Szymon Hołownia na Jasnej Górze? I to niejeden raz! „Wpadam tu nie po to, by wytłumaczyć i rozrysować matce, jak teraz ma mnie kochać, ale po to, by dać się objąć, pocałować na drogę i wyjechać z duchowymi słoikami" – pisze Autor w swojej najnowszej książce pt. „Maryja. Matka rodziny wielodzietnej”. To zbiór jego refleksji, spostrzeżeń i przekonań dotyczących świata, ludzi i szczególnego miejsca, jakim jest dla niego jasnogórskie sanktuarium oraz jego Gospodyni – Maryja.
W jednej chwili zebrałem sobie w głowie i wyświetliłem naraz wszystkie te slajdy. Rzeźników. Wędkarzy. Harleyowców. Narodowców. Biskupów z prawej i z lewej strony. Płaczących z bólu. Krzyczących z buty. Przemnożyłem to przez świadomość, że przecież tu jest tak każdego dnia, a w głowie natychmiast zjawiło mi się jedno zdanie, akt strzelisty, cała - chyba - tajemnica naszej polskiej Jasnej Góry: "Matko Boża, wreszcie wiem, co to znaczy być matką rodziny wielodzietnej".
Z każdą kolejną wizytą na Jasnej Górze, z każdym kolejnym doniesieniem o tym, że znów próbowała zawłaszczyć jej wymiar symboliczny dla swoich interesów jakaś ideologiczna grupa, z każdym spotkanym tam człowiekiem, który przyjeżdża tam, by wypłakać się, oddając - gdy nie ma już komu - swoje choroby, relacje, długi, marzenia, uświadamiam sobie, jak bardzo potrzebne jest nam to miejsce, a w nim Ona. Jak bardzo - zanim pozabijamy się wszyscy i porozbijamy na trzydzieści osiem milionów partyjek, interesików, fobii, sympatii i przekonań - potrzeba nam odejścia od teologii walki, przejścia do teologii kuchni. I tego właśnie kuchennego stołu, przy którym choć przez chwilę nie będziemy w stanie mówić, bo gdy człowiek siedzi przy stole i je, nie ma wyjścia - musi również słuchać.
Być jedną spośród wielu innych osób jest to pragnienie, które prowadzi autora w historię Chrystusa, w celu przeżycia jej od wewnątrz, w pierwszej osobie.Chcąc wejść w sceny Ewangelii jako jedna spośród wielu innych osób, autor wybiera metodę, którą uważa za najlepszą: uczestniczy w nich jako małe dziecko, które Maryja zaadoptowała i wprowadziła do swego domu, a potem do swojej rodziny.Od tego momentu Ewangelii nie uważa się po prostu za książkę; staje się ona osobistym życiem opowiadanym w pierwszej osobie. W ten sposób pragnienie zamienia się w zdumienie, entuzjazm, a następnie w gorącą, szczęśliwą miłość.Opowiadanie jest ubogacone przez wyobraźnię autora. Poruszając się swobodnie wśród różnych osób, usiłuje szanować i jak najwierniej ukazać ich prawdziwość, bez arbitralnych, wprowadzanych przemocą zmian, która mogłyby zmienić ich historyczną rzeczywistość; w ten sposób bliski, bezpośredni kontakt z Jezusem i Jego dziewiczą Matką przemienia czytanie Ewangelii w kontemplacyjne pielgrzymowanie, przeniknięte wiarą i miłością.
Znany w środowisku muzycznym, wieloletni członek zespołu Skaldowie, Jan Budziaszek zdradza sekret swojego sukcesu życiowego. Jego najnowsza książka pt. Żywa Korona Maryi to rozważania, które są opowieścią, jak wielki wpływ na życie autora mają tajemnice różańcowe. W zgiełku koncertów i sławy, dostrzega prawdziwe wartości, kierując się w życiu m.in. zasadami: ufaj, przebaczaj, dziękuj za krzyże. A wszystko ma swój początek przeszło 30 lat temu, kiedy muzyk spontanicznie decyduje się iść w sześciodniowej pielgrzymce na Jasną Górę: Tak Maryja stała się moją Mamą i dała mi do ręki różaniec
Polowanie na Matkę"" to opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania. O źródle, z którego czerpie swą moc. Ta książka, to przepis na niezłomność.Publikacja to żywy, chwilami sensacyjny reportaż historyczny, którego centralnym punktem jest Jasna Góra. Oprócz relacji ostatnich żyjących świadków i uczestników wydarzeń, które wpłynęły na losy Polski i Europy, składają się na niego także dokumenty z archiwum IPN oraz liczne fotografie.
