Socjologia to nauka systematycznie zajmująca się badaniem całego życia społecznego człowieka. Badane są chociażby społeczne reguły, procesy i kultury, które łączą lub dzielą ludzi. W tym dziale zatem proponujemy wszelkie fachowe podręczniki, poradniki i publikacje właśnie z dziedziny socjologii. Czytając nasze lektury zapoznasz się z podstawami psychologii, dzięki którym zrozumiesz istotę kształtowania konkretnych postaw, emocji i cech osobowości ludzkich, zgłębisz podstawy takich nauk jak: filozofia czy logika. Poza tym bedziesz mógł udoskonalić posiadane kompetencje interpersonalne, które przydadzą ci się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
Minority Issue in the OSCE Area
State of minority in Western Europe
Regulation tools of the OSCE
Perspectives on the Role of the OSCE in regulating minority issue
Maria Hirszowicz – profesor emeritus Uniwersytetu Warszawskiego, od 1968 roku docent na Wydziale Filozofii i Socjologii UW, potem reader na Uniwersytecie w Reading w Anglii. Ogłosiła wiele artykułów i książek, w tym m.in. Wstęp do socjologii organizacji (1967); The Bureaucratic Leviathan: a Study in the Sociology of Communism (1980), Industrial Sociology. An Introduction (1985), Coercion and Control In Communist Society: The Visible Hand of Bureaucracy in a Command Economy (1986); Spory o przyszłość (1998), Pułapki zaangażowania. Intekelktualiści w słuźbie komunizmu (2001, nagroda “Polityki”).
Ta książka zawiera wszystko – lub niemal wszystko – czego chcielibyśmy się dowiedzieć o stanie i perspektywach świata, w jakim nam żyć wypadło, gdybyśmy tylko wiedzieli, jak pytać… Autorka zadaje w naszym imieniu wszystkie ważne pytania i udziela odpowiedzi klarownych, nie zawsze pocieszających, ale zawsze pomagających dojrzeć logikę ukrytą w bezładnych z pozoru, zagmatwanych i dalekich od przejrzystości zdarzeniach. A że nie zawsze jest to logika rozumna, to już nie Autorki wina… Jak mało która, ta książka informuje o świecie i uczy, jak o nim myśleć – i żyć. (Zygmunt Bauman)
Dziewczyny, wyjdźcie z szafy! to pierwsza biografia polskich lesbijek ujęta przez Annę Laszuk w formie wywiadów i opowieści bohaterek książki. Indywidualne losy bohaterek, ich życie i miłość, relacje rodzinne, radości i upokorzenia, przedstawione są tu na tle powojennej Polski i mocno osadzone w realiach codziennych zmagań, jakie są udziałem każdej z nas. Myśląc i mówiąc o lesbijkach, jako o grupie społecznej, łatwiej przejść nam obok nich obojętnie. Pochylając się nad losami konkretnego człowieka, w nas samych budzi się człowiek.
Anna Laszuk: dziennikarka radia TOK FM. Książka Dziewczyny, wyjdźcie z szafy! jest jej debiutem literackim.
Struktura obecnego tomu jest dwudzielna. Pierwszą część (Drogi i bezdroża metodologii} współtworzą teksty wcześniejsze, skupione wokół problemu międzykulturowości w obszarze edukacji formalnej. Obiecująco w tym kontekście rysowała się przed laty perspektywa metodologiczna tzw. action research (badania w działaniu), tym bardziej, że koncept zyskał już wtedy uznanie wielu polskich badaczy (I. l.). Z kolei refleksja i metodologia filozoficzna towarzysząca praktyce edukacyjnej w warunkach różnicy kulturowej, którą literatura niemiecka określa jako hermeneutykę międzykulturową, nie spotkała się jak dotąd z zainteresowaniem w naszym kraju (1.2.). Podobnie było z zagadnieniem międzykulturowych aspektów nauczania języków obcych, stąd pomysł rekapitulacji wiedzy zawartej w dostępnej literaturze niemieckojęzycznej (1.3.). Wreszcie - warstwa metodologiczna studium empirycznego Dziecko wobec obcości kulturowej (1.4.) jest fuzją podejścia fenomenologiczno-hermeneutycznego, eksperymentu jakościowego oraz teorii ugruntowanej, których poznanie zawdzięczam także lekturom w języku niemieckim.
