Nieinwazyjne badania kardiologiczne takie jak: echokardiografia, Holter EKG, ambulatoryjne monitorowanie ciśnienia tętniczego krwi, rezonans magnetyczny, badanie scyntygrafii perfuzyjnej serca, ocena sztywności naczyń, testy wysiłkowe i wiele innych, to najbezpieczniejsze, a jednocześnie bardzo szybkie metody służące do oceny funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego.
Powodzenie takiej diagnostyki to nie tylko dostęp do odpowiedniej jakości sprzętu, lecz także – przede wszystkim – duże doświadczenie lekarza przeprowadzającego i interpretującego badanie.
Oddajemy w Państwa ręce tę nowatorską i niezwykle praktyczną, bogato ilustrowaną publikację, opisującą wszystkie nieinwazyjne metody diagnostyczne stosowane na co dzień w kardiologii. Z pewnością będzie pomocna dla wszystkich młodych lekarzy kardiologów w ich codziennej praktyce w przeprowadzaniu i ocenie stosowanych technik diagnostycznych dających możliwość rozpoznania chorób serca i naczyń u ich pacjentów.
Diagnostyka kardiologiczna w praktyce” to książka napisana przez młodych kardiologów. Wszystkich ich znam i cenię nie tylko jako zdolnych naukowców, ale przede wszystkim lekarzy, którzy lubią pracę z pacjentami. Szczególne wyrazy uznania należą się Pani dr hab. Renacie Główczyńskiej, pod której redakcją powstała książka. W swojej wieloletniej pracy zawodowej spotkałem niewielu lekarzy z takim talentem, pasją i zaangażowaniem w pracę kliniczną. Na przestrzeni ostatnich lat diagnostyka kardiologiczna uległa istotnym zmianom. Obok klasycznych technik pojawiły się nowe: badania obrazowe (echokardiografia trójwymiarowa, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa), telemonitoring i aplikacje mobilne. Jednocześnie cenię sobie, że autorzy nie zapomnieli o klasycznych metodach diagnostycznych takich jak elektrokardiografia. Metody diagnostyczne są ważne, jednak najważniejszy jest lekarz, rozważnie korzystający z nich w codziennej praktyce. Przynajmniej do czasu zanim zastąpi nas sztuczna inteligencja. Polecam Państwu książkę „Diagnostyka kardiologiczna w praktyce” – najbardziej aktualną diagnostykę kardiologiczną na polskim rynku medycznym.
Prof. dr hab. n. med. Grzegorz Opolski,
II wydanie cenionego podręcznika, w którym całościowo omówiono zagadnienia teoretyczne i praktyczne neuropielęgniarstwa. Dzięki doświadczeniu, zarówno klinicznemu, jak i dydaktycznemu, znanych oraz cenionych specjalistów z wiodących ośrodków w Polsce powstała nowoczesna i aktualna publikacja, której treści zgodne są z obowiązującymi standardami kształcenia na studiach pierwszego i drugiego stopnia.
Publikacja składa się z trzech części, w których omówiono następujące zagadnienia:
Część I – podstawowe wiadomości z anatomii i fizjologii układu nerwowego, stanowiące podstawę do zrozumienia zaburzeń czynności układu nerwowego.
Część II – metody i procedury badania układu nerwowego.
Część III – podstawy kliniczne i zakres opieki pielęgniarskiej w chorobach oraz zespołach neurologicznych.
W obecnym wydaniu wszystkie rozdziały zostały uaktualnione zgodnie z postępem wiedzy medycznej i zmianami w praktyce klinicznej. Wprowadzono również nowe rozdziały poświęcone nerwom czaszkowym, zawrotom głowy oraz diagnozie i opiece nad chorym leczonym na oddziale intensywnej opieki medycznej.
Podręcznik jest przeznaczony głównie dla studentów pielęgniarstwa, uczestników kursów podyplomowych i szkoleń specjalizacyjnych w tym zakresie, a także pielęgniarek pracujących na oddziałach neurologicznych i neurochirurgicznych. Mogą z niego korzystać również studenci innych kierunków medycznych.
