Książka poświęcona jest zagadnieniom przeciwdziałania przez przedsiębiorcę zagrożeniom związanym ze szpiegostwem gospodarczym, która to problematyka nie doczekała się dotąd monograficznego opracowania. Nakreślono koncepcję ochrony przedsiębiorstwa przed szpiegostwem gospodarczym, możliwie wyczerpująco ukazując te zagadnienia, które dotąd nie doczekały się opracowania. Ukazuje rozległość zagadnień, jakimi powinni zajmować się przedsiębiorcy, gdyż szpiegostwo gospodarcze i nieuczciwa konkurencja może wkraczać w praktycznie każdą sferę działania przedsiębiorstwa.
Książka jest podróżą poprzez inspirujące bogactwo dziedzictwa muzeów zamkowych i pałacowych w Polsce oraz środowiska lokalne w procesie tworzenia rozwoju lokalnego. Opisano w niej efekty zewnętrzne generowane przez te muzea dla ich otoczenia gospodarczo-społecznego w tym efekty gospodarcze lokalizacji, zarówno związane z odwiedzającymi, jak i widokiem. Przedstawiono fenomen wykorzystywania przez firmy prywatne i samorządy terytorialne widoku, wizerunku i informacji o muzeach. Ponadto wskazano na efekty społeczne w postaci części tożsamości miejsca, rozwoju intelektualnego i integracji lokalnych mieszkańców.
Książka zajmuje się nauką o cywilizacjach. Omówiono w niej koncepcje głównych badaczy cywilizacji (np. Konecznego, Toynbeego czy Huntingtona) oraz przedstawiono główne cywilizacje świata (np. zachodnią, chińską czy islamską) ze szczególnym uwzględnieniem ich odmiennych filozofii prawa oraz opisem ich współczesnych przemian politycznych, gospodarczych i społecznych. Autor porusza także temat mieszanek cywilizacyjnych, barbarzyństwa oraz globalizacji. Książka jest adresowana do każdego, kto pragnie zrozumieć świat globalnie poprzez paradygmat cywilizacyjny.
Każdego roku w Polsce powstaje coraz więcej przedsiębiorstw, w tym świadczących usługi medyczne dla osób pragnących poprawić stan swojego zdrowia, lub zadbać o walory zewnętrzne, wybierając zabiegi relaksacyjne, poddając się zabiegom medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej w czasie wolnym od pracy. Wydłużanie się czasu wolnego, starzenie ludności a zarazem stopniowe bogacenie się społeczeństwa daje możliwości rozwoju i współpracy przedsiębiorstw, świadczących usługi turystyczne oraz medyczne, a pojawianie się nowego sprzętu wymuszana na przedsiębiorcach wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, wymianę sprzętu oraz szkolenie personelu. Istotne znaczenie ma również nawiązywanie współpracy pomiędzy podmiotami, może ona odbywać się w warunkach lokalnych (gmina) oraz w mikroregionach (województwo) aby turysta – również medyczny, mógł dojechać, swobodnie poruszać się po okolicy, korzystać z lokalnych atrakcji, poznać regionalną kuchnię oraz skorzystać z zabiegów poprawiających samopoczucie i walory estetyczne.
Celem prezentowanej pracy jest wykazanie możliwości wykorzystania biznesowego szans rozbudowy turystyki medycznej w Polsce, zidentyfikowanie przedsiębiorstw turystyki medycznej oraz wskazanie jej kierunków rozwoju.
Monografia adresowana jest zarówno do przedsiębiorców, jak i pracowników, którzy świadczą usługi w turystyce medycznej, do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji turystycznych, ale również do studentów kierunku zarządzanie oraz turystyka.
Przedmiotem pracy jest ukazanie polityki rządu w zakresie przekształceń własnościowych stoczni produkcyjnych, kierunków rozwoju przemysłu stoczniowego po likwidacji Stoczni Gdynia SA i Stoczni Szczecińskiej Nowa Sp. z o.o. w kontekście decyzji podejmowanych przez poszczególne rządy oraz działalności prywatnych stoczni i zakładów stoczniowych oraz firm z nimi współpracujących.
