Z przyjemnością i satysfakcją oddajemy w Państwa ręce podręcznik „Stany nagłe. Okulistyka”. Zawiera on aktualne informacje dotyczące diagnostyki, różnicowania i postępowania w stanach zagrażających widzeniu, takich jak: ostry atak jaskry, choroby naczyniowe, choroby neurookulistyczne, odwarstwienie siatkówki czy urazy narządu wzroku. Są to jednocześnie najczęstsze przyczyny zgłaszania się chorych na ostry dyżur okulistyczny.
Wielokrotnie rozpoznanie i leczenie chorób objawiających się nagłym pogorszeniem widzenia wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy okulistycznej, ale także kompleksowej oceny stanu zdrowia. Dlatego w poszczególnych rozdziałach przedstawiono szczegółowy zakres badań diagnostycznych i konsultacji wskazanych w określonych sytuacjach. Ma to pomóc w szybkim podejmowaniu decyzji terapeutycznych.
Chcielibyśmy, aby z książki korzystali lekarze specjalizujący się w chorobach oczu, specjaliści pracujący na oddziałach okulistycznych oraz w placówkach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Dobrze by było, aby sięgali po nią w swej codziennej praktyce również specjaliści medycyny rodzinnej. Wierzymy, że informacje tutaj zawarte pomogą ograniczyć w przyszłości liczbę nieuzasadnionych skierowań na pilne konsultacje okulistyczne na oddziale okulistyki, zwłaszcza w przypadkach tzw. czerwonego oka, w których chory może być leczony przez lekarza rodzinnego lub specjalistę w ambulatorium. W podręczniku opisano także pilne stany wymagające zaopatrzenia chirurgicznego, czas interwencji i procedury wymagające hospitalizacji.
Autorzy „Stanów nagłych. Okulistyka” są doświadczonymi specjalistami w zakresie chorób oczu, pracującymi od wielu lat w Klinice Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Marka Rękasa – Konsultanta Krajowego ds. Okulistyki. Wartość rozdziałów wynika nie tylko z wiadomości opisanych w piśmiennictwie, ale również z bogatego doświadczenia praktycznego ich twórców. Opracowanie uwzględnia aktualne wytyczne Konsultanta Krajowego ds. Okulistyki w zakresie poszczególnych tematów. Mamy nadzieję, że książka spełni Państwa oczekiwania i stanie się kompendium wiedzy przydatnej w codziennej praktyce klinicznej oraz ambulatoryjnej.
Publikacja zawiera:
- wytyczne postępowania w stanach zagrażających widzeniu i przy nagłej utracie widzenia, np. ostry atak jaskry, choroby naczyniowe, choroby neurookulistyczne, odwarstwienie siatkówki, urazy narządu wzroku
- szczegółowy zakres badań diagnostycznych i konsultacji wskazanych w określonych sytuacjach
- informacje dla lekarzy rodzinnych i specjalistów w ambulatorium, które pomogą ograniczyć liczbę nieuzasadnionych skierowań na pilne konsultacje okulistyczne na oddziały okulistyki
- wskazania do pilnego leczenia operacyjnego
- procedury wymagające hospitalizacji.
Opracowanie przydatne dla lekarzy specjalizujących się w chorobach oczu, specjalistów pracujących na oddziałach okulistycznych oraz w placówkach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a także dla specjalistów medycyny rodzinnej.
Szanowni Państwo, oddajemy w Wasze ręce drugie wydanie książki „Zaburzenia rytmu serca w codziennej praktyce”. Pierwsze wydanie spotkało się z zainteresowaniem i życzliwym przyjęciem Czytelników. Czas biegnie szybko, dlatego po 3 latach przygotowaliśmy zaktualizowaną wersję publikacji. Zdajemy sobie sprawę, że arytmologia jest trudną dziedziną kardiologii i nadal budzi wątpliwości. Wiemy, że zaburzenia rytmu serca powodują duże obawy, często uzasadnione, pacjentów i lekarzy. Mamy nadzieję, że przygotowana przez nas pozycja ułatwi podejmowanie właściwych decyzji lekarzom internistom, kardiologom i lekarzom rodzinnym – do tych grup jest adresowana.