Część druga tomu (Perspektywy poznawcze i praktyczne) zawiera teksty z ostatnich dwóch lat; stanowią one pole poszukiwań otwierających nowe możliwości badawcze, ale też zorientowanych w kierunku praktycznych zastosowań wiedzy o relacjach międzykulturowych, zarówno w edukacji formalnej, jak i nieformalnej. Pierwszy z nich prezentuje najnowsze, tzw. kulturowe modele kształcenia obcojęzycznego, z których te bazujące na koncepcie transkulturowości znajdują się w fazie eksperymentu (II. 1.). Recenzja słynnej książki D. Schwanitza Bildung. Alles, was mań wissen muss - to próba określenia przyczyn niezwykłej popularności tej pozycji w Niemczech, ale też dyskusja z interpretacjami autora oraz animacyjnym zamysłem dzieła (II.2.). Przegląd niemieckich teorii oraz badań dotyczących kulturowego wymiaru globalizacji - na tle współczesnego dyskursu globalizacyjnego -jest tematem kolejnego szkicu (II.3.). Tom zamyka artykuł krytycznie zestawiający niemieckojęzyczną literaturę humanistyczną i ekonomiczną dotyczącą sposobu rozumienia i kształcenia kompetencji międzykulturowej (II.4.).
Badania pedagogiczne nad edukacją rodzajową stały się szkieletem merytorycznym dla prezentowanego tomu. Składa się on z dwóch części: „Wzorce ról płciowych w kulturze" oraz „Edukacja a role płciowe". W obrębie każdej części zamieszczono rozdziały, których zawartość prezentuje wyniki badań prowadzonych przez pedagogów i socjologów. Zgodnie z zamysłem, badania te mają budować obraz kulturowego otoczenia praktyki edukacyjnej, która uruchamia przekazy dotyczące płci. Nie jest to oczywiście obraz pełny i wyczerpujący problematykę. Jest to raczej próba gromadzenia i systematyzowania wyników badań nad edukacją rodzajową, które w dalszej perspektywie staną się podstawą do syntetyzujących metaanaliz.
Przedmiot badań pedagogiki to nie tylko procesy edukacyjne w dosłownym technicznym rozumieniu, ale także ludzie im poddani oraz ich sprawcy. Badania nad uczniami i nauczycielami jako uczestnikami praktyk edukacyjnych związanych z płcią najczęściej nawiązują do pełnionych przez nich ról płciowych.
Czy zanotowane w badaniach zachowania egalitarne jakiejś grupy uczniów można wyłącznie przypisać przeprowadzonym w szkole programom profilaktycznym dotyczącym równości płci? Nawet jeśli taką zależność potwierdzają wyniki badań empirycznych, zawsze pozostaje pytanie o udział innych zmiennych, np. mediów, grup rówieśniczych, rodziny, itp. Krytyczne studia nad edukacją rodzajową nie służą jedynie odkrywaniu nierówności, ale także odkrywaniu obszarów, w których edukacja szkolna może zawiesić jedne z opisanych wyżej funkcji, a wzmocnić inne.
Książka prezentuje dzieje zainteresowania edukacją regionalną oraz sposoby badania, opisywania i interpretowania różnic kulturowych. Z perspektywy różnych dyscyplin nauk humanistycznych i społecznych pokazuje, jak odmienne mogą być podejścia do wiedzy o środowisku lokalnym i zjawisk kulturowych zachodzących w najbliższym otoczeniu. Przedstawia również propozycje sposobów nauczania o poszczególnych elementach dziedzictwa kulturowego, takich jak zwyczaje ludowe, tradycyjne stroje i potrawy. Zawiera przykłady praktycznego wykorzystania wiedzy dotyczącej regionu nie tylko w szkole, ale również w życiu codziennym.
Książka skierowana jest do studentów pedagogiki, socjologii, etnologii, kulturoznawstawa, ale także nauczycieli prowadzących zajęcia w ramach międzyprzedmiotowej ścieżki Edukacja regionalna – dziedzictwo kulturowe w regionie.
