstawy projektowania środowiska dla osób z niepełnosprawnością (definicje, przepisy prawne, źródła finansowania, praca osób niepełnosprawnych) oraz wytyczne do jego projektowania, w tym do projektowania wybranych pomieszczeń oraz wybranych budynków użyteczności publicznej i transportu. Omówiono także ergonomię wykonywania czynności oraz wybrane adaptacje pomagające w wykonywaniu czynności życia codziennego.
Treści zgodne ze standardami szkolenia i pracy terapeuty zajęciowego w krajach Unii Europejskiej.
Pierwszy numer pod redakcją naukową prof. dr hab. Maria Majdan, skierowany jest do praktykujących reumatologów, lekarzy rodzinnych, nefrologów, kardiologów, ortopedów Został poświęcony tematowi dny moczanowej, jako chorobie ogólnoustrojowej przebiegającej często z wieloma schorzeniami towarzyszącymi.
W numerze omówiono m.in.:
Dnę moczanową (DM), jako chorobę ogólnoustrojową, jej rozpoznanie oraz zasady leczenia. Jest jedną z najpowszechniejszych artropatii zapalnych u człowieka. Częstość występowania DM w krajach wysoko rozwiniętych sukcesywnie wzrasta – obecnie dochodzi do 4% populacji i zwiększa się wraz z wiekiem. Dna moczanowa i hiperurykemia są poważnymi problemami klinicznymi współczesnej medycyny (nie tylko reumatologii).
Zespół metaboliczny (ZM), który stał się jednym z głównych, narastających problemów zdrowia publicznego w najbardziej rozwiniętych krajach świata. Zwykle towarzyszy on zespołowi wspólnie występujących zaburzeń metabolicznych (otyłość brzuszna, upośledzona tolerancja glukozy, dyslipidemia, nadciśnienie tętnicze), określonych łącznie nazwą „zespołu metabolicznego”. Jego nieodłącznym elementem jest hiperurykemia.
Aktualnie stosowane leki w terapii dny moczanowej, zgodne z rekomendacją Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Walki z Chorobami Reumatycznymi (EULAR). Mimo że DM znana jest od starożytności i należy do schorzeń implikujących uciążliwe dolegliwości, a mechanizmy patofizjologiczne jej powstawania zostały stosunkowo dobrze poznane, nadal nie opracowano satysfakcjonująco skutecznych sposobów jej leczenia.
Częstość występowania dny moczanowej wyraźnie wzrasta wraz z wiekiem. W starszym wieku częściej niż w młodszej populacji chorują kobiety. Obraz kliniczny dny moczanowej w starszym wieku różni się od przebiegu dny u ludzi młodszych dlatego często bywa rozpoznawana z dużym opóźnieniem. Leczenie dny moczanowej w wieku podeszłym jest często utrudnione ze względu na liczne schorzenia współwystępujące
Choroby wynikające z odkładania złogów innych niż kryształy moczanu sodu, przede wszystkim związków zawierających wapń. Artropatie wywołane przez kryształy to heterogenna grupa schorzeń, dla których charakterystyczne jest odkładanie różnych substancji mineralnych w obrębie struktur stawowych, ale również w tkankach miękkich. Mimo istotnego postępu w rozumieniu patogenezy krystalopatii wciąż nie jest ona w pełni poznana.
Na życzenie Czytelników przygotowaliśmy wybór tekstów prof. nadzw. Waldemara Machały, które były publikowane w znanych i cenionych podręcznikach wydanych przez PZWL.
Uaktualnione, uzupełnione materiały zostały wzbogacone nowymi zdjęciami i ciekawymi informacjami.
Lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych anestezją chorych w stanie zagrożenia życia.
Chory znajdujący się w stanie zagrożenia życia spowodowanym krwotokiem wymaga szczególnego traktowania. Zwłaszcza wówczas, kiedy kwalifikowany jest do operacji ze wskazań… najczęściej ratunkowych. Zazwyczaj tego rodzaju operacje są wykonywane w znieczuleniu ogólnym. Stan chorego nie zmienia dogmatów, które nakazują wykonanie adekwatnego znieczulenia (AoA), zatem takiego, w którym konieczne będzie wywołanie u chorego snu, podanie leków uśmierzających ból i zwiotczenie mięśni. W takich razach intubacja powinna zostać wykonana w trybie RSI. Coraz częściej u takich chorych sięga się po techniki regionalne. Choć charakter leków, które są podawane w okolice struktur nerwowych, jest „nieco inny”, głównie w zakresie rodzaju i stężenia – od stosowanych u chorych euwolemicznych. Wreszcie, nieco rzadziej wprawdzie, ale zaczyna się podnosić kwestię wykonywania znieczuleń zbilansowanych, kiedy równocześnie wykorzystywane są techniki regionalne nałożone na znieczulenie ogólne.
