W całej Europie przez wieki powszechna była wiara w mroczne istoty wstające z grobu, by prześladować żywych. Przykłady działalności krwiożerczych upiorów notowano m.in. na rozległych obszarach od Polski po Grecję, z Transylwanią na czele. Od czasów Goethego wampiry wkroczyły do literatury pięknej, by stać się ulubionymi postaciami dziewiętnastowiecznych powieści grozy. Bartłomiej Grzegorz Sala, historyk, etnolog i krajoznawca, czerpiąc z ludowych opowieści, dawnych kronik i dokumentów, gotyckich romansów i klasycznych produkcji filmowych, stworzył poczet dwudziestu ośmiu wampirów grasujących u stóp Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Gór Dynarskich. Autor szczegółowo opisuje postać każdego nosferatu, przytacza jego genezę i historyczny pierwowzór, charakteryzuje jego wygląd i zachowanie, a także kreśli miejsce w późniejszych kulturowych odniesieniach
„Polskie ślady na Litwie i Łotwie” to bogato ilustrowany autorski przewodnik, zapraszający czytelnika do podróży po terenach dawnych Inflant, Żmudzi, Litwy i Suwalszczyzny. Autorzy „Polskich śladów na Ukrainie”, oprowadzając po wspomnianych regionach, opisują historię i topografię najważniejszych miast, m.in. Wilna czy Kowna, opowiadają legendy o lokalnych bohaterach oraz przywołują istotne wydarzenia historyczne, takie jak potop szwedzki, powstanie styczniowe i Kampania Łatgalska. Dzięki przewodnikowi poznamy dzieje słynnych rodzin, np. Rejtanów, Romerów, Narutowiczów, Giedroyciów i Piłsudskich, a także zgłębimy losy znanych Polaków pochodzących z dzisiejszych terenów Litwy i Łotwy, m.in. Emilii Plater, Ludwiki Śniadeckiej, Kornela Makuszyńskiego i Czesława Miłosza. Książka ta niewątpliwie przyda się wszystkim, którzy zamierzają zwiedzić piękne nadbałtyckie tereny.
Drugi album z serii Moto Retro poświecony jest lotnictwu Drugiej Rzeczypospolitej. Na blisko 150 fotografiach, pochodzących z Narodowego Archiwum Cyfrowego, pokazujemy fascynujący świat samolotów, szybowców i balonów, który w przedwojennej Polsce budził powszechne zainteresowanie i dumę z osiągnięć. Już wówczas polscy piloci zasłynęli w świecie, wygrywając najważniejsze zawody lotnicze świata, a swoje sukcesy odnosili na znakomitych maszynach polskiej konstrukcji i produkcji. Najwybitniejsi lotnicy – Żwirko, Skarżyński, Bajan – byli wówczas w kraju równie popularni jak dziś najlepsi nasi sportowcy.
Album opatrzony słowem wstępnym polskiego pilota szybowcowego, wielokrotnego mistrza swiata - Jerzego Makuli.
„Warszawa, lata 80.”, to piąty już album z serii Foto Retro, przypominający dzieje stolicy w czasach PRL-u. Ostatnia dekada przed upadkiem komunizmu, nie przyniosła już ważnych inwestycji budowlanych i drogowych w mieście. Pogłębiający się kryzys, szarość codziennego dnia wyczuwalna jest na prezentowanych fotografiach. Jednocześnie Warszawa była świadkiem ważnych wydarzeń tej dekady – karnawału „Solidarności”, wprowadzenia stanu wojennego, kolejnych wizyt Jana Pawła II w Polsce, wreszcie upadku komunizmu w 1989 roku. Pokazujemy je na zdjęciach, których większość pochodzi z Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Album opatrzony słowem wstępnym autorstwa Joanny Szczepkowskiej.
