W tej sferze znajdziecie Państwo szeroki wachlarz publikacji na temat technik psychologii i psychoterapii. Przedstawione w naszych podręcznikach sprawdzone techniki i sposoby na lepsze życie, potraktuj jako narzędzia pracy nad sobą i własnym umysłem. Bardzo wielu ludziom pomogły stanąć na nogi, poradzić sobie z krytycznymi nieraz sytuacjami, toksycznymi relacjami czy destrukcyjnymi emocjami. Dorota Mrówka poleca książki o medytacji, które oczyszczają umysł i rozjaśniają myśli. Z kolei Maciej Wielobób zaleca terapię jogą, od Ciebie zależy, którą metodę wybierzesz, wybór jest naprawdę ogromny.
Wywiad kliniczny z osobą chorującą na schizofrenię przed przyjęciem na oddział dzienny szpitala psychiatrycznego
Wywiad z kobietą - ofiarą przemocy domowej
Wywiad psychologiczny z ofiarą przemocy seksualnej
Wywiad psychologiczny na potrzeby wspierania rozwoju osobowości
Zastosowanie wywiadu w zarządzaniu zasobami ludzkimi
Według terapii skoncentrowanej na emocjach (Emotion-Focused Therapy – EFT) zmiana emocjonalna to czynnik niezbędny do uzyskania stałej i trwałej zmiany w rozwoju i dobrostanie klienta. EFT wykorzystuje wiedzę na temat efektów ekspresji emocjonalnej oraz uznaje adaptacyjny potencjał emocji za decydujący dla wprowadzenia trwałej i znaczącej zmiany w funkcjonowaniu psychologicznym. Leslie S. Greenberg, współtwórca EFT, pokazuje w niniejszej książce rozwój modelu oraz ilustruje, w jaki sposób ekspresja emocji i rozwój emocji pozytywnych prowadzi do zdrowienia. Autor omawia wiele strategii, które pomagają klientowi akceptować, wyrażać, regulować, rozumieć i przekształcać emocje w ramach tego empirycznie zakorzenionego podejścia.
Wielu z nas poszukuje duchowych doświadczeń, sięgając często do tradycji religii dalekowschodnich. Karin Seethaler – przeciwnie – kieruje nasz wzrok ku bogactwu kontemplacyjnych tradycji chrześcijaństwa i podkreśla leżącą w nich siłę terapeutyczną. W swojej książce ukazuje kolejne kroki odnajdywania głównych postaw kontemplacyjnych, do których należą:
postawa uważności
postawa otwartości
postawa przebaczenia
postawa gotowości na cierpienie.
Wskazuje, jak można realizować te postawy w codziennym życiu.
Wydanie uzupełnione.
Cela, nominowana w 2003 roku do nagrody literackiej Nike, jest świadectwem złożonym przez matkę. Opowiada o tym, jak kochać niepełnosprawne dziecko.
Autorka, mama dziewczynki z zespołem Downa, przekonująco dowodzi, jak twórcze, ciekawe, pełne radości i satysfakcji może stać się dla rodziców życie z niepełnosprawnym intelektualnie dzieckiem. Opisuje rozwój córeczki Celi, obdarzonej talentem plastycznym i bogatą wyobraźnią, od narodzin po pierwsze lata szkoły podstawowej. Prezentuje też metody rehabilitacji dziecka z zespołem Downa: sposoby stymulacji (Program Wczesnej Interwencji), uczenie samodzielności, naukę w szkole. Podstawą nie jest tu specjalistyczny trening, ale terapia zabawą i wspólne uczestnictwo w świecie kultury (książki, film, teatr, wideo).
Obłok niewiedzy jest jednym z najwspanialszych arcydzieł chrześcijańskiej literatury mistycznej. Ten przewodnik czternastowiecznego mnicha, prowadzącego swojego ucznia ku pełni zjednoczenia mistycznego z Bogiem zachwyca głębią osobistego doświadczenia duchowego oraz doskonałą znajomością ludzkiej psychiki. Ujmuje prawdziwie brytyjskim poczuciem humoru. Mimo że i mistrza, i jego ucznia dzieli od nas sześć stuleci, ta niewielka książeczka zadziwia trafną analizą raf i mielizn, które czekają na każdego, kto wyruszy w tę drogę. Jednocześnie zachowuje bliską czytelnikowi XXI wieku powściągliwość, a nawet ironiczny dystans w opisie ""mistycznych doznań"", które nie tylko nie prowadzą do Boga, ale stanowią przeszkodę na drodze prawdziwej kontemplacji.