Książkę opracował zespół I Katedry i Kliniki Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, który od wielu lat zajmuje się zaburzeniami rytmu serca. Naszym celem było stworzenie publikacji o walorach praktycznych. Staraliśmy się swoją wiedzę i doświadczenie przekazać w przystępny sposób. Z tego powodu znajdą Państwo w książce liczne przykłady elektrokardiogramów, schematy postępowania, uwagi podsumowujące po każdym z rozdziałów czy w końcu przykładowe opisy przypadków klinicznych. To sprawiło, że rozmiar naszej książki przerósł znacznie wstępne założenia. Mamy jednak nadzieję, że w Państwa ocenie materiały, które w niej zawarliśmy, będą przydatne, a książka będzie traktowana jako aktualne kompendium wiedzy o zaburzeniach rytmu serca.
Zapraszamy do lektury, licząc, że kolejna edycja książki „Zaburzenia rytmu serca w codziennej praktyce” spotka się z Państwa zainteresowaniem i sprosta Państwa wymaganiom.
Wskazania do zabezpieczenia płodności obejmują nie tylko choroby nowotworowe, ale również ciężkie choroby autoimmunologiczne wymagające terapii lekami o wysokim potencjale gonadotoksyczności (np. cyklofosfamidu), takie jak kolagenozy (np. toczeń układowy, twardzina układowa), zapalenia naczyń, stwardnienie rozsiane czy autoimmunologiczne choroby hematologiczne o ciężkim przebiegu (np. plamica małopłytkowa).Czytelnik znajdzie tu informacje z zakresu onkologii, ginekologii i endokrynologii, przydatne dla ginekologów, onkologów oraz wszystkich lekarzy mających styczność z chorymi na nowotwór. Autorzy szczegółowo opisują zaburzenia płodności u kobiet i mężczyzn. Charakteryzują metody umożliwiające jej zachowanie lub zmniejszenia wpływu terapii. Poruszono także tematykę leczenia onkologicznego u dzieci i jego wpływu na płodność w dorosłym życiu.
W książce zamieszczono informacje o lekach, z uwzględnieniem ich postaci i dawek, a także wielkości opakowań dostępnych na rynku. Poza lekami wydawanymi wyłącznie na receptę znajdą w niej Państwo również informacje o lekach dostępnych bez recepty oraz niektórych preparatach nieleczniczych promowanych przez firmy farmaceutyczne.
W krótkim opisie preparatu zawarto syntetycznie podane działanie leku, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia, informacje o zastosowaniu w okresie ciąży, laktacji lub nieśności, okres karencji, działania niepożądane, dawkowanie oraz okres ważności i warunki przechowywania i transportu – tworząc w ten sposób praktyczny przewodnik dla lekarza weterynarii.
...przydatne zestawienia...
Wszystkie leki wymienione w książce Leki po Dyplomie – Weterynaria zestawiono w trzech wykazach: substancji czynnych i preparatów; klasyfikacji anatomiczno-terapeutyczno-chemicznej (ATC) oraz wykazie gatunków zwierząt wraz preparatami przeznaczonymi dla nich.
Postaram się jutro dodać książkę do Państwa systemu zapowiedzi. Było bardzo duże zamieszanie z tą pozycją i nie wiedziałem dokładnie kiedy będzie dostępna. Realizacja zamówień na tą książkę będzie możliwe od przyszłego poniedziałku.
Książka „Osteoporoza w codziennej praktyce” obejmuje takie zagadnienia, jak diagnostyka osteoporozy, prewencja pierwotna i wtórna, farmakoterapia, rehabilitacja. Zawiera także rozdziały poświęcone zaleceniom dietetycznym. Czytelnik znajdzie w niej praktyczne porady: jakie badania zlecać, czym się kierować w wyborze terapii, jakie ćwiczenia usprawniające zlecić pacjentowi. W książce zamieszczono ponadto bardzo interesujący rozdział o rzadkich przyczynach osteoporozy (m.in. genetycznych), ułatwiający diagnostykę w trudnych przypadkach.
Publikacja jest przydatna dla lekarzy pierwszego kontaktu, internistów, ginekologów, pediatrów.
Wraz z upowszechnieniem dostępu do urządzeń, ich technologicznym udoskonaleniem oraz uproszczeniem zabiegów rośnie liczba chorych z wszczepionymi układami do elektroterapii serca.
Populacja pacjentów leczonych wszczepieniem stymulatora serca, kardiowertera-defibrylatora lub układów do stymulacji resynchronizującej systematycznie się zwiększa i prawdopodobnie trend ten utrzyma się w kolejnych latach, powodując, że specjaliści z zakresu elektroterapii nie będą w stanie zajmować się samodzielnie tak liczną grupą chorych.
W tej sytuacji każdy lekarz powinien posiąść umiejętność interpretacji zapisu krzywej EKG u chorego po wszczepieniu urządzenia do elektroterapii.
