Kolejna, po „Zdrowym języku”, publikacja poświęcona tematowi języka związanego ze zdrowiem i medycyną – „Cukier na języku. Rozmowy o cukrzycy”. Książka jest zapisem rozmów na temat cukru i cukrzycy pomiędzy językoznawcą prof. Jerzym Bralczykiem, który choruje na cukrzycę, a także diabetologiem prof. Leszkiem Czupryniakiem i kardiologiem prof. Arturem Mamcarzem. Poznajemy dwa różne punkty widzenia na cukrzycę: perspektywę pacjenta, który bywa trudny, nie zawsze stosuje się do zaleceń, ma dla siebie może zbyt wiele wyrozumiałości i jest w tym bardzo ludzki oraz perspektywę lekarzy, którzy zajmują się leczeniem cukrzycy i jej licznymi powikłaniami. Cukier i cukrzyca pojawiają się w rozmowach w najrozmaitszych kontekstach – nie tylko medycznym i językowym, ale także historycznym, kulturalnym, społecznym, psychologicznym, a wszystko jest okraszone dużą dawką humoru w najlepszym wydaniu, mnóstwem anegdot i bon motów. Zarówno pacjenci, jak i lekarze znajdą tu dla siebie sporą porcję wiedzy o cukrzycy, podaną w sposób bardzo przystępny, zrozumiały i lekki.
Alergia jest coraz powszechniejszym schorzeniem, uznanym za problem cywilizacyjny. W Polsce na alergię choruje ok. 12 mln osób. Każdy lekarz, w tym także lekarz stomatolog, w swej praktyce spotyka pacjentów z alergią, dlatego warto podkreślić, jak ważną rolę w medycynie odgrywa znajomość pojęć związanych właśnie z alergią. Książka jest efektem współpracy alergologów ze stomatologami. W publikacji w zwięzły i praktyczny sposób opisano choroby alergiczne, z którymi może się zetknąć stomatolog w swej codziennej praktyce, postępowanie z pacjentem alergicznym – ze szczególnym podkreśleniem roli i zadań lekarza. Zawarto tutaj również opis możliwych reakcji na leki stosowane w stomatologii. W książce opisano dodatkowo cytotoksyczność i potencjał alergizujący materiałów stomatologicznych. Polecamy ponadto rozdział poświęcony chorobom zawodowym stomatologów i personelu medycznego.
Książka powstała z myślą o pacjentach zmagających się z zespołem jelita drażliwego (IBS) i zespołem rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO). Wiadomości zawarte w publikacji opierają się na aktualnych badaniach i doniesieniach naukowych, ale jednocześnie przedstawione są w przystępny i dla każdego zrozumiały sposób. Cenne wskazówki i doświadczenia własne Autorek pozwalają lepiej zrozumieć swój organizm, objawy oraz specyfikę SIBO i IBS, a także poznać możliwe ścieżki diagnostyczne i terapeutyczne. W poradniku można znaleźć również informacje o: diecie, wsparciu suplementacyjnym, farmakoterapii, którą może zalecić lekarz, roli psychoterapii i osteopatii jako istotnych narzędzi wspierających zdrowie.
„Dupililumab - spojrzenie interdyscyplinarne” to pierwsza polska monografia w całości poświęcona nowoczesnemu leczeniu biologicznemu z zastosowaniem dupilumabu. Redakcję naukową nad wydaniem objęli prof. M. Kurowski, dr K. Poznańska-Kurowska oraz dr M. Skibińska. Do współpracy nad publikacją zaproszono wybitnych specjalistów z różnych dziedzin medycyny, w których lek ten jest z powodzeniem stosowany. Wiedza, ogromne doświadczenie kliniczne autorów oraz redaktorów naukowych zapewniają publikacji niepowtarzalny charakter oraz bardzo wysoki poziom merytoryczny. Monografię otwiera krótki opis historii dupilumabu autorstwa Vereny Hultsch, MD, PhD – światowej sławy dermatologa, poruszający, m.in. wątek technologii VelocImmune oraz opis programu rozwoju leku. Tytułem wstępu omówione zostały także mechanizmy działania dupilumabu, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wpływ, jaki wywiera na interleukiny: IL-4 i IL-13. Kolejne rozdziały w sposób kompleksowy i bardzo przystępny przedstawiają zarejestrowane wskazania do leczenia dupilumabem, komentarze do dostępnych w Polsce programów lekowych, badania kliniczne, a także istotne wskazówki dla lekarzy wdrażających terapię w codziennej praktyce. Dzięki „skondensowanej” formule i przejrzystej strukturze czytelnik ma możliwość sprawnego zapoznania się z najnowszymi możliwościamileczenia atopowego zapalenia skóry, świerzbiączki guzkowej, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, przewlekłego zapalenia zatok nosowych z polipami, eozynofilowego zapalenia przełyku i wielu innych chorób. Autorzy operują konkretnymi danymi, opierając się na wynikach najważniejszych badań (w tym: BOREAS, NOTUS), co zapewnia treściom wiarygodność i solidne podstawy naukowe. Publikacja uzupełnia i porządkuje wiedzę na temat dupilumabu i immunologicznych podstawach przewlekłych chorób zapalnych, odpowiadając jednocześnie na kluczowe dla lekarzy praktyków pytania, przez co staje się ważną lekturą dla szerokiego grona odbiorców. Z pewnością będzie to przydatny przewodnik w codziennej praktyce lekarzy dermatologów, pulmonologów, alergologów, gastroenterologów, laryngologów, pediatrów oraz wszystkich zainteresowanych tematem.
