Najprostsza dawka wiedzy, jaką winniśmy posiąść, gdy choroby nas dopadną. W książce przedstawiam, w jaki sposób pracować dla zdrowia własnego organizmu...
Nie wolno tracić nadziei, nawet wtedy, gdy inni już nadziei na życie nam nie dają. Należy zacząć wszystko od początku - dokąd na polskim polu rośnie prawdziwe, zdrowe pożywienie, dokąd w promieniach słońca tańczą zioła, jest szansa, że organizm odnowi, że ciepła, życiodajna krew popłynie w nim, dożywi wszystkie komórki i zdrowie będzie powracało. Niejednokrotnie po wykładach słuchałam opowieści wielu z Państwa o cudownym uzdrowieniu. Zresztą i mnie dane było obcować z cudem, przynajmniej 2 razy w życiu. I żyję, i Bóg przekazał mi tak wiele siły i miłości, bym mogła umęczonych chorobą prowadzić prostą drogą do zdrowia. Bez tej drogi jesteśmy skazani na cywilizację, a ta, choć na pozór piękna, łatwa i przyjemna, to niestety z chorobami trzyma. Wierna przyjaciółka ziół Stefania Korżawska
Obrońcy zdrowia - zmuszą niejedną chorobę do odwrotu. Książeczka "Obrońcy zdrowia" to moje przepisy-fundamenty, by zdrowym być lub budować zdrowie, gdyby choroba zaatakowała nasz organizm. Najbardziej sprawdzone i wypraktykowane przepisy na co dzień - na zdrowe odżywianie, na życiodajne herbatki z polskich pól. Chorobie należy przede wszystkim odciąć źródło utrzymania. Zmienić pożywienie, by organizm oczyścić, a następnie przyjaznym, energetycznym pożywieniem dać szansę na odnowienie każdej komórki. Proces odnowienia następuje powoli, ale systematycznie według określonych zasad, wszak w przyrodzie wszystko się odnawia, jeśli są oczywiście spełnione odpowiednie warunki do odnowienia.
Dawniej, gdy problemy zdrowotne pojawiały się w organizmie kobiet, sięgały po herbaty ziołowe. Tym samym leczyły przyczynę schorzenia, nie zaś jego skutek, czyli ból. Teraz wszechobecna, syntetyczna tabletka z bólem radzi sobie wyśmienicie, ale po zdrowie idziemy na skróty, które niestety są podstępne, stąd choroba rozwija się w organizmie powoli, a później znienacka atakuje.
Coraz częściej szukamy eliksirów młodości, by nasza cera była piękna i młoda. Kobiety stosują nowoczesne podkłady i pudry. Niekiedy pod tym starannie dobranym makijażem kryje się chora, zniszczona cera. I lekarstwa nie pomogą, ponieważ jakie jedzenie, taka cera, takie w konsekwencji zdrowie. Niewłaściwe pożywienie, a więc organizm starzeje się przedwcześnie. Dlatego po niezawodne przepisy na młodość z natury, które stosowały damy z wyższych sfer, można wrócić, by być nie tylko młodym, ale również zdrowym.
" Kuracje wiosenne" to poradnik dla każdego. W jaki sposób korzystać z darów natury przez cały rok - naturalne witaminy, mikroelementy, substancje lecznicze, by nasz organizm nie tylko oczyścić, zregenerować, ale przede wszystkim ożywić krew. A krew to życie, czyli jak krew takie życie, takie zdrowie.
