Depresja to znak naszych czasów. W krajach rozwiniętych cierpi na nią około jednej czwartej ludzkości. Osoba dotknięta depresją, aby stać się ponownie częścią społeczeństwa, musi odnaleźć w swoim życiu sens i cel. Chrześcijanom w ich poszukiwaniach może dopomóc wiara. Ta niewielka książka zachęca do zmierzenia się z chorobą i samym sobą.
Maria Marz
,,Szaman Morski"" to kolejna książka kpt. Karola Olgierda Burchardta, w której humorem przedstawione zostały sylwetki kapitanów tworzących morską historię Polski. Tytułowy Szaman to kpt. Ekstazy Borkowski - antyteza pomnikowej sylwetki kpt. Mamerta Stankiewicza, uwiecznionego na łamach największej książki Burchardta ,,Znaczy Kapitan"". Ale jest to także postać nietuzinkowa, ,,zaklinacz morza"", niewyczerpane źródło anegdot. Mimo upływu lat opowieść o nim wciąż stanowi źródło radości i okazję do wspomnień, kiedy ocen przemierzały transatlantyki pod polską banderą.
(...) kiedy młodzi ludzie wchodzą w swoje głębokie "ja", dostrzegają potrzebę usłyszenia prawdziwego i wymagającego przesłania, doświadczenia intensywnych przeżyć duchowych, które pomygłyby im przywrócić duszę codziennemu życiu. Lourdes może zaoferować im to wszystko.
Dionigi Tettamanzi
Znalazłem się przed wami bez karty pacjenta. Muszę ją znaleźć wewnątrz mnie, bo wszystko, co chcę wam opowiedzieć, jest zapisane w moim sercu.
Jan Paweł II, papież
Jan Paweł II wedle? siebie samego. Takim pogodnym stwierdzeniem należałoby streścić sens poniższych stron, swoistej ,,autobiografii? Papieża Wojtyły, którą pisał dzień po dniu swoim życiem i wygłaszanymi oraz pisanymi słowami. dwudziestosiedmioletnim pontyfikacie było około 15 000 przemówień, dokumentów wygłoszonych lub napisanych w najrozmaitszych okolicznościach. W całej tej masie tekstów, oprócz pełni i głębi nauczania Kościoła, wyłania się fakt, że Papież ? za każdym razem, kiedy miał ku temu okazję ? odstępował na moment od zasadniczego tematu i odnosił się do wydarzeń z własnego życia lub przekazywał własne odczucia i przemyślenia. Można, zatem powiedzieć, że w książce pod redakcją Saveria Gaeta Karol Wojtyła opowiada nam swoje życie od lat młodzieńczych po biskupstwo, od początku swego pontyfikatu, aż do ostatnich nadzwyczajnych momentów agonii.
W obliczu cierpienia i lęku nieraz brakuje słów. Autor książki, dotykając trudnych doświadczeń bólu, choroby, śmierci, samotności, pokazuje, jak mówić, by słowa były jak uścisk, modlitwa i błogosławieństwo.
MATKA TERESA była nauczycielką życia dla wszystkich, którzy ją znali, i nadal nią jest również dzisiaj dla tysiąca osób. Jest nią także przez pisma i refleksje, które po sobie zostawiła. Dzięki tym niepublikowanym pismom, świadectwom i dokumentom zostaje tu zrekonstruowany wpływ, jaki formacja otrzymana w rodzinie oraz związek z krewnymi wywarły na egzystencji i wybory Matki Teresy. Z całości wyłania się bogactwo duchowości Matki Teresy. Siostra miłości, powołana, by ugasić pragnienie Chrystusa, wezwana, by nieść uśmiech Boga między cierpiących, przeżywała charakterystyczne dla mistyków oczyszczenie ,,nocy ciemnej?, aby przekazywać maluczkim uśmiech Boga Ojca. Z mroków, w jakich pogrążona była jej dusza, wydobywało się dla innych silne, światło. Chrystus żył w niej.
