Kompleksowe opracowanie, w którym znajdziesz wszystkie informacje na temat zasad zatrudniania pracowników medycznych. Nie musisz przeglądać kilkudziesięciu aktów prawnych, aby ustalić m.in. jakie są wymagania kwalifikacyjne, obowiązki zawodowe czy też odpowiedzialnośc zawodowa dla radiologa, fizjoterapeuty czy psychologa klinicznego.
Resort Zdrowia od kilku lat podejmuje próbę opracowania ustawy o niektórych zawodach medycznych i zasadach uzyskiwania tytułu specjalisty w innych dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, mającej na celu ustalenie zasad dostępu do wykonywania zawodów medycznych, wykonywania zawodów medycznych, kształcenia ustawicznego i odpowiedzialności zawodowej. Jednak temat ciągle pozostaje otwarty, a wymogi formalne - mające na celu zapewnienie rzetelności i fachowości w wykonywaniu świadczeń zdrowotnych – rozproszone są po różnych aktach prawnych.
Książka Zawody w ochronie zdrowia to zebranie i usystematyzowanie wiedzy dotyczącej wymagań i warunków, form i zasad wykonywania poszczególnych zawodów związanych z ochroną zdrowia.
Fachowe komentarze naszych ekspertów, którzy tematyką podejmowania pracy przez pracowników medycznych zajmują się w swojej codziennej praktyce i swoje opracowania popierają licznymi praktycznymi przykładami, dotyczą takich zagadnień, jak:
formy zatrudniania i formy podejmowania działalności
wymogi formalne podejmowania pracy
czas pracy i dni wolne
wymogi kwalifikacyjne i zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych
odpowiedzialność zawodowa i prawna
wynagradzanie
zwalnianie i rozwiązywanie współpracy
PRAKTYCZNY PORADNIK DLA ZARZĄDCÓW BUDYNKÓW BIUROWYCH!
Opracowanie jest praktycznym podręcznikiem dla zarządców nieruchomości komercyjnych popartym ponad 10-letnim doświadczeniem autorki na rynku nieruchomości. Autorka przedstawia wielopłaszczyznowość zawodu zarządcy nieruchomości, rysuje portret psychologiczny zarządcy nieruchomości oraz pokazuje zagadnienia, z jakimi zarządca spotyka się w codziennej pracy przy zarządzaniu nieruchomościami komercyjnymi na przykładzie budynku biurowego na kilku płaszczyznach:
zarządca a właściciel,
zarządca a najemca,
zarządca a budynek,
zarządca a podwykonawcy.
Autorka opisuje również inne role, jakie zarządca nieruchomości może odgrywać na rynku nieruchomości.
Obecne, 2. wydanie książki – poszerzone i zaktualizowane – uwzględnia najnowsze zmiany w obowiązującym prawie. Mając na uwadze praktyczny aspekt książki, dodano także liczne przykłady, wskazówki i załączniki, których celem jest przyczynienie się do efektywniejszej pracy w zakresie zarządzania nieruchomościami komercyjnymi.
W książce znajdują się ponadto przykładowe wzory takie jak:
umowa o zarządzanie nieruchomością,
budżet kosztów operacyjnych (opex) dla budynku biurowego,
budżet kosztów inwestycyjnych (capex) dla budynku biurowego,
umowa najmu,
harmonogram przejęcia budynku biurowego (po sprzedaży),
lista dokumentacji budynku biurowego,
regulamin budynku biurowego,
roczny harmonogram przeglądów urządzeń i instalacji w obiekcie.
Autorką publikacji jest Beata Jońska – absolwentka Wyższej Szkoły Zarządzania Nieruchomościami w Warszawie Wydział Ekonomiczny, tytuły licencjata – Zarządzanie Nieruchomościami (2001) i Wycena Nieruchomości (2000). Licencjonowany zarządca nieruchomości od 2005 roku Nr licencji 13909. Doświadczenie w zarządzaniu nieruchomościami zdobyte w latach 2000–2008 w międzynarodowej firmie. Od 2008 r. prowadzi własna firmę zajmującą się zarządzaniem nieruchomościami – gdzie pełni funkcje Prezesa Zarządu.
