Dzieci zadają pytania, a nam trudno na nie odpowiedzieć. Strata, tęsknota, śmierć i choroba to nieodłączne części codziennego życia, które budzą silne emocje. Co powiedzieć dziecku? Ta książka pomaga rodzicom i wychowawcom znaleźć odpowiednie słowa. Podaje konkretne wskazówki, jak rozmawiać z dzieckiem. Dostarcza też rzetelnej wiedzy na tematy tabu, o których niechętnie się mówi. Wyposażeni w nią rodzice będą potrafili emanować spokojem i staną się prawdziwym wsparciem dla najmłodszych.
Książka „Alfabet miłości” otrzymała nagrodę w kategorii "poradniki" w plebiscycie "Najlepsza książka na jesień", nagrodę główną internautów w plebiscycie "Najlepsza książka psychologiczna i poradnik" oraz nagrodę w kategorii "relacje". Plebiscyty zorganizował portal literacki Granice.pl.
A jak altruizm -> B jak bilans zysków i strat -> C jak co decyduje -> D jak dowód miłości -> E jak egoiści -> F jak flirt -> …
Czym jest miłość?
Czy można ją tak naprawdę zrozumieć?
Czy mamy na nią jakikolwiek wpływ?
Czy rzeczywiście wszystko zniesie, nie zazdrości i nigdy nie ustaje?
Czy jest w niej sens?
Potocznie się uważa, że każdy pragnie miłości – chce kochać i być kochanym. Z tym przekonaniem kontrastuje jednak współczesna moda na bycie singlem. Wygląda zatem, że jest to kwestia indywidualna – każdy z nas sam decyduje, czy i jeśli tak, to kogo obdarzy uczuciem. Odpowiedzi na pytania, jak to rzeczywiście jest z tą miłością i czy mamy na nią realny wpływ, starają się odszukać autorzy. W niezwykle dynamicznym i intrygującym dialogu rozkładają miłość na czynniki pierwsze, wyjaśniają to, co nurtujące i niezrozumiałe, opisują to, czego nie do końca jesteśmy świadomi, i rozprawiają się z od lat powtarzanymi stereotypami. Konfrontują sprzeczne punkty widzenia, pobudzają do zastanowienia i pokazują, jak będąc z kimś, nie zatracić siebie. Dzięki ich książce nie tylko zaczynamy rozumieć tajniki miłości, ale także otrzymujemy mnóstwo wskazówek i inspiracji do pracy nad sobą i nad swoim związkiem.
Wśród pytań, które padają w tej książce, każdy znajdzie to dotyczące własnej miłości. Hasło dla siebie najważniejsze. To prawda, że miłość jest trudna do zdefiniowania, ale… czemu o niej nie porozmawiać? „Alfabet miłości” to rozmowa dynamiczna, pełna energii, humoru i zaskoczeń. Renata Mazurowska i profesor Bogdan Wojciszke, czołowy polski specjalista w tej romantycznej materii, penetrują od nowa – zdawałoby się – dość znany obszar. Czytam i jestem zdumiona, że teoria o dwóch połówkach jabłka okazuje się nieaktualna i że... to dobrze! Jestem zdumiona, że aż tyle badań wykonano na świecie, by poznać naturę miłości, że warto porozmawiać o tym jeszcze raz. Zachęcam gorąco do czytania we dwoje.
Katarzyna Droga
Redaktor naczelna magazynu „Sens”
Po wielkim sukcesie Wywierania wpływu na ludzi Robert B. Cialdini światowej sławy autorytet w dziedzinie psychologii społecznej postanowił zaspokoić głód wiedzy wszystkich czytelników, którzy chcą nie tylko znaleźć sposób, aby obronić się przed perswazją, lecz przede wszystkim dowiedzieć się, jak skuteczniej wykorzystać techniki wpływu społecznego do osiągnięcia swoich celów. Zaproponowane przez autora reguły wywierania wpływu od lat są uważane za podstawowe zasady gwarantujące sukces w zakresie oddziaływania na innych. Niniejsza książka rozszerza i uzupełnia dotychczasową wiedzę. Od Wywierania wpływu na ludzi książka ta różni się tym, że nie tylko dostarcza naukowych dowodów na to, jakie działania należy wykonać, aby kogoś do czegoś przekonać, ale także wyjaśnia, kiedy to zrobić. Cialdini skupia się na sztuce pre-swazji, czyli niezwykle istotnym procesie pozyskiwania uwagi i pozytywnego nastawienia odbiorców do przekazu, zanim jeszcze się z tym przekazem zetkną. Czynniki inicjujące ten proces, tak zwane otwieracze, pomagają rozpocząć działania perswazyjne i usuwają istniejące przeszkody. Autor tłumaczy, jak rozpoznać i kontrolować naturalne momenty sprzyjające wywarciu wpływu. Pokazuje także, że możliwe jest choć nieco ryzykowne etycznie nauczenie się kreowania takich momentów. W książce znajdziemy też praktyczne wskazówki podpowiadające, jak zdobyć zaufanie odbiorcy oraz przyciągnąć i zatrzymać jego uwagę na naszym komunikacie, aby zwiększyć wydajność perswazji i zyskać przewagę decyzyjną. Cialdini zdradza również nową, siódmą regułę wywierania wpływu, tłumacząc moc jej oddziaływania. To praca przełomowa fascynująca i błyskotliwa a zarazem praktyczna. Jest napisana w przystępny sposób i opiera się na wynikach rzetelnych badań naukowych oraz na doświadczeniach autora.