W. Machała
Osteopatyczne techniki stawowe potrafią szybko przynieść ulgę pacjentowi, a ich praktyka przeżywa prawdziwy rozkwit. Jednak posługiwanie się nimi wymaga specjalistycznej wiedzy. Atlas stanowi przewodnik metodologiczny. Proponuje oryginalne techniki oraz poświęca dużą uwagę okolicom opisywanym dotychczas w innych książkach w niewielkim stopniu.
Dla każdego odcinka kręgosłupa ograniczenia ruchomości stanowią obiekt diagnostyki, na którą składają się liczne testy ruchomości, najważniejsze elementy obrazu klinicznego, a także podstawowe przyczyny zaburzeń.
Techniki, wybrane ze względu na swoją skuteczność, zostały zilustrowane przez około 200 fotografii, które dobrano według precyzyjnego , dydaktycznego klucza. Przedstawiają kolejno:
- pozycję terapeuty i pacjenta
- ułożenie rąk terapeuty
- dokładne rozmieszczenie punktów oddziaływania terapeutycznego
- proces korekcji ograniczenia ruchomości
W osiągnięciu optymalnej mobilizacji pomagają także porady i podpowiedzi Autorów pozwalające na skuteczne opanowanie gestu korekcyjnego.
Format publikacji oraz sposób prezentacji treści pozwala na szybkie odnalezienie potrzebnych informacji.
Autorzy zwracają się zarówno do profesjonalistów szukających podręcznika stanowiącego punkt odniesienia dla ich codziennej praktyki, osteopatów, fizjoterapeutów, terapeutów manualnych, a także studentów tych kierunków
Książka, jakiej jeszcze nie było na polskim rynku wydawniczym! Autorzy w sposób kompleksowy przedstawiają aspekty zarówno teoretyczne, jak i praktyczne w zakresie toksykologii i oceny bezpieczeństwa kosmetyków. Całość podzielono na trzy części: podstawy toksykologii ogólnej, toksykologię kosmetyków i ocenę bezpieczeństwa. Niezbędnik dla studentów kosmetologii, chemii kosmetycznej, chemii, biochemii, biotechnologii oraz dermatologów, alergologów, poczatkujących safety assessorów i praktyków.
Publikacja ta będzie doskonałym źródłem wiedzy dla studentów, cenną pomocą dydaktyczną dla wykładowców i obowiązkowym materiałem dla safety assessorów. Poruszona tematyka, liczne przykłady – ważne z punktu widzenia toksykologii kosmetyków – analogie do życia codziennego, bardzo duża liczba ciekawych rycin, aktualne odnośniki literaturowe sprawiają, że do rąk Czytelnika trafia niezmiernie wartościowa pozycja – źródło wiedzy z toksykologii i bezpieczeństwa stosowania kosmetyków.
Fragment recenzji prof. dr. hab. n. med. Andrzeja Sobczaka,
Drugie uaktualnione wydanie publikacji poświęconej teoretycznym i praktycznym podstawom leczenia ran przewlekłych.
Książka jest zgodna z wymaganiami kształcenia przed- i podyplomowego lekarzy i pielęgniarek, z uwzględnieniem interdyscyplinarnego ujęcia problematyki gojenia ran przewlekłych wg Światowej Unii Towarzystw Leczenia Ran, a także Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran.
W książce przedstawiono aktualny stan wiedzy na temat procesu gojenia się ran przewlekłych, mikrobiologii rany przewlekłej, owrzodzeń o etiologii naczyniowej, w tym owrzodzeń żylnych, niedokrwiennych i innych ran przewlekłych, ran powstałych w przebiegu zespołu stopy cukrzycowej, oparzeń, ran nowotworowych, a także żywienia, bólu, profilaktyki i leczenia odleżyn oraz rehabilitacji chorych unieruchomionych. Omówiono również zagadnienia dotyczące przyczyny powstawania tego typu ran przewlekłych, czynniki ryzyka oraz szczegółowo przedstawiono proces gojenia się ran z uwzględnieniem najnowszych metod postępowania ogólnego i miejscowego oraz zaleceń w tym zakresie.