Książka adresowana jest do zarządców i właścicieli nieruchomości komercyjnych, do deweloperów oraz do studentów i absolwentów kierunków związanych z gospodarowaniem nieruchomościami – zarządzaniem i pośrednictwem w obrocie nieruchomościami.
Seria „Skrypty Becka" przeznaczona jest dla studentów wydziałów prawa i aplikantów. Książki z tej serii zawierają najistotniejsze wiadomości z określonej dziedziny prawa oraz pozwalają na szybką i efektywną naukę.
Skrypt „Prawne podstawy resocjalizacji" obejmuje najważniejsze informacje dotyczące problematyki objętej tytułem, w tym m.in:
-pojęcia „resocjalizacja",
-podstawowych koncepcji resocjalizacji,
-pojęcia demoralizacji,
-metod resocjalizacji,
-teorii kary,
-historycznych systemów resocjalizacyjnych,
-zasad resocjalizacji penitencjarnej,
-środków oddziaływań penitencjarnych,
-specyfiki resocjalizacji skazanych kobiet,
-specyfiki resocjalizacji osób uzależnionych,
-czynników utrudniających proces resocjalizacji,
-problematyki readaptacji społecznej,
-postępowania wobec nieletnich,
-problematykę mediacji.
Każdy rozdział skryptu poprzedzony jest literaturą z omawianego zakresu.
Dr Małgorzata Kuć - adiunkt Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Odpowiedzialność społeczna
– etyka, prawo czy ekonomia?
Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw stałą się integralną częścią współczesnego życia gospodarczego. Jednak pełne zrozumienie istoty i przesłania CSR wymaga umieszczenia jej w praktyce zarządzania. Książka prezentuje koncepcję społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa (CSR) w kontekście funkcjonowania i rozwoju organizacji. Największą jej zaletą jest włączenie idei CSR w proces zarządzania przedsiębiorstwem i powiązanie jej z polityką finansową i inwestycyjną, zarządzaniem zasobami ludzkimi, marketingiem i zarządzaniem operacyjnym. Zawiera liczne przykłady z praktyki gospodarczej. Drugie wydanie książki zostało zaktualizowane oraz wzbogacone o najnowsze trendy związane z rozwojem doktryny społecznej odpowiedzialności biznesu, jak i zrównoważonego rozwoju. Praca składa się z trzech części, w których przedstawiono:
• genezę i istotę CSR,
• instrumenty zarządcze polityki CSR,
• współczesne koncepcje powiązane z CSR – zrównoważonego rozwoju, przedsiębiorstwa obywatelskiego i społecznej przedsiębiorczości.
Publikacja jest kierowana zarówno do pracowników naukowych, studentów i słuchaczy studiów podyplomowych na kierunkach ekonomicznych oraz zarządzania i marketingu, jak również do praktyków – przedsiębiorców i menedżerów, którzy powinni mieć świadomość spoczywającej na nich odpowiedzialności.
Szczególnie cenną ideą jest połączenie naukowych walorów publikacji z jej celami dydaktycznymi. (...) Istotnym walorem publikacji są w tym względzie liczne studia przypadków (...) stanowiące najbardziej praktyczną, a przez to przekonującą ilustrację prezentowanych idei. (...) Bardzo interesujące i oryginalne zarazem jest przedstawienie problemów polityki finansowej i inwestycyjnej z punktu widzenia ich znaczenia dla społecznej odpowiedzialności.
Prof. dr hab. Andrzej Kaleta
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Dr Adriana Paliwoda-Matiolańska – pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Handlu i Instytucji Rynkowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, absolwentka IESE School of Business (program IFDP 2000). Od wielu lat prowadzi wykłady poświęcone CSR na uczelniach polskich i zagranicznych. Między innymi wykładała gościnnie na Roosevelt University w Chicago, Vienna University of Economics, Rey Juan Carlos University. Ponadto realizuje badania naukowe w obszarze instytucjonalizacji wzorców zrównoważonej produkcji i konsumpcji oraz społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw. Autor licznych publikacji naukowych poświęconych CSR. Trener w szkoleniach dla przedsiębiorców i programów edukacyjnych poświęconych społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw.
