Karol Meissner OSB
"Skąd się biorą dzieci? Jak rozmawiać z dziećmi o przekazywaniu życia"
Autor Skąd się biorą dzieci? kładzie duży nacisk na rolę rozmowy w wychowaniu. Jak czytamy w książce:
Do całej naszej wiedzy, do systemu przyjętych wartości, ostatecznie też i do wiary, dochodzimy w procesie wychowania w dialogu ze światem ludzi dorosłych. To rozmowa, to dialog w najszerszym znaczeniu tego słowa, jest tym środkiem, dzięki któremu rozwija się nasze człowieczeństwo. W oddziaływaniu wychowawczym dialog, rozmowa, jest istotnym czynnikiem. I chodzi tu nie tylko o samą wiedzę przekazywaną w dialogu, ale i o to, że w dialogu dziecko doświadcza akceptacji ze strony rodziców, doświadcza tego, że rzeczywiście liczy się ono i w ich oczach, i w ich życiu. Gdy jakaś dziedzina życia ludzkiego nie stanowi przedmiotu rozmowy, dialogu, to nie jest w niej możliwe dojście do pełni człowieczeństwa, gdyż dziedzina ta nie może wejść w całość życia osobowego człowieka.
Problemy związane z odrębnością płciową, z seksualnością człowieka, z początkiem życia ludzkiego stanowią często temat tabu, a rodzicom próbującym go podejmować w rozmowie sprawiają trudność. Dlatego też, aby nie zabrakło żadnej dziedziny życia, która jest wyłączona z dialogu, powstała ta książka. O. Karol nie tylko wyjaśnia rolę rozmowy na "te" tematy z dziećmi, ale także pomaga w formułowaniu odpowiedzi na pojawiające z ich strony pytania, dotyczące tej ważnej sfery życia człowieka.
A w odpowiedzi na tytułowe pytanie budowa ciała zostaje wyjaśniona rzeczywistością rodzicielstwa, co jest warunkiem prawidłowego rozwoju psychoseksualnego i dojrzałości psychoseksualnej. Jeżeli mężczyzna nie przeżywa siebie jako możliwego ojca, a kobiety jako możliwej matki, jeżeli kobieta nie przeżywa siebie jako możliwej matki i mężczyzny jako możliwego ojca, to nie można o nich powiedzieć, że są to ludzie psychoseksualnie dorośli, dojrzali.
SPIS TREŚCI: Rola rozmowy w wychowaniu; Wartości związane z płcią; Doniosłość szczerości i prawdy; Zasady podstawowe; Pytania dzieci i odpowiedzi na nie.
Słowo „seks” jest wpisywane w wyszukiwarkę Google 338 milionów razy w miesiącu. To ponad 4 miliardy rocznie, co oznacza, że jest to jedno z pięciu najczęściej wyszukiwanych haseł. Grupą najchętniej korzystającą z internetu są nastolatki, powyższa statystyka pokazuje nam więc dwie sprawy. Po pierwsze młodzi ludzie mają mnóstwo pytań, jeśli chodzi o seks; po drugie: odpowiedzi na swoje pytania poszukują w niewłaściwych miejscach.
Współczesna popkultura promuje seks bez żadnych ograniczeń, sprowadzając go jedynie do aktu fizycznego. Jednak nie taki plan dla człowieka miał jego Stwórca. Bóg, który jest projektodawcą seksu, przygotował go z zamysłem, aby było to fascynujące i piękne doświadczenie budujące jedność w relacji pomiędzy kobietą i mężczyzną, którzy zawarli ze sobą związek małżeński na całe życie.
Josh McDowell w tej książce nie tylko zebrał pytania, których większość rodziców wolałaby nie usłyszeć od swoich dzieci, ale również dał na nie szczere, bezpośrednie odpowiedzi, poparte faktami i prawdziwymi historiami z życia. Obala w niej także – powołując się na badania naukowe i dane statystyczne – wiele fałszywych przekonań na temat seksu. Wobec podanych przez niego argumentów w żaden sposób nie da się przejść obojętnie.
