Czasem traktujemy przykazania, jak archaiczne formułki, zapominając o ich wadze i wartości we współczesnym świecie. Remedium na te bolączki może być sięgnięcie po książkę Dekalog, która pomoże zanurzyć się w tym, co Bóg przed laty przekazał narodowi wybranemu. Dekalog powstał na podstawie cyklu audycji W konfesjonale, które na antenie Katolickiego Radia Podlasie przeprowadził ks. Mateusz Czubak przy współudziale swoich gości księży i osób świeckich.Jedenaście spotkań z każdym z dziesięciu przykazań oraz z przykazaniem miłości z jednej strony może być dobrą okazją do rachunku sumienia nad moją odpowiedzią na Boże słowa oraz pogłębieniem wiary, poznając bogactwo Dekalogu. Przystępna forma rozmów prowadzącego audycje ze współuczestnikami pozwala na dobre pochylenie się nad relacją z Bogiem, drugim człowiekiem i samym sobą. Zachęca do utwierdzenia się w szacunku do ludzkiego życia czy właściwym podejściu w relacjach międzyludzkich w oparciu o 10 Bożych drogowskazów i tak ściśle złączone z nimi przykazanie miłości. Jak wskazuje autor doktor teologii, kapelan siedleckiego Zakładu Karnego i duszpasterz osób bezdomnych i doświadczających różnych kryzysów - To nie jest tak, że Pan Bóg coś nam zabiera, to było dziesięć słów od Boga, który jest miłością. Bóg daje te przykazania ludziom wolnym. Pan Bóg wierzy, że człowiek jest w stanie żyć tymi przykazaniami i zachowując je, będzie miał życie w obfitości. Przykazania są przypomnieniem wierności Boga wobec tych, którzy wyszli z Egiptu, doświadczyli, jak Bóg ich ukochał, jak przeprowadził ich przez Morze Czerwone, uczynił wolnymi i odtąd nie faraon tylko Jahwe jest ich Bogiem. Bez tego kontekstu bardzo łatwo sprowadzić przykazania do moralnych zakazów i nakazów.
Czy stawiasz sobie pytania o to, czy Bóg istnieje, a jeżeli jest, to jaki jest? Dlaczego pozwala na zło w świecie? Jesteś ochrzczony. Ale co to w zasadzie znaczy? Jak być katolikiem, kiedy świat temu nie sprzyja? Czujesz się zagubiony? Świat tak szybko biegnie, nie nadążasz za nowoczesnymi prądami? Budzi się w Tobie sprzeciw, ale nie potrafisz go wyrazić? Aborcja, eutanazja, in vitro, LGBT, antykoncepcja, Kościół a polityka jest tyle trudnych tematów, a Ty już nie wiesz, co o tym myśleć? A może jesteś daleki od Kościoła, ale czujesz wewnętrzny niepokój, który skłania Cię do poszukiwania prawdy?Jeżeli odpowiedziałeś na którekolwiek z tych pytań pozytywnie, powinieneś sięgnąć po najnowszą publikację Wydawnictwa Unitas autorstwa duszpasterza i wykładowcy ks. dr. hab. Kazimierza Matwiejuka, emerytowanego profesora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz ojca duchownego księży Diecezji Siedleckiej.Trudne pytania - pewne odpowiedzi to swoiste vademecum współczesnego człowieka, które pozwoli mu odnaleźć się w skomplikowanym świecie. Przystępna forma, pogłębienie tematu, odwołanie do wielu autorytetów to tylko niektóre istotne atuty publikacji, która nie tylko pozwoli zgłębić trudne prawdy wiary, ale także znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania człowieka XXI wieku. Może pomóc ożywić wiarę, rozwinąć swoje intelektualne perspektywy, zdobyć cenne argumenty do dyskusji w obronie stanowiska Kościoła. Niezależnie, czy sięgnie po nią starszy człowiek, który czuje, że nie nadąża za szybko biegnącym światem, czy przeczyta ją młody, który dopiero styka się z trudną i skomplikowaną rzeczywistością, będzie to bardzo owocna podróż duchowa i intelektualna.Autor dokonuje trafnej oceny rzeczywistości, mówi o współczesnych wyzwaniach, zaprasza do poznania najważniejszych prawd teologicznych od dogmatyki po nauczanie społeczne Kościoła. Przywołuje bardzo aktualne wydarzenia, wypowiedzi, dokumenty tak, aby odpowiedzieć na palące wyzwania współczesnego świata, jak choćby postulaty liberalizacji prawa aborcyjnego czy pytania wokół Drogi Synodalnej. Przyjęta forma Q&A porządkuję treści i pozwala czytelnikowi sprawnie poruszać się wśród tak wielu zagadnień. Książka opatrzona jest zbiorem najważniejszych a zarazem codziennych modlitw katolika, co dodatkowo zachęca do zaprzyjaźnienia się z lekturą, aby nie tylko czytać, ale także ożywić modlitwę i czynić dobro wobec ludzi wokół nas.
