Praca Joanny Bachury prezentuje się imponująco. Autorka łączy wysokie kompetencje badacza radia z szeroką wiedzą o podstawowych zjawiskach i głównych dyskusjach na tematy kultury współczesnej. Wieloaspektową refleksję o słuchowisku radiowym wpisuje w problematykę aktualnych przemian współczesności. Propozycje teoretyczne oraz analityczne wspiera gruntowną znajomością radiowej praktyki komunikacyjnej [...]. Autorka uważnie przygląda się zarówno opartej na znakomitej tradycji i działalności Teatru Polskiego Radia ? jak pierwszym próbom teatralnych spektakli w stacji komercyjnej Radia TOK FM; przedstawieniom emitowanym w cyklicznych programach Polskiego Radia, będących elementem wielkiej syntagmy, wpisanym w konkretne dni tygodnia i godziny dnia ? jak słuchowiskom nagrywanym na CD czy w formacie MP3, i przez to uniezależnionym od kalendarza stacji nadawczych [...]. Współczesne słuchowisko ujmowane jest trafnie jako fragment komunikacji społecznej. Jednocześnie Joanna Bachura traktuje słuchowisko radiowe jako gatunek artystyczny, chce w teatrze radiowym widzieć sztukę, chce uczestników praktyki słuchowiskowej wpisać w przestrzeń komunikacji artystycznej.
Z recenzji wydawniczej prof. dr hab. Maryli Hopfinger
[...] Przygotowany zbiór studiów stanowi szkic i przyczynek do pedagogiki rodziny współczesnej. Całość nosi znamiona podręcznika i to z trzech powodów: – po pierwsze, zawiera podstawowe kompendium wiedzy na temat rodziny jako grupy i instytucji opiekuńczo-wychowawczej; po drugie, ukazuje przykłady i omówienia wyników badań empirycznych nad wychowawczym funkcjonowaniem rodziny współczesnej (zwłaszcza polskiej); po trzecie, podaje propozycje metodologiczne dla analizy rodziny jako układu wychowawczego i edukacyjnego. Do badań diagnostycznych mogą okazać się przydatne również załączone przykładowo kluczowe terminy, jako narzędzie pomiaru pedagogicznego. [...]
ze Wstępu
Problem finansowania polityki jest coraz bardziej istotny, zwłaszcza w kontekście wprowadzenia do Konstytucji RP z 1997 r. zasady jawności finansowania partii politycznych oraz obywatelskiego prawa do informacji. Ważną rolę odgrywają rozwiązania przyjęte w innych państwach UE, które mogą wskazywać na zakres koniecznych zmian w prawie polskim zmierzających do urzeczywistnienia idei państwa transparentnego.
Niniejsze opracowanie otwiera rozdział poświęcony marketingowi politycznemu oraz kwestiom wzrostu wydatków na kampanie polityczne. Następnie zostały opisane: jawność i źródła finansowania polityki, finansowanie kampanii wyborczych do parlamentu, samorządu terytorialnego oraz kampanii prezydenckich, struktura wydatków podczas kampanii wyborczych, finansowanie partii politycznych, nadzór i kontrola państwa nad finansowaniem polityki oraz patologie w finansowaniu polityki.
Każdego roku ze szlachetnej konkurencji na rzecz rozwoju wiedzy ?odpada" wiele znakomicie przygotowanych, ambitnych kobiet. Rzekomo egalitarny, pozbawiony instytucjonalnej dyskryminacji świat nauki wytwarza bowiem wiele ograniczeń dla tych wszystkich, których udziału przez całe stulecia nie zakładał.
Jak wygląda trajektoria karier naukowych kobiet i jakiej natury przeszkody napotykają naukowczynie na swojej drodze? Co traci nauka w sytuacji ograniczonego uczestnictwa kobiet w systemie reprodukcji wiedzy? Czy etos otwartości i postępowości reprezentantów środowisk naukowych to mit osłaniający konserwatyzm naukowych elit?
Refleksję o sytuacji kobiet w nauce prowadzę wraz z moimi rozmówczyniami ? kobietami, które odniosły sukces w świecie nauki i przejrzały go na wylot.
* W książce wykorzystano wywiady m.in. z prof. Magdaleną Fikus, Barbarą Kudrycką, Ewą Łętowską, Elżbietą Oleksy, Ewą Rewers, Joanną Senyszyn, Renatą Siemieńską, Magdaleną Środą.
