PIERWSZY PODRĘCZNIK BSAVA, DOTYCZĄCY PRAKTYKI KLINICZNEJ KOTÓW
Konieczność stworzenia tego rodzaju podręcznika była w pełni oczywista, ponieważ już wiele lat temu koty wyparły psy w roli najczęściej utrzymywanych w domach zwierząt towarzyszących. Nigdy zatem wcześniej wiedza dotycząca kotów, ich chorób i ich leczenia nie była tak istotna.
W podręczniku omówiono najważniejsze zasady efektywnej praktyki klinicznej kotów, w tym technikę obchodzenia się z pacjentami, podstawy badania fizykalnego oraz zadbanie o to, by lecznica weterynaryjna stała się dla kocich pacjentów miejscem przyjaznym. Przedstawiono złote standardy profilaktyki zdrowotnej na różnych etapach życia kotów oraz podstawy terapii u tego gatunku. Rozdziały dotyczące określonych zaburzeń zdrowotnych obejmują diagnostykę i wstępne postępowanie w stanach nagłych oraz analizę częstych objawów, takich jak wyłysienia, nadmierne pragnienie i napady padaczkowe.
W ostatniej części książki skoncentrowano się na poszczególnych układach i szczegółowo przedstawiono postępowanie w przebiegu powszechnie spotykanych u kotów chorób. Wiedza zawarta w podręczniku jest wystarczająca, aby każdy lekarz mógł poradzić sobie z często występującymi u kotów problemami zdrowotnymi i by w razie potrzeby wiedział, kiedy rozważyć skierowanie pacjenta do ośrodka specjalistycznego, a także jak postępować w obliczu ograniczeń finansowych ze strony klienta.
Unikalną cechą podręcznika jest obecność skrótowych przewodników tematycznych, w których można znaleźć praktyczne informacje, dotyczące procedur medycznych i sposobów leczenia, przedstawione w formie prostych instrukcji objaśniających krok po kroku, co należy robić w danej sytuacji.
Publikacja ta ma ogromną wartość praktyczną. Dzięki wspaniałym ilustracjom i wielu pomocnym wskazówkom i odnośnikom książka ta jest wprost stworzona do roli najbardziej poczytnej pozycji, która powinna się znaleźć w podręcznej bibliotece każdej lecznicy weterynaryjnej.
Książka nie zawiera żadnych szczegółowych rozważań patogenetycznych, nie zastanawiałem się także nad ewentualnymi powiązaniami pomiędzy różnymi rodzajami depresji. Nie dlatego, że nie jest to ważne, ale nie taki cel sobie postawiłem. Chodziło mi przede wszystkim o bardzo praktyczny aspekt planowania konkretnych działań leczniczych. Byłbym szczęśliwy, gdyby moje rozważania pomogły lekarzom, a zwłaszcza ich pacjentom.
Za sprawą ICD-11 wkrótce pożegnamy zaburzenia afektywne, zamieniając je na bardziej swojsko brzmiące zaburzenia nastroju, ale istota sprawy nie ulegnie zmianie i nadal kilka czy kilkanaście procent społeczeństwa stanowić będą osoby pogrążone w mroku, oczekujące na to, że ich przewodnicy będą umieli sensownie oświecić im drogę.
Z Zakończenia
W książce znajdziemy opisy typowych trudnych rozmów i sytuacji z pacjentami, które mogą pojawić się w codziennej praktyce zarówno doświadczonych, jak i początkujących psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów.
Publikacja ta może okazać się pomocna również lekarzom rodzinnym i neurologom, a także opiekunom osób z zaburzeniami psychicznymi, którzy często spotykają się z problematycznym zachowaniem swoich podopiecznych.
W publikacji m.in.:
opisy i analiza przypadków,
przykładowe dialogi,
wskazówki, jak kształtować relacje terapeutyczne z pacjentami oraz jak dążyć do zrozumienia pacjenta i jego dysfunkcyjnego zachowania,
propozycje postępowania,
omówienie efektywnych metod pracy z pacjentami cierpiącymi na ostre objawy psychiczne, uzależnionymi lub zagrożonymi próbą samobójczą.
