Znaczenia modlitwy w życiu każdego chrześcijanina nie trzeba wyjaśniać. To właśnie w niej codziennie powierzamy Bogu wszystkie nasze radości, smutki, problemy i błogosławieństwa.W Modlitwach codziennych znajdziesz krótkie rozważania na najważniejsze chwile dnia oraz modlitwy za wstawiennictwem franciszkańskich świętych.
W książce Forthomme'a czytelnik znajdzie dużo więcej niż tylko muzealny przewodnik po zakamarkach historii myśli zrodzonej z doświadczenia św. Franciszka i jego braci. Jej autorowi udało się nie tylko pokazać, że istnieje pewien styl myślenia i działania charakterystyczny dla franciszkanizmu, ale że ten styl wywarł wpływ na wieleelementów nowoczesności. Ukazanie kreatywnej mocy kultury franciszkańskiej jest niebywałym atutem prezentowanej tu historii. Książka uczy umiejętności wiązania często trudnych i złożonych idei z przeszłości z naszym własnym doświadczeniem. Jej lektura to niesamowita przygoda odkrywania bogatego świata idei, który stoi u podstaw naszej codzienności. W przypadku niniejszej publikacji nie tylko opowiadana historia jest fascynująca, ale i styl samego opowiadania wyjątkowy. Daleki od nudnych i sztampowych podręczników do historii idei, ujawnia poetycką nutę wrażliwości autora, zachęca do myślenia, uczy odwagi w kojarzeniu faktów, zapala do działania.Zapewne książka Forthomme'a nie jest łatwa, należy niemniej do tych książek, które warto czytać, właśnie dlatego, że nie są łatwe. To konieczna lektura nie tylko dla wielkiej i różnorodnej rodziny franciszkańskiej, ale dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć nasz współczesny świat.ks. dr hab. Robert Woźniak, prof. UPJPIISeria Sapientia + to kolekcja monografii teologicznych, których celem jest powrót myślenia do szlachetnej tradycji związku między teorią i praktyką. Wychodzi ona naprzeciw wszystkim pragnącym kultywować sztukę myślenia całościowego, w którym prawda i czyn stanowią jedną nierozerwalną całość.Mądrość (kmh, sofia, sapientia) to jedna z podstawowych kategorii biblijnych, w których opisywana jest relacja między poznaną prawdą i codziennym życiem człowieka. Prawdziwa mądrość przychodzi do świata, gdy człowiek w samym centrum pustyni swojego życia zwraca się ku Bogu, ku Niemu podąża, w Nim dobrowolnie ustanawia ostateczną perspektywę swojego życia.Celem serii jest dopomóc, aby prawda rozbłysła w całym swoim splendorze zachęcającym do pracy, a jej najgłębsza intuicja opiera się na przeświadczeniu, że czyn powraca do myśli, a myśl do czynu, tylko wtedy, kiedy człowiek poszukuje Boga.
Współczesny człowiek mnoży znajomości w nieskończoność, ale prawdziwe relacje nie przychodzą mu łatwo. Naznaczone są często obojętnością, wyrachowaniem, błędami i rozczarowaniem. Nawet te najbliższe. Dzieje się tak, ponieważ to własne potrzeby i wyobrażenia stawiamy na pierwszym miejscu. Co zrobić, by to zmienić? By naprawdę się spotkać? Naucz się spotykać na wzór spotkania Jezusa z Samarytanką przy studni. To tam, wśród insynuacji i nieporozumień, oskarżania i próśb, wreszcie we wzajemnym rozpoznaniu staje się cud. W rozpoznaniu przez kobietę prawdy o tym, kim jest ona sama, Jezus zostaje rozpoznany jako dar Boga.