Czas, postęp nauki, pojawienie się nowych teorii, rozwój, udoskonalenia czy - jak chce Fromm – rewizja klasycznej freudowskiej psychoanalizy stała się niezbędna i nieuchronna. Wyróżnić tu możemy nurt związany z A. Adlerem (psychologia indywidualna), C.G. Jungiem (psychologia analityczna) oraz związany gł. z E. Frommem nurt psychoanalizy humanistycznej, której zasadnicze zadanie widzi autor jako zajmowanie się procesami, które mogłyby doprowadzić raczej do przystosowania się społeczeństwa do potrzeb człowieka niż do przystosowania się człowieka do społeczeństwa. Pokazuje także różnice i pokrewieństwa swojego podejścia, a psychoanalizą egzystencjalną R.D. Lainga, a także koncepcją wolności seksualnej W. Reicha oraz ostro polemizuje ze specyficzną interpretacją freudyzmu dokonaną przez H. Marcusego.Pamiętać też trzeba o społecznych, socjologicznych zainteresowaniach Fromma, jego teoria psychoanalityczna zawsze ma wymiar nie tylko jednostkowy, ale też społeczny. Dlatego w Rewizji psychoanalizy jednym z zasadniczych zagadnień jest opis wpływu nieświadomości społecznej na kształt, strukturę społeczeństwa (gdy tymczasem Freud zajmował się głównie nieświadomością w ujęciu indywidualnym). I jak pisze w Posłowiu prof. R. Saciuk E. Fromm zastępuje mechanistyczno-materialistyczne ramy filozofii Freuda perspektywą humanistyczną.
Przemilczana prawda o seksualności Rzeczy, o których matka nigdy Ci nie powiedziała. Poradnik dla kobiet Doskonała propozycja dla młodych kobiet, pokazująca w jaki sposób odkrywać swoją seksualność. Może być również świetnym poradnikiem dla matek rozmawiających z córkami o okresie dojrzewania. Książka łączy podejście psychologiczne z chrześcijańską etyką. Autorka stawia sobie za zadanie rozwianie kilku mitów dotyczących seksualności, z jakimi spotyka się w swojej praktyce terapeutycznej, oraz znaleźć odpowiedź na pytania najczęściej stawiane podczas prowadzonych przez nią i jej męża warsztatów dla par. Kima Gaines Eckert jest psychologiem, specjalizuje się w terapii kobiet, szczególnie w sferach dotyczących identyfikacji płciowej, samoakceptacji i sfery seksualnej. Jest też żoną (jej mąż także jest terapeutą specjalizuje się w problemach dotyczących seksualności mężczyzn, wykłada na uczelni) i matką czworga dzieci. Oboje są zaangażowani religijnie.
Książka ta jest próbą dekonstrukcji imitacji, jaką jest monolityczna męskość. Autor z socjologicznego punktu widzenia zajął się społeczną konstrukcją męskości, jednak inaczej niż robiono to dotychczas prześwietlił męskość z perspektywy gejów, czyli tych mężczyzn, którzy wskutek różnych zabiegów zostali wykluczeni z głównego nurtu kultury, którzy w wyniku procesów kulturowych: wtórnej socjalizacji, enkulturacji, wychowania zostali unieważnieni jako mężczyźni. Przedstawił również, jak jego zdaniem doszło do tego wymazania gejów z treści wypełniającej pojęcie męskości.Przede wszystkim chciałbym podkreślić nowatorskość pracy Bartłomieja Lisa: badania nad męskością nie są szczególnie rozpowszechnione w Polsce []. Z pewnością nikt jeszcze nie wziął pod naukowe szkiełko męskości nieheteroseksualnej, podczas gdy światowe badania wskazują jednoznacznie, że studiowanie marginesów męskości, czyli tych przestrzeni, gdzie męskość jest kwestionowana czy używając pojęcia Autora przeginana, ma ogromne znaczenie dla zrozumienia mechanizmów społecznego konstruowania męskości (i płci kulturowej w ogóle) oraz ujawnienia różnorodnych technologii dyscyplinarnych związanych z kontrolowaniem płciowej (w tym męskiej) poprawności.prof. Jacek Kochanowski
W dzisiejszym świecie ludzie pośród trosk dnia codziennego, uwikłani w pogoń za karierą i dobrami materialnymi coraz częściej tracą z oczu to, co najcenniejsze: związek z ukochaną, bliską osobą., bez którego życie nie może być do końca spełnione. Kerry i Diane Riley podkreślają, jak ważne jest, by kochająca się para znajdowała czas na okazywanie sobie miłości, by ustawicznie dbała o nią, rozwijała ją i doskonaliła. A jedną z ważniejszych sfer miłości są kontakty seksualne.