Wydawnictwo Unitas oddaje w ręce czytelników najnowsze wydanie książki o. Tadeusza Kotlewskiego SJ doświadczonego kierownika duchowego i terapeuty, w której prowadzi sięgających po nią przez meandry codzienności do najważniejszych i najdelikatniejszych tematów w życiu człowieka, takich jak lęk, nieufność i miłość. Najpierw trzeba pokochać siebie, aby zbliżając się do siebie, zbliżyć się do drugiego człowieka i odkryć miłość Bożą.Jak odkryć, czym jest prawdziwa miłość? Jak poradzić sobie z ranami zadanymi przez ludzi i wewnętrzną nieufnością? Jak przekroczyć siebie i uwolnić się od lęku? Jak poradzić sobie z nieustannym wewnętrznym napięciem? Na te i inne pytania odpowiada o. Kotlewski i prowadząc człowieka w wędrówce w głąb siebie, pisze: Spotkanie z sobą samym rodzi w nas pragnienie głębszego poznania siebie, odkrycia własnej niepowtarzalnej wartości, ale także uświadamia niektórym wewnętrzny i egzystencjalny niepokój oraz bezradność, które dają o sobie znać. Aby wreszcie zanurzyć się w Bożej miłości.Wszyscy, którzy pragną doświadczyć niezwykłej drogi poznania i przekroczenia siebie, bo Kochając siebie, możemy przemienić siebie i przez to wpłynąć na przemianę innych, powinni sięgnąć po tę inspirującą lekturę duchową, która nie tylko pomoże poznać swoje wnętrze, ale zainspiruje do budowania trwałych relacji przyjaźni i miłości z bliźnimi oraz pokaże, jak we współczesności odkrywać Bożą miłość. Autor nie tylko prowadzi swoje rozważania duchowe, ale także przedstawia konkretne szczęść etapów drogi do własnego wnętrza ze św. Ignacym Loyolą oraz pokazuje, jak Maryja może być dla nas inspiracją i orędowniczką w tej podroży.Czytelnicy otrzymują szereg propozycji medytacji, które poprowadzą ich metodą małych kroków na drodze głębi oraz bardzo konkretne i przydatne wskazówki, jak dobrze słuchać i rozmawiać z drugim człowiekiem. To praktyczne vademecum drogi wiary dla współczesnego człowieka.
„Przekroczyć siebie” to bardzo autentyczna podróż w głąb siebie. Autentyczna, bo oparta na osobistych doświadczeniach drogi wiary autora, holenderskiego księdza Henriego Nouwen’a, w którego dorobku można znaleźć wiele bestsellerowych książek o duchowości chrześcijańskiej.
Sięgając po polskie wydanie książki zatytułowanej „Przekroczyć siebie. Trzy ruchy życia duchowego” czytelnik ma możliwość wejść w głąb swojego życia, mierząc się z samym sobą (pierwszy krok), patrząc na swoje relacje z ludźmi (drugi krok) i w końcu odkrywając, czym jest modlitwa (trzeci krok). Nie sposób patrzeć na życie duchowe w oderwaniu od któregoś z tych kroków, autor ukazuje jak wzajemnie się uzupełniają.
