Celem niniejszej książki jest pomoc w utrwaleniu Twojej wiedzy z zakresu pediatrii oraz w powtórzeniu materiału przed egzaminami. Pytania są uzupełnieniem podręcznika Pediatria (wydanie 6.), zawierającego wszystkie podstawowe informacje, na bazie których opracowano pytania.
Nowe wydanie książki Pediatria. Pytania testowe zostało gruntownie zmienione, aby zapewnić jego aktualność, oraz uzupełnione o wiele nowych pytań i rycin.Przeznaczone jest ono przede wszystkim dla studentów medycyny, jednak powinno być również pomocne w powtórzeniu materiału osobom przygotowującym się do podyplomowych egzaminów pediatrycznych, takich jak część teoretyczna egzaminu członkowskiego Royal College of Paediatrics and Child Health lub egzaminu specjalisty znego w dziedzinie pediatrii. Do wszystkich pytań dołączono odpowiedzi opatrzone dodatkowymi komentarzami lub wyjaśnieniami pomagającymi w zrozumieniu i poznaniu tematu, a nie tylko sprawdzeniu, czy odpowiedź jest prawidłowa, czy nie.
Wykorzystaliśmy dwa formaty pytań: z jedną prawidłową odpowiedzią oraz pytania problemowe z dopasowaniem. Odzwierciedla to zmianę formy egzaminów z mniejszym wykorzystaniem pytań z wieloma prawidłowymi/ nieprawidłowymi odpowiedziami. Dołączyliśmy również kilka rycin w celu oceny zdolności rozpoznawania stanów klinicznych lub interpretacji wyników badań.
[Przedmowa]
Szóste wydanie uznanego i wielokrotnie nagradzanego podręcznika Pediatria kompleksowo obejmuje program nauczania tego przedmiotu na uniwersytetach medycznych i podczas rezydentury. Tematy są dostępne dzięki licznym kolorowym obrazom, diagramom i analizom przypadków, a weryfikację ułatwiają wyróżnione kluczowe punkty i ramki podsumowujące. To sprawiło, że książka stała się pozycją ulubioną przez studentów medycyny, a także stażystów zbliżających się do klinicznych egzaminów specjalistycznych.
• Bogato ilustrowana setkami kolorowych obrazów i diagramów
• Studia przypadków wyjaśniające ważny lub złożony problem kliniczny
• Kluczowe wnioski i najbardziej istotne klinicznie fakty
• Pola podsumowujące, ułatwiające powtórkę
Każdy lekarz potwierdzi, że istnieją pewne kluczowe publikacje, które się pamięta i do których się odwołuje przez całą karierę zawodową. Źródłom tym, napisanym przez legendy świata medycyny, ufają rzesze studentów i lekarzy na całym świecie. Dla mnie ta książka to jedno z takich źródeł. Zawsze będzie zajmować honorowe miejsce na mojej półce.
Obejmuje ona wszystko, co student medycyny i początkujący pediatra musi wiedzieć, i robi to w sposób naprawdę wciągający, a jednocześnie bardzo praktyczny. Wystarczy wziąć do ręki i czytać…
Dr Ranj Singh
Staraliśmy się ułatwić proces nauki pediatrii, stosując styl wykładu i notatek, włączając w tekst liczne diagramy i schematy, a także ilustracje i obrazy, aby pomóc w rozpoznaniu ważnych objawów lub cech klinicznych. Aby uczenie się było bardziej interesujące, wyróżniliśmy kluczowe punkty i przypadki kliniczne. Ramki podsumowujące ważne fakty ułatwią powtarzanie materiału.
Książka została w pełni zaktualizowana – wiele rozdziałów napisano od początku, stworzono nowe schematy, wykonano dodatkowe ilustracje. Dodano nowe, oddzielne lub rozszerzone rozdziały dotyczące maltretowania dzieci, zagadnień genetycznych i globalnego zdrowia dzieci; zwracają one uwagę na rosnące znaczenie tych tematów w praktyce pediatrycznej.
