W dniu 19 października 2016 r. miała miejsce 550. rocznica zawarcia pokoju w Toruniu, który zakończył – trwającą w latach 1454-1466 – wojnę między Polską a Zakonem Krzyżackim. Zarówno przebieg wojny, jak również jej skutki i konsekwencje zawartego pokoju okazały się istotne dla dziejów środkowej i północnej Europy. Wojna i pokój z 1466 r. spowodowały zmiany terytorialne oraz istotną w dziejach środkowej i północnej Europy transformacje polityczną wraz ze zmianami w pozycji prawno-ustrojowej jej uczestników. Zaowocowały one ewolucją wewnętrznych procesów politycznych, społecznych i kulturowych w Polsce oraz na ziemiach pruskich, których rezultaty były widoczne w ciągu następnych stuleci.
Prace prezentowane w niniejszym zbiorze stanowią rozszerzoną wersję referatów wygłoszonych na konferencji, która odbyła się 6 października 2016 r. w Nidzicy. Nawiązują w swej treści do szeroko pojmowanych skutków wojny trzynastoletniej oraz następstw pokoju toruńskiego dla Polski i ziem pruskich obejmujących procesy polityczne, ustrojowe, gospodarcze, prawne, jak również społeczne i religijne.
Konferencja nidzicka poświęcona została jednocześnie pamięci Profesorów Karola Górskiego (1903-1988) oraz Mariana Biskupa (1922-2012), badaczy ośrodka toruńskiego, którzy znaczną część swojej działalności poświęcili badaniom zakonu krzyżackiego, wojny trzynastoletniej, pokoju toruńskiego, jak i dziejom ziem pruskich.
Ze wstępu
Prace prezentowane w niniejszym zbiorze stanowią rozszerzone i wzbogacone wydanie referatów wygłoszonych podczas sympozjum, które odbyło się 13 listo-pada 2015 r. na Wydziale Prawa i Administracji Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie. W swej treści nawiązują do zasadniczej idei kolokwium, ukazując różne aspekty – zarówno polityczne, jak i społeczne – udziału społeczeństwa obywatelskiego we władzy i zarządzaniu Pierwszą Rzecząpospolitą w XVI–XVIII wieku. Poruszona problematyka ukazuje różnorodność, a także stopień zaawansowania rozwoju form i doświadczeń obywatelskiego funkcjonowania dawnej Rzeczypospolitej.
Perspektywa podejścia procesowego należy do zagadnień niezwykle istotnych, a zarazem aktualnych z punktu widzenia zarządzania współczesnymi organizacjami. W naukach o zarządzaniu można zaobserwować postępującą ewolucję poglądów , kształtowanie się nowych paradygmatów oraz powrót do klastycznych podstaw teoretycznych. Wzrastająca niepewność wskazuje na rozwój nowych form organizacyjnych opartych na nowych paradygmatach.
16 października 1978 Karol Wojtyła zostaje wybrany na papieża i przybiera imiona Jan Paweł II. W tym dniu rozpoczyna się niezwykły pontyfikat, który pozostawi ślad w umysłach wielu pokoleń. Niestrudzony pielgrzym, zwiastun pokoju, pierwszy w historii polski papież, ryzykując niezrozumienie, będzie głosił swą wiarę w Boga ludziom na całym świecie.
Autor w dwunastu obszernych omówieniach stara się przedstawić misję życia Jana Pawła II.
„Celem monografii jest wdrożenie Czytelników do myślenia kategoriami koncepcji za-rządzania oraz pokazanie istoty kierunków ich rozwoju. Głównym kryterium doboru materiału prezentowanego w monografii była chęć zaprezentowania takiego zestawu koncepcji, które obejmowałyby koncepcje już dziś uznawane za klasyczne ale wciąż jeszcze wykorzystywane oraz koncepcje nowoczesne, będące efektem wprowadzania nowych podejść w naukach za-rządzania.
W prezentowanej monografii przeważa podejście zarządcze do implementacji koncep-cji zarządzania. Autorki starają się łączyć myśl teoretyczna z sytuacjami występującymi w praktyce funkcjonowania organizacji.
Poznanie problematyki zawartej w monografii może być pomocne w procesach zarzą-dzania przedsiębiorstwem i podejmowania codziennych decyzji. Monografia jest w szczegól-ności adresowana do studentów i doktorantów kierunków zarządzania i ekonomii uczelni róż-nych typów, a przede wszystkim uniwersytetów, osób podnoszących kwalifikacje z tego za-kresu oraz menedżerów pragnących pogłębić swoją wiedzę na temat koncepcji zarządzania.”
