Celem książki jest przeanalizowanie rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego w Druskiennikach, Birsztanach, Stokliszkach i Niemonajciach do roku 1939. Uzdrowiska te były zawsze licznie odwiedzane przez Polaków, pełniły ważną funkcję kulturotwórczą i gospodarczą na tych ziemiach. W monografii przytaczane są często in extenso różnorakie wskazania lekarskie ordynujących w uzdrowiskach lekarzy. Pozwala to prześledzić różne etapy kształtowania się wiedzy medycznej.
Mimo, iż wielokulturowość jest zjawiskiem silnie akcentowanym w ponowoczesnym dyskursie naukowym, mnogość zjawisk i procesów, które uobecniają się w wielowymiarowych przestrzeniach życia człowieka oraz wspólnot kulturowych (dywersyfikowanych przez różnice kulturowe), wymaga aktualnych, adekwatnych oraz innowacyjnych interpretacji jej dyskursywnych, teoretycznych oraz empirycznych sensów.
Wychodząc temu naprzeciw, tematyka podejmowana na łamach czasopism Mulitcultural Studies osadza proponowany dyskurs, z jednej strony, na fundamencie empirycznym, ujawniając szeroką gamę nowatorskich perspektyw badawczych i metodologicznych w badaniach nad wielokulturowością, z drugiej zaś strony skupia się na specyfice wskaźników kulturowych, będących przedmiotem ciągłej zmiany w kontekście instytucjonalnie i pozainstytucjonalnie manifestowanej wielokulturowości, a więc w ramach transmisji kulturowej, socjalizacji, akulturacji, edukacji (formalnej i nieformalnej), resocjalizacji, komunikacji międzykulturowej, międzykulturowego uczenia się, kontaktów z różnicą kulturową w ramach aktywności zawodowej, itp.
W konsekwencji tak sformułowanych zakresów problemowych ujawnia się interdyscyplinarny ogląd współcześnie pojmowanej różnicy kulturowej, facylitujący jej uprawomocnienie jako potencjału, ale i zadania, które wymagają adekwatnego odczytania w przestrzeni społecznej, instytucjonalnej, administracyjnej, ekonomicznej i edukacyjnej. Ergo, przedmiotem zainteresowania twórcy czasopisma czynią elementy budujące kompromis kulturowy, ale też opór aktorów życia społecznego wobec różnicy kulturowej. W konsekwencji eksponowanie roli nauki w tworzeniu płaszczyzny porozumienia na rzecz dialogu międzykulturowego staje się misją czasopisma.
Cyrk – melodyjny, wielowątkowy, wzbogacony piękną harmonią akompaniamentu utwór, przeznaczony dla średniozaawansowanych uczniów szkół muzycznych I stopnia. Idealny na wszelkie popisy, koncerty i konkursy.
Das Niveau der Entfaltung des verstehenden Horens slowakischer Schuler
der ausgehenden Sekundarstufe I in der Fremdsprache Deutsch
Warmbrunn als Bad im Lichte des Werkes Grundliche Beschreibung Hirschbergischen Warmen Bades vom Kurarzt Caspar Schwenckfeldt
Challenging and channelling cross-curricular content in a language class: theoretical considerations
Lem Reread: What May a Stylometric Analysis of Stanisław Lem’s Novels Say Confronted With Their Conventional Classification?
