Kto się boi Jana Pawła II? to książka, która stawia ważne pytania: dlaczego w Kościele i poza nim są osoby, które kwestionują dorobek Świętego Papieża? Dlaczego marginalizuje się rolę, jaka odegrał Jan Paweł II w przeobrażeniu Kościoła i świata?Był pierwszym papieżem, który oddał głos ludziom, który wszedł do synagogi i do meczetu, który zainicjował Światowe Dni Młodzieży. Pierwszym, który podróżował po całym świecie, aby modlić się z wiernymi i zgromadził przedstawicieli wszystkich Kościołów i religii, aby modlić się o pokój.Dwaj autorzy, wybitni dziennikarze watykaniści: Giacomo Galeazzi i Gian Franco Svidercoschi, przedstawiają istotne cechy życia i pontyfikatu Karola Wojtyły. Zapraszają czytelnika do odkrycia na nowo jego dziedzictwa, aby wiosna mogła rozkwitnąć na nowo w życiu Kościoła. Ponieważ pamiętać o nim to za mało. Żeby nie ulec presji tego świata, by mieć siłę, aby przezwyciężyć lęk lub odrzucenie, musimy nieustannie wprowadzać w czyn to wszystko, czego nauczał nas przez lata i pozostawił nam w swoim testamencie.
Droga zawierzenia z Prymasem Wyszyńskim to kieszonkowy modlitewnik, który ukazuje niezwykłą pobożność maryjną kard. Stefana Wyszyńskiego i jego niezłomną postawę zawierzenia Bogu. Oprócz zbioru ulubionych modlitw Prymasa Tysiąclecia tych tradycyjnych i tych których był autorem książeczka zawiera też jego krótki życiorys.
Traktat o Eucharystii wprowadzenie w misterium to bogate kompendium wiedzy o Mszy Świętej pisane z perspektywy wiary i modlitwy.Czytelnik znajdzie tu omówienie korzeni Eucharystii sięgających liturgii hebrajskiej, a także szczegółową analizę wymiaru liturgicznego i teologicznego oraz klucz modlitewny do rozumienia liturgii.
Jeśli Boże wezwanie wymaga uważnego słuchania krzyku ubogich a jednocześnie krzyku ziemi, to dla nas „wołanie, jakie Amazonia wznosi do Stwórcy, jest podobne do wołania Ludu Bożego w Egipcie (por. Wj 3, 7). Jest to krzyk zniewolenia i opuszczenia, przyzywający wolności”.
Papież Franciszek
„Umiłowana Amazonia ukazuje się przed światem z całym swoim blaskiem, dramatem, swoją tajemnicą” - tak zaczyna się posynodalna adhortacja apostolska Querida Amazonia. Papież Franciszek zwraca uwagę całego Kościoła na ten region z dwóch powodów. Po pierwsze, aby wzbudzić troskę o tę ziemię wobec niesprawiedliwości i cierpienia, jakie je dotykają. Po drugie, widzi w doświadczeniach Amazonii inspiracje dla wspólnot innych regionów globu do odważnego stawienia czoła ich problemom.
Papież diagnozuje i wytycza kierunki rozwiązań w formie marzeń o Amazonii: Amazonii, która walczy o prawa najuboższych, broni swojego bogactwa kulturowego, strzeże piękna natury,
i w której działają zaangażowane wspólnoty chrześcijańskie.
Papież ubolewa nad faktem, że Amazonia jest postrzegana jako ziemia niczyja. Niszczenie środowiska naturalnego sprawia, że rodzimi mieszkańcy są zmuszani do opuszczania swoich siedzib i przenoszą się do miast. Pozbawieni swoich korzeni trafiają na margines życia społecznego i stają się ofiarami handlu ludźmi i prostytucji. Aby temu zapobiec, Ojciec Święty zachęca różne środowiska do solidarnego działania przeciwko “sieci korupcji”. Zdaniem Papieża należy wznieść się ponad konflikty i znaleźć przestrzeń dla dialogu oraz podjąć współpracę na rzecz dobra wspólnego. Jakże byśmy mieli razem nie walczyć – pyta Franciszek. - Jakże byśmy mieli wspólnie się nie modlić i pracować ramię w ramię dla obrony ubogich Amazonii?
