"W górach szaleństwa", "Cień spoza czasu", "Bezimienne miasto", "Pod piramidami" - cztery przerażające opowieści mistrza klasycznej literatury grozy Howarda Philipsa Lovecrafta. Cztery odległe, egzotyczne miejsca - mroźne pustkowia Antarktydy, dzika Australia, bezkresna pustynia Arabii, przesiąknięty historią Egipt. Czterej bohaterowie, którym przyjdzie zmierzyć się z tajemnicą pradawnych, mrocznych ruin, siedzib dawno wymarłych ras, zapomnianych cywilizacji. To co tam odkryją odmieni na zawsze ich życie. Wiedza na temat przedwiecznych istot zamieszkujących onegdaj nasz świat wyznacza prostą drogę ku granicy między poczytalnością i szaleństwem.
Helikonia nieubłagalnie zmierza ku długiej, bezlitosnej zimie. Planeta oddala się od gorącego Freyra i dostaje się we władanie zimnej Bataliksy. Niegdyś kwitnące kultury i narody zamierają pod naporem śniegu, lodu i ciemności. Nadzieja staje się towarem deficytowym, a pamięć o lecie – mitem.
Brian W. Aldiss kolejny raz wraca do świata ludzi i fagorów – pradawnej rasy, która zimą odzyskuje panowanie nad planetą – by pokazać, że wszelkie cywilizacje podlegają takim samym prawom, jak przyroda: narodzinom, rozkwitowi i ostatecznemu upadkowi. Na tle majestatycznego, zamierającego świata rozgrywa się intymna opowieść o wierze, wolności i odpowiedzialności – wobec siebie, innych i planety.
Nagrodzona w 1985 roku nagrodą BSFA Zima Helikonii to zamknięcie jednej z najbardziej śmiałych i wizjonerskich trylogii w historii literatury science fiction. To głęboko humanistyczna opowieść o miejscu człowieka we wszechświecie – gdzie rozwój nie zawsze oznacza postęp, a mądrość często rodzi się z cierpienia.
Niniejsze wydanie zawiera stworzone przez samego autora dodatki – szczegółowe, quasi-naukowe aneksy, które porządkują wiedzę o Helikonii: jej geografii, biologii, astronomii czy historii.
W erze totalnej cyfryzacji i handlu mocą obliczeniową transhumanizm przestał być ideą, a stał się usługą. Najbogatsi tworzą swoje Kopie: cyfrowe emulacje mózgu, zdolne do odczuwania i w pełni świadome swego istnienia. Ale te wirtualne byty nie mają praw. Nie mają ciał. I powoli zaczynają rozumieć, że zostały zamknięte w klatce. W tym zdumiewająco przenikliwym thrillerze SF Greg Egan splata ze sobą losy uzależnionej od sztucznego życia programistki, która walczy o uratowanie umierającej matki, miliardera z przeszłością naznaczoną zbrodnią oraz kochanków, którzy odkrywają, że nawet wieczność nie gwarantuje szczęścia. Miasto permutacji Grega Egana to klasyczna powieść cyberpunkowa, która przekracza granice gatunku - chłodna, matematyczna, precyzyjna i niepokojąco realna wizja przyszłości. Gregory Mark Egan to australijski pisarz science fiction, zdobywca nagród Hugo, Locusa oraz nagrody Johna W. Campbella. Z wykształcenia matematyk, z zawodu programista. Znany przede wszystkim z powieści science fiction, między innymi Diaspora, Kwarantanna czy Stan wyczerpania. Jego książki oscylują wokół takich tematów jak matematyka, fizyka kwantowa, natura świadomości, genetyka, symulakrum, transfer umysłu, ludzka seksualność czy sztuczna inteligencja. Greg Egan jest bardzo skrytą i tajemniczą osobą - nigdzie w Internecie nie ma jego zdjęć, nie jeździ też na konwenty fantastyczne oraz nie podpisuje swoich książek.