Szkic do portretu Magdaleny Zawadzkiej (na podstawie jej felietonów oraz wspomnień)
Paradygmaty antropologii ciała w Pamiętnikach Jana Chryzostoma Paska. Dyskurs wojenny i kulturowy
Ekfrastyczne wiersze księdza Franciszka Kameckiego
Kolokwializacja języka w przekładzie, czyli jak „Goodfellas” staje się „Chłopcami z ferajny”
Amerykańska proza w tłumaczeniu na język polski jako jeden z nośników kultury amerykańskiej
Zmienność granic normy językowej (na materiale źródeł leksykograficznych). Cz. III: Słownictwo nacechowane w polszczyźnie XX wieku
Język rosyjski w Królestwie Polskim w okresie międzypowstaniowym (1832–1864)
Niemiecka i polska leksyka z zakresu piłki nożnej: analiza leksykalno-morfologiczno-semantyczna
Ochrona mniejszości narodowych w Traktacie między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z dnia 17 czerwca 1991 r. – wybrane zagadnienia
Renesans polskich koncepcji prawnonaturalnych okresu międzywojennego
Ludwig Guttmann – wrocławski lekarz, który przywracał godność
Jak oceniać i mierzyć poziom biegłości językowej uczniów? Nowa monografia poświęcona wybranym aspektom ewaluacji i pomiaru w procesie glottodydaktycznym
Publikacja na temat słowotwórczych gier słownych w języku niemieckim
Książka zawiera kilkadziesiąt nowych wierszy skierowanych głównie do najmłodszego czytelnika. Przed nią ukazały się już Niezwykłe przygody ze świata przyrody oraz Król niedźwiedzi i inne zwierzęta. Wiersze nie tylko dla dzieci. Wszystkie te bajkowe opowieści zostały wydane w takim samym formacie, stylu i podobnej szacie graficznej, stanowiąc w istocie książkową serię zawierającą już 170 bogato ilustrowanych wierszy dla dzieci w różnym wieku. Króluje w nich świat zwierząt pełen przygód i niespodzianek. Niektóre mają związek z różnymi fragmentami rzeczywistości przechowywanymi w pamięci autora, bo barwny świat przyrody zawsze poruszał jego wyobraźnię.
Zbiór krótkich form prozatorskich, utworów z pogranicza reportażu i literatury pięknej, poświęconych nieistniejącym już wałbrzyskim kopalniom. Napisane przed laty, dziś, w świetle upadku górnictwa w Wałbrzychu, nabrały trudnej do przecenienia wartości historycznej. Rzucają na przyczyny tego upadku nowe światło, pokazując genezę, symptomy obumierania, unaoczniając, że koniec wielkiego systemu zaczyna się od awarii drobnych elementów, które się nań składają. W opowiadaniach Bryszkowskiego tym elementami są ludzie – oportunistyczni, dwulicowi, chciwi, nadmiernie pewni siebie, a często przy tym niekompetentni, zepsuci władzą – i to jest chyba w jego prozie najbardziej pesymistyczne.
Fragment noty Od redaktora
Monografia poświęcona wrocławskiemu architektowi Karlowi Grosserowi, którego działalność przypadła na niezwykle ciekawy okres w dziejach architektury – schyłek XIX-wiecznego historyzmu i początek nowoczesności. Jego życie i twórczość autorka ukazała na szerokim tle architektonicznym, historycznym, społecznym i ekonomicznym ówczesnych Niemiec i Śląska. Czytelnik, który sięgnie po książkę, może się również wiele dowiedzieć o sposobie funkcjonowania prywatnego biura architektonicznego w realiach późnego historyzmu oraz o systemie kształcenia architektów i budowniczych w XIX wieku, a także zapoznać się z usystematyzowanymi i przetłumaczonymi niemieckimi terminami związanymi z zawodem architekta, których używano pod koniec XIX i na początku XX wieku.
Czas historyczny książki rozciąga się pomiędzy rokiem 1817 a 1880. Razem z bohaterami opowieści wędrujemy po całej Europie: z Warszawy do Paryża, z Petersburga do Warszawy, z Wiednia do Berlina, z Paryża do Londynu, z Lublina do Moskwy, z Pragi do Wrocławia. Dzieje rodziny Wieniawskich – ojca i jego genialnych synów: Henryka – skrzypka i kompozytora, Józefa – pianisty i także kompozytora, oraz starszego ich brata Juliana, powstańca styczniowego, emigranta, a następnie działacza gospodarczego i pisarza (pseudonim Jordan); rodziny Bałaszewiczów, ojca i syna – staczających się w groźne otchłanie przestępstw na skalę międzynarodową oraz szpiegujących dla III Oddziału Kancelarii Osobistej rosyjskiego cara; Aleksandra Humboldta penetrującego dla cara Mikołaja I dalekie ziemie Syberii, gdzie żyli zesłani tam Polacy; losy Michała Szweycera – powstańca roku 1830, który po wyjeździe na emigrację do Francji parał się fotografią (autor fotografii portretowych Mickiewicza), był towiańczykiem i po upadku Komuny Paryskiej zginął rozstrzelany na skutek zwyczajnej pomyłki; losy Michaiła Bakunina – żarliwego anarchisty i polonofila, Fiodora Dostojewskiego tracącego w niemieckich kasynach swoją fortunę (podobnie jak nasz skrzypek Wieniawski) – to najważniejsze wątki tej powieści. Na podstawie autentycznych dokumentów autor pokazuje zaskakująco ogromną skalę infiltrowania przez rosyjską agenturę polskiej emigracji w Paryżu i Londynie. Okazuje się przy tym, że emigracyjnemu politykowaniu nieustannie towarzyszyło też polskie zaprzaństwo…
Opracowanie przedstawia efekt prekursorskich badań nad renesansowymi nagrobkami figuralnymi na obszarze historycznego Górnego Śląska, będącymi ważnym świadectwem kultury pogrzebowej tego europejskiego regionu i dokumentującymi zarazem rozwój górnośląskiej rzeźby doby renesansu i manieryzmu.