To zapis niekonwencjonalnej rozmowy wybitnego inscenizatora polskiego teatru (legendarnego dyrektora Teatru Narodowego i Teatru Nowego w Warszawie) Adama Hanuszkiewicza z Renatą Dymną – teatrologiem i wieloletnim kierownikiem literackim w Jego teatrze i Januszem Bogdanem Roszkowskim – tłumaczem literatury szwedzkiej, poetą i prozaikiem. Ta istotna dla polskiej kultury wymiana myśli toczy się – w sposób nieunikniony – wokół zdarzeń teatralnych XX wieku. Nie omija jednak życia społecznego, politycznego i obyczajowego tamtych czasów. Czasów, których Hanuszkiewicz był świadkiem i wnikliwym obserwatorem. Dzięki jego oglądowi świata otrzymujemy panoramiczny obraz rzeczywistości, której doświadczał człowiek kreatywny, o oryginalnych poglądach, niezwykłym poczuciu humoru i w dodatku – wolny artystyczny duch. Czytanie tej książki dzisiaj pozwoli na wiele refleksji nie tylko miłośnikom teatru, ale wszystkim, którzy wierzą, że polska kultura z jej kanoniczną klasyką jest czymś żywym i godnym kontynuowania. Doświadczymy tego zarówno przez lekturę, jak i refleksję płynącą przez kogoś, kto był dla polskiej kultury wartością nieprzecenioną.
Album poświęcony twórczości Zdzisława Beksińskiego, to kompendium wiedzy o tym niezwykłym artyście. Wiesław Banach – znawca dorobku artysty prowadzi czytelnika poprzez różne okresy twórczości malarza, fotografika, człowieka zafascynowanego możliwościami grafiki komputerowej, nie zapominając też o jego biografii. Dzięki licznym, dotąd niepublikowanym dziełom, tworzącym wraz ze sławnymi pracami bogatą warstwę ilustracyjną albumu możemy poznać jeszcze raz Zdzisława Beksińskiego, który wszak i tak pozostanie dla nas w znacznej mierze nieodgadnioną tajemnicą, podobnie jak jego dzieła.
Wydanie trzecie, z nową okładką.
Pierwszy album z serii MOTO RETRO poświęcony jest samochodom i motocyklom obecnym na ulicach i drogach przedwojennej Rzeczpospolitej. Motoryzacja, rozwijająca się szybko po pierwszej wojnie światowej, budziła w Polsce powszechne zainteresowanie i wielkie emocje nie tylko wśród mężczyzn, ale – w nie mniejszym stopniu – także wśród kobiet. Właściciele pojazdów już od początku lat dwudziestych organizowali się w automobilklubach, urządzali liczne rajdy, wyścigi i pokazy, a także niezwykle chętnie…. fotografowali się w swoich „automobilach”. Wszystkie zdjęcia prezentowane w naszym albumie pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
'Narciarstwo Alpejskie' to wspaniały poradnik dla pasjonatów jazdy na nartach, ale też dla tych, którzy swoją przygodę z narciarstwem dopiero zaczynają. Autorami książki są znani polscy narciarze alpejscy – Marcin Szafrański i Maciej Bydliński, którzy wprowadzają czytelników w tajniki popularnego sportu zimowego, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Poszczególne rozdziały poradnika opisują indywidualny styl jazdy, podają wskazówki umożliwiające wybranie odpowiedniego sprzętu, przedstawiają, jak powinna wyglądać właściwa rozgrzewka, pozycja narciarza, fazy skrętu oraz balans ciałem. Rady profesjonalistów uzupełnione są m.in. spisem mistrzów wszech czasów i subiektywnym przeglądem najlepszych stoków narciarskich na świecie.
