Nowe opracowanie - pod redakcją prof. M. Jaczynowskiej - obejmujące cały okres antyczny i dzieje cywilizacji Grecji, Rzymu oraz Bliskiego Wschodu w sferze historii kultury, społeczeństwa i religii. Przejrzysta konstrukcja książki i przystępny tok wykładu sprawiają, że może to być wspaniała lektura dla każdego miłośnika historii. Zawiera dodatkowo kalendaria oraz słownik pojęć i terminów. Starożytny Bliski Wschód to obszar kształtowania się najstarszych cywilizacji oraz powstania pierwszych miast i organizmów państwowych. Kilkutysiącletnie dziedzictwo kulturowe Bliskiego Wschodu legło u podstaw cywilizacji śródziemnomorskiej - greckiej, rzymskiej i bizantyjskiej. Poznawanie jego historii oraz rozwijających się tutaj kultur jest zatem nie tylko śledzeniem kolejnego, jakże ważnego etapu rozwoju ludzkości, ale stanowi także poszukiwanie źródeł tożsamości kulturowej narodów Europy, Azji Przedniej i północnej części Afryki.
Komunizm walcząc z religią ustanawiał jej namiastki. Kult wodza i świeckie święta miały zastąpić kultywowane od wieków tradycje. Organizowanie pochodów i akademii czy stawianie pomników stały się elementem procesu przymusowego zeświedczania komunistycznego społeczeństwa. W tle tego procesu trwała wciąż bezpardonowa walka z religią i ze strukturami Kościoła.
Przedstawiona w książce analiza rytuałów świątecznych, ustanowionych w Polse przez państwo komunistyczne, oparta została na trzech rodzajach źródeł. Wśród dokumentów w najwiekszym stopniu wykorzystano akta Komitetu Centralnego PZPR oraz (na wybranych przykładach) struktur wojewódzkich, miejskich i zakładowych PPR/PZPR. Wykorzystano także archiwa Ministerstwa Informacji i Propagandy, Związku Młodzieży Polskiej, Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym oraz V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów. Uwzględniono również materiały Ministerstwa Administracji Publicznej, Urzędu Rady Ministrów oraz Centralnej Rady Związków Zawodowych. Autor korzystał również z akt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i komendy Głównej Milicji Obywatelskiej, znajdujących się w zasobie Instytutu Pamięci Narodowej.
Tchnienie to powieść sięgająca głęboko do najlepszych tradycji romantyzmu polskiego. W niezwykle sugestywnej literacko formie Autor ukazuje dzieje niemałej części pokolenia urodzonego w latach 40. XX wieku, pokolenia ludzi odrzuconych w PRL-u i bezwzględnie niszczonych. Naznaczony tragizmem losu ojca, oficera AK, którego zamordowali służalcy Stalina, syn jego, bohater opowieści całe swoje życie zamienia w niezłomną walkę o niepodległość. To opowieść o łańcuchu pokoleń wyklętych, zapisanych w białej księdze narodowego doświadczenia – których nie pokona obca siła ani sprzedajna część współobywateli. Przejmująca historia o wierności do końca i tchnieniu Najwyższego.
"Autor zajmuje się m.in. rolą webmastera i jego aktywnością na polu zarządzania i edukacji. Jeden fragment poświęcony jest sektorowi bankowemu. Tutaj Piotr Żabicki koncentruje się na analizie nowych relacji, jakie pod wpływem technologii informatycznej tworzą się między bankami a klientami.(...)"
prof. Eugeniusz Wilk.
Czy w swojej rekonstrukcji dziejów historyk bardziej niż pisarz zbliża się do dawnej rzeczywistości? Dlaczego te same wydarzenia, przedstawione przez jednego badacza jako romantyczna intryga, u innego okazują się tragiczne? Czy historyk nie jest w gruncie rzeczy pisarzem, skoro - podobnie jak on - tworzy swą opowieść ze snów, używając analogicznych schematów narracyjnych? W jaki sposób pisarz wykorzystuje źródła i włącza je do fabuły swojego utworu? A może to właśnie literacka wizja stwarza szansę na przedarcie się przez gąszcz wersji zawartych w źródłach oraz pracach historyków?
Zapis wykładów wybitnej polskiej japonistki opisujących japońskie mity jako źródło historyczne. Książka, polemicznie odnosząca się do istniejących interpretacji japońskich mitów i kronik stanowi znakomite wprowadzenie do dziejów Japonii. Znajomość przedmiotu oraz jasny, zrozumiały tok wykładu stanowią o jej ogromnych walorach nie tylko naukowych.
