Świat wstrzymał oddech.
Tysiąc stóp nad powierzchnią księżyca włącza się alarm. Astronauci spoglądają na komputer – pali się żółte światło ostrzegawcze, a ekran wyświetla komunikat „1202”. Żaden z nich nie wie, co to znaczy, a czas ucieka...
20 lipca 1969 roku Neil Armstrong i Buzz Aldrin stali się pierwszymi ludźmi, którzy chodzili po Księżycu. Misja Apollo 11, jedno z największych osiągnięć technologicznych na świecie, była gigantycznym przedsięwzięciem, w którym wzięło udział ponad 410 000 mężczyzn i kobiet.
Porywająca relacja z rozgrywki, w której stawką była nie tylko supremacja w kosmosie, ale przede wszystkim realne przetrwanie Ameryki jako demokracji.
Księżyc od zarania dziejów jest nieodłącznym towarzyszem ludzi, wyznaczającym rytm pór roku, cykl przypływów i odpływów czy prognozowanie pogody. Był tajemniczym obiektem, któremu przypisywano mistyczne moce. Nieustannie zmieniające się położenie Srebrnego Globu na nocnym niebie doprowadziło do ustalenia cykli Księżyca i ich wpływu na każdy aspekt przyrody. Od zawsze budził ciekawość mieszkańców Ziemi.
Mały krok Armstronga faktycznie okazał się ogromnym skokiem dla ludzkości. W ciągu trzech i pół roku po locie Apollo 11 NASA wysłała na Księżyc jeszcze sześć załogowych statków kosmicznych. Później nadeszła era bezpieczniejszych i tańszych lotów bezzałogowych. Na tym nie koniec eksploracji kosmosu. „Człowiek zawsze podążał tam, gdzie tylko mógł dotrzeć”, powiedział astronauta z załogi Apollo 11 Mike Collins w amerykańskim Kongresie w 1969 roku. I dopóki pozostaniemy ludźmi, nie ustaniemy w takich dążeniach.
Runy słowiańskie skrywa zasłona milczenia. W nauce wciąż pokutują tezy narzucone przez niemieckich uczonych w XIX i XX wieku, że Słowianie jako jedyna wielka grupa etniczna we wczesnośredniowiecznej Europie nie znali pisma, co miało potwierdzać ich niższość cywilizacyjną.
Tomasz Kosiński, autor bestsellerowego „Rodowodu Słowian” oraz „Słowiańskich skarbów”, uważa, że prawda była inna.
Dawni Słowianie używali własnego pisma runicznego, podobnie jak Skandynawowie. Świadczą o tym liczne zabytki pokryte runami odnalezione na terenie Polski, Niemiec, Rosji, Ukrainy i innych państw. Autor na podstawie ich analizy rekonstruuje słowiański alfabet runiczny. Twierdzi, że „Słowianie lubowali się w zabawach słownych, często ukrywali prawdziwe znaczenia, stosowali szyfry”. Znajomości pisma, dostępnej tylko nielicznym, przede wszystkim kapłanom, towarzyszyły magia i tajemnica. Ci, którzy umieli pisać runy, bywali uważani za bogów lub ludzi otoczonych ich opieką, predystynowanych do sprawowania ważnych funkcji w swoich społecznościach.
Życiem przedwojennych gwiazd kina, teatru i artystów kabaretowych nie pasjonowały się wyłącznie nastoletnie panienki. Wiele osób śledziło doniesienia prasy i plotki o swoich ulubieńcach, do aktorki Jadwigi Smosarskiej przychodziły listy pisane krwią jej wielbicieli, a ściany na klatkach schodowych domów, w których mieszkali Bodo i Żabczyński, pokrywały wyznania miłosne pisane przez zakochane w nich kobiety. Przedwojenne gwiazdy kina i kabaretu były celebrytami swoich czasów, ikonami stylu i elegancji, korzystającymi z uroków życia i nienarzekającymi na brak gotówki. Wielka zawierucha dziejowa, jaką była druga wojna światowa, ich życie zmieniła jednak diametralnie. Część wielkich przedwojennych artystów, zwłaszcza tych legitymujących się żydowskim pochodzeniem, musiała uciekać z kraju, inni stanęli przed wyborem życia w biedzie, kelnerowania lub występów w teatrach koncesjonowanych przez okupanta.O tym, jak potoczyły się okupacyjne losy Eugeniusza Bodo, Hanki Ordonówny, Iny Benity czy Mieczysławy Ćwiklińskiej i innych gwiazd, a także jak zginął zdrajca Igo Sym, opowiada właśnie publikacja Wojenne losy przedwojennych gwiazd.
