Niezwykłe przygody Guliwera w krainie liliputów czy olbrzymów wzbudziły zainteresowanie młodych (i nie tylko) czytelników zaraz po pierwszym wydaniu i do dziś ta popularność nie słabnie. George Orwell powiedział, że gdyby miało ocaleć sześć książek, podczas gdy wszystkie inne zostałyby zniszczone, Podróże Guliwera z pewnością znalazłyby się w tej szóstce.Arcydzieło literatury angielskiej, już w 1902 roku doczekało się ekranizacji, oczywiście w wersji niemej. Postać Guliwera posłużyła jako inspiracja wielu czołowym ludziom kultury, wśród nich Isaacowi Asimovowi, Stanleyowi Kubrickowi i Jackowi Kaczmarskiemu.
Tematem książki nie jest ocena dokonań czy też błędów Kazimierza jako władcy, ale przedstawienie go jako mężczyzny uwikłanego w liczne związki z kobietami. Ten donżuan z krwi i kości, miał wiele kochanek, które według Długosza, porozmieszczał w licznie budowanych przez siebie zamkach, jak również cztery żony i popełnił podwójną bigamię, a pojęcie wierności małżeńskiej było dla niego co najmniej abstrakcyjne. Publikacja przedstawia losy czterech kolejnych żon króla Kazimierza: litewskiej księżniczki Aldony, która na chrzcie przyjęła imię Anna i którą poślubił wyłącznie na rozkaz ojca, nieszczęsnej Adelajdy Heskiej, która nie potrafiła obdarzyć go upragnionym dzieckiem, morganatycznej małżonki, pięknej mieszczki Krystyny Rokiczany oraz ostatniej towarzyszki życia monarchy - młodziutkiej Jadwigi Żagańskiej. Obrazu dopełniają sylwetki jego dwóch kochanek Cudki oraz słynnej żydowskiej dziewczyny Estery, co do istnienia której po dziś dzień toczą się zaciekłe spory. Wszystko to zostało opisane z uwzględnieniem realiów politycznych ówczesnych czasów, jak również obyczajowości średniowiecznej, ze sposobem, w jaki żyjący wówczas ludzie traktowali sprawy seksu, na czele.
Wszyscy każdego dnia napotykamy na swej drodze osoby toksyczne. Nie sposób tego uniknąć. Któż z nas nie miał do czynienia z szefem-tyranem, wścibskim sąsiadem, zawistnym współpracownikiem lub pełnym pretensji członkiem rodziny? Któż nie był zmuszony stawić czoła kłamcom, bufonom, cholerykom, defetystom? Kontakt z takimi ludźmi wiąże się zawsze z dużym dyskomfortem, a czasami wręcz całkowicie dezorganizuje nasze życie, rujnuje marzenia i niweczy plany.Jak zatem rozpoznać te osoby?Co sprawia, że zachowują się w tak destrukcyjny sposób?Jak się przed nimi ochronić i nauczyć się stawiać im granice?Bernardo Stamateas, psycholog, psychoterapeuta i seksuolog kliniczny, w klarowny, przekonywający sposób odpowiada na wszystkie te pytania. Jego praktyczne wskazówki i porady pomogą ci uzdrowić swoje relacje z ludźmi, dzięki czemu będziesz czerpał z nich znacznie więcej satysfakcji i radości. Twoje życie stanie się łatwiejsze, gdy nauczysz się rozpoznawać osoby toksyczne i poznasz metody radzenia sobie z nimi.
Heike Grotegut, specjalistka od psychologii kotów, zdradza tajemnice kociego zachowania. Podpowiada, jak i czym skutecznie i stosowanie do wymagań gatunku zająć domowego kota. Przytacza porady ekspertów dotyczące kociej apatii bądź nadpobudliwości. Radzi, jak zapobiegać problemom z nudą przez zajęcie, zabawę i przyjemność. Podaje sposoby własnoręcznego wykonania zabawek dla kota. Dowiedzmy się, co najbardziej interesuje naszego kota oraz na co zwracać uwagę, kupując zabawki w sklepie. Pozwólmy zainspirować się wspaniałymi pomysłami na zabawy i kreatywnymi instrukcjami majsterkowania - zgodnie z powiedzeniem - "Kot zadowolony, człowiek się cieszy!"