Autorka przedstawia w swojej książce ciekawą interpretację „sztuki ulicy” jako formy debaty publicznej, prowadzonej spontanicznie, bez instytucjonalnych i politycznych uwikłań. Jednocześnie analizuje przyczyny dotychczasowych niepowodzeń tej próby odbudowy więzi społecznych i ducha obywatelskiego. Wielką zaletą książki jest osobiste doświadczenie autorki, która uczestniczyła w najważniejszych streetartowych imprezach w Polsce i na świecie, np. w organizacji międzynarodowej wystawy Urban Affairs w Berlinie. Praca dobrze zapełnia przestrzeń między socjologią przestrzeni miejskiej, takiej jak streetart czy też starsze grafitti, a teorią politycznej demokracji, w której różne działania dawniej traktowane jako margines polityki nabierają znaczenia pierwszorzędnego.
Zbiór lokuje się na przecięciu kilku perspektyw - perspektywy antropologii i socjologii obyczajów, socjologii moralności oraz gender studies. Autorzy, podejmując w sposób naukowy dyskusję nad kontrowersyjnymi, niejednokrotnie nowymi zjawiskami w kulturze współczesnej (nie zawsze są to zjawiska historycznie nowe, lecz raczej dotąd w nauce nie analizowane), pozwalają także praktykom społecznym lepiej zrozumieć często kłopotliwą i zaskakującą rzeczywistość. Każdy z tych tekstów mógłby być opublikowany osobno, ale wówczas nie byłoby wyraźne to, co jest wyraźne w zbiorze - mianowicie że omawiane w nich zjawiska są objawem pewnej ogólnej tendencji, jaką jest eksponowanie w ostatnich dziesięcioleciach cielesności i, jak zwraca na to
uwagę redaktor tomu Jacek Kurczewski, pozornego wyzwolenia prywatnego ciała, które wystawione we wszystkich swoich, nawet najbardziej intymnych przejawach na widok publiczny, podlega społecznemu ukształtowaniu i społecznej interpretacji.
prof. Małgorzata Fuszara
Pierwsza na polskim rynku wydawniczym pozycja poświęcona wpływowi wybranych dziedzin nauki i kultury średniowiecznego islamu na średniowieczną Europę. Autorka omawia podstawowe elementy kultury muzułmańskiej: powstanie islamu, kształtowanie się kalifatu, obowiązki muzułmanina oraz dogmaty wiary. Nauka islamu kształtowała się w znacznej mierze pod wpływem nauki greckiej oraz perskiej, autorka przedstawia więc drogi ich przenikania i najważniejsze szkoły tłumaczeniowe. Omawia również stosunek religii do nauki, prezentuje filozofię, medycynę, astronomię, nauki ścisłe i sztukę islamu. Opisuje, jak kształtowały się te dziedziny nauki w islamie, pod jakim wpływem powstały, omawia sylwetki najważniejszych twórców i najistotniejsze odkrycia. Pokazuje również, jakimi drogami nauka muzułmańska trafiła do Europy.
Helak jest filmowcem, co znajduje odzwierciedlenie w budowie przez niego poszczególnych scen i epizodów. Jego bohaterowie to postaci wielowymiarowe, wyróżniające się odwagą, ale i umiłowaniem ojczyzny przy równoległej ciekawości świata. Zestawienie SCENARIUSZY SYBERYJSKICH Wiesława Helaka ukazuje też zasadniczą różnicę między Syberią rosyjską a Syberią sowiecką.
Krzysztof Masłoń.