Maryja. Królowa Nieba i nasza to bezkonkurencyjny album upamiętniający wystawę „Regina Mundi, Regina Poloniae. Regalia Matki Bożej Królowej Polski”, zorganizowaną na Jasnej Górze dla uczczenia jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Album składa się z ośmiu rozdziałów, które przedstawiają kolejno pamiątki i zabytki związane z genezą królewskiego tytułu Matki Bożej, osobami inspirującymi koronację i zaangażowanymi w jej przebieg, samymi uroczystościami koronacyjnymi oraz następstwami tego wydarzenia w polskiej religijności i kulturze. Ponad siedemdziesiąt profesjonalnie wykonanych fotografii uzupełniają bogate w treść komentarze, które pomagają czytelnikowi zidentyfikować przedstawione na nich postacie i przedmioty oraz poznać ich role w prezentowanym wydarzeniu. Ilustracje poprzedza wstęp pełen historycznych faktów.
Maryja. Królowa Nieba i nasza zachwyca nie tylko kunsztownie wykonanymi zdjęciami ujmującymi detale pamiątek sięgających XVIII wieku, ale też elegancką, złotą oprawą i wysokiej jakości papierem.
Częstochowa nieprzypadkowo nazywana jest duchową stolicą Rzeczypospolitej. W tym mieście swój tron ma bowiem Królowa Polski. Przez całe wieki przybywali tam, by oddawać Jej pokłon, ludzie różnych stanów, języków i narodów, monarchowie i papieże. Na Jasnej Górze szczególnie widać, iż nie sposób zrozumieć dziejów Polski bez odniesienia do Chrystusa i Maryi. Ów fenomen oddaje książka Królowa, napisana wnikliwie i z pasją przez Grzegorza Górnego oraz bogato ilustrowana przez Janusza Rosikonia. To opowieść o wielowiekowej obecności Matki Bożej w Cudownym Wizerunku Jasnogórskim. O paulinach, pielgrzymkach, cudach, koronacjach, przymierzach i wielu innych zjawiskach związanych z tym miejscem. Książka nie ogranicza się jednak wyłącznie do polskiej perspektywy, lecz ukazuje rolę Najświętszej Maryi Panny w szerszym kontekście historii zbawienia historii, która dzieje się także tu i teraz, i dotyka dziś każdego z nas.
Święta siostra Faustyna jest szlachetnym kamieniem w koronie Bożego miłosierdzia, choć nie jedynym. Dla uczczenia swego majestatu Bóg powoływał przez wieki wielu apostołów i świadków, spośród których jednych wyniesiono już do chwały ołtarzy (św. Jan Paweł II, bł. ks. Michał Sopoćko), świętość innych Kościół nadal rozeznaje. Są jednak i takie osoby – a do nich należy siostra Helena Majewska – których dzieło życia i posłuszeństwo miłosiernemu Zbawicielowi dopiero poznajemy. Podziwiamy skuteczność łaski Bożej w nich, jak i jej promieniowania przez nich. Książeczka ta przybliża życie, duchowość i dzieło miłosierdzia tej ukrytej przed światem, bo należącej do bezhabitowego Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, siostry zakonnej. Była ona – według słów Chrystusa, które zapisała w swoim Dzienniku – pomocą dla ojca od miłosierdzia, księdza M. Sopoćki, w realizowanych przez niego dziełach miłosierdzia. Miała swoją osobą nie zakrywać osoby śp. siostry Faustyny w jej szczególnym posłannictwie o miłosierdziu.
