W tym dziale zapraszamy naszych Czytelników po ciekawą i inspirującą lekturę na tematy związane z urodą i dbaniem o nią. Polecamy mnóstwo poradników z zakresu odżywiania, sportu i różnorakich diet. Nie od dziś wiadomo, że dobre nawyki żywieniowe, utrwalone jeszcze w dzieciństwie, uchronią nas przed konsekwencjami złej diety, która jest kluczowa w zdrowym wyglądzie. Polecamy książki o urodzie: jak o siebie dbać, medycyna estetyczna, naturalne piękno, zdrowy styl życia, pielęgnacja ciała, naturalne sposoby na zdrowy i piękny wygląd. Zbiór wskazówek i prostych przepisów ułatwi codzienne wybory. Polecamy książki znanych autorów: Michała Tombaka, Magdaleny Makarowskiej, Andreasa Moritza czy Ewy Dąbrowskiej.
Nowa Hematologia. Zagadnienia wybrane to kolejne wydanie hematologiczne w serii „W gabinecie lekarza specjalisty” pod redakcją naukową prof. dr hab. n. med. Dariusza Wołowca. Publikacja jest kontynuacją i rozszerzeniem tematyki tematów hematologicznych w serii W gabinecie lekarza specjalisty. Monografia została poświęcona nowościom oraz postępom w leczeniu różnych chorób hematologicznych. Opracowaniem poszczególnych rozdziałów, podobnie jak w poprzednich wydaniach, zajęli się wybitni specjaliści w tej dziedzinie. Publikacja kierowana jest do hematologów, onkologów oraz lekarzy pozostałych specjalności mających kontakt z pacjentami hematologicznymi. Mamy nadzieję, że będzie ona przewodnikiem służącym pomocą w codziennej, trudnej praktyce klinicznej i przyczyni się do poprawy wyników leczenia chorych. SPIS ROZDZIAŁÓW Słowo wstępne – Dariusz Wołowiec Terapie komórkowe: leczenie przyszłości przewlekłej białaczki limfocytowej? Czy u chorych na szpiczaka plazmocytowego możemy uzyskać trwałą remisję? Możliwości immunoterapii Candida auris – nowe zagrożenie dla pacjentów z chorobami układu krwiotwórczego Profilaktyka i leczenie niedokrwistości w ciąży Zaburzenia płodności po leczeniu chorób onkohematologicznych Terapia komórkowa w chłoniakach agresywnych Profilaktyka i leczenie krwawień u chorych na hemofilię Leczenie zespołów mielodysplastycznych niższego ryzyka
Neurolog Daniel Gibbs pisze refleksyjną, pouczającą, miejscami humorystyczną i wzruszającą relację z pierwszej ręki na temat życia we wczesnej fazie choroby Alzheimera. Splata wiedzę kliniczną, nabytą dzięki dekadom opieki nad pacjentami, z własnym przeżywaniem choroby. Widoczne na wynikach badań zmiany na swoim mózgu porównuje do tatuażu. A ten był w wielu społecznościach uważany za oznakę realizacji konkretnej misji.Tak jest i w moim przypadku, podkreśla Gibbs. Dlatego powstała ta książka. Mam nadzieję, że zawarte w niej optymistyczne przesłanie da ludziom poczucie sprawczości w sytuacjach, w których ogarnia ich bezradność w obliczu choroby.Tatuaż na mózgu jest ucieleśnieniem determinacji Gibbsa, aby pracować jak najdłużej, przynieść pomoc jak największej grupie ludzi i działać na rzecz jak najwcześniejszego rozpoznawania choroby Alzheimera wśród pacjentów.
