Zapraszam czytelników do spoglądania w niebo, a także do czerpania korzyści z tego, co dają rezultaty obserwacji, czyli kalendarza biodynamicznego. Wpływ Księżyca zawiera zestaw uniwersalnych porad i wskazówek pomocnych w prowadzeniu ogrodu. Są one nie tylko wynikiem obserwacji astronomicznych. To głównie rezultat moich doświadczeń, sukcesów, a niekiedy ogrodowych porażek. Bo nie zawsze wszystko się udaje i czasami się tym trochę denerwuję. Ale później przychodzi refleksja, że to dobrze, bo obcowanie z przyrodą uczy pokory. Na pocieszenie dodam, że każdą taką nauczkę ogród sowicie wynagradza pięknem kwiatów, ich barwami, zapachami, smakiem warzyw, owoców i aromatem ziół. Niniejsza książka jest zestawem prostych przepisów na to, jak to wszystko wyhodować, a ponadto zyskać spokój, radość i ucieczkę od coraz bardziej nerwowego oraz pędzącego świata.
Wpływ Księżyca to kolejny tom poradnika dla wszystkich amatorów ogrodnictwa, którzy w zmaganiach z naturą chcą wykorzystać nie tylko własne doświadczenia i pracę, lecz również kosmiczne moce. Od wieków wiadomo, że wielkie znaczenie w doborze terminów siewu, sadzenia, pielęgnacji ogrodu czy wykonywania cięć ma między innymi towarzyszący nam satelita. I że są tacy ogrodnicy, którzy w ogrodzie nie kiwną palcem, zanim nie sprawdzą, co według położenia Księżyca najlepiej się uda. W niniejszym poradniku zalecane prace są opisane dzień po dniu w dwunastu miesięcznych rozdziałach. Wystarczy bieżące korzystanie i… sukces będzie zależał jedynie od pracowitości ogrodnika i jego determinacji. Polecamy tu również dobre amatorskie odmiany warzyw, ziół oraz roślin owocujących, podajemy przepisy na naturalne ziołowe preparaty wspomagające rośliny i mikstury do nawożenia. Prezentujemy nowinki kwiatowe do sadzenia na tarasach i balkonach, a jeśli ktoś ma wątpliwości, czy na 12. piętrze wielkomiejskiego punktowca można zbierać i pałaszować własne truskawki, to niech zajrzy na odpowiednią stronę tej książki. Tam krok po kroku opisane jest, jak założyć taką balkonową uprawę.
Czy ogród z 2007 roku różni się od ogrodu z 2023. Na pewno nasze zbiory roślin są coraz bogatsze, piękniejsze, bardziej kolorowe, różnorodne, a zarazem wyspecjalizowane w kolekcjonowaniu wybranych grup bylin, drzew i krzewów. Coraz więcej w nich egzotyków, takich jak banany uprawiane na zewnątrz czy palmy, ale i zwyczajnych warzyw, ziół czy drzewek owocowych. Są ogrody zakładane z myślą o podreperowaniu domowego budżetu i zbiorach dorodnych plonów, a także rośliny dla pożytecznych owadów: pszczół, bzygów, trzmieli, motyli oraz dla ptaków. Miło na nie popatrzeć i trzeba to głośno mówić: nasze ogrodnicze hobby coraz piękniej się wpisuje we wspieranie natury i świata w walce o przetrwanie. Ten cel osiągamy niemal zawsze, niezależnie od tego, czy ogrody mamy dla przyjemności, odpoczynku, prestiżu, dla realizacji pasji albo choćby i po to, by podnieść wartość rynkową nieruchomości. Ten poradnik jest przeznaczony dla wszystkich ogrodników. Wszystkim potrzebna będzie podstawowa wiedza o nowych odpornych odmianach roślin, bezpiecznych dla środowiska metodach nawożenia i ochrony oraz wspomagania roślin. Wreszcie o wykorzystaniu księżycowych i kosmicznych mocy w codziennej pracy ogrodniczej. Jesteśmy przecież małą cząstką wszechświata, a skoro jakaś panująca w nim moc nakazała nam się bawić w zielone, to na pewno i tę naszą przygodę z ogrodnictwem będzie na swój sposób wspierać. Z życzeniami udanego sezonu 2023 Witold Czuksanow
Bogato ilustrowany kolorowymi fotografiamii album o tulipanach. Poznajemy legendy związane z tym kwiatem, historię hodowli i rozwoju przemysłu tulipanowego w Holandii.
