W ostatnich latach stopniowo zmienia się w Polsce rola farmaceutów w ochronie zdrowia. Następuje przekierowanie ich zainteresowań, które wcześniej skupiały się głównie na wytwa¬rzaniu i dyspensowaniu leków w kierunku aktywnego rozpoznawania i zaspokajania potrzeb indywidualnych pacjentów oraz zapewniania im skutecznej i bezpiecznej farmakoterapii. Wiąże się to ze zwiększeniem liczby osób cierpiących z powodu chorób przewlekłych oraz populacji osób starszych, charakteryzującej się wielochorobowością i związaną z tym wielo¬lekowością, niekiedy prowadzącą do polipragmazji. Dodatkowo oferta lekowa rynku szybko się zwiększa, wzrastają koszty terapii, a także dostępność substancji OTC, co przy zmniejsza¬jących się zasobach kadr medycznych i ich starzeniu się, sprzyja upowszechnieniu zjawiska samoleczenia. Zmiany objęły też samych pacjentów, którzy chcą być podmiotami procesu far¬makoterapii, a jakość życia w czasie choroby i leczenia jest dla nich bardzo ważna. Wykazują oni znaczne potrzeby informacyjne, których niezaspokojenie sprzyja częstemu wykorzystywa¬niu informacji pochodzących z Internetu.
Istnieją akty prawne regulujące zasady wykonywania zawodu farmaceuty, umożliwiające efek¬tywniejsze wykorzystanie jego wysokospecjalistycznej wiedzy, umiejętności i kompetencji, tworząc możliwości prawne do świadczenia nowych usług farmaceutycznych. Jedną z nich jest przegląd lekowy, który może być realizowany w opiece zarówno ambulatoryjnej, jak i szpi¬talnej. Świadczenie tej usługi jest bezcenne nie tylko pod względem jej wpływu na poprawę stanu zdrowia społecznego, poprawę jakości życia pacjentów poprzez optymalizację farmako¬terapii, jej efektywność kosztową, ale także z uwagi na rozwój zawodowy farmaceutów.
Przedmowa
Pomimo nieustannie rosnącej wiedzy na temat sposobów zapobiegania i leczenia cukrzycy oraz jej powikłań, kontroli glikemii, a także coraz większej świadomości roli, jaką zdrowe odżywianie odgrywa w unikaniu tej choroby, częstość jej występowania w starzejącej się populacji wzrasta na całym świecie. U 20?25% spośród tych pacjentów rozwiną się zmiany owrzodzeniowe, określane jako stopa cukrzycowa.
Powikłanie to ma duży wpływ na pacjentów z cukrzycą w zakresie ograniczeń czynnościowych, uczestnictwa w życiu społecznym i ogólnie pojętej jakości życia. Bezpośrednie i pośrednie koszty opieki zdrowotnej związane z leczeniem stopy cukrzycowej, hospitalizacją, amputacjami, a także rehabilitacją i długotrwałą niepełnosprawnością przysparzają znacznych obciążeń społecznych i finansowych.
W publikacji Stopa cukrzycowa z serii Foot and Ankle Clinics of North America zawarto przegląd najnowszych informacji, dotyczących diagnostyki oraz nieoperacyjnego i operacyjnego leczenia powikłań stopy cukrzycowej z perspektywy ostatnich dwudziestu lat, pragnąc pomóc lekarzom dalej rozwijać (interdyscyplinarne) metody leczenia nieoperacyjnego i poprawiać wskaźniki powodzenia zabiegów operacyjnych.
Książka w sposób wyczerpujący przedstawia problemy najczęstszych schorzeń w chirurgii ręki. Autorzy zwrócili szczególną uwagę na omówienie anatomii klinicznej, patomechanizmu powstawania oraz leczenia chorób. Całość dopełniają liczne zdjęcia, ryciny, tabele. Podręcznik ma czystą i przyjazną formę. Jest to znakomita pozycja dla pasjonatów chirurgii ręki.
Dr n. med. Filip Dąbrowski
W PUBLIKACJI:
• szczegółowy opis procedur krok po kroku
• planowanie operacji
• przeszkody i wskazówki, jak ich unikać
• opieka pooperacyjna
• powikłania
Anatomia zwierząt do kolorowania dla studentów zootechniki i techników weterynarii jest przystępnie napisanym podręcznikiem z zakresu anatomii zwierząt.