W 100. Rocznicę urodzin bł. Matki Teresy
Życie jest niepojętą tajemnicą, wprawia w zachwyt, zarówno wtedy, gdy podziwiamy bezbrzeżny i nieogarniony ludzką wyobraźnią kosmos, jak i wtedy, gdy patrzymy w oczy ukochanej osoby lub pochylamy się nad źdźbłem trawy. Źródłem życia jest Bóg. On też jest największym poetą, a Jego fantazja tworzenia, pasja i troska o życie, otwiera nam oczy na wartość i piękno cudu, który jest naszym udziałem. Bóg jest niesamowity w stwarzaniu podtrzymywaniu w istnieniu! Dlatego pytamy Go o sens i przeznaczenie naszej życiowej drogi, o ostateczny horyzont życia, które nie wyczerpuje się w tych postaciach, jakie potrafimy dostrzec. Od Niego pragniemy też uczyć się radości istnienia by ku Niemu skierować wdzięczną modlitwę za Jego miłość bez granic.
Ks. Zbigniew Sobolewski, Ks. Waldemar Hanas
„Kolebka nawigatorów” to książka kontynuująca tematykę morską w twórczości Karola Olgierda Borchardta. Po ogromnym sukcesie wydawniczym, jakim okazał się „Znaczy Kapitan”, autor także w tej książce daje popis kunsztu literackiego. Niezwykle lekko i z dużym poczuciem humoru przypomina historię Polski na morzu i tradycje morskie, sięgając głębiej niż to uczynił we wcześniejszych swoich utworach; ukazuje romantyzm niebezpiecznej przygody na morzu, a przy tym bez cienia moralizatorstwa uczy odpowiedzialności za siebie i za innych, bo jak mówił: „Morze nie jest ani wrogie, ani przyjacielskie, nie jest okrutne, tylko bezwzględne. Wymaga od człowieka wiedzy i umiejętności, ciągłego napięcia uwagi.” Czytelnik znajdzie to wszystko, co jest charakterystyczne dla twórczości Borchardta: liczne anegdoty, sentyment i patos, swadę doskonałego narratora posługującego się skrótem myślowym i puentą wywołującą uśmiech.
To nie tylko notatki z wędrówki, opisy hiszpańskich krajobrazów i notowane na gorąco wrażenia. To także podróż w głąb, analiza aktualnych przeżyć i powracających wspomnień; to próba znalezienia sensu w zawiłym labiryncie własnego losu. Najważniejsze jednak jest przesłanie tej książki: przekonanie, że wiara i wytrwałość potrafią czynić cuda.
Książka kucharska nie musi być nudnym zbiorem instrukcji dla kucharzy. Jeżeli jej autorem jest Andrzej Grzyb ( literat, polityk, kucharz, smakosz, wędkarz-podróżnik), człowiek wielu pasji i świetny gawędziarz, możemy sięgnąć po nią bez obaw ? rzecz jest na pewno do poczytania. Myśliwska książka kucharska jest jak fascynująca rozmowa przy stole: można posłuchać opowieści o polowaniach i polujących, uśmiechnąć się , wysłuchawszy historycznych i literackich anegdot, dowcipów o myśliwych, zachwycić się strofami poetów i dowiedzieć się - rzecz jasna- wielu praktycznych rzeczy o postępowaniu z dziczyzną w kuchni, żeby móc się potem rozkoszować wyśmienitym posiłkiem. Jednak żeby nie było za słodko ( umiar w przyprawianiu dań jest zawsze wskazany), całość została okraszona maksymami pewnego filozofa, co nadało książce nieco-prowokującej do refleksji ? ostrości. Przy stole znajduje się miejsce nie tylko dla myśliwych i gotujących, ale dla wszystkich ceniących dobre jedzenie i dobrą literaturę.
Jeszcze jedno.
Autorze, apetyt rośnie w miarę jedzenia.