Najczęściej kupowane
Książka prezentuje znaczenie religii i polityki w kontekście współistnienia obu tych rzeczywistości. Jest to współistnienie (współobecność), które odznacza się licznymi dylematami wpisanymi w prawdę o ludzkiej naturze. Człowiek bowiem jest istotą zarówno religijną (homo religiosus), jak i polityczną (homo politicus).
Wiarygodna informacja zarządcza jest podstawą do tworzenia zwinnych przedsiębiorstw, które są nie tylko przystosowane do skutecznego działania w erze cyfrowej rewolucji w globalnej gospodarce, charakteryzowanej przez wysokie ryzyko, ale także przygotowane do wykorzystywania szans w momentach kryzysowych. Stąd istotne staje się właściwe sterowanie działalnością operacyjną, bazujące na wiarygodnych i kompletnych danych. Zatem w warunkach gospodarowania w otoczeniu globalnego ryzyka istotne jest pozyskanie prawdziwych informacji z właściwie zaprojektowanych czujników i systemów. Jednym z nich jest właśnie kontrola zarządzania, pozwalająca monitorować w przedsiębiorstwach efektywność strategii biznesowych, prawidłowość podejmowanych decyzji, produktywność zainwestowanego kapitału, czy rzeczywistą marżowość produktów. Istotne jest zapewnienie skutecznego sterowania decyzjami menedżerów, aby były one nie tylko zsynchronizowane z celami przedsiębiorstwa, ale także zapewniały automatyzm korygowania kierunków działania dzięki wdrożeniu systemu sprężeń zwrotnych, opartemu na wiarygodnym raportowaniu wyników. W ten sposób kontrola zarządzania przyczynia się do zrównoważonej poprawy wyników funkcjonowania przedsiębiorstw. Książka wskazuje, jak w czasie globalnych przemian należy zaprojektować kontrolę zarządzania, aby umożliwić uniwersalną i adekwatną reakcję w przedsiębiorstwie na zmiany, które powstają w globalnym otoczeniu, wysyłając do zarządzających przedsiębiorstwami właściwe sygnały, gdyż reguły gry w światowej gospodarce zmieniają się stale i tylko skuteczny system kontroli zarządzania zapewni właściwą szybkość odpowiedzi na nie.
Książka ma na celu wspieranie i propagowanie idei pedagogiki serca i związanej z nią społecznej inicjatywy powołania Komitetu Upowszechniania Wychowania Emocjonalnego Pedagogika Serca, którego honorowym patronem jest Maria Łopatkowa. Celem Komitetu jest uzyskanie zgody Organizacji Narodów Zjednoczonych na dodatkowy wpis w Konwencji Praw Dziecka, odnoszący się do obowiązkowego kształcenia uczuć wyższych w systemach edukacyjnych państw członkowskich ONZ i rozwijania u dzieci i młodzieży zdolności kochania oraz empatii. Pedagogika serca powinna stać się dla każdego pedagoga i nauczyciela wyznacznikiem sposobu pracy i jej perspektywą. Nowe pokolenie wychowane w duchu pedagogiki serca realizując wzór osobowy Homo Amans – człowieka miłującego ludzi i świat – człowieka pokoju, rozpoczęłoby pozytywną globalizację świata, zmierzając do upragnionego przez ludzkość celu – do trwałego pokoju.
Książka ukazuje pionierskie spojrzenie na zarządzanie jakością wyrobami medycznymi na przykładzie stentów naczyniowych do tętnicy udowej powierzchownej. Zaprezentowano interdyscyplinarne podejście z zakresu zarządzania jakością produktu oraz medycyny. To znakomite kompendium wiedzy dla użytkowników stentów naczyniowych, producentów, inżynierów medycznych projektujących stenty naczyniowe do tętnicy udowej powierzchownej oraz osób zainteresowanych tematyką zarządzania jakością wyrobów medycznych. Opracowany model teoretyczny na podstawie badań empirycznych tworzy rozwiązanie do opracowania nowego, innowacyjnego wyrobu medycznego, ująwszy procesy zarządzania jakością i znaczącą rolę użytkownika, ale także stanowi podstawę do procesu doskonalenia już istniejącego wyrobu.