Franciszek podkreśla, że w Amazonii uwidacznia się ścisły związek między człowiekiem i naturą. Przypomina tym samym, że troska o środowisko i troska o ubogich są nierozdzielne,
a równowaga ekologiczna na naszej planecie zależy od stanu tego regionu. Dlatego postuluje ustanowienie systemu normatywnego, który ograniczy samowolę gospodarczą na tym terenie.
Papież zachęca też do nawiązania prawdziwego dialogu międzykulturowego, w którym „kultury na pozór bardziej rozwinięte” mogą się uczyć od ludów, które rozwinęły dziedzictwo kulturowe w powiązaniu z naturą. Czego możemy się nauczyć od ludów Amazonii? Przede wszystkim szacunku dla wielowiekowych tradycji, więzi rodzinnych i wspólnotowych oraz szacunku dla otaczającej nas przyrody.
Ostatni rozdział papież skierował do pasterzy i katolików świeckich. Nawołuje w nim do wielkiej ewangelizacji Amazonii, która powinna być zintegrowana z jej wymiarem duchowym. Ostrzega, że nie powinna ona polegać na wprowadzaniu Ewangelii w stylu zachodnim, ale przez inkulturację sakramentów, liturgii i posługi.
Franciszek zaleca wszystkim biskupom, aby posyłali do Amazonii tych, którzy wykazują się powołaniem misyjnym nie tylko kapłanów, ale też i świeckich. Jest przekonany, że tylko dzięki ich zaangażowaniu i odpowiedniej formacji Kościół w Amazonii będzie mogł się rozwijać. Docenił też rolę kobiet, dzięki którym wiele wspólnot przetrwało pomimo braku kapłanów, i których działania określił jako przedłużenie „siły i czułości Maryi”.
Papież zakończył Querida Amazonia modlitwą zawierzenia do Maryi, Matki Amazonii: Matko
o przebitym sercu, Cierpiąca w Twoich znieważonych dzieciach i w zranionej przyrodzie, króluj
w Amazonii wraz z Twoim Synem. Króluj, aby nikt inny nie czuł się właścicielem dzieła Bożego. Tobie ufamy, Matko życia, nie zostawiaj nas w tej mrocznej godzinie. Amen
Podobno niebezpiecznie jest prosić świętą Ritę o wstawiennictwo, ponieważ polecane jej orędownictwu sprawy, rozwiązują się czasem wbrew oczekiwaniom. Ale takie było też jej życie. Bóg prowadził ją w sposób zaskakujący, nieoczywisty. Gdy sytuacja wydawała się beznadziejna, pojawiało się światełko w tunelu, nie oznaczało to jednak, że sprawy ułożą się po jej myśli. Rita mimo to ufała i może dlatego jest właśnie orędowniczką w sprawach trudnych. Bo uczy zaufania mimo wszystko.Bogato ilustrowana książka przybliża biografię świętej Rity – cuda, które towarzyszyły jej życiu, ale też trudne decyzje i bolesne doświadczenia.
Zbiór tekstów o życiu Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. rozpoczynają świadectwa krewnych Kardynała, którzy wspominają jego lata dziecięce i dom rodzinny. Dalsze stronice wypełniają wypowiedzi kolegów z lat szkolnych i seminarium duchownego oraz osób, które spotkały się z ks. Wyszyńskim w czasie okupacji i w okresie jego biskupstwa w Lublinie. Na końcu przeczytamy wspomnienia o ostatnich 32 latach życia i posługi na Stolicy Prymasowskiej w Warszawie oraz w Gnieźnie.Wszystkie teksty są autoryzowane i stanowią autentyczne świadectwo o życiu Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.