Warto zmierzyć się z osamotnieniem, wrogością czy złudzeniami tak, aby je zrozumieć i wyjść z przytłaczających nas barier ku życiu w wolności życia duchowego. Ta książka, oparta o refleksje i życiowe doświadczenia, jak również ogromne bogactwo duchowości chrześcijańskiej prowokuje człowieka do świeżego spojrzenia na swoje życia, dlatego powinna trafić w ręce wielu osób, niezależnie od wieku, stanu czy zawodu.
Druga część książki będącej świadectwem męczeństwa Unitów w drugiej połowie XIX wieku, spisanej przez ks. Józefa Pruszkowskiego świadka tamtych wydarzeń. Ks. Józef będący wówczas proboszczem łacińskiej parafii Janów Podlaski na podstawie autentycznych świadectw opisał prześladowania Unitów Podlaskich w książce Martyrologium, czyli Męczeństwo Unii na Podlasiu.Po premierze pierwszej części, która cieszyła się dużą popularnością przyszedł czas na publikację części drugiej. W książce bardzo dokładnie została ukazana trudna sytuacja Unitów w czasach prześladowania.
Oddajemy w Państwa ręce książkę będącą świadectwem męczeństwa Unitów w drugiej połowie XIX wieku spisanym przez ks. Józefa Pruszkowskiego świadka tamtych wydarzeń. Ks. Józef będący wówczas proboszczem łacińskiej parafii Janów Podlaski, na podstawie autentycznych świadectw opisał prześladowanie Unitów Podlaskich w książce Martyrologium czyli Męczeństwo Unii na Podlasiu, wydanej po raz pierwszy w 1905 roku w Krakowie.Niniejsza publikacja jest reprintem tamtego wydania.
Cóż warte jest życie ludzkie? Po co właściwie żyjemy? Co po nas zostanie, skoro i tak wszyscy umrzemy bogaci i biedni, wykształceni i analfabeci, duchowni i świeccy? Na te pytania tak aktualne dla współczesnego człowieka, udziela niezwykłej odpowiedzi zaliczana do pereł literatury hiszpańskiej Rozprawa o prawdzie, napisana w 1671 roku przez Sługę Bożego Miguela Manarę (1627-1679).Ten fascynujący, bogaty szlachcic z Sewilli, szybko przemierzający kolejne szczeble światowej kariery i rokujący wielkie nadzieje, w krótkim czasie straciwszy wszystkich niemal bliskich, odkrył kruchość i marność ziemskiego życia. Oddał wówczas cały swój majątek, siły i energię w służbie biednym, chorym i opuszczonym. W kontekście nieuchronnie czekającej nas śmierci, wskazuje z mocą dziś i nam na właściwą jakość życia ludzkiego, które warte jest tyle, ile zostawimy po sobie dobra.
Skierowana przede wszystkim do ludzi młodych książka wyjaśnia w krótki i zrozumiały sposób obrzędy Mszy św. prowadząc czytelnika przez poszczególne jej części, a także używane podczas jej sprawowania przedmioty liturgiczne.
Nadbużańskie przemyślenia to próba odpowiedzi na pytania o sens i cel ludzkiego życia oraz sens chrześcijaństwa. Lektura książki jest okazją do pogłębienia świadomości kościelnej i rozpalania gorliwości apostolskiej, aby na wzór błogosławionych męczenników z Pratulina, być świadkami Chrystusa w świecie, tak bardzo dziś dziwnym, bo zlaicyzowanym, przenikniętym cynizmem i zuchwałością, aż do przekonania o samowystarczalności egzystencjalnej. Bóg wielu ludziom nie jest już potrzebny. Oni żyją złudzeniem, że są miarą dobra i zła; że są w stanie w pełni zaspokoić pragnienia swego serca, zapominając, że ich serce będzie niespokojne, dopóki nie spocznie w Bogu.