'Karpacki świat Bojków i Łemków. Roman Reinfuss. Fotografie' to zbiór ponad dwustu unikatowych zdjęć wykonanych przed drugą wojną światową przez znakomitego etnografa i znawcę sztuki ludowej – Romana Reinfussa. Zafascynowany kulturą Bojkowszczyzny i Łemkowszczyzny etnograf przez wiele lat dokumentował bogate tradycje kulturowe tych terenów. Podróżując z aparatem fotograficznym po ówczesnych polskich Karpatach, badał – w oparciu o stworzoną przez siebie metodę badawczą – życie codzienne, obyczaje i kulturę mieszkańców Podkarpacia. Jego zdjęcia odznaczają się szczególną wartością dokumentacyjną, będącą nie tylko przedmiotem badań naukowych, ale też obiektem ekspozycji muzealnych. Reinfuss pokazywał świat Bojków i Łemków w sposób unikatowy – traktował ich teraźniejszość jako swoisty 'zabytek' dziejowy. Szczególną uwagę poświęcał tym, którzy pozostawali wierni tradycji, dokumentując nie tylko obyczaje ludności, ale także i zastaną architekturę budownictwa ludowego – uwieczniał chaty, kościoły, kapliczki, cmentarze, młyny itp. Książka jest wspaniałym świadectwem pracy badacza, któremu udało się poznać kulturę miejscowych górali. Oprócz zdjęć album zawiera także bogaty zbiór oryginalnych, archiwalnych dokumentów. Całość spuścizny ikonograficznej Reinfussa zdeponowana jest w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – współtwórcy albumu. 'Karpacki świat Bojków i Łemków' to ciekawa pozycja dla osób zainteresowanych kulturą, etnografią oraz szeroko pojętą 'karpackością' uwiecznioną na zdjęciach sprzed ponad półwieku.
'Święci i biesy' to wyjątkowy 'leksykon' z bestsellerowej serii 'Legendarz'. Propozycja dla wszystkich, chcących poznać fenomen współistnienia świętych i biesów. To literacki przegląd najbardziej barwnych i ciekawych postaci blisko 40. świętych broniących ode złego m.in.: św. Agaty, co od ognia strzeże chaty, św. Walentego, co tych powali, co go patronem nie znali, św. Grzegorza, na którego wspomnienie idzie zima z morza, św. Jerzego, na którego wspomnienie trawa się pierzy, czy św. Antoniego, co od zguby broni. Towarzyszą im nieodłącznie niecne biesy, kuszące i do złego namawiające. Książka bogato ilustrowana przez Pawła Zycha i Witolda Vargasa. Zapraszamy do podróży śladami niesamowitych legend i opowieści.
To barwne wspomnienia jednego z bardziej rozpoznawalnych animatorów życia kulturalnego w Polsce, aktora, reżysera i pedagoga, od wielu lat dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Pasjonująca opowieść o niezwykłych losach jego rodziny, przeplatana dygresjami historycznymi i refleksjami na temat meandrów rozwoju współczesnej sztuki teatru. Suma doświadczeń i obserwacji ilustrowana blisko setką interesujących zdjęć, często unikatowych, pochodzących z początku minionego wieku.
Wyjątkowy album, w którym przedstawiono cztery najważniejsze polskie rezydencje królewskie: Zamek Królewski na Wawelu, Pałac Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Zamek Królewski w Warszawie. Na fotografiach ukazano niezwykłą architekturę, okazałe wnętrza, cenne obrazy i rzeźby oraz piękne parki.
Czwarty już album z serii FOTO RETRO to portret Warszawy w latach 70. – w epoce Edwarda Gierka. Zmiany we władzach PRL-u zaowocowały wielkimi inwestycjami w stolicy. Dzięki zaciągniętym kredytom zagranicznym powstały nowoczesne arterie komunikacyjne – Wisłostrada i Trasa Łazienkowska, w zawrotnym tempie zbudowano Dworzec Centralny. Podjęto także decyzję – wówczas uważaną za kontrowersyjną, a przecież oczywistą – o odbudowie Zamku Królewskiego. Warszawiacy, nawet ci najbardziej sceptyczni, z zaangażowaniem kibicowali tym zmianom. Obowiązywała propaganda sukcesu, chcieliśmy być bliżej Europy… O obliczu Warszawy tamtych lat opowiada we wstępie Anna Seniuk, znakomita odtwórczyni roli Magdy, żony inżyniera Karwowskiego w kultowym serialu 'Czterdziestolatek'.
