Głównym zamierzeniem i celem wydania tej książki było przedstawienie przeglądu najnowszych danych dotyczących etiopatogenezy, kliniki i leczenia jednej z najczęstszych chorób skóry, trądziku pospolitego, z punktu widzenia lekarza praktyka. Ta przewlekła i nawrotowa choroba zapalna jednostek włosowo-łojowych, której początek dotyczy najczęściej młodych ludzi w okresie dojrzewania płciowego (może ujawniać się także u osób w każdym wieku), może być przyczyną obniżenia jakości życia, stygmatyzacji, przewlekłego stresu, a nawet depresji, co często negatywnie rzutuje na dalsze życie chorych.
Różnorodność obrazu klinicznego, od postaci zaskórnikowych do ciężkich odmian torbielowatych i skupionych, a nawet postaci zapalnych o przebiegu piorunującym, stawia przed lekarzem dermatologiem konieczność wyboru adekwatnej do obrazu klinicznego metody leczenia, która powinna uwzględniać także wiek i płeć pacjenta, indywidualne problemy psychologiczne, żywieniowe czy pielęgnacyjne.
Podstawą osiągnięcia dobrego wyniku leczenia jest współpraca pacjenta z lekarzem w celu dokładnej realizacji zaproponowanej metody leczenia, kontroli występowania możliwych działań ubocznych lub potrzeby stosowania leczenia podtrzymującego. Często konieczne jest prowadzenie terapii skojarzonej, łączącej metody leczenia miejscowego i ogólnego z następowym stosowaniem technik zabiegowych w celu likwidacji pozostających defektów skóry.
Publikacja ta jest wynikiem mojego wieloletniego doświadczenia w leczeniu łagodnych, ciężkich i bardzo ciężkich postaci klinicznych trądziku, u podłoża których często leżą zaburzenia hormonalne czy ogólnoustrojowe procesy zapalne. Postępy w leczeniu tej choroby pozwalają nam dermatologom zastosować leczenie, które wpływa na większość procesów etiopatogenetycznych i daje możliwość zahamowania rozwoju bliznowacenia.
Książka może okazać się przydatna nie tylko dla dermatologów, pediatrów czy endokrynologów, ale również dla kosmetologów, którzy powinni umieć rozpoznać postać kliniczną trądziku i ukierunkować dalsze postępowanie.
Drodzy Koledzy, mam nadzieję, że spełni ona Wasze oczekiwania.
Prof. dr hab. n. med. ANDRZEJ KASZUBA
Książka Diagnostyka kliniczna chorób świń stanowi przystępne i szybkie źródło informacji dla całego personelu zajmującego się zdrowiem stada w gospodarstwie: lekarzy weterynarii, techników, hodowców trzody chlewnej oraz studentów weterynarii i zootechniki.
Poruszone w niej są zagadnienia dotyczące postępowania z gatunkiem, badania klinicznego, fizjologicznego i nieprawidłowego zachowania świń oraz główne zaburzenia występujące u świń podzielone według najważniejszych objawów klinicznych. Przewodnik zawiera wiele wykresów, schematów i rycin uzupełniających tekst i ułatwiających właściwą opiekę nad zwierzętami.
Kosmetologia to dziedzina nauki, która nieustannie się rozwija, a rynek usług kosmetologicznych rośnie z roku na rok na całym świecie. W związku z tym pojawiła się konieczność opracowania spójnego podręcznika akademickiego przede wszystkim z myślą o studentach kierunku Kosmetologia. Przydatne informacje mogą w nim znaleźć również już praktykujący kosmetolodzy różnych specjalności, którzy dążą do poszerzania swojej wiedzy i nieustannego kształcenia się oraz przedstawiciele innych grup zawodowych powiązanych z pielęgnacją i upiększaniem ciała, naukami o zdrowiu, żywieniu, zdrowiu publicznym.
Claudio Zimaglia, fizjoterapeuta i osteopata DOE, a także członek założyciel Włoskiego Stowarzyszenia Fizjoterapeutów i Osteopatów Sportowych (Associazione Italiana Fisioterapisti e Osteopati per lo Sport, AIFOS), prezentuje w publikacji stosowane przez siebie sprawdzone metody terapeutyczne wykorzystywane w masażu sportowym, wzbogacając je czytelnymi ilustracjami.
