Komiksowe wprowadzenie do filozofii to obrazkowa powieść filozoficzna, w której jej autorzy, Michael F. Patton i Kevin Cannon, prezentują wielką tradycję życia poddanego refleksji. Razem z dowcipnym Heraklitem, pełniącym funkcję przewodnika, wypływamy na krętą rzekę filozofii, aby poznawać najważniejszych współtwórców zachodniej myśli liczącej sobie blisko trzy tysiące lat, oraz przysłuchiwać się wielkim dyskusjom na każdy temat od etyki przez koncepcję jaźni po naturę rzeczywistości. Łącząc kunsztowne, żartobliwe rysunki Cannona z humorystycznym i pouczającym tekstem Pattona, Komiksowe wprowadzenie do filozofii przywraca nam radość z poszukiwania prawd fundamentalnych i zaszczepia umiłowanie mądrości w każdym, kto ma ochotę chwycić wiosło i przyłączyć się do wycieczki.
Małżeństwo Anny to pierwsza część dyptyku powieściowego, którego część drugą stanowią Dzieci Anny. Obydwie powieści, które zakrojone zostały na prawdziwą sagę rodzinną, ukazują historię dwóch inteligenckich rodzin polskich potomków pokolenia powstańców 1863 roku. Małżeństwo Anny obejmuje czas od początku stulecia do pierwszych lat po drugiej wojnie światowej. Losy bohaterów ukazane zostały na tle wielobarwnej panoramy społeczno-politycznej tamtej epoki. Wiele wątków i szerszych odniesień historycznych dotyka takich wydarzeń, jak powstania śląskie, zamach majowy, okupacja niemiecka, Powstanie Warszawskie i czas popowstaniowy.
Młody, artystycznie usposobiony i pełniący rolę tłumacza syn weneckiego kupca Gaetano di Candiano wyrusza z handlową karawaną mandaryna Czang-fu-tse ze stolicy mongolskiego imperium Karakorum na zachód w kierunku Europy. Nieświadomy rzeczywistych, szpiegowskich zamiarów chińskich kupców, ma nadzieję dotrzeć na Śląsk do Trzebnicy, gdzie w tamtejszym klasztorze przebywa jego ukochana Beatrycze Montani, zesłana tam na „koniec świata” z nad błękitnej weneckiej laguny wskutek zabiegów jego własnego ojca. W tym samym czasie z przeciwnego kierunku podąża na Śląsk inny orszak, o wiele liczniejszy i dostojniejszy, na którego czele stoi biskup Mediolanu i zarazem legat papieski Gugliemo del Monte, który ma do wypełnienia misję wyegzekwowania zaległego świętopietrza na dworze we Wrocławiu. Zofia Kossak we właściwy dla siebie, mistrzowski sposób kreśli obraz XIII-wiecznej Polski, która za panowania Henryka Brodatego i Henryka Pobożnego zmagała się z mongolskim żywiołem. Książka kończy się opisem bitwy na Dobrym Polu pod Legnicą, gdzie wojska polskiego księcia próbowały powstrzymać tatarów prących na zachód w kierunku Rzymu.
Wiele znanych reguł dotyczących uczenia się, a także rutynowo stosowanych ćwiczeń okazuje się przynosić efekt przeciwny do zamierzonego. Podkreślanie i zakreślanie w tekście, wielokrotna lektura, wkuwanie i jednokierunkowe powtarzanie nowo wyuczonych umiejętności stwarzają złudzenie, że osiągnęliśmy mistrzostwo, ale korzyści z nich płynące szybko giną w naszej pamięci. Bardziej złożone i trwalsze opanowanie materiału jest natomiast rezultatem robienia sobie testów sprawdzających, wprowadzania pewnych utrudnień do ćwiczeń, odczekiwania z kolejną powtórką nowego materiału, dopóki nie zaczniemy go trochę zapominać, oraz przemieszania ćwiczeń dotyczących jednego tematu czy jednej umiejętności z innymi. Ten skierowany przede wszystkim do uczniów, studentów, nauczycieli i sportowców poradnik okaże się niezwykle pomocny także dla wszystkich tych, którzy pragną podjąć wyzwanie uczenia się przez całe życie.
W akademickim wydawnictwie Harvard University Press rzadko ukazują się książki o charakterze poradnikowym, adresowane do szerszej publiczności czytelniczej. Wyjątek, jaki uczyniono dla tego tytułu, świadczy najlepiej o jego walorach dla coraz bardziej skomplikowanego procesu edukacji.