Nowoczesny podręcznik prezentujący aktualne poglądy dotyczące nie tylko zagadnień ze sfery fizjologii żywienia, lecz także pozwalający dokładnie zapoznać się z fizjologią układu pokarmowego, jego funkcją oraz czynnością mechaniczną i hormonalną. Bardzo szczegółowo omawia podstawowe zagadnienia dotyczące wchłaniania i czynności trawiennej organizmu człowieka, a także fizjologię i czynności tkanki tłuszczowej. Porusza również problem, który jest obecnie wyzwaniem cywilizacyjnym, czyli regulację masy ciała.
Autorzy omówili również zagadnienia związane z fizjologią i rolą mikrobioty. Duża część publikacji została poświęcona jakości żywienia w różnych okresach życia człowieka, a także zasadom żywienia u osób aktywnych fizycznie, sportowców i u dzieci w wieku rozwojowym. Ciekawym fragmentem książki jest przedstawienie roli nowych elementów diety, coraz powszechniej włączanych do codziennego menu, np. nasion chia, jagód goji, zielonej kawy, morwy białej, które podniesiono do rangi prozdrowotnych składowych pożywienia.
Książka, omawiająca dokładnie rolę poszczególnych składowych osi pokarmowej, z pewnością będzie służyć nie tylko studentom wydziałów lekarskich, dietetyki i fizjoterapii, lecz także lekarzom i dietetykom.
Kolejne, IX już wydanie znakomitego podręcznika anatomii od wielu lat cieszącego się dużą popularnością wśród studentów uczelni medycznych. Opracowanie o charakterze kompendialnym - nie tylko przypomina najważniejsze wiadomości z zakresu anatomii prawidłowej, lecz także pozwala szybko powtórzyć i ugruntować tę szeroką dziedzinę wiedzy medycznej.Obecne wydanie rozszerzono o miana anatomiczne w języku angielskim - lingua franca współczesnej medycyny.To świetne repetytorium dla każdego, kto chce powtórzyć i ugruntować swoją wiedzę z anatomii - warto je mieć w zasięgu ręki, by w każdej chwili służyło pomocą.
Czy mycie zębów jest sztuką czy rutynową czynnością wykonywaną każdego dnia? Czy to, w jaki sposób i czym myję zęby, ma jakieś znaczenie? Czy mogę mieć zdrowe i piękny uśmiech przez całe życie? Na te oraz inne pytania dotyczące zapobiegania schorzeniom jamy ustnej odpowiada niniejszy praktyczny poradnik.
Publikacja w kompleksowy sposób prezentuje problematykę profilaktyki stomatologicznej dla pacjentów, omawiając zarówno podstawy teoretyczne, jak i poruszając praktyczne aspekty wpływające na higienę jamy ustnej. Książka prezentuje także bogaty materiał ilustracyjny.
W bardzo czytelny i prosty sposób przedstawia:
- jak dbać o higienę jamy ustnej przy różnych schorzeniach stomatologicznych,
- w jaki sposób sami możemy wpłynąć na stan naszego uzębienia poprzez dobór odpowiednich szczoteczek czy past,
- aspekty kluczowe w walce z próchnicą,
- co jest najważniejsze w dbaniu o uśmiech dziecięcy.
Książka powstała przede wszystkim z myślą o podnoszeniu świadomości pacjentów w zakresie profilaktyki stomatologicznej.
Cukrzyca stanowi jeden z najpoważniejszych problemów współczesnej medycyny. Zmiana stylu życia, w tym zmniejszenie aktywności fizycznej i zarazem zwiększone spożycie produktów o dużej wartości kalorycznej, to główne przyczyny narastającej światowej epidemii cukrzycy.
Istotnym elementem pracy pielęgniarek i położnych jest ciągłe poszerzanie wiedzy z zakresu pielęgniarstwa diabetologicznego oraz zwrócenie uwagi na znaczenie edukacji i przestrzeganie zasad jej prowadzenia.