Wstyd jest powszechną i bolesną emocją, która często pojawia się w codziennym życiu i może przyczyniać się do powstania zaburzeń psychicznych, skłaniających ludzi do szukania odpowiedniego leczenia. Doświadczenie wstydu jest zazwyczaj intensywne i przytłaczające, ponieważ wzbudza poczucie bycia złym, bezwartościowym lub zasługującym na pogardę. Często powiązany jest z uczuciem bezsilności, małości, bycia wystawionym na widok publiczny i chęci zniknięcia.
Wstyd jest nie tylko czynnikiem leżącym u podstaw wielu problemów, z powodu których klienci szukają pomocy u psychoterapeuty. Może on pojawiać się także podczas terapii, przy omawianiu intymnych szczegółów swojego życia.
Jeśli terapeucie nie uda się rozpoznać wstydu u klienta, bardzo prawdopodobne, że związane ze wstydem problemy nadal będą się utrzymywać. Ponadto osoby, które w trakcie terapii doświadczają nieuświadomionego wstydu, mogą się czuć niezrozumiane, co będzie powodem braku skuteczności terapii lub przedwczesnego jej zakończenia.
Celem tej książki jest dostarczenie terapeutom wskazówek, jak radzić sobie ze wstydem u swoich pacjentów. Omówiono w niej wszystkie aspekty wstydu, m.in. to, jak się rozwija, w jaki sposób jest powiązany z zaburzeniami psychicznymi, jak go rozpoznać i jak pomóc klientom rozwiązać problemy z nim związane. Eksperci, którzy podczas sesji terapeutycznych zmagali się ze wstydem i przekształcaniem go w konstruktywny sposób, dzielą się swoją mądrością i wnioskami, do jakich doszli przez lata doświadczenia klinicznego. Opisują techniki, szczegółowo omawiając podane przykłady i cytując fragmenty rozmów z pacjentami. Czytelnikami tej pozycji mogą być: psychologowie kliniczni, psychoterapeuci, psychiatrzy, pracownicy społeczni, terapeuci par i rodzin, doradcy ds. uzależnień oraz inne osoby świadczące usługi w zakresie zdrowia psychicznego.
Choroba Parkinsona jest drugim co do częstości występowania schorzeniem neurodegeneracyjnym. Początek jej przypada między 50. a 60. rokiem życia, czyli w okresie, kiedy ludzie są jeszcze bardzo aktywni – zawodowo, rodzinnie, sportowo itd. Schorzenie, które w znacznym stopniu upośledza sprawność ruchową, stawia duże wyzwania chorym i ich najbliższym. U niektórych pacjentów dalszy przebieg choroby budzi duże obawy, zwłaszcza jeśli chodzi o zaburzenia poznawcze.
Niniejsza publikacja, skierowana głównie do lekarzy rodzinnych, internistów, neurologów, ale także rezydentów, traktuje o najważniejszych aspektach choroby Parkinsona. Oprócz podstaw patofizjologicznych i leczenia omówiono w niej diagnostykę różnicową schorzenia oraz wskazówki, jak rozpoznać objawy, które stanowią tzw. czerwone flagi, czyniące rozpoznanie choroby Parkinsona wątpliwym. Przedstawiono ponadto charakterystykę atypowych i wtórnych zespołów parkinsonowskich. Zamieszczono również rozdziały dotyczące aspektów socjalno-medycznych.
W niniejszej publikacji m. in.:
na początku rozdziałów szybki przegląd materiału
najważniejsze zagadnienia diagnostyki różnicowej
zespoły parkinsonowskie
zalecenia dla pacjentów oraz ich rodzin i opiekunów
Seria podręczników Crash Course to idealne antidotum na stres egzaminacyjny. Dzięki niej zaoszczędzisz czas i zyskasz pewność, że dysponujesz zebranymi w jednym miejscu informacjami, których potrzebujesz, aby zaliczyć zajęcia z danej dziedziny i zdać egzamin.
Formuła serii sprawdza się od ponad 15 lat. Niezwykle przejrzysta forma podręczników, liczne tabele, ryciny i zestawienia są tak przemyślane, aby zainteresować studenta i ułatwić mu naukę.