Odwołując się do starożytnych sekretów tantry, autorzy wskazują, jak przekształcić seks w pełen namiętności akt miłosny, a partnerstwo w harmonijną jedność dwojga ludzi. Podają praktyczne techniki umożliwiające intensywne przeżywanie zbliżenia miłosnego jako sacrum. I choć adresatami tej książki są mężczyźni, warto, aby zapoznały się z nią także kobiety bo wszyscy dowiedzą się z niej wiele o swojej fizyczności i seksualności.
Dzięki tej książce pary odnajdą nowe sposoby dostarczania sobie nawzajem satysfakcji na poziomie ciała, serca i duszy oraz nieustannego pielęgnowania i podsycania miłości.
Książka składa się z trzech rozdziałów. W pierwszym autor kreśli możliwie szeroki kontekst kulturowy, wyznaczający przyjęte w danym okresie sposoby realizowania swej płciowości i seksualności. Drugi pozwala na nieco bliższe przyjrzenie się samej materii filmowej: sposobom produkcji, dystrybucji i pokazów, mechanizmom ułatwiającym bądź utrudniającym stworzenie danej pracy filmowej, zależnościom między transgresyjnością a sposobami funkcjonowania amerykańskiej kinematografii. Trzeci zaś w największym stopniu przybliża same filmy: pokazuje, jak transgresje manifestują się w konkretnych przypadkach, jakie dyskursy władzy ustanawiają granice, które są przekraczane, jak różnorodną skalę może przyjąć transgresja: od indywidualnej po ogólnoludzką.
Podczas ostatniego synodu głośnym echem odbiły się głosy stwierdzające nieaktualność nauczania Jana Pawła II i encykliki Humanae vitae Pawła VI oraz postulaty domagające się udzielania Komunii św. osobom rozwiedzionym żyjącym w nowych związkach. Z różnych stron na Kościół katolicki wywierana jest presja, aby zaakceptował zatrute owoce rewolucji seksualnej uderzające w małżeństwo i rodzinę, na przykład antykoncepcję, rozwody, związki jednopłciowe. Jednak w obecnym zamęcie zaczyna się „odkrywać” wyjątkową moc argumentów broniących małżeństwa i rodziny, jakie pozostawił Kościołowi Jan Paweł II.
Ta książka prezentuje wizję miłości i seksualności zbudowaną przez Karola Wojtyłę – św. Jana Pawła II, wzbogaconą o treści spoczywające dotąd w cieniu zapomnienia: materiały do sesji przygotowanych przez kardynała Wojtyłę w Krakowie w następstwie ogłoszenia encykliki Humanae vitae, które dotarły do rąk autora dzięki dr Wandzie Półtawskiej.
W innym miejscu autor mówi, że bycie sobą, w sposób maksymalnie czysty, a więc bycie tym, do czego zostałem stworzony i przeznaczony – życie w zgodzie ze swą człowieczą naturą, z planem jej Stwórcy owocuje szczęściem człowieka.
