Piotr Michałowski – malarz i rysownik, najwybitniejszy przedstawiciel romantyzmu w polskiej sztuce. W malarstwie znany z uwieczniania scen batalistycznych i przedstawień koni, tym razem pokazany został od strony rysunkowej. Artysta zwykle nie rozstawał się ze swoim szkicownikiem, który towarzyszył mu w okresie studenckim, jak również podczas późniejszych podróży – w sumie pozostawił po sobie ponad 1000 szkiców. Album, który słowem wstępnym opatrzyła znawczyni twórczości Michałowskiego, historyk sztuki Anna Zeńczak, zawiera najciekawsze rysunki artysty.
Stefan Norblin, właśc. Juliusz Stefan Norblin de la Gourdaine (1892–1952), praprawnuk Jeana-Pierre'a Norblina, francuskiego malarza przełomu XVIII i XIX wieku. Ten niezwykle utalentowany i wszechstronny artysta, nazywany malarzem maharadży, w okresie międzywojennym odnosił w Polsce ogromne sukcesy zarówno jako grafik i projektant. Po wybuchu II wojny światowej opuścił ojczyznę i przedostał się do Iraku, gdzie malował portrety rodziny królewskiej. Jednak kariera malarska artysty rozkwitła dopiero w Indiach, przynosząc mu sławę i prestiż. Stworzył tam niezwykłe malowidła w pałacach maharadży i rezydencjach arystokracji. Czerpał motywy z religii hinduskiej, lecz nadawał im nowoczesną formę o bogatych kolorach i z wieloma elementami dekoracyjnymi, łącząc przy tym europejską secesję z indyjskimi tradycjami.
Eleganckie etui zawierajace trzy pozycje wydawnicze autorstwa Stefanii Krzysztofowicz - Kozakowskiej : „Sztuka II RP” - ukazującą dokonania artystyczne i życie kulturalne Polski w okresie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. W publikacji poruszane są różnorakie zagadnienia poświęcone architekturze, programom ideowym, sztukom plastycznym, sztuce użytkowej i działalności projektowej, omówiona jest twórczość głównych artystów tego okresu. „Sztuka w czasach PRL-u” to książka poświęcona fundamentalnym zagadnieniom sztuki polskiej okresu 1945–1989. Przedstawia „proces twórczy” w kontekście realiów peerelowskich – najpierw pod jarzmem sztuki socrealistycznej, później zaś sztuki ograniczanej przez cenzurę oraz sposoby przezwyciężania ograniczeń „systemowych” m.in. angażując się politycznie lub bojkotując narzucone programy.„Sztuka po roku 1989” to bogato ilustrowany album poświęcony szeroko rozumianej sztuce III Rzeczypospolite Książka,szczegółowo prezentuje największe osiągnięcia polskiej architektury oraz sztuk plastycznych, jakie możemy podziwiać po 1989 roku. W albumie przedstawione zostały sylwetki czołowych polskich architektów, artystów i projektantów oraz ich udział w największych międzynarodowych wydarzeniach kulturalnych, a także najważniejsze placówki dbające na co dzień o rozwój i promocję polskiej sztuki, zarówno w kraju, jak i za granicą.
„Zdrowi z natury” to bogato ilustrowane kompendium zawierające informacje o tym, jak odpowiedni sposób odżywiania i lecznicza siła ziół wpływają na zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia. Nina i Damian Bojarscy, autorzy książki, dzielą się w niej swoją wiedzą, pasją i doświadczeniem z zakresu ziołolecznictwa, dietoterapii i zdrowego stylu życia. Publikacja zawiera opisy 40 ziół wraz z przykładami ich zastosowania zarówno w kuchni, jak i w domowej apteczce. Dodatkowo czytelnicy poznają przepisy m.in. na zdrowe ciasta, jak choćby czekoladowy tort z fiołkami i sernik z orzechów nerkowca, oraz sycące zupy z krwawnika, komosy czy stokrotek. To obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy chcieliby urozmaicić swoją dietę i nauczyć się wykorzystywać dary natury.