Zaktualizowany podręcznik, stworzony przez zespół autorów z wieloletnim doświadczeniem i praktyką, systematyzuje wiedzę w zakresie pielęgniarstwa opieki diabetologicznej. Nowe wydanie zostało wzbogacone o kilka dodatkowych tematów, takich jak: praktyka pielęgniarska oparta na dowodach (Evidence Based Practice – EBP), uprawnienia pielęgniarki i położnej, ordynowanie wyrobów medycznych oraz bezpieczeństwo pacjenta.
Publikacja adresowana jest do studentów pielęgniarstwa i położnictwa, uczestników studiów podyplomowych, specjalistycznych kursów czy szkoleń oraz profesjonalistów, którzy na co dzień pracują z pacjentami z cukrzycą.
Diagnostyka laboratoryjna, dzięki dynamicznemu rozwojowi w ciągu ostatnich lat, stanowi istotny element postępowania diagnostycznego. Dzięki efektywnej współpracy klinicystów i diagnostów laboratoryjnych, łączy zarówno elementy podstawowe, jak i kliniczne nauk medycznych.
Autorzy podręcznika, doświadczeni klinicyści i eksperci medycyny laboratoryjnej, w sposób syntetyczny przedstawili zasady diagnostyki najczęściej występujących chorób, ze szczególnym uwzględnieniem badań laboratoryjnych. Osobny rozdział poświęcono interpretacji wyników badań laboratoryjnych. Ponadto wydanie zostało uaktualnione i poszerzone o rozdziały dotyczące diagnostyki laboratoryjnej niepłodności oraz badań laboratoryjnych w monitorowaniu przebiegu ciąży. Wszystkie zaprezentowane zagadnienia powinny ułatwić przyszłym diagnostom orientację w zagadnieniach teoretycznych i codziennej praktyce lekarskiej.
Publikacja będzie przydatna studentom analityki medycznej, diagnostom laboratoryjnym oraz lekarzom na różnych etapach kształcenia.
Publikacja przygotowana przez pasjonatów medycyny ratunkowej. Autorzy dzielą się z Czytelnikami swoją wiedzą, doświadczeniem, sukcesami i porażkami w oryginalny i intrygujący sposób. To opowieść o szczegółach pracy z pacjentami w stanach zagrożenia życia, rozwoju zawodowym, nowych nieoczywistych rozwiązaniach, zmianach myślenia i poszukiwaniu nieutartych ścieżek w praktyce SOR.
„Książka nie opisuje wiedzy czysto teoretycznej. Jest to zebranie tego, czego musieliśmy się nauczyć, pracując z pacjentami, co przeczytaliśmy i doceniliśmy. Często są to rzeczy, na które nikt nie zwróciłby uwagi, a które mogą stanowić dużą różnicę w rezultacie naszego działania z pacjentem. Bo praca z takim pacjentem składa się ze szczegółów. Chcielibyśmy, aby ta książka pokazała Czytelnikowi, jak się rozwijać zawodowo, jak znaleźć pewne drogi. Dodatkowo chcieliśmy zebrać w jednym miejscu dużo praktycznych umiejętności, o których nikt nie wspomina, natomiast życie tej wiedzy wymaga”.
To lektura obowiązkowa dla lekarzy medycyny ratunkowej, pielęgniarek ratunkowych, ratowników medycznych oraz wszystkich zainteresowanych medycyną ratunkową.
Nowoczesny podręcznik, w którym omówiono podstawowe czynności organizmu człowieka oraz mechanizmy regulujące jego funkcjonowanie.
Autorzy skupili się na tych zasadach funkcjonowania ludzkiego ciała, których poznanie będzie przydatne w edukacji z zakresu nauk klinicznych. Zagadnienia teoretyczne dotyczące mechanizmów fizjologicznych zostały przedstawione w taki sposób, aby stanowiły wstęp do przedmiotów klinicznych ważnych dla studentów z punktu widzenia wykonywania przyszłego zawodu.
