Co robić na ulicy, w parku, kawiarni, poczekalni o dowolnej porze dnia i roku? Szkicować! - odpowiadają autorki. By przyjrzeć się, lepiej poznać, zatrzymać miejsca, ludzi, atmosferę. Podręcznik jest zaproszeniem do społeczności USk oraz tworzenia prostych, niekoniecznie profesjonalnych szkiców w przestrzeni miejskiej. Autorki podpowiadają, pokazują ani na moment nie rozstając się ze swoimi szkicownikami i znajomymi sketcherami. Czytelnik może się do nich przyłączyć, a od nich - wiele nauczyć chyba że woli, oglądając tę książkę, odwiedzić kilka miast i galerię polskiego urban sketchingu.
Plyndze, szagówki, szkieły, gemyla, kwirlejka - co oznaczają te wyrazy? Odpowiedzi znaleźć można w zbiorze fraszek gwarowych, napisanych przez Rafała Rosoła. Kilkadziesiąt wierszy w żartobliwy sposób przybliża nie tylko najmłodszym czytelnikom wybrane słowa, które można usłyszeć w Poznaniu. To kolejny tom gwarowych wierszyków autora świetnie przyjmowanych przez Czytelników w całej Polsce - zarówno tych Czytelników, którzy chcą się dowiedzieć czegoś (w lekkiej formie) o poznańskiej gwarze, jak i tych, którzy z przyjemnością sami używają gwarowych słów na co dzień. Autorem ilustracji jest Piotr Nagin.
Plakat studencki w PRL to radość, świeżość i bunt.W tamtych czasach był on przede wszystkim narzędziem promocji wydarzeń organizowanych przez studentów dla studentów. Dzisiaj jest dokumentacją estetyki kreowanej przez ówczesnych artystów i odważnie wyrażanego głosu młodego pokolenia. Album zawiera plakaty z lat 60., 70. i 80. XX wieku zaprojektowane w większości przez twórców związanych z Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych w Poznaniu, Waldemara Marszałka, Wojciecha Wołyńskiego, Andrzeja Pągowskiego, Eugeniusza Skorwidera, przedstawia ich sylwetki i opisuje kulturę studencką PRL.
Książka prezentuje Poznań, jakiego nie znacie pełen tajemnic, zaskoczeń, wyjaśnionych i niewyjaśnionych zbrodni. Za taki obraz miasta odpowiadają laureaci i laureatki pierwszej edycji konkursu na opowiadanie kryminalne, którego akcja rozgrywa się w Poznaniu.Nagrodzone opowiadania to porywające historie... czasami dosłownie; wciągające śledztwa, i to od pierwszego akapitu; zbrodnie w wyższych sferach i w rynsztoku; przypadkowi złoczyńcy i seryjni mordercy; fachowi policjanci i sprytni amatorzy; oskarżeni słusznie i niesłusznie; w tym stuleciu i w poprzednich. Joanna Jodełka
Witek, Sara, Oliwia i Leon to grupa przyjaciół połączonych wspólną pasją. Przemierzając na deskorolkach ulice Poznania, opowiadają nowemu w mieście Frankowi, co kryją w sobie nazwy mijanych miejsc. Małgorzata Rutkiewicz-Hanczewskai Karolina Galewska językoznawczynie z Uniwersytetuim. Adama Mickiewicza pokazują w ten sposób młodemu czytelnikowi relacje między językiem, historią i zmieniającym się otoczeniem. Barwne ilustracje Eluty Kidackiej sprawiają,że komiks staje się jednocześnie graficznym przewodnikiempo ciekawych i nieoczywistych zakątkach stolicy Wielkopolski.
Powieść kryminalna, której akcja rozgrywa się w upalne lato 1938 roku. Ofiarą mordu na poznańskich Rybakach pada znany śpiewak. Na miejscu zbrodni śledczy Zbigniew Kaczmarek znajduje zaskakującą inskrypcję. Czy artysta związany z obozem sanacji zginął z powodów politycznych? A może naraził się liderom świata przestępczego? Dlaczego zabójca koresponduje z policją i zaprasza do dziwacznej gry? Kaczmarek nie wierzy w łatwe rozwiązania. Wsparty przez podkomisarz Barbarę Przysługę wejdzie w świat jednej z największych polskich tajemnic okresu międzywojennego. Czy zdołają ocalić kolejnego artystę?
Orbita fantastyki to opowieść o początkach fascynacji science fiction w Polsce. Autor pisarz, badacz i przede wszystkim miłośnik fantastyki analizuje materiały źródłowe okresu PRL-u i przywołuje obraz wczesnej fazy rozwoju fandomu wraz z wysypem klubów zrzeszających fanów gatunku, klubówek, fanzinów i konwentów. Mimo że fenomen fantastyki ma korzenie w literaturze, pojawia się w wielu obszarach kultury, zwłaszcza popularnej. W Poznaniu w dobie komunizmu zaistniały szczególnie sprzyjające warunki dla rozkwitu tego zjawiska.