Praca zbiorowa przygotowana przez Fundację Studiów Religijnych z Bolonii
Wprowadzenie: Alberto Melloni
280 kolorowych stron, 300 ilustracji, zdjęć, grafik, diagramów i map.
Dla uczczenia pięćdziesiątej rocznicy zakończenia obrad Soboru Watykańskiego II oddajemy do rąk czytelników niezwykłą pozycję wydawniczą – ilustrowany atlas historyczny, który w pełnym świetle ukazuje to niezwykłe wydarzenie dla Kościoła i świata, od prac przygotowawczych po ostateczne konkluzje i rozstrzygnięcia.
Podczas gdy pokolenie, które tworzyło Sobór Watykański II, powoli odchodzi w przeszłość, ukazujący się właśnie atlas historyczny, opracowany pod kierunkiem Alberta Melloniego, przywołuje źródła, etapy i problemy soboru oraz wydobywa jego znaczenie przy pomocy metod właściwych badaniom historycznym. Atlas ten wyrósł z kwerend archiwalnych, edycji źródeł, przeróżnych monografii, a także pracy członków Fondazione per le scienze religiose Giovanni XXIII z Bolonii. Ukazuje on Sobór Watykański II jako wydarzenie, a zarazem po raz kolejny potwierdza, że dzięki badaniom historycznym sobór nie stał się zbiorem pustych cytatów i niewiarygodnych zabiegów teologicznych. Poprzez fotografie z tamtych lat, mapy, tabele, schematy i wykresy, opracowane specjalnie na potrzeby tej publikacji, atlas przypomina poszczególne fazy historyczne wydarzenia soborowego. Szczegółowe objaśnienia techniczne dotyczące konstrukcji auli, systemów głosowań oraz uczestników (organy kierownicze, komisje, biskupi, zakony, biegli, obserwatorzy, środki przekazu) dokumentują codzienny przebieg owego zgromadzenia o epokowym znaczeniu.
Mark Twain uważał tę powieść za dzieło swojego życia i przygotowywał się do jej napisania 12 lat. Nie tylko dlatego, że wymagała rzetelnych studiów historycznych obejmujących zarówno francuskie, jak i angielskie źródła. Poszukiwał po prostu najodpowiedniejszej formy dla przedstawienia losów niezwykłej postaci, będącej uosobieniem wszelakich cnót, a przede wszystkim niedoścignionym wzorem patriotyzmu – Joanny d’Arc. Twain bardzo wysoko cenił tę postać. Zdawał sobie jednak sprawę, że jego reputacja humorysty nie przysporzy książce wiarygodności w oczach czytelników. Uznał więc, że dla przedstawienia historii życia bohaterki Francji i przyszłej świętej Kościoła katolickiego najstosowniejsza będzie pewna mistyfikacja: oto autorem tej opowieści o losie Dziewicy Orleańskiej jawi się niejaki pan Louis de Conte – jej giermek i sekretarz. I co ciekawe, czytelnicy czasopisma „Harper’s Magazine”, w którym powieść ta była pierwotnie drukowana w odcinkach od 1895 roku, dali temu wiarę. W postaci książkowej powieść ukazała się w Stanach dopiero w 1989 roku.
Wielki Rybak""to ciesząca się niesłabnącym powodzeniem wielka opowieść o św.Piotrze,którego losy stały się źródłem inspiracji dla wszystkich następnych pokoleń chrześcijan.Książka ta jest jakby dalszym ciągiem ""Szaty"" Lloyda C.Douglasa i ukazuje w sposób przekonujący dla dzisiejszych ludzi moralny dylemat człowieka,który zaparłszy się Chrystusa,potrafił jednak znaleźć w sobie siły aby pozostać mu wiernym aż po męczeński kres.
Jest to zapis wydarzeń – a zarazem towarzyszących im refleksji – jakie miały miejsce w Watykanie w związku z ustąpieniem papieża Benedykta XVI i wyborem kard. Jorge Mario Bergoglio na nowego papieża, który przyjął imię Franciszek. Autorem tego zapisu jest o. Antonio Spadaro SJ, jezuita, redaktor naczelny wpływowego miesięcznika „La Civilta Cattolica”, a zarazem konsultant Papieskiej Rady Kultury, który znany jest szerszej publiczności jako autor pierwszego wywiadu z papieżem Franciszkiem przedrukowanego później przez prasę na całym świecie. Książka ta w niczym nie przypomina zalewu publikacji, jakie się pojawiły zaraz po wyborze nowego papieża. Ukazuje ona bowiem ścisły związek, jaki zachodzi między ustąpieniem Benedykta i wyborem Franciszka. Stało się to możliwe za sprawą głębszej wiedzy płynącej z duchowego wnętrza autora, który tak jak papież jest jezuitą.
