W ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie dnem miednicy. Zaburzenia napięcia tzw. przepony moczowo-płciowej utworzonej przez kilka warstw mięśniowo-powięziowych wyściełających dno miednicy wiąże się dzisiaj z wieloma dysfunkcjami układu moczowo-płciowego, a wiedza na temat znaczenia dla zdrowia tej „zapomnianej okolicy ciała” ulega stałemu upowszechnieniu. Wzrasta liczba pacjentów szukających fachowej pomocy i nierzadko w gabinecie lekarza urologa lub ginekologa dowiadują się, że część z ich problemów mogą rozwiązać ćwiczenia mięśni dna miednicy. Gimnastyka lecznicza dna miednicy, zwana też treningiem dna miednicy, w ostatnim czasie stała się „modnym tematem” wśród fizjoterapeutów.
Książka Dno miednicy. Fizjologia, patologia, diagnostyka i leczenie jest pierwszym na polskim rynku wydawniczym tak kompleksowym opracowaniem dotyczącym dysfunkcji dna miednicy. Zredagowana została przez przedstawicieli czterech specjalności – fizjoterapii, ginekologii, urologii i proktologii – zajmujących się zdrowotnymi aspektami dna miednicy, dzięki temu powstało opracowanie obejmujące bardzo szerokie spektrum zdrowotnych konsekwencji związanych z zaburzeniem prawidłowego funkcjonowania dna miednicy. Autorom udało się stworzyć dzieło, które z jednej strony spełnia wymogi podręcznika akademickiego, a z drugiej strony może stanowić poradnik i to zarówno dla terapeutów, jak i pacjentów. To niewątpliwy walor niniejszej książki.
Przyjęta forma prezentacji treści, obejmująca najbardziej aktualną wiedzę teoretyczną, ale i również bogato ilustrowaną część praktyczną, zawiera wiele cennych wskazówek i informacji przydatnych dla codziennej praktyki zawodowej fizjoterapeutów, zwłaszcza cenne są informacje dotyczące błędów, jakie popełnia się podczas treningu mięśni dna miednicy. Końcowe akapity książki, będące de facto gotowymi konspektami ćwiczeń, jakie można realizować na kolejnych zajęciach, zostały bardzo dobrze dobrane od strony dydaktycznej, uwzględniając zasadę dostępności ćwiczeń dla pacjenta. To szczegół często pomijany w tego typu opracowaniach, a który w praktyce ma kapitalne znaczenie dla postępów rehabilitacji związanych z umiejętnym stopniowaniem trudności stosowanych ćwiczeń leczniczych. Dokładny opis metodyki ćwiczeń, z wykazaniem ich celu, każdorazowo wzbogacony fotografią, zamieszczony w rozdziale 11 śmiało może być wykorzystywany przez pacjentów jako poradnik pomocny w samodzielnym wykonywaniu ćwiczeń w domu.
Książka ta adresowana jest przede wszystkim do tych, którzy profesjonalnie zajmują się rehabilitacją uroginekologiczną. Skierowana jest zatem przede wszystkim do fizjoterapeutów. Z jej treścią powinni zapoznać się również lekarze takich specjalności, jak: ginekologia, urologia i proktologia. Sporo korzyści z lektury tej książki mogą wynieść również lekarze specjaliści rehabilitacji medycznej oraz seksuolodzy. Pozycja ta powinna także wejść do kanonu podręczników akademickich studentów fizjoterapii. prof. dr hab. Edward Saulicz Z Przedmowy do wydania polskiego
Książka Principles and Practice of Medicine sir Stanleya Davidsona po raz pierwszy ukazała się w 1952 roku. Przez kolejne dziesięciolecia ten napisany przez profesora medycyny Uniwersytetu w Edynburgu podręcznik doczekał się 23 wydań i stał się ikoną wśród podręczników interny na całym świecie. Dzięki przejrzystemu układowi oraz kompleksowemu podejściu do problemu klinicznego uzyskał uznanie studentów medycyny oraz lekarzy specjalizujących się w chorobach wewnętrznych. Każde zagadnienie kliniczne wywodzi się tu od przedstawienia niezbędnych informacji anatomicznych, biochemicznych i patofizjologicznych, pozwalających na zrozumienie istoty choroby, co pociąga za sobą racjonalne postawienie diagnozy i zaplanowanie terapii.
