Pachnące cynamonowe bułeczki serwowane do kawy, krągłe soczyste klopsiki czy śledzie na sto różnych sposobów – to tylko przykładowe dania kuchni szwedzkiej. Skandynawska kultura kulinarna to również opowieść o tym, co jedli wikingowie, ukryta między wersami sag o bogach i bohaterach, wyprawa Karola Linneusza do Laponii czy anegdota o słodkich wypiekach, które zabiły szwedzkiego króla. To również historia produktów i ludzi, którzy mieli wkład w powstawanie współczesnej kuchni.
Tradycje kulinarne Szwecji to kolejna książka poświęcona nordyckiej kulturze kulinarnej autorstwa Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek – kulturoznawcy, dziennikarki i zdobywczyni wielu światowych nagród.
Fujii Minami jest 27-letnią kobietą pracującą w renomowanej agencji reklamowej. Sukces zawodowy wymaga jednak wielu wyrzeczeń. Nadgodziny, praca w niedziele to tylko niektóre z „uroków” budowania mocnej pozycji w firmie. W takich warunkach bardzo ciężko jest zorganizować swoje życie osobiste. Fujii od siedmiu lat ma stałego partnera, jednak coraz częściej zastanawia się, ile tak naprawdę wart jest ten związek. Kariera zawodowa, mechanizmy działania agencji reklamowej, a także samotność oraz usilne poszukiwanie akceptacji i miłości, to tematy poruszane w komiksie Suppli.
Suppli zostało wydane na nowoczesnym, niepowlekanym papierze o wysokiej białości i jakości, który dobrze chłonie farbę drukarską. Surowiec ten ma wysoką odporność na żółknięcie, jest wytrzymały, ma mniejszą gnietliwość.
„Czy chcesz zostać starą panną?” – prawie każda kobieta słyszała to pytanie. Najgorsze są imprezy rodzinne – wesela, pogrzeby… albo spotkania klasowe. Tam dodatkowo można się jeszcze natknąć na swojego byłego. Ale czy każdy musi kogoś mieć? Czy nie można być szczęśliwym bez stałego związku?
Czy chcesz zostać starą panną? to zbiór nowel graficznych na podstawie książki Mami Amamiyi (1976-2016), której adaptacją zajęła się Mari Okazaki, twórczyni Suppli. Jak w jej bestsellerowej serii, tak i tu możemy liczyć na nietuzinkowe kadrowanie, wspaniałą narrację i doskonałe wyczucie medium komiksowego.
„Dekret o nieustannym rozwoju kraju” – wspomaga wzrost gospodarczy oraz zmniejsza przestępczość, a jednocześnie pomaga zrozumieć, jak wielkim dobrem jest życie. Koszty, jakie ponosi naród są niewspółmiernie niskie w porównaniu z korzyściami. Czy można nazwać wysoką ceną to, że jeden na tysiąc obywateli w wieku 18-24 lat jest uśmiercany przez eksplozję krążącej w jego ciele nanokapsuły? Oczywiście każdy może mieć swoje zdanie na ten temat, ale jedynie krzywomyśliciele uznają to prawo za złe…
Główny bohater, Fujimoto, pełni honory doręczyciela „Ikigami” – „Zawiadomień o śmierci”. Nie jest to łatwa praca, bo nie każdy jest gotów pogodzić się z przeznaczeniem. Niektórzy ludzie chcą jeszcze coś zmienić, zanim umrą. Czy wystarczą im 24 godziny?
Mushi potrafią odwrócić los niejednego człowieka. Czasami na lepsze, a czasami na gorsze.
Badacze mushi, czyli mushishi, latami zbierają informacje i starają się poszerzać swoją wiedzę na temat tych stworzeń oraz niwelowania skutków ich działań. W tym ostatnim przypadku pomocny może się okazać promienisty alkohol...
Nikt nie zna dnia ani godziny, gdy zetknie się z mushi.
Mogą czaić się pod kamieniem albo w cieniu drzewa.
Mogą wejść w ciało nosiciela przez uszy lub oczy.
Nigdy nie wiadomo, jak bardzo zmieniają świat, którego są nierozłączną częścią.
Mushi można się bać albo starać się je polubić. Można spotkać je wszędzie – w górach, w gajach bambusowych, w zbiornikach wodnych, a czasem nawet w domach. Zdarza się, że egzystują obok ludzi nie wadząc nikomu, a czasami potrafią być bardzo dokuczliwe. Bo mushi to sąsiedzi, których nie trzeba kochać, ale z którymi należy nauczyć się żyć.