W poszukiwaniu życia wśród gwiazd Świat Kern opuszcza ściśle współpracująca ze sobą załoga, złożona z pająków oraz z wywodzących się z Gilgamesza ludzi. Podczas wyprawy wszyscy pasażerowie zgodnie biorą udział w eksperymentach mających na celu poprawę komunikacji oraz wymianę wiedzy między dwoma gatunkami. Nadzór został powierzony Arvanie Kern, obecnie bytu przypominającego sztuczną inteligencję. Kiedy ich statek zapuszcza się w obcy układ słoneczny, do którego ściąga ich szczątkowa transmisja radiowa, załoga staje w obliczu śmiertelnego zagrożenia. Toczy się tu bowiem wojna, a uwaga walczących wkrótce skupia się na nowo przybyłych. Eony wcześniej Aegean, ziemski statek z załogą naukowców-terraformerów, przybył do podwójnego układu planet, z których jedna daje nadzieję uciekającej z umierającej Ziemi ludzkości. Planeta, którą naukowcy nazywają Nod, jest jednak już zasiedlona tajemniczymi formami życia, natomiast druga, nazwana Damaszek, pokryta jest zlodowaciałymi oceanami. I tak, podczas gdy jeden zespół postanawia znaleźć sposób pozyskiwania wody z Damaszku, który w przyszłości mógłby stać się dzięki temu planetą gotową do zamieszkania dla ludzkości, drugi ogranicza się do obserwacji oraz badania biomu na Nod. Jednak swoimi pracami nieświadomie budzą coś na planecie. Coś naprawdę obcego, ale aż nazbyt znajomego i przerażającego.
W noc kupały Dymitr przybywa z niebezpieczną misją do małego kościoła w Chicago. Musi odnaleźć mityczny kwiat paproci i ofiarować go pewnemu przeklętemu stworzeniu w zamian za pomoc w odnalezieniu Baby Jagi. Ala to zmora dotknięta klątwą, która powoli ją zabija. Jest na tyle zdesperowana, że zgadza się pomóc Dymitrowi, chociaż nie zna jego prawdziwych motywów. W ciągu jednej nocy Ala i Dymitr ryzykują życie w poszukiwaniu legendarnej wiedźmy, dzięki czemu zawiązuje się między nimi nić przyjaźń. Jednak kiedy Ala dowiaduje się, co ukrywa Dymitr, może to zniszczyć ich kruchy sojusz. Między wrony to porywająca opowieść o odwadze, poświęceniu i poszukiwaniu odkupienia w świecie, gdzie granice między człowiekiem a potworem zacierają się na każdym kroku. Veronica Roth, amerykańska autorka o polskich i niemieckich korzeniach, znana jest przede wszystkim z bestselerowej, zekranizowanej serii Niezgodna (numer 1 na listach bestsellerów "New York Timesa"). Mieszka wraz z mężem i psem w Chicago.
W mrocznych zakątkach świata, gdzie zło czai się w cieniu, a pradawne moce wciąż knują przeciwko ludzkości, kroczy Solomon Kane - nieustraszony purytanin, pielgrzym zemsty. Ubrany w czarny płaszcz, uzbrojony w rapier i pistolety, przemierza ponure knieje, przeklęte ruiny i egzotyczne krainy (od Anglii po Afrykę), walcząc z demonami, czarownikami i wszelkimi siłami ciemności. Solomon Kane jest legendarnym obrońcą sprawiedliwości zdolnym stawić czoła zarówno siłom nadprzyrodzonym, jak i zwykłym tyranom gnębiącym niewinnych ludzi. Jego życie jest epicką opowieścią o walce ze złem i zmaganiach z wewnętrznymi demonami. Robert Ervin Howard [1906-1936] to amerykański pisarz fantasy, grozy i horroru oraz opowieści przygodowych publikowanych między innymi w piśmie "Weird Tales". Znany przede wszystkim jako twórca postaci Conana Barbarzyńcy.