Interna jest królową medycyny, dlatego podręcznik Davidsona, intuicyjnie czy w sposób zamierzony, w wielu aspektach ma charakter interdyscyplinarny, wykraczający w przedstawianiu problemu poza ramy czysto internistyczne. Dlatego jest chętnie studiowany przez lekarzy innych specjalności, szukających rozwiązania problemu klinicznego swojego pacjenta w oparciu o holistyczne podejście do człowieka. Jest to niezwykle istotne w czasach, gdy obserwujemy tendencje do wąskich specjalizacji
w medycynie. Mamy więc kolegów lekarzy, w których kręgu zainteresowania pozostaje jeden narząd, czasami jedna choroba. W gruncie rzeczy prowadzi to do odhumanizowania medycyny. Dlatego Principles and Practice of Medicine Davidsona powinny być lekturą każdego lekarza praktyka.
Drogi Czytelniku, Szanowny Kolego. Masz przed sobą tłumaczenie już 23 wydania podręcznika. Jest to zarazem drugie wydanie polskie. Poprzednie z 2006 roku zyskało w naszym kraju spore grono czytelników. Wydania oryginalne są podstawą nauczania studentów anglojęzycznych na wielu polskich uniwersytetach medycznych. Obecne polskie wydanie ma zachowany układ tematyczny. Grono autorów powiększyło się o kolejnych specjalistów z całego świata, zyskując na świeżości i aktualności.
Przejrzysta szata graficzna, liczne ilustracje oraz dopracowane tabele pozwalają na lepsze oraz trwałe przyswajanie wiedzy. Moim życzeniem jako redaktora naukowego tego podręcznika jest, aby tytuł Principles and Practice of Medicine na stałe zagościł w świadomości polskich studentów medycyny i lekarzy. Mam nadzieję, że będzie to dodatkowa pomoc w przygotowywaniu się do licznych egzaminów, które stoją przed wszystkimi adeptami medycyny. Ale przede wszystkim liczę na to, że znajdzie się na biurku każdego lekarza praktyka jako niezbędne wsparcie w jego codziennym lekarskim wnioskowaniu.
Miłej lektury.
Podręcznik dla studentów na kierunkach: Położnictwo i Pielęgniarstwo
Zakres przedstawionych w książce działań pielęgniarskich obejmuje czynności wykonywane w gabinecie zabiegowym oraz postępowanie w zakresie opieki okołooperacyjnej. Techniki wykonania poszczególnych procedur medycznych można nauczyć się w Centrum Symulacji Medycznej.
Mając na uwadze korelację warunków symulowanych, stworzonych dla odzwierciedlenia warunków realnych gabinetu zabiegowego, można kształtować opisane działania. W czasie wielokrotnego treningu uczący się posiądzie wiedzę i umiejętności niezbędne do wykonania procedury w warunkach rzeczywistych.
Książka składa się z czterech komponentów, obejmujących pielęgniarstwo ginekologiczne w zakresie: badań diagnostycznych, wybranych zabiegów, przygotowania do operacji i opieki pooperacyjnej.
Podręcznik histologii, z którego od niemal 50 lat korzystają kolejne pokolenia studentów przejrzysty układ książki, zwięzłe opisy, piękne ilustracje i mikrofotografie Histologia dawno już przestała być nauką statyczną, odpowiednikiem mikroanatomii, czyli opisem budowy ciała na poziomie mikroskopowym. Postęp dokonujący się w naukach biologiczno-medycznych pozwala bowiem na coraz precyzyjniejsze opisy zarówno cech morfologicznych, jak i wzajemnych relacji i mechanizmów oddziaływań pomiędzy komórkami, tkankami i narządami. Nowoczesne podręczniki histologii starają się uwzględniać tę wiedzę, aby dać studentom możliwie najlepszą podstawę do zrozumienia zachodzących w organizmie procesów fizjologicznych, ale także potencjalnych zmian patologicznych. Z wielu dostępnych na rynku opracowań, proponujemy państwu polskojęzyczne wydanie podręcznika, który przetłumaczony na ponad 15 języków, od blisko 50 lat stanowi na całym świecie jedno z najczęściej zalecanych opracowań wykorzystywanych w nauczaniu histologii. Samosprawdzajace pytania wielokrotnego wyboru na końcu każdego rozdziału. Tabele podsumowujące, porządkujące i streszczające najważniejsze informacje. Liczne mikrofotografie elektronowe i świetlne. Przejrzysta organizacja podręcznika: omówienie technik histologicznych, strukturalnej i funkcjonalnej organizacji biologii komórki człowieka, opis podstawowych tkanek, znaczenie funkcjonalne tkanek w poszczególnych narządach ciała.