Trzecie wydanie książki pt. Rozwód i separacja stanowi przekrojowe kompendium praktycznej wiedzy na temat
tytułowego zagadnienia.
Stan prawny: Luty 2014 r.
Publikacja omawia zagadnienia związane z:
materialnoprawnym ujęciem rozwodu i separacji,
przebiegiem postępowań sądowych - od omówienia problematyki właściwości sądu i wniesienia powództwa po prawomocnienie się orzeczenia,
transgranicznym ujęciem spojrzenia na rozwód i separację w związku z zakrojoną na szeroką skalę emigracją
zarobkową obywateli,
spojrzeniem na rozwód i separację przez pryzmat orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Małżeńskie prawo majątkowe, to swoista „wycieczka” po systemie prawa, której celem było przedstawienie możliwie szeroko relacji majątkowych pomiędzy małżonkami, niesłusznie utożsamianych jedynie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a dotyczących małżeńskich ustrojów majątkowych.
Trzecie wydanie Małżeńskiego prawa majątkowego oprócz małżeńskich ustrojów majątkowych, kwestii mieszkaniowych, spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych i prawa bankowego oraz prawa spadkowego, omawia także kwestie związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez małżonków oraz kwestie podatkowe. Mamy nadzieję, że takie szerokie ujęcie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom praktyków, a także wypełnia swoistą wydawniczą lukę.
Małżeńskie prawo majątkowe składa się z trzech części. W części A, będącej klasycznym komentarzem, tezy skrócono do niezbędnego minimum, by Czytelnik mógł szybko uzyskać w syntetycznej formie odpowiedź na nurtujące go zagadnienie prawne. Część B jest z kolei opisowym rozwinięciem syntezy zawartej w części pierwszej. Aby ułatwić swobodne „poruszanie” się po dwóch odrębnych od siebie częściach, w części A zawarto odesłania do części B. Nadto konstrukcja części opisowej bezpośrednio nawiązuje do ustawowej systematyki, co również miało na celu ułatwienie korzystania z opracowania. Ponieważ z założenia każdy tom z serii SKT ma spełniać swoistą rolę narzędzia pracy, ułatwiającego interdyscyplinarną orientację w tytułowym zakresie, dlatego też niniejszy tom „wzbogacono” o część C, w której zawarto wzory pism procesowych z krótkimi odesłaniami na temat właściwości miejscowej i rzeczowej sądu, opłaty sądowej, trybu postępowania oraz skargi kasacyjnej. Dodatkowym uzupełnieniem całości jest indeks.
Ze względu na przekrojowe ujęcie Małżeńskiego prawa majątkowego, mamy nadzieję, że komentarz będzie szczególnie pomocny prawnikom wszelkich profesji oraz studentom i aplikantom. Liczymy także, że bezpośredni adresaci norm prawnych – a więc sami małżonkowie – ze względu na przystępną formę i język, także mogą z powodzeniem korzystać z niniejszego opracowania.
Ochrona zabytków w rozumieniu przyjętym w obowiązującej w Polsce ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 23.7.2003 r. oznacza działania organów administracji publicznych podejmowane w celu:
zapewnienia warunków prawnych, organizacyjnych i finansowych umożliwiających trwałe zachowanie zabytków oraz ich zagospodarowanie i utrzymanie;
zapobiegania zjawiskom niepożądanym: niszczeniu i niewłaściwemu korzystaniu z zabytków, ich kradzieżom, zaginięciom, nielegalnemu wywozowi za granicę;
kontrolowania stanu zachowania i przeznaczenia zabytków;
uwzględniania zadań ochronnych w procesie planowania, zagospodarowania przestrzennego oraz kształtowania środowiska.
Prezentowany komentarz, autorstwa dr Bartłomieja Gadeckiego stanowi szczegółowe i zarazem praktyczne omówienie przepisów karnych zawartych w komentowanej ustawie (art. 108-120 OchrZabU).
Niniejsza pozycja daje możliwość zapoznania się Czytelnikowi z problematyką m.in.:
niszczenia zabytków,
wywozu zabytków za granicę bez pozwolenia,
podrabiania zabytków,
zbywania podrobionych zabytków,
utrudniania dostępu do zabytku organowi ochrony zabytków,
prac konserwatorskich bez zezwolenia.