Depresja nie jest wynalazkiem XX wieku. Melancholię opisywali w starożytności Hippokrates z Kos i Aretajos z Kapadocji, portretowali w renesansie Albrecht Drer i Hieronimus Bosch. Staropolskie określenie posępnica dotyczy właśnie depresji. Choroba ta w ostatnich dziesięcioleciach dotyka więcej osób niż 100 czy 200 lat temu. Pojawia się nawet u dzieci. Bywa przyczyną silnego cierpienia. Dlatego nie można jej bagatelizować czy zbywać dziarskim motywowaniem do wzięcia się w garść. Człowiekowi zdrowemu trudno sobie wyobrazić jak bardzo bezradnym jest się wobec choroby.Dobrze, że powstała książka o depresji wyjaśniająca współczesne rozumienie biologicznych, środowiskowych i psychologicznych uwarunkowań tego zaburzenia psychicznego. Jej wielkimi walorami są osobista narracja i przykłady z praktyki klinicznej. To kompendium rzetelnej wiedzy i przez to, realne wsparcie dla osób dotkniętych depresją, a także dla ich bliskich.
Dziewiętnastoletnia Marta cierpi na zaburzenia depresyjne. Nie widząc sensu życia, chce popełnić samobójstwo. Po nieudanej próbie trafia do szpitala z diagnozą częściowego sparaliżowania. Dla dziewczyny to wyrok: nie będzie mogła chodzić. Jakby tego było mało, Marta odkrywa bolesną tajemnicę, która rani jej serce. Jednak na drodze spotyka Michała oraz Mery, którzy pomagają jej uzdrowić duszę oraz ciało – zarówno w podniebnej przestrzeni, jak i na ziemi, podczas mszy świętej. Zaskakujące zakończenie przyniesie nie tylko rozmyślania, ale również prawdziwą radość życia.
W tej powieści religia i filozofia przeplata się z tańcem, a „boska perspektywa” sprawi, że tytuł jest idealny dla miłośników „Chaty” W.P. Younga. Sprawdź, jaka jest odpowiedź na pytanie: co tutaj jest prawdą, a co fikcją?
Książka porusza problemy depresji wśród młodzieży oraz rolę, jaką w jej uzdrowieniu daje miłość i wiara w Boga.
Oddajemy w ręce Czytelników drugie wydanie ""Częstochowskiej Hodegetrii"" autorstwa prof. Wojciecha Kurpika, głównego konserwatora Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Ikona Bogurodzicy kryje w sobie wiele tajemnic, od jej powstania i pochodzenia poprzez drogę, jaką przebyła, zanim pozostała w jasnogórskim sanktuarium. Budzi również wiele pytań z zakresu historii sztuki. Obecne wydanie Częstochowskiej Hodegetrii wzbogacone zostało najnowszymi wynikami badań naukowych nad obrazem. Książka aktualizuje ponadto wiedzę na temat stanu zachowania wizerunku Matki Bożej w zmodernizowanym systemie klimatyzacji i zabezpieczenia nową, kuloodporną szybą. Pozycję tworzy blisko 560 stron i prawie 200 ilustracji.
"Człowiek nie jest wolny od zawiści, bez względu na miejsce, czas i środowisko, w którym się znajduje" - otwarcie i bez ogródek pisze o. Zbigniew Frankowski w swej debiutanckiej książce pt. "Zawiść".
Niezwykle szczegółowo analizuje każdy niemal aspekt tej emocji, starając się odpowiedzieć na wiele pytań z nią związanych: Jak często stykamy się z zawiścią? Czy jest konieczne przechodzenie przez przykry proces poznawania tej emocji? A może lepiej zdystansować się od niej w skuteczny sposób? Pełna przykładów z życia codziennego, książka o. Frankowskiego jest owocem jego długoletnich studiów nad tym zagadnieniem, wielogodzinnych spotkań z różnymi osobami i żywych dyskusji na temat zawiści, dlatego może być pomocna w radzeniu sobie z okolicznościami zawiści, które rzeczywiście bywają niezmiernie przykre, a czasami wręcz paraliżujące.
„Różaniec to wyjście z sytuacji bez wyjścia. Wyznacza człowiekowi dziedzictwo najmilszej modlitwy, która już z chwilą jej rozpoczęcia ogarnia duszę rozsądkiem w wątpliwościach, upomnieniem jasności w chwilach ciemnych, stawia przed oczy Najważniejszego, Jezusa Chrystusa, którego imię jest w samym sercu modlitwy powtarzanej tylekroć razy!” – tak pisze o. Augustyn Pelanowski w swojej najnowszej książce pt. Różaniec. Tę wyjątkową pozycję polecamy do indywidualnego rozważania, szczególnie na październik. Niech nie tylko w miesiącu maryjnym, ale też przez całe życie każdy „trzyma różaniec, jak sznur, który ratuje życie”.
