Trzytomowa „Kosmetologia” to jedyna pozycja na rynku wydawniczym, która obejmuje tematykę kosmetologiczną w sposób kompletny. Opracowanie powstało na podstawie piśmiennictwa naukowego, dostępnej literatury fachowej, wiedzy i doświadczenia praktycznego specjalistów wielu dziedzin z całej Polski. Podręcznik jest przeznaczony dla studentów kosmetologii i uczniów szkół kosmetycznych, kosmetologów oraz kosmetyczek. Może być również przydatny dermatologom, lekarzom medycyny estetycznej, menedżerom i szkoleniowcom branży estetycznej, wykładowcom na kierunku kosmetologia, producentom kosmetyków, konsumentom usług i osobom, które są zainteresowane tematyką zdrowia i urody, oraz specjalistom innych dziedzin, takich jak: fizjoterapia, dietetyka, farmacja, podologia, chemia kosmetyczna. Kosmetologia to jedyna pozycja na rynku wydawniczym z tej dziedziny, która kompletnie obejmuje tematykę kosmetologiczną. Mamy nadzieję, że stanie się ona pomocna w kształceniu i w pracy kosmetologów oraz wielu specjalistów dziedzin estetycznych, medycznych i chemicznych.
Monografia omawia najbardziej aktualne zagadnienia związane ze stosowaniem sztucznej inteligencji w medycynie, ukazując jednocześnie szerokie spektrum wyzwań i możliwości związanych z tą integracją. Pokazuje od strony praktycznej, jak wdrażać innowacyjne narzędzia, które na naszych oczach zmieniają oblicze diagnostyki i terapii, ale jednocześnie też generują szereg nowych problemów związanych z etyką, odpowiedzialnością prawną oraz bezpieczeństwem danych. Autorzy w dziesięciu odrębnych rozdziałach z zaangażowaniem analizują wszystkie te kwestie, co nadaje książce multidyscyplinarny i oryginalny charakter. W części poświęconej analizie aktualnych zastosowań SI w poszczególnych dziedzinach medycyny pojawia się także omówienie perspektyw i kierunków dalszego rozwoju tej nowej technologii. Publikacja została przygotowana przez doskonałych autorów – praktyków, pasjonatów, wizjonerów i niewątpliwych autorytetów w swoich obszarach aktywności naukowej, którzy na co dzień tworzą aplikacje medyczne oparte na sztucznej inteligencji lub wdrażają algorytmy SI do praktyki klinicznej. Dzięki omówieniu zróżnicowanych tematycznie zagadnień monografia dedykowana jest szerokiej grupie Czytelników – ze środowiska medycznego, prawniczego, IT, systemu ochrony zdrowia, aż po kręgi akademickie. „Publikacja uzupełnia istotne luki w programach kształcenia przed- i podyplomowego, dostarczając Czytelnikowi wiedzy, której często brakuje w standardowych ścieżkach edukacyjnych”. Tak jak sztuczna inteligencja zmienia oblicze współczesnej medycyny, tak ta książka rozszerza świadomość Czytelników na temat możliwości i perspektyw, jakie przynoszą nauce oraz praktyce klinicznej uczenie maszynowe i uczenie głębokie. Prof. dr hab. n. med. Jerzy Samochowiec Monografia to początek nowej drogi w badaniach nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w medycynie. Kolejne publikacje z tej serii będą śledziły i na bieżąco omawiały najnowsze osiągnięcia w obszarze SI oraz ich wpływ na codzienną praktykę medyczną.