Książka „Łzy Boga” pokazuje zmiany, jakie dokonują się w ludzkiej duszy podczas odosobnienia, obnaża warunki więzienne zwykłemu czytelnikowi, łamie stereotypy o ludziach, którymi na co dzień pogardzamy. To przybliżenie portretu człowieka – więźnia jako zwykłego człowieka, pozbawionego piętna przeszłości, człowieka potrzebującego nie litości, ale wsparcia, zrozumienia i miłosierdzia.
„Łzy Boga, to zbiór prawdziwych i bardzo trudnych historii, które napisało życie. Nie nastawiaj się na lekką lekturę, którą po przeczytaniu odstawisz na półkę. To pozycja, która zmusza do refleksji, zatrzymania się choć na chwilę. Przejdziesz przez piekło życia opisanych zdarzeń, od pijackich libacji, przemoc w domu rodzinnym, kradzieże, rozboje, poprzez wykorzystywanie seksualne, dochodząc do przestępstwa i kary.
Więzienie, miejsce ohydne, brutalne, niemal egzotyczne dla „zwykłego zjadacza chleba”, inny świat, a jednak i tutaj toczy się życie, gdzie samotnie, w cierpieniu i opuszczeniu, z poduszką mokrą od łez wzywa się Boga. Brak rodziny, przyjaciół, kolegów, nikogo, totalna pustka… I do takiego miejsca przychodzi sam Jezus, dając miłość i nadzieję.
I tak oto ci, którym udało się wejść na drogę Prawdy, pomimo murów więziennych, stają się wolni. Ciało można zamknąć, ale duszy nie da się uwięzić.
Napisane historie to nie tylko fakty, to przede wszystkim cel terapeutyczny. Zmierzenie się z brudami przeszłości daje formę oczyszczenia. Jest refleksją na nowe życie tak, aby lepiej funkcjonować w społeczeństwie, wyzbyć się drażniących nawyków i zacząć wszystko od nowa.” (ze wstępu Autorki)
Książka zawierająca świadectwa ludzi przygotowujących wizytę św. Jana Pawła II od samego pomysłu zaproszenia go do Siedlec. To wspomnienia również tych, którzy uczestniczyli w samej głównej Mszy św. Na siedleckich błoniach.
W czerwcu 2018 roku diecezja siedlecka będzie dziękować Panu Bogu i ludziom za 200 lat istnienia. Zbliżający się jubileusz stanowi okazję do zapoznania się z wydarzeniami i osobami, które o losach naszej diecezji decydowały lub na nie wpływały. Znajomość własnej historii jest nie tylko obowiązkiem, ale stanowi podstawę odkrywania własnej tożsamości. Ta tożsamość odczytywana jest we wszystkich przestrzeniach życia człowieka: w przestrzeni religijnej, społecznej i politycznej. Historia pozwala poznać świętych i błogosławionych; biskupów, księży, zakonników, siostry zakonne i wiernych świeckich zaangażowanych w pracę ewangelizacyjną; poznać ludzi zaangażowanych w życie społeczne, a także narodowych bohaterów, którzy na ziemiach naszej diecezji urodzili się, na niej żyli i z niej czerpali zapał do życia najwyższymi wartościami. Do tych wartości należały: Bóg, Kościół, Ojczyzna. Wierność tym wartościom stanowi nić przewodnią historii naszej diecezji. Wierność przez wielu jej wiernych została opłacona cierpieniem i męczeństwem. Z tego powodu ta cząstka Kościoła w Polsce była i jest nazywana Męczeńskim Podlasiem.Bardzo dobrym przewodnikiem po historii diecezji która nosiła najpierw nazwę janowskiej czyli podlaskiej, później siedleckiej czyli podlaskiej, a obecnie siedleckiej jest nowa książka Ks. prał. dra Zbigniewa Sobolewskiego zatytułowana Imię Twoje wysławiamy. Dzieje diecezji siedleckiej (1818-2018). Autor w sposób bardzo umiejętny i przystępny przedstawia dwustuletnią historię ludu Bożego, zamieszkałego pomiędzy Wisłą a Bugiem na wschód od Warszawy; ludu, który podążał za Chrystusem drogami wiary i miłości.