Cykl moich biodynamicznych poradników księżycowych kończy w tym roku 15 lat! Każdy jubileusz jest powodem do radości. Mnie jednak najbardziej cieszą nie wszystkie wydane do tej pory numery, lecz to, że mają stałą i wierną grupę czytelników. Z myślą o nich z niesłabnącym entuzjazmem siadam, by napisać o tym, co nowego mnie w ogrodach urzeka, zastanawia, a niekiedy zatrważa. Dzielę się wiedzą o problemach, z którymi się borykam, interesujących nowych roślinach i sposobach pielęgnacji. Wielu amatorów ogrodnictwa zadawało mi pytania na temat tego, czy ten Księżyc w ogóle ma jakieś znaczenie, czy zwyczajnie działa. Jeśli cykl poradników ma już tyle lat, a rzesza wiernych odbiorców wciąż jest, to chyba odpowiedź na pytanie wydaje się oczywista. Jako autor mogę jedynie to potwierdzić i przestrzec, by do księżycowo-ogrodowych zależności podchodzić jednak z dystansem! To znaczy warto stosować się do wskazówek, których udzielam w części poradnikowej i w opisie prac proponowanych na kolejne dni w roku. Już sam fakt wykonania ich na czas jest połową sukcesu. Jeśli dorzucimy później odpowiednią pielęgnację tego, co posadziliśmy, a księżyc okrasi całokształt swoim srebrnym czarem, to możemy spodziewać się sukcesu. Niech będzie nim zbiór pięknych kwiatów, przywilej podziwiania cudnych rabat, zbiory pysznych warzyw, wyśmienitych owoców albo aromatycznych ziół. Poradnik Wpływ Księżyca 2022 zawiera tak jak i poprzednie roczniki mnóstwo wyczerpujących, prosto podanych i łatwych w zastosowaniu rad, przydatnych dla każdego ogrodnika amatora.
Witold Czuksanow
Kolejny poradnik z serii dla ogrodników amatorów, z kalendarzem księżycowym, fachowymi poradami, wskazówkami biodynamicznymi i przepisami na ekologiczne sposoby pielęgnacji roślin. Autor – Witold Czuksanow, dzieli się nimi, korzystając z własnych doświadczeń w uprawie warzyw, drzew i krzewów owocowych, kwiatów, bylin oraz wszystkich innych roślin ozdobnych. Terminy ogrodnicze na kolejny rok podaje w formie tabel z jasnym, fachowym komentarzem. Czytelnicy znajdą dodatkowo opisy nowych, interesujących gatunków roślin ozdobnych i użytkowych, odpornych i plennych odmian, przepisy na domowej roboty preparaty do ochrony i nawożenia. Prowadząc ogród z tym przewodnikiem w ręku, na pewno wszystko pięknie i zdrowo urośnie!
Witold Czuksanow - dziennikarz telewizyjny, autor książek o tematyce ogrodniczej. Współtwórca programów "Rok w ogrodzie" i "Laur dla ogrodnika" dla TVP1. Od lat tajniki ogrodnictwa przedstawia najprościej jak można i przekonuje, że własny ogród to czysta frajda i radość z życia. Pisze o tym m.in. w książkach "Ogród dla początkujących", "Tulipany", "Zapytaj ogrodnika". Rokrocznie publikuje w Zysk i S-ka Wydawnictwie poradnik "Wpływ Księżyca" z kalendarzem biodynamicznym.
Tytuły książek bywają dwuznaczne, często posiadają drugie dno. W tej książce żadnej pułapki nie będzie. To poradnik samodzielnej uprawy różnych warzyw oraz zbiór prostych przepisów kulinarnych. Zamiast codziennie odwiedzać pobliski warzywniak, radzę zajrzeć, poczytać, a następnie przetestować tak zdobytą wiedzę we własnym ogródku czy choćby uprawiając zieleninę w skrzynce na balkonie lub niewielkiej doniczce na parapecie. Łatwo wtedy dostrzec różnicę między smakiem warzyw pochodzących z bliżej nieznanej plantacji a samodzielnie wyhodowaną pietruszką (i nie tylko!) – może mniej urodziwą, ale jednak pyszną, aromatyczną, zdrową. Pachnie i smakuje ona również zwycięstwem w bitwie z codziennym brakiem czasu, zabieganiem, nerwami, czyli tym, co najbardziej dziś wszystkim doskwiera. Warto spróbować, by w nagrodę czerpać radość i dobre samopoczucie oraz witaminy pełnymi pęczkami!
Witold Czuksanow
Książka do czytania, oglądania i smakowania!