Korzyści dla czytelnika:
? Znajomość zasad działania stymulatorów, kardiowerterów-defibrylatorów oraz urządzeń wszczepialnych z funkcją stymulacji resynchronizującej serca
? Umiejętność interpretacji zapisu EKG u chorych ze stymulacją serca
? Znajomość funkcji stymulatora, co pozwala na odróżnienie jego prawidłowego działania od różnego typu zaburzeń pracy
? Umiejętność odniesienia zapisu EKG powierzchniowego do zapisów wewnątrzsercowych i wyjaśnienie zależności obu zapisów
? Umiejętność interpretacji niedokrwienia i zawału u chorego ze stymulacją stałą serca
Bóle głowy są jednym z głównych problemów zdrowotnych: świadomość ich istnienia, poprawienie rozpoznawalności przyczyn, właściwe leczenie i stosowanie odpowiedniego monitorowania skuteczności postępowania to podstawowe kompetencje każdego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i neurologa - tej wiedzy dostarczy lektura naszej książki. Kompleksowe omówienie problemu od ciekawostek z dalekiej przeszłości po najnowsze formy diagnostyki i leczenia. Zawarte informacje poparte są wynikami badań klinicznych, obowiązującymi standardami, wytycznymi diagnostyki i postępowania.
Książka, którą trzymają Państwo w ręku, nie jest podręcznikiem do nauki neonatologii. Nie omówiono w niej bowiem wszystkich zagadnień dotyczących okresu noworodkowego. Zgodnie z inicjatywą Redakcji Medical Tribune miało powstać zwięzłe vademecum dla lekarza dyżurnego, ułatwiające podejmowanie szybkich decyzji w nagłych sytuacjach, czyli kolejna pozycja z serii Stany nagłe.
Niezwykle trudno było nam zachować zaplanowaną zwięzłość, rozdziały rozrastały się, wszystko wydawało się ważne, wymagające wyjaśnienia, opisu. Autorami poszczególnych rozdziałów są doświadczeni lekarze praktycy, czynni zawodowo, dyżurujący na oddziałach noworodkowych lub pediatrycznych przyjmujących chore noworodki. Książka jest przeznaczona dla zdobywających doświadczenie pediatrów i neonatologów, którzy znajdą w niej coś ciekawego, nowego i przydatnego w pracy zawodowej związanej z opieką nad noworodkami. Mogą skorzystać z niej również lekarze w trakcie specjalizacji oraz studenci.
Staraliśmy się przekazać Państwu aktualną wiedzę, mając świadomość ciągłego postępu w naukach medycznych, zmieniających się zasad postępowania, żywienia i stosowania leków. Spośród wszystkich rozdziałów trudno wybrać najważniejszy, na który należałoby zwrócić szczególną uwagę. Każde zagadnienie może być najważniejsze w zależności od tego, z jakim problemem zdrowotnym u noworodka przyjdzie nam się zmierzyć. Jest natomiast sytuacja, z którą większość z nas nie umie sobie poradzić:: śmierć noworodka. Porażka lekarza, a przede wszystkim tragedia rodziny. Rozdział o śmierci noworodka, sposobach zachowania się lekarza wobec rodziców, udzielania informacji, okazania koniecznej empatii uważamy za lekturę obowiązkową.
Przekazujemy Państwu Stany nagłe w neonatologii, mając nadzieję, że choć częściowo udało nam się sprostać Waszym oczekiwaniom.
Agnieszka Kordek
Encyklopedia Leki Współczesnej Terapii to nowe, uaktualnione wydanie encyklopedii na miarę wyzwań zdrowotnych XXI wieku! Zawiera szczegółowe opisy substancji leczniczych: w jakich chorobach są zalecane, jak działają, jakie są bezwzględne przeciwwskazania do ich przyjmowania, jakie jest ryzyko działań niepożądanych i interakcji między lekami.
Encyklopedia Leki Współczesnej Terapii to:
- 2038 substancji czynnych
- 60 lat doświadczenia
- 12750 preparatów handlowych.
