• Prawidłowe, bezpieczne, szybkie pozycjonowanie pacjenta podczas najczęściej wykonywanych badań radiograficznych
• Około 200 zwykle stosowanych projekcji
• Znakomite przygotowanie do egzaminów i praktyki klinicznej
Publikacja stanowi nieodzowną pomoc podczas wykonywania badania, ograniczając konieczność jego powtarzania ze względu na złe ustawienie pacjenta lub dobranie niewłaściwych parametrów.
Zawarto w niej m.in.:
• procedury i praktyczne wytyczne dotyczące pozycjonowania radiograficznego
• omówienie technik radiograficznych
• zaktualizowane fotografie pozycjonowania z uwzględnieniem informacji dotyczących punktu padania promienia centralnego i jego przebiegu
• parametry ekspozycji
• zasady automatycznej kontroli ekspozycji (AEC)
• wytyczne dotyczące ochrony radiologicznej pacjentów
• zakresy stosowania napięcia anodowego [kV]
• czasy ekspozycji na promieniowanie
• dodatkowe projekcje Bernageau i Zanca wykonywane w przypadku patologii barku i urazów
Podręcznik został napisany przez znanych w kraju i za granicą fizjologów z wiodących polskich Uniwersytetów Medycznych. Prawie wszyscy autorzy są lekarzami, dlatego książka zawiera wiele odniesień do zagadnień klinicznych. Treści zawarte w tym podręczniku uwzględniają najnowsze istotne osiągnięcia uzyskane dzięki technikom biologii molekularnej i genetyki, co pozwala na poznanie wielu mechanizmów na poziomie subkomórkowym czy wręcz molekularnym. Wiedza taka będzie niezwykle przydatna dla zrozumienia, często bardzo złożonych, mechanizmów współczesnych i przyszłych strategii terapeutycznych.Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów kierunków medycznych, takich jak pielęgniarstwo, położnictwo, farmacja, dietetyka, fizjoterapia i nauki o zdrowiu. Najważniejsze informacje są w niej przedstawione w bardzo zwarty i przystępny sposób. Ze względu na te cechy może stać się również niezwykle użyteczna dla studentów kierunku lekarskiego, na przykład dla szybkiego powtórzenia materiału przed egzaminem.Studenci kierunków związanych z kulturą fizyczną i sportem znajdą w podręczniku szczególnie przydatny im rozdział dotyczący fizjologii wysiłku fizycznego.Z przedmowyProf. dr hab. n. med. Joanna Lewin-Kowalik
Czy chciałbyś wiedzieć więcej o swoim ciele niż widzisz gołym okiem?Pomóc w tym może Memorix Histologia podręcznik stworzony z myślą o studentach, dla których ważne jest przyswojenie i zapamiętanie najważniejszych informacji po to, aby wykorzystać je w przyszłej praktyce klinicznej.Najważniejsze cechy charakterystyczne tej publikacji sprawiają, że nauka histologii staje się łatwiejsza:nowoczesny designsyntetyczna i uporządkowana formadydaktyczne podejściekorelacje funkcjonalne, rozwojowe i kliniczne wsparte schematami, rycinami, tabelami, algorytmamiuwagi i odniesienia kliniczne, które pomagają w praktycznym zastosowaniu teoretycznej wiedzy histologicznejobrazy pochodzące z mikroskopów świetlnego i elektronowego oraz transmisyjnego mikroskopu elektronowegociekawostki wzbogacające treść i mające na celu zwiększenie zainteresowania histologiąalgorytm decyzyjny objaśniający praktyczne różnice i opisy preparatów histologicznychmożliwość efektywnego powtórzenia przerobionego materiału przed zaliczeniami i egzaminami dzięki pytaniom sprawdzającym
KRYTERIA DIAGNOSTYCZNE ZABURZEŃ PSYCHICZNYCH DSM-5-TR
najlepsze źródło w diagnostyce i klasyfikacji zaburzeń psychicznych
Podręcznik KRYTERIA DIAGNOSTYCZNE ZABURZEŃ PSYCHICZNYCH DSM-5-TR jest najbardziej kompleksowym i aktualnym źródłem informacji, dostępnym dla lekarzy psychiatrów, psychoterapeutów, psychologów, klinicystów i badaczy zajmujących się zdrowiem psychicznym.