Przedmiotem pracy jest pozycja kobiet w Parlamencie Europejskim oraz społeczne uwarunkowania ich uczestnictwa w polityce. Dysertacja zawiera szersze studia na temat kulturowych i społecznych mechanizmów partycypacji kobiet w polityce państw europejskich, przedstawia genezę kategorii równości płci, opisuje prawne i instytucjonalne mechanizmy promocji kobiet w krajach Unii Europejskiej, aby ostatecznie skupić się na działalności kobiet deputowanych do PE. Rozprawa powstała w wyniku przyjęcia się dwóch obszarów tematycznych: analizy Parlamentu Europejskiego i jego roli w systemie instytucjonlanym Unii Europejskiej oraz kwestii uczestnictwa kobiet w procesie podejmowania decyzji. Za cel badawczy postawiono sobie zweryfikowanie hipotezy, iż kobiety mimo wspólnej płci biologicznej, nie reprezentują na arenie publicznej wspólnej kobiecej tożsamości i odrębności i dlatego nigdy nie staną się zbiorowym podmiotem politycznym, czego przykładem jest ich działalność w Parlamencie Europejskim. Kobiety mogą stać się podmiotem politycznym opartym na swego rodzaju solidarności po to, aby zająć wiekszą przestrzeń w sferze publicznej, w ramach której - już zgodnie ze swoimi odmiennymi interesami, zainteresowaniami i poglądami politycznymi - mogłyby je artykułować i realizować. Dysertacja składa się ze wstepu, w którym opisano metody i techniki badawcze zastosowane w pracy, czterech rozdziałów oraz zakończenia, gdzie przedstawiono możliwe prognozy dotyczące dalszego uczestnictwa kobiet w Parlamanecie Europejskim i ich wpływu na politykę zjednoczonej Europy. Pierwszy rozdział zawiera krótki opis historii studiów nad rolą kobiety w życiu publicznym dokonany z punktu widzenia filozofii, socjologii, psychologii i politologii oraz różnych perspektyw badawczych (aksjologicznej, instytucjonalnej, funkcjonalnej, feministycznej). W rozdziale drugim koncentrowano się na instytucjonalnej płaszczyźnie zasady równości kobiet i mężczyzn w życiu politycznym, omówiono rozwiązania konstytucyjne i ustawowe przyjęte w tej dziedzinie w państwach UE i mechanizmy stosowane przez partie polityczne. Rozdział trzeci określa miejsce Parlamentu Europejskiego w systemie politycznym Unii Europejskiej oraz zawiera szczegółowe analizy danych dotyczących udziału kobiet w reprezentacjach krajowych do PE, w poszczególnych frakcjach, komisjach oraz władzach tego gremium. W rozdziale czwartym dokonano analizy rzeczywistego wpływu polityczngo kobiet na decyzje podejmowanie przez PE i przedstawiono motywacje działań politycznych podejmowanych przez kobiety (światopogląd polityczny, aprobata lub dezaprobata postmaterialnych wartości, kwalifikacje zawodowe, pochodzenie). W zakończeniu formułowano prognozy dotyczące pozycji kobiet w PE wynikające z rozszerzenia UE, zmian na europejskiej arenie politycznej oraz konsekwencji, jakie mogłoby przynieść rewolucja konserwatywno-republikańska.
Wychodząc z założenia, że problemy współczesnej Europy, które są właściwie problemami całego świata, mają swoje źródło przede wszystkim w kryzysie rodziny, zapraszamy czytelnika do lektury drugiego tomu naszej serii „Dialog bez Granic". Zawiera on artykuły, które bezpośrednio odnoszą się do problemów rodziny, oraz takie, które stanowią podstawę rozważań na temat rodziny w ogóle. Czytelnik znajdzie w nich refleksje nad sytuacją rodziny w historii oraz przemyślenia będące wyzwaniami wobec tradycyjnych poglądów na wychowanie rodzinne.
W przeszłości mężczyzna zdawał się stać ,,poza kamerą"", a więc ,,poza krytyką"". Niewzruszony niczym granitowy pomnik uosabiał stabilność, racjonalność i bohaterstwo. Wydaje się, że w dzisiejszych czasach mężczyzna - śledzony przez lustra, kamery i media - coraz częściej jest postrzegany jako ,,słaba płeć"". Nieustannie poszukuje się jego ,,słabych stron"" w sferach: intelektualnej, emocjonalnej i seksualnej. W jednym z przekazów internelowych napisano wręcz, że ,,trzy pokolenia feministek osiągnęły wreszcie swój cel: kobiety zwyciężyły - nadszedł czas, aby pomartwić się o przegranych"".
The revolution of subjects emerged as a mass phenomenon in the second half of the XX century and has continued up to this day, undergoing further modifications and encompassing more spheres of human life. The working thesis of this book is the idea that successive waves of human civilization overlapping one another, have already fallen behind peaceful agrarian space, in which the first personality type that we are familiar with was formed.