Zestaw trzech albumów z serii FotoRetro: „Samochody,motocykle…” Pierwszy album z serii MOTO RETRO poświęcony jest samochodom i motocyklom obecnym na ulicach i drogach przedwojennej Rzeczpospolitej. Motoryzacja, rozwijająca się szybko po pierwszej wojnie światowej, budziła w Polsce powszechne zainteresowanie i wielkie emocje nie tylko wśród mężczyzn, ale – w nie mniejszym stopniu – także wśród kobiet. Właściciele pojazdów już od początku lat 20. organizowali się w automobilklubach, urządzali liczne rajdy, wyścigi i pokazy, a także niezwykle chętnie... fotografowali się w swoich „automobilach”. Wszystkie zdjęcia prezentowane w albumie pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. „Samoloty, szybowce…” Drugi album z serii MOTO RETRO poświęcony jest lotnictwu II Rzeczypospolitej. Na ponad 120 fotografiach, pochodzących z Narodowego Archiwum Cyfrowego, pokazujemy fascynujący świat samolotów, szybowców i balonów, który w przedwojennej Polsce budził powszechne zainteresowanie i dumę z osiągnięć. Już wówczas polscy piloci zasłynęli w świecie, wygrywając najważniejsze zawody lotnicze świata, a swoje sukcesy odnosili na znakomitych maszynach polskiej konstrukcji i produkcji. Najwybitniejsi lotnicy – Żwirko, Skarżyński, Bajan – byli wówczas w kraju równie popularni, jak dziś najlepsi nasi sportowcy. „Statki, okręty, żaglowce…” Trzeci album prezentuje flotę II Rzeczypospolitej. Polska, uzyskawszy po pierwszej wojnie światowej 140-kilometrowy odcinek wybrzeża Bałtyku, od razu postawiła na rozwój gospodarki morskiej. Szybko podjęto decyzję o budowie pełnomorskiego portu w Gdyni, kupowano statki handlowe, a wkrótce, w latach 30., także pasażerskie transatlantyki, w tym nowoczesne m/s „Piłsudski” i m/s „Batory”, które przeznaczono do obsługi reprezentacyjnej linii Gdynia–Nowy York. Na żaglowcach „Lwów” i „Dar Pomorza” szkoliły się kadry wykwalifikowanych marynarzy i nawigatorów. To właśnie w międzywojennej Polsce ustanowiono Święto Morza i niezwykle uroczyście obchodzono je w całym kraju – od Gdyni aż po Kraków. Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego, a wstęp napisał Grzegorz Rogowski, autor książki „Pod polską banderą przez Atlantyk”.
Henryk Siemiradzki (1843–1902) – wybitny przedstawiciel akademizmu i absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Płótna artysty były wielokrotnie nagradzane. Często odwiedzał też Polskę. Swym podarunkiem w postaci dzieła Pochodnie Nerona zainicjował utworzenie Muzeum Narodowego w Krakowie. Jego obrazy cechuje piękna, wręcz teatralna aranżacja scenerii, malownicze krajobrazy, bogactwo efektów dekoracyjnych (rzeźby, stroje, kwiaty i biżuteria, co doskonale oddają dzieła, takie jak Taniec wśród trzech mieczów czy Dirce chrześcijańska. Idylliczne scenki z życia starożytnych Rzymian olśniewają paletą barw i grą światłocienia, które możemy podziwiać na obrazach Sielanka rzymska – Przed kąpielą czy Poszukując Arkadii.
Album prezentujący dorobek malarza i rysownika Konrada Krzyżanowskiego (1872–1922). Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, gdzie zainteresował się malarstwem portretowym i pejzażowym, tam też zaczął rozwijać swój charakterystyczny, dynamiczny styl. Kiedy po późniejszym pobycie w Monachium Krzyżanowski przyjechał do Warszawy, rozpoczął wówczas najbardziej intensywny okres swojej twórczości. Jego efektem były dzieła pełne ekspresji, o intrygującej kolorystyce, takie jak m.in. Portret Marii Krzymuskiej, Chmury w Finlandii czy Portret Pelagii Witosławskiej.
Książka „Wśród polskich syren, rusałek, meluzyn, świtezianek i innych wodnych panien” Bartłomieja Grzegorza Sali to bogato ilustrowane kompendium przedstawiające 63 najsłynniejsze polskie syreny, nimfy i rusałki, które znane są z dzieł literackich i ludowych podań. Autor poświęca każdej bohaterce jeden rozdział – oprócz opisu i analizy postaci podaje jej pochodzenie, ewolucję i wpływ, jaki wywarła na kulturę. Dzięki lekturze możemy szczegółowo prześledzić losy Goplany, Juraty, Meluzyny czy też najpopularniejszej w Polsce wodnej panny – syrenki warszawskiej. To doskonała pozycja dla wszystkich amatorów legend i klasyki polskiej literatury.