Szczególny nacisk położono na poznanie:
- wzajemnych powiązań procesów fizjologicznych,
- współdziałania narządów i układów w celu zachowania homeostazy wewnątrzustrojowej,
- mechanizmów fizjologicznych, jakie zachodzą w obrębie poszczególnych narządów i układów.
Liczne schematy, tabele oraz zdjęcia ułatwiają zrozumienie zagadnień, a zestawy pytań kontrolnych (testowych i otwartych) pozwalają na weryfikację zdobytej wiedzy, jak również umożliwiają sprawdzenie umiejętności wykorzystania wiedzy teoretycznej w rozwiązywaniu problemów praktycznych.
Podręcznik przygotowano z myślą o studentach kierunków: ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo, położnictwo, zdrowie publiczne, dietetyka i fizjoterapia, jak również uczelni rolniczych, technicznych czy też uniwersyteckich wydziałów biologicznych.
Doskonały przewodnik po nowoczesnych metodach pielęgnowania osób chorych i niepełnosprawnych. W publikacji zwrócono uwagę na właściwe podejście do udzielania pomocy podopiecznym – pełne troski pielęgnowanie i usprawnianie oraz kompensowanie utraconej sprawności za pomocą sprzętu wspomagającego i technologii medycznych. Książka niezbędna w kształceniu opiekunów medycznych. Obecne wydanie zostało dostosowane do wymogów aktualnego programu nauczania. Publikacja jest adresowana do opiekunów medycznych, pielęgniarek oraz tych wszystkich, którzy na co dzień zajmują się osobami niepełnosprawnymi i przewlekle chorymi.
Onkologia okulistyczna jest pierwszą na polskim rynku wydawniczym publikacją, która obejmuje:
· przegląd schorzeń nowotworowych narządu wzroku i oczodołu,
· stosowane współcześnie metody diagnostyczne i terapeutyczne, ze szczególnym uwzględnieniem radioterapii,
· aspekty immunologiczne, genetyczne i patomorfologiczne nowotworów narządu wzroku,
· omówienie złożonych zależności między zaburzeniami genetycznymi, chromosomalnymi i immunologicznymi predysponującymi do rozwoju nowotworu,
· analizę czynników ryzyka zachorowania i szanse przeżycia pacjentów,
· ciekawe przypadki kliniczne wraz z diagnostyką różnicową.
Ogromną wartość dydaktyczną książki stanowią bardzo liczne ryciny pochodzące ze zbiorów Autorów (barwne fotografie, fotografie w świetle bezczerwiennym i autofluorescencji, badania ultrasonograficzne i optycznej koherentnej tomografii oraz angiografia fluoresceinowa i indocjaninowa).
Publikacja to unikatowa propozycja dla okulistów, onkologów, chirurgów onkologicznych, radioterapeutów i studentów wiążących swoją przyszłość z tymi specjalizacjami. Jest dostępna również w języku angielskim.
,,(…) Książka ta jest odzwierciedleniem wieloletniej pracy i ogromnej wiedzy autorów – wybitnych międzynarodowych specjalistów – wnikliwych znawców tematu, którzy starali się przekazać swoją wiedzę czytelnikom, aby wyposażyć ich – zarówno specjalistów chorób oczu, lekarzy specjalizujących się w okulistyce, jak i lekarzy innych specjalności – w najnowszą wiedzę dotyczącą chorób onkologicznych w obrębie narządu wzroku. Napisana jest w sposób przejrzysty, z bardzo bogatą dokumentacją diagnostyczną i atrakcyjną oprawą graficzną”.
