Kilka miesięcy po śmierci Taty odważyłem się otworzyć teczki z jego maszynopisami, które rzetelnie archiwizował przez lata. Może chciałem pobyć z nim sam na sam, bo nie mieliśmy zbyt wielu do tego okazji. Może chciałem go lepiej poznać. Znalazłem kolędy. Równie piękne jak te staropolskie śpiewane od pokoleń w każdym domu. Celebrowane niezależnie od tego, czy ktoś wierzy w Cud Betlejemski, czy nie. Wiedziałem, że napisał jedną kolędę. Nie wiedziałem, że jest ich dużo więcej. Wszystkie kolędy, które udało się zamieścić na niniejszej płycie, mówią o tym, co było dla Taty tak ważne, chociaż czasem tak trudne do zdobycia. O wybaczaniu, o nadziei i nade wszystko o samotności, na którą w święta Bożego Narodzenia nie powinno być miejsca w żadnym domu i żadnym sercu. Oddając tę płytę w Państwa ręce, życzę wszystkiego tego, o czym pisał tata w swoich kolędach. Niech przesłanie zawarte w nich nie opuszcza Państwa przez cały rok. Niech święto będzie każdego dnia.
Jan Emil Młynarski
Lista utworów
1. Samotnie kolędować źle (Alicja Majewska, Artur Andrus)
2. Kolęda nowoprojektowana (Natalia Przybysz)
3. Wiersz na Boże Narodzenie (Grzegorz Turnau)
4. Kolęda o miłowaniu moim (Monika Borzym)
5. Kolęda dla zranionych (Gaba Kulka)
6. Kolęda wołka z osłem (Marian Opania, Wiktor Zborowski)
7. Kolęda na cały rok (Natalia Szroeder)
8. Kolęda wędrujących (Maniucha Bikont)
9. Szara kolęda (Jan Młynarski, Wojciech Młynarski)
10. Będzie kolęda (Grzegorz Turnau)
11. Będzie kolęda (Grzegorz Turnau)
Pierwsza koncertowa płyta Andrzeja Piasecznego z największymi przebojami w nowych brawurowych wersjach! Zapis ubiegłorocznej trasy koncertowej z okazji 25-lecia jego debiutu scenicznego, która biła rekordy popularności. Dodatkowo na płycie znajdą się dwa premierowe utwory mistrza nastrojowych brzmień.Lista utworów:1. Krótka piosenka o... miłości2. Gabinety marzeń3. Moja mafia4. Ja (moja twarz)5. Niecierpliwi6. Nic przeciw nam7. Jeszcze bliżej8. Częściej proszę9. Noc za ścianą10. Pół mnie Ciebie pół11. Rysowane Tobie12. 15 dni13. Chodź przytul przebacz14. Śniadanie do łóżka15. Prawie do nieba16. QQ17. Wszystko dobrze18. Czekając na sobotę19. Słowa
Reedycja kultowej płyty „Siła braci” zespołu Pectus! W nowej wersji albumu oprócz znanych przebojów, jak niezapomniana „Barcelona”, znalazł się premierowy utwór „Iluzja”, który od razu zapadł w serca słuchaczy!
lista utworów:
1. Szkoła marzeń
2. Zakochaj się na czas
3. Barcelona
4. Mój przyjacielu
5. Jak daleko a jak blisko
6. Jutro pójdę dalej
7. Szkocka miłość
8. Melody
9. Drzewo
10. Dla Ciebie
11. Bezsenność
12. Iluzja
Najnowsza płyta Roberta Janowskiego pod patronatem Radia Pogoda to niezwykła podróż w lata 20. i 30. XX wieku. Znane przeboje, choćby "Umówiłem się z nią na dziewiątą" czy "Kiedy znów zakwitną białe bzy", zyskały nowe życie i znów porywają do tańca. Jak wspomina Robert Janowski: Zaczęło się szperanie po starych płytach, prośby do kolegów dziennikarzy, żeby powyciągali mi stare melodie z archiwów radiowych. Jest tego mnóstwo. Wspaniałych tematów, wielkich przebojów, piosenek często naiwnych, lecz w tej naiwności - pięknych, zwykłych i wzruszających. Wciąż chce się ich słuchać i wcale nie są archaiczne. Jestem szczęśliwy, że mogłem je wreszcie nagrać w nowych aranżacjach Tomasza Filipczaka, z orkiestrą, szlachetnie, tak jak na to zasługują!