Publikacja skierowana jest do lekarzy, dyrekcji szpitali, inżynierów i konstruktorów wyrobów medycznych, studentów wybranych specjalizacji uniwersytetów medycznych, audytorów jakości, producentów stentów naczyniowych to tętnicy udowej powierzchownej, firm medycznych dystrybuujących stenty naczyniowe, działów zarządzania jakością w firmach produkujących wyroby medyczne.
Książka z założenia nie jest kompleksowym podręcznikiem akademickim na temat zarządzania ani tym bardziej poradnikiem. Ma charakter monografii i koncentruje się na wybranych kwestiach – uniwersalnych i – jak się wydaje – szczególnie ważnych obecnie. Jest też próbą refleksji nad różnymi filozofiami zarządzania oraz poszukiwania tego, co w zarządzaniu najważniejsze i ponadczasowe.
Publikacja jest przeznaczona dla ludzi interesujących się zarządzaniem i zarządzających. Może być użyteczna dla praktyków zarządzania, którzy chcą porównać swoje wizje zarządzania z przemyśleniami wybitnych teoretyków i praktyków. Zapewne może też być pomocna w zrozumieniu tego, co naprawdę jest ważne w zarządzaniu przez ludzi, którzy poznali już smak pracy, a teraz dochodzą do zarządzania. Może być użyteczna w zgłębianiu zarządzania przez studentów, zwłaszcza na kierunku zarządzanie – bardziej pewnie na studiach II i III stopnia niż I stopnia. Może będzie inspirująca dla polityków i osób interesujących się polityką; polityka to także zarządzanie – tyle że w szerszej skali.
Publikacja przedstawia z jednej strony rolę doskonalenia technologicznego, z drugiej - umiejętne dostosowanie do warunków rynkowych. Zaletą monografii jest m.in. unikalność - na tle dotychczasowego dorobku - przykładów, które wykorzystano do udowodnienia tez, postawionych we wstępie. Oprócz prezentacji udanych połączeń (w strategiach rozwoju wybranych przedsiębiorstw) orientacji rynkowej i orientacji na innowację (macierz ICON), w monografii zaprezentowana została koncepcja umożliwiająca uświadomienie czytelnikowi trudności wynikających z nieprzyjęcia ścisłych definicji precyzujących obszar wiedzy naukowej, jaką jest zarządzanie. Narracja o innowacjach w kontekście działań marketingowych pozwala na podejście, które nie tylko zachowuje wymóg rygoru metodologicznego, ale charakteryzuje się pragmatyzmem i ma wyjątkowy walor dydaktyczny i poznawczy.
Monografia przedstawia problematykę związaną z wdrażaniem koncepcji zatrudnienia wspomaganego jako ważnego elementu polityki spójności społecznej ukierunkowanej na inkluzję społeczną osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym osób niepełnosprawnych. Kluczowym elementem zatrudnienia wspomaganego jest funkcja trenera pracy, którego zadaniem jest przygotowanie beneficjenta tej formy aktywności zawodowej do podjęcia zatrudnienia na otwartym rynku pracy, wspieranie go na etapie adaptacji zawodowej oraz współpraca z pracodawcą na rzecz utrzymania zatrudnienia pracownika. Publikacja przedstawia warunki funkcjonowania trenera pracy ze szczególnym uwzględnieniem praktycznych rekomendacji w zakresie kształtowania środowiska pracy odpowiednio do potrzeb beneficjentów zatrudnienia wspomaganego. Książka jest odpowiedzią na zmieniającą się politykę dotyczącą zatrudnienia osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a jej struktura łącząca solidne podstawy merytoryczne z gotowymi rozwiązaniami praktycznymi z pewnością zainteresuje wszystkich zajmujących się tym zagadnieniem.
Publikacja skierowana jest do kreatorów polityki społecznej, pracowników służb zatrudnienia, instytucji dialogu społecznego i partnerstwa lokalnego, pracowników naukowych i studentów kierunków pedagogicznych oraz zarządzania w służbach społecznych oraz do instytucji szkoleniowych.