- Leki dostępne na rynku polskim i poza granicami kraju
- 1408 stron
Monografia poświęcona stanom nagłym, z którymi lekarz może się zetknąć na oddziale ratunkowym dla dzieci w izbie przyjęć lub na oddziale pediatrycznym. Książka jest przeznaczona dla lekarzy pediatrów oraz wszystkich, którzy dyżurują w szpitalach pediatrycznych. Przedstawia zasady postępowania w stanach zagrożenia zdrowia i życia. Uwzględnia podstawowe zasady diagnostyki i leczenia – zostały one ujęte w przejrzyste tabele i algorytmy ułatwiające sprawne podejmowanie decyzji. Omawia postępowanie możliwe do wdrożenia w szpitalu powiatowym i wskazania oraz zasady przeniesienia do ośrodka referencyjnego. Publikacja jest podzielona na dwie części: ogólną, poświęconą symptomatologii, oraz szczegółową, w której dokładnie omówiono sytuacje kliniczne i jednostki chorobowe.
Autorzy: prof. dr hab. n. med. Marcin Tkaczyk
Publikacja jest dziewiątą monografią z serii „Standardy kardiologiczne okiem echokardiografisty”. Autorzy omawiają wybrane zagadnienia wytycznych European Society of Cardiology (ESC) w ujęciu echokardiograficznym.
Książka ma charakter dydaktyczny, jest przeznaczona dla:
✔ kardiologów,
✔ lekarzy specjalizujących się w kardiologii, ,
✔ internistów,
✔ studentów medycyny ,
✔ wszystkich lekarzy mających do czynienia z echokardiografią.
Czytelnicy znajdą w niej omówienie nowych wytycznych:
✔ zastawkowych wad serca (diagnostyka, terapia, kontekst kliniczny: nadciśnienie płucne, ciąża, choroba wieńcowa),
✔ obrazowych technik diagnostycznych (podstaw echokardiografii wad zastawkowych serca, metod inwazyjnych, zastosowania środków kontrastowych),
✔ omówienie pozostałych wytycznych z ostatniego roku (STEMI, podwójnej terapii przeciwpłytkowej, zawału serca bez istotnych zmian w naczyniach wieńcowych, zwężenia tętnic pozawieńcowych, diagnostyki omdleń).
Kompendium z zakresu uroginekologii dynamicznie rozwijającej się dziedziny wiedzy i praktyki medycznej.Czytelnik znajdzie tu jednoznaczne rekomendacje dotyczące wyboru metod diagnostyczno-leczniczych, ułatwiające codzienne postępowanie.W książce Uroginekologia opisano:anatomię, fizjologię i patofizjologię dna miednicy u kobiety;metody diagnostyki uroginekologicznej;leczenie nietrzymania moczu, pęcherza neurogennego i zaburzeń statyki dna miednicy;współczesne techniki operacyjne oraz możliwe powikłania po operacjach uroginekologicznych.Założeniem całego zespołu autorów było opisanie jak najbardziej aktualnych problemów współczesnej uroginekologii.Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska medycznego, redaktorzy i autorzy niniejszej publikacji starali się przedstawić zarówno podstawy anatomiczno-czynnościowe dna miednicy u kobiet, jak również dokonać krytycznego przeglądu metod diagnostycznych oraz leczniczych (zachowawczych i operacyjnych).
Książka jest poświęcona stanom nagłym w geriatrii. Autorzy – wybitni specjaliści – kładą nacisk na odrębności diagnostyki i leczenia osób w podeszłym wieku.
Publikacja jest szczególnie przydatna dla::
- lekarzy pracujących w szpitalnych izbach przyjęć,
- na szpitalnych oddziałach ratunkowych,
- w poradniach lekarskich i placówkach nocnej pomocy lekarskiej.
Czytelnicy znajdą w niej zagadnienia::
- chorób wewnętrznych,
- specjalności zabiegowych (chirurgii, ortopedii, neurochirurgii),
- okulistyki
- farmakologii.
Na szczególną uwagę zasługują rozdziały poświęcone stanom nagłym w pschychogeriatrii, które zostały opracowane bardzo szczegółowo i stanowią niespotykane w polskiej literaturze medycznej kompendium.
Inwazyjna choroba meningokokowa – czy zawsze możemy się spodziewać typowego przebiegu?