W nowym wydaniu książki „Interpretacja EKG – kurs podstawowy” uwzględniono najnowsze rekomendacje i zaktualizowane przykłady kliniczne, zachowując jednocześnie jej przystępny charakter.Praktyczne podejście do interpretacji zapisu EKG wzbogacono o dodatkową porcję wiedzy, która – mamy nadzieję – nadal będzie pomocna w pewnym i szybkim analizowaniu elektrokardiogramów. Publikacja powstała pod patronatem Asocjacji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Autorami poszczególnych rozdziałów są wybitni polscy elektrokardiolodzy, którzy w czytelny sposób przekazali umiejętność interpretacji tego niezastąpionego badania pomocnego w ocenie pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Liczne ilustracje w postaci rzeczywistych zapisów EKG pomogą zastosować przedstawioną wiedzę w codziennej praktyce. Mamy nadzieję, że tak jak pierwsze wydanie, również i to stanie się pomocnym narzędziem dla lekarzy internistów, lekarzy medycyny rodzinnej, lekarzy rozpoczynających specjalizację z kardiologii, ratowników medycznych i pielęgniarek, studentów zainteresowanych kardiologią oraz wszystkich, którzy chcieliby wkroczyć na trudną drogę zdobywania biegłości w sztuce interpretacji EKG.
Skuteczna terapia zaburzeń gospodarki węglowodanowej, szczególnie w przypadku najmłodszych grup wiekowych, wymaga interdyscyplinarnego podejścia do pacjenta, łączącego wiedzę medyczną z wiedzą żywieniową i psychologiczną. Publikacja stanowi kompendium wiedzy na temat różnorodnych zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Została przygotowana przez zespół ekspertów z dziedzin: diabetologii, dietetyki i psychologii, pod redakcją naukową dr hab. n. med. i n. o zdr. Beaty Sińskiej jako wsparcie dla specjalistów w opiece nad pacjentami pediatrycznymi z tego typu zaburzeniami. Czytelnik znajdzie w niej charakterystykę fundamentów zdrowego odżywiania oraz omówienie specjalistycznych strategii żywieniowych w: insulinooporności, cukrzycy typu 1 i 2, „cukrzycy podwójnej”, hipoglikemii reaktywnej, cukrzycy współistniejącej z innymi schorzeniami (celiakią, zapaleniem tarczycy, mukowiscydozą) oraz w cukrzycy potransplantacyjnej. Publikacja nie ogranicza się wyłącznie do aspektów fizjologicznych, ale podkreśla również znaczenie wsparcia psychologicznego i roli zespołu terapeutycznego w leczeniu zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Książka adresowana jest przede wszystkim do dietetyków, studentów dietetyki i kierunku lekarskiego, a także do lekarzy pediatrów i diabetologów dziecięcych. Może być także cennym źródłem informacji dla rodziców dzieci z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej.