Większość z nas reaguje odrazą, ale i ciekawością na doniesienia o bezlitosnych, pozbawionych sumienia zabójcach, którzy coraz częściej pojawiają się w filmach, programach telewizyjnych i prasie. Seryjni mordercy pokroju Teda Bundy’ego i Johna Wayne’a Gacy’ego, bezwzględnie łamiący zasady społeczne, stanowią szczególnie dramatyczne przykłady psychopatów. Ludzie z tym zaburzeniem osobowości są w pełni świadomi konsekwencji swoich czynów, znają różnicę pomiędzy dobrem i złem, a jednak wykazują przerażający egocentryzm, brak skrupułów i niezdolność do troszczenia się o los innych. Szczególnie zaś przeraża, że osobom postronnym wydają się zwykle całkiem normalni. Doktor Robert D. Hare przedstawia charakterystykę tych niebezpiecznych mężczyzn i kobiet opartą na dwudziestopięcioletnich badaniach naukowych, barwnie opisując świat oszustów, kanciarzy, gwałcicieli i najrozmaitszych drapieżców, którzy oczarowują, kłamią i brutalnie torują sobie drogę przez życie. Czy powinniśmy uważać ich za ludzi chorych, czy po prostu złych? Jak możemy ich rozpoznać? I jak mamy się przed nimi chronić? Książka doktora Hare dostarcza wiarygodnych i nieraz zaskakujących informacji wszystkim, którzy pragną zrozumieć to destrukcyjne zaburzenie psychiczne.
- syntetyczny i aktualny - niezbędny w pracy i na studiach
- przedstawia rolę mediów i komunikowania w życiu społecznym
- prezentuje rzeczywisty stan wiedzy o środkach masowego komunikowania oraz ukazuje ich siłę i oddziaływanie społeczne
- w obecnym wydaniu całkowicie nowy- uzupełniający rozważania na temat mediów - rozdział Ku społeczeństwu medialnemu oraz bibliografia najnowszych prac w jezyku polskim
Kolejna fascynująca książka noblisty i byłego szefa doradców ekonomicznych prezydenta Billa Clintona, znanego i cenionego już na polskim rynku autora takich bestsellerów, jak Globalizacjs i Ekonomia sektora publicznego. Tym razem J. E. Stiglitz analizuje gospodarkę amerykańską oraz politykę gospodarczy i międzynarodową prowadzony przez rząd Stanów Zjednoczonych w latach dziewięćdziesiątych XX wieku - okresie uznanym za jeden z najdłuższych cyklów koniunkturalnych. Wyjaśnia też rolę „nowej gospodarki", zjawisko nakręcania koniunktury przez giełdę i „twórczej księgowości". Omawiając gospodarkę amerykańską, porusza jednocześnie najważniejsze problemy występujące w gospodarce światowej - bezrobocie, zadłużenie, niesprawiedliwość społeczny.
Seria prezentuje kluczowe pojęcia nauk społecznych, używane m.in. w socjologii, politologii, stosunkach międzynarodowych, ekonomii, dziennikarstwie, kulturoznawstwie. Składa się na nią dwadzieścia tomów – zwięzłych (około 200 stron), napisanych przystępnie i zachowujących najwyższe standardy publikacji profesjonalnej. Autorami poszczególnych opracowań są wykładowcy brytyjskich uczelni, specjaliści w swoich dziedzinach. Każdy tytuł został też zaopiniowany przez ekspertów. Patronat nad polską edycją objął profesor Zygmunt Bauman.
Książki z serii Key Concepts adresowane są przede wszystkim do studentów, naukowców, publicystów oraz nauczycieli i uczniów wyższych klas szkół średnich, ale nie tylko – także do wszystkich zainteresowanych problemami współczesnego życia społecznego i politycznego. Lektura serii pozwala opanować i/lub uporządkować niezbędne pojęcia, dające podstawową orientację w danym temacie, a jednocześnie konieczne do dalszego zgłębiania zagadnienia. Dostarcza też nowoczesnych narzędzi niezbędnych każdemu, kto chce kompetentnie zabierać głos w debacie publicznej lub tylko krytycznie się jej przysłuchiwać.
W Konsumpcji Alan Aldridge analizuje związek pomiędzy rozwojem konsumeryzmu a przemianami świata pracy. Pokazuje także ograniczenia organizacji konsumenckich i ochrony konsumenta w kulturze promocji – zdominowanej przez globalne marki, przesyconej reklamami, korporacyjnym sponsoringiem oraz product placement.