Nagrobki figuralne zamawiali przede wszystkim przedstawiciele szlachty i duchowieństwa, rzadziej mieszczaństwa. Schemat kompozycyjny tych nagrobków podlegał pewnym regułom, opartym na tradycji średniowiecznej i rozwijanym w dobie nowożytnej. Śląskie całopostaciowe nagrobki są charakterystycznym typem pomnika nagrobnego zamawianego przez fundatorów protestanckich. Na Górnym Śląsku jednak, poza kilkoma przypadkami, trudno jednoznacznie określić przynależność konfesyjną fundatorów.
Mimo że terenem badań jest historyczny Górny Śląsk, praca zawiera też liczne odniesienia do podobnych zabytków z Dolnego Śląska, Wielkopolski oraz Czech i Niemiec.
Saga rodzinna na tle historii dramatycznej walki ludzkości z dwoma rodzajami zła: dżumą i nienawiścią. Autor zaprasza Czytelnika w podróż ścieżkami scalonych losów rosyjsko-polskich w obliczu sprzecznych interesów, konkurencji, nietolerancji, wojen, epidemii, ale i najszczerszego ludzkiego szczęścia, przyjaźni, współpracy, zrozumienia, szacunku i wzajemnej życzliwości.
Opowiedziana przez autora historia to przypomnienie o potrzebie słyszenia się nawzajem i szczere rosyjskie spojrzenie na burzliwe relacje rosyjsko-polskie w XIX, XX i XXI stuleciu.
Kolejny zbiorek miniatur lirycznych Ireny Gaweł zawiera, tak samo jak poprzednie, aforyzmy, fraszki, limeryki oraz satyryczne żarciki zwane tu przez autorkę prztyczkami. Dominującymi tematami są seks i władza, czyli to, co najbardziej zajmuje dorosłych Polaków, o czym świadczą programy telewizyjne, kolorowe magazyny, fora internetowe. Czytelnik znajdzie tu jednak także utwory traktujące o stosunkach rodzinnych i pracowniczych, małżeństwie, pieniądzu, jedzeniu, leczeniu, klerykalizmie, przemijaniu i śmierci. Tomik z pewnością zainteresuje wielbicieli gier słownych, semantycznych niejednoznaczoności i czytelników szukających odtrutki na codzienne porcje goryczy serwowanej nam przez mass media.
Prezentowana monografia poświęcona krzyżom kamiennym, tym pomnikom przeszłości, które zdają się nieść ze sobą nieprzenikonione tajemnice dramatycznych wydarzeń sprzed stuleci, łączy cechy pracy naukowej i popularyzatorskiej. Dlatego może po nią sięgnąć nie tylko historyk, ale każdy czytelnik zainteresowany tym tematem albo historią swojej małej ojczyzny. Autorzy przedstawiają w książce oryginalne ustalenia, których dokonali na podstawie szczegółowo udokumentowanej ogromnej kwerendy archiwalnej i bibliotecznej, uwzględniają także prace swoich poprzedników. Dla wielu czytelników szczególnie ważny może okazać się katalog krzyży, który w monografii zajmuje ponad czterysta stron.
Dużą wartością książki jest zawarte w niej społeczne przesłanie o potrzebie uświadamiania wartości tkwiących w nawet niepozornych reliktach materialnego dziedzictwa kulturowego. Opracowanie może stać się pozycją klasyczną dla ciągle raczkującej polskiej archeologii prawnej.