My musimy tak żyć, żebyśmy nie mieli nic do ukrycia. A co ja mam do powiedzenia w sprawach publicznych, mówię głośno na ambonie.
Prymas Stefan Wyszyński
We wspomnieniach ks. Bronisława Piaseckiego – ostatniego kapelana kardynała Stefana Wyszyńskiego – poznajemy prywatne oblicze Prymasa Tysiąclecia. Widzimy go jako człowieka pełnego pogody ducha i poczucia humoru, posiadającego zdrowy dystans do siebie samego; człowieka, który codziennie żył w prawdzie wobec Boga i wobec ludzi.
Autor przytacza wiele historii dotychczas nieznanych i nigdy niepublikowanych - począwszy od przedwojennej działalności ks. Wyszyńskiego, jego posługi jako biskupa lubelskiego, przez pierwsze lata pełnienia roli Prymasa i trudny okres aresztowania, po czasy „Solidarności”. Ze względu na swoją postawę wobec władz komunistycznych otrzymał przydomek „niezłomnego”. Dzięki lekturze książki poznamy m.in. kulisy watykańskich rozmów kard. Wyszyńskiego czy przebieg spotkań w cztery oczy z najwyższymi włodarzami PRL, Władysławem Gomułką i Edwardem Gierkiem.
Opowieść ks. Piaseckiego pozwala również poznać poglądy Prymasa Tysiąclecia na temat ówczesnej sytuacji w Polsce i Kościele i wiernie oddają klimat relacji Państwo – Kościół. Wspomnienia zostały opatrzone licznymi zdjęciami Prymasa zarówno z jego spotkań oficjalnych, jak i prywatnych.
Niniejszy modlitewnik jest propozycją modlitewnego trwania przed Panem w tym trudnym czasie. Są w nim modlitwy na chwilę zwątpienia i rozpaczy a także prośby za tych, którzy odeszli. Znajdują się w nim kojące fragmenty Biblii oraz tekstów świętych. Ci, którzy towarzyszą osobom pogrążonym w żałobie znajdą tam podpowiedzi i wskazówki.
Jest wiele osób, dla których samotność nie jest wyborem. Pragną założenia rodziny, ale z różnych powodów nie udało im się trafić na osobę, z którą mogłyby spędzić resztę życia. Tylko Bóg zna głębie ich serc i rozumie tęsknotę za miłością.
W XV wieku miało miejsce niezwykłe wydarzenie – niemieckiemu pasterzowi ukazało się Dzieciątko Jezus w otoczeniu 14 Świętych Wspomożycieli. Poleciło, by ludzie zwracali się do nich w trudnych czasach w swoich potrzebach. Wśród tych świętych orędowników są tacy, do których chętnie się zwracamy nawet dzisiaj, jak św. Krzysztof, św. Katarzyna, św. Barbara, ale też tacy, których wzywamy obecnie rzadziej np. św. Cyriak (chroniący przed opętaniem), św. Pantaleon (orędownik w ciężkich chorobach), czy św. Eustachy, którego można prosić o wstawiennictwo w trudnych sytuacjach. W książce przeczytamy o historii tego wydarzenia, poznamy żywoty wymienionych tam Świętych oraz znajdziemy modlitwy za ich wstawiennictwem .
Liczne cuda wskazują, że Pan Bóg również dzisiaj spełnia obietnicę daną przed wiekami prostemu pasterzowi i obdarza łaskami tych, którzy proszą o orędownictwo Czternastu Świętych Wspomożycieli.
Kim lub czym są aniołowie i dlaczego do nas przychodzą? Kiedy najmniej się tego spodziewamy, pojawiają się przed naszymi oczami, podchodzą bliżej i szepczą do naszych uszu i naszych serc. Wspierają nas w walce z naszymi słabościami i pomagają w pokonywaniu wszelkich trudności.Autorka w krótkich medytacjach i opowiadaniach, odsłania przed czytelnikiem niewidzialny świat duchowy, którego nie można zobaczyć oczyma. Równocześnie pomaga nam go doświadczyć, jeśli tylko pozwolimy sobie na to, by się na chwilę zatrzymać, rozejrzeć i zobaczyć znaki, które Bóg zostawia w naszej codzienności.
