Siedemdziesiąt osób ? wśród nich rzemieślnicy, artyści, sprzedawcy, naukowcy, księża, siostry zakonne ? w rozmowie z Paulo Mosca dzieli się swym zwyczajnym życiem ?w cieniu kopuły?; świadczy o małych cudach ? znakach Bożej obecności. W ten sposób powstało siedemdziesiąt opowiadań o dokonującym się dziś w świecie dobru, o ludziach, którzy wierni swym obowiązkom umożliwiają codzienne życie Watykanu.
W naszych modlitwach dużo jest oficjalnej postawy, teoretycznego spojrzenia, a brak bezpośredniego kontaktu,
jakiego uczy Matka Boska poprzez wszystkie tajemnice Różańca.
Gubimy bezpośredniość kontaktu z Panem Jezusem. Pomyślmy o postaciach różańcowych, o których się nie
mówi. Oddalonych, pochowanych, a jednak bliskich, które nieraz nas zawstydzają.
ks. Jan Twardowski (1915-2006)
Książka Ukryte tajemnice Różańca przynosi wybór rozważań, w większości niepublikowanych wcześniej
tekstów. Przemyślenia ks. Jana Twardowskiego z czterdziestu lat pracy kapłańskiej w kościele Sióstr
Wizytek w Warszawie uzupełniają różnorodną i oryginalną, istniejącą już w dorobku księdza poety,
biblioteczkę myśli wokół modlitwy różańcowej. Prezentują jednakże inny, nowy, sposób mówienia o tajemnicach
różańcowych, występujących w nich postaciach oraz odniesieniach do problemów i psychiki dzisiejszego człowieka. Pozwalają poznać sposób myślenia Autora, który tak niestrudzenie w słowach najprostszych
poszukiwał głębokiego, ukrytego sensu.
Jest to książka przygodowa i podróżnicza. Mądra, a jednocześnie pełna humoru. Sprawia, że czytelnik zaczyna się głośno śmiać. Jest to także album niezwykłych fotografii z wypraw w najdziksze rejony świata.
Wojciech Górecki urodził się 23 kwietnia 1959 roku. Ukończył gdańską Akademię Sztuk Pięknych, na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Uprawia przede wszystkim malarstwo plenerowe oraz rysunek i grafikę warsztatową. Za swoją twórczość w 2009 roku otrzymał prestiżowe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez The Art Renewal Center w USA.
Po mistrzowsku łapie chwile (...) W moim odczuciu Wojtek Górecki nie szuka cudów, on wydobywa cuda ze zwykłych miejsc, wręcz pospolitych krajobrazów. Pod jego pędzlem te zwykłe miejsca i pospolite krajobrazy przeistaczają się w metafizyczne światy i zjawiska. On nie upiększa zwykłego nadmorskiego krajobrazu czy kozackiego stepu, on go tylko uwzniośla. W jakiś sposób uniwersalizuje, choć to zawsze będzie jego step i jego nadmorska plaża. (…) Pomyślałem nawet, że gdybym umiał malować tak jak Wojtek, może nie pisałbym wierszy, bo obrazy Wojciecha Góreckiego są malarskimi wierszami bez słów, a mimo tego – a może właśnie dlatego – tak wiele mówią. (…)
Trzeba przyznać, że artysta umie po mistrzowsku łapać chwile, które trafiają dzięki niemu do wielkiego zielnika obrazów, który jest ważnym rozdziałem, wchodzącym w skład albumu wieczności sztuki. Prace te nigdy nie będą kostyczne, nigdy się nie zestarzeją (…). W jego pracach malarskich coś wisi w powietrzu. Coś nieuchwytnego! Coś tajemniczego, a w każdym obrazie zamknięta jest emocja, która towarzyszyła jego powstawaniu (…).
Adam Ziemianin
Wojciech Górecki was born on 23 April 1959. He graduated from the Academy of Fine Arts in Gdańsk (the faculty of graphics and painting). He deals with painting (mainly plein-air), drawing, and workshop graphics. In 2009, the Art Renewal Center (USA) granted him a prestigious, honourable mention Award for his artistic work.