Zgrany zespół autorów pod kierunkiem dra Rolanda Podlewskiego w 40. rozdziałach omówił najważniejsze zagadnienia w postępowaniu przedszpitalnym. Czytelnicy znajdą w podręczniku starannie opracowane tematy: od podstawowego schematu ABCDE, wywiadu SAMPLE, poprzez ocenę stanu pacjenta, interpretację EKG, właściwe stosowanie leków, najważniejsze czynności ratunkowe aż po znajomość różnic kulturowych wśród pacjentów i skuteczną komunikację w zespołach ratownictwa medycznego. To skrótowy, ale istotny przekaz wiedzy przygotowany przez zgrany, doświadczony zespół praktyków. Autorzy dołożyli starań, by teksty były zwięzłe i ciekawe, a PZWL zadbał o wyjątkową szatę graficzną książki. Publikacja jest skierowana do ratowników medycznych, lekarzy i pielęgniarek ZRM, studentów ratownictwa medycznego i zainteresowanych tematem specjalistów.
Przygotuj się do egzaminu z pewnością i wiedzą! Książka stanowi niezbędne wsparcie dla każdego kandydata na technika dentystycznego. Zawiera starannie opracowane pytania, które odzwierciedlają aktualne wymagania egzaminacyjne, a także praktyczne wskazówki. Publikację podzielono na 8 rozdziałów, w których przedstawiono zagadnienia dotyczące anatomii, modelarstwa, klasyfikacji braków zębowych, sposobów oznaczania zębów, uzupełnień ruchomych, epitez i protez pooperacyjnych, uzupełnień stałych, elementów utrzymania precyzyjnego i protetyki cyfrowej oraz ortodoncji, szyn i łączenia metali. Istotnym elementem są krótkie notatki przy zadaniach, które pomogą czytelnikowi szybko przypomnieć najistotniejsze zagadnienia zawarte w testach. Ma to na celu utrwalenie i usystematyzowanie wiedzy już zdobytej. Niech ta książka stanie się Twoim przewodnikiem w drodze do sukcesu zawodowego! Przekonaj się, że solidne przygotowanie to klucz do zdania egzaminu i rozpoczęcia kariery w pasjonującym świecie protetyki dentystycznej. Publikacja jest przeznaczona dla studentów kierunku technik dentystyczny na każdym etapie kształcenia policealnego.
Kolejna książka z serii Instrumentarium i techniki zabiegów operacyjnych. Została przygotowana przez zespół wybitnych specjalistów z dużym doświadczeniem w dziedzinie chirurgii dziecięcej w Polsce. W publikacji kompleksowo omówiono zagadnienia z różnych dziedzin chirurgii dziecięcej - kardiochirurgii, neurochirurgii, ortopedii, okulistyki, urologii, otolaryngologii, chirurgii rekonstrukcyjnej, a także chirurgii ogólnej. Każdy rozdział zawiera opisy poszczególnych procedur operacyjnych, rozpoczynając od przygotowania sprzętu i sali operacyjnej, poprzez wybór rodzaju znieczulenia, a kończąc na szczegółowych opisach etapów operacji. Ogromnym atutem opracowania jest materiał ilustracyjny, w tym opisy instrumentariów stosowanych podczas zabiegów. Mamy nadzieję, że publikacja „Instrumentarium i techniki zabiegów w chirurgii dziecięcej” będzie codziennym towarzyszem w życiu zawodowym pielęgniarek operacyjnych i młodych adeptów chirurgii.
W ręce czytelników oddajemy starannie opracowaną książkę przygotowaną przez wybitny zespół specjalistów, którzy reprezentując różne pokolenia, przedstawiają ponad 70 tematów z perinatologii. Dzięki zwartej, poukładanej treści lekarze mogą uzyskać istotne informacje dotyczące rozpoznania, diagnostyki różnicowej i terapii danego schorzenia. Publikacja będąca przewodnikiem po rzadkich i trudnych sytuacjach klinicznych może ułatwić specjalistom podjęcie trafnych decyzji terapeutycznych, stwarzając szansę na korzystne zakończenie ciąży, a w konsekwencji zapewnienie zdrowia matki, płodu i noworodka. Monografia z pewnością zainteresuje lekarzy specjalizujących się w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz perinatologii. Może być również źródłem ciekawej wiedzy dla doświadczonych praktyków.