Książka jest zapisem katechez i konferencji, w których kard. Tagle mówi o przeżywaniu prawdziwej komunii z Bogiem jako bliskiej i głębokiej więzi, która przynagla nas do opowiedzenia innym o Jezusie. Według niego jedyną niezbędną misją Kościoła jest opowiadanie innym słowem, czynami i życiem o Chrystusie. „Jest nadzieja – pisze Autor – że kiedy ludzie zobaczą, jak z miłością nosimy krzyże innych, oni również rozpoznają oblicze niewinności i dostrzegą Syna Bożego w nas”.
Kardynał Tagle to wybitna postać współczesnego Kościoła. Arcybiskup Manili jest charyzmatycznym rekolekcjonistą, którego chętnie zapraszają wspólnoty i diecezje na całym świecie. Wielokrotnie gościł w Polsce, mn. in. na zaproszenie apba Grzegorza Rysia.
Stałe rozważanie życia Pana Jezusa umacnia i utwierdza duszę w unikaniu rzeczy próżnych i znikomych; po drugie – umacnia w zwalczaniu przygnębienia i przeciwności; po trzecie – uczy, co trzeba czynić, żeby nie mogły się wdzierać do naszego życia albo nas mamić różne braki – a to dlatego, że domaga się tego doskonałość cnót. Zatem kto Go naśladuje, nie może pobłądzić ani się pomylić.
(ze Wstępu do Medytacji o życiu Chrystusa)
Ćwiczenia duchowe św. Bonawentury powstały na prośbę siostry klaryski, która poprosiła Świętego o wskazówki do codziennych medytacji. Autor zachęca w nich do poznawania Boga przez „rozważanie sercem” czyli pobożne rozpamiętywanie życia Pana Jezusa i Jego nauki. W tym celu zamieścił w swoim dziele liczne teksty biblijne, wyjątki z pism św. Bernarda z Clairvaux oraz praktyczne wskazówki, jak je interpretować. Codzienna kontemplacja wybranych przez niego tekstów miała na celu nie tylko zatrzymać przy nich myśl, ale nade wszystko serce, by osiągnąć intymną więź z Bogiem.
Medytacje nazywane „mistyczną biografią Chrystusa” od wieków są uznawane przez wiernych za arcydzieło kanonu klasyki duchowości i jeden z fundamentów pogłębiania życia duchowego. Autor doskonale połączył w nich kontemplację z życiem codziennym, a przez nauczanie o życiu miłością Bożą nieustannie przypomina nam o ludzkiej słabości i o obowiązkach pokuty i miłosierdzia.
Przeniknięte ideą miłości rady Świętego zwanego Doktorem Serafickim, pozostają nadal aktualne i przemawiają do serc również dzisiaj, bez względu na wiek i wykształcenie wierzących.
Niech do lektury zachęcą nas słowa autora, które skierował do swojej córki duchowej:
„Proszę Cię tedy córko najmilsza, abyś tę pracę moją, którą na chwałę Pana Jezusa, a Twój i mój własny pożytek podjąłem, chętnie przyjęła, i jeszcze chętniej, a wytrwale ćwiczyła się w odbywaniu tych oto Rozmyślań”.
Modlitewnik zawiera wezwania, modlitwy dla wszystkich, którzy dotknięci są cierpieniem – zarówno fizycznym, jak i duchowym. Wskazówki i słowa wsparcia znajdą w nim ci, którzy tkwią w grzechu i szukają dróg wyzwolenia, ale też ci, którzy zostali zranieni, skrzywdzeni i potrzebują uzdrawiającej mocy Chrystusa. Znajdziemy w niej między innymi modlitwy o uzdrowienie relacji w rodzinie, modlitwy o uzdrowienie z choroby za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, św. Judy Tadeusza, św. Antoniego i św. Szarbela, a także świadectwa i medytacje.