Nad kolejnym uaktualnieniem kryteriów dotyczących czynników ryzyka rozwoju zaburzeń psychicznych, ich przebiegu, diagnostyki różnicowej, uwarunkowań kulturowych i czynników prognostycznych pracowało ponad 200 ekspertów z danej dziedziny.
W publikacji dodano i omówiono klasyfikację zaburzenia przedłużającej się żałoby, zawarto nowe kody do sygnalizowania i monitorowania zachowań samobójczych oraz w pełni zaktualizowane kody ICD-10-CM.
Praktyczne źródło informacji o wszystkich aspektach ultrasonografii małych zwierząt
Diagnostyka ultrasonograficzna małych zwierząt zawiera niezbędne wiadomości na temat podstawowych zasad ultrasonografii w praktyce klinicznej lekarza weterynarii małych zwierząt. Uporządkowana organizacja rozdziałów, aktualne informacje dotyczące technik i osiągnięć w tej dziedzinie, a także obrazy anatomiczne i patologiczne towarzyszące obrazom ultrasonograficznym sprawiają, że podręcznik jest cennym źródłem informacji zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych ultrasonografistów, a także dla studentów weterynarii. Dodatkową pomocą są filmy dostępne online, ukazujące techniki badania poszczególnych struktur.
Celem tego atlasu jest zapoznanie lekarzy weterynarii praktyki ogólnej z patologią narządu wzroku w stopniu umożliwiającym szybkie rozpoznanie i zidentyfikowanie struktur objętych procesem chorobowym w obrębie gałki ocznej.
Każde zdjęcie opatrzone jest definicją danej jednostki chorobowej oraz opisem, który umożliwia jej rozpoznanie i zlokalizowanie. Książka ta zawiera również wiele informacji na temat przebiegu choroby, rozpoznania, leczenia, rokowania, predyspozycji rasowych itp.
Wszystkie zdjęcia w tym atlasie stanowią ilustrację przypadków rzeczywistych pacjentów, dlatego niektóre są proste w interpretacji, podczas gdy inne wymagają więcej wysiłku, aby dokładnie rozpoznać problem.
Podręcznik Współczesna protetyka stomatologiczna autorstwa profesora Stanisława Majewskiego to niezwykle cenna propozycja dydaktyczna. Zawiera wszystkie aspekty wiedzy teoretycznej i niezbędne wiadomości z zakresu praktyki klinicznej, potrzebne do rozpoczęcia świadomego wykonywania terapii protetycznej. Autor zwraca szczególną uwagę na fakt, iż protetyka stomatologiczna to nie tylko uzupełnienie braków zębowych, ale przede wszystkim diagnostyka, planowanie i wykonanie w aspekcie całościowej rehabilitacji narządu żucia, zmierzającej do poprawy jakości życia pacjenta.