He captures moments in a masterly way (…) In my opinion, Wojciech Górecki does not look for miracles; he changes ordinary places and usual landscapes into miracles. Thanks to his brush, these places and landscapes become metaphysical worlds and phenomena. He does not beautify ordinary seaside landscapes or Cossack steppes; he only uplifts them, makes them more universal in some way. However, it will always be his steppe and his beach on the seaside. (…)
I even thought that if I had been able to paint like Wojciech does, perhaps I would not have written poems. Wojciech Górecki’s pictures are real painter’s poems without words but, nevertheless, and just perhaps that is why, they have so much to say. (…) I should admit that the artist can capture moments in a masterly way and copy them into a great book of pictures which is a crucial component of art eternity album. This work will never get old or obsolete (…). Regarding his paintings, there is something strange, something intangible and mysterious. Each painting contains emotions which he experienced when creating it (…).
Adam Ziemianin
Ocalony to wciągająca i sprawnie napisana powieść, której bohater- pisarz pewnego dnia dostaje nietypowe zlecenie. Ma napisać biografię tajemniczego nieznajomego, a opublikować ją może dopiero po jego śmierci. Początkowo wydaje się, że to historia, jakich tysiące: osierocenie, wojna, emigracja, miłość i w końcu wielka fortuna. Jednak z czasem okazuje się, że gdyby nie tajemnicza postać, która pojawia się w najgroźniejszych momentach, życie pobiegłoby zupełnie innym torem...
W trakcie pracy nad poprzednią (pierwszą) książką pana Roberta Maciąga było trudno ? debiutant, w dodatku z rogatą osobowością, z mocnym własnym zdaniem w sprawie każdego przecinka. Trzeba było mocować się z tekstem, spierać z autorem. Ostatecznie książka wyszła (pod tytułem ?Rowerem przez Chiny, Wietnam i Kambodżę?), odniosła sukces i jest chętnie kupowana do dziś.
Kiedy dostałem do wydania tekst kolejnej, podchodziłem do tematu jak do jeża ? ostrożnie, nieśpiesznie. Odkładałem na potem, na kiedy indziej. A kiedy wreszcie ją przeczytałem, zadzwoniłem do Autora z gratulacjami i z pytaniem, czy nie zechciałby przy okazji rozbudować i przeredagować tej swojej poprzedniej książki, bo teraz pisze dużo lepiej niż wtedy. Dużo lepiej! Jeśli więc podobała się Państwu pierwsza książka Maciąga - druga podobać się będzie bardziej. A ja czekam na trzecią.
Modlitwa jest doświadczeniem wiary, w której nie mówi się o sobie samym, o jakiejś idei albo nieosobowej sile, ale ten, kto się modli, rozpoznaje osobową, rzeczywistą i żywą obecność Boga.
Autor prowadzi rozważania na temat natury modlitwy chrześcijańskiej, nakreśla jej zasadnicze elementy, odróżnia ją od synkretystycznych praktyk nowych ruchów religijnych i wymienia niektóre jej dewiacje. Od modlitwy emocjonalnej lub psychologicznej po rozproszenia na modlitwie, od oschłości podczas ?ciemnych nocy? po automatyczne nawyki w modlitwie.
Ze szczególną uwagą Autor analizuje znaczenie modlitwy w rytuałach magicznych i ezoterycznych, które zastawiają na człowieka pułapkę w postaci natychmiastowego uzdrowienia i łatwych rozwiązań własnych problemów. Wypływa z tego poważne zagrożenie nawiązania okultystycznych więzi z mocami Złego. Zatem należy z uwagą przyjrzeć się rozmaitym formom modlitwy wstawienniczej, modlitwy o uwolnienie i egzorcyzmom, na których temat krąży wiele mylnych i pokrętnych idei.
Cennym dodatkiem do tych rozważań jest refleksja bp. Alfredo Battistiego, emerytowanego biskupa w Udine, który przedstawia czytelnikowi drogę modlitwy uwolnienia w świetle ewangelicznych błogosławieństw. Na zakończenie tekstu Autor załącza niektóre modlitwy wyjęte z Rytuału egzorcyzmów do prywatnego użytku wiernych.
