Niniejszy tom pism zawiera: Sprawozdania duchowe (zbiór m.in. autobiograficznych opisów przeżyć wewnętrznych, notatek duchowych, rad spowiedników, proroczych wskazań), Podniety miłości Bożej (komentarz do wybranych wersetów Pieśni nad Pieśniami, stanowiący zwięzły traktat teologii życia wewnętrznego), Wołania duszy do Boga (zbiór modlitw i rozmów z Bogiem Oblubieńcem), Konstytucje, Sposób wizytowania klasztorów, dwa pisma humorystyczne, poezje i myśli.
Modlitwa jest niepowtarzalna tak jak niepowtarzalny jest człowiek. Można powiedzieć, że jest jak linie papilarne, po których rozpoznaje Cię Ojciec. Gdy się modlisz, On od razu wie, że to ty mówisz do Niego. Nie jakiś człowiek, ale właśnie ty. Pomiędzy tobą a Nim istnieje więź jedyna w swoim rodzaju. Nigdy wcześniej takiej nie było i nigdy już nie będzie. Nikt inny nie może ciebie podrobić, ale też nikt nie może ciebie zastąpić w modlitwie. Książka zawiera wybór rozważań o modlitwie świętych i błogosławionych Karmelu: rady, wskazówki, a także przestrogi i opis zagrożeń, które czyhają na postępujących drogą życia wewnętrznego. Spośród wielu wypowiedzi autor wybrał kilkanaście, które uznał za najcenniejsze. Mogą one stanowić inspirację dla rekolekcyjnych rozważań, a także do indywidualnej medytacji.
Czyta: Wojciech Żołądkowicz
Już szóste wydanie beletrystycznie, żywo i pięknym językiem napisanego życiorysu św. Jana Vianneya (1786–1859), słynnego Proboszcza z Ars, który przez ponad czterdzieści lat toczył walkę z szatanem o dusze swoich parafian.
Głównym tematem tej książki jest doktryna karmelitańskiego teologa św. Jana od Krzyża - określenie natury przeżycia kontemplacyjnego, zasygnalizowanie koniecznych elementów ascezy wewnętrznej, która do niego prowadzi, i naszkicowanie obrazu pełnej, dojrzałej kontemplacji.
Wspomnienia są ułożone chronologicznie. Najpierw poznajemy teksty o rodzicach, rodzeństwie, o studiach Józefa Kalinowskiego, jego udziale w powstaniu, procesie, zesłaniu, emigracji i wreszcie o zakonniku i kapłanie. Zdecydowana większość zebranych tutaj wspomnień ukazuje się drukiem po raz pierwszy!
Historia jednej z osób cudownie nawróconych dzięki spotkaniu ze świętą Teresą od Dzieciątka Jezus. Proste i wzruszające świadectwo autora ukazuje jak z samego dna można powrócić do piękna miłości.
Książka jest wprowadzeniem solidnym i treściwym, a równocześnie lekkim i przejrzystym do lektury oryginalnych pism św. Jana od Krzyża. Pierwsza część omawia życie, ideały, wychowanie i sposób wyrażania się Autora. Druga część stanowi ogólne omówienie pism: przedstawia ich genezę, historię, budowę i teść. Trzecia część jest analizą systemu teologicznego w jego najtrwalszych filarach. Czwarta część ukazuje duchowy proces w jego stopniowym rozwoju i w praktycznym zastosowaniu zasad podanych przez św. Jana od Krzyża.
Album wydany z okazji stulecia śmierci św. Rafała Kalinowskiego wraz z płytą DVD z filmem zrealizowanym przez p. Bogusławę Stanowską-Cichoń i p. Katarzynę Kotulę pt. Św. Rafał Kalinowski - Buntownik Boży. W tym dokumencie autorzy podążają śladami tegoż Świętego odkrywając jego trudne losy ziemskiego pielgrzyma.
Święty Paweł uświadamia nam, że każdy człowiek jest świątynią Boga: „Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? Świątynia Boga jest święta, a wy nią jesteście” (1 Kor 3, 16-17). Ta duchowa świątynia ma swoje filary, na których się wspiera. Symbolizują one istotne dla jakości i mocy duchowego życia postawy: troskę o pokorę, cierpliwość, czyste serce, mądre używanie mowy, ewangeliczne przeżywanie cierpienia... Szatan wie o ich istnieniu i podejmuje z każdym człowiekiem walkę. Chce poruszyć filary jego duchowej świątyni i doprowadzić ją do ruiny. Konferencje, które znajdziesz w tej książce, przedstawiają charakterystykę i sposoby działania szatana. Podejmują także temat walki z nim o zachowanie ewangelicznych postaw w najbardziej kluczowych doświadczeniach duchowego wzrastania.