lista utworów:
1. MAŁE MIESZKANKO NA MARIENSZTACIE
2. JUŻ TAKI JESTEM ZIMNY DRAŃ
3. NIGDY WIĘCEJ
4. JEST TAKI JEDEN SKARB
5. UMÓWIŁEM SIĘ Z NIĄ NA DZIEWIĄTĄ
6. A MNIE JEST SZKODA LATA
7. KIEDY ZNÓW ZAKWITNĄ BIAŁE BZY
8. NA POZÓR
9. ZAKOCHANI SĄ WŚRÓD NAS
10. JEJ PORTRET
DARE"" to trzecia studyjna płyta KAMP!, jednego z najważniejszych zespołów w historii polskiej elektroniki.Prace nad albumem trwały blisko rok, dzięki czemu brzmi on dokładnie tak, jak Tomek, Michał i Radek wymyślili sobie na początku prac.Jest nowoczesny, przebojowy, pełen energii w warstwie muzycznej, a w tekstach koncentrujący się na trosce, tolerancji i wrażliwości na innych. Koniecznie posłuchaj!Lista utworów:1. 208132. F.O.M.O.3. Don't Clap Hands4. New Season5. Dalida6. Drunk7. My Love8. Manana9. Kitsune - Ken10. Race Gyal11. Nanette
Jacek Bocheński to postać, o której uczą się studenci polonistyki. Rocznik 1926, pisarz i publicysta, autor m.in. głośnej "Trylogii rzymskiej", założyciel podziemnego pisma "Zapis", działacz Polskiego PEN Clubu, członek Rady Języka Polskiego. Lista jego osiągnięć jest tak długa, że Bocheński już dawno mógłby cieszyć się niekończącymi się wakacjami. Tymczasem w wieku 83 lat zaczął pisać blog i robi to nieprzerwanie już prawie od dekady.
Pierwsza część jego internetowych zapisków pod nieoczywistym tytułem "Blog" ukazała się w 2016 roku. Kolejna jako "Justyna. Blog drugi" wychodzi jesienią 2018 roku.
W jego książce jak w kolażu refleksje na temat faszyzmu przeplatają się z dialogami spod wiejskiego sklepu, wspomnienia z dzieciństwa następują po relacji z udziału w marszu kobiet, a przepowiednie na temat przyszłości Polski sąsiadują z opowieścią o kumkających żabach. Jest tu też miłość. Bo "Blog drugi" to nie luźne zapiski z internetowego dziennika dojrzałego pisarza, ale przede historia znajomości z tajemniczą Justyną.
Zbigniew czy Zbyszek?
Skrzypek klasyczny czy trębacz rozrywkowy?
Artysta estradowy czy muzyk awangardowy?
Zbigniew Wodecki miał dwa życiorysy. W pierwszym występował w filharmoniach jako skrzypcowy solista, podbijał Europę u boku Ewy Demarczyk, szalał w jazzowych improwizacjach i nagrywał piosenki, które wyprzedzały resztę polskiego popu przynajmniej o długość plerezy. W drugim uchodził za eleganckiego pana z telewizji, showmana w popularnych programach, muzyczną instytucję. Tyle że o tym pierwszym wszyscy na lata zapomnieli. Nawet on sam.
Wodecki. Tak mi wyszło to książka na dwa głosy: reporterska opowieść Kamila Bałuka o Zbigu i jego przebojowym „powrocie” na scenę w 40 lat od debiutu; oraz historia Zbigniewa, którą Wodecki snuje w autobiograficznej rozmowie z Wacławem Krupińskim dosłownie na chwilę przed wybuchem Zbigomanii. Czy Zbigniew mógł przypuszczać, że powróci jako Zbig? Czy Zbig w młodości planował zostać Zbigniewem? A może po prostu tak mu wyszło?