Z Przedmowy Agnieszki Bitkowskiej i Elżbiety Weiss
Zagadnienia zarządzania procesowego w ostatnich latach w coraz większym stopniu przyciągają uwagę badaczy i praktyków organizacji gospodarczych. W prezentowanej monografii przedstawiono wybrane kierunki badań nad zarządzaniem procesowym. Chodzi tu przede wszystkim o wskazanie sposobów podejścia analitycznego w badaniu i doskonaleniu zarządzania procesowego.
Problematyka podejścia procesowego, wykorzystywanych metod i narzędzi stanowi podstawę wielu rozważań i dyskusji naukowych badaczy, jak również praktyków. Metodologiczne podstawy zostały ukształtowane na podstawie klasycznych rozwiązań organizatorskich, takich jak: graficzne techniki planowania i przebiegu procesów, w szczególności procesów produkcyjnych, analizę wartości organizacji, jak również szkoły prakseologicznej wybitnych polskich teoretyków.
Książka podzielona została na dwie części. Pierwsza z nich zawiera artykuły dotyczące wybranych problemów controllingu w przedsiębiorstwach. Koncentrują się one na zagadnieniach odnoszących się do organizacji controllingu w przedsiębiorstwie, rozwiązań z obszaru controllingu strategicznego i operacyjnego oraz controllingu funkcyjnego, a w szczególności controllingu logistyki, personalnego, controllingu projektów i inwestycji. Znaczna część problemów rozpatrywana jest w oparciu o materiały empiryczne zaczerpnięte z przedsiębiorstwa.
W drugiej części zawarte są artykuły, w których podjęte zostały problemy zarządzania finansami przedsiębiorstw w ujęciu controllingowym. Wychodząc od strategii zarządzania kapitałem obrotowym kolejno prezentowane są problemy źródeł finansowania przedsiębiorstw, łączenia się firm i sposobów kształtowania cen transferowych między podmiotami powiązanymi kapitałowo.
Rozwój percepcji siebie i świata: kontekst rodzinny
Skala postaw rodzicielskich (SPR-2)
Trafność czynnikowa (analiza konfirmacyjna)
SPR-2 w badaniach młodzieży (trafność kryterialna)
Renesansowa dusza to pierwsza książka poświęcona typowi osobowości, który nie potrafi zajmować się jednym przez długi czas – posiada szeroki wachlarz zainteresowań, przeskakuje z jednej pracy do drugiej, ma stale nową pasję i goni za nowymi wyzwaniami. Autorka wskazuje, że możliwe jest zaplanowanie udanego, intensywnego życia, zbudowanego na licznych, a także daje Czytelnikom praktyczne rady, w jaki sposób m. in.:
• Zrozumieć ekscytującą i istotną różnicę między dokonaniem wyboru a skoncentrowaniem się na jakimś zagadnieniu
• Przekształcić dotychczasową pracę tak, aby przybliżała realizację marzeń
• Zarządzać czasem na sposób Renesansowej Duszy
• Rozwijać liczne dziedziny zainteresowań, nie czując się rozproszonym
• Zarabiać na swoich pasjach
Pełen twórczych ćwiczeń, użytecznych źródeł i wywiadów z Renesansowymi Duszami, które odniosły sukces, ten głęboko inspirujący przewodnik wskaże Czytelnikom sposób na bogatsze, pełniejsze życie – dostatecznie obszerne, aby pomieścić wszystkie ich marzenia.
Niniejszy zbiór ukazał się z okazji jubileuszu czterdziestolecia pracy naukowo-dydaktycznej prof. Marii Sierpińskiej. Praca składa się z 24 rozdziałów poświęconych aktualnym problemom funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstw. Poprzedza je wstęp prezentujący sylwetkę oraz dorobek naukowy jubilatki. Autorzy w swoich artykułach poruszają m.in. różnorodne zagadnienia związane ze współczesnymi metodami zarządzania finansami przedsiębiorstw, zajmują się perspektywami rozwoju przedsiębiorczości, badają cele finansowe i strukturę finansową polskich przedsiębiorstw, analizują stające przed polskimi firmami w dobie kryzysu zagrożenia finansowe. Zakres tematów zawartych w publikacji jest bardzo szeroki i z pewnością każdy zainteresowany Czytelnik znajdzie w tym opracowaniu coś dla siebie.