Tom Lissauer i Will Carroll
Powszechność leczenia ortodontycznego osób dorosłych jest już faktem. Przyczynił się do tego m.in. rozwój coraz mniej widocznych aparatów ortodontycznych. Wcześniej dużą popularnością wśród pacjentów w tej grupie wiekowej cieszyły się estetyczne aparaty stałe oraz aparaty językowe, obecnie to alignery przejmują pierwszeństwo w wyborze sposobu leczenia.
Pomysł wykorzystania sekwencji aparatów zdejmowanych znany był w ortodoncji od lat 40-tych ubiegłego wieku, ale to nowe technologie cyfrowe umożliwiają precyzyjne planowanie i etapowe przemieszczanie zębów za pomocą sekwencji nakładek. Obecnie alignery są już codziennością w większości praktyk ortodontycznych na świecie. Liczba pacjentów leczonych nakładkami rośnie lawinowo z roku na rok.
Książka PODSTAWY I BIOMECHANIKA ALIGNEROWEGO LECZENIA ORTODONTYCZNEGO stanowi podsumowanie aktualnej wiedzy na temat stosowania i skuteczności alignerów. Można z powodzeniem wykorzystywać je do leczenia większości wad ortodontycznych. Autorzy podkreślają to, dzieląc się swoim doświadczeniem klinicznym, opisując zalety i wady oraz wskazania i przeciwwskazania do stosowania alignerów u pacjentów w różnym wieku, łącznie z leczeniem hybrydowym z równoczesnym wykorzystywaniem aparatów stałych oraz nakładek.
Dr n. med. Beata Walawska-Zejdler
Sukces lecznicy zależy nie tylko od wiedzy i umiejętności medycznych właściciela i pracujących w niej lekarzy. Ta książka odkrywa to, co konieczne, aby stworzyć i prowadzić dobrze funkcjonującą praktykę weterynaryjną, która będzie cieszyć się świetną opinią i przyniesie właścicielowi i pracownikom ogromną satysfakcję.Steve Z. Kornfeld w praktyczny i przejrzysty sposób pokazuje, jak branża weterynaryjna postrzegana jest przez klientów i uczy, jak osiągnąć sukces, odpowiadając na ich potrzeby.Przekazane informacje pozwalają stworzyć system, który usprawni pracę każdej placówki. Gorąco polecam tę lekturę każdemu właścicielowi i menadżerowi praktyki weterynaryjnej.lek. wet. Anna Dominiak, trener biznesu
Publikacja zawiera aktualną wiedzę z zakresu fizjologii i patologii błony śluzowej jamy ustnej oraz diagnostyki i leczenia w oparciu o współczesne piśmiennictwo. Mając świadomość, że etiopatogeneza chorób i stanów jamy ustnej zmienia się na przestrzeni lat dzięki postępującemu wciąż rozwojowi badań klinicznych i nauk podstawowych, należało podjąć trud aktualizacji wiedzy w tym zakresie.Choroby błony śluzowej jamy ustnej są dziedziną zintegrowaną z całą medycyną, gdyż objawy w jamie ustnej stanowią ważny, a niekiedy podstawowy element chorób układowych, immunologicznych czy genetycznych. A zatem diagnostyka oraz podstawy leczenia patologii jamy ustnej są w moim przekonaniu najważniejsze dla studentów i młodych lekarzy, aby w odpowiednim czasie po stwierdzeniu zmian patologicznych skierować pacjenta do lekarza specjalisty. Autorzy bardzo dokładnie opisali objawy kliniczne poszczególnych jednostek chorobowych, począwszy od dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta, poprzez kolor i rodzaj wykwitów, różnice w ukształtowaniu powierzchni, skończywszy na opisie badań dodatkowych. Znakomitym uzupełnieniem tych opisów jest dokumentacja w postaci rycin i fotografii, które podnoszą wartość tego opracowania.Prof. dr hab. n. med. Renata Górska
Skuteczne metody postępowania w infekcjach ortopedycznych oparte na dowodach naukowych Zakażenia w ortopedii są powszechnymi, potencjalnie wyniszczającymi, a czasem śmiertelnymi powikłaniami, które mogą wystąpić po każdym leczeniu chirurgicznym. Duża częstość występowania infekcji kości jest związana ze znaczną liczbą wykonywanych corocznie endoprotezoplastyk stawów. Sposoby postępowania mające na celu zapobieżenie, leczenie infekcji okołoprotezowych są przedmiotem międzynarodowych debat ekspertów, których efektem stało się powstanie Konsensusu dotyczącego postępowania w infekcjach narządu ruchu. Ustalenia Konsensusu znalazły także swoje miejsce w podręczniku Zakażenia w ortopedii.