Pierwsza polska monografia w całości poświęcona nowotworom mielodysplastycznym (zespołom mielodysplastycznym). Do współpracy nad publikacją zaproszono wybitnych specjalistów zajmujących się diagnostyką i leczeniem tej heterogennej grupy chorób. Redakcję naukową nad wydaniem objęli prof. Jadwiga Dwilewicz-Trojaczek oraz dr Krzysztof Mądry – dwoje najbardziej uznanych polskich specjalistów w zakresie MDS, którzy dodatkowo reprezentują dwa różne pokolenia w tej dziedzinie nauki, co czyni książkę jeszcze bardziej interesującą. Publikację otwiera rozdział w całości poświęcony najnowszej klasyfikacji nowotworów mielodysplastycznych, zawierający podziały według WHO i ICC. Na szczególną uwagę zasługuje przedstawienie indeksów prognostycznych z uwzględnieniem indeksu molekularnego. Kolejne części wnikliwie omawiają znaczenie diagnostyki molekularnej (oprócz badań cytologicznych, histopatologicznych i cytogenetycznych), a także metody leczenia MDS niższego i wyższego ryzyka. W ostatnich latach nastąpił znaczący postęp zwłaszcza w leczeniu nowotworów mielodysplastycznych niższego ryzyka, między innymi dzięki pojawieniu się nowych opcji terapeutycznych. Opisane w publikacji metody diagnostyczne i lecznicze są dostępne w Polsce i na świecie. Bardzo ważne miejsce w monografii zajmuje rozdział poświęcony tzw. zespołom z nakładania („mielodysplastyczno/mieloproliferacyjnym”), w tym przewlekłej białaczce mielomonocytowej. Podobnie część poświęcona tematowi przeładowania żelazem skłania do dłuższej refleksji. Przedstawiono w niej w analityczny sposób metody diagnostyczne, leczenie i monitorowanie wyników terapii przeładowania żelazem. Publikacja dedykowana jest szerokiej grupie odbiorców, a szczególnie onkologom, hematologom, jak też lekarzom innych specjalności mającym kontakt z pacjentami hematologicznymi i onkologicznymi. Czytelnicy otrzymują kompendium najnowszej wiedzy o MDS i wypada mieć nadzieję, że trafi ono nie tylko na biurka hematologów, ale także innych lekarzy, zwłaszcza zajmujących się osobami starszymi, u ktorych te zaburzenia są stwierdzane coraz częściej. Prof. Wiesław Wiktor Jędrzejczak
W pierwszej części podręcznika przedstawiono najważniejsze informacje i definicje podstawowe, w tym opisy budowy ciała i fundamentalnych mechanizmów kontroli posturalnej i lokomocji człowieka. Opisano rolę kręgosłupa i miednicy, strategie utrzymywania postawy ciała, jak i prawidłowy wzorzec chodu z jego determinantami. W drugiej części publikacji szczegółowo opisano zmiany, którym ulega ciało kobiety w okresie okołoporodowym. Autorka zwraca uwagę m.in. na zmianę masy ciała, położenie ogólnego środka ciężkości ciała, regulację gospodarki hormonalnej, zmiany w układzie mięśniowym, kompleksie miedniczo-biodrowo-lędźwiowym oraz ukształtowaniu kręgosłupa. W dalszej części książki omówiono strategie posturalne i lokomocji typowe dla kobiet w ciąży. Na uwagę zasługuje także rozdział poświęcony ocenie przyczyn upadków u ciężarnych oraz metodom ich zapobiegania wraz z praktycznymi wskazówkami. Publikacja uzupełnia ofertę książek z zakresu biomechaniki człowieka, zwłaszcza w tematyce poświęconej charakterystyce narządu ruchu kobiet w okresie okołoporodowym. Będzie bardzo pomocna w codziennej pracy lekarza położnika, położnej oraz fizjoterapeuty i trenera medycznego zajmujących się kobietami w okresie okołoporodowym.