W książce
• Podstawy anatomiczne i fizjologiczne układu mięśniowego
• Klasyfikacja pourazowych uszkodzeń mięśni typowych dla sportowców: etiopatogeneza, aspekty anatomopatologiczne, elementy diagnozy i strategie terapeutyczne
• Mechanizmy działania, właściwości, wskazania i przeciwwskazania masażu sportowego
• Rodzaje masażu: przed zawodami, w trakcie i po zawodach, podczas treningu, korygujący zaburzenia segmentarne, regeneracyjny oraz wspomagający leczenie uszkodzeń pourazowych typowych dla sportowców
• Techniki podstawowe i uzupełniające: tradycyjne techniki masażu (głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, naciski wiele innych), techniki rozciągania i mobilizacji stawów
• Ponad 350 schematów anatomicznych i fotografii technik masażu sportowego
• Materiały wideo prezentujące poszczególne techniki masażu sportowego
Dzięki doświadczeniu, jakie zdobyłem, pomagając sportowcom reprezentującym różne dyscypliny oraz dzięki owocnej wymianie opinii z kolegami z innych krajów potrafię ocenić skuteczność określonych technik masażu zarówno w doprowadzaniu organizmów sportowców do optymalnej sprawności, jak i wspomaganiu ich regeneracji w następstwie zmęczenia lub kontuzji. Książka ma na celu dostarczenie czynnym terapeutom teoretycznych i praktycznych wskazówek dotyczących zastosowania różnorodnych technik masażu sportowego, a następnie skojarzenie ich z technikami komplementarnymi, takimi jak mobilizacja stawów lub rozciąganie struktur mięśniowo-powięziowych.
Publikacja ma charakter bardzo praktyczny. Została ona bogato zilustrowana seriami zdjęć pokazujących zastosowanie wybranych technik w podziale na poszczególne obszary ciała. Przedstawiono w niej różne kombinacje ruchów i chwytów podstawowych, wykorzystywanych w masażu sportowym oraz technik uzupełniających mobilizację i rozciąganie stawów.
Książce towarzyszą materiały wideo, dzięki którym osoby zainteresowane mogą dokładnie przeanalizować wszelkie techniczne aspekty ruchów wykonywanych podczas zabiegów.
Z Przedmowy Autora
PEŁNA WIEDZA Z ZAKRESU INTENSYWNEJ TERAPII
• Podejście interdyscyplinarne
• Zróżnicowane strategie terapeutyczne: terapia bólu, sedacja, znieczulenie, monitorowanie
• Postępowanie w przypadku powikłań
• Farmakoterapia
• Profile farmaceutyczne dla wszystkich ważnych leków
Pomimo telegraficznej formy przekazu książka dostarcza pełny i niezwykle użyteczny
zakres wiedzy dotyczący niemal wszystkich problemów, które wiążą się ze współczesną interdyscyplinarną intensywną terapią, anestezjologią, a nawet wybiega dalej w kierunku różnorodnych stanów zagrożenia życia w dzisiejszej medycynie. Sposób napisania podręcznika, opracowania tekstu oraz tłumaczenia zachowuje możliwość natychmiastowego dostępu do użytecznej wiedzy lub jej uzupełnienia, pozwalając na doraźne skonfrontowanie stanu pacjenta z koniecznością podjęcia optymalnej decyzji leczniczej. Jest to znacząca wartość opracowania i cel Autorów. Podręcznik zawiera bowiem nie tylko podpowiedzi dotyczące postępowania z chorym intensywnej terapii w różnych stanach klinicznych, ale również przypomina o możliwości popełnienia błędu czy pomyłki w postępowaniu. Podnosi to bardzo praktyczną wartość tego wydawnictwa, opierającego się na wieloletnim doświadczeniu autorów poszczególnych rozdziałów. Otrzymujemy podręcznik użyteczny do pogłębiania wiedzy teoretycznej
i jednocześnie praktyczny poradnik postępowania od momentu wywiadu lekarskiego, przez badania analityczne i diagnostykę, aż po specjalistyczne postępowanie intensywisty w obliczu nawet najbardziej złożonego rozpoznania.
W oddanej w Państwa ręce książce przedstawiono podstawowe informacje dotyczące diagnostyki oraz obrazu klinicznego grzybic, najczęściej spotykanych w praktyce lekarza rodzinnego. Mam nadzieję, że wiedza znacznie pomoże w ustalaniu postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w Państwa codziennej pracy.