Monografia Kosmetologia włosów jest w całości poświęcona teoretycznym i praktycznym aspektom pielęgnacji i upiększania włosów. W kompleksowy sposób prezentuje zarówno najnowsze podstawy naukowe zagadnienia, jak i praktyczną stronę dbania o włosy. Książka jest przeznaczona zarówno studentów jak i pracowników naukowych uczelni wyższych, lekarzy, fryzjerów oraz przedstawicieli przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego.
Od ukazania się pierwszego polskiego wydania Slatter’s Fundamentals of Veterinary Ophthalmology minęło już 11 lat. Przez ten czas wiedzę z okulistyki weterynaryjnej pogłębiono i uaktualniono, pojawiły się nowe sprzęty diagnostyczne, leki i techniki operacyjne, co zmieniło schematy rozpoznawania i leczenia wielu chorób okulistycznych.
Niniejsze wydanie jest tłumaczeniem najnowszej, szóstej edycji i uwzględnia już tę wiedzę. Do napisania tego tytułu zaproszono nowych współautorów, będących niekwestionowanymi autorytetami w swoich specjalnościach. Położono w niej duży nacisk na opisy zabiegów chirurgicznych i instrumentarium potrzebnego do ich przeprowadzenia. Wyodrębnione zostały również rozdziały dotyczące okulistyki koni, zwierząt gospodarskich i egzotycznych.
Układ każdego rozdziału jest logiczny, a cała książka napisana jest zwięzłym, zrozumiałym językiem. Wiedza w niej zawarta zadowoli zarówno lekarza pierwszego kontaktu, jak i lekarza zajmującego się okulistyką w stopniu bardziej zaawansowanym. Jest pozycją wręcz niezbędną do nauki okulistyki dla studentów weterynarii.
Uważam, że książka ta jest najlepszą pozycją tematyczną z zakresu praktycznej okulistyki weterynaryjnej na naszym rynku.
Książka Principles and Practice of Medicine sir Stanleya Davidsona po raz pierwszy ukazała się w 1952 roku. Przez kolejne dziesięciolecia ten napisany przez profesora medycyny Uniwersytetu w Edynburgu podręcznik doczekał się 23 wydań i stał się ikoną wśród podręczników interny na całym świecie. Dzięki przejrzystemu układowi oraz kompleksowemu podejściu do problemu klinicznego uzyskał uznanie studentów medycyny oraz lekarzy specjalizujących się w chorobach wewnętrznych. Każde zagadnienie kliniczne wywodzi się tu od przedstawienia niezbędnych informacji anatomicznych, biochemicznych i patofizjologicznych, pozwalających na zrozumienie istoty choroby, co pociąga za sobą racjonalne postawienie diagnozy i zaplanowanie terapii.
Interna jest królową medycyny, dlatego podręcznik Davidsona, intuicyjnie czy w sposób zamierzony, w wielu aspektach ma charakter interdyscyplinarny, wykraczający w przedstawianiu problemu poza ramy czysto internistyczne. Dlatego jest chętnie studiowany przez lekarzy innych specjalności, szukających rozwiązania problemu klinicznego swojego pacjenta w oparciu o holistyczne podejście do człowieka. Jest to niezwykle istotne w czasach, gdy obserwujemy tendencje do wąskich specjalizacji
w medycynie. Mamy więc kolegów lekarzy, w których kręgu zainteresowania pozostaje jeden narząd, czasami jedna choroba. W gruncie rzeczy prowadzi to do odhumanizowania medycyny. Dlatego Principles and Practice of Medicine Davidsona powinny być lekturą każdego lekarza praktyka.