Katarzyna Bosacka, urodzona w Warszawie, i Aniela Redelbach, urodzona w Łucku na Wołyniu, zapraszają do wspólnego stołu, dzieląc się przepisami i historiami rodzinnymi z Warszawy, Łucka, Odessy, Śląska, Poznania, Zaporoża czy Kijowa. Sprawdzają podobieństwa i różnice w potrawach obecnych na stołach obu narodów. Dania ułożyły w pary, samodzielnie je ugotowały i wystylizowały. Piękne zdjęcia wykonał wybitny hiszpański fotograf kulinarny Julin Redondo Bueno, który fotografuje m.in. dania w gwiazdkowych restauracjach Michelina w Niemczech, Austrii, Francji czy Szwajcarii.
Oto przewodnik gastronomiczny po stolicy Wielkopolski, w którym Czytelnik znajdzie ponad 200 miejsc rozsianych po 42 fyrtlach. Każda jego strona to dowód na to, że Poznań urasta do rangi kulinarnej stolicy Polski nie tylko ze względu na liczbę lokali, ale też ich wyjątkową ofertę. Jakość, smak, różnorodność, szacunek dla lokalności i otwartość na inne kuchnie, autentyczność i gościnność tym kierowali się autorzy, tworząc poznański szlak dobrego jedzenia. Są tu adresy zarówno z Jeżyc, Wildy, Łazarza i Starego Miasta, jak i z dzielnic typowo mieszkaniowych, ukrytych pośród bloków i domów wielorodzinnych.
Dwujęzyczna, polsko-angielska publikacja wydana w roku Pawła Edmunda Strzeleckiego, będąca nawiązaniem do wystawy, poświęconej wielkiemu podróżnikowi, prezentowanej w wielu poznańskich przestrzeniach. Unikatowa wartość książki polega na tym, że w lapidarny choć wyczerpujący sposób przedstawia niepospolitą biografię Strzeleckiego (uwzględniając jego podróże, ważne dokonania m.in. w Australii czy Irlandii), ale posiada też bogatą i oryginalną szatę graficzną. Nie dość znany i uznany w naszym kraju dorobek Strzeleckiego ma szansę, dzięki tej publikacji, stać się bliższy każdemu z Czytelników.
Bogato ilustrowana publikacja, która w wyczerpujący sposób opisuje pięćdziesiąt lat działalności Polskiego Teatru Tańca instytucji niezwykle ważnej dla Poznania, ale też dla ogólnopolskiej sceny baletowej. Czytelnik dowiaduje się, jak wyglądały początki Teatru, jego rozwój, współpracaz krajowymi i zagranicznymi placówkami od ery Conrada Drzewieckiego, przez trzy dekady pod dyrekcją Ewy Wycichowskiej, po współczesność. Poznajemy repertuar zespołu oraz opinie mediów i współpracownikówna temat instytucji. Całość wzbogacają aneksy, mające wartość historyczną i uzupełniającą treść książki
Tom z serii Zabytki Poznania poświęcony Poznańskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk. W książce przywołano wiele cennych informacji dotyczących powstawania i funkcjonowania instytucji. Autorki opisały zespół budynków i ich otoczenie zarówno z historycznego, jaki architektonicznego punktu. Na początku istnienia Towarzystwonie miało swej siedziby, dopiero po kilkunastu latach powstał dzisiejszy gmach. Zmiany, modernizacje i adaptacje wnętrz przedstawionona kartach książki. Unikatowe zdjęcia wzbogacają tekst i zachęcajądo odwiedzenia budynku i odpoczynku na dziedzińcu.
Książka prezentująca życie artystyczne w Poznaniu w dwudziestoleciu międzywojennym. Malarze, rzeźbiarze i graficy tworzący wówczas w stolicy Wielkopolski zawiązywali ugrupowania artystyczne, wystawiali swoje prace, organizowali związki zawodowe i wraz z miłośnikami sztuki powoływali stowarzyszenia oraz instytucje artystyczne. Cały ten międzywojenny świat runął we wrześniu 1939 r. Po zakończeniu II wojny światowej i wielu latach odbudowy w Poznaniu powstał nowy liczący się ośrodek na artystycznej mapie kraju.