Książka zawiera praktyczne wskazówki w zakresie organizacji i metodyki pracy kontroli zarządczej. Może być użyteczna w szkoleniu pracowników kontroli, planowaniu i wykonywaniu czynności kontrolnych, a także w działalności dydaktycznej w uczelniach o profilu nauk społecznych do programowania i realizacji zajęć dydaktycznych, prac dyplomowych oraz badań naukowych z zakresu ekonomiki sektora publicznego, zarządzania, ochrony mienia i kontroli.
W monografii zaprezentowano rozważania teoretyczne i badania empiryczne dotyczące aktualnych i ważnych problemów szczegółowych współczesnej rewizji finansowej, które stanowią wyzwania dla biegłych rewidentów w warunkach dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej i wzrostu zapotrzebowania na wiarygodną informację sprawozdawczą wśród szerokiego grona interesariuszy. Książka jest rezultatem prac badawczych prowadzonych przez pracowników naukowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Uwzględnia najnowsze zmiany proceduralne, metodologiczne i systemowe współczesnej rewizji finansowej.
Prezentowana książka to cenna monografia poglądowa z zakresu psychoonkologii. Autorka opisuje koncepcje, umocowane głównie w literaturze zagranicznej, w świetle których obecność symptomów stresu traumatycznego związanego z chorobą nie wyklucza optymalnego funkcjonowania. W publikacji dokonuje szerokiego przeglądu badań ukazujących, iż wydarzenia wysoce stresujące bywają czynnikiem spustowym, uruchamiającym potencjał rozwojowy jednostki. Taka dwoistość w ujmowaniu zjawiska adaptacji do rzeczywistości potraumatycznej (tj. uwzględnianie spektrum dystresu oraz elementów pozytywnych świadczących o wzroście potraumatycznym) stanowi novum we współczesnej przestrzeni badawczej, a zarazem oś narracji przedstawionej monografii.Książka może stać się cennym źródłem wiedzy dla psychoterapeutów, gdyż przybliża niezwykle obiecującą dla praktyki klinicznej perspektywę doświadczania rozwoju po doznaniu traumy. Stanowić może również inspirację dla samych pacjentek, dając im nadzieję na odnalezienie dobrego w złym.
Trudno wyobrazić sobie temat bardziej uniwersalny niż zdrowie i bardziej aktualny niż współczesność. W książce zostały one połączone w perspektywie psychologicznej. Zwykle twierdzimy, że „zdrowie jest najważniejsze”. Czy do pomyślenia jest, że nie zawsze, nie dla wszystkich, nie w każdej sytuacji? Co decyduje o sposobie rozumienia i wartościowania zdrowia? Jak to się dzieje, że coś, co dla jednych jest obowiązkowym elementem profilaktyki zdrowotnej, dla innych stanowi „wymysł współczesności”? W książce znaleźć można odpowiedzi na te i wiele innych pytań, istotnych dla naszego jednostkowego, społecznego i kulturowego funkcjonowania. Prezentuje stosunek do własnego zdrowia ujmowanego przez pryzmat preferencji określających współczesny świat – szybko, łatwo, jednoznacznie. Preferencje te określają kształt mentalności współczesnego człowieka, określonej mianem „mentalności prawego kciuka”, która oddziałuje na sposób dokonywania ocen, wartościowania i podejmowania decyzji w różnych obszarach aktywności człowieka.
Dla nauczycieli akademickich i studentów treści zawarte w publikacji mogą stanowić inspirujące poszerzenie perspektyw opisu i interpretacji zjawisk związanych z szeroko pojętą sferą zdrowia. Dla wszystkich zainteresowanych problemami współczesności – zwłaszcza tych, którzy lubią myśleć – ukazana w książce problematyka może się natomiast stać odniesieniem, pozwalającym na głębszą refleksję o świecie.