Komentarz w sposób jasny i przejrzysty pozwala na rozwiązanie pojawiających się w
praktyce problemów związanych z wykładnią przepisów karnych zawartych w ww. ustawie oraz uwzględnia wszelkie zmiany jakie dokonały się w obrębie omawianych przepisów, w tym dotyczące sankcji grożących m.in. za:
niedotrzymanie terminu powiadomienia o przywiezieniu zabytku na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po upływie ważności pozwolenia,
brak niezwłocznego powiadomienia wojewódzkiego konserwatora zabytków lub wójta (burmistrza, prezydenta miasta) albo dyrektora urzędu morskiego o odkryciu w trakcie prowadzenia robót budowlanych lub ziemnych przedmiotu o możliwości odkrycia zabytku,
niepowiadomienie niezwłocznie wojewódzkiego konserwatora zabytków lub wójta (burmistrza, prezydenta miasta) albo dyrektora urzędu morskiego o przypadkowym odkryciu przedmiotu, co do którego istnieje przypuszczenie, iż jest on zabytkiem archeologicznym, a także nie zabezpieczenie, przy użyciu dostępnych środków, tego przedmiotu i miejsca jego znalezienia.
Książka skierowana jest do osób zawodowo zajmujących się problematyką przestępczości przeciwko zabytkom, w szczególności dla praktyków prawa - adwokatów, prokuratorów, radców prawnych, sędziów, stanowi ona również nieocenioną bazę wiedzy dla urzędników podmiotów zajmujących się ochrona zabytków oraz funkcjonariuszy policji, jak również doktorantów, aplikantów zawodów prawniczych i studentów.
Tom 4 Zarysu Prawa Własności Intelektualnej został poświęcony zagadnieniom własności intelektualnej na rynku farmaceutycznym. Autorzy poruszają aktualne problemy dotyczące ochrony patentowej produktów leczniczych. Nie ulega wątpliwości, że ochrona patentowa produktów leczniczych jest obecnie dopuszczalna i znajduje uzasadnienie, jednakże dyskutuje się, czy powinna być ona ograniczania, czy poszerzana. W niniejszym tomie zajęto się problemem ochrony patentowej dla zastosowań medycznych tzw. first medical use oraz second medical use, a także zagadnieniami związanymi z dodatkowym świadectwem ochronnym (SPC), na mocy którego okres ochrony patentowej wynalazków w dziedzinie farmacji zostaje wydłużony.
W kolejnych trzech rozdziałach szczegółowo zostały omówione problemy uczciwej konkurencji na rynku farmaceutycznym. Wskazano w nich m.in. na liczne polskie oraz unijne przepisy, które niejednokrotnie bardzo drobiazgowo regulują kwestie związane z oznaczaniem i nazewnictwem produktów leczniczych, a ponadto także na restrykcyjne regulacje dotyczące reklamy produktów leczniczych. Ich naruszenie może stanowić delikt nieuczciwej konkurencji. Trzeci z rozdziałów dotyczy praktyki tzw. umbrella brandingu (znaków parasolowych) na rynku farmaceutycznym, która polega na sprzedawaniu pod tym samym znakiem produktów leczniczych, suplementów diety lub wyrobów medycznych. Z prawnego z punktu widzenia praktyka taka może budzić liczne wątpliwości.
Dwa ostatnie rozdziały dotyczą zagadnień związanych ochroną danych rejestrowych produktu leczniczego przed ujawnieniem oraz nieuczciwym wykorzystaniem w celach handlowych, a także wyznaczeniem rynku właściwego w sprawach z zakresu ochrony konkurencji na rynku farmaceutycznym.
Mamy nadzieję, że dobór zagadnień, uczyni niniejszy tom interesującym dla czytelników zajmujących się zagadnieniami ochrony własności intelektualnej na rynku farmaceutycznym.
Seria ta stanowi kanon wiedzy niezbędnej każdemu studentowi prawa do zdania egzaminu.