Kolejna książka, z której Dan Brown zaczerpnął tezy stanowiące trzon "Kodu Leonarda da Vinci". Fascynujące śledztwo pary brytyjskich dziennikarzy ujawnia jedną z największych tajemnic w historii ludzkości. Kim naprawdę był Jan Chrzciciel, Maria Magdalena i Jezus? Jakie łączyły ich związki? Czy dzieje urzędowego Kościoła opierają się na wielkim historycznym kłamstwie, a prawdę znali i zachowali jedynie prześladowani heretycy? Jakiej tajemnicy strzegą obrazy Leonarda da Vinci "Ostatnia wieczerza", "Pokłon trzech Króli", "Madonna wśród skał", krypty francuskich kościołów, tajemne stowarzyszenia czy sekty: czcicieli Izis i Ozyrysa, esseńczyków, katarów, templariuszy, masonów, Konwentu Syjonu? Czyja podobizna znajduje się na słynnym Całunie Turyńskim? Teoretycznie Picknett i Prince podążyli śladami autorów książki "Święty Graal, Święta Krew". Teoretycznie... Praktycznie dotarli do mroczniejszego sekretu chrześcijaństwa, pilniej strzeżonego niż małżeństwo Jezusa z Marią Magdaleną. Sekretu, do którego klucz znajduje się w pismach mandejczyków - niewielkiej sekty zagubionej w piaskach Iraku, pośród morza islamu.
Na początku XIII wieku pogranicze polsko-pruskie staje się areną coraz gwałtowniejszych walk. Na rozbite na dzielnice piastowskie księstwa coraz częściej i energiczniej najeżdżają nie tylko Prusowie, ale i Jaćwingowie oraz Litwini. Z drugiej strony, ambitni władcy, jak gdański Świętopełk, prowadzą coraz aktywniejszą akcję chrystianizacyjną na pograniczu, pragnąc nie tylko zasłużyć na zbawienie ale i zdobyć bogate terytoria.
Kolejnym graczem w batalii o bogactwa, ziemie i dusze są teutońscy rycerze z Zakonu Najświętszej Marii Panny, którzy w obliczu widocznej klęski w Ziemi Świętej, rzucają coraz większe siły do walki o zdobycie dla siebie miejsca na dzikiej północy.
Rok 1237 jest przełomowym w tej krwawej grze. Statki z krzyżowcami oraz osadnikami lądują nad brzegami rzeki Ilfing, by zająć nowe terytoria i rozpocząć nowe życie.
Tomasz Stężała, opierając się jak zwykle na źródłach historycznych i archeologicznych, wprowadza czytelnika w wielowątkową opowieść o dniach, które w decydujący sposób wpłynęły także na nasz dzisiejszy świat. Pełne życia postacie, sugestywne opisy, pełne dramatyzmu sceny walk, zaskakujące zwroty akcji, stylizowany i barwny język przeniosą Cię, Czytelniku, w odległe czasy, w których nie tylko ludzie, ale i bogowie ze sobą walczyli.
Opracowanie jest próbą całościowego ujęcia problemu militarnego wykorzystywania koni w historycznych dziejach Naszego Narodu, poczynając od epoki Pierwszych Piastów i kończąc na 1947 roku, kiedy rozformowano ostatnie jednostki polskiej kawalerii. W jego ramach autor przytacza jedynie opisy tych starć zbrojnych – z udziałem polskich sił zbrojnych różnych epok – w których rodzime formacje konne odegrały zasadniczą rolę bądź wyraźnie zaznaczyły swój udział, we współdziałaniu z innymi rodzajami wojsk.
W trakcie dokonywania charakterystyki tego rodzaju strać zbrojnych autor podejmuje próbę określenia cech morfologicznych (tzn. pokroju) oraz użytkowych predyspozycji koni, wykorzystywanych w poszczególnych epokach historycznych, w oparciu o profesjonalną znajomość problematyki hipologicznej (czyli związanej z chowem, hodowlą i użytkowaniem koni). Czyni on to m.in. z uwagi na fakt, że w innych opracowaniach z tego zakresu charakterystyka koni wojskowych odczuwa się ewidentny niedostatek tego rodzaju informacji.