Tematem poradnika "Wpływ Księżyca 2019" jest piękny ogród BIO. Modny, zdrowy i na czasie. Ale czy można go uprawiać bez tzw. chemii? To prawda, że w skali niewielkiego ogródka nierzadko z nią przesadzamy, a nadmiernie stosowana przynosi więcej szkody niż pożytku. Okazuje się jednak, że w wielu wypadkach to, co syntetyczne, da się wyeliminować, zastąpić domowymi metodami. Jest jeszcze inna strona biopodejścia: tak naprawdę wszystko, co w ogrodzie stosujemy, jest w jakimś stopniu efektem chemicznych przemian zachodzących w roślinach. Załóżmy jednak, że jest to "naturalna chemia". Sam temat naturalnego ogrodnictwa jest o wiele bogatszy i żeby zaangażować się w bioogrodnictwo, trzeba mieć elementarną wiedzę na temat tego, co nasze kwiaty, zioła, warzywa i rośliny owocowe otacza, co im zagraża, ale przede wszystkim wspiera. A starać się warto, bo naturalne ogrody dzielą się z nami wyrazistymi kolorami, bujnymi kształtami, głębokimi smakami i upojnymi aromatami!
Czy w ogrodach amatorów, takich jak my, którzy spędzają w nich jedynie wolne chwile, znajdzie się coś, czym można by było zadziwić nie tylko najbliższą okolicę, ale i cały kraj, a nawet świat? W tym akurat hobby niekoniecznie chodzi o to, by do ogródka zwaliło się nagle kilka milionów gapiów. Ale fakt, że nasze rośliny i aranżacje mogą ciągle nas zadziwiać, jest dowodem na to, że nasze hobby to coś wspaniałego i wyjątkowego. I naprawdę warto dzielić się ogródkiem. Jeśli nawet nie ze światem, to na pewno z najbliższą okolicą. „Wpływ Księżyca 2018” służy w tym pomocą, prezentuje bowiem nowe odmiany roślin dobrze znanych z ogrodów, tarasów i balkonów oraz nowości kwiatowe, warzywne, ziołowe i owocowe. Pojawią się, jak sądzę, nowe trendy i sposoby pielęgnacji (w tym ekosposoby) oraz samodzielnego układania aranżacji. Do ogrodniczych newsów dorzucam garść przepisów kulinarnych. W końcu ogród ma dostarczać także owoców, warzyw i ziół, które trzeba jakoś zagospodarować. Czas więc zakasać rękawy, sięgnąć po wskazówki z kalendarza księżycowego i liczyć na odpowiednią pogodę.
Witold Czuksanow
Proponuję, by rok 2017 był w ogrodach czasem zastanowienia się nad tym, jak smakuje i pachnie to wszystko, co w nich uprawiamy. Niekiedy nachodzą mnie wątpliwości. Czy warto ten cały pot wylewać, skoro wszystkie zioła, pomidory czy agrest można kupić w zieleniaku za rogiem? Ale chandra mija, gdy tylko spróbuję tego, co świeżo zerwane, albo popatrzę na zadowolone miny bliskich, których mogę poczęstować smakołykami z ogrodu. Nie ma też nic lepszego nad smaki i aromaty zamknięte w zimowych słoikach, zatem wszystkim Czytelnikom proponuję kolejną podróż po ogrodowych ścieżkach, gdzie aromatycznych ziół, warzyw i owoców znajdziemy w bród, a i kwiatów bez liku. Do tego jak zwykle dorzucam różne przepisy, porady z zakresu pielęgnacji i uprawy ogrodu, nowości i rarytasy, a wszystko to okraszone specyficznym humorem. „Wpływ Księżyca 2017” jest po prostu kolejną receptą na życie w zwariowanych czasach.
