Jedną z podstawowych funkcji soczewek kontaktowych jest korekcja różnego rodzaju wad wzroku, a ich doborem i kontrolą nad użytkownikami zajmują się wyspecjalizowani w tym kierunku okuliści lub optometryści.
Trudno jednoznacznie określić, kiedy tak naprawdę pojawiły się pierwsze soczewki kontaktowe, ale pewne jest to, że ostatnie ćwierćwiecze przyniosło ogromny postęp w technologii i materiałach wykorzystywanych do ich produkcji. Oznacza to, że użytkownicy mają do dyspozycji coraz doskonalsze, zdrowsze i bezpieczniejsze soczewki, które można dopasować nie tylko do ich potrzeb korekcyjnych, ale również do stylu życia. Taka różnorodność dostępnych rozwiązań oznacza, że specjaliści muszą stale poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie, tak aby sprostać oczekiwaniom swoich pacjentów. Niniejsza publikacja powstała z myślą zarówno o studentach i początkujących kontaktologach, potrzebujących podstawowej wiedzy w zakresie doboru soczewek kontaktowych, jak i o doświadczonych specjalistach, którzy chcieliby rozszerzyć zakres oferowanych w swojej praktyce rozwiązań. Książka ta stanowi tłumaczenie trzeciego wydania znanego na całym świecie podręcznika do kontaktologii Contact Lens Practice, którego autorami są znakomici i cenieni specjaliści w tym zakresie. Polskie wydanie zostało uzupełnione o dodatkowe informacje dotyczące najnowszych rozwiązań technologicznych, które pojawiły się po ukazaniu się oryginału.
Praca nad tym podręcznikiem stanowiła spore wyzwanie, ale dała nam również wiele satysfakcji. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy brać udział w tym przedsięwzięciu i mamy nadzieję, że książka ta stanie się źródłem wiedzy dla początkujących kontaktologów, a dla doświadczonych specjalistów źródłem inspiracji i pomysłów na zmiany.
Życzymy owocnej lektury
Polski zespół redakcyjny
W książce zawarto praktyczną wiedzę dotyczącą najważniejszych leków stosowanych w medycynie paliatywnej z uwzględnieniem właściwości farmakologicznych, działań niepożądanych, szczególnych środków ostrożności, dawkowania, interakcji, wskazań oraz dostępnych formulacji. Niewątpliwym atutem opracowania są liczne tabele ze wskazówkami praktycznymi, np. dostosowanie dawek leków u pacjentów z niewydolnością nerek. Warto zwrócić także uwagę na zawarte przy niektórych lekach informacje o możliwości stosowania ich we wskazaniach pozarejestracyjnych oraz dotyczące alternatywnych dróg podania leków. Książka przeznaczona jest dla lekarzy, którzy na co dzień opiekują się pacjentami wymagającymi leczenia objawowego. Głównymi odbiorcami są więc lekarze medycyny paliatywnej, jednak może być też przydatna w praktyce lekarzy rodzinnych, internistów oraz onkologów. Mam nadzieję, że zawarta w książce tematyka oraz przyjazny format będą pomocne w codziennej pracy z pacjentem wymagającym opieki paliatywnej. Dr hab. med., prof. nadzw. Aleksandra Ciałkowska-Rysz
Piąty parametr życiowy po częstotliwości oddechów, częstotliwości uderzeń serca, wartości temperatury ciała i ciśnienia krwi, który wymaga oceny w badaniu klinicznym to ból. Co parę miesięcy pojawia się jakiś nowy element dotyczący rozpoznawania i leczenia bólu: nowa skala jego oceny, nowa postać leku, a nawet nowe substancje lecznicze potencjalnie pomocne w jego
zwalczaniu. Podręcznik Doktora Gamby podsumowuje wszystkie te aktualne informacje i podpowiada, które z nich znajdują rzeczywiste zastosowanie w praktyce klinicznej. Jego wersja oryginalna ukazała się w 2020 r., a więc uwzględnia już dane dotyczące grapiprantu, przeciwciał przeciwko czynnikowi wzrostu nerwów (NGF), kwasu zoledronowego, kannabinodiów i innych,
nowych metod leczenia bólu, w tym również techniki niefarmakologiczne, takie jak akupunktura.