Autorami są studenci i nauczyciele akademiccy, czyli osoby, które doskonale wiedzą, na czym polega zdawanie egzaminu i jaki zakres materiału należy przyswoić, aby ten cel osiągnąć. Ani na chwilę nie zapominają oni o potrzebach swoich czytelników. Podkreślają i dowcipnie obrazują najważniejsze informacje, podają najczęściej spotykane pytania egzaminacyjne, pomijają zaś rzeczy zbędne i nieistotne.
W książce m.in.:
fizyczne podstawy radiologii stomatologicznej
zasady ochrony radiologicznej w gabinecie rentgenowskim
prawidłowa technika wykonywania radiogramów wewnątrzustnych i zewnątrzustnych
anatomia radiologiczna układu stomatognatycznego
zasady prawidłowej interpretacji zdjęć rentgenowskich
oraz informacje
jak przygotować pacjenta do badania
jak uniknąć najczęściej zdarzających się błędów
Tempo rozwoju chirurgii naczyniowej staje się coraz szybsze. Innowacje wynikające z pasji chirurgów i aspiracji przemysłu, takie jak procedury prowadzone pod kontrolą obrazowania czy zabiegi minimalnie inwazyjne lub „hybrydowe”, rewolucjonizują opiekę nad pacjentami oddziałów angiologicznych.
Lekarze będący współautorami niniejszej książki stanowią awangardę w tej dziedzinie – wykorzystują wszelkie zdobycze nowych technologii, jednocześnie dochowując wierności podstawowym zasadom chirurgii otwartej.
Książka Techniki operacyjne w chirurgii naczyniowej stanowi wyczerpujące źródło wiedzy dla chirurgów praktyków, którzy pragną stosować najnowsze rozwiązania w leczeniu chorób naczyń, a także dla tych, którzy jeszcze się uczą i potrzebują wsparcia ekspertów.
W praktyce chirurgicznej ogromną rolę odgrywa obraz, dlatego tytuł ten jest bogato ilustrowany zarówno rysunkami, jak i fotografiami śródoperacyjnymi. Fotografie śródoperacyjne przedstawiają perspektywę chirurga, uwidoczniają więc rzeczywisty sposób przeprowadzania zabiegów. Ryciny są doskonałej jakości. Towarzyszący im opis zachowuje celową oszczędność, koncentrując się na kluczowych szczegółach zabiegu i istotnych aspektach postępowania pooperacyjnego.
Publikacja adresowana jest do chirurgów o różnym poziomie doświadczenia – od rezydentów, poprzez lekarzy z dużą praktyką, po wysokiej klasy specjalistów. Przy nieprawdopodobnym tempie rozwoju technik chirurgii naczyniowej książka zapewni czytelnikom zaktualizowaną wiedzę i opis najnowocześniejszych rozwiązań.
Stany nagłe małych zwierząt. Szybka informacja kliniczna to omówienie podstawowych zasad rozpoznawania oraz leczenia najczęstszych stanów nagłych małych zwierząt, spotykanych w praktyce klinicznej. Celem publikacji jest szybkie zapewnienie łatwo dostępnych i wiarygodnych informacji, by zyskać cenny czas na właściwą interwencję.
W książce zastosowano schemat używany do oceny pacjentów na oddziałach intensywnej terapii, tj. wg zasad ABCD. Publikacja rozpoczyna się rozdziałem wprowadzającym, w którym przedstawiono metody oceny ogólnej pacjentów w stanie nagłym (triage oraz wstępna ocena pacjenta), a w kolejnych rozdziałach omówiono najczęstsze stany wymagające nagłej interwencji dotyczące układu krążenia, układu oddechowego, przewodu pokarmowego, układu moczowego, układu rozrodczego, stany nagłe w neurologii, w hematologii, w zaburzeniach metabolicznych i endokrynologicznych, związane z oddziaływaniem środowiska, a także stany nagłe w toksykologii.
Wszystkie wymienione stany nagłe zostały omówione w następującym porządku: definicja patologii, najczęstsze przyczyny, protokół diagnostyczny oraz aktualne zalecane postępowanie terapeutyczne.
Niezastąpiony ilustrowany przewodnik po najczęstszych zabiegach diagnostycznych i terapeutycznych wykonywanych w praktyce weterynaryjnej lekarza małych zwierząt.
Ponad 900 fotografii i rysunków ułatwiających zrozumienie opisywanych procedur.