Publikacja została przygotowana przez zespół specjalistów pod redakcją prof. dr hab. n. med. Krystyny Pawlas, prof. dr hab. n. med. Natalii Pawlas oraz dr hab. n. med. Pawła Gacia, prof. UMW.Książa stanowi kompendium wiedzy z zakresu szeroko pojętego zdrowia publicznego, obejmując szczegółowo zagadnienia medycyny środowiskowej.Warto wspomnieć, że stosunkowo nowa dyscyplina, jaką jest zdrowie środowiskowe, w ostatnich latach dzięki rozwojowi technologii zaczęła dynamicznie się rozwijać. Pomaga wskazać najważniejsze pozazawodowe problemy środowiskowe wraz z ich skutkami dla zdrowia człowieka. Autorzy przedstawili wybrane zagadnienia w skali globalnej. Należy zaznaczyć, że zdrowie środowiskowe łączy problemy zdrowotne z czynnikami środowiskowymi, a aktualny stan wiedzy potwierdza zależność przyczynowo-skutkową pomiędzy stanem środowiska a stanem zdrowia i jakością życia ludzi. To właśnie stan środowiska w miejscu pracy i życia prowadzi - według WHO - do ponad 12 mln zgonów rocznie.W publikacji poruszono problemy dotyczące m. in. zmian klimatu, zanieczyszczenia powietrza i żywności, chemizacji środowiska oraz narastającego w nim hałasu. Wskazano także na wybrane skutki zdrowotne dla życia w zmienionym środowisku, które oddziałuje na choroby: alergiczne, układu krążenia, neurologiczne czy układu oddechowego.Publikacja jest przeznaczona dla epidemiologów, przedstawicieli zdrowia publicznego oraz innych zawodów medycznych kształtujących postawy i zachowania prozdrowotne.
Poprawione i zaktualizowane wydanie bestsellerowego poradnika dla tych, którzy nie radzą sobie z destrukcyjnym zachowaniem swoich bliskich.
Ta książka kryje w sobie klucz do zrozumienia współuzależnienia - zatracenia się w imię pomocy innym kosztem własnego życia i własnego szczęścia.
Współczujące i wnikliwe spojrzenie autorki doprowadziło miliony czytelników do uświadomienia sobie, że nie są w stanie zmienić drugiego człowieka i że uzdrawianie zaczyna się od troski o własny dobrostan.
Poprawione wydanie zawiera zupełnie nowy rozdział poświęcony traumie i lękom - tematom, które Melody Beattie od dawna uważała za ważne w kontekście współuzależnienia - dzięki czemu książka jest dziś jeszcze bardziej aktualna niż wtedy, gdy ukazała się po raz pierwszy ponad 35 lat temu.
Książka Błękit metylenowy to najlepszy przewodnik, który pozwoli ci zrozumieć, co jest chorobą, a co nią nie jest, i jak używać błękitu metylenowego, aby odzyskać zdrowie. W XX wieku dokonano wielu przełomowych odkryć naukowych, dzięki którym wiemy, że praktycznie wszystkie istniejące choroby mają podłoże metaboliczne, a poprawa funkcji mitochondriów komórkowych jest najszybszym sposobem na ich pokonanie. Błękit metylenowy, początkowo używany jako barwnik do tkanin w przemyśle tekstylnym, jest jednym z najsilniejszych leków metabolicznych, jakie kiedykolwiek odkryto. Dzięki poradnikowi Błękit metylenowy poznasz sekrety terapii niebieskim barwnikiem i sposoby na poprawę funkcjonowania mitochondriów, a tym samym podkręcenie metabolizmu. Dowiesz się również, jak podnieść poziom energii, sprawność seksualną i zwiększyć płodność; poprawić funkcjonowanie mózgu, pamięć i kreatywność; złagodzić bóle oraz sprawić, żeby rany i urazy goiły się szybciej; pozbyć się depresyjnych myśli oraz wielu innych dysfunkcji. WYKORZYSTAJ MOC BŁĘKITU METYLENOWEGO, ABY POPRAWIĆ ZDROWIE I PODNIEŚĆ JAKOŚĆ ŻYCIA