Podręcznik podzielony jest na cztery części, w których kolejno zawarto wiadomości z zakresu podstaw teoretycznych, podstawowej praktyki klinicznej oraz leczenia specjalistycznego w wybranych jednostkach chorobowych i, co niezmiernie istotne, zarys kluczowych zagadnień z zakresu współczesnych technologii wykonawstwa laboratoryjnego i materiałoznawstwa. Wszystkie rozdziały zawierają uaktualnioną wiedzę opartą na faktach naukowych i, co ważne, zaczerpniętych nie tylko ze źródeł literaturowych, lecz także będących wynikiem własnych badań naukowych i doświadczeń z długoletniej praktyki Autora. Dzieło dodatkowo wzbogacają liczne ilustracje, czytelne schematy, zestawienia tabelaryczne i dokumentacja fotograficzna. Warto zauważyć, iż protetyka stomatologiczna pod względem wykonawczym przeżywa obecnie rewolucję technologiczną. Dotyczy to zarówno nowych metod diagnostycznych i zabiegowych oraz technologii laboratoryjnych, a w tym nowych działów tego przedmiotu, takich jak: implantoprotetyka, protetyka senioralna, a także najnowszych technologii cyfrowych w diagnostyce, planowaniu i terapii oraz technice dentystycznej – co zostało w pełni uwzględnione w dodatkowych rozdziałach tego wydania. Wciąż nowe osiągnięcia i nowe metody wzbogacające dotychczasowy zakres protetyki stomatologicznej to zdaniem Autora zobowiązanie do ustawicznego kształcenia, realizowanego wraz z postępem technologicznym, przy czym w postępowaniu praktycznym każda nowa metoda powinna być wprowadzona ewolucyjnie, z zachowaniem rozsądnego krytycyzmu. I choć jest faktem, że dzięki nowym osiągnięciom w nauce i technice możemy widzieć więcej, pracować dokładniej i w konsekwencji uzyskać lepsze efekty leczenia, to jednak – jak słusznie podkreśla Pan Profesor – istotne jest, by umiejętnie korzystać z tych zdobyczy, jednocześnie respektując podstawowe zasady sztuki i etyki lekarskiej w diagnostyce, planowaniu i realizacji leczenia protetycznego. Podręcznik ten powinien być wykorzystany na wszystkich etapach edukacji stomatologicznej, zarówno w dydaktyce przeddyplomowej, jak i podyplomowej. Jego uniwersalność wynika bowiem z faktu, iż traktuje przedmiot protetyka stomatologiczna w ujęciu całościowym. Jest to pozycja unikalna, ponieważ odnosi się do wszystkich niezbędnych aspektów współczesnej protetyki stomatologicznej – jest przystępnym opisem obecnie stosowanych metod postępowania protetycznego (tak w części klinicznej, jak i laboratoryjnej), zmierzającego do przywrócenia sprawności układu stomatognatycznego, zarówno w aspekcie funkcjonalnym, jak i estetycznym, przez co skutecznie poprawiającym jakość życia leczonych pacjentów. Gorąco polecam studentom i lekarzom, a także nauczycielom akademickim.
Z Przedmowy prof. dr hab. n. med. Teresy Sierpińskiej,
Konsultant Krajowej w dziedzinie protetyki stomatologicznej
Dzięki ponad 400 wysokiej jakości zdjęciom, przejrzystym ilustracjom anatomicznym i dokładnym opisom, publikacja poświęcona stomatologii weterynaryjnej kotów może być wizualnym przewodnikiem umożliwiającym lepsze zrozumienie, szybką identyfikację i leczenie chorób jamy ustnej i zębów u tego gatunku w codziennej praktyce lekarza weterynarii. Przejrzysta i powtarzalna struktura materiału: etiologia, cechy kliniczne i diagnostyczne składa się na format, który umożliwia czytelnikowi szybkie wyszukiwanie wiadomości, a zestawienie kilku rodzajów obrazów (np. zdjęć i odpowiadających im zdjęć RTG) umożliwia wielowymiarowy wgląd w prezentowany materiał.
Podręcznik Resuscytacja noworodka stanowi podstawę Programu Resuscytacji Noworodków (Neonatal Resuscitation Program ®, NRP®). Zawarte w nim rekomendacje opublikowane w 2020 r. zostały przygotowane przez członków Międzynarodowego Komitetu Resuscytacji (ILCOR) we współpracy z Amerykańską Akademią Pediatrii i Amerykańskim Towarzystwem Kardiologicznym na podstawie dowodów naukowych.