Mushi to byty, które mogą przybierać różne formy. Często sprowadzają choroby, cierpienie. Ale czy to ich wina? Czy trzeba je wytępić? Dla wielu mushishi, badaczy mushi, odpowiedź jest oczywista. Jednak nie dla Ginko. On stara się ich nie osądzać i nie tępić za wszelką cenę.
Kuchnia koreańska przypomina kocioł, do którego różne ludy i plemiona dorzuciły swoje ulubione składniki. Chiński ryż i herbata, mandżurska soja, mongolskie pierogi oraz mocny alkohol destylowany, chilli z Nowego Świata i japońskie sushi. Na przestrzeni wieków mieszały się w owym kotle smaki, zapachy i techniki kulinarne, tworząc niezwykłą kuchnię Kraju Porannej Ciszy. Sztukę kulinarną będącą ogniwem łączącym kontynent azjatycki z Wyspami Japońskimi. Tradycje kulinarne Korei to nie tylko przewodnik po składnikach, sposobach przygotowywania dań i potrawach, to również książka ukazująca rolę oraz znaczenie kuchni na Półwyspie Koreańskim. Między kartkami pierwszych rękopisów z recepturami, wśród talerzy z ofiarami składanymi przodkom i bogom w ofierze, w bajkach oraz legendach kryje się bowiem historia kultury opowiedziana poprzez jedzenie. Uzupełnieniem książki jest zestaw przepisów na popularne koreańskie dania.
W kraju wrze, a ludzie wychodzą na ulice. Demonstranci ścierają się z siłami rządowymi. Do tego zagrożenie wojną jest coraz bardziej realne i wydaje się, że nic nie powstrzyma eskalacji konfliktu . W tych niespokojnych czasach tym bardziej nie wiadomo, komu można zaufać. Nie wie tego też Fujimoto. Po której stronie ma stanąć? Komu może zawierzyć, a kto tylko udaje sprzymierzeńca? Najważniejsze pytanie jednak brzmi – czy roz-kraj przetrwa tę zawieruchę?
To już finał IKIGAMI! Ostatni tom zrywa z ustaloną konwencją i jego druga połowa przyniesie rozwiązanie akcji. Komiks ten cieszy się poza Japonią dużą popularnością. Został przetłumaczony już na trzynaście języków.
Zbliża się początek roku szkolnego. Czas spotkań z nowymi kolegami, radości i… szczepień roz-kraj. To właśnie w tym okresie największą aktywność wykazują krzywomyśliciele. Wstrzykiwanie nanokapsuł dzieciom wzbudza ukryte pokłady agresji, również w stosunku do doręczycieli. Fujimoto ma też inne zmartwienie - cały czas jest śledzony i każde jego działanie jest oceniane przez służby.
Kto otrzyma kartę śmierci jest loterią, ale czy codzienne życie nią nie jest? Zbieg okoliczności potrafi zmienić całe życie, a wypadek może pokrzyżować wszystkie plany.
IKIGAMI to bestsellerowa seria, która w Japonii sprzedała się już w ponad 3 milionach egzemplarzy. Komiks zdobył liczne nagrody i wyróżnienia (między innymi na festiwalach: Utopiales, Festival International de la Bande Dessinée d'Angoul?me, Polymanga, Japan Expo czy Le Festival du Voyageur). W 2010 roku w Polsce seria uzyskała nominacje w większości plebiscytów komiksowych.
Motoro Mase urodził się w 1969 roku w prefekturze Aichi. W 1998 roku za komiks AREA otrzymał główną nagrodę dla debiutantów w konkursie organizowanym przez czołowe japońskie wydawnictwo Shogakukan. W 2005 rozpoczął pracę nad serią IKIGAMI, która, oprócz światowego uznania, przyniosła mu w 2010 nominację do prestiżowej nagrody Fauve d`Or (nagroda dla najlepszego albumu) na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angouleme. Komiks doczekał się również filmowej adaptacji.
Japonia od wieków fascynuje Europejczyków. To zakątek świata, gdzie nowoczesność miesza się z wielowiekowymi tradycjami. Kraj nowinek technicznych, starych świątyń oraz wspaniałego jedzenia, o którym można by pisać i pisać. Wśród niezliczonych smakołyków w życiu mieszkańców Archipelagu Japońskiego szczególną rolę odgrywają słodycze. Śnieżnobiałe ciastka ryżowe jadane od początków naszej ery, łakocie przywożone z Chin, wyszukane specjały z Kioto towarzyszące ceremonii herbacianej czy ekstrawaganckie ciasta przygotowywane przez najlepszych, współczesnych cukierników to tylko wycinek bogactwa tego, co oferuje kuchnia Kraju Kwitnącej Wiśni.