Fragment Słowa wstępnego prof. dr hab. n. med. Ewy Mrukwy-Kominek
Nowoczesna publikacja przybliżająca aktualne standardy i procedury postępowania na transplantacyjnym bloku operacyjnym. Powstała na podstawie doświadczeń pielęgniarek operacyjnych oraz chirurgów transplantacyjnych z różnych ośrodków w Polsce. Przeprowadza Czytelnika krok po kroku przez wszystkie etapy zabiegu: przygotowanie instrumentarium, bloku operacyjnego i pacjenta do operacji transplantacji narządu.W książce omówiono m.in.:specyfikę pracy na bloku operacyjnym - współpraca profesjonalistów,przygotowanie przedoperacyjne dawcy,opiekę anestezjologiczną podczas pobrania narządów i znieczulenie do ich przeszczepienia,pobieranie i przechowywanie narządów,przeszczepianie narządów - techniki operacyjne, z uwzględnieniem poszczególnych etapów,instrumentarium.Publikacja jest adresowana zarówno do pielęgniarek operacyjnych pracujących w klinikach transplantacyjnych, jak i w szpitalach, gdzie pobierane są narządy do przeszczepów. Będzie również znakomitym źródłem wiedzy dla osób przygotowujących się do specjalizacji z pielęgniarstwa operacyjnego.
Wyjątkowa publikacja przedstawiająca najnowszą wiedzę naukową z wielu dziedzin na temat starzenia się mózgu. Autor w intrygujący, ciekawy i przystępny sposób prowadzi Czytelnika przez skomplikowane procesy biologiczne, wychodząc od podstawowych mechanizmów funkcjonowania mózgu, aż do złożonych problemów zaprogramowanej śmierci narządu. Zrozumienie tych zagadnień może przełożyć się na wczesne diagnozowanie chorób neurozwyrodnieniowych i skuteczną profilaktykę.
Profesor Janusz Błaszczyk, dokonując przeglądu największych światowych odkryć naukowych w dziedzinie neurofizjologii, prezentuje aktualny stan wiedzy na temat starzenia się mózgu i zachodzących z wiekiem zmian neurozwyrodnieniowych. Podsumowaniem przeglądu jest – obecnie weryfikowana na całym świecie – hipoteza zmian metabolicznych w mózgu jako głównej przyczyny chorób neurozwyrodnieniowych.
Zrozumienie tych problemów pozwoli Czytelnikowi świadomie i skutecznie wpływać na procesy starzenia się jego mózgu i dzięki temu zminimalizować ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, a zwłaszcza choroby Alzheimera i choroby Parkinsona.
Książka jest skierowana zarówno do profesjonalistów, zwłaszcza lekarzy, fizjoterapeutów, biologów i cybernetyków, jak i do wszystkich Czytelników interesujących się tą tematyką.
Pierwszy numer z serii „W gabinecie lekarza specjalisty - Pediatria” pod redakcją dr hab. n. med. Andrei Horvath porusza wybrane problemy gastroenterologii dziecięcej. Skierowany jest przede wszystkim do praktykujących lekarzy pediatrów i lekarzy rodzinnych działających na „pierwszej linii frontu” i stanowi zwięzłe przedstawienie najczęstszych przyczyn dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego u dzieci oraz wskazuje szybkie rozwiązania diagnostyczno-terapeutyczne.
W numerze omówiono m.in.:
Ostrą biegunkę infekcyjną. Skupiono się na najnowszych międzynarodowych i europejskich wytycznych dotyczących epidemiologii, objawów, rozpoznania i leczenia ostrej biegunki u dzieci.
Nietolerancje pokarmowe. Temat obejmuje dwa niezależne rozdziały
– pierwszy dotyczący alergii na pokarmy, jej najczęstszej manifestacji klinicznej w różnych grupach wiekowych oraz zasad postępowania i prowadzenia. Zamieszczono także protokół próby prowokacji u dziecka z alergią na białka mleka krowiego. Drugi dotyczy szeroko pojętych chorób glutenozależnych, w tym celiakii, alergii na pszenicę oraz nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten. Uzupełnieniem tych dwóch rozdziałów jest ostatnia część publikacji skupiająca się na dietach eliminacyjnych, która w prosty sposób podsumowuje zasady prowadzenia pacjentów na diecie bezmlecznej, bezlaktozowej, bezglutenowej, z nietolerancją FODMAP. Rozdział uwzględnia również ryzyko niedoborów pokarmowych związanych z przewlekłym stosowaniem takich diet i wskazuje alternatywne źródło makro- i mikroskładników.