W podręczniku „Prawo konstytucyjne RP” omówiono zagadnienia objęte uniwersyteckim kursem tego przedmiotu, do których należy zaliczyć:
zasady ustroju państwa,
status jednostki,
prawa i wolności obywatelskie,
kompetencje organów władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej.
W dziewiątym wydaniu Autorzy zaktualizowali prezentowany materiał, uwzględnili dokonane zmiany normatywne (np. wejście w życie Kodeksu wyborczego), odnieśli się także do najnowszych problemów związanych z członkowstwem Polski w Unii Europejskiej.
Prof. dr hab. Paweł Sarnecki, dr Piotr Czarny, dr Andrzej Kulig, dr Bogumił Naleziński, prof. UJ dr hab. Piotr Tuleja, prof. UJ dr Krzysztof Wojtyczek – pracownicy naukowi Katedry Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Niniejszy zbiór, wydany w nowej serii tłumaczeń polskich ustaw na język angielski, niemiecki i francuski, zawiera angielskie tłumaczenie Prawa farmaceutycznego i ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Teksty ustaw uwzględniają zmiany, które weszły w życie w lipcu 2013.
This collection, published as a part of the new series of translations of Polish acts of law into English, German and French, includes the English translation of the Pharmaceutical Law and the Act on the Reimbursement of Medicines, Foodstuffs Intended for Particular Nutritional Uses and Medical Devices. The texts incorporates the amendments that came into effect on July 2013.
Leksykon prezentuje najważniejsze „klasyczne” socjologiczno-prawnych tematy, które od początku wyznaczały ramy dla refleksji teoretycznej i badań empirycznych, oraz przedstawia „nowe” zagadnienia i perspektyw, które czekają na pełne socjologiczno-prawne opracowanie.
Próba stworzenia alafabetycznej mapy tematów, którymi zajmuje się socjologia prawa, napotyka na problem obfitości. Już wstępna analiza piśmiennictwa wskazuje na olbrzymie spektrum poruszanych zagadnień oraz wielość stosowanych metod i technik badawczych, a także kilka paradygmatów uprawiania tej nauki. Odnośnie tego ostatniego zagadnienia, to można wstępnie wyróżnić paradygmaty: modernistyczny i postmodernistyczny; skłaniający się do teoretyzowania i mocno empiryczny; bardziej „socjologizujący” i w większym stopniu związany z nauką prawa; zakładający misję społeczną oraz ograniczający swoje ambicje tylko do świata akademii. Bez wątpienia, współczesna praktyka uprawiania socjologii prawa wychodzi poza ramy wyznaczone przez jej koryfeuszy. Co więcej, można dostrzec implozję socjologiczno-prawnego podejścia w obrębie innych dyscyplin zajmujących się prawem. Chyba nie ma przesady w tezie, że „socjologiczne wątki” stały się normalnym elementem badań nad prawem. Powyższe zjawiska generowały rozliczne trudności związane z koniecznością wyboru tylko stu najważniejszych haseł, które obejmowałyby podstawowe zagadnienia badane w socjologi-prawa, informacje o osobach i szkołach, które przyczyniły się do ustanowienia socjologicznej perspektywy badania prawa, a także funkcjonujących orientacjach teoretycznych, przy jednoczesnym wskazywaniu „nowych” tematów i perspektyw.
Twoje działania ukierunkowane na krótkoterminowe inwestycje w aktywa bieżące, mają długoterminowy wpływ na budujące wartość osiągnięcia przedsiębiorstwa.
Ta książka:
prezentuje bieżące planowanie finansowe w zakresie zarządzania kapitałem pracującym,
omawia budżetowanie, planowanie i monitorowanie poziomu płynności finansowej w przedsiębiorstwie,
uwzględnia wpływ krótkoterminowych decyzji finansowych na strategiczne cele przedsiębiorstwa.
Omawiane zagadnienia tworzą pożyteczne monograficzne studium planowania i zarządzania płynnością finansową. Publikacja została przygotowana z myślą o merytorycznych potrzebach osób mających wpływ na operacyjne zarządzanie przedsiębiorstwem, o obecnych i przyszłych ekspertach i specjalistach z zakresu zarządzania, ekonomii, rachunkowości oraz finansów
Kompendium wiedzy z zakresu specyfiki prawa pracy w jednostkach pomocy społecznej, pomocy rodzinie i pieczy zastępczej.