Autor, wybitny badacz tematu, kompetentnie i przystępnie udziela odpowiedzi na pytania jak współczesny człowiek ma rozumieć prawdy wiary o Maryi i jak ma się do nich odnieść. Czerpie z bogatego skarbca Tradycji: pism Ojców Kościoła i nauk soborowych oraz nauczania papieży – św. Jana Pawła II i Benedykta XVI.
Uwzględnia współczesny kontekst, dzięki czemu książka otwiera nowe horyzonty myślenia o osobie Maryi.
Bajka Agaty Giełczyńskiej przedstawia historię małego Adriana, który wraz z babcią udaje się w podróż na Jasną Górę. Choć gubi się w tłumie, w pamięci pozostanie mu tylko to, co dzieje się później… „Wpatrzonemu w Cudowny Obraz chłopcu wydawało się, że Matka Boża zatrzymała na nim Swój wzrok i uśmiechnęła się do niego”
Historia Cudownego Obrazu powiązana z dziejami Polski została przekazana tak, aby odzwierciedlić szczególną miłość Matki Bożej do narodu polskiego. Autorka czerpiąc z bogactwa źródeł daje wiele przykładów cudownej i pełnej chwały opieki Maryi oraz wiary i miłości do Niej ludzi prostych i wielkich , ubogich i władców, grzeszników i świętych. Mówi, że „jeśli chcemy zrozumieć ducha polskiego, nasze narodowe posłannictwo, musimy przyjść na Jasną Górę”, bo serce Narodu bije w sercu Matki Bożej. Bogato zdobioną ilustracjami książkę czyta się przyjemnie i szybko. Ciekawa pozycja zarówno dla dorosłych jak i dzieci.
Zbiór modlitw w którym można znaleźć m.in. katechizm wiary katolickiej, modlitwy w różnych sytuacjach rodzinnych, modlitwy i pieśni maryjne. Modlitewnik rozpoczynają Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego oraz Zawierzenie Maryi Polski i świata przez Jana Pawła II z okazji trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa.
W tym samym roku, w którym się urodziłem, w 1963, ukazała się książka Aleksandra Mitcherlina Ku społeczeństwu bez ojców. Rzeczywiście, tak się dzieje do dziś, gdy ginącym gatunkiem stali się ojcowie. Dziś już nikt nie ma wątpliwości, co do tego dewastującego naszą cywilizację procesu. Pojawiło się mnóstwo książek, artykułów, filmów, badań socjologicznych i psychologicznych, jak również tych z zakresu duchowości, nie mówiąc już o rekolekcjach, które próbowały stawić opór tej złowieszczej korozji społeczeństwa. Ilekroć wchodziłem do jakiegokolwiek kościoła i szukałem wizerunku świętego Józefa, rozczarowywałem się, gdyż obrazy przedstawiające go, raczej były obrazą męskości i odbiegały daleko od wizerunku ojcostwa, jaki odmalowuje Biblia w kilku zaledwie skromnych fragmentach związanych ze świętym Józefem. Wzbudziło się we mnie pragnienie, by napisać książkę, która nie będzie powtórką sztampowych i przesłodzonych pozycji, jakie można do dziś jeszcze napotkać w księgarni, gdy się szuka czegokolwiek o świętym Józefie. Mężczyznom, którzy pragną być mężczyznami i ojcom, którzy pragną być ojcami chciałem bardzo przybliżyć postać Józefa - męża Maryi i opiekuna Syna Bożego. Chciałem to uczynić w taki sposób, aby każdy z nas, mężczyzn, mógł być dumny, że naśladuje Józefa, który staje się wzorem ojcostwa i umożliwia rozwijanie się w tej roli. Przy świętym Józefie żaden mężczyzna wpatrzony w niego, nie może pozostać zgaszony wstydem, że nie odnajdzie się w tej roli
o. Augustyn Pelanowski
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?