Motywem przewodnim książki jest próba odpowiedzi na pytanie, czy jesteśmy tolerancyjni i gotowi do współpracy z tymi, którzy mają odmienne od naszych poglądy. Tolerancja i gotowość do współpracy zakładają uznanie za prawdziwą innej wizji świata. A może mamy do czynienia z odwrotną zależnością przyczynową? Może to odmienne wizje świata powodują, że jesteśmy otwarci lub zamknięci na innych? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ efektem badań może być stwierdzenie obecności zależności pozytywnej, negatywnej bądź jej braku, natomiast proces wyjaśniania zależności przyczynowej pomiędzy zmiennymi pozostaje zawsze otwarty. ""Przedmiotem rozważań przedstawionych w książce Iwony Jakubowskiej-Branickiej O dogmatycznych narracjach. Studium nienawiści jest analiza problemu roli języka w kreacji obrazów rzeczywistości, a przede wszystkim jego potencjalnej możliwości budowania relacji społecznych opartych na nienawiści. Autorka przyjmuje założenie, że media i inne źródła komunikacji kreują obrazy ,,równoległych rzeczywistości"", a fakt medialny pojmowany jako kreacja rzeczywistości przekłada się na fakt społeczny, pojmowany jako wydarzenie, w reakcji na które jednostka podejmuje działania"".Prof. Krzysztof Zagorski przedstawia mechanizm rodzenia się nienawiści. Jest to jej oryginalny wkład do teorii życia społecznego. Książka jest napisana z pasją i przyciągnie uwagę nie tylko socjologów i psychologów społecznych, ale także działaczy społecznych"". Prof. Jacek Kurczewski
Każdy z nas płacze - politycy również. A jednak o płaczu niewiele wiadomo. To nie tylko zjawisko biologiczne, ale też psychologiczne, komunikacyjne i społeczno-kulturowe.
Autorka analizuje sześć przypadków płaczu czołowych polskich polityków. Sprawdza, czy płacz może być skutecznym środkiem retorycznym w walce o wyborców. Czy łzy przystoją mężczyźnie, kobiecie, politykowi?
Z książki dowiemy się, jakie okoliczności skłoniły polityków do płaczu oraz jak wyglądały ich łzy.
Na publikację składają się analizy języka wrogości w przekazach prasowych z przełomu lat 2006/2007. Analizując poszczególne elementy i mechanizmy języka wrogości, autorzy ukazują podstawy swoistego ?zrytualizowanego antagonizmu?, zastanawiając się, na ile konflikty wyrażane i budowane za pomocą języka wrogości w relacji ?my-oni?.
Wydanie wspólne z Collegium Civitas
W ponowoczesnym świecie istnieje mnóstwo mniej lub bardziej licznych grup, mających własne idee i wzory zachowań, często różnych od tych, które są powszechnie akceptowane i jedną z takich grup stanowią właśnie single. Single i ich styl życia to tematyka w Polsce wciąż nowa i słabo poznana. Sytuacja ta oraz rozbieżności definicyjne wśród naukowców wraz z ich badaniami na temat singli zainspirowały autorkę do zorganizowania pierwszych w Polsce naukowych seminariów w całości poświęconych singlom. Zadaniem tych seminariów było przedstawienie zjawiska singlizmu z różnych stron, pokazanie jak wielu aspektów może dotyczyć ten temat, jak wiele jest definicji singli i jak ciekawą i zróżnicowaną grupę stanowią oraz że grupa ta jest na tyle duża, że warto naukowo ją lepiej poznać. Książka ta jest pierwszą próbą systematyki różnych podejść do tematu singlizmu. Pozwala przyjrzeć się, w jaki sposób polscy naukowcy widzą i badają to zjawisko.
Wydana wspólnie z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego
Monografia podejmuje jedno z najistotniejszych zagadnień współczesnej humanistyki – kwestię tożsamości – ujmując ją w parach dychotomicznych pojęć wyznaczających granice koncepcji świata i człowieczeństwa, rozwijanych w zachodniej tradycji myśli metafizycznej: człowiek/zwierzę, człowiek/maszyna, kobieta/mężczyzna, dziecko/dorosły, swój/obcy, żywi/umarli. W każdym z rozdziałów możemy prześledzić zarówno konstrukcję, jak i możliwą destabilizację fundamentalnego binaryzmu, dokonywaną w przestrzeni sztuki rozumianej jako swoisty wehikuł tożsamości. Podręcznik mieści się w nurcie interdyscyplinarnej humanistyki, przeznaczony jest dla studentów kulturoznawstwa, teatrologii, literaturoznawstwa, wszystkich dziedzin historii sztuki, a także socjologii.
Autorka po raz pierwszy pokazuje polskiemu czytelnikowi prowadzone badania feministyczne nad Holokaustem, przedstawia jego dokonania, a następnie zajmuje się specyfiką rodzajowych doświadczeń kobiet w Oświęcimiu-Brzezince. Wykorzystując dostępne świadectwa, opisuje doświadczenia, które są charakterystyczne dla kobiet, zarówno w aspekcie chronologicznym, jak i merytorycznym. Precyzuje treści doktryny nazizmu w odniesieniu do kobiet z uwzględnieniem elementów seksizmu i antysemityzmu, co jest udaną próbą pogłębienia tych pojęć.