Kamerdyner to powieść jakiej w Polsce od lat nie było!Świat, którego już nie ma. Zakazana miłość wciągnięta w wir wielkiej historii. Losy trzech narodów na przestrzeni pięciu dekad. Nieznana, drastyczna zbrodnia. Kamerdyner to powieść z rozmachem, ale też kameralnie wzruszająca.Marita niemiecka panienka z dobrego domu. Mateusz kaszubski chłopak, który po śmierci matki został przygarnięty przez matkę Marity. Ich miłość nie jest łatwa. Tak samo jak wielka historia, na której tle się rozegrała. Narastały konflikty między narodami, wybuchła zmieniająca kształt Europy I wojna światowa, Polacy mogli wreszcie świętować własną niepodległość, ale po krótkim czasie mieli znów ją stracić.Kim jestem? to pytanie będzie dręczyć Mateusza Krolla przez całe życie. Polakiem, czy Niemcem? Synem koniuszego, czy jaśnie pana? Bratem pięknej Marity von Krauss, czy zakochanym w niej Kaszubem? Wraz z nadejściem września 1939 roku od odpowiedzi będzie zależało również jego życie.Miłosna relacja Mateusza i Marity to opowieść niepodobna do innych, złożona, pełna trudnych wyborów, ulotnych nadziei i cierpienia. Ale też wierna faktom historycznym.Film Kamerdyner w reż. Filipa Bajona w kinach od 21 września 2018.
Mieczysław Fogg jest symbolem polskiej tradycji estradowo-piosenkowej.
Artysta, który przeżył prawie cały XX wiek ze wszystkimi tragicznymi zwrotami jego historii, karierę śpiewaczą rozpoczął wcześnie i śpiewał aż do śmierci. Dzielił scenę z kolejnymi pokoleniami artystów, stając się przykładem, autorytetem rzemiosła i estradowego fachu. Do końca pozostawał "przedwojenny", dzięki czemu ludzie na jego koncertach mogli znaleźć się na chwilę w zupełnie innej Polsce.
Płyta wydana w rocznicę Powstania Warszawskiego, której aranżerem jest Marcin Masecki, a producentem muzycznym Jan Emil Młynarski, to hołd dla Mieczysława Fogga, a także opowieść o Polsce, Warszawie, piosence, a więc też o ludziach, którzy je tworzyli.
Lista utworów:
1. A ja sobie gram na gramofonie
2. Polowanie na tygrysa
3. Ja mam czas, ja poczekam
4. Ameryka
5. Nic o tobie nie wiem
6. Związane mam ręce
7. O-key
8. Może kiedyś, innym razem
9. Tango Milonga
10. Argentyna
11. To ostatnia niedziela
12. Warszawo ma
13. Młodym być i więcej nic
14. Piosenka o mojej Warszawie
Pierwsza płyta Lady Pank jest dla wielu fanów polskiej muzyki niczym Biblia.
Przez wielu jest określana mianem The Best Of, bo to właśnie z niej pochodzą największe przeboje zespołu: Kryzysowa narzeczona, Mniej niż zero, Zamki na piasku, Vademecum skauta, Fabryka małp... Na początku lat 80. XX wieku radiowa Trójka, jako jedyna wówczas stacja prezentująca polską muzykę rockową, wylansowała z tej płyty aż 10 hitów... czyli dokładnie tyle, ile znajduje się na płycie (singlem stał się nawet instrumentalny numer Zakłócenie porządku!). Precedens, który nie powtórzył się w przypadku żadnej innej polskiej płyty.