Druga książka, którą reklamujemy hasłem: Koloruje cały świat – koloruj i Ty!
Dla wytchnienia, przyjemności, uspokojenia. Koloruj i odkryj w sobie artystę. Tu nikt Cię nie skrytykuje ani
nie oceni.
Jerzy Mellibruda najnowszą książkę poświęcił tak ważnemu i tragicznemu zjawisku, jakim jest przemoc domowa. Opisuje różne formy przemocy, zastanawia się nad jej przyczynami, ale przede wszystkim proponuje, w jaki sposób powinniśmy walczyć z przemocą w naszych domach. Autor szczególną uwagę poświęcił sytuacji w Polsce. Przedstawia, co zostało zrobione i jak wiele jest obszarów zaniedbanych. Porównuje polskie doświadczenia z dokonaniami innych krajów.
Książka jest istotnym głosem w dyskusji o przemocy w rodzinie, przeciwdziałaniu jej i drogach uwalniania się. Ważna nie tylko dla profesjonalistów, ale także wszystkich tych, którzy z troską myślą o kondycji polskiej rodziny.
Wśród istniejących podręczników napisanych w języku polskim i spolszczonych omawiany wyróżnia się skupieniem na aktualnych kierunkach rozwoju terapii rodziny.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje odniesienie praktyki terapii rodzin do jej teorii. Problem ten jest bardzo trudny, ponieważ dyscyplina rozwijała się żywo w ostatnich czterdziestu latach i przechodziła znaczące zmiany, z jednej strony w odwoływaniu się do podstaw teoretycznych, z drugiej w zmianach technik terapeutycznych. Co więcej, terapia rodzin wykorzystywała w swoim rozwoju osiągnięcia nauk podstawowych o człowieku, zwłaszcza neurofizjologii, i implikacje tych osiągnięć dla rozwoju myśli o człowieku.
Autorom udało się przedstawić tę drogę wyjątkowo zwięźle i jasno, bez uciekania się do zniekształceń i uproszczeń.
Z recenzji prof. Jacka Bomby
Pozwalamy sobie polecić tę pozycję wszystkim zainteresowanym profesjonalistom – teoretykom i praktykom – zajmującym się kwestią terapeutycznych aspektów w pracy pedagogicznej i psychologicznej, nieprofesjonalistom zainteresowanym problematyką terapii stosowanej wobec ludzkiej niepełnosprawności, zaburzeń i dysfunkcji występujących w każdym wieku oraz osobom, które chcą zgłębiać powyższe zagadnienia.
Ditta Baczała
Jacek J. Błeszyński
Terapia poznawczo-behawioralna (ang. CBT) to jedna z najefektywniejszych i najpopularniejszych metod psychoterapii. Jej narzędzia pozwalają odzyskać równowagę psychiczną oraz znaleźć rozwiązanie własnych problemów. Poradnik w przystępny sposób omawia skuteczne sposoby radzenia sobie z takimi trudnościami jak: lęk, zamartwianie się, depresja, złość, niepowodzenia, stres, niska samoocena oraz problemy w relacjach z innymi. Liczne przykłady, testy pozwolą określić swoje trudności, a konkretne ćwiczenia ułatwią samodzielną pracę nad trwałą zmianą własnych nawyków, postaw i zachowań, które zakłócają spokój wewnętrzny, a nawet codzienne funkcjonowanie. Dzięki sprawdzonym technikom opracowanym przez doświadczonego psychologa zrozumiesz, jak myślenie wpływa na emocje i działania, oraz nauczysz się pracować z własnymi przekonaniami. Dowiedz się, jak możesz sam sobie pomóc, i zacznij czerpać radość z życia już dziś! Dlaczego poradnik trafia w Samo Sedno? - podpowiada, jak wykorzystać wiedzę psychologiczną do podniesienia jakości swojego życia - zawiera praktyczne i konkretne rozwiązania, jak uwolnić się od negatywnego myślenia oraz osiągnąć wewnętrzną równowagę - wyjaśnia, czym są myśli automatyczne, przekonania kluczowe i pośredniczące, zniekształcenia poznawcze, oraz podpowiada, jak nad nimi zapanować - odpowiada na pytania dotyczące skuteczności psychoterapii i samopomocy - przedstawia rzetelną wiedzę na temat terapii poznawczo-behawioralnej Magdalena Staniek – psycholog, psychoterapeutka, członkini stowarzyszenia „Intro". Autorka książki Nieśmiałość. Zmień myślenie i odważ się być sobą z serii Samo Sedno. Prowadzi psychoterapię w nurcie CBT, treningi umiejętności społecznych oraz warsztaty rozwijające kompetencje miękkie.