Najnowsza książka Andrzeja Grzyba jest zbiorem baśniowych opowieści publikowanych już wcześniej i zupełnie nowych. Autor zaprasza nas do wykreowanego przez siebie świata, w którym natura przenika się z niezwykłymi wyobrażeniami, przeczuciami i wspomnieniami z dzieciństwa, gdzie prawda przeplata się z legendą, a w legendzie można doszukać się prawdy.
Każde wydarzenie z życia Jezusa Chrystusa tłumaczy się poprzez działanie Ducha Świętego ? twierdzi Jan Paweł II. Jako że Duch Święty jest niezbędny, by objaśnić Jezusa z Ewangelii, tak i Duch rozjaśnia, nadaje istotę i kształt oraz uczy człowieka w jego życiu wewnętrznym i działaniu w historii.
Książka ta jest owocem pogłębionych poszukiwań przeprowadzonych w pismach papieża Wojtyły.
Jest ona cennym przyczynkiem, by lepiej wniknąć w Ewangelię Ducha Świętego w nauczaniu Jana Pawła II.
Jest to zbiór tysiąca myśli i wyrażeń z pism Jana Pawła II, poświęconych Duchowi Świętemu, Jego zdumiewającej obecności i działaniu w życiu człowieka, w Kościele oraz w historii.
Myśli i modlitwy, które rozświetlają tajemnicę Bożą i przemawiają do naszego człowieczeństwa, ponieważ wszystko jest i powinno być ożywiane Duchem Świętym.
Książka bardzo cenna, by zachować żywą duchową pamięć ?wielkiego? Pontyfikatu.
Untitled document,,Krążownik spod Somosierry"" powstał jako drugi tytuł w twórczości Karola Olgierda Borchardta, po wielkim debiucie literackim, jakim był ,,Znaczy Kapitan"". Książka jest zbiorem opowiadań, które dzieli dystans czasowy i przestrzeń geograficzna, niekiedy różni tło historyczne, scala natomiast osoba narratora i miejsce akcji , a jest nim statek i morze.Ta książka, bardziej niż inne w twórczości Borchardta, zasługuje na miano wojennej, drugą jej część zdominowały bowiem wspomnienia z lat II wojny światowej; akcja w większości toczy się na pokładach statków handlowych i pasażerskich, na czas wojny przekształconych w transportowce wojskowe, wchodzące w skład sił alianckich. W tych okolicznościach humor sytuacyjny i językowy, towarzyszący całej twórczości autora, stanowi przeciwwagę dramatycznych wydarzeń i jest jego sprzeciwem wobec zła i bezsensownej śmierci.Wartość historyczna tej książki przyczyniła się m.in. do przyznania jej autorowi w 1970 roku Srebrnego Medalu ,,Za zasługi dla obronności kraju""
Lucyna Szomburg jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego. Wydziału Ekonomiki Transportu, jest mężatką, matką trzech dorosłych synów. Jej zainteresowania to literatura, poezja, teologia i wyprawy z plecakiem. Co roku przeznacza kilka tygodni na wędrówki śladami średniowiecznych pielgrzymów. Swoją pasją dzieli się pisząc artykuły i opowiadania zamieszczane na stronach internetowych Polskiego Klubu Camino de Santiago oraz Przyjaciół Camino, organizuje spotkania, na których przybliża ideę wędrowania tymi szlakami, a także nagrała audycje w Radiu Gdańsk i Radiu Plus.
Latem 2009 roku wyruszyła wraz z koleżanką na szlak św. Olafa, wiodący z Oslo do Nidaros (obecnie Trondheim) w Norwegii. Były pierwszymi Polkami, które pokonały pieszo tę 700-kilometrową trasę do grobu św. Olafa, patrona Norwegii. Wędrowały przez góry, pustkowie, ogromne pastwiska, tereny bagienne, płaskowyże o surowym, północnym klimacie, ale też wędrowały pięknymi dolinami rzek, brzegami jezior, dziewiczymi lasami i łąkami. Swoje wrażenia i przygody autorka opisała w książce, będącej formą dziennika z podróży.