Publikacja jest dedykowana praktykującym ortopedom, szkolącym się w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu rezydentom, ale także wszystkim tym, którzy na co dzień stykają się
z problemami infekcji kości i stawów oraz powikłań infekcyjnych urazów oraz planowych operacji. Zarządzający szpitalami oraz kierujący pracowniami bakteriologicznymi będą mogli aktualizować
swoją wiedzę w polskim wydaniu podręcznika. W publikacji przedstawiono aktualne informacje dotyczące profilaktyki, rozpoznawania, leczenia infekcji miejsca operowanego, infekcji okołoprotezowych, które wysuwają się na pierwsze miejsce na liście powikłań endoprotezoplastyki dużych stawów Autorzy należą do grona światowych ekspertów w tej dziedzinie, co gwarantuje jakość zawartych w nich rekomendacji.
Z przedmowy do wydania polskiego
Prof. dr hab. n. med. Jarosław Czubak
Kluczowe cechy
• Wysokiej jakości ryciny ilustrują i ułatwiają zrozumienie ważnych pojęć
• Liczne tabele zapewniają szybkie odniesienia i łatwy dostęp do najistotniejszych informacji
• Praktyczne wskazówki klinicystów z rozległą wiedzą fachową stanowią podstawę optymalnych strategii leczenia i umożliwiają uzyskanie lepszych wyników
Publikacja powinna bez wątpienia trafić w ręce praktykujących okulistów, którzy chcieliby wzbogacić swoje doświadczenie w zakresie diagnostyki i obrazowania unaczynienia siatkówki, gdyż zawarte tu informacje pozwalają na wiarygodną ocenę ewentualnych objawów chorobowych, a wysokiej jakości obrazy OCT i OCTA zapewniają wizualizację warstw tej części oka.Wiadomości są tak uporządkowane, aby lekarz miał możliwość dokładnego i szybkiego zdiagnozowania choroby, a następnie monitorowania jej postępów i odpowiedzi na terapię. Podkreślone zostały istotne cechy obrazów OCT i OCTA omawianych jednostek klinicznych, co stanowi cenną i praktyczną wskazówkę w procesie diagnostycznym. Zwięzłe opisy często występujących i rzadkich stanów chorobowych Wiele wysokiej jakości obrazów OCT i OCTA reprezentatywnych dla poszczególnych stadiów choroby oraz omówienie innych metod diagnostycznych Informacje pozwalające na szybkie rozpoznanie schorzeń niecharakterystycznych klinicznie Opis możliwych rezultatów terapii i reakcji na leczenie Omówienie faktów świadczących o stopniu zaawansowania schorzenia
Atlas zawiera ponad 400 zdjęć i rysunków przedstawiających patologie jamy ustnej psów, uzupełnionych informacjami o badaniach diagnostycznych pozwalających wykryć lub potwierdzić dane schorzenie. Taki układ książki ułatwia ustalenie właściwego rozpoznania oraz wprowadzenie odpowiedniego leczenia.
Publikacja może służyć jako źródło do identyfikacji i lepszego zrozumienia patologii jamy ustnej u psów w codziennej pracy lekarza weterynarii.
Oddajemy do rąk polskiego czytelnika podręcznik, który uzupełnia ważną lukę we współczesnej nauce, opartej w coraz większym stopniu na wielodyscyplinarnym podejściu do zagadnień związanych z człowiekiem. Treści w niej zawarte pokazują znaczenie aktywności fizycznej dla zachowania zdrowia, wpisują się zatem w treść starej maksymy wypowiedzianej w XVI w. przez Wojciecha Oczko – lekarza dwóch polskich królów: „ruch może zastąpić każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu”.