Książka zawiera scenariusze zajęć przeznaczone do pracy z grupą. Scenariusze mogą znaleźć zastosowanie zarówno na zajęciach dydaktycznych, jak i socjoterapeutycznych, czy spotkaniach z grupą wsparcia. Książka stanowi nie tylko źródło pomysłów do pracy z grupą, lecz także poradnik, w jaki sposób pisać własne scenariusze biblioterapeutyczne. Materiał jest przeznaczony do realizacji przez nauczycieli szkół szczebli podstawowych, gimnazjalnych, zawodowych oraz licealnych. Może być wykorzystywany w ramach zajęć dydaktycznych i pozalekcyjnych (np. w świetlicach terapeutycznych).
Trening autogenny Schultza to jedna z najlepszych i najpopularniejszych technik relaksacji. Doskonale integruje i relaksuje psychikę, łagodzi stany napięcia nerwowego, wzmacnia system odpornościowy organizmu...?
Potrzebujesz chwili relaksu i odpoczynku? Jesteś znużony lub zestresowany sytuacjami dnia codziennego? Cierpisz na choroby o podłożu psychosomatycznym? Wystarczy zaledwie kilkanaście minut dziennie...
Napady paniki nie mają wyraźnej przyczyny i spadają na człowieka niespodziewanie, w każdym miejscu i o każdej porze. W czasie ataku nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z jego fizycznymi objawami, cierpiąc na kołatanie serca, pocenie się, zawroty głowy i inne przerażające dolegliwości. Autorzy książki, znani światowi klinicyści, proponują 10 prostych technik, które pomogą w opanowaniu paniki i zrozumieniu, z czego ona wynika. Dzięki tej książce: • poradzisz sobie w trudnych sytuacjach • odzyskasz poczucie bezpieczeństwa • zapanujesz nad nagłymi atakami paniki • będziesz umiał kontrolować swój lęk a przede wszystkim: • odzyskasz radość życia
Oto książka, która zabierze cię w bardzo ważną i znaczącą, a zarazem praktyczną podróż przez warstwy umysłu i emocji, które oddzielają ciebie (i większość ludzi) od własnej bezkresnej, nieskończonej i transcendentnej jaźni. Jeśli masz już doświadczenie w medytacji albo dopiero zaczynasz swoją przygodę z tą praktyką, warto żebyś skorzystał z przystępnych obrazów i opisów, którymi dzieli się z tobą Henry Ahlefelder, a które przeprowadzą cię przez krajobraz własnej, prawdziwej natury i pomogą odkryć rdzeń autentycznej jaźni. Z tą publikacją z łatwością rozpoczniesz osobistą praktykę duchową i wkroczysz na ścieżkę rozwoju duchowego, która pomoże ci odnaleźć prawdziwą radość, którą tak naprawdę masz w sobie.
Na niniejszy zbiór złożyło się dziesięć poruszających opowieści o ludzkich losach i sile psychoterapii. Wybitny psychiatra Irvin D. Yalom odkrywa przed czytelnikiem pilnie skrywane tajemnice, lęki i humor, które są nieodłączną częścią nie tylko pracy terapeutycznej, ale także samego życia. U kresu długiej i błyskotliwej kariery, przywołuje zawodowe doświadczenia, zarówno ostatnie, jak i dawno minione, by zmierzyć się z dwoma największymi wyzwaniami, którym musi stawić czoło każdy człowiek: jak w wartościowy sposób przeżyć życie i jak radzić sobie z perspektywą jego nieuchronnego końca. Rozważając dylematy swoich pacjentów, Yalom nie tylko daje nam wgląd w ich osobiste pragnienia i motywacje, lecz także opowiada o wysiłkach, jakie musi podejmować, by pogodzić własne życie emocjonalne z wymaganiami, jakie stawia przed nim zawód terapeuty. Dzięki pokorze i empatii lekarza oraz mistrzowskiej narracji doświadczonego literata pokazuje, że proces psychoterapii może należeć do najbardziej poruszających wydarzeń w życiu człowieka. Irvin D. Yalom emerytowany profesor psychiatrii na Uniwersytecie Stanforda, psychoterapeuta, jeden z głównych przedstawicieli podejścia egzystencjalnego w psychoterapii. Autor błyskotliwych opowieści psychologicznych i podręczników. Do najbardziej znanych należą: Psychoterapia grupowa. Teoria i praktyka, Psychoterapia egzystencjalna, Religia i psychiatria, Patrząc w słońce. Jak przezwyciężyć grozę śmierci, Dar terapii, Kat miłości, Mama i sens życia, Leżąc na kozetce, Kiedy Nietzsche szlochał, Kuracja według Schopenhauera.