Ile twarzy posiada każdy z nas? Jakie pragnienia tłumimy w sobie, a którym pozwalamy ujrzeć światło dzienne lub pojawić się pod osłoną nocy? Do czego może doprowadzić brak akceptacji? Odpowiedzi na te pytania należy szukać w historii bohaterów Drugiej twarzy. Komisarz Anders Knutas wraz z Karin Jacobsson tym razem starają się rozwikłać tajemniczą śmierć przykładnego męża i ojca, który zostaje znaleziony w sypialni rodzinnego domku letniego. Okoliczności jego śmierci wskazują na morderstwo o podłożu seksualnym. Czy policja ma do czynienia ze zgonem autoerotycznym?W toku dochodzenia dochodzi do podobnego przypadku śmiertelnego. Ślady prowadzą między innymi do klubu dostępnego dla wtajemniczonych, którego motywem przewodnim jest bondage i zaawansowane erotyczne zabawy.Druga twarz to książka poruszająca tematy zdrady, seksualnych fantazji, toksycznej miłości, a także ukrywania swojego prawdziwego oblicza. W tej książce nie zabrakło także opisów wspaniałych gotlandzkich krajobrazów i elementów szwedzkiej tradycji.
Książka dla tych, którzy chcą dowiedzieć się, jak doznać maksymalnych wrażeń, słuchając swoich płyt winylowych. Na przełomie tysiącleci wydawało się już, że dni płyt winylowych są policzone. Jednakże od kilku lat liczba sprzedanych płyt winylowych gwałtownie rośnie. Nikt też nie wie dokładnie, ile używanych płyt zmieniło właścicieli, ale najprawdopodobniej setki milionów.Dla pasjonatów muzyki nie istnieje lepszy środek zapisywania dźwięku od płyt winylowych, które stanowią najwyższy wyraz dotykalnej muzyki. Nie da się zaprzeczyć, że kupowanie, kolekcjonowanie i odtwarzanie płyt winylowych dostarcza nam dużo więcej satysfakcji niż banalne odsłuchiwanie nagrań ze smartfona.Dla wielu płyty winylowe są nie tylko nośnikami zapisu dźwięku, ale też dostarczają im one sposobu na życie. Ludzie tacy potrafią poświęcić niewiarygodnie dużo czasu na precyzyjne ustawianie swojego zestawu hi-fi tak, żeby wydobyć z niego jak najdoskonalszy dźwięk. Swoje weekendy spędzają na wyprawach mających na celu zdobycie nowych płyt i z maniackim zacięciem potrafią mówić o najdrobniejszych szczegółach związanych z każdym z posiadanych albumów oraz singli.Jeżeli jeszcze nie zaliczasz się do tej grupy ludzi, to wcześniej czy później do nich dołączysz. Kupno tej książki będzie pierwszym krokiem, jaki uczynisz na drodze do winylowego uzależnienia.
Chłodne promienie kwietniowego słońca oświetlają powoli teren dawnego kamieniołomu w Bungena północy Gotlandii, gdzie znaleziono martwą pośredniczkę handlu nieruchomościami, Sannę Widding. Zaledwie kilka kilometrów dalej znajduje się rodzinna posiadłość Rambergów, w której sprzedaży miała właśnie pośredniczyć. Sprzedaż tego pięknego kompleksu budynków uznanych za zabytki kultury budzi jednak sporo kontrowersji wśród rodzeństwa, które odziedziczyło je po śmierci ojca.
Komisarz śledczy Anders Knutaspowraca do pracy po dłuższej chorobie i wraz ze swoją koleżanką Karin Jacobssonod razu zabiera się za rozwiązanie zagadki tego poruszającego morderstwa. W trakcie śledztwa wychodzą na jaw głęboko skrywane, mroczne tajemnice rodziny Ramberg. Wkrótce też okaże się, że Sanna Widdingnie będzie jedyną ofiarą na tej spokojnej dotąd wyspie.