W Navoli, tętniącym życiem mieście-państwie zdominowanym przez garstkę wpływowych rodów, biznes to władza, a władza to wszystko. Przez pokolenia kupcy z rodu di Regulai pielęgnowali swoje wpływy w najdalszych zakątkach znanego świata. I choć twierdzą, że nie są politykami, to ich oszałamiające bogactwo kupowało miasta oraz obalało królestwa. Wkrótce Davico di Regulai obejmie władzę po swoim ojcu i będzie musiał zmierzyć się z intrygami i brutalną polityką innych możnych rodów. Ale za wspaniałą złotą fasadą Navoli kryją się też groźne i tajemnicze siły. Jedną z nich jest będące w posiadaniu rodu di Regulai oko smoka - potężny artefakt surowej mocy i talizman, który wydaje się wzywać młodego Davica do działania. Los młodzieńca zależy od tej starodawnej smoczej relikwii i od tego, co kryje się w sercu jego adoptowanej siostry, Celii di Balcosi, której rodzina została zniszczona przez pokrętną politykę Navoli. Paolo Bacigalupi to amerykański autor fantastyki, którego twórczość zalicza się do nurtu fantastyki ekologicznej i cyberpunka. Znany jest przede wszystkim z takich powieści jak Nakręca dziewczyna, Wodny nóż czy zbioru opowiadań Pompa numer sześć. Laureat licznych nagród, między innymi Nebuli, Hugo, Locusa i Johna W. Campbella. Powieścią Navola odkrywa nowe horyzonty, budując hipnotyzujący świat będący pomieszaniem renesansowych Włoch, Ojca chrzestnego i Gry o tron.
Wyobraźnia Stefana Grabińskiego jest jak lokomotywa, porywająca pociąg pełen pasażerów w sferę dojmującego mroku i wyrafinowanych koszmarów. Zapraszamy do wagonów. Skład tomu Szalona zagroda gwarantuje odwiedziny w krainach pionierskich dokonań mistrza grozy (opowiadanie tytułowe, Zez, Engramy Szatery), jak i wyprawę do dojrzałych, późnych kreacji (skandalizująca powieść Salamandra czy satanistyczny Cień Bafometa). Odważny podróżnik może zwiedzić też efekty brawurowych eksperymentów artystycznych w utworach rozproszonych i nierzadko zapomnianych (Czad, Czarna Wólka, Parkan, Lepianka w czystym polu), a nawet zagłębić się w tunele podświadomości pod fantazją "polskiego Lovecrafta" (Zmora). Podróż do niezwykłego świata, wykreowanego przez najwybitniejszego rodzimego twórcę literatury niesamowitości, w wyborze i z przewodnictwem zdeklarowanego miłośnika Grabińskiego.
Wszechświat był tu na długo przed tobą. I będzie trwał nadal, kiedy ciebie zabraknie. Zrób coś wartego upamiętnienia. Rok 2575. Kolejny zwykły dzień w kolonii Kerenza, założonej przez megakorporację KWU, by wydobywać rzadkie surowce. O poranku Kady Grant rzuca swojego chłopaka Ezrę Masona i postanawia, że już nigdy się do niego nie odezwie. Nie spodziewa się jednak, że za kilka godzin będzie świadkiem inwazji BeiTechu, która ją i tysiące innych osób pozbawi domu. Tych, którym udało się przeżyć, ewakuują trzy statki kosmiczne: Alexander, Hypatia oraz Copernicus. Ściga je wrogi pancernik Lincoln. Jego zadaniem jest uciszyć świadków brutalnego ataku na planetę. Tymczasem na pokładzie Copernicusa rozprzestrzenia się śmiertelnie niebezpieczny wirus, a system sztucznej inteligencji sterujący Alexandrem staje się... największym wrogiem ocalałych. Kady włamuje się do zaszyfrowanej pamięci statków i odkrywa przerażającą prawdę o wydarzeniach dziejących się na jej oczach. Tylko jedna osoba może powstrzymać zagładę - jej (były!) chłopak Ezra. Illuminae to powieść, która wprowadzi cię w XXVI wiek. Zamiast klasycznej narracji - niezwykłe dossier: tajne raporty wojskowe, e-maile, plany i schematy, fragmenty kodów komputerowych. Czytając je, poczujesz się, jakbyś był w samym centrum wydarzeń! Amie Kaufman jest współautorką bestsellerowej trylogii Starbound. Jay Kristoff jest autorem