Publikacja stanowi przewodnik po atopowym zapaleniu skóry – chorobie, która w Polsce dotyka ponad 800 tys. osób. W monografii zaprezentowano analizę skutecznych metod leczenia farmakologicznego, w tym leki recepturowe, oraz nowoczesne podejście obejmujące fototerapię. Opisano przydatne zabiegi aparaturowe z zakresu kosmetologii pielęgnacyjno-lekarskiej. Przedstawiono odpowiednią kosmetologię oraz dermokosmetyki, które wspierają codzienną pielęgnację skóry oraz łagodzą objawy choroby. Omówiono także rolę suplementacji oraz diety, które pełnią bardzo ważną funkcję w zarządzaniu objawami. Osobny rozdział poświęcono dzieciom chorującym na atopowe zapalenie skóry ze względu na różnice w budowie skóry, która jest inna niż u chorującego dorosłego. Publikacja jest skierowana przede wszystkim do dermatologów zajmujących się na co dzień leczeniem pacjentów z atopowym zapaleniem skóry. Jednakże ze względu na swój interdyscyplinarny charakter z całą pewnością będzie pomocna także dla lekarzy innych specjalności, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat atopowego zapalenia skóry. Monografia może być także przydatna osobom zmagającym się z tą chorobą, aby mogli lepiej ją zrozumieć.
Trzytomowa „Kosmetologia” to jedyna pozycja na rynku wydawniczym, która obejmuje tematykę kosmetologiczną w sposób kompletny. Opracowanie powstało na podstawie piśmiennictwa naukowego, dostępnej literatury fachowej, wiedzy i doświadczenia praktycznego specjalistów wielu dziedzin z całej Polski. Podręcznik jest przeznaczony dla studentów kosmetologii i uczniów szkół kosmetycznych, kosmetologów oraz kosmetyczek. Może być również przydatny dermatologom, lekarzom medycyny estetycznej, menedżerom i szkoleniowcom branży estetycznej, wykładowcom na kierunku kosmetologia, producentom kosmetyków, konsumentom usług i osobom, które są zainteresowane tematyką zdrowia i urody, oraz specjalistom innych dziedzin, takich jak: fizjoterapia, dietetyka, farmacja, podologia, chemia kosmetyczna. Kosmetologia to jedyna pozycja na rynku wydawniczym z tej dziedziny, która kompletnie obejmuje tematykę kosmetologiczną. Mamy nadzieję, że stanie się ona pomocna w kształceniu i w pracy kosmetologów oraz wielu specjalistów dziedzin estetycznych, medycznych i chemicznych.
Książka jest praktycznym kompendium wiedzy w zakresie iniekcji diagnostycznych i terapeutycznych w narządzie ruchu. W usystematyzowany sposób przedstawia podstawy ultrasonografii na potrzeby wykonywania iniekcji pod kontrolą USG, wskazania i przeciwwskazania i rodzaje wykonywanych zabiegów, używane środki znieczulające. Omówione zostały również techniki iniekcji do poszczególnych okolic ciała i stawów. Polecamy ją lekarzom medycyny sportowej, rehabilitacji medycznej, ortopedii i reumatologii.
Publikacja opisuje cechy charakterystyczne FASD dla grup rozwojowych w wieku od 0-19 lat, podaje szereg skutecznych metod wraz z praktycznym ich zastosowaniem w wymiarach: diagnostyka i pomoc lekarska, rozwój, opieka, wychowanie i edukacyjna, które są adekwatne do etapu rozwojowego oraz zaburzeń rozwojowych spowodowanych PEA. Książka jest napisana przystępnym językiem, jednocześnie zachowuje specjalistyczny charakter. Podkreśla również znaczącą rolę opiekunów oraz wyjaśnia związek między zaburzeniami mózgu charakterystycznymi dla FASD, a zastosowaniem akomodacji środowiskowych.
The book Cosmetological and medical trichologywas prepared by dr Claudia Musiał, an international expert in the field of trichology and cosmetology. It presents the whole spectrum of trichopathology, which is vital to adequately comprehend a patient’s clinical picture. The book addresses: the anatomy and physiology of scalp and hair, classification of haired scalp diseases, which makes it much easier to correctly interpret a patient’s clinical data, clinical features, pathogenesis, medical treatment in case of various dermatoses, laboratory diagnostics, histological features with clinical description, trichoscopic features, classification of hair types and types of hair damage, endocrinology basics, nutrition. One of important parts is also a chapter on work organisation at a trichological clinic. Its aim is to help to adequately understand the pathophysiology and clinical pictures of hair and hair damage, and medical and surgical treatments in scalp diseases. The book is directed at students. However, a complex view of the subject and valuable instructions will surely be useful for trichology practitioners, dermatologists or cosmetologists who treat patients with excessive hair loss.