Po raz szósty witamy się z Anią Shirley, a właściwie z panią doktorową Anną Blythe, która zamieszkała z mężem Gilbertem w majątku Złoty Brzeg. Jak zwykle czekają nas zwariowane przygody. Ania pomimo dojrzałego już wielu nadal nie traci czasu jedynie na obowiązki. Towarzyszą jej dzieci: odważny Kuba, kochający Walter, a przy nim Shirley, bogobojna Nan i łatwowierna Diana oraz troszkę rozpuszczona Rilla, najsmaczniejsza bułeczka w rodzinie. To właśnie ich oczami będziemy obserwować najnowsze wydarzenia z życia mieszkańców St. Glen.
Lucie Aubrac uwolniła męża z rąk hitlerowskiego oprawcy Klausa Barbiego. Amy Thorpe wykradła szyfry z sejfu ambasady państwa Vichy. Corrie ten Boom uratowała setki Żydów i agentów ruchu oporu w okupowanej Holandii. Krystyna Skarbek wyzwoliła Francisa Cammaertsa z rąk gestapo niedługo przed planowanym rozstrzelaniem.To tylko niektóre sensacyjne historie opowiedziane w książce. Agentki to rzecz o dzielnych kobietach, które podczas wojen światowych, wojen domowych i zimnej wojny zdobywały poufne informacje, wykradały tajne dokumenty, przemycały listy, pieniądze i broń, walczyły podstępem i z bronią w ręku. Korzystały ze swoich wrodzonych atutów: nie budziły takich podejrzeń jak mężczyźni i wykorzystywały kobiece wdzięki, aby uwodzić ważne osobistości z obozu wroga. Nierzadko były więzione, bite, gwałcone, zabijane, a za swoje poświęcenie często płaciły najwyższą cenę.
Broń myśliwska, sportowa i krótka
-amunicja
-rewolwery i pistolety
-karabinki
-karabiny wyborowe i wyczynowe
-broń myśliwska i sportowa
-celowniki
W książce znany specjalista od uzbrojenia prezentuje najnowsze lub zmodyfikowane modele broni i wyposażenia strzeleckiego. Zwraca uwagę na unifikację nowych typów broni. W odniesieniu do broni myśliwskiej i sportowej przedstawia te modele, które mogą być najbardziej przydatne rosnącej rzeszy jej potencjalnych nabywców w Polsce.
Dodatkowe informacje
Najpopularniejsza powieść Juliusza Verne'a. Głównym bohaterem jest angielski dżentelmen Phileas Fogg, stateczny, bogaty, choć skromny samotnik. Zakłada się o 20.000 funtów szterlingów ze swoimi znajomymi, że objedzie świat wokoło w ciągu 80 dni. W podróż rusza z nowo najętym francuskim służącym. Po piętach drepcze im angielski detektyw Fix, który jest przekonany, że Fogg jest sprawcą kradzieży znacznej kwoty pieniędzy z londyńskiego banku. Podróż odbywa się za pomocą wielu środków lokomocji, urozmaicona jest przygodami, które przeszkadzają w punktualnym dotarciu do celu. Kiedy Verne pisał swoją powieść, okrążenie świata w 80 dni było imponującym osiągnięciem.