Timothy Gallwey bardzo przystępnie omawia mechanizm stresu i podpowiada, jak można sobie z nim radzić. Uczy, jak przy pomocy łatwych ćwiczeń odnaleźć się w trudnych sytuacjach. Pisze jak zbudować tarczę przeciwko niepewności oraz pomaga nam sięgnąć do pokładów wewnętrznej siły i ograniczyć krzywdzącą samokrytykę. Ten prosty poradnik wyjaśnia jak nabrać dystansu, trzeźwo ocenić sytuację i przejąć inicjatywę, by podjąć racjonalne działania, pomimo panującego wokół nas chaosu. Autor podpowiada również jak usłyszeć głos intuicji i zaufać swoim osądom. W. Timothy Gallwey jest autorem serii bestsellerowych książek o Wewnętrznej Grze. Autor przekonuje, że każdy człowiek zaangażowany jest w dwie gry: zewnętrzną i wewnętrzną. Ta pierwsza toczy się w relacji z otoczeniem, druga polega na zwalczaniu takich przeszkód jak strach, frustracja i zwątpienie. Opanowanie wewnętrznej gry jest niezbędne do osiągania harmonii i sukcesów w codziennym życiu.
Pomaganie ma ogromny wpływ na nasz rozwój wewnętrzny oraz otwiera drogę do wyrażenia siebie w otaczającym świecie.Jak dawać i przyjmować pomoc
Pomaganie ma ogromny wpływ na nasz rozwój wewnętrzny oraz otwiera drogę do wyrażenia siebie w otaczającym świecie. Pomoc oddziałuje na nasze życie i towarzyszy w codziennych sytuacjach, poczynając od podania ręki staruszkowi, który potknął się na ulicy, przez opiekę nad dzieckiem stawiającym pierwsze kroki, po sposób w jaki odbieramy wsparcie od innych. Pomaganie to sztuka, którą należy rozpatrywać z dwóch punktów widzenia: tego, kto pomoc otrzymuje i tego, kto pomaga - nigdy nie wiadomo, w której z ról przyjdzie nam się sprawdzić w danej chwili.
Autorki, które w całej Europie prowadzą warsztaty ze sztuki pomagania, dzielą się z Tobą swoim wieloletnim doświadczeniem i prezentują jej własną koncepcję. Rozwijają też poszczególne aspekty tej sztuki i popierają przykładami z życia swojego i pacjentów oraz prezentują praktyczne wskazówki i ćwiczenia. To swoiste kompendium wiedzy na temat pomagania, którego idea opiera się na najważniejszych nurtach filozoficznych i duchowych, zarówno wschodnich, jak i zachodnich.
Dzięki książce poznasz relacje jakie zachodzą między pomagającym a wspomaganym. Dowiesz się, jak nieść pomoc, także wtedy, gdy trafisz na osobę, która nie chce jej przyjąć. Poznasz sekrety tego, jak wspierać, a przy tym nie skrzywdzić drugiej osoby oraz jak samemu prosić o pomoc kiedy naprawdę jej potrzebujemy.
To przewodnik, który wskaże Ci kierunek, na tej ważnej drodze zwanej sztuką pomagania.
Sztuka pomagania
Spis treści:
Tematyczny spis treści
Prolog
Wstęp
Rozdział 1. Pomoc, która pomaga
Rozdział 2. Cierpienie i szkoła życia
Rozdział 3. Czy zmiany są dobre i konieczne?
Rozdział 4. Sukces w pomaganiu
Rozdział 5. Motywacja do pomagania
Rozdział 6. Dawanie i branie: Pulsowanie egzystencji
Rozdział 7. Dynamika więzi między wspomaganym a pomagającym
Rozdział 8. Wspomagany
Rozdział 9. Pomagający
Rozdział 10. Cechy pomagającego
Rozdział 11. Droga pomocy
I tutaj kończymy
Bibliografia
Książka wyjaśnia, co się dzieje w naszym ciele i w naszej psychice, gdy doznajemy traumy. Pokazuje też, jak mądrość ciała pomaga traumę przezwyciężyć, i jak znów można się cieszyć pełnią życia.