Drogi Czytelniku, Szanowny Kolego. Masz przed sobą tłumaczenie już 23 wydania podręcznika. Jest to zarazem drugie wydanie polskie. Poprzednie z 2006 roku zyskało w naszym kraju spore grono czytelników. Wydania oryginalne są podstawą nauczania studentów anglojęzycznych na wielu polskich uniwersytetach medycznych. Obecne polskie wydanie ma zachowany układ tematyczny. Grono autorów powiększyło się o kolejnych specjalistów z całego świata, zyskując na świeżości i aktualności.
Przejrzysta szata graficzna, liczne ilustracje oraz dopracowane tabele pozwalają na lepsze oraz trwałe przyswajanie wiedzy. Moim życzeniem jako redaktora naukowego tego podręcznika jest, aby tytuł Principles and Practice of Medicine na stałe zagościł w świadomości polskich studentów medycyny i lekarzy. Mam nadzieję, że będzie to dodatkowa pomoc w przygotowywaniu się do licznych egzaminów, które stoją przed wszystkimi adeptami medycyny. Ale przede wszystkim liczę na to, że znajdzie się na biurku każdego lekarza praktyka jako niezbędne wsparcie w jego codziennym lekarskim wnioskowaniu.
Callena powinien przeczytać każdy zajmujący się ultrasonografią położniczo-ginekologiczną, czyli w praktyce każdy położnik–ginekolog. Kolejne wydania Callena to były książki absolutnie podstawowe dla rozwoju mojej wiedzy, nie tylko ultrasonograficznej, ale i położniczej; uczyłem się z nich patologii ciąży i terapii prenatalnej. Tak naprawdę to nie jest podręcznik ultrasonografii, tylko raczej przewodnik po zastosowaniu metod obrazowych w położnictwie i ginekologii. Kiedykolwiek ktoś mnie zapytał, z jakiego podręcznika powinno się uczyć ultrasonografii, odpowiadałem: z Callena. Dla wielu ze względu na barierę językową był on niezbyt dostępny. Dlatego też z ogromną radością przekazuję Państwu tłumaczenie na język polski podręcznika Callena, biblii ultrasonografii położniczo-ginekologicznej. Jeżeli chce się dobrze i mądrze prowadzić diagnostykę ultrasonograficzną, należy zapoznać się z tą książką.
Seria podręczników Basic and Clinical Science CourseTM(BCSC) to kompleksowe, a zarazem zwięzłe kompendium wiedzy w zakresie szeroko pojętej okulistyki.
Co roku członkowie Amerykańskiej Akademii Okulistyki (American Academy of Ophthalmology – AAO) weryfikują zawartość podręczników, wzbogacają je o wiele nowych tekstów, liczne ilustracje i materiały filmowe, zwracając szczególną uwagę na wprowadzanie uaktualnień naukowych, co pozwala okulistom na bieżąco zaznajamiać się z najnowszymi odkryciami dotyczącymi wielu podspecjalności i stosować je w swojej praktyce klinicznej.
Seria BCSC powstaje dzięki wysiłkowi i doświadczeniu ponad 90 znakomitych autorów oraz zespołu redakcyjnego AAO. Przed publikacją każdy tom oceniany jest m.in. przez członków Akademickiego Komitetu Doradczego Okulistów Praktyków ds. Nauki (Academy’s Practicing Ophthalmologists Advisory Committee for Education). Dodatkowo członkowie Europejskiej Rady Okulistyki (European Board of Ophthalmology) sprawdzają tekst pod względem różnic między amerykańską a europejską praktyką okulistyczną.
Celem publikacji Neurologia w pytaniach i odpowiedziach jest ułatwienie szkolącym się osobom systematycznego i zorganizowanego powtórzenia materiału, ale przede wszystkim dostarczenie informacji w sposób, który ułatwia ich zapamiętanie, poprzez wyróżnienie w pytaniach kluczowych cech i zwrócenie uwagi na zagadnienia mylone lub pomijane, ale ważne w praktyce klinicznej.
Formuła ponad 1000 pytań zawartych w książce jest zróżnicowana. Niektóre z nich poszerzono o dane wprowadzające lub uzupełniające – dzięki temu służą zapamiętywaniu całości zagadnienia, a nie tylko wycinka sprawdzanego w odpowiedziach.