Jestem autorką książek ziołoleczniczych, opracowałam program zdrowotny, który jest przyjazny człowiekowi, ponieważ oparłam go na tradycji i mądrości polskiej. Wróciłam do zdrowego, ciepłego, polskiego odżywiania i do kolebki mądrości, czyli ziół. Od wielu lat prowadzę wykłady na temat zdrowego trybu życia, docieram do ludzi najbardziej poszkodowanych, schorowanych, którym często jak już tak zwana medycyna oficjalna nie pomaga. Świat poszedł w stronę chemii, która niestety wkrada się przebojowo na nasze pola, łąki, także do domów. Środowisko coraz bardziej zanieczyszczone, skażone, nic więc dziwnego, że chorób przybywa. I choć półki w aptekach uginają się od lekarstw, to zdrowia w narodzie nie widać. I nie zapewnią go ani tabletki, ani najnowocześniejszy sprzęt medyczny, dokąd nie uświadomimy sobie, że zdrowie jest w naszych rękach. Stefania Korżawska
Ziołowe ambrozje to kolejna książka mistrzyni zielarskiej Stefanii Korżawskiej. Tym razem sięga ona po receptury wielkich postaci historycznych, które wierzyły w leczniczą moc natury i wspomagały się ziołowymi środkami. Zapraszam Państwa na ziołowe ambrozje wybitnych postaci znanych z historii. Możemy popijać tak jak oni ziołowe herbatki, winka czy nalewki i przenieść się choć na chwilę do ich świata, z królem Sobieskim i jego kurdybankiem dotrzeć aż pod Wiedeń, a z hetmanem Żółkiewskim w przerwie między walkami usiąść na urokliwej łące i żuć listki bylicy pospolitej, by zapomnieć o zmęczeniu. Z wielką ciekawością warto przyjrzeć się ziołowym fantazjom wybitnej uczonej Marii Skłodowskiej-Curie, a także powędrować polnymi drogami z cesarzową Sissi czy zauroczyć się jak hetman Jan Zamoyski ślicznymi, błękitnymi oczami wesolutkiej czarnuszki. To był świat - warto choć pomarzyć o tamtych czasach, bogatych i wesołych, popijając chociażby karnawałowe winko naszego mistrza nad mistrzami Jana z Czarnolasu.
Stefania Korżawska - znawczyni ziół i ziołolecznictwa. Autorka programu zdrowotnego "Prosta droga do zdrowia". Od wielu lat w audycjach radiowych i telewizyjnych opowiada o ziołach - poleca herbatki naszych przodków, królewskie, książęce, hetmańskie. Herbatki te sprawiały, że naród miał siłę do pracy, a w czasie wojny odwagę do walki z nieprzyjacielem. Dzięki niej popularne stały się również nalewki, winka, syropki sławnych ludzi - nalewka hetmana Jana Karola Chodkiewicza pojawiła się w niejednym domu, nalewka na młodość królowej węgierskiej obiegła całą Polskę, każdy chciał być młody i piękny, winko św. Hildegardy od lat wzmacnia osłabione chorobą organizmy, winko królowej Bony, które kiedyś w cudowny sposób ocaliło króla Zygmunta Starego, dzisiaj skutecznie pomaga przeziębionym, winko króla Jana III Sobieskiego przynosi spokojny sen, a syrop najwybitniejszej aktorki Heleny Modrzejewskiej leczy chore gardła i dzieciom, i dorosłym.
W książce "Zdrowym i młodym być" autorka zaprasza do swego urokliwego świata po zdrowie. Jesteście Państwo jej szczególnymi gośćmi, proszę więc otworzyć drzwi książki, a wtedy można wypić z nią ziołową herbatkę, posłuchać śpiewu ptaków, szumu drzew, radosnych rozmów ziół - i nadziwić się nie można, że ten świat dla nas został stworzony.
Nie wolno tracić nadziei, nawet wtedy, gdy inni już nadziei na życie nam nie dają.
Należy wszystko zacząć od początku - dokąd na polskim polu rośnie prawdziwe, zdrowe pożywienie, dokąd w promieniach słońca tańczą zioła, jest szansa, że organizm się odnowi, że ciepła życiodajna krew popłynie w nim, dożywi wszystkie komórki i zdrowie będzie powracało.
Wierna przyjaciółka ziół,
Stefania Korżawska
Najprostsza dawka wiedzy, jaką winniśmy posiąść, gdy choroby nas dopadną. W książce "Kręgosłup bez bólu" przedstawiam, w jaki sposób pracować dla zdrowia własnego organizmu...?
Nowa seria książek "Pokochaj zdrowie - biblioteczka Stefanii Korżawskiej" Zamknąć wrota przed grypą Odnowienie organizmu - szansa na zdrowie Bez nadciśnienia - przepisy dla zdrowia
„Zamknąć wrota przed grypą” to mój ziołowy program antygrypowy. Powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób za pomocą odpowiednich ziół i energetycznego pożywienia nie dopuścić grypy do organizmu, a jeśli już wejdzie, jakie najsilniejsze ziołowe mikstury należy zastosować, wszak chodzi o nasze zdrowie a czasem życie.
Jeśli choroba zacznie nam dokuczać, należy najpierw organizm oczyścić, a później za pomocą odpowiedniego jedzenia i życiodajnych herbatek ziołowych budować zdrowie, pamiętając, że nasze ciało zaprogramowane jest na ciągłe odnawianie się i jeśli stworzymy mu tylko warunki do odnowienia, program sam bez naszej wiedzy zacznie działać.
Nasze zadanie więc w tej wielkich filozofii życia jest takie, by nie przeszkadzać życiu żyć.