Materiały online, w tym ponad 60 filmów ukazujących praktyczne wykorzystanie informacji zawartych w książce.
Wydanie uzupełnione o nowe procedury, w tym nowy rozdział dotyczący szczegółowego badania neurologicznego.
„Jak napisałem w przedmowie do pierwszego polskiego wydania, nic nie zastąpi doświadczenia. Ale najważniejsze jest, aby od samego początku opanować prawidłowe odruchyi działania oraz doskonalić je cały czas. W tym zakresie książka Susan M. Taylor jest niezastąpiona.”
Roman Lechowski
Redaktor naukowy wydania polskiego
Gdybyśmy chcieli wybrać substancje, które wywarły największy wpływ na rozwój medycyny estetycznej w ostatnich 25 latach, na pierwszym miejscu trzeba byłoby umieścić toksynę botulinową. A gdybyśmy chcieli i mogli (a mogę to zrobić ja, gdyż od prawie ćwierć wieku jej używam) sięgnąć pamięcią do jej „początków” na polskim rynku, to dostrzeżemy, jak trudną drogę pokonaliśmy.
Ile wątpliwości mieliśmy odnośnie do jej wskazań zarówno stricte medycznych, jak i estetycznych, bezpieczeństwa stosowania, łączenia z innymi zabiegami i preparatami.
Sensacyjne doniesienia mediów oraz środowiska medycznego o objawach ubocznych okazały się w ogromnym stopniu nieprawdziwe, ale na pewno nie ułatwiały obiektywnej oceny toksyn botulinowych.
Książka Toksyna botulinowa z serii Dermatologia Kosmetyczna to naprawdę wyjątkowa publikacja i to nie tylko dzięki sławie i autorytetowi jej redaktorów i autorów. To, co jest wyjątkowe i wyróżnia ją spośród wielu innych poświęconych tej tematyce jest fakt, że znajdujemy w niej obiektywny opis i porównanie wszystkich dostępnych na rynku toksyn botulinowych. A ponadto wszystko w aspekcie bardzo praktycznym, żeby nie rzec „przewodnikowym”, krok po kroku, okolica po okolicy, wskazanie po wskazaniu, bez nadmiaru przypisów i odniesień, jednak wszystko zgodnie z Evidence Base Medicine. Czyta się świetnie, język jest jasny, prosty i pełen treści.
Przystępując do prac redakcyjnych tej książki nie spodziewałem się, jak pouczająca i interesująca będzie jej lektura.
Gorąco i szczerze polecam ją wszystkim lekarzom praktykującym medycynę estetyczną. Powinna się stać pozycją obowiązkową zarówno dla początkujących, jak i dla tych zaawansowanych.
dr med. Andrzej Ignaciuk
Niezbędnik w kieszeni fartucha, gdy decydują sekundy. Szybki i wygodny dostęp do informacji o lekach najczęściej stosowanych na oddziałach intensywnej terapii i w medycynie ratunkowej.
W książce:
opisy 140 leków w porządku alfabetycznym, w bardzo przejrzystym, jednolitym schemacie: wskazanie, przeciwwskazanie, dawkowanie, działania niepożądane, interakcje oraz mechanizmy działania;
dawkowanie leków w ciąży, u dzieci i w przypadku niewydolności nerek;
tabelki z terapeutycznymi stężeniami wybranych substancji czynnych;
tabele przeliczeniowe dla ustawień pomp infuzyjnych
DZIŚ JEST PIERWSZY DZIEŃ TWOJEGO NOWEGO ŻYCIA!
Jesteś tuż po zawale serca? A może właśnie musisz pogodzić się z diagnozą choroby niedokrwiennej serca? Dotyczy cię wiele czynników ryzyka i chcesz zapobiec zawałowi? A może po prostu do końca życia chcesz mieć serce jak dzwon? Jeśli tak, to ta książka jest idealna dla ciebie!
TAK DZIAŁA SILNIK NASZEGO ŻYCIA?
Poznaj najważniejsze fakty dotyczące serca, niestrudzenie pracującego narządu, mającego niewiarygodne zasługi. Zrozum, co je boli!