I tak dziś, po 35 latach od premiery tego historycznego albumu, powstał jego remake z gościnnym udziałem plejady artystów. Lista gwiazd, które przyjęły zaproszenie zespołu, jest imponująca: Kasia Nosowska, Kasia Kowalska, Lech Janerka, Grzegorz Markowski, Artur Rojek, Maciej Maleńczuk, Tomasz Organek, Krzysztof Zalewski, Piotr Rogucki, Marcin Wyrostek. Kolejnym prezentem, który zespół przygotował dla swoich fanów, są bonusy - trzy piosenki, które wprawdzie nie ukazały się na debiutanckim albumie Lady Pank, ale zostały nagrane i wylansowane jeszcze przed jego ukazaniem się na rynku: Tańcz głupia tańcz, Mała Lady Punk i Minus 10 w Rio. Wykonanie tej ostatniej przez Katarzynę Nosowską powali na kolana nie tylko fanów tej artystki…
Lista utworów:
1. Mniej niż zero | Lady Pank i goście
2. Kryzysowa narzeczona | Organek
3. Fabryka małp | Zalewski
4. Pokręciło mi się w głowie | Janerka | Panasewicz
5. Du du | Panasewicz
6. Zakłócenie porządku
7. Zamki na piasku | Kowalska
8. Wciąż bardziej obcy | Rojek
9. Vademecum skauta | Rogucki
10. Moje Kilimandżaro | Markowski | Panasewicz
11. Mała Lady Punk | Borysewicz
12. Tańcz głupia tańcz | Maleńczuk
13. Minus 10 w Rio | Nosowska
Zaczęło się od pewnego taty, Włodzimierza Wysockiego, który, gdy wyczerpał już cały repertuar popularnych kołysanek, zaczął wymyślać nowe na dobranoc dla swych dzieci.
Mądre teksty, dzięki gitarzyście i kompozytorowi jazzowemu Markowi Napiórkowskiemu, stały się pięknymi piosenkami. Tym piękniejszymi, gdy swój głęboki i ciepły głos dała im Natalia Kukulska. I tak powstał najpierw koncert w Teatrze Starym w Lublinie, a potem płyta z kołysankami, których uroda i dojrzałość zachwycą także niejednego dorosłego.
Lista utworów:
1. Ty tak pięknie umiesz spać [4:30]
2. Zaśnij grzecznie [5:30]
3. Szukaj w snach [3:35]
4. Mały misiu śpij [3:18]
5. Tylko oczka zmruż [4:05]
6. Czy znasz? (utwór instrumentalny) [3:10]
7. Kołysanka dla obcych [4:21]
8. W ciepłych snach [5:11]
9. On już śpi [3:08]
10. Lipowa panienka (utwór instrumentalny) [2:59]
11. Nocny teatr [3:18]
12. Lulajże mi [2:55]
Niedokończona ostatnia płyta Zbigniewa Wodeckiego!
Zbigniew Wodecki odszedł rok temu, niespodziewanie, jeszcze świętując triumfalny sukces płyty „1976: A Space Odyssey”, nagranej z Mitch&Mitch Orchestra, w trakcie pracy nad nowym albumem. Genialny muzyk, niezwykły, serdeczny człowiek - mówią o nim przyjaciele, dzięki którym niedokończony przez Zbyszka materiał zyskał ostateczny kształt. „Dobrze, że jesteś” to płyta niezwykła, na której odcisnął się muzyczny dar Zbigniewa Wodeckiego, fantastyczne pomysły oraz miłość, jaką darzyli go przyjaciele: Kayah, Kuba Badach, Sławek Uniatowski, Andrzej Lampert, Beata Przybytek, Junior Robinson. Zrobili wszystko, żeby muzyczna podróż Zbyszka Wodeckiego skończyła się mocnym, pięknym akordem. Ale to więcej niż hołd dla wspaniałego muzyka. To po prostu świetna, przebojowa płyta.