Jest to już drugie polskie wydanie wznowione po 10 latach. Rozrosła się jego zawartość – z dziewięciu lekcji w poprzednim wydaniu do czternastu lekcji w aktualnym. W nowych lekcjach omówiono między innymi resuscytację prowadzoną poza salą porodową i zasady poprawy jakości pracy zespołów resuscytacyjnych.
W podręczniku podkreślono wagę właściwego przygotowania do podjęcia resuscytacji, skutecznej wentylacji i sprawnej współpracy w zespole. Wskazano, że w przypadku pacjenta, jakim jest noworodek, należy skoncentrować się na dostatecznej i odpowiedniej wentylacji, co pozwoli na przywrócenie wydolnej czynności serca. Zamieszczono w nim również scenariusze postępowania w poszczególnych fazach procesu resuscytacji, pamiętając o wykorzystaniu znajomości zasad ergonomii pracy.
Najczęściej, bo w 90% przypadków, proces adaptacji do samodzielnego życia po urodzeniu przebiega samoistnie i dziecko może zostać podane swojej mamie do kontaktu skóra do skóry. Pozostałe 10% noworodków wymaga pomocy, aby zacząć oddychać. Przeważnie wystarczy delikatna stymulacja, ale u noworodków urodzonych przedwcześnie, z wadami rozwojowymi i innymi patologiami wewnątrzmacicznymi może być konieczna pełna, profesjonalna resuscytacja jako warunek możliwości przeżycia. Potrzeby resuscytacji nie zawsze da się przewidzieć, a więc konieczna jest stała gotowość do podjęcia skutecznego działania. Polską specyfiką jest niepokojąco wysoki odsetek cięć cesarskich (47,5% w roku 2022 wg danych GUS). Nie jest to optymalna droga porodu i może utrudniać pozbycie się wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych płodu, co powoduje zaburzenia oddychania po urodzeniu. W takich przypadkach niezbędna jest natychmiastowa pomoc doświadczonego zespołu resuscytacyjnego. Inny problem, który dotyczy małych oddziałów szpitalnych o niewielkiej liczbie urodzeń, to rzadka konieczność podejmowania resuscytacji, co przesądza o pozbywaniu się biegłości w jej prowadzeniu.
Liczę na to, że ten pięknie wydany podręcznik przyczyni się do tego, że personel oddziałów noworodkowych, położniczych i pediatrycznych będzie doskonalił umiejętność resuscytacji i pozostanie w stałej gotowości do jej sprawnego przeprowadzenia w sytuacji tego wymagającej.
Prof. dr hab. med. Ewa Helwich
Konsultant w Instytucie Matki i Dziecka
Konsultant Krajowy w dziedzinie neonatologii
Wraz z rozwojem ultrasonografii znacznie poszerzył się zakres schorzeń diagnozowanych i monitorowanych za jej pomocą. Gwałtowny wzrost zainteresowania tą metodą obrazowania, chociaż ułatwia i przyspiesza proces diagnostyczny, w rękach niedoświadczonego lub niewystarczająco wyszkolonego operatora może wprowadzać dezorientację, a nawet utrudniać ustalenie rozpoznania.
Celem autorów tej książki jest dostarczenie wsparcia początkującym diagnostom, zwłaszcza jeżeli chodzi o zakres stosowania i ograniczenia tej metody obrazowania, a także przedstawienie praktycznych zasad wykonywania badania. W publikacji omówiono cechy ultrasonograficzne typowych zmian patologicznych, a także informacje uzupełniające dotyczące obrazu klinicznego najczęściej spotykanych chorób oraz możliwości ich leczenia. Książka zawiera również liczne wskazówki, mogące pomóc diagnoście w postępowaniu z trudniejszymi przypadkami.