Rozdziały książki Skazani wyobraźnią, w swojej większości, są subiektywnym i alfabetycznie ułożonym wyborem imion/nazwisk ludzi związanych w ten czy inny sposób z pojęciem apokalipsy. Wyobraźnia ludzka jest nieograniczona. Domysły i najdziksze fantazje stały się wielokrotnie źródłem odkryć naukowych. Wyobrażanie sobie niebezpieczeństw, które ciągle nam grożą, może przynieść nową wiedzę w procesie ich zapobiegania, ale równie dobrze zatruć nam życie własną bezradnością. Stworzyć piekło na ziemi. Lęk przed końcem świata jest tak samo uzasadniony jak lęk przed śmiercią.
Każdy rozdział poprzedza ilustracja odpowiadająca w sposób symboliczny tekstowi. Piśmiennictwo i indeks zamykają książkę.
Fragment Wprowadzenia
Wizerunek należy do kategorii wzbudzających zainteresowanie zarówno teoretyków politologii, jak i praktyków polityki. Przez wiele lat termin ten używany wyłącznie przez specjalistów (zamiennie ze słowem ?image?), obecnie wszedł do języka potocznego. Dziennikarze, komentatorzy, badacze, ale także zwykli ludzie używają słowa ?wizerunek? dla opisania obrazu jakiegoś podmiotu. Warto jednak zwrócić uwagę, że bardzo często określenie ?kreowanie wizerunku? przywoływane bywa w znaczeniu pejoratywnym ? jako synonim działań manipulacyjnych i stosowania socjotechniki w polityce. [...]
Książka, którą oddajemy w ręce czytelników, jakkolwiek stworzona przez wybitnych znawców problematyki, napisana została językiem barwnym i przystępnym. Mamy nadzieję, iż posłuży ona zarówno studentom nauk społecznych, badaczom marketingu, jak i praktykom pomagającym tworzyć wizerunki ludzi i instytucji.
Agnieszka Kasińska-Metryka, Piotr Olszewski
Ekonomia społeczna zajmuje się zasadami, prawidłowościami i nieprawidłowościami podziału tej części dochodu narodowego, która przypada ludności. Odnosi się to do indywidualnych potrzeb oraz do potrzeb wspólnych, jak oświaty, nauki czy zdrowia. Ekonomia społeczna omawia zjawiska ekonomiczne z punktu widzenia przyczyniania się do dobrobytu indywidualnego i społecznego oraz wpływu na sprawność gospodarowania.
Niniejszy tom jest trzecim, wydanym z inspiracji pracowników Uniwersytetu Kopernika, zbiorem studiów opisującym losy Kościołów chrześcijańskich w XX wieku. Pierwszy z nich, opublikowany w 2009 roku, dotyczył szeroko pojętych losów Kościołów protestanckich. Kolejny, wydany rok później, opisywał w głównej mierze dzieje Kościoła rzymskokatolickiego. Ostatni, prezentowany teraz, stara się opisać losy wszystkich Kościołów chrześcijańskich. Dla reżimów totalitarnych nie miały bowiem żadnego znaczenia podziały międzykościelne. Wszystkie były traktowane w jednakowy sposób i dla wszystkich przewidziano tylko jedno miejsce, znajdujące się na tzw. "śmietniku historii".
Kłaczkow Jarosław, Rozynkowski Waldemar
Filip Wolański zajął się problematyką ważną w badaniach nad dziejami kaznodziejstwa – udziałem bernardynów w staropolskim systemie komunikacji społecznej u schyłku czasów saskich. Praca twórczo wpisuje się w dociekania poświęcone kształtowaniu wyobrażeń i postaw naszych antenatów, wzbogacając wiedzę o ważnej sferze dziedzictwa kulturowego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Stanowi ona owoc wieloletnich źródłowych studiów nad podjętą tematyką, niedocenioną dotąd w historiografii. Autor pieczołowicie wypełnia swą rozprawą tę lukę badawczą.
Z recenzji dr. hab. Kazimierza Puchowskiego, prof. UG
Dobra żona ? powiedział prezydent Grover Cleveland ? to taka kobieta, która kocha swojego męża i swój kraj, ale nie pragnie rządzić ani jednym, ani drugim?. Żona prezydenta, Pierwsza Dama Ameryki, jest niewątpliwie jedną z najważniejszych kobiet w Stanach Zjednoczonych. Mimo to niewiele żon prezydentów dzięki własnej pracy i osiągnięciom znalazło trwałe miejsce w historii USA. Mówi się żartobliwie, ale w znacznym stopniu słusznie, że pozycja żony prezydenta jest najwyższym, nieobieralnym, niepłatnym stanowiskiem nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie.