Autor jest lekarzem weterynarii na co dzień pracującym z pacjentami internistycznymi, chirurgicznymi, ortopedycznymi, neurologicznymi, onkologicznymi, stąd zna trudności związane z zapewnieniem cierpiącym zwierzętom komfortu życia. Ten podręcznik to nie tylko zbiór informacji naukowych, ale przede wszystkim własne spostrzeżenia i doświadczenie, czyli to, co z punktu
lekarza praktyka przedstawia największą wartość i zwykle zostaje szybko docenione przez czytelników.
dr n. wet. Magdalena Kalwas-Śliwińska
Technik weterynarii powinien być osobą wrażliwą na krzywdę oraz cierpienie zwierząt, cechować się empatią oraz mieć świadomość, że znaczna część jego pracy to praca z ludźmi. Zawód ten wpisuje się w dziedzinę nauk medycznych i rozwija się bardzo dynamicznie, wymaga więc ustawicznego dokształcania. Z tego powodu technik weterynarii powinien dążyć do poszerzania wiedzy i doskonalenia swoich umiejętności, a niniejszy podręcznik jest do tego idealnym narzędziem. W zrozumiały sposób przedstawia procedury kliniczne, laboratoryjne i radiograficzne, które powinny być stosowane w lecznicach małych i dużych zwierząt. Dużo uwagi poświęcono relacjom z opiekunami zwierząt i kwestiom behawioryzmu. Nie zabrakło również rozdziału o anatomii i fizjologii. Dodatkową wartością są rozdziały traktujące o pielęgnacji i hodowli dużych zwierząt, zwierząt egzotycznych oraz drobiu.
Cała książka utrzymana jest w konwencji przekazywania wiedzy praktycznej, która będzie stosowana na co dzień, a zaktualizowana treść odzwierciedla najnowsze postępy w procedurach opieki weterynaryjnej.
Cieszę się, że mogłem przyczynić się do wydania tego podręcznika, ponieważ dotychczas nie było takiej pozycji na polskim rynku. Mam nadzieję, że Technik weterynarii. Praktyka kliniczna stanie się pozycją obowiązkową na liście podręczników polecanych w szkołach kształcących techników weterynarii.
„Jednym z najtrudniejszych elementów pracy lekarza jest umiejętność komunikowania się z pacjentem. Jest to tym trudniejsze, że do tej pory w zasadzie nie było w toku studiów medycznych przedmiotu, który kształtowałby i doskonalił te umiejętności. W prawidłowej (a więc satysfakcjonującej obie strony) interakcji lekarz–pacjent można napotkać liczne trudności i bariery, które bardzo szczegółowo i z dużą znajomością tematu opisują Autorzy”.
„Medycyna rodzinna jest szczególną dziedziną – lekarz opiekuje się swoimi pacjentami, na wielu etapach życia (od urodzenia do śmierci), z różnymi schorzeniami i problemami społeczno-środowiskowymi. Dlatego umiejętności komunikacyjne odgrywają w tym wypadku zasadniczą rolę.
Monografia obejmuje szeroki zakres zagadnień, skupiając się na aspektach praktycznych, jednocześnie czytelnik znajdzie tu definicje, koncepcje, nowoczesne modele komunikacji oparte na obszernej światowej literaturze.
W książce zostały poruszone zagadnienia związane zarówno z komunikacją werbalną, jak i niewerbalną. Na szczególną uwagę zasługuje rozdział poświęcony telekonsultacjom. Jest to stosunkowo nowe narzędzie wykorzystywane w codziennej pracy lekarza. Czytelnik znajdzie tu wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie takiego kontaktu z pacjentem. Ponadto w publikacji zawarte są rozdziały dotyczące komunikacji z dzieckiem, nastolatkiem, pacjentem w podeszłym wieku, przewlekle chorym, uzależnionym, a także część poświęcona komunikacji międzykulturowej.