nagradzanej trylogii Wojna lotosowa. Razem mają 380 centymetrów wzrostu i mieszkają w Melbourne ze współmałżonkami, których narażają na ciągłe stresy, a także dwoma adoptowanymi psami i ogromnymi zapasami kawy. Poznali się dzięki międzynarodowemu prawu podatkowemu, a połączyło ich zamiłowanie do wysadzania rzeczy w powietrze i dramatycznych historii miłosnych. Możesz dowiedzieć się o nich więcej na stronach amiekaufman i jaykristof. "To jedna z tych rzadkich książek, które czyta się z bijącym sercem, na każdej stronie odkrywając kolejną tajemnicę tego świata i licząc na to, że postaci, które tak kochamy, przeżyją". - Beth Revis, autorka powieści W otchłani "Bezczelne nastolatki, przystojni piloci myśliwców, mnóstwo miłości, mnóstwo rozczarowań, niestabilny psychicznie statek wojenny, a nawet różowe włosy! Ta książka jest zajebista!" - Laini Taylor, autorka bestsellera Córka dymu i kości "Błyskotliwa space opera, w której występują zombie i hakerzy, a romans miesza się z intrygą polityczną - całość opowiedziana w niezwykle oryginalny sposób". - Scott Westerfeld, autor Brzydkich "Olśniewająco oryginalna. Inteligentna, zabawna i wzruszająca. Na taką książkę czekałam od dawna". - Veronica Rossi, autorka trylogii Przez burze ognia "Przygotujcie się na podróż przez świat wyobraźni, którego nie będziecie chcieli opuścić". - Marie Lu, autorka bestsellerowej trylogii Legenda
W mrocznych czasach wikingów, w świecie, w którym magia i miecz splatają się w bezlitosnym tańcu losu, śmiertelnicy oraz przedwieczne istoty - elfowie, trollowie i nordyckie bóstwa - podejmują brutalną grę o władzę. A wszystko zaczyna się od konfliktu, który wybuchł pomiędzy elfami i trollami, od starcia, które w ostatecznym rozrachunku może pogrążyć świat w chaosie. Wśród zdrad, przekleństw i okrutnych bitew Skaflok - człowiek porwany i wychowany przez elfy, o pogmatwanych więzach krwi - musi stawić czoło nie tylko własnemu przeznaczeniu, ale i krwawej wojnie, która nie oszczędza nikogo. Jego życie nierozerwalnie łączy się z losem Walgarda, odmieńca, który zajął jego miejsce w świecie ludzi, oraz pewnym tajemniczym złamanym mieczem Poul Anderson (1926-2001) to jeden z najwybitniejszych amerykańskich redaktorów oraz pisarzy science fiction i fantasy. Laureat licznych nagród, w tym Hugo, Nebuli i nagrody im. Johna W. Campbella. Jego twórczość, obejmująca zarówno klasyczne space opery, jak i historie inspirowane różnymi mitologiami, miała ogromny wpływ na rozwój światowej fantastyki w drugiej połowie XX wieku. Do jego najsłynniejszych dzieł należą między innymi Genesis, Najdłuższa podróż, Trzy serca i trzy lwy, Korytarze czasu czy Tau Zero. Poul Anderson był także aktywnym członkiem społeczności pisarskiej, angażującym się w działalność Stowarzyszenia Amerykańskich Pisarzy Science Fiction, którego w 1972 roku został prezesem.
Wojna z robalami dobiegła końca. Wojna wygrana przez garstkę dzieci-geniuszy pod dowództwem Endera Wiggina. Wróg został ostatecznie zniszczony, a rasa ludzka ocalona. Szkoła Bojowa przestała istnieć, kadetów odesłano do domów, ale sam Ender nie zdecydował się na powrót na Ziemię. Kiedy zniknęło zewnętrzne zagrożenie, pojawiło się jednak inne, wewnętrzne. Ziemia stała się polem bitwy. Rozproszone po całym globie dzieci ze Szkoły Bojowej są czymś więcej niż bohaterami. To potencjalna broń, mogąca przynieść korzyść tym, którzy ją kontrolują. Jedno po drugim zostają porwani byli żołnierze Armii Smoka. Tylko Groszkowi udaje się uciec. Pomocy szuka u starszego brata Endera - politycznego manipulatora Petera Wiggina. Cień Hegemona to druga część cyklu Saga Cienia, autorstwa uznanego i cenionego pisarza Orsona Scotta Carda.