Prof. dr hab. Joanna Narbutt
Zakażenia grzybicze skóry należą do najczęstszych chorób skóry, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza rodzinnego lub do dermatologa. Opisano kilkaset tysięcy gatunków grzybów obecnych w środowisku, jednak choroby u ludzi wywołuje zaledwie około trzystu z nich. Objawy zakażeń wywołanych przez poszczególne gatunki mogą być bardzo zróżnicowane. Różnią się również w zależności od zajętej okolicy ciała. W praktyce klinicznej wyróżnia się trzy grupy grzybów: dermatofity, drożdże oraz pleśnie.
W konsekwencji uznania wpływu czynników psychospołecznych na prowadzenie leczenia chorób przewlekłych, w tym cukrzycy (kontrolowanie stanu chorobowego, zmiana stylu życia, regularne przyjmowanie leków), nowe modele opieki przechodzą od terapii prowadzonej przez ekspertów medycznych u biernych pacjentów do opieki skoncentrowanej na pacjencie, w której decyzje dotyczące leczenia są wynikiem partnerskiej współpracy pomiędzy lekarzem a pacjentem przy aktywnym udziale pacjenta w dokonywaniu wyborów dotyczących leczenia.
W istocie, od 2012 r. zalecenia dotyczące postępowania w cukrzycy wydawane zarówno przez Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne, jak i Europejskie Towarzystwo Badań nad Cukrzycą, wskazują, aby wybory dotyczące leczenia były rozważane w kontekście potrzeb, preferencji i tolerancji każdego pacjenta, podkreślając, że indywidualizacja leczenia jest podstawą sukcesu.
Aby zapewnić w cukrzycy opiekę skoncentrowaną na pacjencie, lekarz musi zdobyć dwie umiejętności: po pierwsze, dobre zrozumienie patofizjologii cukrzycy, różnic i podobieństw pomiędzy różnymi typami cukrzycy oraz doskonałe zrozumienie, w jaki sposób leki i insulina oddziałują na różne procesy patofizjologiczne i działają w sposób synergistyczny w celu kontrolowania stężeń cukru we krwi; a po drugie, umiejętność przekazywania tej wiedzy pacjentom, umożliwiając im udział w decyzjach terapeutycznych i wspomagając ich w samodzielnym radzeniu sobie z chorobą. Celem niniejszego podręcznika jest przekazanie lekarzom tych obydwu zestawów umiejętności.
Stomatologia i chirurgia jamy ustnej psów i kotów to publikacja napisana przez uznanych specjalistów i doświadczonych klinicystów. Autorzy w przystępny sposób omawiają zarówno podstawowe zagadnienia dotyczące stomatologii, jak i rozszerzone, dla bardziej zaawansowanych czytelników, którzy są zainteresowani rozwijaniem swojej wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych w zakresie stomatologii i chirurgii jamy ustnej.
Farmakologia to bardzo dynamicznie rozwijająca się gałąź wiedzy medycznej. Na rynku pojawiają się kolejne środki farmakologiczne, a coraz lepsze poznanie patogenezy wielu chorób powoduje poszukiwanie nowych substancji leczniczych lub zastosowanie już tych znanych w nowych, wcześniej nieopisywanych wskazaniach. Wytyczne towarzystw naukowych wprowadzają coraz nowsze i bogatsze rozwiązania terapeutyczne dla poprawy skuteczności i bezpieczeństwa farmakoterapii.
Autorzy książki Rang i Dale. Farmakologia w przystępny sposób przedstawiają działanie leków na poziomie molekuł, komórek i tkanek z uwzględnieniem roli przekaźników chemicznych, a w celu zrozumienia warunków osiągnięcia efektu leczniczego opisują losy leku w organizmie. Po tych rozważaniach wstępnych przychodzi czas na farmakodynamikę szczegółową, ukazującą terapię ludzkich układów i narządów. Autorzy nie unikają trudniejszych aspektów leczenia, czyli opisania niepożądanych działań leków oraz interakcji wielolekowych. Zawarte treści są oparte na rzetelnych danych i sprawdzone przez specjalistów z farmakologii i farmakologii klinicznej. Warte zauważenia i podkreślenia są nowe rozdziały książki, których nie było w wydaniach poprzednich, a co jest wynikiem istotnych zmian, jakie dokonały się w farmakoterapii od czasu poprzedniego polskiego wydania podręcznika. Dotyczy to np. rozdziału poświęconego lekom stosowanym w chorobach skóry czy rozdziału dotyczącego różnic osobniczych i interakcji lekowych, czy też leków biotechnologicznych i terapii genowej. Inne części zostały w istotny sposób uaktualnione lub wręcz napisane od nowa. Nazewnictwo leków w polskim wydaniu podręcznika zostało przygotowane zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego. Z podręcznika będą mogli skorzystać studenci wydziałów lekarskich, lekarze różnych specjalności, farmaceuci oraz osoby wykonujące inne zawody medyczne. Książka znakomicie porządkuje zbiór informacji fachowych dla wszystkich, a zainteresowanym dostarcza starannie dobranego piśmiennictwa.