O roli aktywności fizycznej w prawidłowym funkcjonowaniu psychicznym człowieka powiedziano już bardzo wiele. Jednak niezwykłą wartością niniejszej książki jest bogactwo wykorzystanych wyników badań naukowych prowadzonych na całym świecie.
Wychodzi ona naprzeciw oczekiwaniom stawianym wiedzy opartej na dowodach naukowych. Dowodów tych czytelnicy znajdą bardzo wiele. Dotyczą one na przykład zagadnień związanych z neuronalnymi mechanizmami aktywności fizycznej, neurofizjologią wysiłku fizycznego, konstrukcją programów interwencyjnych wspierających aktywność fizyczną, jak też podstawowych treści związanych z psychologią aktywności fizycznej, emocjami, nastrojem czy depresją.
Niniejsza publikacja kierowana jest zatem do środowiska akademickiego – studentów i pracowników – zajmujących się człowiekiem w wymiarze jego aktywności fizycznej i zdrowia psychicznego. Z całą pewnością skorzystają z niej wiele osoby studiujące psychologię, wychowanie fizyczne, sport, zdrowie publiczne i ci wszyscy, dla których aktywność fizyczna jest fundamentem zachowania zdrowia.
Delirum, to książka, która pozwala poznać problem majaczenia, a także zrozumieć człowieka, którego zagubiła choroba. Może się ona stać drogowskazem dla pracowników szpitali, którzy w swojej praktyce opiekują się takimi pacjentami. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i inni członkowie zespołów terapeutycznych, na co dzień borykają się z problemami, które dotykają osób z delirium w różnych grupach wiekowych. Ważna jest edukacja tych grup, ponieważ zaburzenie to dotyka ponad 50% pacjentów oddziałów pooperacyjnych. Treści przeplatane są wskazówkami i poradami, które mogą pomóc w zrozumieniu pacjenta.
Książka Delirium jest skierowana do każdej osoby pracującej z pacjentami zagrożonymi majaczeniem. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy, rehabilitanci, dietetycy i inni członkowie zespołów terapeutycznych, na co dzień borykają się z trudnymi pacjentami, których dotyka delirium. Należy pamiętać, że również pacjenci i ich rodziny z powodzeniem poradzą sobie ze zrozumieniem tematyki. Ważna jest edukacja tych grup, ponieważ delirium dotyka ponad 50% pacjentów w oddziałach pooperacyjnych, a każdy znać może nagle stać się takim pacjentem. Pacjent w delirium jest zagubiony i często dopiero kontakt z rodziną może pomóc mu zrozumieć to, co się stało.
Zapraszam do lektury
Obecne 14. wydanie Neurologii Merritta w pełni zaktualizowano; dokonano obszernych zmian i uzupełnień, aby odzwierciedlić postęp, jaki dokonał się w ostatnich latach w badaniach nad chorobami neurologicznymi. Uwzględniono nowe i wyłaniające się sposoby leczenia chorób, w odniesieniu do których nie istniała wcześniej skuteczna farmakoterapia. Nowe materiały uwzględniają uaktualnione dane na temat metod obrazowania i leczenia interwencyjnego w udarze mózgu, najnowsze leki wprowadzone do terapii migreny, padaczki i stwardnienia rozsianego, a także nowe rozdziały na temat opieki neurologicznej w krajach rozwijających się, neurologicznych następstw COVID-19, encefalopatii w przebiegu sepsy, a także medycyny uzależnień.
Inne wprowadzone zmiany to dalsza ewolucja unikatowej i kolorowej oprawy graficznej, jeszcze więcej algorytmów, diagramów oraz ilustracji. Główną ideą, która przyświecała nam z myślą o naszych Czytelnikach, było dostarczenie im uporządkowanych i bogatych w dane kliniczne informacji w sytuacjach, w których będą ich potrzebować – przy łóżku pacjenta, w gabinecie, a nawet podczas wirtualnych sesji klinicznych. Wprawdzie Internet jest pełen wiadomości, ale to Neurologia Merritta zawiera informacje przygotowane przez ekspertów – spójne i godne zaufania.