W 2021 roku minęło sto lat od śmierci sługi Bożego ojca Wenantego Katarzyńca. Z jednej strony może wydawać się, że to długo, nie ma już bowiem nikogo, kto go znał, kto był naocznym świadkiem jego życia. Nie ma już tych, którzy spotykali się z nim, rozmawiali, korzystali z jego wskazówek. Nic już nie dopowiedzą do tego, co spisali i zostawili w swoich wspomnieniach. Z drugiej jednak strony ten niezwykły zakonnik wciąż inspiruje swoją osobowością i ciągle jest na nowo odkrywany. Drugi tomik Antologii utworów laureatów Konkursu Literackiego Ojciec Wenanty czy znasz?, który odbył się w 2020 roku, jest najlepszym tego dowodem. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zeszłorocznym Konkursie Literackim, a laureatom gratulujemy godnej podziwu twórczości oraz zajęcia czołowych miejsc wśród wielu prac, które napłynęły do naszego Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej, nie tylko z Polski, ale również spoza jej granic. Mamy nadzieję, że kolejny tomik Antologii, który oddajemy w ręce Czytelników, będzie inspiracją dla wielu nieodkrytych jeszcze talentów literackich.
Ponad dwadzieścia wieków temu w Palestynie urodził się człowiek o imieniu Jezus. Jego słowa i czyny najpierw wzbudzały zainteresowanie, później niechęć, a w końcu bunt, który doprowadził do skazania Go na śmierć. Ale na tym nie koniec. Niektórzy Jego uczniowie oświadczyli, że spotkali Go żywego po Jego śmierci. Tak narodziło się chrześcijaństwo. Przez wieki wieść o Jezusie niosła się po całym świecie, aż dotarła do naszych czasów.Co tak naprawdę wiemy o Jezusie z Nazaretu? I dlaczego po tylu latach Jego nauka jest wciąż żywa? Jak wyjaśnić Jego historię i to, że uczniowie uznali w Nim Boga żywego i prawdziwego? Jak rozumieć głoszoną przez Niego miłość bliźniego? Jakie są podstawy wiary w Jego zmartwychwstanie? I jak w tym wszystkim odnaleźć siebie?Historia, przesłanie, tożsamość, spuścizna: oto etapy, na których poznajemy Jezusa. Autor katolik, teolog, biskup umiejętnie przedstawia ostatnie zdobycze badań historyków i teologów, dostarczając odpowiedzi na wiele pytań dotyczących tej centralnej dla chrześcijaństwa postaci. Nie unika także kwestii, które wzbudzająkrytykę i niezrozumienie. Podejmuje wyzwanie: przedstawić Jezusa wierzącym i niewierzącym. Każdemu z osobna pozwala odpowiedzieć na pytanie, jakie kiedyś Jezus zadał swoim uczniom: A ty? Za kogo mnie uważasz? Na jakim etapie życia jesteś i kim ja jestem w nim dla ciebie?
Czy na co dzień myślisz o aniołach? Czy zdajesz sobie sprawę z ich nieustannej obecności? Rozbudź w sobie pragnienie, by nie tylko o nich pamiętać, ale i modlić się razem z nimi. Dzięki temu na nowo odkryjesz kim jesteś i jaki naprawdę jest otaczający cię świat. Autor dostrzega dynamizm służby aniołów, która staje się nośnikiem szczególnej troski Boga o nas. Aniołowie w historii zbawienia nie siedzieli bowiem nigdy bezczynnie. Ale to człowiek powinien zrobić pierwszy krok. Już św. Bonawentura mówił, że podobnie jak gwiazdy są bezużyteczne dla niewidomego, tak bezużyteczne są aniołowie i ich natchnienia zsyłane przez nich tym, którzy nie umieją cenić ich obecności.Zatem działaj! Odpowiedz sobie na pytanie jaka jest twoja relacja z Aniołem Stróżem? Czy go słuchasz? Prosisz o pomoc? Czy mówisz mu rano dzień dobry?On jest obok. To Bóg wysłał go do ciebie, by był Twoim przyjacielem i opiekunem. Nie bój się iść przez życie świadomy jego towarzystwa. Pomogą ci w tym franciszkańscy święci, którzy naśladując Franciszka z Asyżu, postawili aniołów w sercu swej duchowości.