Postać Błogosławionego Karola de Foucauld z pewnością jest znana polskiemu czytelnikowi. Burzliwa młodość, nawrócenie u kratek konfesjonału, radykalne ubóstwo połączone z równie radykalnym braterstwem, wreszcie śmierć na piaskach Sahary, a wszystko po to by upodobnić się do Mistrza z Nazaretu, pokornego i cichego serca. Pomimo licznych biografii przybliżających postać Brata Karola i wyborów jego myśli, ciągle brakuje tłumaczeń na nasz ojczysty język licznych pism samego Błogosławionego. Niniejsza publikacja pragnie zapełnić tę lukę a zarazem utorować drogę kolejnym tomom pism Karola de Foucauld.
Tytuł tej książki może dziwić, a zatem należy koniecznie umieścić ów cytat pochodzący z listu brata Alberyka we właściwym kontekście: ?...Być z Bogiem ubogim i pokornym robotnikiem, prowadzić w wierności, miłości, wdzięczności najbardziej uniżone życie, być zawsze na ostatnim miejscu? (list z 12 września 1892 roku do ojca Marcina). Pragnienie ostatniego miejsca do reszty uwiodło i naznaczyło młodego konwertytę, którego nawrócenie dokonało się w październiku 1886 roku, było obecne w całym jego życiu i stało się jednym z ważnych tematów jego bogatej duchowości.
fragment Wstępu
Dzięki tej korespondencji czytelnik będzie mógł podążać krok w krok za ojcem de Foucauld w jego relacjach z trapistami, od początku jego zakonnego życia aż do końca. Będzie mógł ocenić wagę tych relacji, zobaczyć, jak znacząco wpływali na nią ci zakonnicy przez całe życie Karola de Foucauld po jego nawróceniu oraz stwierdzić, jak głębokie było jego przywiązanie do nich.
Co czynimy dla naszej duszy? Czyż nie jest ona czymś obcym, kogo ledwo tolerujemy, niewolnikiem, któremu odbieramy prawo głosu? Czyż nie jest ona najbardziej ignorowanym terytorium naszego istnienia, gdzie jeszcze nie prowadziliśmy ewangelizacji, ukrytym pokojem, do którego zgubiliśmy klucz, tajemniczą wyspą, której jeszcze nie zdążyliśmy odkryć? Tymczasem całe piękno, wielkość człowieka jest wewnątrz, w wymiarze duchowym.
Temat grzechów głównych potrzebny jest do spokojnej analizy prawdy o sobie samym. Człowiek nosi w sobie dziedzictwo kłamstwa spowite w tajemnicę grzechu pierworodnego. Teologiczno-psychologiczne rozważania odsłaniają korzenie zła. Autor pragnie uchronić osoby wzrastające duchowo przed lekceważeniem subtelniejszych przejawów grzechów.
Ojciec Salvador Ros, wielki przyjaciel i znawca Teresy, w mistrzowski sposób zebrał na tych niewielu stronach to, co najbardziej istotne w jej nauczaniu na temat modlitwy. W obecnych czasach, kiedy ludzkość z powodu kryzysu wartości poszukuje autentycznych mistrzów i świadków, ofiarujemy Wam tę małą książeczkę spełniając w ten sposób pragnienie samej św. Teresy od Jezusa: aby przyjaciele dzielili się swoim doświadczeniem i byli dla świata światłem tego samego Płomienia.
Karmelitanki Bose z Alby de Tormes
Życie jest utkane ze spotkań. Naszą tożsamość odkrywamy, nieustannie poznając innych, tworząc więzi. Nasze serce jednak pozostanie niespokojne, dopóki nie spotka się ze Stwórcą i Zbawicielem ? z Bogiem. Publikacja, którą oddajemy do Waszych rąk, może stać się przewodnikiem w tej wędrówce na najważniejsze spotkanie życia. Poprowadzi Was Jan od Krzyża ? zakonnik, święty mistyk, doktor Kościoła, a tutaj po prostu przyjaciel z którym warto się spotkać i którego warto poznać!