Narcyz to osoba zapatrzona w siebie i sobą zachwycona. Takich ludzi możemy spotkać wszędzie: w szkole, w pracy, w domu… Autorka książki pokazuje, jak sobie z nimi radzić. Wyjaśnia, gdzie leżą źródła narcyzmu, dlaczego ulegamy urokowi narcyzów i jak zadbać o siebie, gdy partner lub rodzic jest narcyzem. Odwołuje się przy tym do terapii schematów i zasad neurobiologii interpersonalnej. To doskonały przewodnik przetrwania dla osób będących w relacji z narcyzem, a także nieocenione źródło wiedzy dla terapeutów prowadzących terapię osób narcystycznych.
Dzięki lekturze dowiesz się, jak:
• rozpoznać osobowość narcystyczną, rodzaje narcyzmu i jego źródła;
• narcyz postrzega świat i innych ludzi;
• skutecznie radzić sobie z narcyzem;
• prezentować argumenty w dyskusji, unikając punktów zapalnych;
• wyznaczać granice w relacji z narcyzem, kiedy jego zachowanie staje się nie do przyjęcia.
Wszystkim, którzy mają do czynienia z osobami narcystycznymi, zdecydowanie należy zalecić lekturę książki Wendy T. Behary i wzięcie sobie do serca jej rad. „Rozbroić narcyza” zawiera wiele celnych sugestii i wnikliwych spostrzeżeń, stanowi więc przełom w jednej z najtrudniejszych kwestii w dziedzinie psychologii.
Daniel Goleman, autor Inteligencji emocjonalnej
Wszelkie diety cud i trendy fitness mogą stwarzać iluzję utraty wagi, ale rzadko są skuteczne na dłuższą metę. Autorzy proponują odmienne podejście do odchudzania. Wykorzystując techniki zaczerpnięte z terapii akceptacji i zaangażowania, pokazują, jak dokonać trwałych zmian w życiu. Skupiając się na barierach psychicznych, które utrudniają ustalanie i osiąganie celów, promują holistyczne podejście do dobrego samopoczucia, odchudzania i utrzymania upragnionej wagi – takie, które wykracza poza planowanie posiłków, liczenie kalorii i treningi na siłowni.
Z książki dowiesz się, jak zaprzestać działań, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, i skierować swoją energię na to, co zadziała, ponieważ będzie zgodne z twoimi wartościami. Poznasz sposoby radzenia sobie z przykrymi emocjami i bolesnymi myślami, będącymi prawdziwą przyczyną porażki w walce o zrzucenie wagi. A praktyka uważności pomoże ci świadomie dokonać wyboru: dlaczego, co i jak jesz.
Dzięki zamieszczonym w książce przykładom i praktycznym ćwiczeniom dowiesz się, jak:
• wyznaczać cele zgodne z twoimi wartościami,
• zmienić destrukcyjne nawyki i zwiększyć samokontrolę,
• poradzić sobie z wymówkami i nie ulec zachciankom,
• przerwać błędne koło negatywnych myśli i nieskutecznego działania,
• rozwinąć w sobie trwałą motywację.
Książka zawiera 7-tygodniowy program ucieczki przed wagą. Opisane w niej narzędzia pomogą ci nie tylko uzyskać pożądane efekty w odchudzaniu i utrzymać upragnioną wagę, ale przede wszystkim cieszyć się dobrym samopoczuciem przez resztę życia.
Walka o uzyskanie upragnionej wagi jest wyczerpująca, a do tego często wydaje się długoterminowo nieskuteczna. Autorzy „Pożegnaj wagę” proponują odmienne podejście. Zamiast odpowiedzieć na pytanie, jak schudnąć, wyjaśniają, jak żyć pełnią życia i w jaki sposób dokonywanie prozdrowotnych wyborów może wspierać wartościowe życie. Z wykorzystaniem metod potwierdzonych w badaniach naukowych uczą, jak określać ważne życiowe wartości, wyznaczać cele, radzić sobie z przeszkodami (trudnymi emocjami, myślami, pokusami). Odpowiadają na pytanie, jak dokonywać wyborów między chwilową przyjemnością a długotrwałym wartościowym życiem i zdrowiem.
dr Joanna Dudek
psycholog, psychoterapeuta, dietetyk
Uniwersytet SWPS
Głębokie, znaczące relacje z innymi ludźmi są niezmiernie ważne dla naszego rozwoju i zdrowego funkcjonowania wpływają na nasz nastrój, poziom stresu, ogólny dobrostan, zdolność osiągania celów, poczucie bezpieczeństwa, poczucie sensu i celu w życiu. To dzięki więziom społecznym rozwijamy się i osiągamy pełnię swoich możliwości. Dlatego tak ważne jest stworzenie bezpiecznej, wspierającej, pełnej ciepła, życzliwości i szacunku atmosfery w gabinecie psychoterapeutycznym. Psychoterapia oparta na analizie funkcjonalnej (FAP) wywodzi się z nurtu trzeciej fali terapii poznawczo-behawioralnych oraz kontekstualnej nauki o zachowaniu. Koncentruje się na relacji terapeutycznej jako podstawowym narzędziu zmiany i zdrowienia klienta. Oferuje konkretne wytyczne, które pozwalają budować głębokie, autentyczne, oparte na zaufaniu, empatyczne relacje podczas sesji, a jednocześnie zapewnia ramy teoretyczne pozwalające myśleć o procesie terapii w sposób wysoce zindywidualizowany i zarazem bardzo precyzyjny.
* Czy każdy z nas może odkryć w sobie psychopatę?