Męczeństwo wpisane jest w bieg historii Kościoła od jego początków. Przez wieki chrześcijanie z miłości do Chrystusa gotowi byli oddawać życie. Wśród nich znalazły się bohaterskie siostry ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. 19 czerwca 2021 r. Ojciec Święty Franciszek wydał dekret o męczeństwie siostry M. Paschalis Jahn i dziewięciu towarzyszek i pozwolił na ogłoszenie ich błogosławionymi.Autor w interesujący i oryginalny sposób przybliża sylwetki sióstr, które z entuzjazmem odpowiedziały na wezwanie Chrystusa. Kiedy w 1945 r. na tereny Dolnego Śląska i Opolszczyzny wkroczyła Armia Czerwona, grabiąc mienie, mordując ludność cywilną i dokonując gwałtów, siostry w obronie wiary i czystości swojej oraz innych kobiet poniosły śmierć męczeńską.ZDZISŁAW JÓZEF KIJAS franciszkanin, profesor teologii, nauczyciel akademicki wielu uczelni w Polsce i za granicą, postulator generalny spraw kanonizacyjnych Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, relator procesu beatyfikacyjnego męczenniczek elżbietańskich. Jest autorem wielu poczytnych książek, w tym wydanych nakładem wydawnictwa Bratni Zew: Życie jako dojrzewanie świętości. Maksymilian Maria Kolbe, Sprawy nader ważne, Opatrzność i przeznaczenie, Wyszyński. 40 spojrzeń oraz trzech powieści o wyjątkowych kobietach XIX w.: Tam, gdzie rodzi się życie, Nawet szarość jaśnieje, Perły i plewy.
Krótka notka:Zobacz, jak praktykując czystość, objawiać piękno Boga w świecie.Długa notka:Czystość jest darem Bożym, łaską, owocem działania Ducha. Duch Święty uzdalnia odnowionego wodą chrztu do naśladowania czystości Chrystusa.Katechizm Kościoła KatolickiegoPraktykowanie cnoty czystości tradycja łączy ze szczególną miłością do Maryi. Ta zasada znalazła odzwierciedlenie w życiu św. Maksymiliana Kolbego, niezastąpionego przewodnika na drodze dojrzewania świętości. Czystość ma wymiar ewangelizacyjny. Najgłębszy sens i wartość znajduje w odniesieniu do życia wiecznego. Zobacz, jak praktykując czystość, objawiać piękno Boga w świecie.
Trudno wyobrazić sobie autentyczną duchowość chrześcijańską, a już na pewno katolicką, która nie odnosiłaby się w zasadniczym wymiarze do Maryi. Matka Jezusa zajmuje także szczególne miejsce w życiu i myśli teologicznej duchowych synów i córek św. Franciszka z Asyżu.Odkryj Maryję na nowo z Franciszkiem i Klarą z Asyżu, Antonim z Padwy, Bonawenturą, Anielą z Foligno, Janem Dunsem Szkotem i Maksymilianem Kolbe! Nauczy się żyć na co dzień Bożą Miłością, tą samą, która została obdarzona Niepokalana Dziewica.
Portugalczycy nazywają go Antonim z Lizbony, bo tam się urodził, ale reszta świata zna go jako Antoniego z Padwy. Głosił kazania, objaśniał słowo Boże, godził zwaśnionych, wzywał do nawrócenia. Dla czcicieli jest jednak przede wszystkim cudotwórcą. Żył krótko, w chwili śmierci miał zaledwie 36 lat. Jego życie było jednak tak intensywne, że przez nie zasłużył sobie na tytuł Świętego całego świata.36 wierszy nawiązuje do ziemskich lat życia św. Antoniego. Kryją w sobie historie, emocje, ludzi i myśli. Poznajemy życie Świętego, jego pobożnościowe tytuły, zanosimy do niego modlitwy i oczekujemy na spotkanie z nim.
Dla współczesnych sobie wyglądał zwyczajnie: człowiek, kapłan, franciszkanin. Chodził w czarnym habicie, na który kiedy pracował w ogrodzie czy w polu przywdziewał fartuch.Był wychowawcą kleryków, ale przede wszystkim przez całe życie wychowywał siebie.Posłuchaj opowieści o przeszłych czasach i dawnych ludziach.Poznaj o. Wenantego Katarzyńca.Dowiedz się, kim był, co robił i jak do dziś pomaga tym, którzy proszą go o pomoc. Daj się pociągnąć tej pokornej postaci franciszkańskiego zakonnika. Naucz się od niego, jak dobrze wypełniać swoje powołanie.