Poruszający opis powojennej Polski oraz życia w PRL-u, pokazany z perspektywy jednego człowieka. Akcja rozgrywa się w szpitalu, w którym poznajemy historię Drugiego – jednego z pacjentów – przedstawioną poprzez rozmowę z drugim pacjentem, fragmenty jego opowiadań, a także zapiski z pamiętnika jego żony. Poprzez jego dzieje poznajemy życie w czasach PRL-u i historię tamtych czasów, zmagania z szarą codziennością i absurdami komunizmu, ale też konspiracyjną walkę opozycjonistów, którzy dla własnego bezpieczeństwa niewiele o sobie nawzajem wiedzieli. Zaletą tej publikacji jest jej autentyczność, a szczególnie opis stanu wojennego, gdzie fikcyjne wątki spłatają się z autentycznymi wydarzeniami i postaciami. Szczególnie wzruszający jest opis pobytu bohatera w więzieniu na warszawskiej Białołęce i spędzonej tam Wigilii. Dzięki sfabularyzowaniu swoich wspomnień autorowi udało się nie tylko przekazać potężną dawkę historii z życia w PRL-u, ale pokazać sieć układów i zależności, w których rączka rączkę myje… i nie zawsze wiadomo, kto podstawił nogę. Książka nie tylko bawi, uczy, zaskakuje i wzrusza, ale też czasami wywołuje poczucie złości i niezgody na panujące wówczas normy i obyczaje.
Książka rosyjskiego autora jest prawdziwym fenomenem. W czasach dyktatu poprawności politycznej Aleksander Nikonow otwarcie krytykuje ideologię feministyczną, wykazując absurdalność i szkodliwość realizacji jej założeń. Nikonow przedstawia genezę feminizmu, sięgając do niejednokrotnie szokujących, nieznanych lub świadomie przemilczanych źródeł i faktów. W bardzo czytelny sposób przedstawia podobieństwo feministycznej ideologii i sposobów jej popularyzowania do innych destrukcyjnych ideologii funkcjonujących w XX wieku - komunizmu i faszyzmu. Wnikliwie opisuje także opłakaną kondycję współczesnego ?białego mężczyzny?, który stał się głównym celem ataków ?ziejących nienawiścią? feministek. Jednak nie jest to książka jedynie o feminizmie. Autor przedstawia także dramatyczne skutki realizowania poprawności politycznej, zwłaszcza w sferze edukacji wyższej. W książce znajdziemy wiele absurdów politycznej poprawności, wymownie uzasadniających smutną refleksję autora nad współczesną cywilizacją. W świetle toczących się dyskusji nad kondycją ideową i przyszłością społeczeństwa polskiego książka wydaje się szczególnie interesująca dla czytelnika w Polsce. Oparta na faktach, pozostaje głęboką refleksją, ale przede wszystkim przestrogą.
Książka dotyczy aktualnego stanu wiedzy i sposobów jej wykorzystywania dla ochrony zdrowia i dobrobytu każdego człowieka, co w uzgodnionej wspólnie popularno-naukowej formie przedstawili Autorzy, reprezentujący własne kilkudziesięcioletnie uniwersyteckie doświadczenia w zakresie medycyny, ekonomii, nauk ścisłych, informatyki i technologii. Człowiek żyjąc i działając, określa swój stosunek do bytu, prawdy i dobra, ale efekty jego leczenia czy tylko pielęgnacji ludzkiego zdrowia zależą przede wszystkim od zgodnego z prawami Natury wychowania i samokształcenia. Prawdę i mity medycyny zobrazowano licznymi przykładami z podaniem zasad rozumienia rzeczywistości, poczynając od sukcesów indywidualnych osób, a kończąc na przystępnym wyjaśnieniu najbardziej złożonych pojęć naukowych.
Opracowanie poświęcone zjawisku rodzicielstwa nastolatków. Autorzy – pedagog, seksuolog i ginekolog - wykorzystali w książce zarówno dane demograficzne, jak i wyniki badań, zrealizowanych w ostatnich dziesięciu latach przez nich lub przy ich udziale, między innymi badania jakościowe młodocianych matek, ojców oraz osób, których nastoletnie dzieci (zbyt)wcześnie zostały rodzicami. Wyniki tych badań pozwoliły na przedstawienie wizerunku młodocianych rodziców z ich perspektywy.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?