Pierwszy z trzech tomów długo oczekiwanego polskiego podręcznika z zakresu medycyny snu, omawiającego fizjologię snu i jego poszczególne zaburzenia oraz elementy somnologii przydatne w praktyce lekarzy różnych specjalności, a także aspekty historyczne, kulturowe i te związane ze stylem życia. Pierwszy tom podręcznika stanowi doskonałą podstawę teoretyczną, obejmującą kluczowe zagadnienia wprowadzające w świat medycyny snu. Otwiera go niezwykle fascynująca historia badań nad snem, ukazująca rozwój tej dziedziny nauki od jej początków aż po współczesność. W rozdziale dotyczącym fizjologii snu przybliżono mechanizmy rządzące snem i jego wpływem na zdrowie. W rozdziale poświęconym rytmom okołodobowym wyjaśniono, dlaczego zaburzenia snu są tak istotnym problemem współczesnej medycyny. Część dotycząca badania przedmiotowego i podmiotowego stanowi świetny punkt wyjścia dla lekarzy, którzy chcą skutecznie identyfikować podstawowe objawy zaburzeń snu. Opisano tu też procedury diagnostyczne, które zostały zaprezentowane w sposób jasny i zrozumiały, sprawiając, że publikacja będzie niezwykle przydatna w codziennej praktyce klinicznej. Publikację kierujemy nie tylko do lekarzy, lecz także do szerokiej grupy osób zainteresowanych zagadnieniami związanymi z jedną trzecią naszego życia, czyli czasem, który poświęcamy na sen.
Książka omawia fizjoterapeutyczne przygotowanie pacjentki do operacji ginekologicznej oraz postępowanie pooperacyjne z uwzględnieniem rodzaju zabiegu, w tym traumatyzację tkanek, postępowanie przeciwbólowe i sam proces rekonwalescencji. W pierwszej części skupiono się na zagadnieniach dotyczących fizjoterapii zachowawczej stosowanej w schorzeniach ginekologicznych, które nie wymagają leczenia operacyjnego. Opisano prawidłowe ćwiczenia usprawniające oraz promocję zdrowej aktywności ruchowej, budującej poprawną wydolność pacjentek. W części drugiej omówiono zagadnienia z fizjoterapii zabiegowej. Leczenie chirurgiczne połączone z zabiegami fizjoterapeutycznymi jest istotnym elementem w procesie powrotu do zdrowia pacjentów. Zwrócono również uwagę na rolę prehabilitacji, opisano zagadnienia dotyczące opieki medycznej i fizjoterapeutycznej nad osobami po przebytych schorzeniach nowotworowych i objętych opieką paliatywną. Podręcznik powstał na podstawie obowiązujących standardów programu nauczania dla studentów kierunku położnictwo zarówno na studiach pierwszego, jak i drugiego stopnia. Oprócz studentów położnictwa oraz aktywnych zawodowo położnych z podręcznika będą mogli skorzystać studenci kierunków: lekarskiego, pielęgniarstwa, fizjoterapii, a także czynni zawodowo fizjoterapeuci oraz lekarze specjaliści.
Kompendium wiedzy na temat leczenia pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym i wysokim ryzykiem krwotocznym. Obejmuje ono stratyfikację ryzyka, omówienie odrębności postępowania w szczególnych grupach pacjentów oraz określenie roli zaawansowanej diagnostyki laboratoryjnej. Do współpracy przy jego tworzeniu zaprosiliśmy nie tylko naukowców, ale przede wszystkim praktyków o ogromnym doświadczeniu klinicznym. Dzięki temu treść poszczególnych rozdziałów ma wysoki walor praktyczny i może być bezpośrednio wykorzystana w codziennej pracy. Ostatni z rozdziałów nieco odbiega od tej koncepcji i poświęcony jest nowym możliwościom diagnostyki i terapii tej grupy chorych, przedstawiając innowacyjne rozwiązania, które mogą znaleźć zastosowanie w najbliższej przyszłości. Mamy nadzieję, że niniejsze opracowanie stanie się cennym narzędziem w rękach specjalistów, przyczyniając się do poprawy opieki nad pacjentami z ostrym zespołem wieńcowym i wysokim ryzykiem krwawień.