Sztuka po roku 1989 to bogato ilustrowany album poświęcony szeroko rozumianej sztuce III Rzeczypospolitej. Książka, autorstwa cenionej historyk sztuki, Stefanii Krzysztofowicz-Kozakowskiej, szczegółowo prezentuje największe osiągnięcia polskiej architektury oraz sztuk plastycznych, jakie możemy podziwiać po 1989 roku. W albumie przedstawione zostały sylwetki czołowych polskich architektów, artystów i projektantów oraz ich udział w największych międzynarodowych wydarzeniach kulturalnych, a także najważniejsze placówki dbające na co dzień o rozwój i promocję polskiej sztuki, zarówno w kraju, jak i za granicą.
Adam Myjak wybitny rzeźbiarz, pedagog, profesor oraz rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którą ukończył z wyróżnieniem na wydziale rzeźby w 1971 roku. Wyróżniany i nagradzany od czasów studenckich, odznaczony złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Autor licznych realizacji pomnikowych, plenerowych oraz scenograficznych. Jego dzieła wystawiane są na wystawach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Sztuka rzeźbiarza skupia się na postaci ludzkiej, szczególną uwagę poświęcając wizerunkowi głowy i twarzy. Konsekwentnie poszukuje formy przetrwania sztuki, ukazując strach, ból, żart, refleksję. Perfekcyjny warsztat artysty drwi z materii, z wdziękiem balansując na granicy konwencji i percepcji oraz łącząc na pozór niepasujące do siebie skrajności.
Kolejna książka w serii „Plakaty” przybliży czytelnikom twórczość Huberta Hilschera, jednego z najbardziej znanych reprezentantów polskiej szkoły plakatu. Hilscher był wszechstronnym artystą, który zajmował się nie tylko plakatem i grafiką użytkową, lecz także ilustracją książkową i identyfikacją wizualną. Związany był z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie oraz wieloma wydawnictwami i czasopismami – kierował zespołem artystycznym w Wydawnictwie Artystyczno-Graficznym (1961–1970), „Przeglądzie Kulturalnym” (1959–1961) i „Projekcie” (1962–1983). Do najpopularniejszych prac Hilschera należą liczne plakaty cyrkowe przedstawiające zwierzęta, zwłaszcza zaś tygrysy i lwy. Jego twórczość charakteryzują dowcip oraz balansowanie na granicy realizmu i ekspresjonizmu. Za tekst i wybór plakatów odpowiada Irena Przymus.
Książka autorstwa Jerzego Miśkowiaka i projektu Lecha Majewskiego przedstawia życie i twórczość Elisabeth Jerichau-Baumann, XIX-wiecznej artystki polskiego pochodzenia, która większość życia spędziła w Danii. Jerichau-Baumann portretowała najważniejsze duńskie osobistości – członków rodziny królewskiej, arystokratów, polityków, aktorów i pisarzy, m.in. Hansa Christiana Andersena, ale także dzieci i żebraków. Malarka chętnie posługiwała się alegoriami – jest autorką niezwykle popularnego przedstawienia Danii jako Walkirii niosącej duńską flagę i miecz, której wizerunek był wykorzystywany m.in. na pudełkach czekoladek czy pocztówkach. Na płótnach artystki wielokrotnie pojawiały się również Turczynki, Egipcjanki, Żydówki i Włoszki, a zwłaszcza bohaterki sag i baśni – Halgjerde, Lorelei, nimfy i liczne syrenki, powstałe zapewne z inspiracji warszawskim herbem. Album, zawierający biografię artystki i polskie konteksty jej twórczości, przybliża na niemal 300 reprodukcjach styl malarki i czasy, w których żyła.
Julian Fałat (1853–1929) – artysta młodopolski, przedstawiciel malarstwa pejzażowego i rodzajowego. Absolwent krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych oraz Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. W latach 1886–1895 był zatrudniony na dworze cesarza Wilhelma II, po czym został dyrektorem a następnie rektorem wspomnianej SSP w Krakowie. Za swoją twórczość, wystawianą zarówno w Polsce, jak i za granicą, był wielokrotnie doceniany najważniejszymi nagrodami, m.in. złotym medalem na międzynarodowych ekspozycjach w Berlinie, Monachium i Dreźnie oraz Wstęgą Komandorii Orderu Polonia Restituta. Początkowo jego obrazy cechował realizm, szczegółowo przedstawiał życie codzienne, religijność chłopów, sceny z polowań. Później twórczość Fałata bardziej skłaniała sie ku wpływom impresjonizmu i związanej z nim spontaniczności tworzenia, czemu dał wyraz w malarstwie pejzażowym. Do znanych dzieł artysty należą m.in. Kraków rankiem (1897), Krajobraz zimowy (1891) czy Pejzaż z Bystrej (1919).