Gdyby bóg handlu Merkury, któremu w 495 r. p.n.e. wzniesiono w Rzymie świątynię, sprawdził walizkę polskiego turysty wyjeżdżającego i przyjeżdżającego z zagranicy w okresie PRL, to byłby w najwyższym stopniu zdumiony. Poza przyborami toaletowymi i piżamą zawierała ona bowiem kompletnie inne rzeczy niż w dniu wyjazdu lub była pusta. Co więcej, bez pudła można by było stwierdzić, skąd wracał. W pierwszym przypadku ze Związku Radzieckiego czy Indii, gdzie sprzedawano przywieziony towar a nabywano lokalny; w drugim z Grecji czy Bułgarii, gdzie sprzedawano towar za dewizy lub pozyskiwano je w sposób pośredni. Bywało też, że powrót ze Wschodu wiązał się z przyrostem ilości sztuk bagażu, i to o wielkie gabaryty desek do prasowania czy ogromnych wówczas telewizorów.Wycieczki do krajów, w których dokonywano największych obrotów handlowych, takich jak Turcja czy Grecja i niektóre rejsy dalekomorskie, stały się trudno dostępnym rarytasem. Bywało, że ustawiały się po nie kolejki, a sprzedające je w biurach akwizytorki miały nieoficjalny status księżniczek. Co więcej, zdarzało się, że zanim pojawiło się ogłoszenie o wycieczce, była ona już w całości sprzedana spod lady. W rezultacie często tylko niewielka część miejsc trafiała do wolnej sprzedaży.Wybierz się w podróż śladami handlowymi PRL-u do Związku Radzieckiego (sezamu pełnego najróżniejszych skarbów), Bułgarii wakacyjnego raju (także cenowego), Grecji gdzie nierzadko obsługiwano turystów po polsku, Egiptu, skąd dzięki handlowi wymiennemu można przywieźć stosy biżuterii czy do odległej Korei, skąd hurtowo sprowadzano moherowe swetry.
Wsłuchajcie się w rytm serca Fryderyka Chopina. Przeżyjcie z nim lata dziecięctwa w szczęśliwym kręgu rodzinnym, pierwszą miłość, młodość wpisaną w żar dni przedpowstańczej Warszawy, dramatyczny czas lęku na obczyźnie o los bliskich i Ojczyzny, powstańcze dni, olśniewające tryumfy w Paryżu, zagadkę listów i fascynacji Delfiną Potocką, marzenie o szczęściu u boku Marii Wodzińskiej, płomienny romans, a potem już tylko „sojusz familijny” z George Sand, ostatnią podróż do Szkocji i Anglii. Poznajcie arkana mistrzostwa Chopina – nauczyciela muzyki i związki jego utworów z życiem kompozytora. Podziwiajcie jego niezłomną polskość i wiarę: „Nie obejdzie się bez strasznych rzeczy, ale na końcu tego wszystkiego jest Polska, świetna, duża, słowem: Polska! Zawsze swoimi nazywam Polaków i tylko z nimi czuję się bliżej Ojczyzny”.
O życiu, miłościach, geniuszu i genezie twórczości, marzeniach, tajemnicach, tęsknotach, przeżyciach Fryderyka Chopina opowiada Barbara Wachowicz – autorka świetnych biografii Wielkich Polaków, laureatka wielu nagród, a wśród nich Orderu „Polonia Mater Nostra Est” „za wyjątkowy dar przekazywania młodzieży skarbów narodowego dziedzictwa” i Orderu Uśmiechu przyznanego przez młodzież z motywacją: „To dzięki niej zstępują z piedestału bohaterowie narodowi, by stać się nam bliskimi”. Ksiądz profesor Janusz St. Pasierb tak ocenia twórczość Barbary Wachowicz: „Pod jej piórem, przed jej obiektywem przeszłość nie jest «cokolwiek dalej», lecz zupełnie blisko. Mickiewicz wyjechał przed chwilą, Kościuszko zaraz powróci, Chopin jeszcze gra. To jest ciągle ta sama Polska, bezgraniczna. Zaścianek i Europa tworzą jedno wielkie ludzkie uniwersum, oświecone rozumem, ogrzane sercem”. American Biographical Institute wybrał pisarkę do grona Great Woman XXI Century.
Popularny kalendarz biurowy zawiera m.in: dane przydatne przy planowaniu zajęć, liczba dni od początku do końca roku, skrócony kalendarz miesięczny, cały tydzień na stronie, podwójne imiona, numeracja dni i tygodni, specjalne pola na notatki.