lek. Bartosz Siewert, prof. dr hab. n. med. Jacek Wysocki
Przypadek współwystępowania rogowacenia mieszkowego, rogowacenia mieszkowego zanikowego i alergicznego nieżytu nosa
dr n. med. Andrzej Jaworek, dr n. med. Magdalena Jaworek, prof. dr hab. med. Ryszard Kurzawa, dr hab. n. med. Zbigniew Żuber, prof. dr hab. n. med. Anna Wojas-Pelc
Banalny przypadek infekcji dróg oddechowych, niebanalne leczenie
prof. zw. dr hab. n. med. Rafał Pawliczak
Atopowe zapalenie skóry u 2-letniego chłopca – wskazania do steroidoterapii miejscowej u dzieci
lek. Lidia Ruszkowska
Zespół natręctw – opis przypadku
dr n. med. Iwona Makowska
Mukowiscydoza rozpoznana w 6 roku życia u dziecka objętego badaniem przesiewowym noworodków
dr n. med. Katarzyna Walicka-Serzysko, lek. Anna Naruniec, prof. dr hab. n. med. Dorota Sands
Fałszowanie stanu zdrowia dziecka podczas diagnostyki krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego
lek. Paweł Józefczuk, dr n. med. Katarzyna Karolewska-Bochenek, mgr Joanna Zawacka-Waśk, lek. Michał Filip Wronowski, prof. dr hab. n. med. Piotr Albrecht
Oporne na klasyczne metody leczenia atopowe zapalenie skóry u 12-letniej pacjentki
prof. dr hab. Magdalena Czarnecka-Operacz
Gronkowcowy zespół oparzonej skóry
lek. Beata Dudek, lek. Ewelina Pyra-Twarowska, lek. Grzegorz Siteń, dr hab. n. med. Artur Mazur
Nawracające zakażenia górnych dróg oddechowych u przedszkolaka
lek. Katarzyna Wzorek-Łyczko, dr hab. n. med. Ernest Kuchar
Czteroletni chłopiec z przepukliną przeponową Morgagniego
lek. Emilia Jakubowska, lek. Mariusz Woźniak, lek. Kamila Woźniak
Mukowiscydoza i skolioza – opis przypadku
lek. Tomasz Rawo
Zaparcia u noworodków i niemowląt – czyli jak nie popaść w rutynę
dr n. med. Izabela Jastrzębska
Przerost migdałka gardłowego u 6-letniej dziewczynki
prof. dr hab. n. med. Grażyna Mielnik-Niedzielska, lek. Sylwia Kędzierawska
„Zaburzenia rytmu serca w codziennej praktyce” to zaktualizowana i uzupełniona wersja książki wydanej w 2015 roku. Obecna edycja zawiera algorytmy postępowania w zaburzeniach rytmu serca. W szczegółowy sposób opisane są zasady diagnostyki i leczenia zgodne z najnowszymi wytycznymi American College of Cardiology (ACC), American Heart Association (AHA) i Heart Rhythm Society (HRS) oraz European Heart Rhythm Association (EHRA) zatwierdzonymi przez Stowarzyszenie Rytmu Serca (HRS). Część praktyczną stanowią przykładowe opisy przypadków wraz z elektrokardiogramami.
Weterynaria 2018 skierowana jest do lekarzy weterynarii.
Zamieszczono w niej informacje o lekach, z uwzględnieniem ich postaci i dawek.
W tym wydaniu opisano około 1600 preparatów. W krótkim opisie zawarto podane działanie leku, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia, informacje o zastosowaniu w okresie ciąży, laktacji lub nieśności, okres karencji, działania niepożądane, dawkowanie, okres ważności, warunki przechowywania i transportu - tworząc w ten sposób przewodnik dla lekarza weterynarii.
Zakażenia układu moczowego (ZUM) należą do najczęstszych, po infekcjach dróg oddechowych i przewodu pokarmowego, schorzeń wieku dziecięcego. Chociaż występują zdecydowanie rzadziej, a zachorowania nie mają charakteru epidemicznego, ich rozpoznanie jest niezwykle ważne, ponieważ mogą być pierwszym objawem poważnej patologii nerek i dróg moczowych. W codziennej praktyce pediatrycznej istotnym problemem jest nie tylko właściwa ocena ryzyka związanego z ZUM, lecz także interpretacja wyników badania ogólnego moczu i posiewu moczu. Wyzwaniem jest podjęcie właściwych decyzji o zakresie diagnostyki obrazowej. Inny problem stanowi zaplanowanie właściwego postępowania w przypadku nawracających ZUM. W ciągu ostatniego dziesięciolecia istotnie zmieniło się podejście diagnostyczne i lecznicze wobec dzieci z ZUM. W wielu krajach zmodyfikowano dotychczasowe zalecenia, a powszechne wprowadzenie ultrasonograficznej diagnostyki prenatalnej w znacznej mierze przyczyniło się do wczesnego rozpoznawania wad układu moczowego, które są najważniejszą patologią predysponującą do ZUM.