Marcin Władyka (ur. 1975) jest związany z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, ponadto współpracuje wieloma festiwalami, przeglądami filmów i instytucjami kultury, tworząc na ich potrzeby plakaty, rysunki czy projekty książek. Profesor Dorota Folga-Januszewska uważa plakaty Władyki za „śmiertelnie zabawne, dramatycznie komiczne”, często przedstawiające poruszaną kwestię w krzywym zwierciadle. Mimo iż pozwalają one na uśmiech, jednocześnie skłaniają do refleksji. W albumie zebranych zostało blisko 60 starannie wyselekcjonowanych, najlepszych prac artysty.
Dwudziesty tomik w serii Plakaty poświęcony jest twórczości profesora Michała Klisia związanego z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, której był rektorem w latach 2001–2005. Artysta zajmuje się malarstwem, plakatem i grafiką użytkową. Został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami w dziedzinie plakatu i sztuki użytkowej, m.in. Złotymi Medalami na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach (1987, 1999, 2001) czy Brązowym Medalem na Międzynarodowym Triennale Plakatu Teatralnego w Sofii (2001). Prace Klisia znajdują się w wielu zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych, m.in. w Bielsku-Białej, Poznaniu, Wilanowie, Lahti, Watykanie, Nowym Jorku i Sydney. Wstęp i wybór prac do minialbumu przygotował Zdzisław Schubert.
„Księga smoków polskich” to literacki i historyczno-etnograficzny opis 25 legendarnych bestii – smoków, wielkich węży i podobnych im stworów. Autor, historyk i etnolog, kreśli ich wizerunki, dokonując skrupulatnej charakterystyki potworów, przytaczając opracowane na nowo swoim piórem legendy i podania, sięgając do źródeł postaci i wątków, a nawet opisując miejsca związane z potworami. Dzięki temu „Księga smoków polskich” łączy na swoich kartach elementy popularnonaukowe i stricte literackie, będąc jednocześnie przemyślanym kompendium wiedzy o wyobrażeniach naszych przodków i ich kulturowych źródłach oraz zajmującym czytadłem, wypełnionym opowieściami o krwiożerczych bestiach, zatrwożonych krainach, wyczekujących ratunku księżniczkach, dzielnych rycerzach i sprytnych rzemieślnikach. Całości dopełniają pełne baśniowej atmosfery ilustracje cenionego duetu rysowników Pawła Zycha i Witolda Vargasa.
Minialbum poświęcony twórczości Piotra Garlickiego – grafika i plakacisty związanego z Wydziałem Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Oprócz plakatów projektuje również okładki książek i płyt, katalogi, oprawy graficzne kampanii reklamowych oraz wydarzeń. Wielokrotnie nagradzany, uczestniczył w wielu wystawach krajowych i zagranicznych, a jego prace można oglądać nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach europejskich, w Azji i na Bliskim Wschodzie.
Kolejne zaktualizowane wydanie znanego i cenionego przewodnika krajoznawczego po Bieszczadach. Turysta znajdzie w nim wszystko, co powinien wiedzieć o tej niezwykłej krainie: opis historii, kultury, zabytków, przyrody, geografii, szlaków turystycznych, propozycje wycieczek, mapy poglądowe i informacje praktyczne. Podróżowanie po Bieszczadach z przewodnikiem Wydawnictwa BOSZ ułatwi podręczny format publikacji, bogactwo ilustracji oraz ciekawa szata graficzna. Zapraszamy w Bieszczady!
Kolejny minialbum w serii Plakaty poświęcony jest twórczości jednego z najsłynniejszych twórców polskiej szkoły plakatu – Jana Młodożeńca. Na dorobek artysty składają się nie tylko plakaty, lecz także okładki i ilustracje książkowe przygotowywane na zlecenie wielu polskich wydawnictw. Młodożeniec jest autorem licznych plakatów filmowych („Czekając na życie”, „Pojedynek na szosie”), teatralnych („Indyk”, „Wdowy”) i baletowych („Trójkątny kapelusz”, „Cztery temperamenty”). Jego charakterystyczny styl opierał się na bogatej kolorystyce, grubej kresce oraz stosowaniu ręcznie wykonanego liternictwa.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?