Książka skierowana jest do osób zajmujących się sprawami kadrowymi m.in. w gminnych i miejskich ośrodkach pomocy społecznej, w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, w placówkach wsparcia dziennego, w ośrodkach adopcyjnych oraz wszystkich innych instytucjach działających w oparciu o ustawę o pomocy społecznej oraz o ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Omawiane zagadnienia dotyczą:
? zasad zatrudniania i zwalniania pracowników,
? formalnych wymagań kwalifikacyjnych,
? prowadzenia akt osobowych,
? podnoszenia kwalifikacji zawodowych,
? rozliczania czasu pracy i udzielania urlopów,
? naliczania wynagrodzeń,
? odpowiedzialności porządkowej pracowników oraz
? mobbingu
Cały komentarz poparty jest użytecznymi poradami i praktycznymi przykładami. Nie zabrakło w opracowaniu także omówienia najważniejszych wewnątrzzakładowych źródeł prawa pracy ? Regulaminu pracy oraz Regulaminu wynagradzania wraz ze wzorami dokumentów.
Dodatkowo książka jest rozszerzona o wyciągi z aktów prawnych, najistotniejszych ? z punktu widzenia zatrudniania w instytucjach pomocy społecznej, pomocy rodzinie i pieczy zastępczej
W naszej książce czytelnik znajdzie odpowiedzi na takie pytania jak min.:
? Kto może być pracownikiem socjalnym i jakie musi spełniać kryteria i wymogi?
? Jakie są obowiązki kierowników jednostek pomocy społecznej i jakie wynikają konsekwencja z nienależytego wykonywania swoich zadań?
? Jakie są zadania asystenta rodziny i jakie musi on spełniać wymagania?
? Co oznacza wymóg niekaralności w pracy w pomocy społecznej i pomocy rodzinie?
? Na jakich zasadach pracownik socjalny otrzymuje dodatkowy urlop i czy zawsze się mu on należy?
? Na czym polegają szczególne zasady wynagradzania pracowników pomocy społecznej, pomocy rodzinie i pieczy zastępczej?
Publikacja przygotowana dla koordynatorów ds. kontroli zarządczej, kierownictwa oraz osób odpowiedzialnych za kontrolę zarządczą i audyt w jednostkach samorządowych.
Nowa ustawa o finansach publicznych wprowadziła kontrolę zarządczą. Wiele osób ma problem jak włączyć i wykorzystać kontrolę zarządczą i audyt w projektowaniu ogólnego systemu zarządzania jednostką.
W publikacji przedstawiono organizację systemu kontroli zarządczej ? rolę poszczególnych elementów ją tworzących, a także wykorzystanie poszczególnych postulatów standardów kontroli zarządczej w budowaniu nowej koncepcji zarządzania na poziomie jednostek samorządowych.
O sukcesie działania kontroli zarządczej w dużej mierze decyduje wewnętrzna ocena jej skuteczności - wyrażona przez samych uczestników tego systemu. Samoocena jest ważna w tych jednostkach gdzie nie istnieje prawny obowiązek prowadzenia audytu wewnętrznego. Z tego też względu w książce przedstawiono procedurę samooceny łącznie w kompletem gotowych list ewaluacyjnych.
W publikacji, w sposób przejrzysty, opisano ewaluację kontroli zarządczej w wybranych obszarach działania jednostki samorządowej tj.: sprawozdawczość budżetowa, udzielanie i rozliczanie dotacji celowych, organizacja systemu rachunkowości. Autor, doboru przedmiotowych obszarów dokonał celowo ? z uwagi na pojawiające się w nich liczne dysfunkcje, które w konsekwencji generują poważne ryzyko związane z naruszeniem dyscypliny finansów publicznych.
Elementem składowym kontroli zarządczej jest niezależny i obiektywny audyt wewnętrzny, którego celem jest wspieranie kierownika jednostki w realizacji celów i zadań, poprzez systematyczną ocenę tego systemu oraz czynności doradcze. Z uwagi na wprowadzone przez ustawodawcę nowe rozwiązania w tym zakresie ? w książce opisano regulacje systemu audytu wewnętrznego ze szczególnym uwzględnieniem samorządu terytorialnego.