Problematyka reprezentacji wyborczej kobiet w organach władzy zaliczana jest do tych zagadnień życia politycznego, które wywołują dużo emocji społecznych. W Polsce zjawisko to zyskuje coraz większe zainteresowanie, zwłaszcza w kontekście wejścia do Unii Europejskiej. Mimo to wyraźny jest deficyt kompleksowych badań, które podejmowałyby próbę odpowiedzi na pytanie dotyczące wpływu przystąpienia Polski do UE na udział przedstawicielek płci żeńskiej we władzy wyłonionej w wolnych i cyklicznych wyborach. Niniejsza praca ma w założeniu wypełnić istotną w badaniach nad reprezentacją wyborczą kobiet lukę poznawczą, ale także być twórczym wkładem w rozwój badań nad udziałem politycznym kobiet w kontekście zmian, jakie zaszły w Polsce po 2004 r. Przedmiotem rozważań będą procesy i zjawiska społeczno-polityczne znajdujące odzwierciedlenie w wyborach, które prowadzą do wyłonienia kobiecej reprezentacji w określonych ciałach decyzyjnych oraz analiza tej reprezentacji w Polsce i na tle innych krajów UE. Analizie zostanie poddana reprezentacja wyborcza kobiet nie tylko na szczeblu parlamentarnym poszczególnych państw, ale także w strukturach unijnych.
W rozprawie omówiono również czynniki wpływające pozytywnie i negatywnie na szanse kobiet w procesie rekrutacji politycznej. Uwzględnienie tych determinantów pozwala wytłumaczyć zjawisko udziału kobiet w sferze publicznej.
Praca habilitacyjna na temat problemów wpływu bodźców podprogowych na reakcje ruchowe. Jest kontrastową z pracą Eimera i Schlaghecke, dotyczy percepcyjnego maskowania wstecznego - zjawiska polegającego na tym, że bodziec sensoryczny podany w ciągu określonego czasu po innym, podobnym bodźcu, utrudnia lub uniemożliwia spostrzeżenie czy rozpoznanie tego bodźca.
Globalizacja finansowa a wzrost gospodarczy nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej
Integracja i rozwój rynków kapitałowych a wzrost gospodarczy. Przykład Polski
Banki centralne a globalizacja
Ewolucja zadłużenia zagranicznego Polski w okresie transformacji w perspektywie globalizacji finansów międzynarodowych
Globalizacja rynków finansowych a polityka kursu walutowego w Polsce
Wpływ globalizacji na politykę fiskalną krajów Unii Europejskiej. Szkic zależności
Międzynarodowy Fundusz Walutowy a globalizacja rynków finansowych
Przedmiotem niniejszej pracy jest problematyka aktów wandalizmu wobec dział sztuki, lecz nie wszystkich, tylko takich, które ?prowokują do ich zaatakowania?. Praca te jest jedynie próbą zbadania omawianego zjawiska w oparciu o jego genezę, rozmiary, a także sprawców ataków, sposoby ich działania przy użyciu określonych narzędzi oraz kierujące nimi motywy. Dla uzyskania pełniejszego obrazu uwaga poświęcona zostaje również problemowi wykrywalności sprawców wraz ze stosowanymi przez organy ścigania technikami taktyczno-technicznymi oraz metodami prewencyjnymi. Wspomniane zagadnienia omówione zostaną na tle ochrony prawnej dóbr kultury w Polsce oraz penalizacji czynów niszczenia i uszkadzania dziel sztuki. (?)
Pojęcie dzieła sztuki jest pojęciem pozaprawnym, lecz występuje w ustawodawstwie pol-skim jako termin pomocniczy. Wykorzystywane jest ono w definiowaniu podmiotu ochrony pol-skiego prawa, jakim jest zabytek. W opracowaniu uwaga skupiona zostanie na obrazach i rzeźbach ? albowiem, jak pokazują przykłady ? obiekty te najczęściej padają ofiarami zniszczeń i uszkodzeń. Zaznaczyć wypada, iż poza obrębem zainteresowania pozostaną zniszczenia powstałe w wyniku sił natury oraz działań wojennych. (?)
Mimo wysokiej społecznej szkodliwości, problem wandalizmu, czyli umyślnego niszczenia i uszkadzania dóbr kultury, nie doczekał się po dzień dzisiejszy samodzielnego opracowania na gruncie polskim. Niniejsza praca jest jedynie próbą zmierzenia się ze zjawiskiem wandalizmu, która być może w niewielkim stopniu przyczyni się do zapełnienia istniejącej luki , choć z pewnością wskazane są w tym zakresie dalsze badania.