W podręczniku omówiono m.in. budowę aparatu ruchu, narządów wewnętrznych, gruczołów dokrewnych, układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego, narządów zmysłów, skóry i jej wytworów, a odrębny rozdział poświecono anatomii ptaków. Treść uzupełnia ponad 300 rysunków, a także wiele schematów i tabele.
Rysunki wraz z opisami odpowiadają treści zamieszczonej na sąsiedniej stronie, a możliwość ich pokolorowania ułatwia przyswajanie i utrwalanie zdobytej wiedzy. W książce za gatunek reprezentujący zwierzęta domowe przyjęto psa i następnie względem niego określono najważniejsze różnice w budowie anatomicznej, które występują u pozostałych gatunków zwierząt (koni, przeżuwaczy i świń). W przypadku anatomii ptaków, reprezentantem gatunku jest kura domowa.
Podręcznik ten został napisany przez nauczyciela akademickiego z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu zajęć z anatomii zwierząt. Jest do tej pory jedyną tego typu publikacją na rynku polskim przeznaczoną dla studentów zootechniki i uczniów techników weterynaryjnych.
W Polsce kształtuje się obecnie nowy paradygmat zawodu farmaceuty – eksperta od farmakoterapii. Współpracując z lekarzem i pacjentem, farmaceuta bierze udział m.in. w optymalizacji leczenia pacjentów starszych z wielochorobowością i wielolekowością. Podręcznik Opieka farmaceutyczna w geriatrii wychodzi naprzeciw potrzebie wzmocnienia kompetencji farmaceutów świadczących nowoczesne usługi opieki farmaceutycznej.
Nie jest to kolejny podręcznik z farmakologii ani teorii opieki farmaceutycznej. Stanowi on praktyczne źródło wiedzy klinicznej, które dostarcza solidnych podstaw do zrozumienia problemów medycznych i farmakoterapeutycznych pacjenta oraz wykorzystania tych informacji w praktyce.
Redaktorzy publikacji to wybitni specjaliści z dziedziny farmacji i medycyny zaangażowani w realizację Pilotażowego Programu Przeglądów Lekowych w Polsce, którzy do współpracy zaprosili interdyscyplinarne grono Autorów – ekspertów z dziedziny farmacji, różnych gałęzi medycyny, dietetyki i fizjoterapii.
Jest to wyjątkowe opracowanie, które – nie będąc podręcznikiem ani do chorób wewnętrznych, ani do farmakologii – konfrontuje farmaceutów ze specyfiką i złożonością najtrudniejszych sytuacji klinicznych dotyczących pacjentów w podeszłym wieku.
Mark Koziol
W publikacji m.in.:
• czynniki fizjologiczne i patofizjologiczne wpływające na losy leku w ustroju
• podstawowe informacje farmakokinetyczne
• właściwości biofarmaceutyczne leków, w zależności od formy i drogi podania
• czynniki wpływające na siłę i czas działania terapeutycznego
• cechy fizykochemiczne substancji leczniczych: szybkość rozpuszczania, rozpuszczalność, lipofilowość,
współczynnik dyfuzji
• procesy decydujące o różnych profilach działania leku
• terapia personalizowana
• znaczenie biofarmacji w optymalizacji farmakoterapii
Książka przeznaczona dla studentów farmacji, farmaceutów, lekarzy oraz pracowników firm farmaceutycznych.
W publikacji zawarto najnowsze wiadomości dotyczące etiologii, epidemiologii i terapii zaburzeń psychicznych.
Rozpoznania oparto na kryteriach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych - ICD-11 i jest to pierwsza polska propozycja zapoznania się z nowymi kryteriami oraz wyjaśnienia najważniejszych różnic z wersją 10. tej klasyfikacji.
Pewne informacje podano w formie tabel oraz różnego rodzaju podsumowań i wyróżnień, tak aby podkreślić ich wartość edukacyjną.
Osoby zainteresowane znajdą w książce również opis kryteriów zaburzeń psychicznych zawartych w klasyfikacji Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego - DSM-5.