Gdy w 1518 r. biskup poznański Jan Lubrański wykształcony królewski doradca i dyplomata fundował w miejscu swej biskupiej stolicy kolegium, pragnął, aby powstał tu uniwersytet, ważny ośrodek kształcący urzędników i duchownych. Choć losy Akademii Lubrańskiego potoczyły się inaczej, niż planował, na Ostrowie Tumskim do dziś pozostał gmach z ciekawą historią, przez kilkaset lat istnienia pełniący różne funkcje. Na 2018 r. przypada 500. rocznica utworzenia Akademii, w której dziś mieści się Muzeum Archidiecezjalne. Z tej okazji w serii Zabytki Poznania ukazuje się wznowienie poświęconej jej dziejom książki, ze zaktualizowaną treścią oraz dodatkowymi zdjęciami i planami.
Monografia z serii Zabytki Poznania poświęcona Collegium Maius. Autorzy, Maciej Michalski i Zenon Pałat, prezentują dzieje powstania, architekturę, program ideowy oraz funkcjonalny siedziby pruskiej Komisji Kolonizacyjnej przy obecnej ul. Fredry w Poznaniu oraz historię gmachu od 1918 roku do współczesności. Na kartach książki omówiono przekształcenia, zmiany funkcji budynku, przebudowy, powojennej odbudowy oraz późniejszych remontów. Tekst jest bogato ilustrowany ikonografią archiwalną i zdjęciami współczesnymi Piotra Skórnickiego.
Nowy tom wierszy uznanej poetki jest liryczną, czasami ironiczną, próbą mierzenia się z rzeczywistością, z własną przeszłościąi teraźniejszością. Autorka prowadzi też interesujący dialogze światem mediów i współczesnej kultury popularnej. Stąd bierze się oryginalna forma publikacji, zawierającej poza wierszami również komentarze skierowane do Czytelnika, zadaniado wykonania czy miejsce pozostawione na własną twórczość odbiorcy tomiku. Wierszom zawartym w książce towarzyszą oryginalne prace graficzne. Starannie przemyślaną oprawę plastyczną przygotował ceniony artysta Witold Zakrzewski.
Książka ukazująca Poznań z perspektywy 42 fyrtli osiedli. Do jej tworzenia zaproszono blisko trzydzieścioro autorów i autorek są wśród nich dziennikarki, animatorzy kultury, działaczki społeczne, fotografowie. Część z nich pochodzi z Poznania, część dopiero odkrywała miasto. Ta książka nie jest typowym przewodnikiem, nie podpowiada, gdzie dobrze zjeść i tanio zanocować. Zamiast tego proponuje spojrzenie na każde z osiedli okiem turysty lub czujnego miejskiego obserwatora, gotowego dać się zaskoczyć w pozornie zwyczajnym otoczeniu. Taka jest idea mikrowypraw w znane-nieznane, po nieodległej okolicy.
Zbiór kilkudziesięciu felietonów napisanych gwarą poznańską, którez humorem bardzo dobrze oddają naszą codzienność, odnotowują to co nowe czy modne, a jednocześnie utrwalają język, którym dziś jeszczew znacznym stopniu posługują się poznaniacy: ty chyba za to nie możesz, zaklucz drzwi. Lektura przygód tytułowych bohaterówz pewnością ubarwi rodzinne i towarzyskie spotkania i dostarczy dużo śmiechu. Wydawnictwo wzbogacone zostało płytą CD, zawierającą nagrania radiowe wybranych felietonów Jana Strugarka oraz archiwalnego stryja autora, słynnego propagatora gwary Stanisława Strugarka.
Zbiór interesujących felietonów poświęconych spektaklom, które miały premierę na deskach Teatru Polskiego, Teatru Nowego i Teatru Biuro Podróży w Poznaniu w latach 20082019. Autor omawia zarówno sztuki klasyczne, jak i bardziej współczesnych twórców. Każdy tekst opatrzony został informacją o tytule dzieła, na podstawie którego powstał spektakl, jego autorze, przekładzie, reżyserze, osobach przygotowujących scenografię, kostiumy i muzykę, dacie premiery. Felietony A. Górnego uczą interpretowania sztuk teatralnych, zwracają uwagę na ważne kwestie egzystencjalne, na relacje międzyludzkie.
Książka ta jest zbiorem około 150 felietonów napisanych gwarą poznańską. Uważny i dowcipny obserwator codziennego życia, jakim jest W. Kurowski, w zwięzłej formie komentuje nie tylko naszą codzienność, zwyczaje, śmiesznostki, nowości, ale obchodzące nas dyskusje o różnych sprawach. Teksty, pisane od 1995 r., mimo upływu czasu nie straciły na aktualności. Lektura felietonów z pewnością ubarwi rodzinne i towarzyskie spotkania, skłoni do wspomnień, a z pewnością dostarczy dużo śmiechu i humoru... nie wiemy przecież, że mówimy gwarą, kiedy zakluczamy drzwi lub kupujemy nabierkę czy kawiorek.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?