Publikacja została przygotowana przez specjalistkę z zakresu kosmetologii oraz trychologii dr Claudię Musiał. Monografia holistycznie obejmuje tematykę starzenia się skóry - począwszy od nauk podstawowych aż po praktyczne techniki stosowane w kosmetologii i trychologii mające na celu spowolnienie tego procesu. Znajdują się tutaj tematy dotyczące:- anatomii i fizjologii skóry,- biologii molekularnej,- mikrobiomu skóry,- epigenetyki,- procesów starzenia się skóry,- tytułowej kosmetologii i trychologii gerontologicznej,- zabiegów estetycznych wspomagających zachowanie młodego i zdrowego wyglądu włosów oraz skóry,- pielęgnacji przeciwstarzeniowej,- roli diety w procesie starzenia się.Publikacja zwraca uwagę na to, że proces starzenia się jest nieunikniony i dotyczy nas wszystkich. Zaznacza jednak, że u każdego przebiega w sposób indywidualny. Wskazuje, że dynamika tego procesu jest uzależniona nie tylko od warunków biologicznych, ale także fizjologicznych, środowiskowych oraz społecznych. Niniejsza książka daje Czytelnikowi wszystkie konieczne narzędzia do rozwoju w dziedzinach związanych z działaniami zapobiegającymi procesom starzenia się skóry.Publikacja jest skierowana do osób zainteresowanych zmianami dotyczącymi skóry oraz prewencją przeciwstarzeniową. Powinna stanowić obowiązkową pozycję dla każdego specjalisty pracującego ze skórą - kosmetologa, trychologa, dermatologa czy lekarza specjalizującego się w medycynie estetycznej.
„Neurologia ambulatoryjna” to doskonały przewodnik postępowania dla wszystkich lekarzy spotykających się z chorobami neurologicznymi w swojej praktyce zawodowej. W książce przedstawiono objawy i choroby neurologiczne, metody diagnostyki i leczenia dostępne w Polsce, mające zastosowanie w warunkach ambulatoryjnych oraz gabinecie lekarza rodzinnego lub innego specjalisty. Opisano zasady właściwej kontroli przebiegu choroby, wskazania do pilnej konsultacji neurologicznej i zasady kwalifikacji i terapii chorób neurologicznych wymagających leczenia szpitalnego. Na rynku brakowało publikacji, która w jasny, uporządkowany sposób opisywałaby postępowanie w chorobach neurologicznych w warunkach poradni neurologicznej. Publikację wzbogacają liczne tabele, zestawienie, punkty, sygnały alarmowe, odnośniki do materiałów dodatkowych w postaci qr-kodów oraz ciekawe zdjęcia. Tematyka zainteresuje z pewnością neurologów, lekarzy POZ, osoby przygotowujące się do egzaminu specjalizacyjnego oraz specjalistów pracujących w szpitalnych oddziałach ratunkowych.
Liczba zachorowań na nowotwory stale rośnie. Wszyscy się ich boimy, ale jednocześnie odsuwamy od siebie tę myśl i bagatelizujemy rolę żywienia w profilaktyce chorób nowotworowych. A styl życia i dieta mają przecież niebagatelny wpływ na nasze zdrowie.
Czy wiesz, które produkty mają właściwości antynowotworowe? Jak przygotowywać codzienne dania, żeby nie traciły cennych składników odżywczych? Jak przechowywać żywność, aby nie stała się dla nas niebezpieczna?
Dzięki tej książce dowiesz się, czego się wystrzegać, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Poznasz różnorodne naturalne składniki żywności o działaniu przeciwzapalnym, ochronnym i antynowotworowym. Obszerną część teoretyczną książki uzupełnia bogaty zbiór przepisów na śniadania, obiady, kolacje, surówki, przekąski i prozdrowotne koktajle.
Agata Lewandowska – dietetyczka z kilkunastoletnim doświadczeniem, autorka ponad 20 poradników dietetycznych. Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, SGGW oraz podyplomowych studiów z psychodietetyki na SWPS, ukończyła też liczne kursy i szkolenia. Pisze blog i artykuły, prowadzi warsztaty, wykłady i webinary.