Ze Wstępu
W swojej pracy Wojciech Peszyński podjął interesującą próbę charakterystyki i oceny działań reklamowych realizowanych przez polskie podmioty rywalizacji politycznej w trakcie parlamentarnych kampanii wyborczych. Z perspektywy polskiej refleksji naukowej nad komunikowaniem politycznym, zaskakująco ubogiej w znaczące opracowania na temat reklamy politycznej, podjęcie tej tematyki badawczej przez Autora zasługuje na szczególne wyróżnienie. Należy podkreślić dobre przygotowanie merytoryczne, widoczne zarówno w części teoretycznej, jak i empirycznej pracy. W kompetentny naukowo sposób przedstawiono kluczowe zagadnienia z zakresu teorii marketingu politycznego odnoszące się do reklamy politycznej; w równie rzetelny sposób dokonano analizy materiałów reklamowych z polskich kampanii wyborczych, trafnie wskazując ewolucję koncepcji formatowania telewizyjnych przekazów reklamowych w praktyce politycznej.
Z recenzji prof. dr. hab. Mariusza Kolczyńskiego
Prezentowana Czytelnikowi monografia zawiera 16 tekstów autorstwa 19 osób, z czego 15 to autorzy reprezentujący 9 uczelni z sześciu miast Polski: Bydgoszczy (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego), Częstochowy (Politechnika Częstochowska), Gniezna (Gnieźnieńska Wyższa Szkoła Humanistyczno-Menedżerska „Milenium“), Krakowa (Akademia Wychowania Fizycznego, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej), Piły (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica) i Wrocławia (Uniwersytet Wrocławski), natomiast pozostałych czworo autorów reprezentuje trzy uczelnie z Federacji Rosyjskiej z następujących ośrodków akademickich: Czelabińsk (Czelabińska Państwowa Akademia Kultury i Sztuk), Górno-Ałtajsk (Górno-Ałtajski Uniwersytet Państwowy) i Kazań (Kazański Państwowy Uniwersytet Kultury i Sztuk). Oznacza to kontynuację współpracy między badaczami polskimi i rosyjskimi, nawiązanej kilka lat temu i ponawianej podczas kilku konferencji z cyklu Komunikacja społeczna w edukacji.
Fragment Wstępu
W oparciu o badania reprezentatywnej populacji więźniów Autor wnioskuje: ?Wychowawcza funkcja kapelana więziennego odgrywa ważną rolę w autoregulacji zachowań osób pozbawionych wolności, którą można zdefiniować jako zdolność do modyfikowania własnego postępowania?. [...]
Praca ma charakter interdyscyplinarny. Tkwi głęboko w pedagogice resocjalizacji penitencjarnej, wkracza jednak i w takie dziedziny nauki, jak: psychologia, socjologia, kryminologia, pedagogika rodziny, teologia pastoralna i psychologia pastoralna.
Z recenzji wydawniczej
ks. prof. zw. dr. hab. Jana Śledzianowskiego
Książka porusza problem obecności muzyki rockowej w świadomości współczesnej młodzieży gimnazjalnej ujętej w trzech obserwowalnych wymiarach, takich jak: preferencje muzyczne, percepcja muzyki rockowej oraz wiedza na jej temat. Zawarte w monografii wyniki badań ujawniają dużą skalę zainteresowania rockiem (zwłaszcza jego współczesnymi trendami), a także wielorakie funkcje tej muzyki w życiu młodzieży, które czynią ją istotnym elementem zaspokajania potrzeb rozwojowych i kulturowych. Pozycja stanowi jednocześnie próbę wyłonienia walorów edukacyjnych muzyki popularnej (rockowej). Jest ona skierowana nie tylko do osób zajmujących się edukacją muzyczną na szczeblu teoretycznym i praktycznym, zainteresowanych wdrażaniem do programów nauczania treści dotyczących współczesnej muzyki popularnej, ale także do szerszego grona pedagogów oraz nauczycieli zorientowanych na permanentną aktualizację wiedzy o kulturze muzycznej uczniów i wykorzystujących w pracy dydaktycznej różne aspekty szeroko pojętej edukacji nieformalnej.
Publikacja dotyczy bardzo aktualnego zagadnienia w transplantologii klinicznej i doskonale wypełnia istniejącą lukę w zakresie wiedzy socjologicznej na temat tzw. przeszczepów rodzinnych. Wyniki dokonanych przez Autorkę analiz stanowią podstawę zarówno do dalszych badań, jak również postępowania praktycznego, np. przeprowadzenia odpowiednich szkoleń wśród lekarzy pracujących w stacjach dializ i przygotowujących chorych do transplantacji. Uzyskane przez Autorkę wyniki mogą również w dużej mierze tłumaczyć, dlaczego w Polsce istnieje tak mały udział transplantacji rodzinnych w całej puli chorych poddanych tej formie leczenia nerkozastępczego.