Wszystkie dokumenty, które znajdują się w książce są dostępne w wersji elektronicznej na www.ekspertbeck.pl
Honorarium autora, za napisanie tej publikacji, przekazano na rzecz Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą"
Skrypt ?Prawne podstawy resocjalizacji? obejmuje najważniejsze informacje dotyczące problematyki objętej tytułem, w tym m.in:
- pojęcia ?resocjalizacja?
-podstawowych koncepcji resocjalizacji
-pojęcia demoralizacji
-metod resocjalizacji
-teorii kary
-historycznych systemów resocjalizacyjnych
-zasad resocjalizacji penitencjarnej
-środków oddziaływań penitencjarnych
-specyfiki resocjalizacji skazanych kobiet
-specyfiki resocjalizacji osób uzależnionych
-czynników utrudniających proces resocjalizacji
-problematyki readaptacji społecznej
-postępowania wobec nieletnich
-problematykę mediacji
Każdy rozdział skryptu poprzedzony jest literaturą z omawianego zakresu
Drugie wydanie skryptu zostało uzupełnione o nowe pozycje literatury przedmiotu. Uwzględnia także zmiany przepisów wykorzystanych w skrypcie aktów prawnych.
Książka ma formę przystępnego, praktycznego poradnika, w którym oprócz części opisowych przedstawiających poszczególne zagadnienia, zebrano szereg wziętych z życia pytań i odpowiedzi, na które odpowiadali specjaliści z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa pracy.
W książce znajdziesz odpowiedź na każde pytanie związane z obowiązkami pracodawcy z zakresu bhp !
Książka zawiera informacje na temat:
• kierowania pracowników na badania lekarskie
• zapewnienia okularów korygujących wzrok,
• organizacji szkoleń bhp
• wymogów dotyczących stanowisk pracy
Dodatkowo w książce znajdą Państwo:
• wzory skierowania na badania lekarskie, terminarza badań lekarskich pracowników, karty szkolenia wstępnego z bhp
• listę kontrolną stanu przestrzegania przepisów dotyczących szkoleń bhp
• dostęp online do stale aktualizowanych informacji, umożliwiających śledzenie nowości związanych z bhp
Ponadto w publikacji oprócz praktycznych wskazówek, wzorów dokumentów, przykładów, zamieszczono tematyczne akty prawne.
Cechy książki
• Praktyczny komentarz do przepisów
• Rzeczowe odpowiedzi ekspertów z dziedziny bhp na pytania praktyków
• Gotowe wzory dokumentów
• Listy kontrolne
Książka powstała z myślą o osobach pracujących w działach kadr zajmujących się sprawami osobowymi pracowników i koordynacją działań związanych z bhp z ramienia pracodawcy.
Monografia stanowi syntetyczną, a jednocześnie szeroką analizę literatury przedmiotu z zakresu przedsiębiorczości. Kierowana jest przede wszystkim do studentów szkół wyższych na kierunkach ekonomicznych i zarządzania jako podręcznik do podstaw przedsiębiorczości. Stanowi też interesującą lekturę dla praktyków – przedsiębiorców oraz menedżerów działających w sektorze MSP.
Książka prezentuje m.in.:
różnorodne podejścia do przedsiębiorczości zawarte w teoriach ekonomii i zarządzania,
charakterystykę przedsiębiorczości w różnych ujęciach, nowe aspekty w teorii przedsiębiorczości,
charakterystykę przedsiębiorcy – jego cechy, motywy, różne rodzaje przedsiębiorców,
uwarunkowania rozwoju przedsiębiorczości – zarówno wewnętrzne (tkwiące w przedsiębiorcy – podmiocie), jak i zewnętrzne (wynikające z otoczenia),
specyfikę MSP oraz ich rolę w kreowaniu zachowań przedsiębiorczych,
tradycyjne i niekonwencjonalne formy finansowania działalności MSP oraz instytucjonalne formy wsparcia tego sektora.