Proces odnowienia następuje powoli, ale systematycznie według określonych zasad, wszak w przyrodzie wszystko się odnawia, jeśli są oczywiście spełnione odpowiednie warunki do odnowienia.
W 1911 roku ksiądz Johann Kunzle, szwajcarski mistrz ziołolecznictwa, wydał cienką książeczkę "Zioła i chwasty". Sprzedano jej milion egzemplarzy na terenie Szwajcarii, Niemiec i Francji. Bestseller książkowy, bestseller ziołoleczniczy. Dlaczego? - ziołowy pastor nie tylko posiadał ogromną wiedzę na temat ziół, ale potrafił przenieść ją na skrzydłach swojej dziecięcej wyobraźni do ludzkich serc. Gdy studiuję tę książkę odnoszę wrażenie, że śpiewamy o ziołach w duecie - on jako kapłan ciągnie głosem spokojnym, pewnym jakby chciał w jednej nucie połączyć ziemię i niebo, zjednoczyć ciało i ducha, zestroić to wszystko, co w ludzkiej ułomności, zdążyliśmy rozstroić tak dalece, że w Bożym wszechdoskonałym świecie coraz częściej pojawiają się fałszywe, groźnie brzmiące akordy. A ja wtóruję, dodając nowe dźwięki, czasem akordy całe, zmieniam takty. Razem tworzymy coś na kształt ludowej kapeli, która otwiera drzwi duszy i prowadzi na pola, łąki, leśne polany, byśmy mogli pokłonić się ziołom i drzewom, dziękując Najwyższemu Panu za cud istnienia i za to, że prowadzi nas prostą drogą do zdrowia. Wierna przyjaciółka ziół Stefania Korżawska
Wybrane fragmenty książki
NADCIŚNIENIE - rozpaczliwy krzyk organizmu
Nadciśnienie to choroba całego organizmu, który jest przepełniony, niewydolny, stąd wszystkie procesy zachodzą powoli, przyswajanie pokarmu jest więc niewłaściwe, stąd powstaje wiele zanieczyszczeń, te zaś nie są dokładnie wydalane przez niewydolny układ wydalniczy, stąd wracają do krwioobiegu i odkładają się na ściankach naczyń krwionośnych. Naczynia się zwężają, a serce krew pompuje i nie ma odpowiedniego miejsca dla niej w wąskich naczyniach, więc tworzy się nadciśnienie.
Wysokie ciśnienie to rozpaczliwy krzyk organizmu, który domaga się natychmiastowego oczyszczenia, usprawnienia pracy nerek i wątroby, czyli dwóch głównych filtrów, które odpowiadają za jakość krwi. Przede wszystkim należy zastosować kurację czterech kroków, wszak same zioła bez zmiany sposobu odżywiania nie poradzą sobie z nagromadzonymi zanieczyszczeniami. Trzeba więc przerwać dokarmianie choroby cywilizacyjnymi smakołykami.
PORADY JOHANNA KUNZLE
Krople z dziurawca - według Johanna Kiinzle są wielokrotnie sprawdzonym środkiem oczyszczającym krew. Tylko krew wolna od niestrawionych resztek pokarmu i innych odpadów może dać ciału pełną siłę i zdrowy, świeży wygląd. Eliksir z dziurawca pobudza pracę organów trawiennych (żołądka i jelit), nerek i wątroby. Z tego powodu jest on również środkiem wspomagającym leczenie gośćca, reumatyzmu, liszajów, wysypek na skórze, pryszczy oraz dolegliwości żołądka, jelit, wątroby i nerek.
® KROPLE Z DZIURAWCA
przepis:
4 łyżki suszonego ziela dziurawca, 2 łyżki nasion kopru włoskiego, 2 łyżki ziela serdecznika, 2 łyżki rodzynek wsypać do słoika, wlać l/2 litra spirytusu 70%. Postawić w kuchni na 10 dni. Codziennie wstrząsnąć. Przecedzić, stosować l łyżeczkę kropli po jedzeniu - można rozcieńczyć w małej ilości ciepłej wody. Nalewka dziurawcowa poprawia trawienie, ale także wzmacnia serce i oczyszcza krew.
uwaga:
Krople dziurawcowe mogą spowodować uczulenie na promieniowanie nadfioletowe. Nie powinno więc stosować się ich w upalne dni, gdy przebywamy na słońcu.