Justyna Maluga
W tej książce opowiadam o sobie. O moim doświadczeniu matki, o moim dziecku. Dziecku uzdolnionym inaczej, dziecku szczególnej troski. Wiem, że wiele matek, wielu rodziców, dzieci szczególnej troski, każdy według swojego doświadczenia, może się utożsamić ze mną, w tych samych przeżyciach, pośród cierpienia i radości. Mam nadzieję, że podobnie jak ja, każdy z tych rodziców, zdoła wcześniej czy później, osiągnąć pogodę ducha, konieczną do widzenia świata, nie tyle własnymi oczami, z perspektywy własnych pragnień-chociaż realizowanych w celu pokonania przeszkód, które pragniemy pokonywać-, co oczyma i duszą naszych dzieci. W ten sposób można zauważyć jasność, którą tylko one są zdolne promieniować. Jasność zdolną zrodzić nadzieję i pozwolić poznać głębokie znaczenie miłości. Dzieci nasze, które być może na zawsze pozostaną dziećmi, dzięki swej niewinności wiedzą, co to nieskalana radość. Dzięki swej niewinności są jak aniołowie i potrafią utrzymywać kontakt między ziemią, a niebem. Czy naprawdę, więc my, rodzice, jesteśmy nieszczęśliwi-jak wielu nad nami się użala-opiekując się życiem tych aniołów?
Znaczy kapitan"" to najlepsza i najpopularniejsza książka marynistyczna wydana w Polsce. Zaliczana jest do kanonu literatury polskiej XX wieku. Karol Olgierd Borchardt na kartach swego najważniejszego dzieła jest piewcą i kronikarzem pionierskiej epoki w dziejach naszej floty morskiej. Ukazuje słynnych kapitanów, statki parowe z pierwszej połowy minionego wieku oraz transatlantyki, a także legendarne żaglowce szkolne.Karol Olgierd Borchardt (1905-1986) urodził się w Moskwie. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Wilnie. Ukończył Szkołę Morską w Tczewie. Całe swoje życie służył morzu. Przed wojną pływał m.in. na transatlantykach ""Polonia"", ""Kościuszko"" i ""Piłsudski"". Podczas wojny pełnił służbę na morzu. Po powrocie do kraju w 1949 roku pracował już tylko na lądzie, pozbawiony decyzją polityczną prawa uprawiania zawodu oficera Marynarki Handlowej. Wykładał w Wyższej Szkole Morskiej, ucząc przyszłych oficerów floty handlowej i rybackiej m.in. astronawigacji, nawigacji, locji, oceanografii i wiedzy okrętowej. Pisał książki o tematyce morskiej, krzewiąc wśród Polaków miłość do morza.
Zainspirowana faktami, wciągająca i sprawnie napisana powieść obyczajowa, której bohaterką jest lekarka-pediatra z jednej z warszawskich przychodni. Jej życie upłynęło na samotnym opiekowaniu się chorą matką i pracy zawodowej. Nie spełniło się jej pragnienie założenia własnej rodziny. Wszystko nieoczekiwanie się jednak zmienia w chwili, gdy dowiedziawszy się o nieuleczalnej chorobie, pani doktor decyduje się na spełnienie największego (i ostatniego) marzenia jedzie na wycieczkę do Rzymu. Ta decyzja nieoczekiwanie nadaje reszcie jej życia pełnię, sens i spełnienie.
Należy się szczere podziękowanie i zapewnienie wdzięczności Panu Profesorowi Konradowi Czaplińskiemu, autorowi licznych publikacji, za opracowanie niniejszego albumu obrazującego dziedzictwo kulturowe cystersów w Polsce. Dziedzictwo to wyrosło na głębokiej wierze w Boga i ofiarnej miłości do człowieka, przetrwało burze i kataklizmy dziejowe i jest dla nas nie tylko historią, ale także inspiracją.