* Co sprawia, że w człowieku budzą się niebezpieczne instynkty?
* Czy można być psychopatą i o tym nie wiedzieć?
W fascynujący świat psychopatii zabiera nas ceniony amerykański psychiatra i neurobiolog. James Fallon, badając mózgi psychopatycznych morderców, ku swojemu zdziwieniu odkrył, że jego własny mózg wykazuje zmiany charakterystyczne dla tej grupy osób. Co więcej, dowiedział się, że kilku jego przodków w linii męskiej było mordercami, a przynajmniej podejrzewano ich o dokonanie zbrodni. Fakt ten nie tylko zakłócił życie osobiste i zawodowe Fallona, ale sprawił, że zakwestionował on własną tożsamość. Jeżeli chcecie przeczytać popularnonaukową książkę, która zawiera wszystkie najważniejsze informacje dotyczące biologicznych teorii zaburzenia osobowości typu psychopatycznego (wiem, że ani DSM, ani ICD nie zawiera terminu „psychopatia”, James Fallon też o tym pisze) to „Mózg Psychopaty” Jamesa Fallona będzie dobrą lekturą. Jan Gołębiowski profiler, psycholog kryminalny, biegły sądowy założyciel Centrum Psychologii Kryminalnej
Nic nie przygotowuje nas na chwile, w których nasz świat zostaje wywrócony do góry nogami. Zderzenie z rzeczywistością może powodować ogromne cierpienie, z którym trudno sobie poradzić. Może przybierać różne formy, jak: śmierć bliskiej osoby, przewlekła choroba, uraz, wypadek, zdrada, rozwód, utrata pracy, pożar, powódź Jakąkolwiek formę przybiera, boli!Ciosy od życia zawsze też wiążą się z jakąś stratą, na przykład z utratą ważnej relacji, zdrowia, pracy, niezależności, poczucia bezpieczeństwa lub przynależności, zaufania. Stracie towarzyszą smutek i żal, często poczucie winy, rozgoryczenie czy gniew. Obok trudnych emocji zazwyczaj pojawiają się także objawy fizyczne takie jak zaburzenia snu, zmęczenie, letarg, apatia czy wahania łaknienia.Jeśli odczuwasz potworny ból emocjonalny, doświadczasz przytłaczającego poczucia beznadziei albo zmagasz się z druzgocącą samotnością czy rozpaczą - sięgnij po techniki terapii akceptacji i zaangażowaniao udowodnionej naukowo skuteczności.Russ Harris w przystępny sposób opisuje sprawdzone metody radzenia sobie ze stratą, kryzysem i traumą. Na podstawie licznych przykładów i ćwiczeń nauczysz się, jak odebrać władzę nad sobą bolesnym myślom, emocjom i wspomnieniom, aby nawet wtedy, gdy się pojawią, nie powstrzymywały cię przed angażowaniem się w to, co jest dla ciebie ważne. Przestaniesz wycofywać się z życia i odsuwać od ludzi, którym na tobie najbardziej zależy. Odkryjesz, jak okazywać sobie życzliwość i wsparcie, z odwagą stawiać czoła stracie i odbudować swoje życie - bez względu na to, jak bardzo zostało zniszczone.Dzięki tej książce nie tylko znajdziesz drogę wyjścia z rozpaczy, ale także nauczysz się, jak przetrwać niespodziewane życiowe zakręty i doceniać wszystko, co życie nadal ma ci do zaoferowania.
Jeżeli ktoś Tobie bliski nieustannie wpada w skrajne emocje, wykorzystuje słabości innych, by osiągnąć swoje cele, a czułość przeplata się u niego ze złością, być może cierpi na zaburzenie osobowości typu borderline. Autorzy tej książki podpowiedzą Ci, jak żyć z taką osobą. Jest to pierwsza na polskim rynku wydawniczym książka podejmująca ten trudny temat. Zawiera wiele historii rodzin i partnerów osób dotkniętych borderline, a także sprawdzonych wskazówek i porad, które możesz wprowadzić w życie praktycznie od zaraz. Dzięki niej zrozumiesz emocje, jakie wzbudzają u innych zachowania typowe dla borderline, a przede wszystkim nauczysz się radzić sobie z nimi. Będziesz podejmować decyzje dotyczące swojego życia i związków z ludźmi, kierując się własnymi potrzebami i pragnieniami, i uwierzysz w to, że można stworzyć zdrową, pełną miłości i szacunku relację z osobą ulegającą skrajnym emocjom.