Album Tadeusza Rolke to wyjątkowa propozycja dla wszystkich ceniących fotografię artystyczną w konwencji reportażu. Zafascynowany życiem towarzyskim i społecznym artysta na swoich zdjęciach pokazuje to, co urzekało go najbardziej: roześmianych przechodniów, całującą się parę młodych ludzi, odpoczywającą dziewczynkę… Jego fotografie przesiąknięte są intymnością oraz emocjonalnością uwiecznionych postaci. Interesuje go nie tylko dynamika wydarzeń, ale także sztuka i kobiety. Często te dwie swoje 'miłości' ze sobą konfrontował. Najwięcej miejsca Rolke im poświęcił w swojej twórczości właśnie kobietom, eksponując ich uwodzicielskie piękno, seksualność oraz spontaniczność i drzemiące w nich uczucia. Fotografik zajmował się także portretowaniem znanych artystów, pisarzy, ludzi filmu czy muzyków, jak chociażby Kory oraz Poli Dwurnik. Zaprezentowane w albumie fotografie zostały zebrane w kilku kategoriach doskonale eksponujących główne zainteresowania artysty oraz jego specyficzny styl balansujący na granicy prostoty i wyrafinowania, spontaniczności i sztuczności. Rolke to fotografik niełatwy do sklasyfikowania, wciąż poszukujący i eksperymentujący, który jeszcze nie raz zaskoczy wszystkich wielbicieli sztuki, w tym miłośników fotografii.
Miniatura albumowa o Bieszczadach – przyroda, krajobrazy, zabytki architektury drewnianej, oryginalne spojrzenie na ten uroczy zakątek Polski. Piękno bieszczadzkiego krajobrazu, kultury i architektury pokazane na wspaniałych fotografiach Agnieszki i Włodka Bilińskich. Album w polsko–angielsko–niemieckiej wersji językowej.
Był sobie chłopiec, który bardzo lubił malować farbami. A ponieważ często zapominał o umyciu rączek, wszędzie zostawiał odciski kolorowych paluszków. Na drzwiach do łazienki, na stole, na ścianie w kuchni, w ulubionej książeczce – paluszki były dosłownie wszędzie! Mamie chłopca bardzo podobały się obrazki, które malował chłopiec, ale odciski paluszków – nie bardzo. Pewnego dnia kiedy kolejny raz czyściła ścianę, wpadła na pewien pomysł… Usiadła obok swojego syna i poprosiła, żeby na kartce zrobił odcisk swojego ubrudzonego farbą paluszka. Chłopiec właśnie malował letnie niebo, dlatego paluszkiem zrobił niebieską pieczątkę. Mama wzięła czarny pisak i dorysowała paluszkowi oczka, rączki, nóżki i uśmiechniętą buzię. Potem paluszek dostał kapelusz i parasol. – Czy wiesz kto to? – zapytała mama. – To Pan Paluszek! Odpowiedział chłopiec, jakby to było oczywiste. – A skąd ma parasol? – pytała dalej mama. – Kupił go w sklepie. – A dokąd idzie Pan Paluszek? – Spieszy się na przystanek autobusowy! Tak powstała pierwsza historia o Panu Paluszku. Od tamtej pory chłopiec często robi odciski palców na kartce i wspólnie z mamą wymyślają przygody Pana Paluszka. Ściany bywają jeszcze brudne, ale coraz rzadziej… Książeczka w niezwykle ciekawy sposób przedstawia historię tytułowego bohatera – Pana Paluszka. Pan Paluszek gotuje ulubioną zupę, przeprowadza doświadczenie, wyjeżdża na wakacje, świętuje urodziny Pana Rączki, wybiera się do fryzjera, podróżuje po kosmosie... i przeżywa przy okazji wiele niezapomnianych przygód. Oryginalnie napisane i pięknie zilustrowane historie z życia Pana Paluszka zachęcają do poznania bliżej tego wyjątkowego bohatera.