„Dobrze, że jesteś” to album zagrany w stu procentach na żywo, bez zbędnych edycji i poprawek, tak często spotykanych w dzisiejszych produkcjach. Kilka z utworów Tata zdążył zaśpiewać z tekstem. Pozostałe nagrał scatem, jako wstępne wersje dla tekściarzy. W takiej właśnie formie po części usłyszycie je Państwo na płycie…
Kasia Wodecka-Stubbs
Lista utworów:
1. Dobrze, że słońce
2. Give it a moment
3. Na paluszkach
4. Tylko ty
5. Chwytaj dzień
6. Sobą być
7. Piosenka pierwszego olśnienia jazzem
8. Nie ma jak Bacharach
9. Wykidajło czas
10. Nad wszystko uśmiech twój
11. Kod dostępu
12. Nauczmy się żyć obok siebie
13. Good night love
W wilczej norze przychodzą na świat trzy szczeniaki. Jeden z nich, obdarowany kłopotliwym imieniem Ambaras, jest mniejszy i słabszy od braci z watahy. Wilczkami przez większość czasu opiekuje się piastun, stary wilk nazywany Kulawcem. Ambaras radzi sobie z treningami łowieckimi pod surowym okiem Kulawca tylko dzięki sprytowi i łutowi szczęścia. Ma też dwie, skrzętnie skrywane tajemnice. Po pierwsze, od urodzenia nie czuje żadnych zapachów, co dla wilka jest katastrofą. Po drugie zaś jako jedyny spośród wszystkich wilków rozumie ludzką mowę. Ten niezwykły dar oraz wielkie serce sprawią, że Ambaras pospieszy na pomoc zagubionej w lesie dziewczynce i sam wpadnie we wnyki.Nie będziemy zdradzać co się wydarzy dalej, powiemy tylko, że Ambaras to piękna, chwytająca za serce i napisana wartkim językiem opowieść o przyjaźni, bohaterstwie, odwiecznym strachu ludzi przed wilkami oraz wilków przed ludźmi a także o tym, jak mądra współpraca wilka z człowiekiem może ocalić wilcze i ludzkie życie. To również niezwykła bajka o byciu innym i o niespodziewanej szansie, jaka się dzięki temu pojawia.
Przewijanie na podglądzie"" to najnowszy album Błażeja Króla - muzyka i tekściarza, związanego przed laty z UL/KR, a od lat torującego sobie drogę z niezależnego świata, ku szerszej publiczności.Płyta składa się 9 utworów - pełnych poetyckiego klimatu, oddającego świat wewnętrznych przeżyć autora, choć nie pozbawiony emocji.To z całą pewnością świetny przykład outsider music - muzyki indywidualnej, z nonszalancją podchodzącej do warstwy dźwiękowej, mieszającej style i gatunki muzyczne. Na płycie znajdziemy zarówno perkusję, przywodzącą na myśl tropikalne rytmy, jak i zabiegi retro, przypominające muzykę Nowego Jorku.Za miks i master odpowiada Piotr Emade Waglewski, a oryginalną okładkę stworzyła Barrakuz.Lista utworów:1. Całą ciszę / Pokój nocny2. Niemożliwe3. Kiedyś / Czekałam4. Z Tobą / Do domu5. Przypominaj / Culpa6. Przyjdę / Sztuczna krew7. Zła wiadomość8. Spróbuję / Strażnik9. Ósmy / Alte Pude
Denis Urubko to pierwsza liga współczesnego himalaizmu. W ostatnich miesiącach świat z zapartym tchem śledził jego poczynania - najpierw gdy wspólnie z Adamem Bieleckim bohatersko ruszyli na ratunek Elisabeth Revol i Tomka Mackiewicza pod Nanga Parbat, potem gdy podjął kontrowersyjną decyzję o odłączeniu się od Narodowej Wyprawy na K2.
Denis Urubko intryguje i przyciąga uwagę. Pełen sprzeczności i tajemnic, dziś balansuje pomiędzy byciem bohaterem, a … czarnym charakterem polskiego himalaizmu?
Denis Urubko, rocznik 73 , pochodzi z Kazachstanu gdzie rozpoczął swoją przygodę z górami wysokimi. Był oficerem w armii kazachskiej i filmowcem. Jednak świat zapamięta go jako wybitnego himalaistę, który może poszczycić się zdobyciem Korony Himalajów (15 człowiek w historii), zdobyciem 3 ośmiotysięczników w zimie i tytułem Śnieżnej Pantery. W 2009 roku wraz z Simone Moro zdobył Makalu - jeden z trudniejszych szczytów do zdobycia zimą. W tym samym roku wraz z Borysem Dedeszko odebrał Złoty Czekan za wytyczenie nowej drogi na południowo-wschodniej ścianie Cho Oyu.
W lutym 2015 roku Urubko otrzymał polskie obywatelstwo. Dwukrotnie brał udział w polskich wyprawach zimowych na K2 pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego.
“Skazany na góry” to zapis drogi Denisa na światową scenę alpinizmu, a jednocześnie prezentacja zupełnie odmiennego podejścia do wspinaczki i do życia w ogóle. To doskonała pozycja dla tych, którzy pragną się dowiedzieć kim jest ten tajemniczy człowiek, którzy chcą bliżej poznać historię jego górskich dokonań oraz prywatne oblicze. „Skazany na góry” – to książka urzekająca i zaskakująca, bo właśnie taki jest jej autor.