Stosunkowo znaczna część opracowania poświęcona jest polskiej husarii – jako unikatowego rodzaju zbrojnej formacji konnej – która w zasadzie nie posiada żadnego odpowiednika w wojskowości jakiegokolwiek państwa świata. Podczas omawiania kolejnych zrywów niepodległościowych Naszego Narodu autor próbuje wyeksponować aspekty wskazujące na szczególny zakres militarnych dokonań polskich konnych formacji zbrojnych.
Ponadto nader znaczna część opracowania poświęcona jest również jednostkom polskiej kawalerii XX wieku – włącznie z ich „rodowodami” oraz zestawem zbrojnych dokonań – które uzupełnione są nawet „folklorem kawaleryjskim”, w postaci tekstów tzw. żurawiejek.
Historie kobiet, które nie upadły na kolana przed wszechobecnym złem. Była w nich moralna siła, ale nie bohaterstwo – to pojęcie powstało po wojnie. Te matki Polski, gdziekolwiek rzucił je los, dały z siebie morze miłości, zmagając się z brutalną prozą życia: w obozie, w kazachstańskiej lepiance, u bauera na przymusowych robotach, w okupowanej stolicy, na prowincji i nad listem…
Statystyka, jakkolwiek przydatna, milczy, gdy zapytasz ją o to, jaką ścieżkę przeszedł człowiek; w tych kilku świadectwach odbijają się, niczym w lustrze, wojenne losy ludzi – polskich matek, ale również ich dzieci i mężów. To system połączonych naczyń.
To książka o człowieku, ale i nieuchronności losu.
Z przeznaczeniem nie sposób wygrać…
Chcielibyście nauczyć szczenię reagowania na najważniejsze komendy, najchętniej w formie zabawy?
Z tej książki dowiecie się, jak to osiągnąć:
- szybko,
- bez większego wysiłku,
- w sposób urozmaicony i doskonale się przy tym bawiąc ze swoim czworonogiem.
Szczenię dzięki zabawie łatwo nauczy się chodzić na luźnej smyczy, przychodzić na zawołanie, dobrowolnie zostawiać przedmioty, a nawet radośnie reagować na takie rzekomo niezbyt przyjemne komendy jak np. „nie”.
Warto wiedzieć: Psy, które od małego miały okazję uczyć się przez zabawę, chętniej i z większą motywacją ćwiczą ze swoim właścicielem - przez całe psie życie.
Publikacja opowiada o kobietach w początkach naszej państwowości, począwszy od naszych praprababek Słowianek, przez postaci legendarne, na czele z Wandą, „co nie chciała Niemca”, i Rzepichą, praprababką dynastii piastowskiej, towarzyszki życia władców piastowskich, a na ich córkach skończywszy. Naszą podróż zaczniemy więc w czasach prehistorycznych, o których wiemy co nieco jedynie z podań i legend, a zakończymy w średniowieczu, opowiadaniem o piastowskiej księżniczce, której należy się tytuł pierwszej pisarki w dziejach naszej literatury.
Znakomita wielowątkowa powieść rosyjskiego pisarza, weszła na stałe do kanonu literatury światowej. Publikacja przyniosła międzynarodową sławę Michaiłowi Bułhakowowi, akcja przenosi się z Moskwy czasu Stalina do Palestyny za Jezusa i Poncujsza Piłata. W publikacji groteskowy obraz Rosji lat trzydziestych z jej realiami obyczajowymi. Fascynujący i ponadczasowy obraz walki dobra i zła. Książka jest jak narkotyk – wraca się do niej nieustannie.
Niniejszy przekład powieści oparty jest na najnowszym wydaniu szóstej, ostatniej, wersji powieści (z lat 1938–1940), zakończonej niedługo przed śmiercią autora, z niepublikowanego dotąd „Pełnego zbioru rękopisów powieści” znajdujących się w posiadaniu Rosyjskiej Biblioteki Państwowej.
25 listopada 1967 roku w Teatrze Narodowym odbyła się premiera Dziadów w reżyserii Kazimierza Dejmka. W ten szczególny sposób dyrektor Dejmek, jeden z najwybitniejszych twórców teatralnych drugiej połowy XX wieku, postanowił uczcić pięćdziesiątą rocznicę wybuchu Rewolucji Październikowej. Uważał, że nie ma w literaturze światowej większego niż Dziady utworu wymierzonego w despotyzm carskiej Rosji.