Relacja duchowego towarzyszenia wpisuje się w misterium człowieka, w którym przebywa Duch Boży. Człowiek (...) zdolny jest do tego, ażeby wejść w przymierze z Bogiem, poznać Jego wolę i ją wypełniać. Oddawanie Mu chwały, okazywanie szacunku i służba to klucz do szczęścia. Tym, jak człowiek kocha Boga i w jaki sposób odpowiada na Jego zaproszenie, może podzielić się z bratem i od niego otrzymać pomoc, gdyż obaj są "synami Bożymi"
fragment Wstępu
Po co pisać książkę na temat Ewangelii i cynicznego dr. House?a?
Punktem wyjścia tej książki jest założenie, że Gregory House ? według tego, jak został pomyślany przez swoich autorów telewizyjnych - jest dobrym gruntem, na którym wiara może zostać zasiana, może wzrastać, wydać owoce, daleka od sloganów, od ludzkich słabości, od religii etatowej, a nie płynącej z serca. To wszystko jest doskonałym obiektem żartów w serialu medycznym najczęściej oglądanym na świecie. Czytając te strony, odkryjecie, co ukrywa się pod anarchiczną i mrukliwą maską dr. House?a owładniętego prawdą, osobą zdolną zauważyć rzeczy najważniejsze w życiu, nie dającą się uwikłać w jego zbyteczne ozdobniki. Oto zasadnicze cechy człowieka poszukującego Łaski.
A kiedy nasz naczelny kulawy lekarz zrobi porządek z naszymi obronnymi kłamstwami, pozwólmy, żeby Niebieski Lekarz pokazał nam drogę do szczęścia, tego pełnego i prawdziwego.
Ksiądz Diego Goso jest kapłanem Diecezji Turynu. Żyje i pracuje między Leini a Rzymem, gdzie zajmuje się duszpasterstwem młodzieży i dziennikarzy.
Współpracuje z różnymi redakcjami czasopism lokalnych i narodowych i prowadzi blog ?Spillo.it? http://Spillo.it, uważany za jeden z najbardziej nonszalanckich we włoskiej panoramie świata katolickiego on-line. W Wydawnictwie Effata opublikował książkę pt. Katolicyzm. Podręcznik przetrwania ? humorystyczną analizę życia wspólnot parafialnych, i Żarty w złym guście. Religijnie śmiać się z religii ? zbiór anegdot i tekstów komicznych na temat chrześcijaństwa i życiorysów papieży. Chwali się, że potrafi wyliczyć w kolejności wszystkie tytuły odcinków o dr. Housie, także zaczynając od końca, i uważa, że grzechem śmiertelnym jest zakończenia dnia bez cheeseburgera.
Książka adresowana jest do wszystkich, którym miłość nie jest obojętna. A obojętna być nie może, skoro dotyczy człowieka. To jest poradnik nie tylko dla młodych, wkraczających w przestrzeń intymnych uniesień.
Dwa tomy świetnie spisanych legend to gratka nie lada. Mistrz Stan Bogdan zabiera Czytelników kolejny raz w gdańską krainę dziwów. Ma ułatwione zadanie, bowiem losy tysiącletniego Gdańska okazały się prześwietne. Na kartach historii miasto pojawiało się w kontekście największych wydarzeń. Tutaj biskup praski Wojciech, dzisiaj patron Polski, chrzcił tłumy, by niedługo potem zginąć śmiercią męczeńską. Tu rozpoczynały się wielkie wojny, w tym ta najstraszniejsza ? druga światowa. Tu zawalały się globalne systemy polityczne w tym najgroźniejszy ? komunizm. Tu powstawały wielkie ruchy społeczne, w tym ten najwspanialszy ? Solidarność. Rozkwit Gdańska to zasługa wielu kultur, które krzyżowały się dzięki handlowym szlakom, tworząc wielonarodowościowy tygiel?
Dzięki pisarskiej maestrii Mistrza Stana brutalne legendy powstałe hen, gdzieś w średniowieczu, jakoś tak wysubtelniały, wyłagodniały, a nawet nabrały współczesnego kolorytu ?