Na odległej planecie Helikonia pory roku trwają całe stulecia, a zmiany klimatu kształtują losy cywilizacji. Po bezlitosnej zimie i będącej swego rodzaju preludium rozwoju wiośnie nadeszło wreszcie lato - czas rozkwitu, triumfu, ale i wielkich konfliktów. Ludzkość, przez mroźne wieki gnębiona przez fagorów - pradawną rasę istot przystosowanych do ekstremalnego zimna - odzyskuje władzę nad planetą. Królestwa rosną w siłę, ludzkość mnoży się na potęgę, a dla ludzkiej cywilizacji Helikonii nadchodzi złota era. Jednak wraz z dobrobytem przychodzą nowe zagrożenia: ambicja, zdrada i nieunikniona świadomość, że cykl nieubłaganie się powtórzy. Wśród politycznych intryg i bitew trwa jeszcze inna walka - między religią a nauką. Kapłani, opierający swoją władzę na mitach i tradycji, widzą zagrożenie w tych, którzy pragną zrozumieć naturę Helikonii i jej cykli. Prawda o planecie może wstrząsnąć fundamentami świata, lecz czy zdobędzie ona posłuch w obliczu dogmatów i ślepej wiary? Ponad planetą Ziemska Stacja Orbitalna "Avernus", obserwująca Helikonię od pokoleń, śledzi ten epicki spektakl, lecz jej załoga jest bezsilna wobec przeznaczenia planety. Czy mieszkańcy Helikonii dostrzegą prawdę o swoim świecie, zanim nadejdzie kolejna katastrofa? Druga cześć monumentalnego dzieła science fiction autorstwa Briana W. Aldissa, w którym historia, ekologia i ludzki los splatają się w niezapomnianą opowieść o cywilizacjach tkwiących w odwiecznym kole wzlotu i upadku.
Rafał "KOWAL" Kowalski - Advanced SERE Instructor. Absolwent, a następnie wieloletni instruktor elitarnego kursu "PATROL" dla dowódców pododdziałów rozpoznawczych Wojsk Lądowych. Szkoleniowiec kandydatów na instruktorów SERE oraz żołnierzy, którzy brali udział w misjach poza granicami kraju między innymi w Republice Iraku, Islamskiej Republice Afganistanu, a także strzelców wyborowych przygotowujących się do misji w Republice Kosowa oraz Republice Czadu. Autor książek "Snajper - ukryta broń dowódców", "Snajperzy w operacjach specjalnych" oraz "Niewidzialni - maskowanie na polu walki" oraz "Survival podczas szkolenia SERE". KOWAL - żołnierz, instruktor, przyjaciel, który od wielu lat kształtuje i udoskonala swój warsztat pracy, mając styczność z ludźmi na różnych poziomach umiejętności, wiedzy i wyszkolenia. Analizując od wielu lat procesy prowadzonych szkoleń, wyciąga poprawne wnioski i jest elastyczny w doborze metod i form przekazywania wiedzy, co powoduje, że jest niesamowicie skuteczny w tym, co robi i reprezentuje. Biorąc powyższe pod uwagę, zdobywa szacunek jako szkoleniowiec wśród swoich "podopiecznych" . Cóż takich ludzi nam w wojsku potrzeba! "Unikanie podczas szkolenia SERE" to kolejna pozycja z kręgu literatury o tematyce bliskiej wojskowości, ale mającej przełożenie również na poziom cywilny. Zawarte w niej treści nawiązują do poprzedniej pozycji: "Survival podczas szkolenia SERE" i rozwijają tematykę kolejnej fazy działania z czteroliterowego skrótowca, czyli Evasion. Zakres przedstawionej wiedzy wprowadza nas w sytuację, w której staramy się być "niewidzialni", przemieszczamy się w sposób skryty i skuteczny, unikamy zdemaskowania. W profilu wojskowym opisane działania uzależnione są od wzorców proceduralnych, jednak w świecie cywilnym procedury takowe nie obowiązują, tzn. nie są powszechnie znane, jak