CHROŃ SERCE
Dowiedz się, co możesz zrobić, aby zapanować nad chorobą twojego serca. Wspierać cię w tym będą motywujący 5-punktowy plan i najlepsze wskazówki na temat żywienia, aktywności fizycznej i uważnego życia.
INNOWACYJNY COACHING
Doktor Waller to praktykujący lekarz – specjalista kardiolog. Skorzystaj z jego obszernej wiedzy, którą przekazuje na łamach tej książki!
Nietrzymanie moczu jest częstym powikłaniem u mężczyzn po zabiegu usunięcia prostaty. Szacuje się, że jego występowanie może dotyczyć od 2 do nawet 43% mężczyzn. Innym ubocznym skutkiem wykonania tego zabiegu jest dysfunkcja erekcji – impotencja. Zaburzenia wzwodu występują co prawda rzadziej w porównaniu z nietrzymaniem moczu i nie wiąże się z nimi dyskomfort podczas wykonywania codziennych czynności, dotykają jednak bezpośrednio bardzo wrażliwej sfery mężczyzny związanej z samoakceptacją i poczuciem męskości.
Zgodnie z rekomendacjami Międzynarodowego Towarzystwa ds. Trzymania Moczu w zachowawczym leczeniu nietrzymania moczu u mężczyzn zaleca się zmianę stylu życia i ćwiczenia mięśni dna miednicy. Książka znakomicie więc wpisuje się w Polski Model Rehabilitacji, w którym usprawnianie jest wczesne, ciągłe i kompleksowe. Poradnik ten zgodnie z zasadą wczesności uwzględnia niezwykle ważny etap terapii, jakim jest usprawnianie przedoperacyjne, pozwalające nie tylko odpowiednio przygotować organizm do operacji, ale zwiększyć efektywność wczesnej fazy rehabilitacji pooperacyjnej. Uwzględniono w nim kompleksowo problem nietrzymania moczu ?dobór odpowiednich środków higienicznych i zasady zdrowego żywienia związane z mikcją oraz potencją mężczyzn operowanych z powodu raka prostaty.
Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla mężczyzn leczonych operacyjnie z powodu raka prostaty lub raka pęcherza moczowego. Ponieważ część poradnika dotyczy bardzo wrażliwej sfery życia, jaką jest potencja seksualna, można ją polecić każdemu mężczyźnie „w pewnym wieku”, który martwi się powolną utratą sił witalnych w tej materii. Książka ta skierowana jest też do tych wszystkich, którzy profesjonalnie wykorzystują ćwiczenia lecznicze w terapii różnych chorób i dolegliwości związanych z męską miednicą. Przede wszystkim z jej treścią powinni zapoznać się fizjoterapeuci. A dla tych spośród nich, którzy parają się fizjoterapią urologiczną, pozycja ta koniecznie powinna znaleźć się w ich fachowej biblioteczce.
Z Przedmowy do wydania polskiego
Dominik Sieroń, lekarz, ekonomista, doktor nauk medycznych. Studia medyczne ukończył na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, studia ekonomiczne z zakresu public relations na Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach oraz menedżerskie z zakresu zarządzania jednostkami służby zdrowia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Studiował również medycynę na Christian-Albrechts-Medical University w Kiel w Niemczech. Autor wielu publikacji krajowych i zagranicznych z dziedziny medycyny i PR oraz jednego z pierwszych druków zwartych traktujących o zastosowaniu PR w służbie zdrowia. Twórca podręcznika z zakresu diagnostyki obrazowej skierowanego do fizjoterapeutów i rehabilitantów, a także serii podręczników dla lekarzy „Lepetytorium” oraz „LEK Last Minute”. Pracował i praktykował na wielu uniwersytetach medycznych, m.in. Carl Gustav Carus University Hospital Dresden, The University of Aberdeen, Medical University of Graz, Medical Ruhr-University Bochum. Obecnie pracuje w szpitalu Grupy Insel Uniwersytetu Medycznego w Bernie w Szwajcarii, zajmując się na co dzień diagnostyką obrazową, radiologią interwencyjną oraz szeroko rozumianą dydaktyką. Organizator szkoleń zarówno polskich, jak i zagranicznych z zakresu diagnostyki obrazowej dla lekarzy i fizjoterapeutów, m.in. na temat diagnostyki obrazowej układu kostno-stawowego.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?