Pyszne przepisy dla warzywnych niejadków.Niewiele osób wynosi z domu rodzinnego prawidłowe nawyki żywieniowe, gdzie podstawę naszej piramidy pokarmowej stanowią warzywa i owoce. Często traktujemy je jako niesmaczny dodatek do dań na widok którego wiele osób, a zwłaszcza dzieci, ma alergię. Jedzenie warzyw kojarzymy też zwykle z dietami odchudzającymi, ale ich dobroczynne działanie na cały organizm ma dużo większe pole rażenia. Substancje w nich zawarte odżywiają nasze ciało, wzmacniają odporność, zapobiegają i chronią w sposób naturalny przed wieloma chorobami, a nawet leczą. I tak likopen w pomidorach poprawia odporność i redukuje stan zapalny. Warzywa zawierające skrobię chronią przed rakiem przewodu pokarmowego. Jedzenie roślin z rodziny krzyżowych - brokułów, brukselki, kalafiora czy rzeżuchy, chroni nie tylko przed nowotworami, ale również ma pozytywny wpływ na mózg, wzrok, łagodzi alergiczne zapalenie dróg oddechowych. Pomagają one przy cukrzycy typu 2, a nawet są przydatne w leczeniu autyzmu. Dzięki warzywom w naszej diecie zmniejszamy ryzyko rozwoju chorób serca, udaru oraz nadciśnienia tętniczego.Hanna Stolińska-Fiedorowicz obala mity o zielonych warzywach i udowadnia, że mogą na stałe zagościć w naszym menu jako smaczne i niecodzienne dania. Z książki dowiemy się jakie warzywa spożywać w poszczególnych miesiącach roku. Jak je przechowywać i przygotowywać, by wydobyć jak najwięcej z ich zdrowotnego potencjału. Autorka pokazuje również, w jaki sposób wprowadzić je do swojej diety w celu poprawy samopoczucia oraz zapobiegania poważniejszym dolegliwościom w przyszłości. Ostrzega również, kiedy spożywanie niektórych roślin może osłabiać lub wzmacniać działanie przyjmowanych przez nas leków.Paula Kraśniewska w blisko 90 przepisach pokazuje, że zielone warzywa i przyprawy mogą przybrać postać smakowitych i sycących dań. Przełamuje stereotypy związane z ich właściwościami, smakiem i wyniesionym z domu rodzinnego sposobem przyrządzania.
Kieszonkowy zbiór trzech dróg krzyżowych, których krótkie rozważania wzbogacono fragmentami z Pisma Świętego i listów Ojca Pio.
Św. Ojciec Pio został obdarzony stygmatami – widocznymi śladami męki Jezusa, dzięki którym pozostawał poprzez cierpienie w nieustannym zjednoczeniu z Ukrzyżowanym dla odkupienia grzechów ludzi. W swojej korespondencji często pisał o tym doświadczeniu oraz o tym, jak zaakceptować cierpienie w swoim życiu, aby lepiej zrozumieć tajemnice drogi krzyżowej, męki i śmierci Chrystusa.
„Jezus potrzebuje takiego człowieka, który wraz z Nim cierpi z powodu ludzkiej bezbożności i dlatego prowadzi mnie drogami cierpienia. Niech zawsze będzie wysławiana Jego miłość, która potrafi mieszać słodkie z gorzkim i przemieniać przejściowe cierpienia w wieczną nagrodę ”.
św. Ojciec Pio
Przedstawiamy zbiór trzech dróg krzyżowych z dobranymi tematycznie fragmentami Pisma św. oraz krótkimi medytacjami znanych Świętych i Błogosławionych (m.in. św. Teresy Wielkiej, św. Augustyna, św. Tomasza z Akwinu, św. Bernarda, św. Jana od Krzyża, św. Grzegorza z Nyssy, św. Teresy z Lisieux, św. Ojca Pio, bł. Matki Teresy z Kalkuty, św. Jana Pawła II i wielu innych). Praktycznym uzupełnieniem wydania jest tekst nabożeństwa Gorzkich Żali. Całość została bogato zilustrowana arcydziełami malarstwa religijnego.