Dwa tomy świetnie spisanych legend to gratka nie lada. Mistrz Stan Bogdan zabiera Czytelników kolejny raz w gdańską krainę dziwów. Ma ułatwione zadanie, bowiem losy tysiącletniego Gdańska okazały się prześwietne. Na kartach historii miasto pojawiało się w kontekście największych wydarzeń. Tutaj biskup praski Wojciech, dzisiaj patron Polski, chrzcił tłumy, by niedługo potem zginąć śmiercią męczeńską. Tu rozpoczynały się wielkie wojny, w tym ta najstraszniejsza ? druga światowa. Tu zawalały się globalne systemy polityczne w tym najgroźniejszy ? komunizm. Tu powstawały wielkie ruchy społeczne, w tym ten najwspanialszy ? Solidarność. Rozkwit Gdańska to zasługa wielu kultur, które krzyżowały się dzięki handlowym szlakom, tworząc wielonarodowościowy tygiel?
Dzięki pisarskiej maestrii Mistrza Stana brutalne legendy powstałe hen, gdzieś w średniowieczu, jakoś tak wysubtelniały, wyłagodniały, a nawet nabrały współczesnego kolorytu ?
Cenię wielką teologię, ale moja wiara jest bardzo prosta: jest pokładaniem nadziei w Jezusie Chrystusie. Wiem, że On jest tym jedynym, który nie zawiedzie.
Chrystus uratował nas od rozpaczy, ukazał sens naszemu życiu, śmierci, miłości. Tę radosną nowinę dobrze jest przekazywać w dzisiejszym zagubionym świecie.
ks. Jan Twardowski
Jan Twardowski (1915-2006), ksiądz, poeta i kaznodzieja, człowiek wiary – niezachwianej i ufnej. O wierze mówił wierszami, w udzielanych wywiadach, na spotkaniach autorskich, z ambony. Wypowiadane przez kilkadziesiąt lat słowa układają się w dekalog, u którego podstaw leżą: I. Dziecięctwo; II. Zdziwienie; III. Prostota; IV. Świadomość obecności Boga; V. Ufność i spokój; VI. Tajemnica i zachwyt; VII. Paradoksy; VIII. Doświadczenie; IX. Radość i uśmiech; X. Nadzieja.
Rozważania Taka jest moja wiara miejscami mają osobisty charakter. Są wyznaniem poety i kaznodziei, dla którego wiara w Boga i Bogu była istotą życia. Są także przekazem żywej wiary w świetle rozważanych fragmentów Ewangelii. Przynoszą refleksje skupione wokół dwóch kluczowych pytań: Czym jest wiara? Kim Jezus jest dla mnie?
Ludzie, którzy traktują Boga poważnie, nie będą milczeć na temat własnej wiary. Staną się często uczestnikami dysputy religijnej lub politycznej, lecz nigdy nie będą cicho. Nie wolno im.
Ze Wstępu
Miłość stanowi jedno z największych pragnień człowieka. Nadaje sens jego życiu, ubogaca je i unieśmiertelnia. Ale czy wiemy, czym jest miłość?
Jak można prawdziwie kochać? Jak ja wyrażać, by nie straciła swej świeżości i blasku?
Ta mała książeczka, zawierająca Rozważania o miłości, jest nieśmiałą próbą przemyślenia jej najważniejszych przejawów, słów i znaków, poprzez które urzeczywistnia się w świecie.
Z pewnością nie wyczerpuje tematu, ale stanowi inspirację do osobistych przemyśleń i odkryć miłości.
Ks. Zbigniew Sobolewski
W książce znajdą Państwo przepisy na smaczne, regionalne dania i pyszne "kuszki" przyrządzane w oparciu o receptury mojej babci, mamy, ciotek, a także moje.
Znajdujące się w niniejszej publikacji potrawy z mąki, ziemniaków oraz zupy, przetwory i inne kociewskie specjały w niezmienny sposób przygotowuje się również dziś, a surowce pozyskuje się głównie z własnej hodowli, z przydomowych ogrodów i sadów oraz od rodzimych producentów.
Krystyna Gierszewska
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?