Spokojny mózg. Neuronaukowe i psychologiczne narzędzia budowania odporności psychicznej Uwolnij się od przewlekłego stresu i osiągnij METASPOKÓJ Wyobraź go sobie. METASPOKÓJ to błogi stan równowagi, spójności, dogłębnej znajomości siebie i co za tym idzie - życia w zgodzie ze sobą. Osiągnięcie go pozwala podejmować decyzje, które są zgodne z wewnętrznym systemem wartości. Doświadcza się w nim pewności, odwagi i motywacji do działania bez żadnych obciążeń czy lęków. Pozostaje się wolnym od oczekiwań innych, od ich - często negatywnych - ocen. Innymi słowy: to stan, w którym potrafisz w trudnych sytuacjach wejść w rolę obserwatora i przyglądać się sobie i swojemu życiu z poziomu META. To pozwala zachować równowagę wewnętrzną. Czy chcesz dotrzeć do tego miejsca? Jeśli tak, sięgnij po tę książkę i pracuj z nią, analizując rozdział po rozdziale. Napisała ją dla Ciebie Justyna Żejmo, psycholożka, pasjonatka neuronauki, od lat skupiająca się na poszukiwaniu sprawdzonych neurometod redukowania codziennego stresu. Za pośrednictwem tego poradnika autorka wyposaży Cię w niezbędną wiedzę dotyczącą mechanizmów funkcjonowania mózgu. Następnie poda Ci konkretne pomysły na radzenie sobie z trudnymi emocjami, a także podpowie, jak samodzielnie budować odporność psychiczną. Justyna Żejmo przyznaje, że dzięki znajomości mózgu nauczyła się z nim przyjaźnić i współpracować tak, że obecnie prowadzi życie lepszej jakości, pełne wewnętrznej równowagi. Jej relacje z ludźmi są zdrowe, a ona czuje w sobie niezwykłą siłę psychiczną. Dzięki lekturze tej książki i Ty możesz się znaleźć w tym miejscu. Weź mózg w swoje ręce i ruszaj tam, gdzie znajdziesz SZCZĘŚCIE
Skuteczna prewencja, zwłaszcza poprzez poprawę kontroli czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych oraz zwiększenie świadomości społecznej odnoszącej się do samego zagadnienia , jest bezwzględnie konieczna. Mimo iż współczesne zdobycze nauki w medycynie dostarczają informacji o najbardziej optymalnych strategiach leczenia pacjentów z chorobą sercowo-naczyniową, stanowią nadal najczęstszą przyczynę zgonów na świecie. To oznacza nic innego jak porażkę w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Styl życia jako jedna z determinant stanu zdrowia stanowi jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy. Matriks, ostatnia część tryptyku Jak żyć, panie doktorze? zwieńcza bardzo ciekawą propozycję redaktorów naukowych - Daniela Śliża i Artura Mamcarza. Każdy kolejny rozdział wciąga bardziej. Zaczynamy od naszego codziennego mikroświata, który czasami próbuje przejąć nad nami zbyt dużą kontrolę. Dalej jest świat w skali makro, który ludzkość od zawsze próbuje sobie podporządkować, co przynosi coraz groźniejsze dla nas samych skutki. Wreszcie - mamy świat, który jeszcze wczoraj wydawał się światem jutra, ale dla wielu z nas to teraźniejszość. W tym złożonym matriksie jesteśmy my, dążący do czegoś, co nazywamy szczęściem. Matriks wiedzie nas po świecie, w którym obecnie żyjemy, i ukazuje jego największe problemy wiążące się bezpośrednio z ludzkim zdrowiem, ale także wybiega w przyszłość, która już teraz się przed nami otwiera - w postaci najnowszych technologii. Tutaj istotnie możemy mieć wrażenie, że poruszamy się w rzeczywistości przedstawionej w kultowej serii filmów. I niestety nasz świat w dużej mierze przypomina tamten i trudno się w nim odnaleźć. Niełatwo też podejmować świadome decyzje, również te związane ze zdrowiem.