Alfred Wierusz-Kowalski był czołowym przedstawicielem środowiska polskich artystów związanych z Monachium. Jego żywiołem były realistyczne, ale i idylliczne sceny z życia wiejskiego, z jego kulturą – nie pracy, lecz czasu wolnego. Na obrazach piaszczystymi drogami pędzą bryczki z roześmianymi wieśniakami lub suną przez śniegi wielokonne powozy. Czasem w zakolu rzeki pojawi się wilk lub wychyli zza wzgórza wataha. Nikt nie umiał tak dobrze jak on oddać grozy walki pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem, trwogi atakowanych koni i przerażenia ludzi. Dzieła tego artysty cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i sprzedawane są w najlepszych galeriach sztuki w Europie. Album zawiera wybór ponad 50 prac Alfreda Wierusza-Kowalskiego, całość uzupełnia wstęp historyka sztuki Elizy Ptaszyńskiej, od lat zajmującej się twórczością malarzy związanych ze środowiskiem monachijskim.
Około 1600 roku ziemie polskie rozkwitły pięknem pałaców. Wśród wzniesionych w tych latach budowli Krasiczyn – zamek Marcina Krasickiego ufundowany w jego dziedzicznych włościach pod Przemyślem – zajmuje miejsce szczególne. Manierystyczno-barokowa rezydencja, z jej nietypowym układem przestrzennym i wyjątkową dekoracją sgraffitową, była nie tylko siedzibą magnata, ale i manifestacją jego postawy, w której prym wiodła służba ojczyźnie, królowi i religii. Przez stulecia zamek w Krasiczynie wpisał się w pejzaż polskiej kultury i historii. Przechodząc kolejno w ręce Modrzewskich, Tarłów, Mniszchów, Pinińskich, stał się ostatecznie rezydencją Sapiehów, którzy przenieśli tutaj swoją siedzibę w 1835 roku. Rozpoczął się wielki renesans zamku, z którym wiąże się i fundacja słynnej biblioteki sapieżyńskiej, i gromadzenie wyposażenia, w dużej mierze zdobiącego dzisiaj wnętrza Wawelu i Pieskowej Skały, i założenie rozległego parku w stylu angielskim, z zabytkowym już dziś bogatym drzewostanem. W cieniu tych drzew i zamkowych baszt powstawały dzieła dla kultury polskiej wiekopomne, jak choćby szkice Jana Matejki do 'Bitwy pod Grunwaldem'. Piękno zamku i jego otoczenia pokazujemy w najnowszym albumie, zarówno na fotografiach współczesnych, jak i archiwalnych.
Stanisław Ignacy Witkiewicz, zwany Witkacym (18851939), był nie tylko malarzem, także filozofem, pisarzem, dramaturgiem, teoretykiem sztuki, fotografem. W każdej z tych dziedzin osiągnął mistrzostwo i w każdej z nich nieustannie zaskakiwał. Jako malarz był twórcą zarówno tradycyjnych pejzaży i portretów, jak i ekspresyjnych kompozycji z pogranicza abstrakcji. Najbardziej jednak znane są jego pastelowe portrety wykonywane w ramach jednoosobowej Firmy Portretowej S.I. Witkiewicz. Album zawiera wybór najważniejszych reprodukcji dzieł pochodzących z poszczególnych okresów twórczości wybitnego artysty. Całość opatrzona wstępem znanego witkacologa dr Anny Żakiewicz.
Zdzisław Beksiński był artystą wszechstronnym. Malarstwo, rzeźba, rysunek, grafika, fotografia - to jego najbardziej znane pasje twórcze. Ale mało kto wie, że w latach 60., nie zaprzestając działalności plastycznej, próbował swoich sił także w pisarstwie. Epizod literacki był krótki i intensywny: w niespełna dwa lata powstało 40 opowiadań lub fragmentów, po czym sanocki artysta spakował wszystkie maszynopisy oraz rękopisy, by już nigdy do nich nie wrócić.Pół wieku później pojawia się wreszcie drukiem pierwszy wybór jego niesamowitych - w każdym znaczeniu tego słowa - tekstów. Oniryzm, pastisze literatury sensacyjnej i antyutopijnej, surrealizm, zabawy formą, nawiązanie do estetyki filmu, widowiska telewizyjnego i popkultury, literatura konfesyjna i dygresyjna, humor i makabra - lektura Beksińskiego to pisarska podróż przez liczne znane nurty i mody literackie XX wieku. Zapraszamy do niej nie tylko dla fanów Beksińskiego i jego sztuki, lecz także amatorów mocnej literatury.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?