CIVIS CHRISTI to opowieść o życiu i kapłańskiej posłudze Stefanakardynała Wyszyńskiego Wielkiego Interrexa Rzeczypospolitejod chwili narodzin, dzieciństwa, młodości i powołania, poprzezlata wojny i okupacji, czasy stalinizmu i aresztowania, okresJasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego i Milenium, lata siedemdziesiątei udział w rzymskim konklawe, które wybrało kardynałaKarola Wojtyłę na Stolicę Piotrową, aż po najsłynniejsze spotkaniedwóch Wielkich Polaków, czasy Solidarności, zamachu na JanaPawła II i ostatnie chwile życia Księdza Prymasa.Proste wiersze i przejmujące pieśni układają się w mozaikę nastrojów,tworząc misterium, które jest w istocie wspólną Modlitwąo Beatyfikację Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego
Polska odrodzona w nowym kształcie geograficznym po 120-letniej niewoli potrzebowała literatury, która stanowiłaby swego rodzaju zwornik spajający wszystkie ziemie i wskazujący treści wspólne, łączący wokół wspólnej idei, oswajający to, co nieznane. Wśród ziem, które znalazły się teraz w granicach Rzeczpospolitej, znajdował się Śląsk powracający do ojczyzny po 600 letnim oderwaniu, zapewne dlatego Nieznany kraj Zofii Kossak przedstawiający „drogę” Śląska do Polski wzbudził żywe zainteresowanie, a tytuł książki stał się wkrótce obiegowym określeniem Śląska używanym również współcześnie. Maria Pawłowiczowa z pewnym patosem, a zarazem z niezwykłą trafnością zauważyła: „Nieznany kraj był ładunkiem dynamitu, mającym skruszyć obojętność Polaków dla Śląska. To dzieło, które miało zainteresować skarbami ziemi, zachwycać „krasą gór” oraz budzić szacunek dla mieszkańców Śląska, ciężko doświadczanych w ciągu wieków, a mimo to wiernych Polsce. I to jest chyba największe osiągnięcie integracyjne zawarte w tym utworze”.
O, jaka piękna jest nasza religia! Zamiast zacieśniać serca, jak sądzi świat, wznosi je i uzdalnia do kochania, kochania miłością omal nieskończoną, sięgającą poza to śmiertelne życie!
Zawsze, cokolwiek Bóg mi zsyłał, podobało mi się tak bardzo, że gdybym miała wybierać, wybrałabym właśnie to, nawet jeśli otrzymane rzeczy wydawałyby mi się mniej dobre i mniej ładne niż te, które otrzymali inni.
Jak słodko pomagać Jezusowi naszymi drobnymi ofiarami, pomagać Mu w zbawianiu dusz, które odkupił za cenę swojej Krwi i które oczekują na naszą pomoc.
Pracujmy razem dla zbawienia dusz!
Prosi was o to
Mała Teresa
Przejmująca opowieść o życiu świętej Tereski od Dzieciątka Jezus ukazująca w ciepły, prosty i niepozbawiony humoru sposób drogę do świętości małej dziewczynki z Normandii, która od najmłodszych lat obdarzona była wielką wrażliwością religijną i marzyła o powołaniu zakonnym. Książkę tę można z powodzeniem polecić zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Najlepsze efekty przyniosłaby wspólna lektura w gronie rodzinnym.
Przebywający w Rzymie w 1631 roku ciężko chory książę Mikołaj Sapieha, wojewoda litewski i właściciel Kodnia, doznaje cudownego uzdrowienia przed obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej. Jego prośba o podarowanie obrazu spotyka się z odmową papieża Urbana VIII. Książe z iście kmicicową fantazją porywa obraz i wywozi do Polski, aby w rodzinnym Kodniu oddawać mu cześć i dziękować Matce Bożej za odzyskane zdrowie. Za ten czyn zostaje wyklęty przez papieża. Zofia Kossak z właściwą sobie przenikliwością opisuje przemianę duchową bohatera z magnata-gwałtownika w pokutnika-pielgrzyma i pokazuje, w jaki sposób zbrodnia świętokradztwa może się stać błogosławioną winą.Czyta Robert Michalak.