Jeszcze 30 lat temu neurologia była uważana za dziedzinę o doskonałej diagnostyce, lecz ograniczonych możliwościach terapeutycznych. Od tego czasu nastąpiły wielkie zmiany. Pojawiły się nie tylko skuteczne terapie wielu chorób neurologicznych, ale również z dużą dynamiką następuje rozwój możliwości naukowego potwierdzenia metod leczenia.W udarze mózgu główne postępy terapeutyczne dotyczą trombektomii u pacjentów z niedrożnością dużych tętnic zaopatrujących mózgowie, a w przypadku migotania przedsionków stosowania doustnych leków przeciwzakrzepowych, niebędących antagonistami witaminy K. W epilepsji pojawiły są zarówno nowe leki przeciwpadaczkowe, jak i lepsza terapia stanu padaczkowego, oparta na dowodach naukowych. Stwardnienie rozsiane wraz z innymi obszarami neuroimmunologii jest zagadnieniem o ekstremalnej dynamice, każdego roku następuje dopuszczenie do leczenia dwóch bądź trzech nowych substancji o działaniu immunomodulującym. Po raz pierwszy dostępne są również terapie postaci przewlekle postępującej stwardnienia rozsianego. W chorobie Parkinsona opracowano nowe metody leczenia zaawansowanych stadiów schorzenia. W przypadku migreny nowe podejście terapeutyczne w jej profilaktyce stanowią przeciwciała monoklonalne przeciwko CGRP.Wynika z tego konieczność publikacji aktualnych podręczników dotyczących terapii neurologicznych, przedstawiających najnowszy stan wiedzy. Taką rolę spełnia Leczenie w Neurologii.W książce: najważniejsze informacje, zalecenia i ostrzeżenia (oznaczone Uwaga) oparte na dowodach naukowych, krótkie opisy zasad postępowania. odpowiednio dobrane algorytmy i tabele umożliwiające szybki przegląd informacji. Publikacja przeznaczona dla neurologów, rezydentów, internistów i lekarzy rodzinnych.
Praktyczny przewodnik dla lekarzy psychiatrów, psychologów klinicznych oraz psychoterapeutów, omawiający krok po kroku leczenie szerokiego zakresu zaburzeń nastroju, w szczególności zaburzeń depresyjnych, oraz dostarczający niezbędnych narzędzi terapeutycznych. Wszystkie opisane metody zostały dogłębnie przetestowane w szeroko zakrojonych badaniach klinicznych i są poparte wieloletnimi doświadczeniami autorów.
Renomowana rada naukowa, składająca się z wybitnych specjalistów, zapewnia publikacji najwyższe standardy i najskuteczniejsze dostępne obecnie metody terapii.
W PUBLIKACJI M.IN.:
• opis strategii radzenia sobie z obniżonym nastrojem oparty na zasadach wielopłaszczyznowej terapii poznawczo-behawioralnej;
• praktyczne i poparte dowodami rozwiązania;
• sposoby monitorowania pacjentów.
Choroby skóry i uszu są często spotykanymi problemami w praktyce lekarza weterynarii małych zwierząt. Zmiany skórne wyglądają podobnie w różnych schorzeniach dermatologicznych i dlatego w rozpoznawaniu istotne jest logiczne podejście diagnostyczne uwzględniające ważne informacje wynikające z wywiadu i rozmaite badania możliwe do wykonania w miejscu opieki nad pacjentem, które mogą być pomocne w podejmowaniu decyzji terapeutycznych. Jako że odpowiedź na leczenie zależy od odpowiedniej identyfikacji przyczyny pierwotnej, ważne jest systematyczne podejście diagnostyczne „krok po kroku”.
Celem podręcznika Dermatologia psów i kotów jest skupienie się na istotnych klinicznie aspektach chorób dermatologicznych, podanych w przystępnej formie przyjaznej dla czytelnika.