Co to jest trauma?
Trauma jest zranieniem. Nasza psychika, nasza dusza, może odnieść ranę tak samo jako ciało. Trauma jest naruszeniem ochronnej bariery zabezpieczającej przed nadmiernymi bodźcami. Dlatego trauma jest w układzie nerwowym, a nie w wydarzeniu. Prowadzi do poczucia obezwładniającego strachu, przytłaczającej bezsilności i przerażenia.
Wpływ traumy
Trauma jest faktem powszechnie spotykanym. Negatywnie wpływa na nasze postawy i zachowania, prowadzi do uzależnień i utrudnia podejmowanie decyzji. Odbija się na życiu rodzinnym i relacjach międzyludzkich. Może też wywołać fizyczny ból oraz poważne choroby. Ale trauma nie musi być wyrokiem na całe życie! Można się z niej wyzwolić.
Rola czytelnika
Autor, Peter Levine, ma ogromne zaufanie do czytelnika, co raz jeszcze podkreślił w specjalnej przedmowie, którą napisał do wydania polskiego: Jest przekonany, że posiadamy zasoby, które pozwolą nam uwolnić się od traumy. Książka pomaga te zasoby odkryć, uświadomić je sobie i dobrze je wykorzystać.
Podejście somatyczne
Droga prowadzi przez ciało. Musimy tylko zaufać mądrości ciała i wykorzystać wrodzone zdolności do samouzdrowienia: wewnętrzną zdolność do samoregulacji w stanach nadmiernego pobudzenia i zbyt intensywnych emocji.
Dla kogo?
Książka nadaje się zarówno do samodzielnej pracy, jak też do wspólnego przerobienia z terapeutą oraz jako podstawa do warsztatów terapii traumy. Dodatkową zaletą książki jest płyta mp3 zawierająca ćwiczenia całego programu.
Zachęta
12-stopniowy program leczenia traumy już pierwszego dnia umożliwia rozpoczęcie uzdrawiającego procesu, który z czasem pomoże ci uwolnić ciało i umysł od negatywnych objawów traumy.
Peter A. Levine (* 1942), wybitny amerykański psycholog i autor, od 50 lat zajmuje się stresem i traumą. Jest twórcą Somatic Experiencing (SE, doświadczanie somatyczne), oryginalnej metody leczenia traumy odwołującej się do mądrości ciała.
Droga zawodowa
Uzyskał doktoraty z biofizyki medycznej i psychologii. Był konsultantem do spraw stresu w NASA. Szkolił i prowadził terapię w wielu klinikach, szpitalach i ośrodkach terapeutycznych na całym świecie. Działał w grupie roboczej zajmującej się reagowaniem na wielkie katastrofy i konflikty etniczno-polityczne.
Siła czasu
W swojej przełomowej książce Paradoks czasu, światowej sławy psycholog Philip Zimbardo pokazał, że możemy zmienić sposób, w jaki myślimy o naszej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, by osiągać sukcesy w pracy i życiu osobistym. Książka Siła czasu jest natomiast efektem współpracy Zimbardo z klinicystami: Rosemary i Richardem Swordami i pokazuje przełomowe podejście, które pozwala ludziom cierpiącym na zaburzenie po stresie traumatycznym zmienić ich perspektywę czasową i przejść od traumatycznej przeszłości do bardziej pozytywnej przyszłości.
Paradoks czasu
Fascynująca lektura o znaczeniu czasu w życiu każdego z nas. Czym jest teraźniejszość, kiedy to w mgnieniu oka dzieje się wszystko, co rzeczywiste? Czym staje się przyszłość widziana przez okulary teraźniejszości? W końcu - czym jest przyszłość, gdy uwzględnimy czas, jaki nadejdzie po naszej śmierci? Autorzy zadają te pytania, przyglądając się upływowi życia ludzkiego i strukturze zmiany. Ukazują emocjonalne aspekty subiektywnego strumienia czasu - miłość i szczęście, które urzeczywistniają się w niepokojącym otoczeniu biznesu i polityki. Pokazują, jak dzięki świadomemu doświadczaniu przemijania zadbać o lepsze zdrowie, bardziej dochodowe inwestycje, błyskotliwą karierę i większą radość w relacjach osobistych.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?