Troja Północy to zbeletryzowana opowieść o dziejach Słowian Połabskich i ludów serbskich w okresie walk z nawałą germańską, która siłą wprowadzała chrześcijaństwo na obszarze Pomorza Zachodniego w okresie wczesnego średniowiecza. Ukazuje ona też historię związków Pomorza z Polską za panowania pierwszych Piastów. Dzieje zachodnich plemion słowiańskich autorzy odtwarzają na podstawie starych kronik niemieckich, polskich, czeskich, a także sag skandynawskich, co ich opowieści przysparza wiarygodności historycznej.
Czy teolog przemawiający zza katedry, który nie wzbudza w słuchaczu „teologicznej ekstazy”, dokonuje gwałtu na teologii? – pyta w swej najnowszej książce Sławomir Zatwardnicki. Nie wiem, czy Autor swe teksty pisał na kolanach – czytać je bowiem można równie dobrze na fotelu czy leżaku – ale widać, że sam został powalony na kolana oryginalnością i siłą chrześcijańskiego przesłania. Bóg wcielony i Pan zmartwychwstały, człowieczeństwo przebóstwione i miłość ukrzyżowana to tematy, o których czytać można ze zdumieniem i zaskoczeniem, bez żadnej nudy i stereotypu.
ks. dr hab. Robert Skrzypczak
Sławomir Zatwardnicki ma niezwykły dar przedstawiania w sposób prosty zagadnień, nad którymi inni trudzą się, by je jak najbardziej zagmatwać. Przybliża złożone kwestie teologiczne, łącząc doświadczenie mistrzów duchowości z wnikliwą obserwacją życia codziennego. Pokazuje, jak prawdy wiary, składające się na cały system sensów, przenikają nasze istnienie. Nie przynudza, ma poczucie humoru i dystans wobec samego siebie. A przy tym – co najważniejsze – zmusza do myślenia.
Grzegorz Górny
Akcja powieści Tadeusza Jurgi rozgrywa się w ostatnich kilku miesiącach przed wybuchem II wojny światowej. Co tak naprawdę wydarzyło się wówczas w relacjach między rządem polskim a władzami nazistowskiego reżimu? Czy dla podjęcia nierównej walki z Niemcami istniała jakaś realna alternatywa? Dlaczego nasi sojusznicy z Zachodu zachowywali się tak niejednoznacznie? A może rzeczywiście należało wejść w sojusz z Hitlerem? W tło realnych wydarzeń historycznych autor wprowadza zarówno rzeczywiste postaci ze świata polityki i dyplomacji – takie jak choćby minister Józef Beck, na którym spoczywał cały ciężar dyplomatycznej batalii – jak i postaci fikcyjne, służące lepszemu uwypukleniu postaw i nastrojów ówczesnych Polaków. Tadeusz Jurga – historyk i publicysta, autor monumentalnej „1939. Obrony Polski i Europy”, uznawanej za jedno z najlepszych opracowań dotyczących kampanii wrześniowej, tym razem w roli powieściopisarza.
Praktyczny słownik biblijny, opracowany przez teologów katolickich i protestanckich, liczy ponad 5000 haseł. Może zarówno służyć praktyczną pomocą tym, którzy głoszą orędzie biblijne podczas sprawowania liturgii i na lekcjach religii, jak i dostarczyć podstawowych, rzeczowych informacji wszystkim, którzy chcą wniknąć w sens Słowa Bożego spisanego w Biblii.
Praktyczny słownik biblijny obejmuje hasła z zakresu następujących dziedzin:
Historia, geografia, etnografia biblijna –
nazwy miejsc i miejscowości, imiona osób, informacje z zakresu starożytnej historii, geografii i etnografii
Teologia biblijna –
pojęcia i terminy z zakresu wiary biblijnej, np. zmartwychwstanie, odkupienie, wiara, grzech
Historia form –
wiadomości o charakterze języka biblijnego, o literackich formach i gatunkach, w których zostało przekazane Słowo Boże
Historia religii –
dane o religijnym otoczeniu Izraela, przybliżające ideowe dziedzictwo Biblii
Hermeneutyka –
w większości niebiblijne pojęcia, nieodzowne jednak do zrozumienia orędzia biblijnego, m.in. pojęcia filozoficzne i socjologiczne, społeczne struktury i tendencje
Praktyczny słownik biblijny zawiera także:
Klucz do Biblii
przyporządkowujący poszczególnym jednostkom tekstu biblijnego (perykopom) hasła, które pomagają wniknąć w przesłanie zawarte w literze Pisma Świętego i odkryć jego aktualne znaczenie.