Stwardnienie rozsiane (SM, sclerosis multiplex) to przewlekła, zapalno-immunologiczna choroba ośrodkowego układu nerwowego (OUN), w której dochodzi do wieloogniskowego uszkodzenia (demielinizacji i rozpadu aksonów) tkanki nerwowej. W chorobie tej na ogół występuje wiele faz – okresy zaostrzeń i remisji – i może ona przebiegać w rożny sposób u poszczególnych osób i w poszczególnych okresach. Jak do tej pory nie dowiedziono przyczyn tej choroby pomimo wielu hipotez na ten temat.
Podstawowe znaczenie w stwardnieniu rozsianym ma leczenie farmakologiczne, ale według najnowszych badań dużą rolę (chociaż nie w pełni udowodnioną) wspomagającą leczenie może odegrać także prawidłowy sposób żywienia. Uważa się go nawet za element leczenia SM, a indywidualnie dobraną dietę – za dodatkowe wsparcie leczenia farmakologicznego. Dieta każdego człowieka, nie tylko z SM, powinna pokrywać zapotrzebowanie na białka, tłuszcze (w tym nienasycone kwasy tłuszczowe), węglowodany, błonnik, witaminy i składniki mineralne zgodnie z normami opracowanymi w Instytucie Żywności i Żywienia.
Na zapotrzebowanie to wpływają m.in.: płeć, wiek, masa ciała, wzrost, stan fizjologiczny (ciąża, karmienie piersią) i aktywność fizyczna. W stwardnieniu rozsianym szczególnie ważne jest stosowanie diety zgodnej z zasadami zdrowego żywienia osób zdrowych, ale dodatkowo powinny być w niej uwzględnione pewne elementy specyficzne dla tej choroby i powinna być ona zindywidualizowana dla każdego pacjenta i konsultowana z lekarzem i dietetykiem.
W diecie osób z SM ważne jest unikanie składników żywności, które nasilają objawy choroby, a także szersze uwzględnianie składników żywności, które mogą się przyczynić do poprawy ogólnego stanu zdrowia, zwiększenia odporności, złagodzenia współistniejących dolegliwości i poprawy efektywności leczenia farmakologicznego.
Rola poszczególnych składników odżywczych w stwardnieniu rozsianym
Jak w praktyce zmniejszyć spożycie niekorzystnych w SM składników pokarmowych, a jak zwiększyć podaż korzystnych składników?
Co jest kluczem do skomponowania diety, w której nie będzie nadmiaru niekorzystnych w SM składników pokarmowych ani niedoboru korzystnych składników?
Ogólne zalecenia dietetyczne dla pacjentów, u których przyjmowanie leków wywołuje problemy żołądkowo-jelitowe
Publikacja jest zapisem rozmów ekspertów w dziedzinie chirurgii naczyniowej z wybitnymi przedstawicielami innych dziedzin medycyny, z którymi chirurdzy naczyniowi współpracują na co dzień. Z jednej strony uwzględnia ona twarde dane naukowe, wytyczne, zasady postępowania diagnostycznego i leczenia, z drugiej zaś urozmaica je przykładami z życia, anegdotami, opisami przypadków czy danymi historycznymi.To znakomita lektura skierowana nie tylko do chirurgów naczyniowych, ale też do szerokiego grona odbiorców interesujących się tematyką medyczną.
Jak żyć, panie doktorze? Soma - redakcja naukowa: Daniel Śliż i Artur Mamcarz
Soma to pierwsza część tryptyku odpowiadającego na pytanie: "Jak żyć?". W tej części redaktorzy zaprosili do współpracy ekspertów, którzy podzielili się w sposób przystępny swoją wiedzą z Czytelnikami. Monografia stanowi intelektualną podróż w sfery wymykające się ocenie statystycznej, dotykające duchowości, psychologii i zdrowia publicznego. Zbiór zebranych zagadnień w tej książce jest ciekawym kompendium wiedzy i może stanowić swoistą instrukcję obsługi ciała w nowoczesnym świecie, wpisując je w z pozoru nieoczywiste konteksty. Czasami z przymrużeniem oka, czasami z przygniatającą dosłownością, ale zawsze w zgodzie z nauką Autorzy dotykają najważniejszych problemów zdrowia publicznego, chorób wewnętrznych i chorób zależnych od stylu życia, momentami patrząc oczami jednego narratora, który zmaga się z rzeczywistością.