® HERBATKA NA OBNIŻENIE CIŚNIENIA
przepis:
l łyżkę jemioły, 2 łyżki skrzypu wsypać do garnka, wlać 4 szklanki wody, gotować 5 minut. Zaparzać pod przykryciem 15 minut. Przecedzić. Herbatkę należy pić ciepłą między posiłkami.
® WINKO ROZKURCZAJĄCE - naczynia krwionośne
przepis:
owoc głogu 50 g
liść porzeczki czarnej 50 g
nasienie marchwi 100 g
Zioła wymieszać, 10 łyżek wsypać do garnka, wlać l butelkę wina białego, gronowego, wytrawnego, zagotować, a następnie na małym ogniu ogrzewać około 10 minut. Pozostawić do naciągnięcia na godzinę. Przecedzić, dodać l łyżeczkę cynamonu, l łyżeczkę kardamonu, 4 łyżki miodu, zagotować. Gorące wlać do butelki. Stosować 3 x dziennie po łyżce między posiłkami, najlepiej rozcieńczyć ciepłą wodą.
uwaga:
Gdy ktoś ma bardzo wysokie ciśnienie, niech ziołami go nie zwalcza, nie ma szans, że od razu pomogą. Trzeba zastosować odpowiednią tabletkę. Gdy staniemy już na bezpiecznym gruncie, możemy spokojnie przejść do naprawy organizmu.
ZAPARCIA
Zaparcia to poważny problem, wszak został zablokowany system oczyszczania organizmu. Jest wiele przyczyn tego problemu, ale najważniejsza przyczyna to niewłaściwe pożywienie, często surowe, zimne. Wtedy po organizmie płynie zimna, zanieczyszczona krew. Taka sama będzie również w jelitach, stąd nic dziwnego, że ruchy perystaltyczne jelit są leniwe. Wszelkie środki syntetyczne i ziołowe, które są polecane na ten problem, działają jak bicz na słabego konia, który jeszcze zerwie się i pobiegnie, by za moment paść.
Trzeba więc wrócić do normalności i powoli organizm prowadzić do zdrowia (program „Cztery kroki do zdrowia").
® WINKO Z NASION BABKI PŁESZNIK
przepis:
6 łyżek nasion babki płesznik, l butelka wina białego, gronowego, wytrawnego;
Nasiona babki płesznik wsypać do garnka, wlać wina, zagotować, a następnie na małym ogniu ogrzewać około 5 minut. Przecedzić. Pić 4 łyżki winka przed snem.
Babka płesznik jest cennym źródłem rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika, powoduje również wzrost dobrych bakterii w jelitach, a także wiąże toksyny i wydala z organizmu.
uwaga:
Można też spożywać same nasionka babki płesznik: 2-3 łyżki po iedzeniu. Polecam taką kurację ciężko chorym, po operacjach, w trakcie chemioterapii i radioterapii.
PORADY JOHANNA KUNZLE
Dobre 50 % wszystkich chorób ma swoją przyczynę w zatwardzeniu. Jeśli nie wyleczy się zatwardzenia nie zadziała również żadne lekarstwo i choroba powróci nawet po pozornym wyleczeniu.
Na zatwardzenie cierpią ci wszyscy, którzy nie oddają stolca przynajmniej raz dziennie, albo ci, którzy mają zawsze twardy, wymuszony stolec.
Gazy, które normalnie ulatniają się przy oddawaniu stolca, uderzają wtedy danej osobie do głowy i powodują bóle głowy, bóle oczu itd. Innym naciskają na piersi, żołądek, podbrzusze. Ci ludzie skarżą się wtedy, że są pełni. Dłużej utrzymujące się zatwardzenie prowadzi do wrzodów żołądka, wrzodów jelit, hemoroidów, zapaleń wyrostka robaczkowego, a nawet raka żołądka - żadna dolegliwość żołądka czy jelita czy też otwarta rana nie da się uleczyć, dopóki dziennie nie pojawia się dwukrotnie wypróżnienie.
Kuracja figowa
Najprostszym, najmniej szkodliwym i najskuteczniejszym lekarstwem na regularne wypróżnienia jest kuracja z fig stosowana Przez 1-2 miesiące.
Weź co wieczór 5-10 zwykłych fig, umyj w bieżącej wodzie, włóż do naczynia i zalej zimną wodą aż je przykryje. Rano na czczo zjedz wszystkie figi i wypij wodę, która jest w naczyniu (wodę przed wypiciem należy podgrzać).
Kuracja jest jeszcze skuteczniejsza, jeśli figi się rozetnie i włoży na dzień do oleju z oliwek.