W dobie globalizacji i konsekwencji z niej wynikających przedsiębiorstwa szukają rozwiązań, które pozwolą im przetrwać na współczesnym rynku. Jednym z takich rozwiązań jest niewątpliwie zwinne zarządzanie, zwinność bowiem to cecha pożądana w zmiennym, nieprzewidywalnym otoczeniu. Nabycie zwinności to wyzwanie nie tylko dla menedżerów, którzy podejmując decyzję muszą uwzględniać dynamikę otoczenia, ale też dla pracowników liniowych, którzy wykonują swoją pracę w warunkach dużej zmienności. Sprostanie temu wyzwaniu może być istotnym obciążeniem psychospołecznym. Prezentowana monografia dotyka problemu bezpieczeństwa personalnego w kontekście przyjętej strategii zarządzania organizacją, wskazując na implikacje dla takich przedmiotowych aspektów bezpieczeństwa, jak bezpieczeństwo zdrowotne, ekonomiczne, socjalne. Istotną wartość opracowania stanowi autorska propozycja metodyki ograniczania negatywnych konsekwencji obciążeń psychospołecznych będących konsekwencją zwinnego zarządzania.
Monografia przedstawia rozważania teoretyczne, a także wyniki badań autorskich dotyczących cywilizacji islamu oraz cywilizacji zachodu. Ponadto wskazuje na zagrożenia wypływające z islamizmu oraz bezpodstawnych lęków społecznych wypełniających znamiona islamofobii. Zawiera także analizę koncepcji euroislamu w teorii Bassama Tibiego. Euroislam ujęty w jego pierwotnym kontekście stanowi teoretyczny model i potencjalny most między rzeczonymi cywilizacjami. Przedstawione w książce wyniki badań wskazują, że implementacja koncepcji euroislamu w świetle aktualnych ruchów migracyjnych na tereny Unii Europejskiej może przyczynić się do efektywnego rozwiązywania problemów natury społecznej czy kulturowej, z którymi boryka się współczesna Europa. Ponadto euroislam może stanowić przeciwwagę dla narastającego zjawiska polityzacji islamu.
Książka skierowana jest do pracowników naukowych, wykładowców szkół wyższych, studentów oraz szerokiego ogółu odbiorców zainteresowanych kwestiami bezpieczeństwa obywateli Unii Europejskiej w kontekście islamizmu, imigracji i integracji, a także dialogu międzykulturowego na podstawie koncepcji euroislamu Basama Tibiego.
Książka jest pierwszą publikacją na rynku wydawniczym w całości poświęconą problematyce tzw. autofałszerstwa, czyli modyfikowania własnego podpisu lub pisma, w celu wprowadzenia w błąd odbiorcy co do ich pochodzenia i w efekcie uniknięcia prawnych konsekwencji związanych z podpisaniem dokumentu lub spisaniem jego treści. Działania autofałszerskie same w sobie nie stanowią czynu zabronionego, umożliwiają jednak popełnienie wielu przestępstw albo uniknięcie za nie odpowiedzialności.
Książka adresowana jest do przedstawicieli środowiska naukowego zajmujących się kryminalistyką, ale przede wszystkim do praktyków, w tym do biegłych zajmujących się identyfikacją pisma ręcznego, do przedstawicieli organów zlecających ekspertyzy pismoznawcze w sprawach karnych, cywilnych lub administracyjnych, do adwokatów, pracowników banków, a także do wszelkich innych osób, które na polu zawodowym stykają się z dokumentami zawierającymi pismo ręczne.
Does the law create borders for the development of entrepreneurship? How did the legal instruments evolve after 1989, during the thirty years of experience of the shaping of the Polish economy - during the political and economic breakthrough of our country? Has is created and now create conditions for an efficient mechanism for financing innovative activity? What attitudes and conditions are setting today, and maybe they should set the future of the economy and the enterprises operating in it? These are just a few of the many questions that the authors answer. They boldly identify and analyze the conditions for the development of entrepreneurship. They refer to issues not only recognized by science but also by all of us. They present threads that they consider to be crucial from the point of view of further harmonious development of the economic sphere integrally coherent with the sphere of formal institutions (legal sphere), mediation between people. They inspire to act because they recognize that the identified conditions of entrepreneurship and the process of creating innovation, although similar to gravitational force (they are ubiquitous, predictable), are not as strong as it may seem.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?