Na wyjątkową uwagę zasługuje kolejny rozdział dotyczący komunikowania się z pacjentem w dobie COVID-19. Poruszone są w nim kwestie związane nie tylko bezpośrednio z zakażeniem SARS-CoV-2, ale także z depresją i poczuciem izolacji wywołanymi pandemią”.
Fragmenty Recenzji
dr hab. n. med. Ewa Rudnicka-Drożak
– Kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Stres – nasz organizm często reaguje na niego zaburzeniami równowagi i dysfunkcjami w układzie hormonalnym i nerwowym. Konsekwencjami mogą być zaburzenia snu, problemy z koncentracją, przewlekłe stany zapalne, lęk czy depresja.
Autorka jasno i praktycznie opisuje, jakie techniki osteopatyczne możemy zastosować w tych zaburzeniach, i wyjaśnia zależności pomiędzy poszczególnymi gruczołami wewnątrzwydzielniczymi.
W książce znajdziemy m.in.:
anatomiczne, funkcjonalne i fizjologiczne podstawy układu nerwowego i wewnątrzwydzielniczego
wskazówki ułatwiające ich samoregulację
omówienie wzajemnych relacji między poszczególnymi gruczołami wewnątrzwydzielniczymi oraz układem nerwowym
analizę objawów nadczynności i niedoczynności gruczołowej.
W części praktycznej przedstawiono podejścia terapeutyczne, za pomocą których można przywrócić równowagę neurowegetatywną odpowiednich gruczołów wewnątrzwydzielniczych:
techniki trzewne i powięziowe
techniki stymulacji i hamowania
uznane suplementy diety do terapii wspomagającej.
Ta książka jest skierowana do osteopatów i terapeutów holistycznych, których celem jest ukierunkowane i skuteczne leczenie zaburzeń równowagi hormonalnej oraz zaburzeń nerwowych.
Książka, która trafia w Państwa ręce, to niezwykle praktyczny przewodnik omawiający najważniejsze zasady żywienia psów i kotów, a także zawierający wskazówki dotyczące postępowania dietetycznego w chorobach, w których właściwa dieta odgrywa kluczową rolę terapeutyczną. Została napisana przez praktyka, dla praktyków i uwzględnia aktualny stan wiedzy dotyczącej żywienia i dietetyki psów i kotów.
Co jest także istotne, wskazuje na te elementy zachowania psów i kotów, które mają ogromny wpływ na pobieranie przez zwierzę pokarmu i kształtowanie
się nawyków żywieniowych. Bez tego trudno niekiedy zrozumieć, że problemy w pobieraniu pokarmu wynikają z zaburzeń behawioralnych, a nie stricte dietetycznych.
Gdybym miał jednym słowem scharakteryzować tę książkę – określiłbym ją mianem „zdroworozsądkowa”, ponieważ zawarte w niej wskazówki uwzględniają praktyczne możliwości właścicieli prowadzenia dietoterapii i oparte są na wieloletnim doświadczeniu klinicznym Autorki. Widać to chociażby w części zawierającej przykładowe receptury karm domowych, które można przygotować samodzielnie z powszechnie dostępnych produktów spożywczych.
Jest to więc doskonały punkt wyjścia do rozpoczęcia przygody z żywieniem i dietetyką zwierząt w praktyce weterynaryjnej, która może, tak jak było to w przypadku Autorki, pozostać na całe życie zawodowe.
Redaktor naukowy wydania polskiego
Dziesiąte wydanie Okulistyki zostało wzbogacone o zaktualizowane treści, a także nowy rozdział dotyczący chorób powiek, oczodołów i zaburzeń wydzielania łez.
Zawiera również ponad 140 rycin, dostęp do 17 filmów za pomocą kodów QR, wyszczególnione najważniejsze informacje do zapamiętania, przykładowe przypadki kliniczne do sprawdzenia wiedzy oraz wykaz materiałów źródłowych z komentarzami.