Zbudowanie szczęściodajnej relacji możliwe jest jednie wtedy, gdy odkrywamy i akceptujemy swoją naturę, a co za tym idzie powołanie. Odkrywanie tego, co wpisał w nas Stwórca, wymaga wiedzy, która przy użyciu rozumu i woli pomoże pięknie, w ładzie i spokoju sumienia budować intymną więź w szczęśliwym małżeństwie. Dostarczenie tej wiedzy jest właśnie celem książki Warto żyć zgodnie z naturą.
Oby zdobyta wiedza owocowała szczęśliwymi małżeństwami!!!
Jaką postawę należy przyjąć, aby seks nas nie pokonał, lecz byśmy mogli wygrać dobre życie i szczęście w "tych sprawach". Dlaczego gdy mówimy "o tym" jesteśmy lekko zawstydzeni, zażenowani? Dlaczego wszelka intymność i sens działań płciowych tak często w tych czasach sprowadzana jest do przyjemności seksualnej wydartej z kontekstu miłości małżeńskiej, rodzicielstwa? Autor nie boi się trudnych pytań i tematów, nazywa je po imieniu, by nie dać zarazić się spojrzeniem wulgarnym i konsumpcyjnym podejściem do seksu z jednej strony, i nie popaść w pruderyjny fałszywy wstyd z drugiej.
Seks - oprócz tego, że służy prokreacji - ma bardzo ważne znaczenia społeczne. Dostarcza bowiem przyjemności, ale też pomaga zachować równowagę psychiczną i szacunek dla samego siebie, często służy również do wyrażania uczuć jako środek porozumienia. Jest to dar, który otrzymujemy i przekazujemy. Autor przedstawia wnikliwe, a jednocześnie w sposób rzeczowy i przystępny wiele zagadnień związanych z seksem i życiem seksualnym, nie tylko z punktu widzenia lekarza i fizjologa, ale także psychologa i socjologa. Uczy sztuki uprawiania miłości przy zachowaniu szacunku dla partnera, którego pragniemy i kochamy, wskazując też na problemy, pułapki i niebezpieczeństwa. Książka jest bogatym kompendium wiedzy o seksie oraz bogatym źródłem praktycznych rad i wskazówek dla wszystkich, którzy pragną, by ich związek uczuciowy był szczęśliwy, długi i udany.
Treść książki jest skupiona na najrzadziej występujących perwersjach seksualnych, w obrazie działania tytułowych sprawców: na sadyzmie seksualnym, wampiryzmie i kanibalizmie seksualnym oraz nekrofilii...?
Książka Józefa Augustyna SJ jest odpowiedzią na współczesne zapotrzebowanie rodziców, nauczycieli i katechetów. Ma charakter naukowej rozprawy w perspektywie Ewangelii i dokumentów Stolicy Apostolskiej, w których omówiona została problematyka wychowania seksualnego dzieci i młodzieży. W swych rozważaniach Autor odwołuje się do prawa naturalnego kierującego ludzką seksualnością, podkreślając przy tym wymiar moralny i duchowy człowieka. Z dużą dozą empatii, zrozumienia, spokoju i życzliwości wyjaśnia, jak powinno przebiegać wychowanie seksualne w rodzinie i w szkole.Poradnikowy charakter książki nie spłyca ważkich problemów związanych z wychowaniem. Czytelnik znajdzie tu odpowiedź na wiele nurtujących wątpliwości:Jak osiągnąć dojrzałą postawę wobec własnej seksualności?Jak wychowywać młodego człowieka, aby sfera psychoseksualna była darem dla drugiej osoby?Jak pogodzić witalną żywiołowość seksualizmu z życiem religijnym?
Tom ten obejmuje wybór pism dotyczących procesu kształtowania się tzw. "charakteru seksualnego" i tego, w jaki sposób przejawia się on w indywidualnym życiu erotycznym i emocjonalnym.
Krótko i na temat. Trochę żartem, a trochę na poważnie. Tak o wierze i moralności rozmawiają dwaj franciszkanie, ojciec Leonard Bielecki i ojciec Krzysztof Chodkowski, znani z popularnej wśród młodzieży, internetowej serii filmów Bez Sloganu. Mówią szczerze, wnikliwie, zrozumiałym językiem. A tematy rozmów podsuwają im młodzi ludzie.