Pierwsza część monografii przedstawiającej najczęstsze interakcje leków w wybranych obszarach medycyny, przeznaczona dla wszystkich lekarzy - zarówno specjalistów,jak i Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Z problemem interakcji lekowych spotykają się bowiem wszyscy lekarze na różnych poziomach pracy w ochronie zdrowia, lecząc pacjentów z wielochorobowością i polipragmazją, zagrożonych ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych związanych z interakcjami lekowymi. Zawartość merytoryczna książki powstała w oparciu o doświadczenia kliniczne autorów, oraz rejestry powikłań farmakoterapii, prowadzone przez Uniwersytecki Ośrodek Monitorowania i Badania Niepożądanych DziałańLeków w Krakowie. Autorzy zebrali najczęściej występujące interakcje, z podziałem na mechanizmy ich powstawania, uwzględniając choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę, choroby układu pokarmowego, wirusowe zakażenia wątroby typu C czy łagodny przerost gruczołu krokowego. Omówiono także interakcje analgetyków i leków przeciwhistaminowych oraz leków stosowanych w psychiatrii. Osobny rozdział poświęcono różnym aspektom interakcji leków u pacjenta hospitalizowanego w oddziale intensywnej terapii. Publikacja porusza też ważny wątek stosowania leków i suplementów diety zawierających wyciągi roślinne w kontekście interakcji. Jeden rozdział został poświęcony interakcjom leków i sprawności psychofizycznej prowadzących pojazdy mechaniczne. Nie pominięto także kwestii prawnych związanych z odpowiedzialnością lekarza w temacie interakcji.
Leczenie przeciwpłytkowe to interdyscyplinarny temat, wymagający ekspertyzy specjalistów kardiologii, neurologii, chirurgii naczyniowej i wielu innych. Publikację zatem przygotowało grono wybitnych ekspertów z tych dziedzin, pokazując różnice w spojrzeniu na problematykę leczenia przeciwpłytkowego i wskazując najlepszą ścieżkę terapeutyczną pomocną w codziennym podejmowaniu decyzji w różnych sytuacjach klinicznych. W publikacji uwzględniono dużą liczbę algorytmów, schematów postępowania, tabel, kolorowych rycin i zdjęć, które ułatwią zrozumienie różnic w spojrzeniu na problematykę leczenia przeciwpłytkowego, które obfitowało w ostatnich latach w liczne badania naukowe oraz zmieniające się wytyczne towarzystw. Ponadto na końcu poszczególnych rozdziałów znajdują się krótkie opisy przypadków klinicznych, obrazujących zastosowanie teorii w praktyce. Niniejsza monografia to praktyczne podsumowanie zasad i wyzwań leczenia przeciwpłytkowego w różnych sytuacjach klinicznych, którą kierujemy do lekarzy różnych specjalności, przede wszystkim do kardiologów, chirurgów naczyniowych, neurologów, internistów i lekarzy rodzinnych.
Immunologia kliniczna – praktyczny przewodnik to opracowanie zaburzeń odporności w oparciu o najnowsze wytyczne międzynarodowych towarzystw, z uwzględnieniem podstawowej wiedzy immunologicznej, pomocnej w zrozumieniu patomechanizmów zaburzeń. Zaletą książki jest unikatowe połączenie immunologii z immunologią kliniczną w jednej monografii. Przejrzystość, czytelność oraz duża ilość tabel i diagramów z pewnością ułatwi Państwu odnalezienie potrzebnych treści, możliwych do wykorzystania przy podejrzeniu lub po rozpoznaniu niedoboru odporności.
Niniejsza publikacja dostarcza kompleksowej wiedzy na temat niedoczynności tarczycy i autoimmunologicznego zapalenie tego gruczołu – choroby Hashimoto. Została przygotowana na podstawie aktualnych badań naukowych i wytycznych towarzystw. Zawiera konkretne zalecenia, które można wdrażać w praktyce klinicznej, dzięki czemu stanowi praktyczne narzędzie mogące pomóc w codziennej opiece nad pacjentem. W książce szczegółowo opisano budowę i funkcję tarczycy oraz przedstawiono nowoczesne podejście do diagnostyki, leczenia, zasad żywienia i suplementacji w chorobach tarczycy. Publikacja wskazuje również na czynniki, które mogą wpływać na metabolizm i działanie hormonów tarczycy – zdrowy styl życia, aktywność fizyczną, sen. Monografia jest przeznaczona dla lekarzy, pielęgniarek, dietetyków i studentów, a także dla pacjentów poszukujących rzetelnych informacji dotyczących postępowania w niedoczynności tarczycy i jej autoimmunologicznym zapaleniu.