Gdy zadajemy pytanie: "czym jest miłość?", większość osób ma problem z podaniem dokładnej definicji tego uczucia. Wszyscy są jednak przekonani o jego wyjątkowości oraz o tym, że często powoduje wielką rewolucję w życiu. Jak wygląda psychologiczna strona miłości? Odpowiedzią na to pytanie jest doceniona przez czytelników "Psychologia miłości", uznawana za jedną z najlepszych książek poruszających tematykę miłości. Jej autorem jest psycholog, Bogdan Wojciszke, który wprowadza nas do świata, gdzie miłość próbuje się ująć z perspektywy społecznej, a więc poprzez mechanizmy, działania, zachowania, emocje i myśli, jakie jej towarzyszą. To również przekrój zmian i faz, przez które miłość przechodzi wraz z upływem czasu. Niektóre z pojawiających się tu opinii mogą zaskoczyć Czytelników. Przedstawione teorie oparte są na badaniach, w których pod uwagę brana jest między innymi płeć - nie od dziś przecież wiadomo, że kobiety i mężczyźni różnią się sposobem odczuwania, komunikowania emocji, a nawet oczekiwaniami w stosunku do relacji. Odmienność wynikać może także ze względów kulturowych, które dyktują pewne zachowania i ugruntowują je w tradycji danego kraju bądź regionu świata. Oznacza to, że w książce zaprezentowano stricte naukową postawę wobec miłości, rozprawiającą się z pewnymi stereotypami i wychodzącą poza romantyczny schemat. Pozostawia również nadzieję tym, którzy zastanawiają się, czy możliwe jest przełamywanie pewnych ograniczeń oraz praca nad sobą, by ostatecznie móc stworzyć wartościowy związek. Bogdan Wojciszke jest psychologiem, terapeutą, wykładowcą akademickim oraz członkiem Polskiej Akademii Nauk. W centrum jego zainteresowań znajdują się psychologia osobowości i psychologia społeczna, a jego zasługi w tej materii zostały docenione nie tylko przez czytelników i znawców - autor został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Czy ciągle szukasz aprobaty swoich działań u innych? . Czy skupiasz się na zaspokajaniu cudzych potrzeb kosztem własnych? . Czy sądzisz, że tylko poświęcenie jest dowodem miłości? . Czy dbanie o siebie uważasz za oznakę egoizmu? . Czy masz trudności z wyznaczaniem i egzekwowaniem swoich granic? . Czy obawiasz się wyrażać odmienne zdanie? . Czy stale zmagasz się z gniewem, smutkiem, urazą lub wstydem? Jeśli twoja odpowiedź na większość z tych pytań brzmi ,tak", to ta książka jest dla ciebie! Rodzice niedojrzali emocjonalnie oczekują, że to ich dziecko będzie stawiało na pierwszym miejscu. Nie dbają o zaspokojenie jego potrzeb, ignorują jego uczucia, nie szanują jego granic. Dzieci takich rodziców wyrastają na ludzi wycofanych, których przepełniają wstyd, gniew i lęk. Na ludzi, którzy nie mają dostępu do swojej intuicji i do swoich emocji, szukają aprobaty zamiast prawdziwej relacji i zawsze sta- wiają siebie na ostatnim miejscu. Możliwe jest jednak inne podejście do życia - takie, które pozwala umiejętnie troszczyć się o siebie w każdej sytuacji. Dbanie o siebie nie oznacza egoizmu, lecz szanowanie swoich potrzeb i życie zgodnie ze swoim wewnętrznym głosem. Czas postawić na pierwszym miejscu siebie, bo zdecydowanie na to zasługujesz! Jesteś wartościowym, wystarczającym, ważnym człowiekiem i zasługujesz na mi- łość bez względu na to, jakie odczucia towarzyszyły ci w relacji z rodzicami. Po- traktuj tę książkę jako przewodnik i rozpocznij proces zdrowienia, troszcząc się o siebie tak, aby móc wzrastać i budować pewność siebie. Jedyną relacją, w której pozostaniesz do końca życia, jest relacja, jaką stworzysz ze sobą. Joanna Gutral psycholożka, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, liderka psychoedukacji, podcasterka w Kind Mind Ta książka zasadniczo traktuje o miłości. Lindsay C. Gibson z uzdrawiającą em- patiq i milością przemawia bezpośrednio do czytelnika, ofiarując mu przewodnik po współczującej i zdrowej miłości do siebie i do innych. Swoją mądrością dzieli się w krótkich rozdzialach wypełnionych umacniającymi strategiami dbania o siebie i zabawnymi metaforami. Jej cenne spostrzeżenia budzą reakcje od niepohamowa- nego śmiechu po smutek, ale ostatecznie dają nadzieję i dodają odwagi.
Życie z zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym bywa przytłaczające i dezorientujące, szczegól-
nie w burzliwym okresie dorastania. Ciągły niepokój i bezradność spowodowane uporczywymi,
natrętnymi myślami (obsesjami) i czasochłonnymi powtarzalnymi zachowaniami (kompulsjami)
zaburzają funkcjonowanie i uniemożliwiają cieszenie się życiem w pełni.
Wielokrotne mycie rąk, sprawdzanie, czy wszystko jest w porządku, liczenie rzeczy, porząd-
kowanie, a nawet powtarzanie myśli w kółko - takie rytuały zabierają mnóstwo czasu! Uspo-
kajają cię, gdy odczuwasz stres lub niepokój, ale dobrze wiesz, że ulga jest chwilowa i rytuał
trzeba będzie powtórzyć, gdy znów poczujesz się nieswojo. Wpadasz w błędne koło, którego
przerwanie może wydawać się niemożliwe, a nawet przerażające. Na szczęście świadomość
rzystać z odpowiednich narzędzi i metod, żeby temu zaradzić.
tego, co nam dolega, może wzmacniać i dodawać sił, bo kiedy wiemy, co nam jest, możemy sko-
Jon Hershfield, terapeuta i ekspert w dziedzinie leczenia OCD, opisuje zweryfikowane naukowo,
skuteczne techniki poznawczo-behawioralne i oparte na uważności, które pomogą ci poradzić
sobie nawet z bardziej dotkliwymi objawami zaburzenia. Ten napisany przystępnym języ-
kiem, z humorem poradnik, zawierający pomysłowe ilustracje oraz angażujące ćwiczenia, wypo-
saży cię w narzędzia potrzebne do tego, by:
• radzić sobie z natrętnymi myślami i zachowaniami kompulsyjnymi,
• być „tu i teraz",
• nauczyć się tolerować niepewność,
• rozwinąć samowspółczucie i wzmocnić pewność siebie.