Pakiet książka + DVD zawiera filmy oraz dodatkowe materiały do każdego z nich (wyimki z Biblii, katechizmu, wyjaśnienia niektórych pojęć, anegdoty, apoftegmaty), które uzupełniają wypowiedź ojców Franciszka i Leonarda i będą przydatne podczas rozmowy z uczniami, inspirowanej treścią filmu.
Książka złożona jest z opisów przypadków pacjentów - typowych, nietypowych, rzadkich i pospolitych. Profesor dopuszcza Czytelnika do seksuologicznego "warsztatu", publikując nie tylko opisy problemów pacjentów ale również, przystępnie ujęte, szkicowe informacje o zastosowanej terapii. Mimo ukrycia szczegółów, na kartach tej książki obcujemy z żywymi kudźmi, zyskując unikalną okazję zajrzenia w ich intymność oczami wrażliwego lekarza i humanisty.
Od Autora: Oddaję do rąk czytelników monografię poświęconą rozwojowi seksualnemu dzieci i młodzieży. Problematyka zawarta w tym opracowaniu jest dla osób pracujących z dziećmi i młodzieżą szczególnie ważna. Nie można przecież wychowywać nie znając podstaw rozwoju i potrzeb seksualnych – może szerzej erotycznych wychowanka. Pierwsza część monografii dotyczy seksuologii wieku rozwojowego. Obejmuje ona problemy rozwoju od urodzenia do zakończenia procesu dojrzewania. Druga część omawia aktywność i zachowania seksualne najmłodszych dzieci i młodzieży i ich interpretację pedagogiczną oraz zagadnienia wychowania i edukacji seksualnej. Z wykształcenia jestem lekarzem – pediatrą i specjalistą medycyny szkolnej (była taka). Przez kilkadziesiąt lat zajmowałem się problematyką rozwoju, a także seksuologią wieku rozwojowego. W 1970 roku wydałem monografię pt. Erotyzm dzieci i młodzieży. Jest rzeczą oczywistą, że od tego czasy wiele się zmieniło – także w poglądach autora. Będąc już na emeryturze, człowiekiem dość sędziwym uznałem za konieczne zmienić niektóre twierdzenia zawarte w tej – starej przecież – monografii. Pragnę odwołać pewne poglądy, zmienić twierdzenia, uzupełnić doświadczeniami prawie półwiekowymi. Praca, którą oddaję, jest wynikiem moich osobistych poglądów, doświadczeń i głównie na takim materiale się opiera. Odchodzę od powszechnie panującej „maniery” obfitego cytowania przeróżnych autorów i cytuję tylko tych, których poglądy wydają się tu koniecznymi.
W książce "Między homopresją a katonazizmem" Autorka przedstawia wyniki badań i analiz wypowiedzi na temat homoseksualizmu użytkowników internetowych portali dwóch gazet prezentujących zbliżone, liberalno-lewicowe poglądy na sprawy polityczne i społeczne, ale ukazujących się w różnych krajach – Polsce oraz Wielkiej Brytanii. W badaniu skupiono się głównie na analizie komentarzy zamieszczonych przez internautów pod artykułami poruszającymi kwestie mniejszości seksualnych opublikowanymi na portalach Wyborcza.pl oraz Guardian.co.uk w okresie od stycznia do września 2011 r.
Oba portale zostały poddane dokładnej analizie, w której, poza badaniem poszczególnych wypowiedzi internautów, postarano się też jak najpełniej przybliżyć kontekst związany z ich specyfiką, ustalając co mogłyby wpłynąć na sposób wypowiadania się użytkowników w badanym temacie.