Nad brzegiem Jeziora Galilejskiego Zmartwychwstały Chrystus zapytał Piotr: Czy ty mnie miłujesz? (J 21,15). To najważniejsze pytanie naszego życia, zadaje dziś i nam, swoim współczesnym uczniom. Stawiając je, pragnie zachęcić do refleksji nad miłością w naszym życiu. Kogo lub co kocham najbardziej? W czym przejawia się twoja miłość? Jak ją rozpoznać, wcielić w życie codzienne, oczyścić i umocnić?Osobistą odpowiedź na te pytania pomaga nam odnaleźć książka ks. Zbigniewa Sobolewskiego. Sięgając do dwustuletniego, duchowego i religijnego dziedzictwa diecezji siedleckiej, autor ukazuje różne oblicza miłości do Boga i bliźnich. Pisze o niej, przywołując doświadczenie wiary biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych oraz wiernych świeckich.W książce znajdziemy 26 postaci, które są wzorem miłości. Od nich możemy uczyć się tego, czym jest miłość.
Księga Jubileuszowa dedykowana Biskupowi Zbigniewowi Kiernikowskiemu w 10. rocznice sakry biskupiej i posługi pasterskiej w diecezji siedleckiej.Księgę jubileuszową otwierają listy gratulacyjne prymasa Polski kard. Józefa Glempa, metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika i biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Publikacja składa się z trzech części. W pierwszej znajdują się artykuły poświęcone osobie Dostojnego Jubilata. Przybliżają one jego duchowość i działalność naukową oraz różne dziedziny duszpasterstwa podejmowanego przez niego na przestrzeni lat. Część tę otwiera wspomnienie kard. Józefa Glempa. Znalazły się tutaj także artykuły o charakterze wspomnień m.in. bp. Bogdana Wojtusia, bp. Grzegorza Kaszaka, s. Romany Koralewskiej, Jadwigi Grabowskiej. Autorzy ci powracają do czasów studiów Księdza Biskupa w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, jego działalności dydaktycznej i formacyjnej w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, do posługi rektora w Papieskim Instytucie Polskim w Rzymie czy relacji z Ruchem Światło-Życie i Instytutem Niepokalanej Matki Kościoła. Poznajemy też Jubilata jako prezbitera Drogi Neokatechumenalnej, nauczyciela karaibskich katechistów, rekolekcjonistę i duszpasterza sióstr zakonnych, a także przewodniczącego Stowarzyszenia Evangelium und Kultur.Druga część to artykuły charakteryzujące działalność bpa Z. Kiernikowskiego w diecezji siedleckiej, dotyczące m.in. katechumenatu, inicjacji chrześcijańskiej, formacji kleryków, katechetów, a także związane z formacją liturgiczną czy duszpasterstwem małżeństw i rodzin. Ta część publikacji pozwala poznać Biskupa Siedleckiego jako proroka przemawiającego z mocą i pasterza zatroskanego o kształtowanie dojrzałej wiary u kapłanów, kandydatów do kapłaństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich. Poznajemy też Księdza Biskupa jako zarządcę dóbr kościelnych, protektora sztuki, w tym muzyki kościelnej, a także pasterza umiejętnie wykorzystującego środki społecznego przekazu i komunikującego się z wiernymi za pomocą bloga.Na ostatnią część publikacji składają się artykuły dedykowane Jubilatowi, nawiązujące do jego biskupiego zawołania: Posłuszeństwo Ewangelii - Eucharystia, m.in. abp. Stanisława Gądeckiego i ks. Zbigniewa Sobolewskiego z Caritas Polska.W księdze jubileuszowej znaleźć można także kalendarium życia i działalności biskupa, dokumentację fotograficzną, obszerną bibliografię jego publikacji oraz wiele poruszających świadectw.
Niniejsza publikacja jest pomyślana jako pomoc w procesie studentom w procesie przygotowania i opracowania prac promocyjnych. Ma ona na celu wskazanie przygotowującym licencjat/magisterkę/doktorat/habilitację, jak powinni postępować w toku czynności składających się na proces tworzenia pracy, aby przebiegał on prawidłowo, a prace miały wysoką jakość.