Z Przedmowy
Książka ta ma na celu pomóc lekarzom w zaplanowaniu diagnostyki różnicowej w problemach rynologicznych, które napotykają w swojej praktyce w ambulatoriach, szpitalach lub na SOR. Autorzy omawiają prezentacje kliniczne i sposoby leczenia, uzupełniając je zdjęciami badań i procedur, aby ułatwić lekarzom ustalenie rozpoznania.
Książka zawiera zwięzłe opisy i podkreśla kluczowe plany leczenia najczęstszych schorzeń w zakresie nosa i zatok.
Łatwy do czytania i bogato ilustrowany odpowiednimi zdjęciami klinicznymi i schematami podręcznik Choroby nosa i zatok przynosowych będzie niezbędnym źródłem informacji dla otolaryngologów, lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarek i studentów.
Przedmowa
Ból należy do podstawowych objawów w medycynie, a jego skuteczne leczenie jest jednym z najważniejszych wyzwań dla współczesnej medycyny. Zwłaszcza ból przewlekły,
przetrwały lub nawracający jest znaczącym problemem nie tylko dla pacjentów, ale także dla systemów opieki zdrowotnej.(...)
Autor w sposób bardzo przystępny, acz niezwykle dokładny opisuje współcześnie stosowane postępowanie diagnostyczne oraz lecznicze, z uwzględnieniem zarówno uwarunkowań
anatomicznych, jak i korelacji wyników badań diagnostycznych z obrazem klinicznym danego przypadku.
Dlatego też przekazując do rąk Czytelników podręcznik Ból głowy i twarzy z serii Medycyna bólu. Analiza przypadków klinicznych dr. S.D. Waldmana, jestem głęboko przekonany, że da on lekarzowi klinicyście możliwość zapoznania się z procedurami diagnostycznymi i terapeutycznymi stosowanymi w zespołach bólowych głowy i twarzy, również tych trudnych diagnostycznie. Podręcznik ten jest adresowany przede wszystkim do lekarzy zajmujących się na co dzień leczeniem chorych cierpiących z powodu ostrego lub przewlekłego bólu, głównie anestezjologów, neurologów. Mam jednakże nadzieję, że lektura tej książki będzie pomocna także lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej w ich codziennej pracy z chorymi.
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Wordliczek (Przedmowa)
Uwolnienie od bólu, poprawa mobilności, rozbudowa masy mięśniowej to tylko niektóre z długiej listy korzyści, które można osiągnąć dzięki fizjoterapii.
W książce Fizjoterapia małych zwierząt. Od rozpoznania do planu terapeutycznego omówiono całościowo proces leczenia – od badania klinicznego, przez rozpoznanie, do sporządzenia planu terapii.
Autorka dzieli się z czytelnikami swoim doświadczeniem w tworzeniu indywidualnych planów fizjoterapii i koncepcji szkoleniowych dzięki wskazówkom i analizom przypadków. Przedstawia różne metody i techniki terapii wraz z przykładami ich zastosowania.
Wszystkie ruchy są doskonale zilustrowane i mogą być natychmiast zaimplementowane w praktyce klinicznej z pacjentem.
Podręcznik skierowany jest nie tylko do osób, które już zajmują się fizjoterapią małych zwierząt, ale również do tych, które chciałyby zapoznać się z tą dziedziną od podstaw.