Słodycze japońskie to jedna z pierwszych, tak kompleksowych publikacji poświęconych japońskiemu cukiernictwu wydanych w języku europejskim. To niezwykła podróż w czasie, podczas której nie zabraknie wizyt do cesarskiej kuchni, bogatych domach samurajów oraz kupców czy słynnych zakładach cukierniczych.
Magdalena Tomaszewska-Bolałek ? japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: Tradycje kulinarne Japonii oraz Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii. Zawodowo zajmuje się opracowywaniem i prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań i kursów z zakresu historii jedzenia czy obyczajów stołowych. Poza kwestiami kulinarnymi bada też różne aspekty kultur azjatyckich (sztuka, popkultura, moda, organizuje pokazy oraz warsztaty zakładania kimona). Swoimi autorskim przepisami i felietonami dzieli się na blogu Kuchniokracja.
IKIGAMI nie wybiera. Biedni - bogaci, niewinni - przestępcy, brzydcy - piękni, każdy może otrzymać zawiadomienie o śmierci. Fujimoto musi traktować tak samo każdego, komu dostarcza IKIGAMI, nie może utożsamiać się z wyznaczoną osobą, ingerować w jej działania, zwłaszcza teraz, gdy nowa jednostka w jego urzędzie patrzy mu na ręce. Doręczyciel popada już w paranoje, że jest obserwowany. A może to nie złudzenie? Tylko kto za nim chodzi? Seria jak zwykle porusza aktualne sprawy - relacje między sprawcami wypadków a rodziną ofiar, samopoczucie po operacji plastycznej czy gloryfikację piękna zewnętrznego. IKIGAMI to bestsellerowa seria, która w Japonii sprzedała się już w ponad 3 milionach egzemplarzy. Komiks zdobył liczne nagrody i wyróżnienia (między innymi na festiwalach: Utopiales, Festival International de la Bande Dessinée d`Angouleme, Polymanga, Japan Expo czy Le Festival du Voyageur). W 2010 roku w Polsce seria uzyskała nominacje w większości plebiscytów komiksowych.
Niedawne wydarzenia były niezwykle burzliwe. Fujimoto ma świadomość, że cała nienawiść w stosunki do Roz-kraju może być ukierunkowana na tego, kto przynosi zawiadomienia o śmierci.Bycie heroldem złej nowiny nigdy nie było proste, ale czy po tych wszystkich przejściach mężczyzna jest w stanie normalnie wrócić do pracy? Przecież Roz-kraj z pewnością będzie uważniej patrzył mu na ręce. Dla Fujimoto to czas kolejnych rozterek, a dla tych którzy dostają IKIGAMI ostatnie 24 godziny życia... IKIGAMI to bestsellerowa seria, która w Japonii sprzedała się już w ponad 3 milionach egzemplarzy. Komiks zdobył liczne nagrody i wyróżnienia (między innymi na festiwalach: Utopiales, Festival International de la Bande Dessinée d'Angouleme, Polymanga, Japan Expo czy Le Festival du Voyageur). W 2010 roku w Polsce seria uzyskała nominacje w większości plebiscytów komiksowych.
Decyzja czy donieść na osobę, z którą się jest blisko nie jest łatwa. Ale dla Fujimoto nadszedł czas opowiedzenia się po jednej ze stron. A może tylko jest sprawdzany i wszyscy w jego otoczeniu są głęboko związani z Roz-Krajem? Przemoc jakiej doświadczył do tej pory podczas wykonywania swojej pracy to dopiero początek. Powoli dochodzi do niego, że jest ucieleśnieniem nienawiści, jaką ludzie darzą system. ""Ikigami"" to bestsellerowa seria, która w Japonii sprzedała się już w ponad 3 milionach egzemplarzy. Komiks zdobył liczne nagrody i wyróżnienia (między innymi na festiwalach: Utopiales, Festival International de la Bande Dessinée d'Angoul?me, Polymanga, Japan Expo czy Le Festival du Voyageur). W 2010 roku w Polsce seria uzyskała nominacje w większości plebiscytów komiksowych.
Fujimoto dostarcza kolejne dwa IKIGAMI. Wydawałoby się, że w swojej pracy widział już wiele – strach, niedowierzanie, rozpacz. Jednak tym razem będzie musiał zmierzyć się z niespotykanymi do tej pory reakcjami – agresją skierowaną w stosunku do doręczyciela i… radością.
Kolejny tom serii pokazuje, że nie wszyscy popierają system. Fujimoto również zaczyna głośniej wyrażać swoje powątpiewanie. Czy nie powiedział czasem o jedno słowo za dużo? Przecież są i tacy, którzy w Roz-Kraj wierzą bezgranicznie. Oni nie zawahają się donieść nawet na najbliższych.