np. prawo o ruchu drogowym. Dlatego czytając i analizując zawartość książki, możemy opracować własne procedury działania na wypadek zagrożenia. Jednak nie ma co ukrywać, mechanizmy poprawnych zachowań, które pozwolą nam przetrwać, i - co ważniejsze - przeżyć, bezwzględnie powinny być poparte praktycznymi przygotowaniami i dodatkowym szkoleniem w terenie, wprowadzając w miarę możliwości imitację realnych zagrożeń w zależności od naszego statusu (żołnierz/cywil). Reasumując, KOWAL przedstawia w tej publikacji podstawy z zakresu unikania, przekazuje swoje doświadczenia i wiedzę również na poziom cywilny, aby uzmysłowić przynajmniej osobom zainteresowanym, na jakie aspekty w tej tematyce należy zwrócić uwagę. oficer polskich służb specjalnych ppłk rez. "SIERGIEJ"
Tuż przed Operacją Overlord paryski ruch oporu informuje brytyjskie służby wywiadowcze, że Niemcy mogą pokrzyżować plany alianckiej inwazji w Normandii. Brakuje jednak szczegółów, a te zna jedynie głęboko zakamuflowany agent, przebywający w stolicy okupowanej Francji, wokół którego coraz mocniej zaciska się pętla śledztwa prowadzonego przez Gestapo. Jedyną możliwością zdobycia kluczowych dla dalszych losów wojny informacji jest wysłanie do Paryża szpiega. A jedyną osobą, która może sobie z tym zadaniem poradzić jest Michael Gallatin - rosyjski emigrant, tajny agent tymczasowo odsunięty od służby po makabrycznym incydencie, do jakiego doszło podczas jego ostatniej misji w Afryce Północnej. Gallatin nieraz udowodnił, że jest doskonałym agentem - skutecznym, inteligentnym i charyzmatycznym. Ma też pewną mroczną tajemnicę, którą skrzętnie ukrywa przed światem. Tajemnicę, która sprawia, że jest jedynym w swoim rodzaju agentem specjalnym. Posiada bowiem cechy, jakich próżno szukać u przeciętnego człowieka, a które w zaskakujący sposób czynią z niego zabójcę niemal doskonałego. Zrzucony na spadochronie nieopodal Paryża Gallatin musi udać się w samo centrum ropiejącego serca Trzeciej Rzeszy i zmierzyć z zadaniem, od którego zależą losy wojny. "Godzina wilka" to niezwykła, emocjonująca, dynamiczna powieść, łącząca elementy horroru z sensacyjno-szpiegowską akcją, która jednocześnie redefiniuje mit wilkołaka mocno zakorzeniony we współczesnej popkulturze. Jedna z najważniejszych i najlepiej ocenianych powieści Roberta McCammona ("Magiczne lata", "Łabędzi śpiew", "Zew nocnego ptaka", "Słuchacz").
Historię o chłopcu zwanym Piotrusiem Panem znają wszyscy. Ale istnieje też inna, prawdziwa wersja tej opowieści. O tym, jak to wszystko naprawdę wyglądało. Jak z pierwszego - i ulubionego - zagubionego chłopca Piotrusia Pana stałem się jego największym wrogiem. Piotruś zabrał mnie na swoją wyspę, gdzie nie było żadnych reguł ani dorosłych, którzy by nami rządzili. Potem zaczął przyprowadzać chłopców z Innego Miejsca, aby mieć z kim się bawić. Jednak jego zabawy były brutalne i ostrzejsze niż miecze piratów. Życie na wyspie nigdy nie było beztroskie. Naszymi zabawami były walki z piratami i potworami. Naszymi zabawkami - nóż, kij i kamień, które nie ranią na niby. Piotruś Pan chciał być niczym jasne słońce, wokół którego wszystko się obraca. Za wszelką cenę. Obiecał, że będziemy wiecznie młodzi i szczęśliwi. Piotruś Pan powie, że jestem złoczyńcą, że go skrzywdziłem, że nigdy nie byłem jego przyjacielem. Piotruś Pan kłamie.