Ta książka pomoże ci nie tylko przetrwać z OCD, ale również rozwinąć skrzydła. Co ważne, sta-
nowi ona także cenne źródło wiedzy dla rodziców i klinicystów pragnących lepiej zrozumieć
zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne i sposób przeżywania go przez nastolatki.
Poradnik stanowi swego rodzaju przewodnik dla nastolatków po sposobach radzenia sobie
z niechcianymi myślami i powtarzalnymi zachowaniami (kompulsjami). Jest to również drogo-
wskaz dla rodziców, w jaki sposób pomóc dojrzewającemu dziecku. Głównym jego elementem
są ćwiczenia, które stanowią wsparcie dla osób zmagających się z zaburzeniemobsesyjno-
-kompulsyjnym. Autor w przejrzysty sposób objaśnia, jak skutecznie radzić sobie z nieprzy-
jemnymi objawami. Książka jest skierowana do młodych osób oraz ich rodziców, ale będzie
także wartościowym narzędziem każdego psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego.
Agnieszka Tousty-Ingielewicz
psycholożka, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna
Doskonała lektura dla każdego, kto chciałby zrozumieć, skąd się biorą nasze wzorce emocji, myśli i zachowań, a także metody ich zmiany. Arnoud Arntz profesor psychologii klinicznej, Uniwersytet Amsterdamski Czy jesteś osobą szczególnie krytyczną wobec siebie? A może bardzo surową i wymagającą w stosunku do najbliższych? Nie potrafisz samodzielnie podejmować decyzji, czujesz się osamotniony i trudno ci mówić o swoich potrzebach? A może wprost przeciwnie ? jesteś zbyt pewny siebie, nadmiernie kontrolujesz otoczenie i za wszelką cenę chcesz być w centrum uwagi? Kształtują nas nasze doświadczenia, zwłaszcza te z dzieciństwa. Czasem niesiemy z sobą przez życie przyjemne wspomnienia, a czasem bagaż przykrych i bolesnych przeżyć, które nas przytłaczają. Wówczas zamiast cieszyć się chwilą obecną, wpadamy w emocjonalne pułapki i nieświadomie sięgamy po utarte strategie działania, które kiedyś nas chroniły, a teraz zamykają w zaklętym kręgu cierpienia i braku satysfakcji z życia. Dzięki tej książce wyzwolisz się spod zgubnego wpływu swoich doświadczeń ? zrozumiesz i przezwyciężysz negatywne wzorce myślenia oraz powiązane z nimi emocje i zachowania. Poradnik, oparty na zasadach terapii schematów ? podejścia o udowodnionej wysokiej skuteczności ? jest źródłem praktycznej wiedzy i narzędzi, które pomogą ci: ? odkryć, jak niezaspokojone potrzeby z dzieciństwa wpływają na twoje obecne życie, ? zidentyfikować odruchowe strategie radzenia sobie w trudnych sytuacjach, ? wypracować zdrowe sposoby dbania o siebie i zaspokajania swoich potrzeb, ? rozwinąć umiejętności potrzebne, by odpowiednio reagować na wyzwania i problemy emocjonalne. Przedstawione w książce techniki i przykłady pomogą ci przerwać autodestrukcyjne błędne koła i utorują drogę do szczęśliwszego życia. Stań się Zdrowym Dorosłym, który potrafi odpowiednio zadbać o siebie i swoje potrzeby! Przychodzimy na świat bezbronni i zdani na innych. Potrzebujemy kogoś, kto odpowie na nasze potrzeby i pozwoli doświadczyć bezpieczeństwa, troski i miłości. Każde takie doświadczenie to kapitał na przyszłość. Każde nadużycie czy zaniedbanie to zaciągnięty dług, który przyjdzie kiedyś spłacić. Autorki niniejszej książki zabierają czytelnika w podróż pozwalającą lepiej zrozumieć braki z dzieciństwa oraz ich konsekwencje w dorosłości. Oferują też sprawdzone, praktyczne narzędzia pozwalające wyleczyć stare rany i dzięki temu żyć zdrowo, realizując się oraz tworząc zdrowe relacje w obecnym życiu. Przemysław Mućko autor bloga Psychowiedza, współzałożyciel Centrum Terapii Schematu ?Integral? Z niecierpliwością czekałam na polskie wydanie ?Emocjonalnych pułapek przeszłości? i będę często sięgać po tę książkę. W mojej pracy terapeuty i superwizora terapii schematu brakowało mi właśnie poradnika, który pomógłby w rozpoznawaniu i zmianie nie tylko negatywnych schematów, ale też trybów działania powodujących cierpienie nasze lub bliskich nam osób. Dzięki przejrzystemu językowi i ogromnej liczbie praktycznych przykładów oraz ćwiczeń książka może wesprzeć każdego czytelnika w samodzielnej pracy nad sobą, jak również wzbogacić arsenał technik pomocy wszystkich terapeutów schematu. Małgorzata Bielak certyfikowany terapeuta i superwizor terapii schematu oraz terapii poznawczo-behawioralnej Książka ?Emocjonalne pułapki przeszłości? przyda się zarówno w procesie samodzielnego przezwyciężania trudności psychicznych, jak i jako uzupełnienie pracy z psychoterapeutą. W zrozumiały, zwięzły, a czasem zabawny sposób wytłumaczono w niej podstawowe pojęcia terapii schematu. Autorki pomagają dobrze pojąć tryby powodujące emocjonalne cierpienie i skutecznie zaplanować ich zmianę. Klarownie przedstawiają też różnorodne techniki, których zastosowanie może ułatwić czytelnikowi realizowanie własnych celów i wartości. Jędrzej Kosewski certyfikowany terapeuta i superwizor terapii schematu.