Okulistyka to podręcznik pod redakcją R.C. Allena i R.A. Harpera, dwóch wybitnych amerykańskich okulistów, firmowany przez Amerykańską Akademię Okulistyki – towarzystwo o niekwestionowanym doświadczeniu dydaktycznym. Skierowany jest głównie do studentów medycyny, ale zawarte w nim informacje z pewnością zainteresują również lekarzy rodzinnych, kolegów pracujących na SOR-ach, absolwentów przygotowujących się do egzaminów i lekarzy odbywających staż podyplomowy.
Znajdziecie w nim Państwo przedstawione w przystępnej formie najważniejsze informacje o chorobach oczu, schematy postępowania i przykłady kliniczne.
prof. dr hab. n. med. Dariusz Kęcik
Choroby błony śluzowej jamy ustnej i patologie szczękowo-twarzowe stanowią często duży problem diagnostyczny i terapeutyczny w pracy klinicznej, zarówno dla studentów, jak i dla lekarzy dentystów, a także lekarzy innych specjalności, gdyż zmiany w jamie ustnej mogą występować w przebiegu różnych zespołów i chorób ogólnoustrojowych oraz współtowarzyszyć patologiom skórnym.
Przedstawiamy Państwu polską edycję, niezwykłego moim zdaniem, Atlasu chorób jamy ustnej i obszaru szczękowo-twarzowego wybitnych autorów amerykańskich, znanych z wielu publikacji o tej tematyce.
W niniejszym opracowaniu naukowym znajdą Państwo podstawy diagnostyki, wskazówki terapeutyczne oraz bezcenne opisy zdjęć radiologicznych, a także unikalne fotografie zmian klinicznych występujących w jamie ustnej i w obszarze twarzowo-szczękowym.
Jestem głęboko przekonana, że Atlas spełni Państwa oczekiwania i będzie stanowił znakomite źródło wiedzy w tej dziedzinie.
W podręczniku zawarta jest wiedza z medycyny sądowej, którą powinien posiąść każdy lekarz i student m.in. zagadnienia z toksykologii, kryminalistyki, odontologii, antropologii, a także obowiązki prawne i etyczne osób zaangażowanych w kryminalistykę.
Polska edycja jest tłumaczeniem i adaptacją czternastego wydania oryginalnego.
W nowym wydaniu:
• przejrzysty, zwięzły i wyczerpujący tekst, zilustrowany kolorowymi zdjęciami najwyższej jakości, ułatwiający szybkie odnalezienie najważniejszych informacji
• omówienie kluczowych zagadnień mających zastosowanie w każdym systemie prawnym
• rozszerzony zakres toksykologii sądowej i kryminalistyki, a także innych, ważnych podspecjalizacji medycyny sądowej
• nowoczesny sposób prezentacji omawianych zagadnień
Ciąża ektopowa powstaje w wyniku implantacji jaja płodowego poza jamą macicy. Stanowi ona 0,6–2% wszystkich ciąż, z najczęstszym umiejscowieniem w jajowodzie. Diagnostyka schorzenia jest oparta na seryjnych badaniach stężenia gonadotropiny kosmówkowej oraz powtarzanych badaniach ultrasonograficznych. Wraz z rozwojem ultrasonografii nastąpił wzrost czułości i specyficzności badania, umożliwiający coraz dokładniejszą diagnostykę i rozpoznanie na wcześniejszym etapie choroby. Postęp metod diagnostycznych pozwolił zaś na rozpowszechnienie metod leczenia i wprowadzenie mniej inwazyjnych technik terapeutycznych. Opracowano systemy kwalifikacji do sposobu postępowania terapeutycznego – obserwacji, leczenia farmakologicznego i operacyjnego, oparte na otrzymanych w toku diagnostycznym danych laboratoryjnych i ultrasonograficznych. W publikacji w sposób przystępny i skomasowany przedstawiono zebraną na podstawie piśmiennictwa aktualną wiedzę dotyczącą diagnostyki i terapii ciąży jajowodowej.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?