Chociaż duchowość nie jest narzędziem zarządzania, to jednak menedżment może być obszarem duchowym, na którym menedżer realizuje swoje powołanie. Tak jak w intymnej relacji łączącej artystę z jego dziełem, tak i w sferze zarządzania istnieje pierwiastek duchowy, w którym mieszają się ograniczenia, oczekiwania społeczne i najintymniejsze aspiracje menedżera. Autor podejmuje refleksję nad konkretnymi przykładami z życia przedsiębiorstwa, przeplataną medytacją nad słowami biblijnymi i kontemplacją scen ewangelicznych. Proponowana tutaj metoda inspirowana jest ćwiczeniami duchowymi Ignacego Loyoli. Jej celem jest wolność zdobyta dzięki spotkaniu z innym. Inny to nie tylko twarz partnerów i współpracowników, ale także zaskakujące wydarzenia, nieznana przyszłość czy sprzeczności pojawiające się w toku niespójnej działalności na polu biznesu.
Etienne Perrot SJ jest specjalistą od zjawisk przychodu i ekonomii korupcji, wykłada w Instytucie Katolickim w Paryżu i na uniwersytecie we Fryburgu ( Szwajcaria). Jego publikacje dotyczą problemów rozeznania w życiu zawodowym, a także etyki interesów oraz społecznych i antropologicznych funkcji pieniądza.
Chociaż zasad dobrego wychowania nie naucza się dzisiaj tak jak dawniej, nie znaczy to, że przestały one być ważne. W stale zmieniającym się świecie dobre maniery nigdy nie wychodzą z mody. Ta książka to przewodnik, który pozwoli ci stać się typem powszechnie lubianego i szanowanego faceta. Ktoś taki wie na przykład, jak uścisnąć dłoń przy powitaniu, umie z honorem przegrywać, potrafi prawić szczere komplementy i wie, jak wyrażać swoje opinie nie będąc przy tym agresywnym. Ponadto umie nie tylko zawiązać w sposób perfekcyjny krawat, ale – co ważniejsze – wie, kiedy go założyć. Dżentelmenem nie staniesz się z dnia na dzień. Przed tobą długa droga doskonalenia własnych zachowań, pielęgnowania relacji międzyludzkich i przestrzegania osobistej dyscypliny. Ale wszystko to zaczyna się od najprostszych, właśnie tu opisanych spraw.
Chociaż zasad dobrego wychowania nie naucza się dzisiaj tak jak dawniej, nie znaczy to, że przestały one być ważne. W stale zmieniającym się świecie dobre maniery nigdy nie wychodzą z mody. Nawet najbardziej znakomita studentka, utalentowana artystka czy błyskotliwa prawniczka nie zrobi dobrego wrażenia, jeśli w odpowiednim czasie nie nauczy się pisać listów z podziękowaniami, nie pozna zasad uroczystego nakrywania do stołu, nie nauczy się przyjmowania komplementów, nie będzie wiedziała, jak przepraszać,
składać wyrazy współczucia czy odpowiadać na zaproszenia. Takie informacje nie kosztują ani grosza, a mimo to ich znajomość i praktykowanie zwróci się z nawiązką. Kiedy raz je sobie przyswoisz, trwać będą przy tobie przez całe życie.
Według Ewangelii Chrystus zmartwychwstał, ale pozostawił po sobie cały szereg śladów swojej ziemskiej obecności, które uznawane są za relikwie. Massimo Centini w swojej najnowszej książce zebrał i opisał te świadectwa mające różną rangę. Są wśród nich bowiem świadectwa prawdziwe, domniemane, ale i jawnie fałszywe (choć mimo to przez wieki otaczane kultem). Wiążą się one z poszczególnymi etapami ziemskich dziejów Zbawiciela. Od garści słomy pochodzącej jakoby ze żłóbka Dzieciątka Jezus, przez Świętego Graala i narzędzia męki Pańskiej, takie jak ciernie, włócznia, kawałki krzyża, po sławny całun przechowywany w turyńskiej katedrze i nazywany koroną wszystkich relikwii. Choć zbiór opisanych tu świadectw, nazywanych śladami Boga, trudno uznać za wyczerpujący, ukazuje on doskonale znaczenie, jakie kult relikwii miał w dziejach chrześcijaństwa, zwłaszcza z punktu widzenia pobożności ludowej.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?