Porównanie tych klasyfikacji (ICD-11 i DSM-5) pozwala prześledzić tok rozumowania autorów i ekspertów je tworzących, a także przeanalizować nowy sposób widzenia jednostek chorobowych z dziedziny psychiatrii, który jest ich podstawą.
Atlas neuroanatomii i neurofizjologii Nettera (wydanie 4) przedstawia szczegółowy obraz całego układu nerwowego, w tym nerwy obwodowe i ich tkanki docelowe, ośrodkowy układ nerwowy,
układ komorowy, opony, unaczynienie mózgowia, neuroanatomię rozwojową i regulację neuroendokrynną. Przedstawiliśmy
dużo (ale nie nazbyt dużo) szczegółów i opisów, tak aby czytelnik
mógł zrozumieć podstawy neurobiologii człowieka, w tym informacje przedstawiane zwykle na kursach nauk o układzie nerwowym, a także elementy dotyczące układu nerwowego przedstawiane podczas kursów anatomii i fizjologii na uczelniach medycznych.
Seria podręczników Basic and Clinical Science CourseTM(BCSC) to kompleksowe, a zarazem zwięzłe kompendium wiedzy w zakresie szeroko pojętej okulistyki.
Co roku członkowie Amerykańskiej Akademii Okulistyki (American Academy of Ophthalmology – AAO) weryfikują zawartość podręczników, wzbogacają je o wiele nowych tekstów, liczne ilustracje i materiały filmowe, zwracając szczególną uwagę na wprowadzanie uaktualnień naukowych, co pozwala okulistom na bieżąco zaznajamiać się z najnowszymi odkryciami dotyczącymi wielu podspecjalności i stosować je w swojej praktyce klinicznej.
Seria BCSC powstaje dzięki wysiłkowi i doświadczeniu ponad 90 znakomitych autorów oraz zespołu redakcyjnego AAO. Przed publikacją każdy tom oceniany jest m.in. przez członków Akademickiego Komitetu Doradczego Okulistów Praktyków ds. Nauki (Academy’s Practicing Ophthalmologists Advisory Committee for Education). Dodatkowo członkowie Europejskiej Rady Okulistyki (European Board of Ophthalmology) sprawdzają tekst pod względem różnic między amerykańską a europejską praktyką okulistyczną.
Jeżeli sięgnąłeś po tę książkę, zapewne zaczynasz właśnie swoją przygodę z ultrasonografią. A może już zacząłeś, ale czujesz, że świat szarości ciągle skrywa przed Tobą wiele tajemnic i trochę Cię przeraża? Nie martw się! Ja też kiedyś zaczynałem. Za pośrednictwem tej książki postaram się przekazać Ci wszystko to, co chciałbym wtedy usłyszeć. Zarówno o pułapkach, które na Ciebie czekają, jak i satysfakcji z dobrze przeprowadzonego badania.
Czytając kolejne rozdziały zgłębisz tajniki badania poszczególnych narządów, dowiesz się, jak powinny wyglądać prawidłowo, i co się z nimi dzieje w przebiegu najczęstszych jednostek chorobowych. Postaram się zwrócić Twoją uwagę na różnice w badaniu psów i kotów, ale również podkreślić podobieństwa. Naukę ułatwią Ci nie tylko zdjęcia, ale również liczne filmy.
Wszystkie informacje zawarte w książce starałem się przedstawić w najprostszy, przystępny dla każdego sposób, tak aby przyswajanie wiedzy podczas jej czytania było przyjemnością, a nie obowiązkiem. Mam nadzieję, że zarówno mnie, jak i Was czeka niezapomniana i pełna przydatnej wiedzy przygoda.
Spróbujemy?
dr wet. Wojciech Borawski
Choroby reumatyczne to szerokie spektrum chorób, w przebiegu których najczęstszym objawem, a jednocześnie najbardziej uciążliwym jest ból.
Ból w chorobach reumatycznych jest najczęściej bólem przewlekłym, w którym standardowe leczenie przeciwbólowe często jest nieskuteczne. Utrzymywanie się bólu mimo stosowanego skutecznego leczenia immunomodulującego w zapalnych autoimmunologicznych chorobach reumatycznych, m.in. takich jak reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń rumieniowaty układowy, powoduje negatywną ocenę stosowanego leczenia przez pacjenta i jest dużym wyzwaniem dla lekarza reumatologa. Ból towarzyszy też chorobie zwyrodnieniowej, gdzie możliwości jego leczenia są bardzo ograniczone najczęściej ze względu na wiek chorych i liczne schorzenia współwystępujące.