Figi jak wiadomo są pełne malutkich ziarenek. One właśnie zabierają śluz z żołądka i jelit, po czym śluzówka żołądka i jelit zostaje oczyszczona i może znowu dobrze pracować. Jeśli jednak wypróżnienia przychodzą za często tzn. więcej niż 3 razy dziennie, trzeba zakończyć kurację figową.
Za garść cywilizacyjnych smakołyków oddajemy codziennie swoje zdrowie chorobom. I choć wiemy, że cywilizacja z chorobami trzyma, to jednak zdążyliśmy się do jej lekkości i sztucznego piękna przyzwyczaić. A przecież wrota natury są otwarte, więc powrót do niej i do jej normalności jest wciąż możliwy. Tylko natura może przekazać bezinteresowną pomoc dla naszego zdrowia, tuląc do swojego wrażliwego serca zdrowego i chorego, biednego i bogatego, butnego i zagubionego, wszak żyje ona miłością, miłością karmi i miłością uzdrawia. Stefania Korżawska
Wybrany fragment książki
Zdrowie w Herbatkowie
W nowoczesnym świecie, w którym rządzi chemia, nasze naturalne organizmy są coraz bardziej osłabione, stąd choroby mają doskonałe miejsca do rozwoju. I choć chemicznych uzdrawiaczy mamy tyle, że półki w aptekach aż uginają się od ich ciężaru, zdrowie pozostaje dla wielu tylko w sferze marzeń. Zaś specjaliści od chorób wcale nie ukrywają, że chorych z roku na rok przybywa. Chorują coraz młodsi, a najbardziej wstrząsające jest to, że ciężkie choroby nie oszczędzają nawet maleńkich dzieci. Powinniśmy więc podjąć walkę o zdrowie. Żeby jednak podjąć taką walkę, należy zawrócić z drogi, którą podążamy, wszak droga ta, choć szeroka, wygodna, unijna, to prowadzi do chorób. Ale jak rozstać się z błyszczącą i rozkrzyczaną cywilizacją? Matka Teresa na podobnie postawione pytanie powiedziała ~ potrzebne jest nawrócenie. Nawrócenie każdy musi zacząć od siebie, od swoich najbliższych. Powinno więc nastąpić ono w rodzinie. To nowoczesna rodzina musi dokonać wyboru - zdrowie albo choroby. A jeśli zdrowie, to powrót do normalności - normalności, która jest urokliwa, ale wymagająca. Normalność bowiem wymaga od nas odpowiedzialności. Odpowiedzialności nie tylko za nasze zdrowie, ale też zdrowie naszej planety. Być wiec odpowiedzialnym to żyć w zgodzie z prawami natury. Jednak wielu odeszło od natury tak daleko, że drogi do niej nie widzi, dlatego zapraszam, choć na chwilę, do mojego kwiecistego, ziołowego miejsca na Ziemi - do Herbatkowa.
W Herbatkowie jest jak niegdyś w Soplicowie - dworek drewniany, lecz podmurowany, wokół niego w promieniach słońca pięknieją, błyszczą się i skrzą zioła. Ileż w nich radości, miłości, szczerości, ile mądrości. W ogrodzie warzywa rozsiadają się strojne, bogate, krzepkie, zaś nad nimi ciszy strzegą słoneczniki, które pokornie gościom kapelusza uchylają. A w sadzie drzewa jak druhny na wiejskim weselu - rumiane, jabłeczne, serdeczne do zdrowia zapraszają.
Herbatkowo to ziołowe miejsce na Ziemi, miejsce, gdzie wszystko ma swój sens, porządek - miejsce zgody, pojednania z naturą, wyciszenia. Miejsce szczególne, wszak to niezwykła przestrzeń natury dla człowieka.