Zdjęcie RTG klatki piersiowej należy do najczęściej zlecanych badań diagnostycznych.Choć istnieje wiele specjalistycznych podręczników, niewiele z nich jest przeznaczonych dla osób rozpoczynających naukę interpretacji obrazu RTG klatki piersiowej.Ta książka ma wypełnić tę lukę, aby ocena zdjęcia klatki piersiowej była jak najprostsza.W OBECNYM WYDANIU:nowy rozdział na temat wyboru właściwego badania radiologicznego klatki piersiowej i sposobu jego przeprowadzeniaprzykłady oczywistych i dyskretnych zmian radiologicznychobrazy TK i ich korelacja ze zdjęciami RTGdawki promieniowania X i wskazania do diagnostyki radiologicznejobjawy COVID-19 na zdjęciu RTG klatki piersiowejobrazowanie w okresie ciążytest pozwalający sprawdzić swoją wiedzę
Dermatologia pediatryczna Bernarda A. Cohena to niezwykle praktyczna, bogata wizualnie publikacja poświęcona chorobom skóry u dzieci. Dzięki algorytmom diagnostycznym, wysokiej jakości materiałowi ilustracyjnemu i zwięzłemu tekstowi, napisanemu przez wiodące autorytety w tej dziedzinie, podręcznik stanowi doskonałą pomoc w praktyce klinicznej, a także w przygotowaniu do egzaminów.Praktyczną wartość tego dzieła podnosi bardzo bogata i oryginalna dokumentacja fotograficzna, która stanowi podstawę zdobywania i doskonalenia naszej wiedzy dermatologicznej. Podręcznik o wysokim poziomie naukowym i edytorskim zawiera zwięzłe opisy chorób skóry, włosów i błon śluzowych, a także zagadnień z psychodermatologii dziecięcej oraz przydatne wskazówki, także w postaci tabel, dotyczące ich patogenezy, diagnostyki, różnicowania i leczenia.Dodatkową wartość stanowią zamieszczone na końcu każdego z rozdziałów praktyczne algorytmy podsumowujące właściwą diagnostykę różnicową.Mam nadzieję, że to kolejne wydanie ze względu na ogromne walory praktyczne i interdyscyplinarne zostanie dobrze przyjęte nie tylko przez lekarzy dermatologów i pediatrów, ale również przez lekarzy rodzinnych, podstawowej opieki zdrowotnej i studentów medycyny.prof. dr hab. n. med. Andrzej KaszubaW PODRĘCZNIKU: prawie 1000 wspaniałych fotografii (100 nowych lub zaktualizowanych), zrównoważonych zwięzłym opisem uwidocznionych zmian najnowsze osiągnięcia naukowe i kliniczne w dermatologii pediatrycznej, w tym nowe warianty chorób naczyniowych, malformacji naczyniowych i zmian barwnikowych u niemowląt i dzieci liczne tabele podsumowujące i algorytmy diagnostyki różnicowej
W książce przedstawiono prawdziwe przypadki zapalenia błony naczyniowej oka z całego spektrum chorób zapalnych, zespołów maskujących, schorzeń idiopatycznych, chorób zapalnych
z objawami ogólnoustrojowymi oraz chorób dotyczących wieku dziecięcego. Dużą wartością publikacji jest bardzo czytelny, łatwy do zrozumienia i zapamiętania informacji układ prezentowanej treści: opis przebiegu choroby na podstawie wywiadu i badania przedmiotowego, omówienie procesu diagnostycznego i postępowanie terapeutyczne. Przeanalizowano także bardziej złożone przypadki, których leczenie nie postępuje zgodnie z przewidywaniami, skłaniając do ponownego rozważenia diagnozy lub postępowania.
Publikacja jest skierowana do okulistów, specjalizujących się w diagnozowaniu i leczeniu zapalenia błony naczyniowej, ale także do rezydentów i lekarzy na każdym etapie praktyki okulistycznej i w gabinetach lekarzy rodzinnych.
W książce m.in.:
• ponad 80 prawdziwych, często nietypowych przypadków zapalenia błony naczyniowej
• unikalne sytuacje kliniczne odzwierciedlające codzienną praktykę kliniczną
• metody obrazowania diagnostycznego, w tym optyczna koherentna tomografia (OCT), angiografia optycznej koherentnej tomografii (OCTA), angiografia fluoresceinowa (FA) i angiografia z użyciem zieleni indocyjaninowej (ICGA)
• algorytmy diagnostyczne ułatwiające podjęcie decyzji odnośnie do leczenia, również w sytuacjach, gdy stan pacjenta nie poprawia się zgodnie z oczekiwaniami
• liczne fotografie, m.in. dna oka i odcinka przedniego błony naczyniowej
• bardzo czytelny układ
• informacje na temat dziecięcego zapalenia błony naczyniowej oka
• zespoły maskujące i wiele innych.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?