Chciałabym po prostu zrobić sobie wolne i mieć święty spokój. Przytłacza mnie to, że wciąż jestem potrzebna. Za każdym razem, gdy córka zachowuje się niegrzecznie w sklepie, mam ochotę stamtąd uciec. Dzieci mnie wykańczają. Nie prosiłem się o to. Nie miałem pojęcia, że rodzicielstwo będzie tak wyglądać. Czasami tak bardzo się złoszczę na syna, że mam wyrzuty sumienia. Czy zdarzyło wam się czuć i myśleć podobnie, choć nigdy nie odważyliście się wyrazić tego na głos?Takie odczucia i myśli są całkiem naturalne, a jednak nauczyliśmy się jeukrywać z obawy przed oceną i krytyką. Wpojono nam, że są niewłaściwe. Wdodatku bezlitosny umysł nieustannie wypatruje naszych rodzicielskich wpadek i słabości. Niewidzialny cenzor w głowie wciąż powtarza: "O nie, tego nie mów", "Dobry rodzic nigdy by tak nie pomyślał". Wszelkie błędy urastają w naszychoczach do niewyobrażalnych rozmiarów, a każde nieodpowiednie zachowanie dziecka postrzegamy jako swoją rodzicielską porażkę. Nic więc dziwnego, że większość rodziców próbuje ukrywać powyższe reakcje i uczucia przed innymi, a nawet nie przyznaje się do nich przed sobą. Niestety taka strategia pociąga za sobą przykre konsekwencje. Sprawia, że zatracamy radość rodzicielstwa, postrzegając je wyłącznie jako pasmo uciążliwych obowiązków, stresu i trudności. Co więcej, borykamy się z poczuciem osamotnienia. Dzięki tej książce przekonacie się, że nie jesteście sami. Autorki podpowiadają, jak radzić sobie z wyzwaniem, jakim jest bycie rodzicem. Opisują skuteczne sposoby postępowania z dokuczliwymi myślami i uczuciami, które pojawiają się w reakcji na typowe zachowania dziecka. Pomagają opanować sztukę dystansowania się od treści podsuwanych przez umysł. Wyjaśniają, jak być w pełni obecnym w kontakcie z dzieckiem, jak dostrzegać w nim wspaniałą i wrażliwą istotę zarówno wtedy, gdy jest w najlepszej formie, jak i wtedy - co być może ważniejsze - gdy jest w najgorszej, a także jak podchodzić do niego uważnie i ze zrozumieniem nawet w najtrudniejszych momentach. "Wyzwanie: rodzicielstwo", oparty na zasadach terapii ACT poradnik dla rodziców młodszych dzieci, to przepełniony współczuciem przewodnik dla osób, które czują się przytłoczone i sfrustrowane rodzicielstwem. Kładzie nacisk na życie w zgodzie z własnymi wartościami i potrzebami. Zawiera praktyczne ćwiczenia, które pomogą wam: radzić sobie z emocjami, trudnymi myślami i ocenami; reagować odpowiednio na napady złości i buntu dziecka; skoncentrować się na wartościach, gdy poczujecie się przytłoczeni; okazać sobie współczucie, kiedy popełnicie jakiś błąd; radzić sobie z wyzwaniami typowymi dla kolejnych etapów rozwoju dziecka; pogłębić relację z dzieckiem i zaspokajać jego potrzeby; być bardziej wrażliwymi, elastycznymi, uważnymi, a zarazem skutecznymi rodzicami.
Psycholodzy i psychoterapeuci od lat skupiali się na diagnozach opartych na zespołach objawów, tworząc przy tym prężnie rozwijającą się dziedzinę wiedzy naukowej. Obecnie jednak takie podejście budzi coraz więcej wątpliwości. Stosowanie klasyfikacji takich jak DSM i protokołów terapeutycznych dostosowanych do poszczególnych zaburzeń nie przyczyniło się bowiem do lepszego zrozumienia problemów zdrowia psychicznego. Klinicyści często zarzucają protokołom nadmierną sztywność, która nie pozwala skutecznie pomagać klientom, oraz zmagają się z problemem przypisywania jednej osobie wielu diagnoz psychiatrycznych w tym samym czasie. Ponadto, jak pokazują badania, zgodność diagnozy między poszczególnymi diagnostami jest niewystarczająca. W tej rewolucyjnej książce uznani klinicyści i badacze proponują rozwiązanie alternatywne. Zamiast o leczeniu jednostek chorobowych ujętych w DSM piszą o pomaganiu konkretnym osobom zmagającym się z konkretnymi problemami w określonym kontekście ich życia. Wskazują, jak ważne jest zrozumienie związków przyczynowych między bodźcami a reakcjami i historią klienta dla zidentyfikowania i obrania za cel interwencji podstawowych procesów, które prowadzą do rozwoju psychopatologii. Autorzy przedstawiają koncepcję nowego systemu diagnostycznego i dostosowane do niego sposoby interwencji. Bazują przy tym na procesach psychologicznych, które wywołują rozmaite objawy, ale same w sobie są podobne w różnych zespołach objawów. Wyrażają nadzieję, że koncentracja na procesach zmiany zbliży do siebie badaczy i praktyków z różnych obszarów. Wielką wartość publikacji stanowi oparcie prezentowanych koncepcji na wynikach badań naukowych. Dzięki tej książce specjaliści w zakresie zdrowia psychicznego poznają nowe sposoby rozpoznawania złożoności cierpienia człowieka. Zaznajomią się ze strategiami elastyczniejszego leczenia wielu różnych problemów psychicznych i ze wskazówkami dotyczącymi opracowywania konceptualizacji przypadku, która uwzględnia podstawowe procesy psychologiczne odpowiadające za powstanie i podtrzymywanie problemu klienta. Dowiedzą się, jak zbudować solidne podstawy spersonalizowanej, opartej na dowodach diagnozy alternatywnej wobec tej bazującej na zespole objawów. Ta przełomowa książka zmienia podejście do diagnozy i interwencji, wyznaczając nowe standardy psychoterapii opartej na dowodach naukowych.