Z Przedmowy do wydania polskiego
Książka ta znacznie rozszerza nasze horyzonty i pogłębia wiedzę z zakresu najnowocześniejszych osiągnieć diagnostyki, patogenezy oraz terapii chorób o podłożu genetycznym. Obecne wydanie jest poprawione i uaktualnione o informacje i nowe narzędzia diagnostyki wykorzystywane we współczesnych laboratoriach, a także elementy praktyki klinicznej wynikające ze współpracy powyższych obszarów.
Publikacja pozwoli poznać nowe oblicze genetyki, w sposób ciekawy i przestępny poprowadzi w świat genów, ich diagnostyki, a także „pokaże”, jak ich struktura i zmiany w niej łączą się z objawami klinicznymi identyfikowanymi u pacjentów.
Wskaże nowe trendy, wyjaśni obecny status genotyp–fenotyp, zainteresuje nowymi płaszczyznami powiązań genomu człowieka z obrazem klinicznym. Przybliży „zamknięty świat wysoko specjalistycznych Laboratoriów Genetyki”, współpracujących z Poradniami i Klinikami opiekującymi się pacjentami z chorobami o podłożu genetycznym.
Prof. dr hab. n. med. Maciej Borowiec
Ultrasonografia to małoinwazyjna, bezpieczna, trafna, szybka i niezbyt kosztowna metoda diagnostyczna. Autorzy podręcznika omówili jej zalety i ograniczenia oraz bardzo dobrze oddali klimat codziennej klinicznej praktyki diagnostów ultrasonograficznych.
Publikacja powinna okazać się pomocna zarówno doświadczonym, jak i początkującym diagnostom USG oraz lekarzom wszystkich specjalności wykonującym to badanie.
Przeanalizowano w niej różne poziomy trudności diagnostyki ultrasonograficznej, pokazano, jak je opanować oraz podkreślono różnice w stosunku do tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.
Można w niej znaleźć m.in.:
• kompleksowy opis możliwości diagnostycznych ultrasonografii
• specjalistyczną i fachową wiedzę z zakresu obrazowania wszystkich narządów ludzkiego ciała umożliwiającą trafne rozpoznanie i dokładną ocenę
• bogaty materiał ilustracyjny, a dodatkowo unikalne ryciny poglądowe na początku rozdziałów o narządach
• 25 opisów szczególnych przypadków
• przejrzysty układ i liczne wyróżnienia w tekście przydatne podczas przygotowywania się do egzaminu
• krótkie zintegrowane z podręcznikiem filmy możliwe do odtworzenia za pomocą kodu QR
Endometrioza stanowi złożone schorzenie ginekologiczne, mogące dotykać kobiety od pierwszej miesiączki do menopauzy. Jest to łagodna, zależna od estrogenów choroba o wieloczynnikowej etiologii.
Charakteryzuje się występowaniem czynnościowych gruczołów endometrium oraz podścieliska poza jamą macicy, co skutkuje przewlekłym bólem w miednicy, bolesnym miesiączkowaniem, dyspareunią i niepłodnością, wpływając tym samym na jakość życia. Książka ta skupia się na ułatwieniu czytelnikom uzyskania zwięzłej wiedzy dotyczącej endometriozy, będąc wartościowym źródłem, prezentującym dowody oparte na literaturze oraz aktualnych wytycznych.
Zawiera:
przegląd wytycznych, opinii ekspertów i dylematów etycznych związanych z endometriozą;
opis różnych powikłań, których mogą doświadczać kobiety zmagające się z tą chorobą;
opis zabiegów chirurgicznych, terapii hormonalnych i innych możliwych opcji terapeutycznych;
dogłębne omówienie nowatorskich metod leczenia, w tym medycyny alternatywnej, modyfikacji diety i stylu życia.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?