Rasa ludzka jest w stanie wojny z Robalami, owadopodobną rasą obcych. Podczas gdy Ziemia przygotowuje się do obrony przed całkowitym zniszczeniem z rąk nieodgadnionego wroga, na orbicie okołoziemskiej szkoli się młodych geniuszy wojskowych, którzy mają walczyć w takiej wojnie. Walczyć i wygrać. Duże odległości w przestrzeni międzygwiezdnej dały nadzieję obrońcom Ziemi - dostali czas, aby szkolić dowódców od dzieciństwa, wykuwając ich na nieodpartą siłę w orbitalnej placówce szkoleniowej zwanej Szkołą Bojową. Andrew "Ender" Wiggin nie był jedynym dzieckiem w Szkole Bojowej, był po prostu najlepszym z najlepszych. Przeszłość Groszka to bezpardonowa walka o przetrwanie. Jego sukces zwrócił na niego uwagę rekruterów ze Szkoły Bojowej, ludzi poszukujących przywódców, taktyków i generałów, którzy mogliby ocalić Ziemię przed inwazją obcych. Groszek został wysłany na orbitę, do słynnej Szkoły Bojowej. Tam poznał Endera... W Cieniu Endera Orson Scott Card opowiada historię innego z tych przedwcześnie dojrzałych generałów - tego, którego nazywali Groszek. Tego, który stał się cieniem Endera, jego prawą ręką i przede wszystkim przyjacielem. Stał się też częścią drużyny w ostatecznej bitwie przeciwko Robalom.
Helikonia to planeta należąca do układu z dwoma gwiazdami - Bataliksy i Freyra - które obiega po długiej, karkołomnej orbicie. Planetę raz spowija sroga zima, innym razem upalne lato. Niby nic nadzwyczajnego, jednak pory roku trwają na Helikonii setki lat. I to właśnie pory roku determinują życie na Helikonii, zimą bowiem władzę dzierży cywilizacja ancipitów, a latem humanoidów. Obie rasy są do siebie nastawione wrogo i za wszelką cenę dążą do wyeliminowania przeciwnika. Budowę, rozkwit oraz upadek helikońskich cywilizacji poprzez tysiąclecia śledzą i badają wysłannicy z odległej o około tysiąc lat świetlnych Ziemi. Przebywają oni na orbicie Helikonii, zamknięci w Ziemskiej Stacji Obserwacyjnej "Avernus", gdyż przez tajemniczy wirus wyprawa na powierzchnię planety kończy się dla Ziemian śmiercią. Brian W. Aldiss to jeden z najwybitniejszych pisarzy science fiction. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany. Powieści takie jak Cieplarnia, Non stop, Mroczne lata świetlne, Siwobrody weszły do kanonu dzieł SF. Jednak najsłynniejsze jego dzieło, od lat niezmiennie cieszące się największą popularnością wśród czytelników, to Trylogia Helikonii, w skład której wchodzą: Wiosna Helikonii, Lato Helikonii oraz Zima Helikonii. Pierwsza część trylogii pt. Wiosna Helikonii otrzymała w 1982 roku nagrodę BSFA (British Science Fiction Association) dla najlepszej powieści, w 1983 roku nagrodę Johna W. Campbella dla najlepszej powieści science fiction oraz Nagrodę im. Kurda Lasswitza w 1984 roku. Opowieść o Helikonii stawiana jest w jednym szeregu z Diuną Franka Herberta, Majipoorem Roberta Silverberga czy Hyperionem Dana Simmonsa.