Pozdrawiam z mojego Herbatkowa
wierna przyjaciółka ziół
Stefania Korżawska
Zachęcam Państwa do wzięcia udziału w akcji: `Cały naród pije herbatki ziołowe`. Akcja ta ma na celu przybliżenie człowieka XXI wieku do natury, a jednocześnie uświadomienie, że tylko ona może dać mu nie tylko zdrowie, urodę, ale także przekazać bezinteresowną miłość. Matka Teresa rozpaczliwie wołała: `Świat ginie z braku miłości`. Warto więc wrócić do ziół, żeby nauczyć się od nich miłości. Te misterne roślinki niczego od człowieka nie potrzebują, wystarczy im tylko słońce, krople deszczu i urokliwa ziemia polska, służą zaś człowiekowi od zawsze. Wybitny poeta ks. Jan Twardowski powiedział, że `zioła są pamiątką raju`. Nie zostały zmienione, nikt jeszcze nie śmiał zmieniać istoty tych arcydzieł natury. Ale niestety nowoczesny człowiek tak beztrosko i bez żadnego opamiętania niszczy ten biblijny raj, że kasztany w lipcu zaczynają usychać, zaś wiele ziół odchodzi z tego nieprzyjaznego im świata bezpowrotnie. Profesor Syreński w XVI wieku opisał 765 ziół leczniczych, zaś w XXI wieku pozostało ich tylko około dwustu. Nietrudno wyobrazić sobie ogromu zniszczeń, których na przestrzeni wieków dokonał człowiek w przyrodzie. Należy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że jesteśmy cząstką przyrody i bez niej nie przeżyjemy nawet jednego dnia. Dlatego zróbmy przestrzeń dla przyrody - drzewa, zioła nie mają siły przebicia, nie mają głosu, ale jestem przekonana, że znajdą sojuszników, którzy w ich imieniu zechcą mówić i jednocześnie będą bronić ostatniego już naturalnego bastionu, który ostał się na naszej Ziemi.
Stefania Korżawska.
Zdrowie jest proste i tanie
Moja książka to nie kolejna dieta opracowana w gabinecie dietetyka, ale prawdziwe odżywianie, które opiera się na wielowiekowej, polskiej tradycji.
Jest więc ono bogactwem doświadczeń przeszłych pokoleń, mądrością narodu.
Warto nauczyć się zdrowego gotowania, by nasze rodziny były zdrowe. Pewna staruszka ze łzami w oczach pytała mnie, dlaczego ona jest zdrowa, a jej dzieci, wnuki i nawet prawnuki schorowane. Nic w tym dziwnego - odpowiedziałam, wszak pani żyje na wsi według praw natury, a miastowe dzieci według zasad cywilizacji. A ta choć połyskliwa, piękna i smaczna to niestety z chorobami trzyma.
Nasuwa się jednak pytanie, dlaczego matki, które znały tajniki zdrowego gotowania, nie przekazały tej mądrości swoim córkom? Po II wojnie światowej czasy się zmieniły. Kobiety poszły do pracy, a gotowanie było w barach, w szkolnych stołówkach, w przedszkolach. Dzieci zaś wychowane w taki wygodny sposób miały gotowy wzorzec na życie. Po 1989 roku Polska otworzyła się na wielką cywilizację Zachodu. Zachłysnęliśmy się nowoczesnym pożywieniem, jego chemicznymi, mocnymi smakami. Cywilizacyjna chemia coraz odważniej zaczęła wchodzić na nasze pola, zawitała też do nowoczesnych domów i szybko zaprzyjaźniła się z jego domownikami. Efekt tej przyjaźni jest taki, że mamy pierwsze pokolenie, które wychowuje się na barwnej, chemicznej papce. Nic więc dziwnego, że właśnie młodzi są słabi i fizycznie, i psychicznie, a choroby, które ich atakują, to mocarze, z którymi często nie radzą sobie najwybitniejsi specjaliści.
W związku z tym niektórzy już zaczęli poszukiwać zdrowej drogi życia, by pokrzyżować plany chorobom, by zmusić je do odwrotu. Jest jednak pewien problem, wszak z naszej narodowej tradycji gotowania wyłamało się jedno pokolenie. Powstała więc pustka. I choć wielu fachowców codziennie pracuje nad jej wypełnieniem, to niestety staje się ona coraz groźniejsza, wszak zapełnia się ją niewłaściwym, szkodliwym materiałem.
Dlatego należy wrócić do jedzenia sprawdzonego przez pokolenia, bo tylko takie jest gwarancją zdrowia. Zapraszam więc co narodowego, wspólnego, ziołowego gotowania, by odbudować utracone ogniwo w łańcuchu pokoleń i jednocześnie pokazać, że zdrowie jest proste i tanie.
- wierna przyjaciółka ziół Stefania Korżawska - ze wstępu do książki
Ziołowe gotowanie
Spis treści:
WSTĘP
Pożywienie sprawdzone przez pokolenia
Odżywianie na co dzień i od święta
Energia życiowa
PRZEPISY NA ZIOŁOWE GOTOWANIE ŚNIADANIA
Ciepłe śniadanie, a energia na długo w organizmie zostanie Rosół lepszy od kanapki
Przyprawy, tylko ziołowe
Sól w niewielkich ilościach, do smaku
Ziołowa sól Energetyczny, ziołowy rosół Kasza jaglana na słodko
Kasza jaglana - złoto Polskiej Ziemi Kasza jaglana z konfiturami Zapiekanka z kaszy jaglanej i maku Szybkie śniadanie, czyli budyń dla niejadków
Słodkie migdały - odżywka dla organizmu Krem z kaszy jaglanej
Ziarno sezamu - może nawet zastąpić mleko Domowe masło z ziołami
Masło czy margaryna?