Zakres wiadomości uwzględnionych w pytaniach pokrywa się z materiałem zawartym w podręcznikach i publikacjach zalecanych do egzaminu specjalistycznego z Neurologią Merritta na czele. W niektórych pytaniach wzięto pod uwagę nowsze kryteria diagnostyczne lub informacje opublikowane w ciągu ostatnich 2–3 lat i nieuwzględniane jeszcze w podręcznikach.
Praktyczny przewodnik, z którego skorzystają zarówno osoby początkujące, jak i doświadczeni ultrasonografiści
schemat badania stawu kolanowego krok po kroku
niezawodna pomoc przy pulpicie aparatu USG dzięki wyodrębnieniu
poszczególnych struktur
obrazy prawidłowe oraz najczęstsze patologie i artefakty
wskazówki dotyczące tworzenia opisu badania
ponad 50 materiałów filmowych dostępnych online
Po leczeniu chirurgicznym z powodu raka piersi często występują wtórne powikłania, takie jak obrzęk limfatyczny, deficyty ruchowe w stawach obręczy barkowej i kończyny górnej lub osłabienie siły mięśniowej kończyn po operowanej stronie.
Rola fizjoterapeuty ma zatem zasadnicze znaczenie dla przywrócenia pełnej funkcjonalności kończyny górnej, a tym samym dla poprawy jakości życia pacjentów.
W publikacji omówiono techniki terapeutyczne (drenaż limfatyczny, mobilizacja barku, leczenie blizn, bandażowanie, taping itp.) oraz wskazówki na temat kryteriów ich wyboru i metod wykonania. Szczególną uwagę zwrócono na edukację pacjenta, czyli na wskazania, które fizjoterapeuta musi zasugerować pacjentowi w celu poprawy efektów rehabilitacji.
Tekst wzbogacono licznymi zdjęciami ilustrującymi omawiane techniki terapeutyczne i ćwiczenia ruchowe oraz ramkami, w których podkreślono kluczowe elementy prawidłowej komunikacji z pacjentem.
Światowa Organizacja Zdrowia uważa otyłość za epidemię XXI wieku, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych. Aktualne dane pokazują, że odnosi się to nie tylko do medycyny ludzkiej, lecz także medycyny weterynaryjnej. Mimo rozpowszechnienia tej choroby i łatwości w jej diagnozowaniu, wciąż pozostaje ona niezrozumiała pod wieloma względami.
Książka ta zawiera praktyczne i jasne informacje dotyczące otyłości u zwierząt towarzyszących, dzięki czemu klinicysta:
• będzie w stanie ocenić jej stopień,
• rozpozna współistniejące choroby,
• zdobędzie wiedzę potrzebną do ułożenia odpowiedniego programu utraty masy ciała i profilaktyki przy niezbędnym zaangażowaniu właścicieli.
Współczesny stomatolog, podejmując się pracy w zakresie stomatologii estetycznej, musi dysponować szeroką wiedzą na temat różnorodnych przyczyn uszkodzeń oraz przebarwień zębów, postępowania prewencyjnego w tym zakresie, możliwości odtworzenia pierwotnych warunków estetycznych lub – co częstsze w obecnej rzeczywistości – osiągnięcia ich poprawy.
Publikacja Jacka Ciesielskiego Stomatologia estetyczna. Licówki porcelanowe na zęby żuchwy i szczęki powstała na podstawie wieloletniego doświadczenia klinicznego autora i przeprowadzenia przez niego setek zabiegów i kursów z zakresu leczenia protetycznego z zastosowaniem licówek porcelanowych.
W publikacji:
• Podstawy teoretyczne i liczne wskazówki praktyczne
• Wskazania do zastosowania licówek porcelanowych
• Planowanie zabiegów
• Dobieranie koloru i kształtu zębów
• Bogato ilustrowane przypadki kliniczne
• Materiał filmowy ukazujący „krok po kroku” zabiegi preparacji pod licówki porcelanowe na zębach szczęki i cementowania licówek porcelanowych na zębach żuchwy
Dr n. farm. Piotr Kaczmarczyk, autor książki zatytułowanej Biały głód, podejmuje niezwykle ważną tematykę dotyczącą niedożywienia i żywienia pacjentów w szpitalach.
Prawidłowo ordynowane i planowane zgodnie z wymogami leczenia żywienie przyspiesza rekonwalescencję pacjentów. W swojej książce autor pisze także o kluczowym znaczeniu skutecznej opieki żywieniowej, w tym współpracy specjalistów z różnych zawodów medycznych, dla zdrowia pacjenta.