"McMurtry napisał smutną, a jednocześnie zabawną powieść, w której uczcił nie tylko przeszłość swoich bohaterów, lecz także schyłek amerykańskiego Zachodu". - "New York Times" "Jedno z najmocniejszych i najbardziej poruszających dzieł McMurtry'ego". - "Los Angeles Times" Kapitan Woodrow Call - za młodu wspólnik Gusa McCrae i strażnik Teksasu - został łowcą nagród i właśnie zlecono mu wytropienie groźnego meksykańskiego bandyty. W wyprawie towarzyszy mu mieszczuch ze Wschodniego Wybrzeża, niezbyt rozgarnięty zastępca szeryfa i jeden z ostatnich członków ekipy Kapeluszników, niejaki Ślepki Parker, ożeniony z Loreną, dawną kochanką Gusa. Podczas długiego i niebezpiecznego pościgu przemierzają ostatnie dzikie tereny Zachodu. Akcja na pewien czas przenosi się do bandyckiej ostoi zwanej Miastem Wron, a w finale bohaterowie odwiedzają rozległe i okrutne równiny teksaskiego pogranicza. Ulice Laredo zamykają tetralogię, której pierwszy tom nosił tytuł Na południe od Brazos. To porywająca i przejmująca elegia o bohaterstwie i przyjaźni.
Oddana po raz pierwszy do rąk czytelników w 1985 roku "Na południe od Brazos" Larry'ego McMurtry'ego to powieść wyjątkowa. Doceniona zarówno przez krytyków (nagroda Pulitzera za 1985 rok), jak i czytelników (średnia ocen na goodreads to 4,5 w pięciostopniowej skali, z kolei na lubimyczyac: 8,5 na 10 możliwych), doczekała się też wspaniałej ekranizacji w postaci miniserialu z życiowymi (jak sami przyznają) rolami wybitnych aktorów, Roberta Duvalla i Tommy'ego Lee Jonesa. Larry McMurtry stworzył western z krwi i kości, zachwycający nawet tych, którzy za westernami nie przepadają; napisany z rozmachem, pełen mistrzowsko wykreowanych, wielowymiarowych postaci, uchwyconych w nad wyraz realistycznej, niespiesznej fabule. Książkę bez wad, literackie arcydzieło, które bawi, smuci, wzrusza, skłania do refleksji. Wydanie powieści, które Czytelnik ma przed sobą, w doskonałym, klasycznym tłumaczeniu Michała Kłobukowskiego (który m. in. za ten przekład otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich za 1991 rok), wzbogacone zostało o obszerne posłowie Michała Stanka oraz wkładkę z unikalnymi materiałami ilustracyjnymi - oryginalnymi fotografiami z epoki, a także zdjęciami z planu filmowego opartego na powieści serialu. "Wielkość tej książki polega m. in. na tym, że oferując potoczyście opowiedzianą historię, niesie mnóstwo motywów i wątków wplecionych w fabułę, działających na różnych poziomach - emocjonalnym, historycznym, gatunkowym, symbolicznym, a także intertekstualnym. Jednak bogactwo podtekstów nie przytłacza kapitalnego storytellingu. To przede wszystkim porywająca opowieść. I o ile wcześniejsza, współczesna twórczość McMurtry'ego traktowała o pogrobowcach mitu Starego Zachodu, to w Na południe od Brazos autor cofa się w przeszłość i opowiada sam mit. Czy wręcz - mitologię". (z posłowia M. Stanka) "Jeśli miałbyś w swoim życiu przeczytać tylko jeden western, przeczytaj Na południe od Brazos". ("USA Today")
Mars został w pełni sterraformowany. Genetycznie zmodyfikowane rośliny i zwierzęta żyją przy nowo wybudowanych kanałach wodnych i wciąż młodych, burzliwych morzach. Mars jest też politycznie niezależny, to odważny i tętniący życiem nowy świat. Większość spośród Pierwszej Setki już nie żyje. Ci, którzy pozostali, są dla marsjańskiej młodzieży niczym chodzące mity. Tymczasem Ziemia przechodzi kryzys, niszczy ją przeludnienie, konflikty, nacjonalizm oraz dostęp do coraz bardziej skąpych zasobów naturalnych. Dla zbyt wielu Ziemian Mars jest jednak niedostępnym marzeniem. Ale warto dla niego żyć i zaciekle o niego walczyć. Zamknięcie opowieści o kolonizacji Marsa, wciągającej, chwalonej przez czytelników i krytyków literackich trylogii autorstwa Kima Stanleya Robinsona.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?