w tym wydaniu:
zaktualizowane obrazy odzwierciedlające postęp technologiczny ultrasonografii
nowe informacje na temat diagnostyki ultrasonograficznej miednicy męskiej, w tym jąder
całkowicie zmieniony rozdział poświęcony ultrasonografii dziecięcej
rozszerzone i zaktualizowane sekcje dotyczące ultrasonografii endoskopowej do oceny trzustki, FAST i obrazowania przewodu pokarmowego
zaktualizowane rozdziały dotyczące diagnostyki ultrasonograficznej wątroby i dróg żółciowych
Diagnostyka radiologiczna w weterynarii to kompleksowe źródło informacji obejmujące zasady przeprowadzania diagnostyki radiologicznej i interpretacji uzyskanych wyników. Omawianym zagadnieniom towarzyszą wysokiej jakości obrazy radiograficzne, USG, MR i TK. Przyjazne dla użytkownika wskazówki pomagają rozwijać podstawowe umiejętności w zakresie ułożenia pacjenta, technik radiograficznych i środków bezpieczeństwa, różnicowania prawidłowych i nieprawidłowych warunków anatomicznych, właściwej interpretacji radiogramów oraz alternatywnych metod obrazowania. Aktualne, 7. Wydanie zostało gruntownie zmienione i zawiera najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie, a także dodatkowe informacje na temat środków kontrastowych i radiografii stomatologicznej.
W nowym wydaniu:
• Rozdział poświęcony środkom kontrastowym w tomografii komputerowej i rezonansie magnetycznym.
• Informacje na temat obrazowania cyfrowego pomagające zrozumieć najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie.
• Rozdział poświęcony radiologii stomatologicznej.
• Rozdział poświęcony obrazowaniu MR kręgosłupa zawierający najnowsze informacje na temat diagnostyki chorób rdzenia kręgowego za pomocą tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.
• Omówienie procedur obrazowania ultrasonograficznego, takich jak ezofagogram, badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, urografia wydalnicza i cystografia oraz jak te procedury są wykonywane w dzisiejszej praktyce.
Podręcznik Biologia molekularna nowotworów w praktyce klinicznej przeznaczony jest dla lekarzy, studentów medycyny, biologii, biotechnologii i kierunków pokrewnych, a także pracowników przemysłu farmaceutycznego, zainteresowanych poszerzeniem wiedzy na temat procesu transformacji komórki prawidłowej w nowotworową i teoriami wyjaśniającymi złożone zależności między nimi. Informacje w nim zawarte umożliwiają zrozumienie możliwości zastosowania tej wiedzy w opracowywaniu nowych metod diagnostycznych i terapeutycznych w walce z chorobą. W ostatnich latach obserwujemy ciągły rozwój wiedzy z zakresu biologii molekularnej nowotworów. Zmiany te zostały uwzględnione w najnowszym, piątym już wydaniu tego podręcznika, gdzie oprócz omówienia podstawowych pojęć zaprezentowano nowe teorie i aktualizację koncepcji wcześniejszych.
W NOWYM WYDANIU:
• wykorzystanie błędów w transkrypcji i alternatywnym składaniu (splicingu) RNA jako nowego źródła neoantygenów do szczepionek
• zastosowanie sztucznej inteligencji
• pozachromosomowe koliste DNA, stanowiące główne źródło ekspresji onkogenów i heterogenności nowotworu
Precyzyjne elementy retencyjne (PER) sąod wielu lat stosowane we współczesnej protetyce stomatologicznej. Mająone na celu poprawęestetyki, funkcjonalności oraz komfortu pacjentów w użytkowaniu protez ruchomych.
W publikacji omówiono m.in. :
kwalifikacjęi przygotowanie pacjenta
kanony estetyczne w stomatologii
analizęfunkcjonalno-estetyczną
wskazania do stosowania, wady i zalety protez per
rozwiązania protetyczne
leczenie kompleksowe przy obniżonej wysokości zwarcia
rodzaje, wady i zalety precyzyjnych elementów retencyjnych
korony teleskopowe
protezy overdenture
zatrzaski kulkowe
teleskopy
belki
montowanie łuku twarzowego
wycisk sytuacyjny
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?