IKIGAMI to bestsellerowa seria, która w Japonii sprzedała się już w ponad 3 milionach egzemplarzy. Komiks zdobył liczne nagrody i wyróżnienia (między innymi na festiwalach: Utopiales, Festival International de la Bande Dessinée d'Angoul?me, Polymanga, Japan Expo czy Le Festival du Voyageur). W 2010 roku w Polsce seria uzyskała nominacje w większości plebiscytów komiksowych.
Motoro Mase urodził się w 1969 roku w prefekturze Aichi. W 1998 roku za komiks AREA otrzymał główną nagrodę dla debiutantów w konkursie organizowanym przez czołowe japońskie wydawnictwo Shogakukan. W 2005 rozpoczął pracę nad serią IKIGAMI, która, oprócz światowego uznania, przyniosła mu w 2010 nominację do prestiżowej nagrody Fauve d`Or (nagroda dla najlepszego albumu) na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angouleme. Komiks doczekał się również filmowej adaptacji.
"Suppli Extra" to zbiór nowel graficznych, których bohaterami są pracownicy japońskiej agencji reklamowej, znani z serii "Suppli". To również bogaty materiał dodatkowy. Publikacja zawiera:
* osiem kolorowych stron z pięknymi ilustracjami;
* cztery nowe, odrębne historie;
* najlepsze cytaty z całej serii;
* odpowiedzi na dwadzieścia pięć pytań dotyczących serii;
* "Suppli" a rzeczywistość – rozmowa z pracownikiem znanej agencji reklamowej;
a także szkice i prezentacje postaci pojawiających się w komiksie.
- Jak to jest, że ty tak świetnie pływasz?
- Bo uwielbiam rybne sashimi.
- Czyli jeśli ktoś lubi surową koninę, będzie szybko biegał?
„Pitu pitu” to dwutomowy zbiór krótkich historii inspirowanych japońskim folklorem. Umiejscowione we współczesności opowieści wprowadzają czytelnika w niezwykły świat, pełen magicznych stworów, niecodziennych wydarzeń oraz barwnych postaci. Krótkie formy bawią i straszą jednocześnie, nieraz też zaskakują niespodziewaną puentą.
Daisuke Igarashi urodził się 2 kwietnia 1969 roku w Saitamie. Wiele lat mieszkał w prowincji Iwate, tak jak wielki, współczesny poeta japoński Kenji Miyazawa, z którym wiele go łączy – chociażby fantastyczne wizje cudów natury, jakie kreślą czy głęboki szacunek do wszelkich form życia. Nominowany i nagradzany podczas Japan Media Arts Festiwal (za serie Majo oraz Kaiju no kodomo). Jest również laureatem Nihon Mangaka Kyokai Sho (nagrody przyznawanej przez stowarzyszenie japońskich twórców komiksowych). Na jego twórczość mieli wpływ tacy artyści, jak Hayao Miyazaki czy Yoshiharu Tsuge. Sam również jest już wymieniany, jako źródło inspiracji (chociażby przez Yuki Urushibarę). Jego polski debiut miał miejsce w antologii Japonia widziana oczyma 20 autorów.
Ikigami to karta niosąca śmierć. Każdy, kto ją otrzyma, umiera za 24 godziny. Taki los czeka jedną na tysiąc osób, takie jest prawo. Nikt nie wie, czy i kiedy doręczyciel zapuka do jego drzwi. Tylko od naznaczonej osoby zależy, jak spędzi swoje ostatnie godziny. Czy jej śmierć sprawi, że inni zmienią swoje postępowanie? W końcu słowo „Ikigami” można rozumieć również jako: „karta życia”.
Fujimoto jest doręczycielem Ikigami. W miarę upływu czasu coraz bardziej zastanawia się, nad sensem swojej pracy. Również otoczenie nie zawsze akceptuje jego zajęcie.
Patroni medialni" Gildia.pl, Sophisti.pl, Valkiria.net.
Motoro Mase urodził się w 1969 roku w prefekturze Aichi. W 1998 roku za komiks AREA otrzymał główną nagrodę dla debiutantów w konkursie organizowanym przez czołowe japońskie wydawnictwo Shogakukan. W 2005 rozpoczął pracę nad serią Ikigami, która, oprócz światowego uznania, przyniosła mu w 2010 nominację do prestiżowej nagrody Fauve d`Or (nagroda dla najlepszego albumu) na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angouleme. Komiks doczekał się również filmowej adaptacji.
Okres noworoczny to okres odpoczynku, oderwania od pracy, a także wizyt w rodzinnych stronach. Wizyt, które nie zawsze upływają w sielskiej i miłej atmosferze.
Na szczęście święta to tylko kilka dni zaburzających działanie agencji reklamowej.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?