Kasza jaglana z serem i ogrodową miętą Kasza jaglana z jajkiem
W jajku siła i zdrowie
Kasza jaglana zapiekana z warzywami
Warzywa przez okrągły rok
Surowe warzywa są słabo przyjęte przez organizm
Owoce i warzywa mrożone, nie! Płatki owsiane na słodko
Drogocenne śniadanie - płatki owsiane Mleko posiada moc natury
Kefiry - na pewno zdrowe, ale dla kogo i kiedy? Kisiel owsiany
Jagoda czarna - krzyżuje plany niejednej chorobie Zapiekanka z płatków owsianych i daktyli
Daktyle - zdrowe słodycze
Kasza orkiszowa z kabaczkiem - zapiekanka
Orkisz i kasza jaglana - co dla kogo? Prosta zapiekanka
Babciny makaron
Babciny makaron z grzybkami
Masło klarowane
Smalec z ziołowymi przyprawami
Energetyczny duet kanapkowy
Gęsi smalec z kurdybankiem
Mięso pieczone
Mięso mrożone?
Mięso powinno być zdrowe Pasztet z cielęciny
Ziołowe placuszki
OBIADY
Gotowanie na zapas
Najważniejsza zupa, a drugie danie?
Pożywienie urozmaicone
Pierwsze danie - zupy
Energetyczny, czerwony barszczyk
Żurek
Przygotowanie zakwasu z żytniej mąki
Kiedy żurek, a kiedy barszczyk biały? Zupka warzywna
Zupa szczawiowa
Zupa kalafiorowa z płatkami owsianymi
Krupnik z przecierem pomidorowym
Kasze - samo zdrowie
Zupa pietruszkowa z jajkiem
Zupa koperkowa z ryżem
Od jesieni do wiosny rzeżucha Barszcz ukraiński
Zupa fasolowa
Krupnik z suszonymi grzybkami
Kapuśniak z pomidorami
Kapuśniak ze skwarkami
Zupa pomidorowa
Śmietankowa zupka z pokrzywą
Grochówka dla każdego
Zupa krem z dyni
Giez cielęca jest zdrowa
Dyniowy rarytas ze skwarkami
* Fasola jest zasadotwórcza •» Dynia smaczna i zdrowa
* Krzem to ważny pierwiastek dla naszego organizmu Szybka, chlebowa zupa
Zdrowieniec
Zbożowy eliksir młodości
* Polewka ze zbóż - eliksir młodości
* Ziarenka zboża to cud natury
Drugie danie
Szybki obiad
* Olej lniany - skarb natury Pieczyste - zdrowy obiad bez wysiłku Energetyczny, ziołowy sos Pulpeciki z cielęciny
Kotleciki z cielęciny Kotlety z soczewicy
* Soczewica, dlaczego tak? Fasolaczki
Hache z cielęciny
Gołąbki z mięsem i warzywami
Gołąbki jarskie
•> Kasza gryczana - bogactwo dla silnych
Ryba duszona w warzywach
Pulpety z ryby
Pyzy ziemniaczane z soczewicą
Cebulka duszona z olejem lnianym
Bigos z grzybkami
Kapusta duszona z pomidorami
Pierogi z soczewicą
Pierogi z soczewicą i ziemniakami
Pierogi z kaszą jaglaną i warzywami
Pierogi z kaszą jaglaną i świeżymi ziołami
Pierogi z kaszą jaglaną na słodko
Znakomita zapiekanka
Leczo - szybki, tani obiad dla całej rodziny!