Zespół autorów tej książki tworzą wysokiej klasy specjaliści, którzy odbyli liczne staże za granicą z zakresu chirurgii naczyniowej, leczenia ran przewlekłych, diagnostyki i procesu pielęgnowania chorych. Wielu spośród autorów to praktycy, dydaktycy oraz osoby prowadzące pionierskie badania w zakresie leczenia ran przewlekłych.
Publikacja stanowi pierwsze tego typu opracowanie w języku polskim, a w części dotyczącej wykonawstwa koron podwójnych najnowszą techniką CAD/CAM także w obszarze niemieckojęzycznym. Korony podwójne są sprawdzonymi i przy przestrzeganiu odpowiednich reguł, doskonałymi elementami utrzymującymi ruchome uzupełnienia protetyczne. Postęp, jaki dokonał się w stomatologii w ostatnich dziesięcioleciach, nie tylko nie umniejszył znaczenia tych koron w protetyce stomatologicznej, ale rozszerzył możliwości ich zastosowania. Opisując „step by step” wykonanie konstrukcji, opartych na koronach podwójnych, praca ta może być znaczącą pomocą zarówno dla lekarzy stomatologów, techników dentystycznych, jak i studentów. Ponadto zawiera ona wiele praktycznych uwag, dotyczących specyfiki tych uzupełnień protetycznych. Książka przygotowana przez praktyka dla praktyków.
„[…] Reasumując, publikacja ta łączy dobrze udokumentowane wieloletnie doświadczenie lekarza praktyka z głęboką analizą biofunkcjonalną i politechniczną prezentowanych przykładów uzupełnień protetycznych z zastosowaniem koron podwójnych w nowoczesnym wydaniu.”
- prof. dr hab. n. med. Stefan Baron, Kierownik Katedry I Zakładu Dysfunkcji Narządu Żucia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Kolejna publikacja z serii Diagnostyka prenatalna USG/ECHO niezbędna w codziennej praktyce. Dotyczy zmian w układzie krążenia płodu, które nie wymagają interwencji chirurgicznej. Bogaty, unikatowy materiał ilustracyjny jest istotnym walorem merytorycznym tej publikacji.
Profesor Maria Respondek-Liberska - znana i ceniona specjalistka - dzieli się swoją wiedzą z lekarzami zajmującymi się kobietą w ciąży i noworodkiem – położnikami, neonatologami i pediatrami.
Podręcznik stanowi kompendium najnowszej wiedzy z zakresu dietetyki, leczenia żywieniowego i żywienia klinicznego. Autorami są specjaliści różnych dziedzin medycyny i nauk żywieniowych, którzy w przystępny sposób omówili zagadnienia dotyczące fizjologii przewodu pokarmowego oraz kontroli pobierania pokarmów, żywienia w różnych grupach populacyjnych i stanach fizjologicznych (żywienie niemowląt, dzieci i młodzieży, kobiet ciężarnych i karmiących, osób starszych), leczenia żywieniowego w chorobach metabolicznych (cukrzyca, otyłość, dyslipidemie), układu pokarmowego (choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego, marskość wątroby, przewlekłe i ostre zapalenie trzustki, nieswoiste choroby zapalne jelit, SIBOS), nerek, chorobach nowotworowych, chorobach układu krążenia, alergiach i nietolerancjach pokarmowych, schorzeniach dermatologicznych oraz wybranych chorobach wieku dziecięcego (mukowiscydoza, fenyloketonuria). W książce zawiera również podstawy żywienia klinicznego.
Skierowana jest do studentów dietetyki, dietetyków, lekarzy praktyków oraz wszystkich zainteresowanych racjonalizacją żywienia i leczeniem żywieniowym.
Książka to pozycja, która powstała w wyniku zapotrzebowania na tego typu literaturę, zgodną z obowiązującymi standardami kształcenia na kierunku pielęgniarstwo. Podręcznik stanowi prezentację aktualnego, uwzględniającego nowoczesną wiedzę, dorobku w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego.
Nadrzędnym celem książki jest przygotowanie studentów pielęgniarstwa do sprawowania opieki i pielęgnacji osób w podeszłym wieku w zdrowiu i chorobie.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?