Monografia została przygotowana przez wybitne specjalistki dr hab. n. biol. Joannę Hildebrand, prof. UWr, dr n. med. Katarzynę Buńkowską-Gawlik oraz lek. wet. Weronikę Hildebrand. To unikalna publikacja, która przenosi Czytelników w niezwykłą podróż do wnętrza świata parazytów. Łączy w sobie pasję naukową z artystycznym podejściem, oferując bogaty zbiór zdjęć oraz ilustracji, które ukazują różnorodność i złożoność organizmów pasożytniczych. Autorzy, uznani eksperci w dziedzinie parazytologii, z pasją dzielą się w niej swoją wiedzą. W publikacji znalazły się informacje dotyczące: pierwotniaków, przywr, tasiemców, nicieni, kolcogłowów, pijawek oraz stawonogów. Dzięki przystępnemu językowi oraz wizualnej formie jest nie tylko źródłem wiedzy, lecz także inspiracją do dalszych poszukiwań w tej często niedocenianej dziedzinie nauki. Książka jest doskonałym przewodnikiem zarówno dla studentów biologii, jak i dla każdego, kto pragnie zgłębić tajniki życia mikroorganizmów.
Monografia omawia najbardziej aktualne zagadnienia związane ze stosowaniem sztucznej inteligencji w medycynie, ukazując jednocześnie szerokie spektrum wyzwań i możliwości związanych z tą integracją. Pokazuje od strony praktycznej, jak wdrażać innowacyjne narzędzia, które na naszych oczach zmieniają oblicze diagnostyki i terapii, ale jednocześnie też generują szereg nowych problemów związanych z etyką, odpowiedzialnością prawną oraz bezpieczeństwem danych. Autorzy w dziesięciu odrębnych rozdziałach z zaangażowaniem analizują wszystkie te kwestie, co nadaje książce multidyscyplinarny i oryginalny charakter. W części poświęconej analizie aktualnych zastosowań SI w poszczególnych dziedzinach medycyny pojawia się także omówienie perspektyw i kierunków dalszego rozwoju tej nowej technologii. Publikacja została przygotowana przez doskonałych autorów – praktyków, pasjonatów, wizjonerów i niewątpliwych autorytetów w swoich obszarach aktywności naukowej, którzy na co dzień tworzą aplikacje medyczne oparte na sztucznej inteligencji lub wdrażają algorytmy SI do praktyki klinicznej. Dzięki omówieniu zróżnicowanych tematycznie zagadnień monografia dedykowana jest szerokiej grupie Czytelników – ze środowiska medycznego, prawniczego, IT, systemu ochrony zdrowia, aż po kręgi akademickie. „Publikacja uzupełnia istotne luki w programach kształcenia przed- i podyplomowego, dostarczając Czytelnikowi wiedzy, której często brakuje w standardowych ścieżkach edukacyjnych”. Tak jak sztuczna inteligencja zmienia oblicze współczesnej medycyny, tak ta książka rozszerza świadomość Czytelników na temat możliwości i perspektyw, jakie przynoszą nauce oraz praktyce klinicznej uczenie maszynowe i uczenie głębokie. Prof. dr hab. n. med. Jerzy Samochowiec Monografia to początek nowej drogi w badaniach nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w medycynie. Kolejne publikacje z tej serii będą śledziły i na bieżąco omawiały najnowsze osiągnięcia w obszarze SI oraz ich wpływ na codzienną praktykę medyczną.