Przedstawienie wywołało niezadowolenie władz PRL. Zarzuciły mu antyradzieckość i religianctwo. Cenzura zatrzymała większość recenzji, a I sekretarza PZPR, Władysław Gomułka, oskarżył Dejmka o „wbicie noża w plecy przyjaźni polsko-radzieckiej”. Po kilku przedstawieniach zapadła decyzja o zakazie dalszego grania Dziadów.
W powojennej historii Polski Dziady Adama Mickiewicza, wyreżyserowane przez Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym jesienią 1967 roku, były jednym z najważniejszych wydarzeń – tak artystycznych, jak i politycznych. Premiera i szybki zakaz wystawiania Dejmkowskiej inscenizacji uruchomił ciąg zdarzeń znany dziś jako Marzec '68. Znane są reperkusje tych wydarzeń – masowe aresztowania wśród rodzącej się dopiero antykomunistycznej opozycji. Ujawniły się też w całej pełni pęknięcia wewnątrz ekipy sprawującej wówczas władzę, co w konsekwencji doprowadziło do odsunięcia ówczesnego pierwszego sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki i postępującej erozji komunistycznego reżimu.
Dejmkowskie Dziady są prawdziwym fenomenem – rzadko zdarza się, by przedstawienie teatralne było tak wyraźnym i efektownym impulsem rozpoczynającym poważne zmiany polityczne.
Poradnik autorki bestsellerowego Podręcznika manipulacji!
Aby wydobyć od kogoś prawdę, potrzeba dwóch rodzajów umiejętności. Pierwszy z nich to umiejętności interpersonalne, konieczne do pozyskania faktów. Ważniejsze mogą się jednak okazać inne zdolności: umożliwią ci ona osądzenie, czy uzyskane informacje rzeczywiście się ze sobą wiążą, czy są prawdziwe, i rozpoznanie związanych z nimi emocji.
W Nagiej prawdzie najwięksi eksperci ze świata wywiadu, biznesu i egzekwowania prawa ujawniają, jak zdobywają informacje, których potrzebują, i podpowiadają, jak i ty możesz to zrobić. Znajdziesz tutaj:
• osiem motywatorów rozmowy, które pomogą ci dotrzeć do prawdy,
• techniki ułatwiające zamienienie wrogich źródeł w pomocne,
• środki do kontrolowania przebiegu rozmowy,
• zdobywanie prawdy poprzez e-mail lub telefon.
Czy twoim celem jest przesłuchanie podejrzanych i świadków, pomoc komuś w nagłej potrzebie, zorientowanie się, kto kłamie lub oszukuje, czy rozwinięcie swoich zdoln
Sensacyjna i rewelacyjna powieść z nowego gatunku hi-tech-thriller, który przypomina fabułą powieśći Clancy’ego, jednak osadzony jest w najnowszych realiach technicznych i komputerowych.
To opis kolejnej wojny światowej, rozgrywanej właśnie w tym nowym otoczeniu. Stany Zjednoczone, Chiny i Rosja początkowo zostają uwikłane w coś w rodzaju nowej zimnej wojny, która jednak –za przyczyną incydentów militarnych –przeistacza się w wojnę „gorącą“. Jest ona prowadzona na morzu, na ziemi, w przestrzeni –także już kosmicznej, oraz, co najważniejsze, w cyberprzestrzeni. Narzędziami w tej wojnie są drony i najnowsze uzbrojenie typu „stealth“, ale także dane okręty wojenne z tajnej „ghostfleet“ US Navy, utrzymywanej na wypadek jednego ze scenariuszy rozwoju konfliktu. Jednym z najważniejszych narzędzi w tej wojnie są także cyberhakerzy. U boku Amerykanów walczą Polacy: okręt podwodny "Orzeł" i żołnierze morskiej jednostki specjalnej Formoza. Książka w stylu Polowania na Czerwony Październik oraz podobnych powieści Clancy’ego.
Arcydzieło literatury antywojennej. Światowy bestseler przetłumaczony na blisko 60 języków.
Przygodami dobrego wojaka Szwejka literatura czeska przebojem wbiła się do literatury światowej.