Książka ukazała się w 2011 roku w niewielkim nakładzie i szybko zniknęła z księgarń. Wydanie drugie, poszerzone ukaże się nakładem wydawnictwa Agora, 4 kwietnia 2018 roku.
Jan Turnau jest jednym z najbardziej znanych świeckich głosicieli Ewangelii, ekumenistą i biblistą,słynnym Jonaszem z Arki Noego w Gazecie Wyborczej.Moja Arka to bogaty zbiór najcelniejszych i najciekawszych wpisów autora z bloga prowadzonego od 12 lat. Ponad 150 haseł swoistego Alfabetu Turnaua to pasjonujący przewodnik po współczesnym świecie wartości katolickich i ekumenicznych, których autor jest znawcą i krzewicielem. W książce znajdują się również dwa wywiady z Janem Turnauem - Doroty Wodeckiej i Konrada Sawickiego - w których opisuje on swoją drogę życiową, od przedwojnia w rodzinnym majątku rodziców, przez okupacyjne dramaty i pierwszą pracę na rzecz PAX-u, po fascynującą przygodę intelektualną i obywatelską, jaką była długoletnia praca w miesięczniku Więź pod kierunkiem Tadeusza Mazowieckiego. Dzięki temu w Mojej Arce znaleźć można nie tylko autorskie interpretacje kwestii biblijnych i dotyczących praktykowania wiary katolickiej, ale i bogatą galerię słynnych postaci powojennego intelektualnego, religijnego i politycznego życia Polski. I to także od nieznanej dotąd strony anegdotycznej, bo poczucie humoru autora nie ustępuje jego wiedzy teologicznej.
Ile waży twój rower? Czy czasem nie chce ci się iść na trening? Ile pączków zjadasz w tłusty czwartek? Jak dobrze kupić rower? Jaki kask jest najlepszy? Wreszcie: jak zostać mistrzem?Te i wiele innych pytań Maja Włoszczowska regularnie słyszy od swoich kibiców, amatorów kolarstwa, a także ludzi, którzy po prostu lubią sport. Duża część z nich to młodzi ludzie i dzieci, dla których Maja jest wzorem i inspiracją.Ta książka jest odpowiedzią na wszystkie pytania nurtujące jej fanów. W ""Rowerem na szczyt"" Maja Włoszczowska - mistrzyni świata i dwukrotna wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim, jedna z najpopularniejszych polskich sportsmenek zmienia się w przewodniczkę po świecie rowerów i profesjonalnego sportu. Oprowadza po nim czytelników okraszając tę opowieść anegdotami ze swojej biografii i kariery zawodniczej. Opowiada o sprzęcie, swoich treningach, diecie, regeneracji, zwycięstwach i porażkach, dyscyplinach rowerowych, konkurentach i przyjaciołach ze świata kolarskiego oraz wielu wielu innych sprawach, które zainteresują nie tylko kolarzy, ale też rowerzystów i wszystkich tych, którzy żyją aktywnie.Książkę wzbogacają liczne zdjęcia i infografiki, pokazujące np. z czego z składa się rower, jak wygląda trasa wyścigu olimpijskiego, co ma w środku kolarski ""pampers"", jakie mięśnie pracują w ciele kolarza. Ta pozycja zachwyci zarówno miłośników kolarstwa, jak i amatorów jazdy rowerowej. To doskonała pozycja dla całych rodzin, będąc inspiracją do wspólnego aktywnego spędzania czasu na łonie natury.
Andrzej Stasiuk razem z ukraińskim zespołem Haydamaky postanowili dać nowe życie "Stepom akermańskim" Adama Mickiewicza. Dlaczego to Haydamaky grają te utwory? "Dlaczego akurat oni wydobywają z jego poezji całą jej stepowość, wschodniość oraz orientalność? Mają do tego najlepsze prawo jako muzyczni spadkobiercy kozaczyzny. A jako potężny zespół rockowy pokazują siłę Mickiewiczowskiego trzynastozgłoskowca. Przecież to jest napisane specjalnie dla rockowego bandu. Bez trudu można sobie wyobrazić pana Adama, jak improwizuje na scenie wsłuchany we własne słowa, a zarazem w puls basu, bębnów i gitary jakiegoś zespołu, który udało mu się zebrać tam, gdzie aktualnie przebywa, czyli najpewniej w niebie. A dobrych muzyków jest tam wielu" - napisał we wstępie do płyty Andrzej Stasiuk.