Pierwsza polska monografia w całości poświęcona nowotworom mielodysplastycznym (zespołom mielodysplastycznym). Do współpracy nad publikacją zaproszono wybitnych specjalistów zajmujących się diagnostyką i leczeniem tej heterogennej grupy chorób. Redakcję naukową nad wydaniem objęli prof. Jadwiga Dwilewicz-Trojaczek oraz dr Krzysztof Mądry – dwoje najbardziej uznanych polskich specjalistów w zakresie MDS, którzy dodatkowo reprezentują dwa różne pokolenia w tej dziedzinie nauki, co czyni książkę jeszcze bardziej interesującą. Publikację otwiera rozdział w całości poświęcony najnowszej klasyfikacji nowotworów mielodysplastycznych, zawierający podziały według WHO i ICC. Na szczególną uwagę zasługuje przedstawienie indeksów prognostycznych z uwzględnieniem indeksu molekularnego. Kolejne części wnikliwie omawiają znaczenie diagnostyki molekularnej (oprócz badań cytologicznych, histopatologicznych i cytogenetycznych), a także metody leczenia MDS niższego i wyższego ryzyka. W ostatnich latach nastąpił znaczący postęp zwłaszcza w leczeniu nowotworów mielodysplastycznych niższego ryzyka, między innymi dzięki pojawieniu się nowych opcji terapeutycznych. Opisane w publikacji metody diagnostyczne i lecznicze są dostępne w Polsce i na świecie. Bardzo ważne miejsce w monografii zajmuje rozdział poświęcony tzw. zespołom z nakładania („mielodysplastyczno/mieloproliferacyjnym”), w tym przewlekłej białaczce mielomonocytowej. Podobnie część poświęcona tematowi przeładowania żelazem skłania do dłuższej refleksji. Przedstawiono w niej w analityczny sposób metody diagnostyczne, leczenie i monitorowanie wyników terapii przeładowania żelazem. Publikacja dedykowana jest szerokiej grupie odbiorców, a szczególnie onkologom, hematologom, jak też lekarzom innych specjalności mającym kontakt z pacjentami hematologicznymi i onkologicznymi. Czytelnicy otrzymują kompendium najnowszej wiedzy o MDS i wypada mieć nadzieję, że trafi ono nie tylko na biurka hematologów, ale także innych lekarzy, zwłaszcza zajmujących się osobami starszymi, u ktorych te zaburzenia są stwierdzane coraz częściej. Prof. Wiesław Wiktor Jędrzejczak
Gastroenterologia dziecięca to specjalność medyczna, która rozwija się w niezwykle szybkim tempie. Wiedza i wytyczne nieustannie się zmieniają, a nowe dowody naukowe wpływają na dotychczasowe zasady diagnostyki, rozpoznawania oraz leczenia wielu chorób i zaburzeń gastrologicznych. Publikacja z serii "W gabinecie lekarza specjalisty. Gastroenterologia dziecięca. Współczesne spojrzenie" to drugie – rozszerzone – wydanie, które zawiera najczęstsze problemy gastrologiczne u dzieci, przedstawione w sposób zwięzły, rzeczowy i oparty na najnowszych, wiarygodnych danych naukowych. Autorzy, eksperci w dziedzinie gastroenterologii, przygotowali poszczególne rozdziały, bazując na wytycznych renomowanych towarzystw naukowych, takich jak: Europejskie i Północnoamerykańskie Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Amerykańska Akademia Pediatrii oraz Europejska Akademia Alergologii i Immunologii Klinicznej. W tym wydaniu uwzględniono również nowe jednostki chorobowe, takie jak zaburzenie polegające na unikaniu/ograniczaniu przyjmowania pokarmów (ARFID), które aktualnie staje się coraz częstszym wyzwaniem w codziennej praktyce. Publikacja jest skierowana przede wszystkim do lekarzy pediatrów i lekarzy rodzinnych, pragnących zdobyć najnowsze informacje i praktyczne wskazówki.
Monografia powstała pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Iwony Flisiak oraz dr hab. n. med. Julii Nowowiejskiej. Omówiono w niej liczne powiązania łuszczycy z innymi chorobami oraz zaburzeniami. Skupiono się nie tylko na tych oczywistych (jak choroby stawów czy układu naczyniowo-sercowego), ale także zaprezentowano te mniej poznane (choćby zaburzenia endokrynologiczne). Zwrócono uwagę na to, że łuszczyca to nadal nieuleczalna choroba, a jej terapia jest niezwykle trudna z powodu przewlekłego i nawrotowego charakteru. W książce opisano m.in. choroby: stawów, sercowo-naczyniowe, układu pokarmowego, układu oddechowego, nerek, narządu wzroku, neurologiczne, a także zaburzenia psychiczne i snu, dysfunkcje seksualne czy wpływ łuszczycy na płodność oraz ciążę. Ponadto uwzględniono także wpływ ogólnego leczenia przeciwłuszczycowego na narządy i układy oraz interakcję między lekami. Publikacja jest skierowana przede wszystkim do dermatologów zajmujących się na co dzień leczeniem pacjentów z łuszczycą, jednak ze względu na swój wielodyscyplinarny charakter z całą pewnością będzie pomocna także dla lekarzy innych specjalności, którzy chcą dowiedzieć się więcej o łuszczycy w aspekcie jej współchorobowości.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?