Biografie polskich władców i ich małżonek zawsze wzbudzały zainteresowanie nawet wśród osób niemających na co dzień do czynienia z historią. Decyzje tych, którzy sprawowali władzę, zależały od ich osobistych uwarunkowań, od tego, jakimi byli ludźmi, co myśleli, co czuli, jaki mieli stosunek do siebie, świata i innych ludzi. Wiele różnych czynników wpływało na ukształtowanie się osobowości danego władcy lub jego żony. Na pewno duże znaczenie miało wychowanie, sytuacja rodzinna oraz warunki, w których dorastali. Ale nie wszystko da się wyjaśnić wychowaniem i wrodzonymi cechami charakteru.Jednym z ważniejszych czynników, który zawsze miał wpływ na sposób postępowania i kształtowanie się osobowości człowieka, zarówno przed wiekami, jak obecnie jest choroba. Choroba od zawsze towarzyszyła człowiekowi, a obawa przed nią była tak samo powszechna pod chłopską strzechą, w mieszczańskich kamienicach, na dworach szlacheckich i w pałacach królewskich. Zdrowie zawsze stawiano i stawia się nadal na pierwszym miejscu pośród wszystkich dóbr świata, czyniąc je obiektem ciągłych trosk, zabiegów i przesądów. Choroba nie tylko niszczy organizm, ale też wpływa na psychikę, prowadząc nieraz do trwałej zmiany osobowości. Chory zwykle traci humor, ochotę do pracy, często popada w smutek czy rozdrażnienie, izoluje się od ludzi, a ból i cierpienie, których doświadcza, mają ogromny wpływ na jego postawy, relacje i podejmowane decyzje.
Co było przed Wielkim Wybuchem? Dlaczego czarne dziury są czarne? Czy można podróżować do przeszłości?
W zabawnych tekstach Vaas wyjaśnia fascynujące idee Hawkinga w sposób zrozumiały dla każdego: wyimaginowany czas, entropia, wszechświaty niemowlęce czy grawitacja kwantowa nie będą już miały przed nami tajemnic. Oprócz wielu tematów, z którymi nie stykamy się na co dzień, autor porusza także takie, które zajmują chyba każdego z nas: Jak w ogóle powstał wszechświat? Czy istnieje życie pozaziemskie, a jeśli tak, czy powinniśmy się go obawiać? Oraz pytanie o Boga jako Stwórcę wszechświata – czy jest dla Niego w ogóle miejsce w naukowym rozumieniu powstawania i istnienia wszechświata? Każdy, kto choć raz marzył o podróżach w czasie, znajdzie tutaj także odpowiedź na pytanie, czy są one w ogóle możliwe. Dodatkowo błyskotliwe ilustracje pokazują, co kryje się za pomysłami genialnego badacza.
Wyrusz w podróż przez wszechświat Hawkinga!
Monografia pt. Uzbrojenie Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej ukazuje się w roku Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z Jubileuszem tym wiąże się również Jubileusz 100-lecia Utworzenia Służby Uzbrojenia Wojska Polskiego, odpowiedzialnej za wdrażanie, eksploatację i modernizację sprzętu uzbrojenia. Niechaj więc ta monografia będzie swoistym hołdem, złożonym wielu pokoleniom polskich uzbrojeniowców.
Tadeusz Kotz o lataniu marzył od dzieciństwa i z lotnictwem związał swoją edukację i późniejszą karierę. W swoich wspomnieniach przywołuje swoje początki w kokpicie oraz losy po wybuchu II wojny światowej, kiedy to został przydzielony do 161 Eskadry Myśliwskiej 6 Pułku Lotniczego we Lwowie.
Po napaści ZSRR na Polskę Kotz przeleciał do Rumunii, a stamtąd przedostał się do Francji, po jej upadku zaś – do Wielkiej Brytanii. Chwile grozy przeżył w lutym 1943 roku, kiedy w trakcie jednego z lotów nad Francją został zestrzelony. Kotzowi udało się wydostać z płonącego samolotu. Jednak wtedy ani mu przez myśl nie przyszło, że może nie wrócić do dywizjonu. Powrót był jego obowiązkiem i starał się ten obowiązek jak najszybciej wypełnić nie skarżąc się na żadne przeciwności losu. Jedyna skarga na los, jaka wyrwała się naszemu lotnikowi, to ciasne buty na drodze z Paryża do Gibraltaru.
Mimo to zameldował się dowódcy po dziewięciu dniach od momentu zestrzelenia. Został uratowany przez francuski ruch oporu i przez Paryż, Pireneje i Madryt przedostał się do Gibraltaru. W połowie lipca 1943 roku dostał przydział do legendarnego Dywizjonu 303, a 23 listopada objął dowództwo jednostki, które trwało niemal rok. Dywizjon 303 zaliczany jest do najlepszych jednostek myśliwskich II wojny światowej, który zasłużył się szczególnie podczas bitwy o Anglię.