Celem tej monografii jest przedstawienie zasad postępowania w ZUM u dzieci i młodzieży w praktyce lekarza pediatry i lekarza rodzinnego. Zgodnie ze współczesnymi poglądami na patogenezę ZUM oraz związek z przewlekłą chorobą nerek w książce omówiono zasady diagnostyki pozwalające na wczesne rozpoznanie złożonych (powikłanych) i prostych ZUM oraz ich leczenie. Ze względu na znaczenie wczesnego rozpoznania wad układu moczowego oddzielnie przedstawiono zalecenia Grupy Roboczej Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej dotyczące postępowania w przypadku podejrzenia wady układu moczowego w badaniu prenatalnym. Obecne, II wydanie monografii jest oparte na poprzednim, ale zostało istotnie poszerzone i zaktualizowane. W pracy omówiliśmy opublikowane w ostatnich latach zalecenia postępowania w ZUM. W oddzielnym podrozdziale przedstawiliśmy współczesne poglądy na ZUM u noworodków. Podobnie odrębnie opisaliśmy problem odpływu pęcherzowo-moczowodowego i współczesnych zasad postępowania w tej wadzie układu moczowego. Dodaliśmy również krótki opis zakażeń o etiologii Chlamydia, a informacje dotyczące leczenia zostały zaktualizowane.
Nie powinno budzić wątpliwości stwierdzenie, że od zdrowia psychicznego dzieci zależy dobrakondycja przyszłego społeczeństwa. Skoro tak jest, nasuwa się pytanie, w jakim stopniu dorośli dbają o rozwój psychiczny dzieci. Sądząc po wzroście wskaźników rozpowszechnienia wśród nastolatków zachowań autoagresywnych (samobójczych i niesamobójczych samouszkodzeń), przemocy rówieśniczej, przestępczości oraz zaburzeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych (w tym tzw. dopalaczy), zaburzeń zachowania i emocji, należy sądzić, że nadal nie ma adekwatnej do potrzeb dzieci opieki, ani na poziomie rodziny, ani instytucji, szkoły i państwa. W Stanach Zjednoczonych już w połowie lat 60. ubiegłego stulecia powstała przy Kongresie specjalna Komisja ds. Zdrowia Psychicznego Dziecka. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego nawet co piąte dziecko cierpi z powodu różnych zaburzeń psychicznych, a tylko 21% otrzymuje adekwatną opiekę.
W Polsce w celu zapewnienia dzieciom prawidłowego rozwoju powołano Biuro Rzecznika Praw Dziecka. Od 2000 roku Rzecznik podejmuje działania na rzecz zapewnienia dziecku pełnego i harmonijnego rozwoju, z poszanowaniem jego godności i podmiotowości.
Żeby pomagać dzieciom z zakłóceniami rozwoju psychicznego, należy prawidłowo je diagnozować. Podstawą są podręczniki i klasyfikacje zaburzeń psychicznych. Od lat 30. ubiegłego stulecia (kiedy ukazał się pierwszy amerykański podręcznik psychiatrii dziecięcej Leo Kannera) w szybkim tempie zaczęły pojawiać się kolejne publikacje. O ile w I edycji podręcznika diagnostyki i statystyki zaburzeń psychicznych American Psychiatric Association (The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders – DSM, 1952) występowały tylko 4 specyficzne kategorie dla dzieci, o tyle już w kolejnych ich liczba istotnie się zwiększała. W ostatniej, 5. edycji DSM (2013) został wyodrębniony cały rozdział poświęcony zaburzeniom neurorozwojowym, w którym po kolei omawiane są: niesprawność intelektualna, zaburzenia komunikacji (w tym jąkanie), zaburzenia ze spektrum autyzmu, zaburzenia z deficytem uwagi i nadruchliwością (ADHD), specyficzne zaburzenia w uczeniu się, zaburzenia motoryki (koordynacji, o obrazie stereotypii ruchowych, tików).
Mając na uwadze rozbieżności pomiędzy obowiązującą nadal w Polsce klasyfikacją ICD-10 a DSM-5, redaktorki tego podręcznika zaproponowały autorom poszczególnych rozdziałów uwzględnienie obydwu klasyfikacji. Dla pediatrów przydatnym uzupełnieniem diagnostyki zaburzeń psychicznych w populacji rozwojowej jest klasyfikacja diagnostyczna zaburzeń psychicznych i rozwojowych w okresie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa („Klasyfikacja diagnostyczna DC:0–3R”, Oficyna Wydawnicza „Fundament” 2005).