Przewlekłą biegunkę. Podano zasady różnicowania dominujących przewlekłych objawów ze strony przewodu pokarmowego, które pomagają w podjęciu decyzji odnośnie do dalszego postępowania z takim pacjentem.
Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego. Opisano najczęstsze problemy okresu niemowlęcego, w tym kolkę i refluks żołądkowo-przełykowy oraz zaparcie i czynnościowe bóle brzucha dominujące wśród dzieci starszych i młodzieży.
Atlas zawiera ponad 1000 fotografii prezentujących anatomiczne cechy diagnostyczne surowców roślinnych, znajdujących zastosowanie w lecznictwie, kosmetologii oraz jako przyprawy. To ważne, praktyczne narzędzie w identyfikacji sproszkowanych substancji roślinnych. Umożliwia porównywanie cech przedstawionych na fotografiach z obserwowanymi w obrazie mikroskopowym badanego surowca.
„Atlas” jest doskonałym uzupełnieniem podręczników farmakognozji oraz Farmakopei Polskiej, w których metoda mikroskopowa jest jedną z rekomendowanych do ustalania tożsamości surowców leczniczych.
Publikacja obejmuje surowce, przedstawione na 81 planszach z fotografiami, które są opatrzone numerami rzymskimi, zawierają etykietę i opis cech anatomicznych. Etykieta obejmuje: nazwę substancji roślinnej (surowca) w języku łacińskim i polskim (głównie wg FP X 2014), nazwę angielską surowca, łacińską i polską nazwę gatunku (lub gatunków) rośliny dostarczającego surowca oraz jego/ich przynależność do rodziny.
Podano ważniejsze synonimy ww. nazw. Dla cech anatomicznych zastosowano numerację arabską, co pozwala
odnaleźć dany element na fotografiach. Plansze ułożono alfabetycznie, według łacińskich nazw surowców.
Lektura obowiązkowa dla studentów farmacji i wszystkich osób zainteresowanych surowcami roślinnymi.
Drugi numer, pod redakcją naukową prof. zw. dr. hab. n. med. Mirosława Jabłońskiego oraz dr hab. n. med. Tomasza Blicharskiego, skierowany do praktykujących ortopedów, reumatologów, lekarzy rodzinnych, specjalistów rehabilitacji medycznej oraz innych specjalistów, poświęcony jest tematowi osteoporozy.
W numerze omówiono:
Osteoporozę jako poważny problemem zdrowotny i socjoekonomiczny starzejących się społeczeństw współczesnego świata.
Zasady profilaktyki, ze szczególnym zwróceniem uwagi na aktywność fizyczną i dobrze zbilansowaną dietę oraz ważną rolę systematycznego uzupełniania niedoborów witaminy D i wapnia.
Diagnostykę osteoporozy jako istotny element profilaktyki (rola badań przesiewowych) oraz właściwego rozpoznania i leczenia.
Aktualnie stosowane leki – szeroka gama preparatów przydatnych w leczeniu osteoporozy stwarza możliwości kontroli postępów choroby, a nowoczesne leczenie pozwala na utrzymanie dobrej jakości życia.
Zasadnicze różnice w leczeniu farmakologicznym osteoporozy u kobiet i u mężczyzn – precyzyjna indywidualizacja leczenia.
Nowoczesne opracowanie poświęcone klasycznej radiografii zapalnych chorób reumatycznych. W książce omówiono generalne zasady opisywania radiogramów u pacjentów z chorobami reumatycznymi. Przedstawiono zmiany w tkance kostnej i tkankach miękkich w przebiegu zapalnych chorób reumatycznych z grupy układowych chorób tkanki łącznej i spondyloartropatii, a także zespoły CRMO i SAPHO. Zmiany omówiono u pacjentów dorosłych, a także dzieci i młodzieży.