Ze wstępu
Komunikacja między partnerami bliskiego związku jest jednym z podstawowych czynników wpływających na rozwój miłości i więzi, czyli na jakość i powodzenie tego związku. Prawidłowa komunikacja powinna być w miarę możliwości otwarta i pełna; powinna zakładać jasność przekazu, wyrażanie myśli w sposób jednoznaczny i zrozumiały oraz otwartość, czyli udzielanie informacji bezpośrednio. Otwartość obejmuje także okazywanie własnych uczuć i przeżyć, komunikowanie swoich potrzeb i oczekiwań, dzielenie się doświadczeniami, postawami i przekonaniami. Partnerzy pozwalają swobodnie wypowiedzieć się partnerowi, uznają jego prawo do odmiennego zdania. Bezpośredni sposób komunikacji ułatwia realizowanie własnych potrzeb czy spełnianie oczekiwań. Pozwala także uniknąć wszelkich niejasności, stwarzając możliwości przekazywania i odbierania informacji zwrotnych, które skłaniają człowieka do autentyzmu i bezpośredniości. Dzięki takiej komunikacji wzrasta poczucie tożsamości danej osoby, rozwija się zdolność odbioru i przekazu przeżyć. Ponadto stwarza ona możliwość rozładowania napięcia i negatywnych emocji, zapobiegając ich kumulowaniu się. (...) Prezentowana monografia (zdaniem jej autorów) może ułatwiać osobom zajmującym się analizą bliskich związków (zarówno w perspektywie diagnostycznej i terapeutycznej, jak i naukowobadawczej) lepsze odczytywanie poziomu i jakości komunikacji między partnerami w bliskim związku. Przedstawione narzędzie badawcze umożliwia spojrzenie na związek z perspektywy (każda badana osoba ocenia siebie i partnera). Treści zawarte w książce (w tym kilkanaście badań trafnościowych) mogą ułatwiać głębsze rozumienie relacji między partnerami, co pozwoli na lepsze określenie kierunku działań terapeutycznych.
Ze wstępu
Książka poświęcona jest wpływowi indywidualnych kompetencji pracowników na efekty działania w sprzedaży bezpośredniej. Przeprowadzona jest w niej pierwsza udana próba analizy zależności pomiędzy indywidualnymi kompetencjami a osiąganymi wynikami sprzedaży bezpośredniej zwłaszcza w formie marketingu wielopoziomowego. Słusznie i sku-tecznie zastosowano w tym celu interdyscyplinarne podejście badawcze, wykorzystując wie-dzę z zakresu zarządzania, marketingu, psychologii i ekonomii. Wyniki badań empirycznych potwierdzają występowanie dużego wpływu kompetencji indywidualnych na efekty sprzedaży bezpośredniej. Pokazują istnieje określonego zbioru kompetencji, których znaczenie nasila się na coraz wyższych poziomach efektów działania , istnienie zbioru kompetencji wspólnych, dominujących w poszczególnych poziomach efektów, jak i mocno odróżniających się. Istotne jest też obalenie tzw. obiegowej prawdy o istnieniu specyficznych kompetencji w sprzedaży bezpośredniej, zwłaszcza w formie marketingu wielopoziomowego. Jest to ważne z uwagi na kierunek, skalę i tempo rozwoju tej formy sprzedaży bezpośredniej. Zarówno ze względów poznawczych, jak i wdrożeniowych pozycja ta zasługuje na wnikliwą uwagę i wykorzystanie w pracy zawodowej wielu organizacji i sprzedawców.
Z recenzji prof. zw. dr hab. Anny Olejniczuk-Merty
Książka prezentuje w ujęciu holistycznym problemy chorych przewlekle. Autorka zapoznaje czytelnika ze wspólnymi i odrębnymi problemami doświadczanymi przez chorych z zagrożeniem życia i sprawności na skutek najczęstszych, współczesnych, przewlekłych chorób somatycznych. Akcentuje również pozytywne aspekty związane z doświadczaniem choroby i jej wpływu na jakość życia.
Zbiór artykułów poświęcony jest szeroko rozumianej problematyce na styku psychologii i medycyny. Prace zebrane zostały w logicznie ustalone trzy działy przedstawiające zasadnicze problemy związane z przedstawieniem badań nad komunikacją społeczną w zakresie pojmowania zdrowia i choroby.
W istocie mają na celu dokonanie praktycznych ustaleń na drodze budowania właściwych postaw społecznych wobec zdrowia i choroby, a przede wszystkim do wspomagania leczenia.
Prof. dr hab. Wanda Wojtkiewicz-Rok
Rozszerzenie podręcznika:
- pomoce
- narzędzia do nauki i sprawdzania wiedzy: krzyżówki, zadania z lukami, rozsypanki, testy, zadania opisowe
- rozmaitości.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?