W niniejszej książce omówione są wszystkie aspekty dotyczące bólu w chorobach reumatycznych, włączając podstawy patofizjologii, poprzez rozpoznawanie, zróżnicowanie i leczenie z oceną jego skuteczności.
Poszerzenie swojej wiedzy na podstawie niniejszego opracowania będzie na pewno przydatne w codziennej praktyce i pomoże w skuteczniejszym leczeniu bólu u chorych na choroby reumatyczne.
prof. dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska
Z Przedmowy
Od pierwszego wydania podręcznika w 2017 r. w nauce dokonał się istotny postęp w rozumieniu wielu zjawisk i mechanizmów zależnych od prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, a także zaburzeń jego aktywności skutkujących licznymi patologiami. W myśl słów Johna Deweya: Jeśli uczymy dzisiejszych uczniów tak, jak uczyliśmy wczoraj, okradamy ich z przyszłości, podjęliśmy decyzję o przygotowaniu drugiego wydania niniejszej publikacji z dziedziny immunologii, zwracając szczególną uwagę na uaktualnienie problematyki dotyczącej podstawowych zagadnień transplantologicznych oraz związanych z wrodzonymi błędami odporności. Istotnym wzbogaceniem opracowania jest nowy rozdział dotyczący pokarmowych reakcji alergicznych oraz pogłębiona dyskusja poświęcona kontrowersjom narosłym wokół szczepień ochronnych i różnorodnym aspektom pandemii COVID-19. W odpowiedzi na oczekiwania Czytelników w odmienny sposób ujęto, między innymi, zagadnienia dotyczące odporności w nowotworzeniu oraz mechanizmów regulacji odpowiedzi odpornościowej, a także uszczegółowiono i poszerzono rozdział poświęcony diagnostyce immunologicznej.Mamy nadzieję, iż wprowadzone zmiany zostaną przychylnie przyjęte przez szerokie grono Czytelników, przyczyniając się do zrozumienia i popularyzacji wiedzy z zakresu immunologii podstawowej i klinicznej.prof. Krzysztof Bryniarski i prof. Maciej Siedlar
Obecne 14. wydanie Neurologii Merritta w pełni zaktualizowano; dokonano obszernych zmian i uzupełnień, aby odzwierciedlić postęp, jaki dokonał się w ostatnich latach w badaniach nad chorobami neurologicznymi. Uwzględniono nowe i wyłaniające się sposoby leczenia chorób, w odniesieniu do których nie istniała wcześniej skuteczna farmakoterapia. Nowe materiały uwzględniają uaktualnione dane na temat metod obrazowania i leczenia interwencyjnego w udarze mózgu, najnowsze leki wprowadzone do terapii migreny, padaczki i stwardnienia rozsianego, a także nowe rozdziały na temat opieki neurologicznej w krajach rozwijających się, neurologicznych następstw COVID-19, encefalopatii w przebiegu sepsy, a także medycyny uzależnień.
Inne wprowadzone zmiany to dalsza ewolucja unikatowej i kolorowej oprawy graficznej, jeszcze więcej algorytmów, diagramów oraz ilustracji. Główną ideą, która przyświecała nam z myślą o naszych Czytelnikach, było dostarczenie im uporządkowanych i bogatych w dane kliniczne informacji w sytuacjach, w których będą ich potrzebować – przy łóżku pacjenta, w gabinecie, a nawet podczas wirtualnych sesji klinicznych. Wprawdzie Internet jest pełen wiadomości, ale to Neurologia Merritta zawiera informacje przygotowane przez ekspertów – spójne i godne zaufania.
Abstrakcyjne koncepcje, procesy i cykle stają się zrozumiałe i łatwe do zapamiętania!
Zapoznanie się z tekstem, wykonywanie określonych ćwiczeń, a następnie odpowiadanie na pytania sprawdzające niezwykle ułatwiają zrozumienie i utrwalenie omawianych zagadnień.
W podręczniku:
• Ponad 100 kluczowych tematów z dziedziny fizjologii, omówionych z wykorzystaniem czytelnych rycin.