Pierwsze polskie wydanie jednego z najskuteczniejszych programów terapii zaburzeń lękowych u dzieci. Podręcznik zawiera opis programu poznawczo-behawioralnej terapii zaburzeń lękowych (zwłaszcza lęku uogólnionego, fobii społecznej i lęku separacyjnego) u dzieci w wieku 8-13 lat. Autorzy krok po kroku omawiają składających się nań 16 sesji terapeutycznych: ich cele, kolejne etapy, stosowane strategie, a także praktyczne wskazówki dla terapeuty. Na koniec opisują też zaburzenia współwystępujące z zaburzeniami lękowymi oraz czynniki wpływające na przebieg terapii. Uzupełnieniem podręcznika terapeuty jest zeszyt ćwiczeń dla pacjenta. Całość składa się na program terapeutyczny "Zaradny Kot".
Książka pod redakcją profesora Zbigniewa Lew-Starowicza to pierwsza publikacja na polskim rynku wydawniczym, w której tak kompleksowo omówiono zagadnienia z zakresu psychoseksuologii. Autorzy – uznani eksperci w swojej dziedzinie – prezentują aktualne koncepcje diagnostyczne i terapeutyczne oraz ich zastosowanie w praktyce klinicznej, powołując się na wyniki najnowszych badań naukowych. W części pierwszej czytelnik znajdzie omówienie zastosowania klasyfikacji ICD-11w diagnostyce problemów zdrowotnych związanych z seksualnością. Zapozna się także z zagadnieniami dotyczącymi diagnozowania, opiniowania i leczenia sprawców przestępstw seksualnych w świetle zasad etyki zawodu seksuologa. Część druga jest poświęcona metodom diagnostycznym wykorzystywanym w terapii problemów seksualnych. Zawiera informacje na temat: wywiadu seksuologicznego, narzędzi służących do oceny cyklu reakcji seksualnych, skal i kwestionariuszy przydatnych w pracy terapeutycznej, metod oceny czynników ryzyka i skuteczności leczenia w seksuologii sądowej oraz zalet i kontrowersji związanych ze stosowaniem testów projekcyjnych. W ostatniej części książki omówione zostały różne aspekty diagnozy i terapii psychoseksuologicznej. Czytelnik znajdzie tu przegląd substancji psychoaktywnych wraz z konsekwencjami ich zażycia dla funkcjonowania psychoseksualnego, a także opis metod leczenia zaburzeń seksualnych, w tym wskazań i przeciwskazań do terapii, postępowania w przypadku konkretnych problemów oraz najczęściej spotykanych błędów w diagnostyce i leczeniu. Osobne rozdziały poświęcono psychopatii, zaburzeniu kompulsywnych zachowań seksualnych, pedofilii, duchownym w roli sprawców, przemocy seksualnej w postaci gwałtu oraz pracy klinicznej z osobami LGB. Książka stanowi nieocenione źródło wiedzy dla psychologów rozpoczynających studia specjalizacyjne w zakresie psychoseksuologii i będących w trakcie specjalizacji.
• Czy unikasz osób, miejsc i sytuacji, które wywołują w tobie niepokój? • Czy wycofujesz się z relacji i zajęć, które dotąd dawały ci radość? • Czy izolujesz się od otoczenia i unikasz nowych wyzwań? • Czy ciągle odkładasz działanie na „właściwy” moment? Prawdopodobnie stosujesz strategię unikania i izolowania się, aby poradzić sobie z trudnymi, bolesnymi emocjami. Czujesz jednak, że to droga donikąd. Z powodu swoich lęków i kiepskiego samopoczucia unikasz kontaktów z rodziną, spotkań z przyjaciółmi czy podejmowania wyzwań zawodowych. Rezygnujesz z codziennych przyjemności i rozwijania swoich pasji. Nieustannie chowasz się w życiowym narożniku, czekając na lepszy moment. Przy czym unikanie nie tylko zamyka cię w domu i trzyma z dala od tego, co dla ciebie ważne, ale przede wszystkim dystansuje cię coraz bardziej od prawdziwego życia. Unikanie stanowi sposób radzenia sobie z uczuciami, które wydają się nie do zniesienia. Pomaga nam ukoić emocje i doraźnie poczuć się lepiej. W rzeczywistości jednak tymczasowy komfort i chwilowa ulga to pułapka, a nie rozwiązanie. Za każdym razem, gdy postanawiasz kogoś lub czegoś uniknąć, oddalasz się bowiem od siebie i od swojego wymarzonego życia. Wycofując się z tego, co bolesne czy stresujące, wycofujesz się także z tego, co potencjalnie dobre. Jak zatem przerwać błędne koło unikania i izolacji? Daniel F. Gros krok po kroku poprowadzi cię ku życiu, jakiego pragniesz. Autor przełożył wyniki wieloletnich badań nad transdiagnostyczną terapią behawioralną na praktyczny i przystępnie napisany poradnik. Proponuje proste, oparte na dowodach naukowych podejście, które pomaga przezwyciężyć unikanie i zacząć prawdziwie żyć. Dzięki tej książce przestaniesz uciekać od upragnionego przez siebie życia. Stawisz czoło życiowym wyzwaniom z odwagą i pewnością siebie!