Publikacja nawiązuje do interesującej, ważnej we współczesnym dyskursie naukowym koncepcji imaginariów społecznych w ujęciu Charlesa Taylora. W zamyśle redaktorów prezentowanego tomu oraz autorów poszczególnych artykułów książka ukazuje wyobrażenia ludzi dotyczące ich społecznego otoczenia, pojawiających się teorii normatywnych, a także wspólnego, prawomocnego rozumienia i praktykowania spraw społecznych.
Zbiór zgromadzonych tekstów odzwierciedla obecny poziom wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu komunikacji w świecie realnym i wirtualnym - zarówno w strukturach i instytucjach społecznych, jak też w przestrzeni mediów (w szczególności cyfrowych).
Relacja z wielotygodniowej wyprawy po sens życia – jednego życia (narratora i jednocześnie bohatera powieści). Bohater tego dziennika założył a priori, że wraz z osiągnięciem celu, jakim jest szczyt góry Ślęży, dozna iluminacji, w wyniku której pozna swoją prawdziwą tożsamość ukrytą w imieniu, które to imię definiuje istotę i sens istnienia. Na zapiski składają się przemyślenia mężczyzny i opisy zdarzeń, które były jego udziałem w trakcie wędrówki oraz opisy miejsca akcji, to jest góry Ślęży i jej bliskich okolic. Sceną wydarzeń staje się również dom bohatera, gdzie w osamotnieniu z wyboru niejako toczy on walkę nie tylko o swoją tożsamość, ale również (a niekiedy wydaje się, że przede wszystkim) walkę ze swoją fizycznością. Ujarzmiony w pełnym niemocy ciele, uwikłany w relacje z ludźmi (którzy często zdają się przeszkadzać), rozdarty między samczą fascynacją kobietami a potrzebą określenia ich roli w procesie poznawania siebie, egocentryczny wędrowiec objawia fundamentalne prawdy o swym bycie i nie-bycie (tu i teraz) zarazem.
Forma powieści, a także jej szata graficzna jest eksperymentem literackim, który jest tu wartością dodatkową.
Wybór wierszy Cwiki Szternfelda, poety, który urodził się w 1955 roku we Wrocławiu jako Henryk Szternfeld, a po dwóch latach wraz z rodzicami wyjechał z Polski do Izraela. Po hebrajsku wydał 11 tomów poezji własnej, przetłumaczył także z francuskiego wybór wierszy Jeana Follaina.
Na kanwie jego pierwszej książki Dziennik rezerwisty powstał balet pod tym samym tytułem. Laureat wielu nagród, między innymi nagrody premiera rządu Izraela (2014). Jego poezja był przekładana na wiele języków. Polskie tłumaczenia pojedynczych wierszy ukazywały się m.in. w „Gazecie Wyborczej”.
Jehuda Amichaj (1924–2000), poeta izraelski, przez polityków obwołany narodowym, chciał być pamiętany jako poeta miłości. Autor trzynastu tomów wierszy. Tłumaczony na ponad czterdzieści języków. Najczęściej cytowany poeta w Izraelu. Otwarte zamknięte otwarte jest ostatnim tomem poety.
Mimo, iż wielokulturowość jest zjawiskiem silnie akcentowanym w ponowoczesnym dyskursie naukowym, mnogość zjawisk i procesów, które uobecniają się w wielowymiarowych przestrzeniach życia człowieka oraz wspólnot kulturowych (dywersyfikowanych przez różnice kulturowe), wymaga aktualnych, adekwatnych oraz innowacyjnych interpretacji jej dyskursywnych, teoretycznych oraz empirycznych sensów.
Wychodząc temu naprzeciw, tematyka podejmowana na łamach czasopism Mulitcultural Studies osadza proponowany dyskurs, z jednej strony, na fundamencie empirycznym, ujawniając szeroką gamę nowatorskich perspektyw badawczych i metodologicznych w badaniach nad wielokulturowością, z drugiej zaś strony skupia się na specyfice wskaźników kulturowych, będących przedmiotem ciągłej zmiany w kontekście instytucjonalnie i pozainstytucjonalnie manifestowanej wielokulturowości, a więc w ramach transmisji kulturowej, socjalizacji, akulturacji, edukacji (formalnej i nieformalnej), resocjalizacji, komunikacji międzykulturowej, międzykulturowego uczenia się, kontaktów z różnicą kulturową w ramach aktywności zawodowej, itp.