Publikacja Jak interpretować wyniki badania echokardiograficznego? należy do serii: 44 pytania i odpowiedzi. Ze wstępu Wojciecha Braksatora do książki Jak interpretować wyniki badania echokardiograficznego?: "Książka składa się z rozdziałów poświęconych ważniejszym problemom echokardiografii klinicznej. Zwięźle i w przystępny sposób omawiamy w nich podstawy echokardiografii i wybrane problemy kardiologiczne (ale nie tylko) oraz patrzymy na morfologię i dysfunkcję serca oczyma klinicysty echokardiografisty. Każdy rozdział został napisany tak, żeby Czytelnik obok krótkiej informacji o problemie klinicznym otrzymał odpowiednią ilość danych o tym, co i jak badamy, treści merytorycznej, wyniku badania i poszczególnych danych parametrycznych, których wykorzystanie jest możliwe i konieczne w praktyce lekarskiej. Naszą pracę napisaliśmy z myślą o lekarzach mających do czynienia z echokardiografią w codziennej praktyce klinicznej oraz o studentach, którzy dopiero zaczynają poznawać zagadnienia tej metody diagnostycznej. Dlatego dla większej przystępności rozdziały są bogato ilustrowane obrazami z badań echokardiograficznych i danymi uzyskanymi na ich podstawie." Książka, którą Państwo otrzymują, odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania w sposób przystępny i uzupełniony o interpretację kliniczną. Wśród jej Autorów znaleźli się dwaj zdolni przedstawiciele młodego pokolenia echokardiografistów, mający duże doświadczenie badawcze, i niekwestionowany, kardiologiczny autorytet, znany propagator wiedzy z tego obszaru, autor licznych opracowań naukowych i dydaktycznych, lubiany wykładowca. Taki skład gwarantuje wysoki poziom merytoryczny, a staranna strona wydawnicza i liczne ilustracje uzupełniają całość.
Dostosowanie się pacjenta do zaleceń lekarza stanowi klucz do osiągnięcia założonych celów terapeutycznych. Jednocześnie wiele obserwacji wskazuje, że niedokładne przestrzeganie zaleceń czy jego brak stanowi istotny problem praktyczny. Znaczenie może mieć wiele elementów postępowania od komunikacji z pacjentem przez uciążliwość dolegliwości związanych z samą chorobą po formy terapii i częstość jej stosowania. Wykazano, że tzw. oporność na niektóre leki jest w znacznej mierze związana ze słabym compliance pacjenta. Niniejsza monografia autorstwa znanych i cenionych kardiologów praktyków prof. Artura Mamcarza i dr. Marcina Wełnickiego w przyjazny dla Czytelnika sposób porusza tę tematykę. Omawia definicje compliance, adherence i concordance, czynniki wpływające na nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych, tłumaczy, na czym polega współpraca pacjenta z lekarzem i czym jest opieka skoncentrowana na relacji, a także wskazuje, w jaki sposób można oceniać jakość współpracy pacjenta z lekarzem.