Spis katechez:-KATECHEZA I - Ks. dr Grzegorz KocKim jesteś, Panie?-KATECHEZA II - ks. mgr lic. Jan KluskaBoży pomysł na małżeństwo i rodzinę-KATECHEZA III - ks. dr Mateusz CzubakKocham, bo wierzę-KATECHEZA IV - ks. dr Jacek SeredaSakramentalność małżeństwa-KATECHEZA V - ks. dr Jacek SeredaZadania rodziny chrześcijańskiej (FC 17-64)-KATECHEZA VI - ks. mgr Andrzej KarwowskiMałżeństwa w ujęciu kanonicznym-KATECHEZA VII - ks. dr Grzegorz KocMiłość - rozwój i zagrożenia miłości małżeńskiej-KATECHEZA VIII - Ks. mgr Krzysztof Karol PiórkowskiKomunikacja i dialog w małżeństwie. Konflikty małżeńskie i ich rozwiązywanie-KATECHEZA IX - ks. mgr lic. Henryk GóralPłciowość - dar i zadanie-KATECHEZA X - ks. dr Jacek SeredaOcena moralna wybranych wykroczeń seksualnych-KATECHEZA XI - Ks. mgr lic. Henryk GóralOdpowiedzialne rodzicielstwo-KATECHEZA XII - Ks. mgr Marek AndrzejukRodzina - Kościołem Domowym. Ruchy i wspólnoty małżeńsko-rodzinne-KATECHEZA XIII - ks. Waldemar MrózLiturgia sakramentu małżeństwa
Z przedmowy Autorki do książki:
Drogi Czytelniku, trzymasz w ręku owoc mojej obietnicy, którą zawarłam w przedmowie do pierwszej części Zakochani są wśród nas. Napisałam wówczas, że postaram się o kolejne romantyczne komedie napisane życiem. Obiecałam dotrzeć do osób, które odkryły prawdziwą miłość w małżeństwie, kapłaństwie, życiu samotnym czy gdzieś indziej(…).
Pracując nad drugą częścią książki Zakochani są wśród nas, dotarłam do osób, które nie są ani duchownymi, ani konsekrowanymi. Nie każda z tych historii nadaje się na komedię romantyczną, choć mówi o spełnionej i prawdziwej miłości – miłości, która czasem jest pełna wyrzeczeń, aby mogła się stawać coraz większa.
Wśród moich bohaterów są zdrowi od dziecka, uzdrowieni i przechodzący terapię u najlepszego lekarza Jezusa. Są to osoby żyjące w małżeństwach sakramentalnych (katolickich oraz mieszanych) i w związkach niesakramentalnych; osoby, które do ślubu żyły w czystości, i takie, które czystość rozumiały tylko w wersji higienicznej; rozwodnicy, osoby o różnych orientacjach seksualnych czy preferencjach płciowych. Odpowiadamy wspólnie na pytania dotyczące czystości seksualnej (przedmałżeńskiej i małżeńskiej), tak zwanych białych małżeństw, statusu osób homoseksualnych i transseksualnych w Kościele, małżeństw mieszanych, rozwodników, związków niesakramentalnych, stwierdzenia nieważności sakramentu. Poruszamy delikatne kwestie modlitwy, przebaczenia, dzieci utraconych, dzieciństwa i konsekwencji wychowania, czyli trudnej sztuki życia razem bądź osobno, na dobre i na złe.
Ksiądz infułat Jan Sikorski ze swoim ogromnym doświadczeniem życiowym, kapłańskim i duszpasterskim, z osobistym świadectwem wiary i postawą gotowości, aby służyć, by być dla innych – jest doskonałym rozmówcą. Bo chyba tylko z perspektywy autorytetu można mówić o tym, co ważne. Dlatego w biograficznym wywiadzie rzece podejmujemy również wiele ważnych tematów z życia Kościoła oraz tych dotyczących przełomowych wydarzeń historycznych.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?