Witold Czuksanow
Dziewiąty rok z kolei patrzę na Księżyc, starając się wyczytać z niego różne ogrodowe wróżby i zalecenia. Zapraszam Czytelników do spoglądania w niebo, a także do czerpania z tego korzyści. Pomocny niech w tym będzie kalendarz biodynamiczny. „Wpływ Księżyca” zawiera również zestaw uniwersalnych porad i wskazówek ogrodniczych pomocnych w uprawie ogrodu. Są one nie tylko wynikiem obserwacji astronomicznych. To głównie rezultat moich doświadczeń, sukcesów, a niekiedy ogrodowych porażek. Bo i mnie nie zawsze wszystko się udaje – przyroda uczy pokory. Na pocieszenie dodam, że każdą nauczkę sowicie wynagradza pięknem kwiatów, smakiem warzyw, owoców i aromatem ziół. Ta książka jest zestawem prostych przepisów na to, jak wszystko wyhodować, a do tego zyskać spokój, radość i wytchnienie w naszym coraz bardziej nerwowym świecie. Zapraszam do lektury
Witold Czuksanow
Szósta edycja znanego poradnika Wpływ Księżyca to ciekawa pozycja dla miłośników ogrodnictwa naturalnego. Zawiera m.in. kalendarz biodynamiczny z praktycznym opisem oraz wiele cennych wskazówek i przepisów. Godna polecenia wszystkim ceniącym optymistyczne podejście do życia i praktyczne rady autora znanego m.in. z anteny telewizyjnej.?Wpływ Księżyca 2012 ma być wyjątkowym podręcznikiem, pomocnym w prowadzeniu własnego ogródka. Znajdą w nim Państwo proste rady, przepisy na to, jak w ogrodzie robić gnojówki do nawożenia i naturalne środki ochrony. Wiele z nich prezentowałem już na antenie Roku w ogrodzie w telewizyjnej Jedynce. Inne mają swoją premierę w tej książce. Wyszperałem też różne oryginalne przepisy na potrawy. Mogę je polecić, bo większości z nich spróbowałem i na pewno nie szkodzą. Są w tej książce żarty i anegdoty, bo chcę, by nastrajała optymistycznie.?
To już ósma edycja poradnika ogrodniczego z kalendarzem biodynamicznym na cały rok! Ogród zakładamy z różnych powodów. Dla przyjemności, odpoczynku, prestiżu, a niekiedy i po to, by podnieść wartość rynkową nieruchomości, przy której się znajduje. To nie żart! Ktoś obliczył, że dom z ogrodem można sprzedać szybciej, a do tego o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent drożej niż budynek na pustej działce. W tej edycji "Wpływu Księżyca" najbardziej interesuje mnie to, czy ogród da się uprawiać wyłącznie naturalnymi metodami, bez pestycydów. Sam od lat próbuję sprostać temu zadaniu i twierdzę, że jest to możliwe, trzeba tylko wiedzieć, czym zastąpić chemię. Czasy zachęcają do takich prób - mamy kryzys i trzeba oszczędzać, a ogródek i własne rabaty owocowo-warzywno-ziołowe mogą w tym pomóc. Zawsze taniej samemu coś wyprodukować, niż kupić, a takiego smaku i aromatu jak z własnej grządki żadna marchewka i jabłko z supermarketu nigdy mieć nie będą! Zachęcam do zabawy w ogród! Witold Czuksanow
W Polsce książki takie jak ta nazywa się kalendarzami biodynamicznymi. Może dlatego, że dotyczą osnutego mgiełką tajemnicy wpływu Księżyca na ogród i rośliny? Świat nauki oficjalnie tego nie uznaje, ale ja wiem swoje i uważam, że powinno się wykorzystywać energię, która nas otacza. Znajduje się ona nie tylko w niewidzialnych siłach przyciągania między Ziemią, Księżycem i Słońcem, ale też w roślinach i zwierzętach, które żyją wokół nas. A biodynamika uczy między innymi, jak zgromadzoną bioenergię najlepiej wykorzystać do naszych celów. Ma jednak tę wadę, że jej metody są… dość skomplikowane.
Niniejszą książkę nazywam poradnikiem ogrodniczym, ponieważ biodynamiczne sposoby uwalniania energii postanowiłem wyłożyć ludziom zapracowanym, którzy ogródkowi mogą poświęcić tylko odrobinę wolnego czasu, a też chcieliby skorzystać z dobrodziejstw natury. Podaję proste przepisy na naturalne preparaty do ochrony i zasilania roślin, podpowiadam, kiedy i jakie prace najlepiej zaplanować w ogrodzie, opisuję ciekawe rośliny, które moim zdaniem warto włączyć do kolekcji. Niestrudzenie przekonuję o tym, że każdy szczęśliwy człowiek powinien mieć swoją rabatę z włoszczyzną, zieleniną i kwiatami. Tym, których już do tego przekonałem w poprzednich edycjach poradnika, proponuję jak zwykle przepisy kulinarne. I to właśnie znajdziecie we „Wpływie Księżyca”.
Taką książkę piszę co rok, a później sam również z niej korzystam.