Bohater powieści Jaroslava Haška to niepozorny człowieczek, postawiony w obliczu tępej machiny biurokratyczno-wojskowej. Broni się przed nią mieszaniną sprytu i szyderstwa, demaskuje małość otoczenia. Wykonuje otrzymywane rozkazy tak dokładnie, że sprowadza całą sytuacęj do absurdu. Jego dążenie do przetrwania, ubrane w maskę ślepego posłuszeństwa, doprowadza zwierzchników do bezsilnego szału. Nie wiedzą, czy mają do czynienia z genialnym kpiarzem, czy kompletnym matołem.
Powieść obnaża knowania polityków, których efektem jest rzeź milionów ludzi podczas strasznej wojny oraz śmieszności machiny biurokratycznej rozlatującej się monarchii austro-węgierskiej.
Czy to człowiek wybiera swój los, czy może los wybiera człowieka? To jedno z tych pytań, na które wciąż szukamy odpowiedzi. Tym razem znany dziennikarz, Grzegorz Miecugow, próbuje rozwikłać tę odwieczną zagadkę. ""Przypadek"" to jego pierwsza powieść, niezwykle świeża i zaskakująca. Nie znajdziemy w niej żadnych odniesień do polityki czy świata mediów, słowem do tego, czym autor zajmuje się na co dzień. Odkryjemy za to coś o wiele cenniejszego, pewną prawdę, która dotyczy egzystencji człowieka, dokonywanych przez niego wyborów i ich konsekwencji. ""Przypadek"" to pełna napięcia, nieoczekiwanych zwrotów akcji opowieść o losach Marcina Szustera. Bohater przeżył silny wstrząs emocjonalny, który popycha go do irracjonalnych zachowań, do balansowania na granicy prawa. Nie myśląc o konsekwencjach swoich wyborów wkracza na niebezpieczną ścieżkę, z której trudno mu będzie zawrócić. Czy cena, którą przyjdzie mu zapłacić, nie będzie zbyt wysoka? Grzegorz Miecugow w mistrzowski sposób wykorzystuje konwencję powieści sensacyjnej. Znakomita fabuła, nieoczekiwane zbiegi okoliczności, błyskotliwe dialogi oraz prosta i płynna narracja sprawiają, że ""Przypadek"" nieprzypadkowo czyta się jednym tchem.
Spod pióra Tadeusza Dołęgi-Mostowicza wyszło wiele wspaniałych książek uznanych dziś za kultowe. Znachor to najsłynniejsze obok Kariery Nikodema Dyzmy dzieło tego pisarza. Z całą mocą pokazuje siłę talentu Dołęgi-Mostowicza.
Bohater powieści profesor Wilczur jest renomowanym chirurgiem, który na skutek nieszczęśliwych zdarzeń dostaje amnezji i, nie mając pojęcia, kim jest, rozpoczyna na wsi znachorską działalność. Wkrótce zyskuje sławę genialnego uzdrowiciela, ale rozgłos, jaki zdobył, przysparza mu kłopotów…
Powieść na trwałe zyskała renomę dzieła należącego do klasyki literatury polskiej i pomimo upływu lat od momentu powstania budzi wzruszenie i emocje.
Profesor Jarosław Marek Rymkiewicz nazwał Lato leśnych ludzi jednym z najwspanialszych hymnów ku chwale polskości. Dodajmy od nas, że nie tylko polskości, ale i polskiej przyrody. Przesłanie powieści z 1920 roku także dzisiaj wydaje się aktualne. Kiedy padają drzewa, ludzie zostają sami.
Przygody trójki przyjaciół – Rosomaka, Pantery i Żurawia – spędzających lato w leśnej głuszy były i są inspiracją dla wszystkich wrażliwych na piękno natury i całego świata.
Doświadczonej trójce „leśnych ludzi” towarzyszy chłopak z miasta, który pod ich okiem nabiera doświadczenia i zamiłowania do współżycia z przyrodą.
Poczuj się dobrze każdego dnia! Pełen porad, jak się ubierać, by wyglądać świetnie, co jeść, by czuć się lekko i zdrowo, jak ćwiczyć, by być w formie, i jak planować czas, by zadbać o swój nastrój i odpowiednie samopoczucie. Każdy tydzień zawiera też harmonogram ćwiczeń oraz listy rzeczy do zrobienia, miejsc do odwiedzenia, wyzwań do podjęcia, aby już nigdy o niczym nie zapomnieć.
Poradnik z kalendarium dla każdej dziewczyny, która wie, że życie jest piękne!
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?