Pieśni świętego Maksymiliana i inne wiersze to zbiór religijnych tekstów poetyckich, podzielony na pięć części:Pieśni świętego Maksymiliana myśli na temat ważnych momentów życia Świętego;Naśladowania zwięzłe poetyckie refleksje nad pismami dziesięciorga świętych, m.in. św. Franciszka z Asyżu, św. Ignacego z Loyoli i św. Jana od Krzyża;Z różańcem przez kampus medytacje nauczyciela akademickiego, przemierzającego z różańcem w ręku kampus swojej uczelni;Świadectwa myśli, które autor zanotował po ważnych duchowych przeżyciach;Zamyślenia refleksje towarzyszące kolejnym godzinom codziennego brewiarza.Kazimierz Braun reżyser, pisarz i naukowiec, twórca licznych przedstawień teatralnych, autor poezji, prozy i dramatów oraz prac naukowych.W wydawnictwie Bratni Zew ukazały się jego dramaty poświęcone św. Maksymilianowi Kolbemu: Maximilianus, Mój syn, Maksymilian i Cela ojca Maksymiliana.
Odetchnij deszczowym powietrzem Asyżu, posmakuj lodowatej sangrii w upalne popołudnie na Majorce, posłuchaj fado w oddalonej od tłumów turystów dzielnicy Lizbony i tureckiego kazania w małym meczecie na końcu Złotego Rogu, poczuj smak świeżej bruschetty w niezwykłym miasteczku Bagnoregio i poranną rosę na stopach u podnóża Góry św. Anny.Wyrusz do miejsc niezwykłych. Zabierze Cię tam autor, którego barwne opowieści pozwolą Ci przenieść się w czasie i przestrzeni. Czasem się wzruszysz, czasem zaśmiejesz do łez, spostrzegając nagle, że i Ty stajesz się uczestnikiem historii, które opowiada Piotr Bielenin.
Odkrywając duchowe piękno Prymasa Tysiąclecia, możesz uczyć się od niego!Autor spogląda na Wyszyńskiego w sposób nieszablonowy. Nie interesuje go monumentalność postaci prymasa, ale jego duchowe piękno, estetyczna wrażliwość, jego pragnienia i lęki, odwaga i tęsknota za miłością. Opierając się na zapiskach kardynała, pozwala przemawiać jemu samemu.Poznaj historię jednego z największych Polaków XX w., postaci wyjątkowej, bogatej wewnętrznie, nad wyraz wrażliwej i kreatywnej. W 40 spojrzeniach na Prymasa Tysiąclecia dostrzeżesz człowieka z krwi i kości, pokornego, starającego się odkrywać miłość Boga w sytuacjach, które dla innych są jej zaprzeczeniem.Zdzisław Józef Kijas franciszkanin, profesor teologii, nauczyciel akademicki wielu uczelni w Polsce i za granicą, postulator generalny spraw kanonizacyjnych Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, relator procesu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego. Jest autorem wielu poczytnych książek, w tym wydanych nakładem wydawnictwa Bratni Zew: Życie jako dojrzewanie świętości. Maksymilian Maria Kolbe, Sprawy nader ważne, Opatrzność i przeznaczenie oraz trzech powieści o wyjątkowych kobietach XIX w.
Znaleźć skarb to jeszcze nie wszystko. Człowiek nieustannie poszukuje Boga, żyjącego w nim. Ale gdy Go odnajdzie, wcale nie kończy się jego droga, bo wtedy w Nim odnajduje wciąż więcej.Tytuł nawiązuje do przypowieści Jezusa o skarbie ukrytym w roli. Ale to w podtytule kard. Jos Tolentino Mendona ukrył swą główną myśl: O sztuce wewnętrznego poszukiwania. Jest to zatem przewodnik po drodze wolności: od Abrahama po Mojżesza; od Eliasza po Jonasza, który poznaje prawdę o Bogu dopiero na obcej ziemi. Również Jezus z apostołami jest ciągle w drodze. Przekonaj się jak fascynująca jest codzienność pełna nowych odkryć.