Więzadło krzyżowe przednie (anterior cruciate ligament – ACL) jest najczęściej uszkadzaną strukturą anatomiczną w stawie kolanowym. Leczeniem z wyboru dla osób chcących żyć bez ograniczeń pozostaje wykonanie zabiegu rekonstrukcji ACL. Przedstawiony przez autorów protokół postępowania po operacji rekonstrukcji ACL oraz jednoetapowej rewizji ACL opracowano na podstawie wieloletnich doświadczeń. W publikacji przedstawiono m.in.: gotowe testy do oceny realizacji kryteriów powrotu do pełnej sprawności; skale pomocne w ocenie stanu klinicznego pacjenta; badania rezonansu magnetycznego; wyniki przeprowadzonych przez autorów badań.
Autorzy przygotowali także aplikację Rehab Protocol będącą multimedialną wersją protokołu z rozszerzeniami, które dają pacjentowi możliwość kontaktu ze swoim fizjoterapeutą i lekarzem oraz robienia zdjęć i notatek aktualnego stanu zdrowia i rehabilitacji. Pacjent w czasie wizyty kontrolnej może zaprezentować przebieg swojego leczenia domowego. Książka powinna zainteresować ortopedów, chirurgów ortopedów, fizjoterapeutów, a także studentów kierunków medycznych. Może być interesująca również dla menedżerów sportu oraz sportowców.
Aside from information about sexual therapy and cognitive-behavioral psychotherapy, in this volume readers will also find important information about pharmacological treatment in sexology, therapeutic models of mental disorders, sexual behaviors and dysfunctions in depression, anxiety disorders, body image, eating, and personality disorders, as well as sexual difficulties in substance use disorders. The presented therapeutic models include the psychotherapy of sexual aversion, hypoactive sexual desire disorder, orgasm disorders and erectile dysfunction in men, premature ejaculation, anorgasmia, sexual pain disorders in women, and hypersexuality. The volume also includes such topics as: physical therapy as an element of complex treatment of sexual dysfunctions in women, sexual difficulties from the perspective of couples’ therapy, EMDR therapy, and elements of sexology in gynecological and urological practice. The volume comprises contributions from noted specialists in psychotherapy of sexual dysfunctions and cognitive-behavioral therapists (both psychologists and physicians). The volume will be of helpful for sexologists, psychologists, and psychosexologists in their everyday practice.
Informacje na temat bezpieczeństwa diet wegetariańskich i wegańskich, zwłaszcza te odnoszące się do małych dzieci i kobiet w ciąży, nie są łatwo dostępne. Niniejsza książka uzupełnia lukę w tym zakresie, co pozwoli obecnym oraz przyszłym rodzicom i ich potomstwu czerpać największe możliwe korzyści z wegetarianizmu czy weganizmu. Autor, dzieląc się swoim bogatym doświadczeniem, krok po kroku przedstawia zalecenia i praktyczne porady dotyczące bilansowania diety roślinnej, tak aby czytelnicy mogli bezpiecznie wprowadzać zmiany w jadłospisie – swoim lub pacjentów. Publikacja może służyć za przewodnik nie tylko dla dietetyków, lekarzy i innych pracowników opieki zdrowotnej, lecz także dla rodziców oraz przyszłych rodziców dzieci na dietach roślinnych.