Z recenzji prof. dr. hab. Andrzeja Więcka, Katedra i Klinika Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Fabuła książki osnuta na prawdziwych zdarzeniach, które mogły zaistnieć, wpleciona jest w historię hermetyzmu znalezioną w zapiskach bohatera książki, przeżywaną i dyskutowaną przez jego rodzinę i przyjaciół. Dyskutantami są ludzie wykształceni o najrozmaitszych poglądach i różnych zawodach.
Niniejszą monografię przeznaczamy dla lekarzy pediatrów, studentów medycyny oraz wszystkich, którzy interesują się zagadnieniami żywienia naturalnego dzieci. Książka zawiera 11 rozdziałów, w których omówiono zagadnienia historyczne związane z karmieniem piersią ? poprzez problematykę psychologiczną aż po niepowodzenia w tym sposobie żywienia.
Fragment Wstępu
Zamieszkującego stary jacht Fabera odwiedza dziewczyna zjawa. Spotkanie staje się pretekstem do uruchomienia machiny wspomnień. Są w nich obrazy przedwojennej Gdyni, pierwsza fizyczna fascynacja bohatera, obóz koncentracyjny, największa miłość oraz inne epizody z jego życia. Pewnego dnia gość ujawnia swą cielesną postać. Między bohaterami rodzi się uczucie...
Faber to nietypowa powieść o konstrukcji szufladkowej, która wymaga od Czytelnika pewnej koncentracji. Tekst został napisany z pomysłem i konsekwentnie zrealizowany. Na skutek celowego mieszania miejsc, czasu, a nawet gatunków, uzyskano tajemniczy, rozchwiany i piękny klimat, podobny do tego z najlepszych utworów latynoamerykańskich. Obecność głównego bohatera w zasadzie w tle pozwala łączyć odległe zdarzenia w jedno ujęcie pamięciowe.
Marek Wawrzkiewicz
Prezes Związku Literatów Polskich
Oddana do rąk Czytelnika publikacja zawiera opracowania na temat izolacji penitencjarnej w perspektywie pejoratywnej oraz melioratywnej. Różnorodna tematyka, jakiej podjęli się autorzy, jest opisem i analizą różnych form aktywności więźniów. Zamysłem było ukazanie negatywnych aspektów uwięzienia oraz pozytywnych wymiarów (efektów) resocjalizacji. W pracy znajdziemy głos teoretyków, praktyków oraz studentów pedagogiki resocjalizacyjnej, co umożliwia wszechstronne podejście do zjawiska kary pozbawienia wolności oraz skazanego na nią człowieka.
Mariusz Snopek
Człowiek każdego czasu odczuwa z jednej strony potrzebę i głód nieskończoności i świętości, a z drugiej zaś - swoiste nienasycenie. Zwarcie lub symbioza tych dwu postaw zależy przede wszystkim od kondycji człowieka i jego natury i duchowości. Interdyscyplinarny dialog Kościoła i świata sztuki jest pewnym procesem, czymś ustawicznym i choć przybierał różne fazy, a nawet ulegał osłabieniu, to trwać będzie zawsze. Wymaga jednak wysiłku intelektualnego i artystycznego każdej ze stron, w poszukiwaniu głębi prawdy i kunsztu piękna.
Omawiana tu problematyka dotyczy zawsze relacji między trzema pojęciami, których zakres i interpretacja są nieostre: człowiek, język, sacrum. Jest to szczególnie ważne właśnie teraz, gdy, bardziej niż kiedykolwiek, następuje zderzenie kultur, cywilizacji i wartości, co jest charakterystycznym przejawem życia współczesnego społeczeństwa, jego samorealizacji w zsekularyzowanym i liberalnym świecie [...] oraz narastającej globalizacji chrześcijaństwa, niezwiązanego z terytorium i pozbawionego centrum.
Fundamentalne pytanie o możliwości sacrum w sztuce dotyczy zarówno przedmiotu intencjonalnego, jak i fenomenu idei sacrum. Innymi słowy, pytamy o metafizykę sacrum, zarówno w przestrzeni kościelnej, jak i w obrazie czy innych doświadczeniach religijnych, które dotykają świata nadprzyrodzonego, a jednocześnie podpadają pod zmysły, pobudzają wyobraźnię oraz pozostają materialnym znakiem rzeczywistości duchowej. Można więc powiedzieć, że dotykamy tu takiej harmonijnej syntezy, która w pełni może być zrozumiana jedynie w świetle teologii."
(fragment Wstępu)
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?