Dodatki do drugiego dania
•» Surówki należy zmiękczyć przyprawami
* Przygotowanie sałaty Kiszona kapusta
* Kapusta kiszona - odżywia organizm
* Kapusta kiszona czy kwaszona? Ogórki kiszone
Sałatka z gotowanej marchewki •* Marchewka zawsze zdrowa
* Sałatki warzywne Jesienna sałatka
Sałatka z czerwonych buraczków
* Buraczki czerwone - samo zdrowie Sałatka z zielonych pomidorów Przecier pomidorowy
Całe pomidory w przecierze
Owocowe dodatki do mięs
Konfitura z aronii
Konfitura z pigwy
•» Pigwa, polska cytryna
Konfitura z żurawiny
Konfitura z borówki brusznicy
Konfitura z jarzębiny rozgrzewająca
Ketchup z owoców głogu
PODWIECZOREK
Bułeczki z fioletowym uśmiechem Ciasteczka pychotki Odżywka dla mózgu Kuleczki uspokajające Kuleczki z płatków owsianych Dietetyczne ciasteczka miodowe Pieczone jabłka
Jabłka pieczone z ziarnem sezamu Ryż nieoczyszczony z jabłkami Placuszki owsiano-sezamowe Racuszki z kabaczkiem
KOLACJA
Kasza gryczana zapiekana z warzywami Kasza gryczana z duszoną cebulą Zapiekanka z kabaczka i kaszy jaglanej Galaretka cielęca Fasolaczek - pasztet nad pasztetami
Pasztet domowy
Ziemniaki pieczone
Pasta selerowa
Pasta rybna
Pasta sojowa
Sałatka ryżowa z cukinią
Sałatka z gotowanych ziemniaków
Sałatka warzywna z jajkiem
Wiosenna sałatka
NAPOJE DLA ZDROWIA
•» Zaproszenie na herbatki ziołowe
* Pokochać herbatki ziołowe •» Herbata, kawa, kakao ...
* Kompot z suszonych owoców
HERBATKI ZIOŁOWE NA CO DZIEŃ I OD ŚWIĘTA
Herbatka mistrzowska
Herbatka ziemiańska - oczyszczająca
Herbatka królewska „Dar dla zdrowia"
Ambrozja antyprzeziębieniowa - rozgrzewa i wzmacnia
Herbatka hetmańska - problemy układu oddechowego
Herbatka magnacka - uspakajająca
Herbatka Książęca - czyni sylwetkę zgrabną
Herbatka szkolna
Herbatka na odnowienie krwi
ENERGETYCZNE SOKI GOTOWANE NA SŁOŃCU
Sok z owoców
•» Słońce to najsilniejsza energia
* Surowe soki? - trzeba zachować rozsądek Lemoniadka na upalne dni
SYROPY ZIOŁOWE
Syrop z kurdybanka - wzmacnia system odpornościowy Syrop z kwiatów nagietka - naturalny antybiotyk Syrop z kwiatów mniszka - na chrypki i przeziębienia Syrop ze ślazu - zdrowe gardło Heleny Modrzejewskiej Syrop z krwawnika - obniża temperaturę Grypulka - napój antyprzeziębieniowy
* Ocet jabłkowy
Syrop z nawłoci - dla znerwicowanych dzieci
Syrop z kocanki - dla niejadków
Syrop z kobylaku - dla anemicznych dzieci
Syrop z owoców głogu - wzmocnienie serca
Syrop z pietruszki - ziołowa multiwitamina
Syrop z zielonych orzechów - bogactwo witaminy C
Syrop ze skrzypu - osteoporoza
Syrop z liści brzozowych - wzmacnia nerki
Syrop z buraczków - energetyczna odżywka dla organizmu
WINKA ZACZAROWANE ZIOŁAMI
* Miód gotowany
Winko św. Hildegardy - wzmocnienie serca
Winko królowej Bony - na zimowe dolegliwości
Winko dodające siły do życia
Winko daktylowe - duchowa strawa dla ciała
Winko przeciwdepresyjne
Napój Stanisława Moniuszki, co gra w duszy
Staropolski eliksir miłości
Karnawałowe winko mistrza Kochanowskiego
Boimy się grypy! - cenny eliksir króla Jana III Sobieskiego
Rozweselające winko królowej Marysieńki
Winko królewskie - opóźnia pośpiech
Czarnuszkowe winko kanclerza Jana Zamoyskiego - i po reumatyzmie
Eliksir radości króla Władysława IV
Wzmacniające piwo z arcydzięglem
Piwo serdecznikowe regeneruje serce
NALEWKI - MOC NATURY DLA ZDROWIA
Nalewka kminkowa - nie tylko na problemy z trawieniem
Nalewka państwa Kościuszków - „Do boju z miażdżycą"
Nalewka mistrza Canaletto - poradzi sobie z wirusami
Świąteczny eliksir zdrowia Anny Wazówny
Ziołowa tajemnica młodości cesarzowej węgierskiej
By nadać słowom odpowiednią moc
Nalewka wzmacniająca mięśnie
Nalewka z pigwy i dzikich gruszek - rozgrzewa nerki
Mikstura z jajek - dobre wapno z witaminą C
ZAKOŃCZENIE
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?