Wydawnictwo Sic! zakupiło od prestiżowej oficyny brytyjskiej Polity Press serię Key Concepts i przygotowuje ją do publikacji w Polsce. Seria prezentuje kluczowe pojęcia nauk społecznych, używane m.in. w socjologii, politologii, stosunkach międzynarodowych, ekonomii, dziennikarstwie, kulturoznawstwie. Składa się na nią dwadzieścia tomów – zwięzłych (około 200 stron), napisanych przystępnie i zachowujących najwyższe standardy publikacji profesjonalnej. Autorami poszczególnych opracowań są wykładowcy brytyjskich uczelni, specjaliści w swoich dziedzinach. Każdy tytuł został też zaopiniowany przez ekspertów. Patronat nad polską edycją objął profesor Zygmunt Bauman.
Książki z serii Key Concepts adresowane są przede wszystkim do studentów, naukowców, publicystów oraz nauczycieli i uczniów wyższych klas szkół średnich, ale nie tylko – także do wszystkich zainteresowanych problemami współczesnego życia społecznego i politycznego. Lektura serii pozwala opanować i/lub uporządkować niezbędne pojęcia, dające podstawową orientację w danym temacie, a jednocześnie konieczne do dalszego zgłębiania zagadnienia. Dostarcza też nowoczesnych narzędzi niezbędnych każdemu, kto chce kompetentnie zabierać głos w debacie publicznej lub tylko krytycznie się jej przysłuchiwać.
Steve Bruce w swoim Fundamentalizmie podejmuje się zbadania splotu napięć społecznych i idei religijnych, które rodzą rosnące obecnie w siłę ruchy fundamentalistyczne. Autor przedstawia możliwe odpowiedzi na pytanie, dlaczego niektóre religie łatwiej od innych prowadzą do fundamentalizmu oraz dlaczego tego rodzaju ruchy różnią się między sobą w zakresie gotowości do stosowania przemocy.
Żydzi z tarnowskiego getta
Dojście Hitlera do władzy i jego upodobania antropologiczne
Selekcje ludności i wojenne przesiedlenia
Antropologia i medycyna w Trzeciej Rzeszy
Rasa i rasizm
Działalność antropologów w Trzeciej Rzeszy
Od tradycji rodzinnych, jak śluby i pogrzeby, po ceremonie państwowe i wydarzenia medialne, rytuały i ceremonie wyznaczają społeczne ważne uroczystości, określają początki i zakończenia oraz wspomagają zmiany społeczne. Rytuały i ceremonie - jako formalne zasady zachowania - są wszechobecne i pojawiają się wszędzie: od sposobów mowy i reguł uprzejmości po rozbudowany protokół wydarzeń państwowych. Rytuały, ryty i ceremonie są symbolicznymi działaniami społecznymi, a zatem sposobami komunikacji, które włączają jednostki w ład społeczny, tworzą rzeczywistość, wyrażają równocześnie jej idee i postawy. Na część I składa się przegląd definicji rytuału, który zaczyna się od literatury z zakresu antropologii, socjologii, komunikacji społecznej i innych dziedzin, kończy zaś esejem teoretycznym na temat wkładu teorii komunikacji dla poznania rytuału. W II części znajduje się krytyczny przegląd użycia terminu rytuał w literaturze z zakresu komunikacji społecznej. Część ta dotyczy rytuałów i ceremonii medialnych, rytualnego wykorzystania mediów i aktywności widowni, rytuałów politycznych, retorycznych i obywatelskich, rytuałów interakcji codziennej, na koniec zaś koncepcji komunikacji jako rytuału.
Niniejsza książka opisuje feministyczne poglądy i działania, a także ich konsekwencje dla całego społeczeństwa, a co gorsza, dla najmłodszych jego przedstawicieli. Warto zastanowić się na tym, co oznacza feministyczny model spełnienia kobiet, jak je zmierzyć i czyim kosztem miałoby się ono odbywać. `Feministyczne fantazje` pokazują, że feminizm dotyczy nie tylko młodych i błądzących oraz starszych i nudzących się życiem kobiet, ale tych wszystkich, z którymi walczą i których chcą sobie podporządkować: gospodyń domowych, mężczyzn, dzieci, pracodawców, nauczycieli, podatników, polityków, ustawodawców...
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?