Książka "Być znakiem nadziei. Rozważania o kapłaństwie" stanowi wybór refleksji o kapłaństwie, postawie księdza, jego roli w świecie. Refleksje wyrastają z ducha Ewangelii. Wzbogacone o barwne, nie wolne od krytycyzmu i humorystycznych, często autoironicznych, obserwacji Księdza, który dzieli się swoimi doświadczeniami. Publikacja jest kolejną okazją do głębokiego poznania wrażliwości Jana Twardowskiego, dla którego praca kapłańska była sensem życia i drogą głoszenia nadziei.
Mówiąc o doświadczeniu dobroci Boga, niemal spontanicznie odnosimy się do dwóch czy trzech faktów z naszego życia, w których widać, że sprawy potoczyły się we właściwym kierunku, że "otrzymaliśmy jakąś łaskę albo - jak mówimy - Bóg nas zachował, uzdrowił, ocalił czy też czymś obdarzył... Tak jakby Bóg był obecny tylko w tych wybranych chwilach pozytywnych, w których niejako potwierdził obraz, w jakim my sobie Go wyobrażamy. Tak jakby Bóg był rozpoznawalny tylko jeśli odpowiedział na nasz apel albo na naszą prośbę". Tymczasem "za każdym wydarzeniem kryje się Boże pragnienie zbawienia". W przyjęciu postawy człowieka wierzącego w każdym momencie życia, także w sytuacji niezwykle trudnej, jaką jest śmierć własnego dziecka, pomoże lektura tej książki
Wydawnictwo Bernardinum proponuje najnowszą lekturę na ROK KAPŁAŃSKI. Książka ta, która ukazała się w serii BIBLIOTEKA PASTORES (www.pastores.pl), zawiera rekolekcje kard. Alberta VANHOYE, wygłoszone do Benedykta XVI w Watykanie w 2008 roku. Tematyka rekolekcji odnosi się do przyjęcia pośrednictwa kapłańskiego Chrystusa w wierze i w życiu. Przemyślenia kard. Vanhoye oparte są na Liście do Hebrajczyków, który przestawia Chrystusa, jako Arcykapłana.
Kard. Albert Vanhoye (ur. 1923), biblista, były rektor papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie, wykłada na Uniwersytecie Urbanianum były przewodniczący Studiorum Novi Testamenti Societas i członek Papieskiej Komisji Biblijnej.
Redakcja żywi przekonanie, iż niniejsza monografia, spotka się z niezwykle życzliwym przyjęciem ze strony czytelników.
Pozycja ta ma wiele zalet: styl żywy, często dowcipny, atmosfera optymistyczna i radosna. Jest to pierwsza tego rodzaju książka i należy się cieszyć, że ujrzała światło dzienne.
"Używając symbolu wirtualnej podróży do wnętrza świątyni-do sanktuarium utworzonego ze słów – chcieliśmy poprowadzić Czytelnika po stronach Izajasza metodą lecto i meditatio… Dzięki takiej pielgrzymce do Izajaszowej świątyni, zbudowanej z hymnów, proroctw i prorockich lamentacji, zdołamy poznać główne wątki myśli Izajasza, a także sprawić, by stały się one latarnią morską dla naszych kroków na drodze życia.” Niniejsza książka zrodziła się podczas rekolekcji, które autor wygłosił biskupom i kapłanom w Loreto.
,,Między świątynią z jej świętymi znakami, świecami, dymem kadzidła i wznoszonymi modlitwami, a nawet przekleństwami nie powinno być zamkniętej bramy, ale otwarte wrota."
(P. Evdokimov)
Metody leczenia chorób chirurgicznych u dzieci i ich wyniki wpływają na stan zdrowia w życiu dorosłym. Podkreśla to rolę chirurga dziecięcego, wpływ jego wiedzy, umiejętności oraz stosowanych technik operacyjnych na odległe efekty anatomiczne i czynnościowe.
Książka ta przedstawia najistotniejsze techniki operacyjne stosowane w chirurgii dziecięcej.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?