Poważnym problemem w diagnostyce zaburzeń psychicznych w populacji rozwojowej jest ich współwystępowanie oraz dynamika obrazu klinicznego, którą wyjaśnia m.in. powszechnie znany model etiologiczny stres-podatność. Ponadto, poza czasochłonną diagnozą aktualnego stanu psychicznego u małego pacjenta i ewentualnych problemów zdrowotnych w przeszłości (od poczęcia) w zakresie wszystkich funkcji i narządów, konieczna jest m.in. ocena psychologiczna dziecka i określenie jego rozwoju emocjonalnego, intelektualnego i deficytów poznawczych oraz systemu rodzinnego i funkcjonowania społecznego (w złożonym procesie diagnostycznym pomocna może być książka „Badanie psychiatryczne dzieci i młodzieży. Podręcznik kliniczny” Claudia Cepedy wydany w Polsce w 2012 roku). Nasz podręcznik nie wyczerpuje listy wszystkich zaburzeń psychicznych dzieci i młodzieży, autorzy opisują te najczęściej występujące lub stwarzające problemy w procesie diagnozy.
Odrębnym zagadnieniem w psychiatrii dzieci i młodzieży po postawieniu diagnozy jest zaplanowanie postępowania terapeutycznego. W wielu przypadkach nie opracowano standardów leczenia zaadaptowanych do warunków polskich, w tym uwzględniających dopuszczone do stosowania w wieku rozwojowym leki psychotropowe. Poważnym i palącym problemem w leczeniu psychiatrycznym dzieci i młodzieży w Polsce jest także trudny dostęp do opieki ambulatoryjnej i stacjonarnej – wynika to m.in. z niedostatecznego finansowania tej podstawowej dziedziny medycyny, a w związku z tym brakuje profilowanych placówek oraz specjalistów. Istnieją jeszcze w Polsce regiony, w których nie ma żadnego specjalisty psychiatrii dzieci i młodzieży.
Warto pamiętać, że specjalizacja w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży została reaktywowana po długiej przerwie w 2006 roku. W jej ramach możliwe są dwie ścieżki – po specjalizacji z psychiatrii (skrócona dwuletnia) oraz po stażu podyplomowym (pięcioletnia). Pediatrzy, mimo że jako pierwsi mają kontakt z każdym dzieckiem (chociażby z powodu obowiązkowych szczepień), nie są przygotowywani w czasie swojej specjalizacji do diagnozowania i leczenia zaburzeń psychicznych wieku rozwojowego.
Mamy nadzieję, że ten podręcznik będzie ważnym uzupełnieniem wiedzy z zakresu diagnozy i leczenia zaburzeń psychicznych w populacji rozwojowej, nie tylko dla lekarzy pracujących z dziećmi i młodzieżą, ale także dla pielęgniarek, psychologów i przedstawicieli innych zawodów medycznych.
prof. Agnieszka Gmitrowicz i prof. Małgorzata Janas-Kozik
Z dużą przyjemnością i satysfakcją polecam wznowienie książki poświęconej medycynie snu. Nakład poprzedniego wydania dawno się wyczerpał. Od poprzedniej publikacji minęło już kilka lat, w związku z tym musieliśmy wprowadzić wiele zmian i uzupełnień. Mogę jednak uspokoić Czytelników, że w ciągu ostatnich pięciu lat w dziedzinie medycyny snu nie doszło do fundamentalnych zmian, tak więc informacje zawarte w poprzednim wydaniu nie straciły na znaczeniu.
Podstawowe zmiany dotyczą formalnych klasyfikacji zaburzeń snu oraz polisomnografii. W 2014 roku została opublikowana najnowsza wersja Międzynarodowej Klasyfikacji Zaburzeń Snu (ICSD-3), a w 2016 roku ukazała się najnowsza piąta wersja Klasyfikacji Chorób Psychicznych American Psychiatric Association, zwana w skrócie DSM-5. Równolegle powszechnie obowiązującym standardem stały się zalecenia American Academy of Sleep Medicine (AASM) dotyczące rejestracji oraz oceny badań polisomnograficznych i pokrewnych (takich jak MSLT, MWT). W związku z tym konieczne stało się wprowadzenie odpowiednich korekt w najnowszym wydaniu, tzn. zastąpienie dotychczasowych kryteriów ICSD-2 kryteriami ICSD-3 i podobnie kryteriów DSM-IV-TR kryteriami DSM-5.