Oddajemy do Państwa rąk wyjątkową publikację, która została przygotowana przez międzynarodowy zespół miłośników medycyny ratunkowej z Polski, USA, Litwy, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii. Pomysł napisania książki zrodził się podczas konferencji medycyny ratunkowej TEAM (Trauma, Emergency, Acute Medicine), która zgromadziła dotychczas wielu wybitnych specjalistów z całego świata. Zarówno polscy, jak i zagraniczni autorzy dzielą się z czytelnikami swoją wiedzą, wskazówkami praktycznymi i cennymi uwagami. W książce opisano takie zagadnienia jak: protokół RUSH, ostre nietrzymanie moczu, wkłucia doszpikowe, stały dostęp dotętniczy, kardiowersja, blokada przedziału powięzi biodrowej i zwoju gwiaździstego, leczenie zakrzepicy splotu żylnego okołoodbytowego, drenaż ropni, przypadkowa hipotermia w SOR, torakotomia ratunkowa, urazy serca, REBOA, zaopatrywanie ran, techniki unieruchamiania kończyn, blokady nerwów u chorych z bólami głowy, histerotomia ratunkowa, zakładanie dojścia centralne oraz zagadnienia prawnomedyczne. To inspirujący przewodnik w codziennej pracy lekarzy dyżurujących w szpitalnych oddziałach ratunkowych, z pewnością zainteresuje również ratowników medycznych i pielęgniarki.
Cukrzyca, coraz częściej określana epidemią XXI wieku, dotyczy już przeszło 3 mln Polaków, a liczba chorych, w tym dzieci i młodzieży, nieustannie rośnie. Choroba charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, który może wynikać z różnych przyczyn: np. niedoboru insuliny w cukrzycy typu 1 czy oporności komórek na insulinę w cukrzycy typu 2. Podstawowym elementem terapii, obok farmakoterapii, jest odpowiedni sposób odżywiania. Brak leczenia prowadzi do wielu powikłań, a także skrócenia długości życia. „Dieta w cukrzycy” to poradnik dla pacjentów z cukrzycą typu 1 i 2, który kompleksowo wyjaśnia mechanizmy choroby, prowadzi czytelnika przez najważniejsze zagadnienia z nią związane oraz daje wsparcie i narzędzia pozwalające zdrowo żyć. Napisany został przez Angelinę Ziembińską, wieloletnią diabetyczkę, edukatorkę diabetologiczną i autorkę bloga (dietolog.pl), przy wsparciu merytorycznym dr hab. n. med. Anny Jeznach-Steinhagen, cenionej diabetolożki i propagatorki wiedzy o cukrzycy, związanej z Zakładem Dietetyki Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Książka dedykowana jest osobom chorującym na cukrzycę typu 1 i 2, ich bliskim oraz edukatorom diabetologicznym.
W II edycji podręcznika, tak jak poprzednio, przedstawiono proces starzenia się w odniesieniu do sfery psychologicznej i społecznej, wyjaśniono specyfikę nowoczesnej terapii zajęciowej oraz pokazano możliwości jej stosowania w pracy z osobami starszymi. Książka ma także wymiar praktyczny. Uwzględnia kliniczne aspekty terapii zajęciowej w geriatrii, wskazuje narzędzia oceny stanu pacjenta geriatrycznego i zawiera przykłady metod pracy z seniorami zarówno sprawnymi poznawczo, jak i mającymi ograniczenia w tym zakresie. Prezentuje również konkretne strategie i rozwiązania, które można zastosować w pracy z osobami starszymi w różnych stadiach demencji. Nowe wydanie rozszerzono o charakterystykę wybranych chorób otępiennych oraz metody pracy z seniorami w postępującej demencji, tj. zajęcia oparte na koncepcji Marii Montessori i zajęcia grupowe realizowane zgodnie z założeniami metody TimeSlips™. Podręcznik adresowany jest do studentów kierunków terapia zajęciowa oraz fizjoterapia. Będzie również pomocny psychologom, pedagogom i asystentom osób niepełnosprawnych.