Drugie wydanie zostało wzbogacone o zagadnienia dotyczące:
przedsiębiorczości rodzinnej, jej istoty i rodzajów, najważniejszych problemów związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstw rodzinnych;
przedsiębiorczości kobiet, którą scharakteryzowano w kontekście trudnej sytuacji kobiet na rynku pracy i w pracy zawodowej;
przedsiębiorczości akademickiej, będącej przejawem innowacyjnej koncepcji przedsiębiorczości rozwijanej wśród studentów i pracowników naukowych uczelni;
przedsiębiorczości społecznej, a także ekonomii społecznej.
Publikacja ta stanowi pierwsze w Polsce opracowanie dotyczące międzynarodowego handlu usługami hazardowymi. Ukazano w niej problem normatywnego uregulowania rynku internetowych gier i zakładów wzajemnych w perspektywie członkostwa państw w WTO, EOG i UE.
Autorka analizuje także polską ustawę o grach hazardowych pod kątem jej zgodności z Konstytucją RP oraz prawem unijnym.
Ponadto monografia zawiera artykuł dotyczący regulacji pokera w prawie.
Monografia ta będzie przydatna w codziennej pracy dla adwokatów, radów prawnych, prokuratorów, sędziów oraz studentów prawa, a także urzędników, przedsiębiorców oraz konsumentów aktywnych na rynku usług hazardowych.
Prezentowana książka dotyczy problematyki niepoczytalności ? art. 31 KK oraz środków zabezpieczających ? 94, 95 i 95a KK. Autorzy przedstawiają zagadnienia w oparciu o problemy z zakresu psychiatrii, psychologii i seksuologii sądowej. Wychodząc od wstępnego przedstawienia relacji między karami i środkami karnymi a środkami zabezpieczającymi, a także ogólnych zagadnień psychiatrii, psychologii i seksuologii sądowej w związku z medycznym postępowaniem psychiatrycznym, w tym w szczególności postępowaniem przymusowym, w zasadniczej części książki przeanalizowano zagadnienia poczytalności, poczytalności ograniczonej i niepoczytalności. Rozważania dotyczą zagadnień prawnych, przede wszystkim problematyki niepoczytalności i psychiatrycznych środków zabezpieczających z punktu widzenia ostatnich osiągnięć psychiatrii, psychologii i seksuologii, także w świetle najnowszej literatury przedmiotu.
W monografii znalazły miejsce również zagadnienia procesowe. Intencją autorów było przygotowanie książki zarówno dla prawników posiadających wiedzę w zakresie podstaw psychiatrii i psychologii, dla psychiatrów i psychologów podejmujących trud opiniowania na potrzeby postępowania karnego i specjalizacji w zakresie psychiatrii, psychologii i seksuologii sądowej jak również dla osób początkujących, nieobeznanych ze skomplikowanąterminologią omawianej tematyki.
„Eksterytorialne stosunki pracy” to monografia prezentująca kształtowanie praw i obowiązków pracowników organizacji międzynarodowych oraz instytucji międzynarodowych występujących w stosunkach pracy w podwójnej roli: legislatorów i pracodawców. Charakterystyczną cechą eksterytorialnych stosunków pracy jest wyłączenie tych stosunków pracy spod zakresu oddziaływania krajowych systemów prawa pracy państw członkowskich, poddanie sporów o roszczenia z tych stosunków kognicji międzynarodowych organów wymiaru sprawiedliwości (Trybunałów Administracyjnych ONZ i MOP), ograniczenie uprawnień organów przedstawicielskich pracowników w sprawach odnoszących się do negocjowania warunków zatrudnienia i rozwiązywania sporów zbiorowych pracy, zwiększenie dyspozycyjności pracowników organizacji międzynarodowych względem pracodawcy, zmniejszenie stabilizacji zatrudnienia. W dziesięciu rozdziałach książki Autor analizuje przepisy: statuty i regulaminy personelu ONZ i MOP oraz judykaturę trybunałów administracyjnych w sprawach dotyczących indywidualnego (nawiązywanie, rozwiązywanie oraz specyficzna treść eksterytorialnych stosunków pracy) i zbiorowego (przedstawicielstwo pracownicze) prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Przedstawia specyfikę, odrębności, zalety i mankamenty eksterytorialnego systemu prawa pracy.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?