W Atlasie zamieszczono wysokiej jakości radiogramy wraz ze szczegółowymi opisami zmian chorobowych. Pozwali to Czytelnikowi w pełni zrozumieć skomplikowaną specyfikę chorób reumatycznych, różnorodność obrazów i ich dynamikę wraz z postępem choroby.
Książka będzie przydatna w codziennej praktyce zarówno radiologom i reumatologom, jak i lekarzom innych specjalności, a także studentom medycyny.
Książka w kompleksowy sposób przedstawia problematykę zajęciowości wśród najmłodszych i szeroko omawia zarówno teoretyczne jak i praktyczne aspekty pracy terapeuty zajęciowego z osobami w wieku rozwojowym. W podręczniku omówiono niepełnosprawność wieku rozwojowego oraz etapy rozwoju dziecka. Przedstawiono użyteczne w pracy terapeuty zajęciowego narzędzia oceny. Szczególnie szeroko przedstawione zostały obszary interwencji terapeuty zajęciowego m.in.: kontrola motoryczna, umiejętności manualne, I ADL (złożone czynności dnia codziennego), integracja sensoryczna, wzrok, słuch, interakcje społeczne, karmienie, komunikacja, zabawa, umiejętności grafomotoryczne i pisanie, pomoce techniczne. Ważną częścią podręcznika są przykłady interwencji terapeutycznych u dzieci (studia przypadków), które wzmacniają jego wartość merytoryczną. Treści zawarte w książce są zgodne ze standardami szkolenia i pracy terapeuty zajęciowego w krajach Unii Europejskiej.
Oddychanie tylko w niewielkim zakresie podlega ludzkiej woli. Zazwyczaj na co dzień nie uświadamiamy sobie jego mechanizmów kontroli. Podczas snu kontrola kory mózgowej nad oddychaniem ustaje, a dominują złożone automatyzmy neurohormonalne. Poznawanie tych zależności pozwala na systematyzowanie zjawisk patologicznych i umożliwia poszukiwanie dla nich odpowiedniej terapii.
Praktycznym celem leczenia zaburzeń oddychania podczas snu jest poprawa aktywności dziennej osób, u których je ujawniono i profilaktyka późniejszych następstw tych zaburzeń.
Znani i cenieni autorzy, doświadczeni praktycy dzielą się z czytelnikami swoją wiedzą w krótkich, zwięzłych rozdziałach zbudowanych według schematu: charakterystyka choroby, leczenie, piśmiennictwo.
W części ginekologicznej omówiono takie zagadnienia jak: choroby przenoszone drogą płciową, nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, endometrioza, dyspareunia, wulwodynia, osteoporoza, zapalenia narządów i zespół bólowy miednicy mniejszej, antykoncepcja, ginekologia młodocianych, a także tematy dotyczące operacji (antybiotykoterapia, powikłania, profilaktyka zrostów pooperacyjnych), czy zastosowanie kwasu hialuronowego w ginekologii.
W „Uroginekologii” czytelnik przeczyta o nadreaktywności pęcherza moczowego, bolesnym pęcherzu moczowym, pęcherzu neurogennym i hipotonicznym, wysiłkowym i mieszanym nietrzymaniu moczu, a także nietrzymaniu moczu u dzieci, leczeniu nocnej poliurii, wpływie schorzeń neurodegeneracyjnych na zaburzenia uroginekologiczne. To również wiedza o wykorzystaniu osocza bogatopłytkowego w uroginekologii, estrogenoterapia, fitoterapia i immunoterapia, zakażenia układu moczowego i ich profilaktyka okołozabiegowa i okołooperacyjna, a także uśmierzanie bólu pooperacyjnego.
W książce omówiono również zagadnienia endokrynologiczne: choroby podwzgórza, przysadki, nadnerczy, tarczycy, jajników; niepłodność żeńską i stymulację owulacji oraz hormonalną terapię menopauzy.
Książka jest przeznaczona dla lekarzy ginekologów i osób przygotowujących się do specjalizacji w dziedzinie położnictwa i ginekologii.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?