W konsekwencji tak sformułowanych zakresów problemowych ujawnia się interdyscyplinarny ogląd współcześnie pojmowanej różnicy kulturowej, facylitujący jej uprawomocnienie jako potencjału, ale i zadania, które wymagają adekwatnego odczytania w przestrzeni społecznej, instytucjonalnej, administracyjnej, ekonomicznej i edukacyjnej. Ergo, przedmiotem zainteresowania twórcy czasopisma czynią elementy budujące kompromis kulturowy, ale też opór aktorów życia społecznego wobec różnicy kulturowej. W konsekwencji eksponowanie roli nauki w tworzeniu płaszczyzny porozumienia na rzecz dialogu międzykulturowego staje się misją czasopisma.
Książka o próbach ulepszania ludzkości w burzliwym wieku XVIII. Dokumentuje ona realizację oświeceniowych reform, których pomysłodawcy dążyli do trudnego do osiągnięcia ideału. W idealistycznych refleksjach na temat przyszłości Niderlandów w państwie dominowała harmonia pomiędzy poszczególnymi stanami społecznymi, ludziom żyło się dostatnio, władza cieszyła się szacunkiem, a kultura była wyjątkowa w swojej oryginalności. Ten życzeniowy w istocie obraz kontrastował z odmienną rzeczywistością, pokazując trudności w realizacji owego „programu ulepszania człowieka”.
W batalii o człowieka Oświecenia aktywną rolę pełniła oświeceniowa prasa. Autor książki właśnie to medium wybiera do opisu epoki, zaznaczając poszczególne etapy drogi, którą oświeceniowi dziennikarze musieli przejść, aby osiągnąć zamierzony cel – było nim lepsze państwo i lepsze społeczeństwo. Poszukując w tekstach prasowych świadectwa batalii o ulepszanie człowieka Oświecenia, autor oferuje nowe spojrzenie na epokę. Jan Urbaniak przybliża czytelnikowi ciekawy wycinek historii Niderlandów przez pryzmat rzadko obecnej w rozważaniach naukowych tzw. prasy moralno-obyczajowej (prasy spektatorowej), której autorzy coraz bardziej świadomie zdawali sobie sprawę z siły oddziaływania słowa pisanego na losy państwa i społeczeństwa. Bez owej siły batalia o człowieka Oświecenia byłaby walką przegraną.
Wybór z niepublikowanych notatek Marianny Bocian (1942–2003) zawierających krótkie zdania, sentencje, paradoksy, myśli związane z nurtującymi poetkę fundamentalnymi problemami filozoficznymi, kosmologicznymi, moralnymi, estetycznymi. Odnaleźć tu można w esencjonalnym zgęszczeniu cały światopogląd poetki i jej pojmowanie ludzkiego losu, a także źródła jej twórczości. A przy okazji zadumać się nad mądrością i przenikliwością umysłu wybitnej, a niedocenianej ciągle poetki.
Kolonia Awuls to nazwa należącego do wsi Bełcząc przysiółka, w którym poetka się urodziła. Tam była zakorzeniona i więzom z rodzinnym gniazdem ciągle dawała świadectwo, tytuł wskazuje więc miejsce, skąd wywodziło się jej twórcze życie. Ale stanowi też metaforę losu poetki. Słowo „awuls” (łac. avulsus – oderwany, odjęty) oznaczało w staropolszczyźnie mały folwarczek, spłachetek ziemi oderwany od własności ziemskiej. Mieszkając we Wrocławiu, pół tysiąca kilometrów od Bełcząca, poetka doświadczała wielowymiarowego oderwania. Aby wejść w rejony myśli filozoficznej, poezji i życia intelektualnego, musiała oderwać się od podlaskiej ziemi. Nie oznaczało to jednak jej porzucenia; kilka razy w roku jeździła tam, by pomagać rodzinie w ciężkiej pracy na roli, a ziemia ta była nie tylko tłem i podglebiem jej twórczości, ale też niewyczerpanym źródłem inspiracji.
Tematem przewodnim numeru jest ZMYSŁY.
W numerze m.in. Agnieszka Iwanicka o Peggy Guggenheim, Marta Kasprzyk o starości i pożądaniu w kinie współczesnym, Agata Montewska o rytualnej nagości w kinie Larsa von Triera.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?