Chyba dobrze się stało, że nowe systemy klasyfikacyjne ICSD-3 i DSM-5 zostały ujednolicone. Ustalono podział zaburzeń snu na kilka dużych kategorii: bezsenność, zaburzenia oddychania podczas snu, nadmierna senność i narkolepsja (opisana w DSM jako oddzielna kategoria), zaburzenia rytmu okołodobowego, zaburzenia ruchowe podczas snu i parasomnie. Co warto podkreślić, w opisie poszczególnych chorób czy zespołów obie wymienione klasyfikacje poszły w przeciwnych kierunkach. Autorzy Międzynarodowej Klasyfikacji Zaburzeń Snu (ICSD-3) próbują opisywać w miarę szczegółowo tak wiele oddzielnych chorób, jak to jest możliwe. Z kolei autorzy klasyfikacji DSM-5 postanowili maksymalnie uprościć i ujednolicić kryteria diagnostyczne, żeby zmniejszyć liczbę opisywanych chorób. Wiele zespołów połączyli w jedną kategorię, pomimo różnego przebiegu lub czasu pojawienia się. Zupełnie nowatorskim spojrzeniem na bezsenność zaproponowanym w DSM-5 jest rezygnacja z podziału na bezsenność pierwotną i wtórną. Takie podejście wydaje się rozsądne i zgodne z rzeczywistością kliniczną, ponieważ bardzo często u pacjenta cierpiącego na bezsenność i depresję nie jesteśmy w stanie ustalić pewnego związku przyczynowo-skutkowego; zgodnie z duchem tej klasyfikacji obie dolegliwości wzajemnie na siebie wpływają.
W opisie badania polisomnograficznego dotychczasowe kryteria oceny badań snu według Rechtschaffena i Kalesa zastąpiono kryteriami opracowanymi przez AASM, które aktualnie obowiązują na całym świecie. Oceniając tę zmianę, można znaleźć w niej i dobre, i złe strony. Na pewno pozytywem jest uproszczenie podziału snu na sen płytki (N2), sen głęboki (N3) i sen REM (R). Już w poprzedniej klasyfikacji widoczna była tendencja do traktowania stadiów 3 i 4 jako jednego snu wolnofalowego, w nowej klasyfikacji ten podział usankcjonowano. Według mnie słabszą stroną nowej klasyfikacji jest jej duża zmienność – praktycznie co kilka miesięcy publikowane są poprawki i uzupełnienia. Poprzednia klasyfikacja obowiązywała bez większych poprawek przez prawie pół wieku. Nowa wymaga ciągłego śledzenia i wprowadzania zmian.
Nie zmieniło się prawie nic, jeśli chodzi o standardy leczenia poszczególnych zaburzeń snu, niestety nie pojawiły się żadne nowe leki, które zrewolucjonizowałyby terapię. Jedynym nowym lekiem godnym uwagi jest antagonista oreksyny (hipokretyny), zarejestrowany jako lek nasenny w Stanach Zjednoczonych i czekający na rejestrację w Europie.
Zachęcam Czytelników, aby zapoznali się dokładniej z najnowszymi wytycznymi. Klasyfikacja DSM-5 została przetłumaczona na język polski, a rozdział o klasyfikacji zaburzeń snu i czuwania jest łatwo dostępny. Klasyfikacje ICSD-3 i kryteria oceny polisomnografii zostały opublikowane po angielsku na stronach internetowych AASM.
Autor:
Michał Skalski
Książka „Stany nagłe. Ginekologia i położnictwo” omawia diagnostykę i postępowanie u pacjentki w przypadku wystąpienia najczęstszych nieprawidłowości w przebiegu ciąży i porodu, szczególnie tych, które wymagają działań natychmiastowych (pękniecie macicy, zator płynem owodniowym, zespół HELLP).
Drugą nie mniej ważną grupą zagadnień, do których autorzy opracowali i przedstawili „instrukcję postępowania”, są groźne dla życia i zdrowia zdarzenia niezwiązane z ciążą (skręt jajnika, pęknięcie torbieli, krwotoczne miesiączki). W książce czytelnicy znajdą również plan działania w aspekcie zarówno medycznym, jak i prawnym w szczególnie trudnej sytuacji, jaką jest wykorzystanie seksualne.
Książkę zamyka porada eksperta z zakresu prawa medycznego odnosząca się do sposobów zabezpieczenia przed roszczeniami pacjentów osoby sprawującej opiekę nad chorą w stanie zagrożenia życia. Autorami książki są wybitni specjaliści, a zarazem doświadczeni praktycy. Publikacja ta została napisana w taki sposób, aby w czasie dyżuru lekarz mógł rozpoznać problem i podjąć pierwsze działania ratujące zdrowie i życie kobiety oraz jej nienarodzonego dziecka.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?