Po rozwiązaniu Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii i demobilizacji wyemigrował do Afryki Południowej, by wreszcie osiąść wraz z żoną w Kanadzie. Za zasługi wojenne został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari nr 08495, czterokrotnie Krzyżem Walecznych oraz brytyjskim DFC. W 2005 r. w Kanadzie ukazały się drukiem jego wspomnienia – teraz wreszcie ukażą się także w Polsce
To nazwisko już za życia było legendą. Po śmierci Władimira Wysockiego jego imię otrzymały szczyty górskie, nowa planeta, ulice, statki oceaniczne, teatry. Fenomen Wysockiego opiera się nie tylko na jego niesłychanej popularności jest to następstwo olbrzymiego autorytetu moralnego, reputacji i daru słowa. Na ten fenomen składają się cechy osobowości i wielostronność talentu.Demidowa pracowała z Wysockim w Teatrze na Tagance od 1964 roku: od dnia powstania teatru do jego śmierci. Wiele razem grali, uczestniczyli w próbach, jeździli na koncerty, mieszkali obok siebie na występach gościnnych. Bez teatru nie można zrozumieć indywidualności artystycznej Wysockiego. Jednak w teatrze widziała go bardzo ograniczona liczba osób. Za życia Wysockiego dostać się do Taganki było praktycznie niemożliwe; na sali zasiadali tak zwani prestiżowi widzowie, dla których Wysocki był najczęściej zaledwie modą.Dla aktorów Teatru na Tagance Wysocki był Wołodią, Wołodiczką, z którym można było pogadać o czymkolwiek, którego można się było poradzić, z którym można się było posprzeczać na próbie albo na spektaklu, po czym nie rozmawiać przez tydzień, powybrzydzać z kolegami o jego kolejnych wybrykach. Dla całego kraju był mitem, legendą. Teraz ci, którzy za życia go nie znali, chcą znać najdrobniejsze szczegóły z jego życia. Publikacja jest próbą dotarcia do sedna tej legendy.
Lassie to piękny owczarek szkocki. Najbardziej kocha Joego, dwunastoletniego chłopca. Pewnego dnia Joe dowiaduje się, że jego ojciec stracił pracę i rodzina musi sprzedać ukochanego owczarka. Trudne realia ogarniętego kryzysem miasteczka zmusiły wielu ludzi do dramatycznych decyzji. Psu jednak trudno zrozumieć, czemu musi opuścić ukochany dom, dlatego postanawia wrócić do swojego przyjaciela, Joego. Długa i wyczerpująca wędrówka Lassie jest dowodem na to, że dla ukochanej osoby można zdobyć się na najwyższe poświęcenie.
Lassie, wróć! to nie tylko opowieść o wiernej miłości psa do człowieka.. To też opowieść o przywiązaniu człowieka do zwierzęcia, o uczuciu, które nie przemija.
Problem narkotyków i nowych substancji uzależniających (dopalaczy) staje się coraz poważniejszym wyzwaniem społecznym, medycznym, ekonomicznym i prawnym. Według najnowszych badań nowe narkotyki mogą stanowić już 10% rynku substancji odurzających, a ich odbiorcami są szczególnie ludzie młodzi.Nowe narkotyki są najsilniejszymi substancjami odurzającymi dostępnymi w historii niektóre z nich dysponują potencjałem śmiertelnego zatrucia lub głębokich uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego. Sprzedaż dopalaczy jest coraz szerzej eksponowana w Internecie, co utrudnia kontrolę rynku oraz zwiększa ryzyko kontaktu z nimi, czyniąc z nich jedno z najpoważniejszych zagrożeń współczesnego świata.Z tej książki dowiesz się:Jak działają poszczególne narkotyki?Jak narkotyki i dopalacze wpływają na naszą świadomość?Jakie mechanizmy prowadzą do uzależnienia?Jak chronić swoje dzieci przed narkotykami?Jak rozpoznać, czy Twój syn lub córka brali narkotyki?Czy testy narkotykowe są miarodajne?
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?