Rodzicielstwo jest wspaniałe, ale bywa też przytłaczające. Jako rodzice odgrywacie wiele różnych ról w życiu swojego dziecka, których liczba znacznie wzrasta, jeśli ono ma autyzm. Wówczas otoczenie bombarduje was informacjami o tym, co powinniście, a czego nie powinniście robić, by wspierać rozwój córki lub syna.Lektura książki Katie Cook otworzy nowy rozdział w życiu waszej rodziny. Ćwiczenia opisane przez autorkę zaangażują was we wspólną zabawę z dzieckiem i zacieśnią więź z nim. Pracując z tą książką, wykorzystacie techniki stosowanej analizy zachowania, by nauczyć dziecko ważnych umiejętności funkcjonowania w społeczeństwie, komunikowania się, zaangażowania, samoregulacji, samoobsługi czy zabawy.Stosowana analiza zachowania jest to terapia, która działając na wielu poziomach pomaga dzieciom w spektrum autyzmu rozwijać ważne umiejętności społeczne i ograniczać zachowania mogące negatywnie wpływać na ich życie. Prowadzone od ponad czterdziestu lat badania naukowe potwierdzają skuteczność stosowanych w niej procedur wzmacniania pożądanych zachowań. Dziewięć rozdziałów drugiej części książki jest poświęconych rozwijaniu konkretnych umiejętności. W każdym znajdziecie dziesięć różnych ćwiczeń, które są ułożone według sugerowanych przedziałów wiekowych i dostosowane do poziomu rozwoju dziecka oraz pozwolą mu w pełni wykorzystać jego potencjał. Dzieci w spektrum autyzmu oraz ich opiekunowie mierzą się z wieloma wyzwaniami. Ta książka niesie wielką nadzieję na skuteczne stawienie im czoła. Dzięki niej opiekun może przygotować się do wspierania dziecka w osiąganiu kolejnych kamieni milowych rozwoju w środowisku domowym. Przystępnie opisane ćwiczenia, oparte na zasadach stosowanej analizy zachowania, pomagają budować wewnętrzną motywację dziecka, która jest kluczowa dla rozwijania umiejętności wymagających szczególnej stymulacji. A wszystko po to, by dziecko mogło korzystać z tego, co oferuje mu świat, i dbać o zaspokajanie swoich potrzeb. Emilia Wojewódzka psycholog, terapeuta behawioralny, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny Centrum Dziecięcej Terapii
Skoro sięgasz po tę książkę, to jest bardzo prawdopodobne, że przytłaczają cię toksyczni ludzie w twoim otoczeniu. Niezależnie od tego, czy chodzi o apodyktycznego współpracownika, który stale krytykuje, o członka rodziny, który tylko bierze, nie dając nic w zamian, czy też o partnera, który regularnie obraża i poniża, relacje z toksycznymi ludźmi wyciskają swe piętno na umyśle, ciele i duszy. Zwłaszcza w przypadku wysoko wrażliwych osób, które wszystko przeżywają intensywniej, głębiej. Takie osoby stanowią wyjątkowo łatwy cel dla manipulatorów, narcyzów, psychopatów i socjopatów. Wrażliwość, dobroduszność, życzliwość, empatia, sumienność czy chęć dawania to cechy, których toksyczne osoby szukają u innych i które skwapliwie wykorzystują. Ponieważ patrzysz na świat i na ludzi w prostolinijny, życzliwy sposób, możesz nie zauważać złych intencji i sygnałów ostrzegawczych. Warto jednak pamiętać, że relacja WWO i osoby toksycznej nie może być zdrowa – jest to układ typu pasożyt i żywiciel. Pasożyt będzie cię wykorzystywał, wysysał z ciebie energię, bezwzględnie korzystał z twoich zasobów. Sprawi, że zaczniesz odczuwać dyskomfort, stres, irytację, lęk. Wzbudzi w tobie poczucie przybicia, przytłoczenia, zagubienia, dezorientacji. Jak zatem radzić sobie z toksycznymi ludźmi, gdy jest się osobą wysoko wrażliwą? Shahida Arabi wyjaśnia to niezwykle szczegółowo. Opierając się na wynikach badań naukowych i na własnym doświadczeniu w pracy terapeutycznej, tłumaczy, dlaczego osoby wysoko wrażliwe są tak podatne na wykorzystanie, a także pokazuje, jak wyzwolić się z niezdrowego układu. Ten poradnik do lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce odzyskać swoje życie i uwolnić się z toksycznej relacji, aby w pełni wykorzystać własny potencjał. W książce znajdziesz praktyczne strategie i porady przedstawione w jasny, zrozumiały sposób. Dowiesz się z niej, jak: • przeciwdziałać taktykom manipulacji, wykorzystując narzędzia wywodzące się z terapii poznawczo-behawioralnej i dialektyczno-behawioralnej; • rozpoznać różne typy toksycznych ludzi i ochronić się przed nimi; • odzyskać równowagę i dojść do siebie po toksycznej relacji; • stawiać zdrowe granice i dbać o siebie; • wykorzystać swoje „supermoce”, aby rozkwitnąć.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?