Lista utworów:
1. Stepy akermańskie
2. Burza
3. Pielgrzym
4. Alpuhara
5. Mogiły haremu
6. Upiór
7. Bajdary
8. Droga nad przepaścią w Czufut-Kale
9. Reduta Ordona
10. Pytasz, za co Bóg…
Książka z płytą CD będzie w sprzedaży od 26 stycznia 2018.
Gułag - nieludzki system represji, który stał się piekłem ofiar czystek oraz przeciwników i ludzi niewygodnych dla komunistycznej władzy. Jego przejmujący obraz stworzyli wielcy pisarze, m.in. Aleksander Sołżenicyn, Wiktor Szałamow, Gustaw Herling-Grudzinski. W literaturze faktu opisała go najpełniej Anne Applebaum a jej książka została nagrodzona w 2004 Nagrodą Pulitzera.
„Gułag” to znacznie więcej niż historia sowieckiego systemu obozów pracy, które powstały tuż po zwycięstwie Rewolucji i rozrastały się gwałtownie wraz z dojściem Stalina do władzy (w tym czasie do obozów trafiło 18 milionów ludzi, 4,5 miliona z nich nigdy nie wróciło). To również opowieść o państwie w państwie, które rządziło się według własnych reguł i praw, które miało własny język, literaturę, orkiestry, teatry i własną niemoralną moralność.
Anne Applebaum otwiera przed czytelnikami wszystkie, najbardziej nawet ukryte obszary funkcjonowania Gułagu i życia jego katów i ofiar. Opowiada o brawurowych ucieczkach i buntach oraz o niewyobrażalnych karach, jakie spotkały ich uczestników. Oprowadza po świecie, który nigdy nie powinien istnieć, a stał się nieludzkim domem dla niemal 30 milionów ludzi.
Nowy album Marcina Wyrostka i jego zespołu znacząco różni się od jego dotychczasowej twórczości. Przez lata koncertowania z repertuarem o charakterze, argentyńskim, bałkańskim i latynoamerykańskim u muzyków pojawiła się potrzeba sięgnięcia do własnych korzeni muzycznych. Zainspirowanie się polską twórczością było także spowodowane licznymi koncertami poza granicami kraju, na których Marcin Wyrostek występował w roli promotora polskiej kultury.
Powstałe przy tej okazji kompozycje i aranże stały się zalążkiem do powstania nowej płyty Marcin Wyrostek "POLACC", gdzie rozmaite motywy "POL"- skości połączył wspólny "ACC" - ordeonowy mianownik. Na płycie znalazły się zarówno utwory inspirowane polską muzyką tradycyjną, filmową, żydowską czy polskimi tańcami ludowymi, jak i kompozycje wielkich mistrzów, m.in.: Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego. Na płycie nie zabrakło także tematów zaczerpniętych z muzyki rozrywkowej lat 60-tych i 70-tych, a przede wszystkim autorskich kompozycji artysty.
Wszystkie utwory zilustrowane i zaaranżowane z muzyczną wrażliwością charakterystyczną dla Marcina Wyrostka. W części utworów towarzyszy zespołowi także orkiestra kameralna i sekcja dęta.
Płyta "POLACC" z założenia będzie wielobarwna i energiczna, a powstałe utwory są efektem poszukiwań wspólnej wrażliwości muzycznej, którą odnaleźć można w muzyce polskiej różnych gatunków i na przestrzeni wielu lat.
lista utworów:
Mazurcyjek
Nie oczekuję dziś nikogo
Chodzony
Mazurek A-dur Szymanowski
Mazurek a-moll Kilar
Tango Szhaeffera
Zabrałaś serce moje
Do kogo idziesz
III utwory w dawnym stylu cz.I Górecki
Janosik
Maccabi Warszawa
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?