Przeprowadzone jakościowe i ilościowe analizy stały się podstawą do postawienia tezy o tym, że w badaniu udało się stworzyć model będący nie tylko zbiorem możliwych sposobów mówienia o homoseksualizmie, ale stanowiący też w miarę uniwersalny zestaw sposobów prowadzenia dyskusji na ten temat. Z uwagi na charakteryzującą go schematyczność i przewidywalność pojawiających się po sobie wypowiedzi w analizie poddano w wątpliwość sensowność prowadzenia dyskusji na temat mniejszości seksualnych na forach internetowych, skoro szansa choćby częściowej zmiany stanowiska przedstawicieli którejkolwiek ze stron w toku tych debat lub zakończenia ich choćby cząstkowym kompromisem wydaje się być znikoma, jeśli nie żadna.
Praca bardzo młodej Autorki jest bardzo dojrzałą naukową analizą debaty na temat hmoseksualizmu - jest w ogóle jedną z najlepiej przeprowadzonych analiz dyskursu publicznego w naszej humanistyce.
Jedna z najgłośniejszych prac wybitnego angielskiego filozofa i publicysty. To pełna odniesień do sztuki i literatury, filozoficzna opowieść o ludzkiej seksualności, jej przejawach w kulturze i związanych z nią obyczajowych i politycznych kontrowersjach.
„Książka ta stanowi próbę ujęcia pożądania seksualnego jako zjawiska charakterystycznego wyłącznie dla ludzi. Choć została napisana z punktu widzenia filozofii analitycznej, jej cel ma szersze znaczenie kulturowe, a jest nim przedstawienie całościowej odpowiedzi na libertariańską moralność, która zdobyła dominującą pozycję w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku i panuje po dziś dzień. Moralność ta, odpowiedzialna za zniszczenie norm seksualnego zachowania w takiej formie, w jakiej pojmowały je poprzednie pokolenia, stworzyła nowy rodzaj społeczeństwa. Charakteryzuje się ono tym, że coraz więcej dzieci rodzi się z nieprawego łoża lub jest zabijana przed narodzeniem; małżeństwa zawierane są coraz rzadziej, a rozwody stały się bardziej prawdopodobne niż kiedykolwiek przedtem; homoseksualizm został uznany za normę, a pedofilii, choć ciągle ogólnie potępianej, sprzyja się ukradkiem. Społeczeństwo to ma obsesję na punkcie seksu, ale jednocześnie go zbanalizowało, redukując do przyjemnego doznania, które jednostka może osiągnąć w dowolny sposób. W coraz mniejszym stopniu dostrzegamy prawdziwą moc seksualnej namiętności, w której dwoje ludzi całkowicie oddaje się sobie nawzajem i staje się jednym. Nowa moralność seksualna nie tylko zachwiała społeczeństwem i zagroziła jego reprodukcji, ale podważyła jeden z naszych najbardziej inspirujących ideałów, dzięki któremu w poprzednich pokoleniach niezliczona liczba jednostek nadawała sens swojemu życiu. Zastanawiając się nad tymi zdumiewającymi stratami, zdecydowałem się napisać tę książkę jako wyraz uznania dla doświadczenia, które moje pokolenie, dążąc do niego i osiągając je jedynie w niewykształconej i nietrwałej formie, w końcu odrzuciło”.
(fragment Wprowadzenia do wydania polskiego).
Książka, którą trzymacie Państwo w rękach, opowiada o tym, w jaki sposób w przekazach kultury masowej podejmowana jest tematyka przemocy seksualnej. Pisząc ją założyłem, że zawartość utworów popularnych odzwierciedla sposób myślenia tych, którzy po nie sięgają, ponieważ ich treści są kształtowane przez rynkowe mechanizmy popytu i podaży. Jeśli nawet masowe środki przekazu zaskakują lub szokują swoich odbiorców, to jednak robią to, gdyż zaskoczenie i szok są towarem pożądanym przez tych, którzy je kupują.
Reagując na zapotrzebowanie społeczne (dające się precyzyjnie obliczyć dzięki wynikom sprzedaży), wytwory kultury masowej pokazują, jak ich odbiorcy postrzegają rozmaite problemy społeczne, co o nich myślą, jak je oceniają.
Od autora: Dlaczego komiks?
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?