Niemal we wszystkich kulturach produkty zbożowe są podstawowym elementem diety. Czy rzeczywiście są one zdrowe dla każdego? Dla osób, które są uczulone na gluten - białko znajdujące się we wszystkich zbożach, produkty mączne są toksyną i zagrażają ich życiu. Natomiast dla tych, którzy mają na nie nadwrażliwość, spożywanie ich powoduje groźne choroby, rzadko jednak kojarzone z tym produktem. Dzięki Autorce - naturoterapeutce i dietetyczce z 30 - letnim doświadczeniem, będziesz mógł sam przekonać się o wartościach terapeutycznych diety bezglutenowej, która pomaga w leczeniu i zapobiega ponad 200 przewlekłym chorobom, mającym związek z celiakią i nietolerancją glutenu. Znajdziesz tu także informacje na temat Specyficznej Diety Węglowodanowej, która jest w stanie wyleczyć również wiele poważnych chorób. Zdrowe życie bez glutenu.
Skóra jest największym organem człowieka. Stanowi też najlepsze źródło informacji o naszym stanie zdrowia. Pojawiające się na niej pryszcze, rumienie, odbarwienia i inne zmiany skórne są sygnałem, że coś złego dzieje się w Twoim organizmie. Jeśli Twój organizm atakowany jest przez bakterie czy wirusy, skóra powinna zareagować gorączką oraz poceniem się i w ten sposób oczyścić organizm. Jeśli paznokcie rąk i nóg wrastają w tkankę miękką, odkształcają się, łamią lub zostają zaatakowane przez grzyby, to oznaka problemów z wątrobą. Gdy zauważysz u siebie zmiany na paznokciach, oczyść wątrobę, a paznokcie same się odbudują. Ta publikacja pomoże Ci pozbyć się problemów skórnych bez względu na ich pochodzenie. Zadbaj o skórę od wewnątrz.
Odkryj jak dzięki ajurwedzie - starożytnej medycynie indyjskiej - naturalnie zadbać o prawidłową pracę tarczycy, pokonać Hashimoto, stany zapalne, nadczynność lub niedoczynność! Autorka odkryje przed Tobą przyczyny nieprawidłowego działania tego ważnego gruczołu oraz jego powiązania ze stanem całego organizmu, np. z nadnerczami, podwzgórzem czy wątrobą. Poznasz konkretne protokoły eliminacji chorób autoimmunologicznych, a także otrzymasz wskazówki dotyczące ukierunkowanego stosowania ziół, ajurwedyjskiej diety czy detoksykacji organizmu. Znajdziesz tu również terapie, które przyniosą Ci ulgę w objawach, takich jak zmęczenie, wzrost wagi czy wypadające włosy. Zdrowa tarczyca dzięki ajurwedzie!
Spis Treści:
Wprowadzenie ………………………………………………………………………………... 13
Bóle głowy whistorii medycyny ……………………………………………………………... 18
Bóle głowy jako problem społeczny ………………………………………………………… 31
Badanie chorego z bólem głowy …………………………………………………………….. 33
Patofizjologia bólu głowy …………………………………………………………………… 46
Podział bólówgłowy …………………………………………………………………………. 66
Jakość życia chorych z bólem głowy …………………………………………………………70
Bóle głowy uwarunkowane chorobami somatycznymi i psychicznymi …………………….. 75
Migrena ……………………………………………………………………………………… 85
Ból głowy typu napięciowego ………………………………………………………………. 242
Trójdzielno-autonomiczne bóle głowy ……………………………………………………… 257
Neuralgie i nerwobóle czaszkowe …………………………………………………………... 289
Objawowe bóle głowy ……………………………………………………………………… 333
Piorunujący ból głowy ……………………………………………………………………… 367
Przewlekłe bóle głowy ……………………………………………………………………… 373
Bóle głowy po urazach i związane z wysiłkiem fizycznym ……………………………….... 393
Kręgopochodny ból głowy ……………………………………………………..…………… 413
Bóle głowy związane ze zmianą ciśnienia wewnątrzczaszkowego ………………………… 424
Inne rzadko występujące pierwotne bóle głowy …….……………………………………… 444
Bóle głowy spowodowane nadużywaniem leków ..………………………………………… 464
Leczenie interwencyjne bólówgłowy ……………..………………………………………… 471
Niefarmakologiczne metody leczenia bólówgłowy ….……………………………………... 482
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?