Drugie polskie wydanie niezwykle cenionego na świecie „Photographic Atlas of Anatomy” autorstwa J. W. Rohena i wsp. Obecne wydanie Atlasu anatomii. Fotograficznego studium ciała człowieka wzbogacono o zdjęcia nowo wytworzonych preparatów, m.in. miologicznych, wątroby oraz doskonałych preparatów kostnych. Wiele ilustracji i grafik wymieniono, wiele innych poprawiono. Kolorowe i trójwymiarowe ryciny zostały wykonane na nowo w ścisłym powiązaniu z preparatami anatomicznymi. Przygotowane specjalnie do tego wydania obrazy rezonansowe są zgodne z prezentowanymi w atlasie przekrojami anatomicznymi. Podnosi to precyzję i jakość przekazu dydaktycznego. Znajdujące się w atlasie tablice ułatwiają systematyczną naukę struktur anatomicznych prezentowanych w układzie topograficznym. Są źródłem zwięzłych wiadomości o unerwieniu, mięśniach i naczyniach. Zawierają kolorowe ilustracje z krótkimi przejrzystymi opisami, zestawienia najważniejszych informacji, przegląd podstawowych funkcji oraz wskazówki kliniczne podkreślające znaczenie wiedzy anatomicznej w zrozumieniu diagnostyki i postępowania terapeutycznego. Druga polska edycja Atlasu anatomii. Fotograficznego studium ciała człowieka stanowi najbardziej aktualne źródło poprawnego polskiego i łacińskiego mianownictwa anatomicznego.
Choroby dna miednicy dotyczą ogromnej rzeszy pacjentek i pacjentów, a ich leczenie jest zawsze multidyscyplinarne z uwagi na bliskość różnych układów i narządów znajdujących się w miednicy. Autorki – fizjoterapeutki zajmujące się na co dzień fizjoterapią uroginekologiczną – dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, pokazując „od środka” pracę fizjoterapeuty uroginekologicznego. W książce: wiadomości z zakresu anatomii i fizjologii mikcji oraz defekacji, sprzęt stosowany w fizjoterapii uroginekologicznej, możliwości diagnostyczne funkcji dna miednicy, fizjoterapia uroginekologiczna w konkretnych jednostkach chorobowych, fizjoterapia u kobiet w ciąży i po porodzie, przygotowanie psychofizyczne kobiet do porodu, organizacja szkół rodzenia. Ponad 60 rycin oraz 21 filmów dostępnych za pośrednictwem QR kodów wzmacnia walory edukacyjne i praktyczne książki. Podręcznik uwzględniający holistyczne podejście do pacjenta będzie drogowskazem dla przyszłych specjalistów oraz bazą wiedzy na temat fizjoterapii dla lekarzy opiekujących się pacjentkami i pacjentami uroginekologicznymi.
Sposób leczenia chorób przewodu pokarmowego zależy od ich etiologii i przebiegu, jednak w większości przypadków to żywienie odgrywa kluczową rolę. U niektórych z tych pacjentów odpowiednia dieta jest głównym bądź jedynym remedium, u innych ważnym elementem terapii. Żywienie w gastroenterologii dziecięcej to kompendium wiedzy o najczęściej występujących u dzieci i młodzieży chorobach przewodu pokarmowego, zarówno organicznych, jak i czynnościowych, które łączą: krótki zarys choroby, aktualne zalecenia dotyczące diety i leczenia żywieniowego oraz narzędzia przydatne w praktyce klinicznej. Publikacja została stworzona w oparciu o EBM (evidence based medicine) i zalecenia cenionych towarzystw naukowych przez zespół doświadczonych gastroenterologów dziecięcych i dietetyka, którzy od lat wspólnie pomagają dzieciom z chorobami przewodu pokarmowego w powrocie do zdrowia. Książka dedykowana jest przede wszystkim dietetykom klinicznym oraz lekarzom gastroenterologom dziecięcym. Może się okazać również pomocna studentom dietetyki i kierunku lekarskiego, a także rodzicom i opiekunom chorych dzieci, jako pomoc w zrozumieniu choroby i wagi dietoterapii.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?