Książka Drenaż limfatyczny. Teoria, techniki podstawowe i specjalistyczne oraz fizjoterapia przeciwobrzękowa autorstwa charyzmatycznych praktyków o międzynarodowej sławie – Didiera Tomsona i Christiana Schuchhardta jest unikalnym i komplementarnym dziełem, gdyż zawiera wszelkie przymioty charakterystyczne dla nowoczesnego kompendium postępowania diagnostycznego i terapeutycznego w przypadkach obrzęku. Co godne podkreślenia, pozycja ta została napisana w pełni korespondując z wytycznymi Fizjoterapii Opartej na Dowodach Naukowych (z ang. Evidence Based Physiotherapy). Należy odnotować fakt, iż na krajowym rynku wydawniczym stanowi pozycję wyróżniającą w obrębie tej tematyki, ponieważ w niezwykle przystępnym kształcie łączy niełatwe zazwyczaj w studiowaniu tekstu wiadomości naukowe z instruktażowymi, praktycznymi i wręcz poradnikowymi fragmentami dotyczącymi algorytmu postępowania.
Niewątpliwą zaletą niniejszej pozycji jest zamieszczenie wyjątkowo dużej liczby zdjęć, rycin, ramek ilustracyjnych, a także filmów – co potwierdza ogromny dorobek praktyczny i wieloletnią wiedzę kliniczną autorów, a studiującemu tekst pozwala na uzyskanie podwalin umiejętności praktycznych.
Według szacunkowych danych w skali ogólnoświatowej każdego roku na udar mózgu zapada ponad 15 milionów osób, a 6 milionów umiera z tego powodu. Liczby te dobitnie wskazują, że udar mózgu stanowi globalne wyzwanie dla wszystkich grup zawodów medycznych.
Książka ELSEVIER ESSENTIALS – Udar mózgu to publikacja skierowana do lekarzy wszystkich specjalności, sprawujących opiekę nad pacjentami z udarem mózgu i chcących poszerzyć swoją wiedzę o aktualne doniesienia na ten temat.
W leczeniu udaru mózgu w ostatnich 20–30 latach nastąpił znaczny postęp. Jeszcze w latach 80. XX wieku nie była znana tromboliza dożylna, pacjentów uruchamiano dopiero po kilku tygodniach, a statyny i leki hamujące czynność płytek nie były dostępne. Chociaż większość pacjentów po udarze jest leczona przez neurologów, lekarze rodzinni i interniści muszą w swojej praktyce klinicznej znać objawy i przebieg choroby, zasady postępowania i możliwości rehabilitacji.
W ostatnich latach można zaobserwować w Polsce bardzo dynamiczny rozwój fizjoterapii. Złożyło się na to kilka istotnych czynników. Jednym z nich jest zapewne uregulowanie zawodu fizjoterapeuty. Rzetelna wiedza z zakresu fizjoterapii, jak i umiejętności praktyczne w kontekście wejścia w życie Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty (Dz. U. 2015, poz. 1994 ze zm.) nabierają bowiem nowego znaczenia. Ustawa ta nie tylko nadaje fizjoterapeucie kompetencje zawodowe w zakresie funkcjonalnej diagnostyki oraz samodzielnego wykonywania i programowania fizjoterapii, ale równocześnie nakłada na niego olbrzymią odpowiedzialność zawodową w tym zakresie. Znaczącą rolę odegrały tu także prowadzone w coraz szerszym zakresie badania naukowe dotyczące oceny skuteczności różnych form, środków i metod fizjoterapii stosowanych w procesie rehabilitacji pacjentów w różnym wieku i z rozmaitymi schorzeniami i dysfunkcjami.
W nawiązaniu do powyższego Fizjoterapia w schorzeniach neurologicznych – kompendium wiedzy z zakresu zarówno klinicznych podstaw fizjoterapii, diagnostyki funkcjonalnej, jak i tzw. neurorehabilitacji – będzie niezwykle pomocne w zdobywaniu wiedzy przez studentów kierunku fizjoterapia, osoby realizujące specjalizację z fizjoterapii, jak również fizjoterapeutów oraz innych specjalistów pracujących z pacjentami ze schorzeniami neurologicznymi.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?