Książka zawiera przemyślenia na temat duchowości ludzkiej, procesów jakie zachodzą przy pogłębianiu tej sfery życia. Przedstawia w sposób prosty i jasny wiele ponadczasowych prawd. Wyjaśnia wspólne uzupełnianie się rzeczywistości doczesnej i nadprzyrodzonej, która koncentruje się na "komunii z Bogiem".
„Czytelnik książki może poznać teologiczne przemyślenia na temat spełniania się w człowieku komunii z Bogiem, zorientować się w cechach, stanach i w dynamizmie życia duchowego jako jednolitego procesu, dokonującego się w rzeczywistości doczesnej i nadprzyrodzonej. Dotyczą nas obie te rzeczywistości. I warto wiedzieć, jak kontaktujemy się z rzeczywistościami Boga i w jakiej żyjemy komunii z Nim.”
Ks. prof. dr hab. Stanisław Urbański
(fragment Słowa wstępnego)
Poemat o nadziei francuskiego poety i mistyka jest jego duchowym testamentem. To najważniejsze z dzieł Péguy?ego ukazuje działanie Bożej nadziei i łaski w życiu każdego człowieka. Autor poprzez świadectwo przemiany własnego życia uczy, jak odnajdywać je w trudach dnia codziennego. Dzięki niemu odkrywamy, że Bóg jako pierwszy pokłada w człowieku nadzieję, a dopiero później człowiek w Bogu i w swoim bliźnim.
Mówiąc mocnym głosem pośród zgiełku i pośpiechu dzisiejszego świata, Catherine pomaga odnaleźć "pustynię swojego serca" wszystkim tym, którzy w chaotycznej codzienności tęsknią za wiarą przemieniającą życie w wielką przygodę. Autorka, odsłaniając przed czytelnikiem swoje osobiste relacje z Chrystusem, proponuje nowy sposób wzrastania w życiu duchowym. Ogromny autentyzm jej świadectwa w połączeniu z jej radosną wiarą i prostotą sprawia, że Pustynia jest lekturą nie tylko fascynującą, ale także otwierającą serce na rzeczywistość modlitwy i służby bliźnim.
Jak łączyć modlitwę z pracą, uwielbienie Boga z obowiązkami szarej codzienności? Te pytania nurtują wielu z nas. Brat Wawrzyniec od Zmartwychwstania (Nicolas Herman), francuski karmelita bosy, który w momencie swojego nawrócenia w szczególny sposób doświadczył prawdy o Bożej obecności, pomaga znaleźć sposób na pogodzenie tych dwóch rzeczywistości. Z ogromną prostotą i życzliwością radził, aby porzucić skomplikowane zasady i wyszukane praktyki, a zamiast tego starać się wykonywać wszelkie czynności z miłości do Boga. Uczył, jak ofiarowywać Bogu swoje serce pośród pilnych zajęć, jak rozmawiać z Nim szczerze, jak nie zrażać się swoją niedoskonałością i upadkami.
Wydanie zawiera życiorys i duchową biografię brata Wawrzyńca, jego listy i spisane przez biografa wypowiedzi,
a także pisma nawiązujące do jego osoby. Całość została opatrzona obszernym wprowadzeniem znanego karmelity bosego, o. Conrada De Meestera.
Dla niektórych św. Jan od Krzyża wydaje się zbyt surowy i skomplikowany; dla innych zbyt mało chrystocentryczny. Autor doskonale ukazuje prawdziwego Jana, mocno skupionego na Jezusie, zakochanego w Nim; Jana, który przez całe życie i nauczanie wskazuje drogę do wewnętrznego wyzwolenia i zjednoczenia z Bogiem. Książka ta pomoże wielu postawić Boga, Jezusa, a zatem miłość w centrum życia.
Zarówno poemat ten, jak i traktat opisują całą drogę duchową człowieka. Autor oddaje jej dramatyzm i piękno w literackiej opowieści ukazującej miłość pomiędzy oblubienicą-duszą a jej Oblubieńcem-Chrystusem. To dzieło, uznawane za perłę literatury hiszpańskiej, a zarazem cenne świadectwo mistyczne, uzupełnia opis etapów jednoczenia duszy z Bogiem omawianych w innych traktatach.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?