• Ćwiczenia do kolorowania, pomagające zrozumieć i zapamiętać skomplikowane zagadnienia.
• Uwagi kliniczne, które łączą nauki podstawowe z zagadnieniami klinicznymi.
• Pytania kontrolne, pozwalające usystematyzować, powtórzyć i sprawdzić swoją wiedzę.
Celem niniejszej książki jest przedstawienie wybranych dermatoz występujących u pacjentów w wieku podeszłym, z uwzględnieniem obrazu klinicznego oraz możliwości terapeutycznych. Mam nadzieję, że zawarta w niej wiedza znacznie pomoże w ustalaniu postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w Państwa codziennej pracy.Prof. dr hab. Joanna Narbutt Wraz z wiekiem, w następstwie zmian degeneracyjnych i metabolicznych skóra traci wiele swoich właściwości biologicznych i protekcyjnych. W tym zjawisku rolę odgrywają również inne czynniki, takie jak współistnienie chorób ogólnoustrojowych, styl życia pacjenta, stosowane używki, klimat, płeć czy stan odżywienia organizmu. Wczesne rozpoznanie określonych schorzeń dermatologicznych u osób w wieku podeszłym oraz wdrożenie odpowiednich interwencji, zarówno farmakologicznych, jak i niefarmakologicznych, może stanowić dla lekarzy duże wyzwanie. Stan skóry, ze względu na zachodzące w niej procesy związane ze starzeniem się organizmu sprawia, że obraz kliniczny zmian chorobowych niekiedy znacznie odbiega od obserwowanego w młodszej populacji, a stan psychiczny/mentalny pacjenta może utrudniać zebranie prawidłowego wywiadu chorobowego. Często odmienne musi być również postępowanie terapeutyczne ze względu na współwystępowanie innych chorób i stosowanie leków. CHOROBY SKÓRY U PACJENTÓW W PODESZŁYM WIEKU W PRAKTYCE LEKARZA RODZINNEGO to cenna pomoc w rozwiązywaniu klinicznych problemów dermatologicznych w opiece nad pacjentem w podeszłym wieku.
Leczenie dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD) – z definicji – jest leczeniem objawowym, którego najistotniejszym elementem jest fizjoterapeutyczne postępowanie usprawniające. Obraz kliniczny MPD jest znacznie międzyosobniczo zróżnicowany, ponieważ zależy nie tylko od charakteru, lokalizacji, rozległości oraz stopnia ciężkości uszkodzenia OUN, lecz także od indywidualnych predyspozycji poziomu aktywności mechanizmów plastyczności mózgu. Wszystko to składa się na niezwykle złożony, indywidualny i dodatkowo zmieniający się wraz z dojrzewaniem ośrodkowego układu nerwowego (OUN) obraz zaburzeń rozwojowych dziecka z MPD i narzuca konieczność indywidualnego oraz stale aktualizowanego podejścia do stanu pacjenta, w tym zarówno diagnostycznego, jak i terapeutycznego.
Mimo znaczących osiągnięć w diagnostyce i terapii dzieci z MPD w ciągu ostatnich lat, skuteczność leczenia jest nadal odległa od oczekiwań społecznych. Ciągle trwają poszukiwania nowych, przynoszących rezultaty metod, form i sposobów usprawniania dzieci z MPD.
W ramach prezentowanego opracowania skoncentrowano się zatem na zebraniu i przedstawieniu aktualnej wiedzy na temat klinicznych podstaw MPD oraz metod wczesnego rozpoznawania zaburzeń ruchowych pochodzenia ośrodkowego prognozujących MPD, a także metod i środków służących do kompleksowego postępowania usprawniającego. Przedstawiona tematyka będzie pomocna studentom kierunku fizjoterapii, osobom realizującym specjalizację z fizjoterapii czy absolwentom tego kierunku studiów, którzy pracują lub rozpoczynają pracę z dziećmi z MPD, w opanowaniu wielu efektów kształcenia, dotyczących klinicznych podstaw fizjoterapii, samej fizjoterapii w zaburzeniach wieku rozwojowego, a także dużej części efektów kształcenia dotyczących diagnostyki funkcjonalnej oraz metod specjalnych stosowanych w wieku rozwojowym.
Z Przedmowy
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?