Życzę przyjemnej lektury
Witold Czuksanow
To już siódma edycja znanego poradnika Wpływ Księżyca! Pozycję tę polecamy zwłaszcza miłośnikom ogrodnictwa naturalnego, a także wszystkim ceniącym optymistyczne podejście do życia i praktyczne rady autora znanego m.in. z telewizji, ale i kilku dobrze przyjętych publikacji o tematyce ogrodniczej.Wpływ Księżyca 2013
Spis treści:
Jak korzystać z poradnika i kalendarza?
STYCZEŃ OGRODNIKA
Jak często zasilać glebę próchnicą?
Wizyta pięknej pani
Nasiona takie i owakie
LUTY OGRODNIKA
Wstęp
Ciecz bordoska
Robaki w doniczkach?
Do czego to służy?
Za Majstrować?
Żywopłot z wierzby
MARZEC OGRODNIKA
Dlaczego nasiona nie kiełkują?
Sałata
Na nieużytku
Na cherlawą trawę
Cebula z dymki czy z nasion?
Sadzimy drzewka
Na marcujące dachówce
Zagadka bulwiastej begonii
KWIECIEŃ OGRODNIKA
Żywopłoty
Rozsada ekspresowa
Truskawki
Błyskawiczny oprysk na mszyce
Najlepsze buraki
Owoc z Jedwabnego Szlaku ii 66 Kwiaty w obrazach
MAJ OGRODNIKA^
Na zimnych ogrodników
Gorzkie ogórki?
Pieris
Trawka na „Saharze"
Prezent dla ogrodnika
'Mamut'
Georginia i „żyrafa"
CZERWIEC OGRODNIKA
Iglaki u fryzjera
W piątek na obiad
Na pomidorową plagę
Fasola zielona czy żółta?
Pochwała norkrosu
Nie zapomnij o niezapominajkach
LIPIEC OGRODNIKA
Z czego można zrobić podłoże dla boczniaków?
Dojrzewa bazylia
O dobrych kwaszeniakach
Mech kontra trawnik
SIERPIEŃ OGRODNIKA
Na krety
Kom post z perzu?
Najbardziej pomidorowe pomidory
WRZESIEŃ OGRODNIKA
Tulipany i spółka
Zakwasić borówki
Dynia jak dzwon
Agrest
PAŹDZIERNIK OGRODNIKA
Boczniaki w dwa tygodnie?
Dla głodnej ziemi
Czosnek
Sosna też zrzuca liście
LISTOPAD OGRODNIKA
Dwie'Kingi'
Koci żwirek ogrodowy
Lanie wody
GRUDZIEŃ OGRODNIKA
W torebce z podłożem dla storczyków
Popiołek
Bluszcze
Dlaczego warto być ogrodnikiem? Witold Czuksanow przygotował mnóstwo powodów, pretekstów i prawd, z których najprostsza jest taka, że fajnie jest krzątać się między rabatami, obserwować kwiaty i chrupać marchew świeżo wyrwaną z grządki. W tej książce znany dziennikarz telewizyjny i autor tajniki ogrodnictwa wyjaśnia tak, że chyba prościej już nie można. Warto przeczytać o tym, co i kiedy się sieje, sadzi, pielęgnuje i zbiera, bo ogród to czysta frajda i radość z życia!
W żadnym wypadku nikogo nie chcę zanudzić opisywaniem najlepszych sposobów trzymania szpadla podczas przekopywania ogródka. Zależy mi przede wszystkim na tym, by zachęcić do zabawy we własny ogród, opowiedzieć o pięknych i najmniej wymagających roślinach oraz o tym, jak skutecznie zapobiegać różnym przeciwnościom, z którymi każdy z Was będzie musiał się zmierzyć. Dacie radę! Przeczytajcie tylko uważnie wszystko, co napisałem.
Mam nadzieję, że mój ogród widziany oczami początkującego ogrodnika będzie piękny, kolorowy i pociągający. A choć to, co opisałem i pokazałem na kartkach książki, nie będzie pachniało i smakowało, to jednak otrzymujecie tyle dobrych rad, że po zakończeniu lektury pozostanie tylko zakasać rękawy i od razu teorię zastosować w praktyce. Będę szczęśliwy, jeśli dzięki tej książce wyhodujecie pierwsze własne kwiaty, owoce i warzywa. Tylko zacznijcie, a z czasem zobaczycie, że to wszystko jest naprawdę łatwe, dobrze nastraja, daje frajdę i pożytek nie tylko Wam, ale i korzyści dla całej przyrody sąsiadującej z Waszym nowym ogródkiem.
- Witold Czuksanow
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?