Kontemplacja oblicza Chrystusa nie może zatrzymać się na wizerunku Ukrzyżowanego. Chrystus jest Zmartwychwstałym! (...) Właśnie w Chrystusa Zmartwychwstałego wpatruje się dzisiaj Kościół.Tak pisał w swoim liście apostolskim Novo millennio ineunte św. Jan Paweł II. Dzięki jego nauczaniu, w czasie przygotowań do Trzeciego Tysiąclecia powstało nowe nabożeństwo paschalne znane wiernym jako Droga Światła.Via lucis składa się z 14 stacji analogicznych do rozważań Drogi Krzyżowej. Zamiast medytacji o męce i śmierci Zbawiciela, rozważamy w niej wydarzenia od Zmartwychwstania Chrystusa do Zesłania Ducha Świętego. W tym wydaniu, oprócz tekstów z Ewangelii i Dziejów Apostolskich, autor wykorzystał w swoich rozważaniach fragmenty listów Ojca Pio. Praktycznym uzupełnieniem medytacji jest umieszczony na końcu zbiór pieśni wielkanocnych.
W niepublikowanych dotąd rekolekcjach kard. Carlo Maria Martini – znany na całym świecie biblista – przybliża postać Marii Magdaleny i drogę, jaką przeszła do poznania Jezusa. Opisując jej postawy, uczucia i doświadczenie pokazuje, jak nieprzewidywalne dla człowieka są ścieżki Pana. W swoich rozważaniach udowadnia, że to co w chwilach zwątpienia wydaje się nieosiągalne, w chwili zawierzenia pojawia się w zasięgu ręki. Autor podkreśla, że tylko bliskie spotkanie z Bogiem i dotknięcie Go, tak jak uczyniła to Maria Magdalena, jest w stanie odmienić nasze życie. Biblijne teksty i komentarze przydadzą się do codziennej medytacji i będą pomocne w pogłębianiu życia duchowego oraz osobistej relacji z Bogiem.
Szczególna więź łączyła ks. Dolindo nie tylko z Jezusem, ale również z Maryją, której był ogromnie oddany. Napisał mnóstwo komentarzy i dzieł mariologicznych, układał również modlitwy i hymny na Jej cześć. Komponował też pieśni maryjne i niemal nie rozstawał się z różańcem.
„Głęboka przemiana serca w szkole Maryi” to zbiór 31 medytacji powstałych na prośbę jednej z córek duchowych ks. Dolindo, jako inspiracje do modlitwy. Rozważania napisane pod natchnieniem Ducha Świętego, okazały się aktualne niezależnie od pory roku, upływającego czasu, czy zmieniających się okoliczności. Każde z nich ma formę swoistego dialogu pomiędzy ludzką duszą i Matką Bożą, w których Maryja pomaga modlącemu nie tylko poznać siebie, swoje słabości i piękno duszy, ale przede wszystkim rozbudza w nim coraz większą miłość do Jej Syna. Dzięki zapiskom ks. Dolindo dziś również i my możemy wsłuchać się i przyjąć do swego serca słowa Maryi: „Musisz ukryć się w Bogu. Bóg musi być prawdziwym życiem twojej duszy, głębokim pokojem twojego serca. Ukrycie się nie oznacza poniżenia. Ufaj Mu – On lituje się nad twymi winami i je odpuszcza, jeśli za nie żałujesz, ufając Jego miłosierdziu. On usuwa twoją nędzę, jeśli Ty oddajesz Mu się całkowicie. W twoich zmaganiach On cię pociesza i podtrzymuje, jeśli na Nim się wspierasz”
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?