Odkrywając duchowe piękno Prymasa Tysiąclecia, możesz uczyć się od niego!Autor spogląda na Wyszyńskiego w sposób nieszablonowy. Nie interesuje go monumentalność postaci prymasa, ale jego duchowe piękno, estetyczna wrażliwość, jego pragnienia i lęki, odwaga i tęsknota za miłością. Opierając się na zapiskach kardynała, pozwala przemawiać jemu samemu.Poznaj historię jednego z największych Polaków XX w., postaci wyjątkowej, bogatej wewnętrznie, nad wyraz wrażliwej i kreatywnej. W 40 spojrzeniach na Prymasa Tysiąclecia dostrzeżesz człowieka z krwi i kości, pokornego, starającego się odkrywać miłość Boga w sytuacjach, które dla innych są jej zaprzeczeniem.
Każdego z wierzących w Jezusa, On sam prowadzi indywidualną, przygotowaną dla niego ścieżką. Trzeba Mu tylko na to pozwolić. Pozwól więc Bogu wejść w Twoje życie i odnajdź z Nim swoją drogę, a Twój przykład pociągnie innych.Przedstawiamy Ci ścieżki prowadzące do Boga. Zaczerpnij od mistrzów życia duchowego: Ojców Pustyni, Teresy od Jezusa, Jana od Krzyża, Teresy od Dzieciątka Jezus i Maksymiliana Kolbego, a później odnajdź osobistą ścieżkę prowadzącą do Boga, adekwatną do Twoich sił i możliwości.
Chcesz poznać lepiej Jezusa? Towarzysz mu w drodze, idź za Nim i słuchaj Go uważnie.Zapraszam cię, czytelniku, do podróży z Jezusem wraz z Ewangelistami. Podróży, w których odkryjesz Nowy Testament w Starym, w jego subtelnym świetle.Zapraszam cię do podróży w czasie, który nie upływa, ale wypełnia się. Poczujesz klimat tamtych czasów, odnajdziesz korzenie zwyczajów. Zachwycisz się zapachem tamtejprzestrzeni, która nie jest przestrzenią geograficzną, lecz teologiczną, zanurzoną w transcendencji Boga.Zapraszam Cię do spotkania z Jezusem w drodze, które ma jeden cel: moje i Twoje zbawienie.
Nie jest łatwo być darem dla drugiego człowieka. Trzeba pozwolić prowadzić się Bogu i każdego dnia dostrzegać Go w bliźnim. Ksiądz biskup Józef Zawitkowski przyjął to powołanie i słuchał z ufnością Bożego głosu. To Boże prowadzenie widoczne jest na wszystkich etapach jego życia, które zawsze grało w rytm Bożych nut.Spod jego pióra wyszły słowa pieśni: Panie dobry jak chleb. Ten wyjątkowy kapłan dobrze znał smak wypiekanego w rodzinnym domu chleba. Urodzony w malutkiej nadpilickiej wsi 23 listopada 1938 r. doskonale wiedział, czym jest ciężka praca i jak cenny jest bochenek chleba, którym można nakarmić najbliższych. Od roku 1980 głosił kazania podczas Mszy Świętych w kościele św. Krzyża w Warszawie, które były transmitowane przez Program Pierwszy Polskiego Radia. Przez ostatnie lata pełnił funkcję biskupa pomocniczego seniora diecezji łowickiej. Był wybitnym kaznodzieją oraz autorem poetyckich katechez i rozważań. Tworzył również pod pseudonimem Ksiądz Tymoteusz. 29 października 2020 r. Bóg powołał go przed swoje oblicze.Niniejsza książka to owoc dziesiątek godzin rozmów z księdzem biskupem, w czasie których dzielił się swoimi wspomnieniami i przemyśleniami.Nie wiemy, jakie były ostatnie słowa Józefa Zawitkowskiego, ale chciejmy wierzyć, że wyszeptał to, co zawsze mówił przy pożegnaniu: ""Ostańcie z Bogiem, ludzie kochane!"".
Wiesz, że różaniec to nie tylko odmawianie kolejnych zdrowasiek. Wypowiadane słowa są tłem dla poszczególnych tajemnic, które się rozważa. Ta modlitwa otwiera przed Tobą świat kontemplacji, może niełatwy, ale dostępny dla Ciebie.O czym myśleć przy każdej z tajemnic? Ta książka da Ci odpowiedź. Zobaczysz, jak wydarzenia z życia Jezusa i Maryi bliskie są Twoich doświadczeń. Pomoże Ci też odkryć, jakim skarbem jest różaniec, ożywiający Twoją codzienność.Nieoceniona pomoc dla duszpasterzy!
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?