Pan Samochodzik i człowiek z UFO jest powieścią sensacyjno-przygodową należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść wydana po raz pierwszy w 1985 roku wpisuje się jako dwunasta do piętnastotomowego cyklu o Panu Samochodziku, charyzmatycznym historyku sztuki, detektywie, wytrawnym kierowcy i przyjacielu młodzieży w jednej osobie. Akcja powieści rozgrywa się wyjątkowo poza Polską, w dalekiej Kolumbii, gdzie pan Tomasz przybywa na konferencję kryminalistyczną. Wydarzenia nabierają tempa, kiedy w Muzeum Złota w Bogocie dochodzi do rabunku bezcennych eksponatów. Pan Samochodzik wszczyna pełne zaskakujących przygód dochodzenie. W poszukiwaniu skradzionych dzieł sztuki pomaga mu jego sekretarka Florentyna, a także egzotyczni przyjaciele, Teresa van Hagen i zaskakujący Ralf Dawson, człowiek obdarzony tajemniczą mocą, a podający się za przybysza z przyszłości, który dotarł do teraźniejszości wehikułem czasu.
Wyspa Złoczyńców jest powieścią przygodowo-kryminalną należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść wydana po raz pierwszy w 1964 roku zajmuje ważne, inauguracyjne miejsce w piętnastotomowym cyklu o Panu Samochodziku. To właśnie w Wyspie Złoczyńców pan Tomasz wchodzi w posiadanie swojego niezwykłego wehikułu i staje się Panem Samochodzikiem. Także w tym tomie poznaje trójkę harcerzy - Wilhelma Tella, Sokole Oko i Wiewiórkę, którzy wielokrotnie będą mu towarzyszyć w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. To wreszcie w Wyspie Złoczyńców Zbigniew Nienacki doprowadza do perfekcji stworzony przez siebie model powieści detektywistycznej, w której pełna zaskakujących zwrotów akcja połączona jest z wakacyjną przygodą, obecnością fascynujących postacii niepowtarzalnym poczuciem humoru. W tym inicjacyjnym tomie charyzmatyczny Pan Samochodzik trafi a na wiślaną Wyspę Złoczyńców w poszukiwaniu ukrytych podczas wojny zbiorów muzealnych. Dochodzenie skomplikuje się, kiedy na drodze detektywa i pomagających mu harcerzy stanie przestępcza banda Barabasza. Na podstawie powieści powstał film fabularny zatytułowany Wyspa Złoczyńców.
Pan Samochodzik i Niewidzialni jest powieścią sensacyjno-przygodową należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść wpisuje się jako dziesiąta część do piętnastotomowego cyklu książek o Panu Samochodziku, charyzmatycznym historyku sztuki, detektywie, wytrawnym kierowcy i przyjacielu harcerzy w jednej osobie. Tym razem Pan Samochodzik otrzymuje trudne zadanie - ma odnaleźć bezcenne zbiory doktora Gottlieba, niemieckiego kolekcjonera drogocennej biżuterii, starodruków i zabytkowych rękopisów, żyjącego niegdyś na terenie dzisiejszych Mazur. Pan Tomasz rozpoczyna dochodzenie w mocnej drużynie. Przypisana mu zostaje współpracownica, pani Monika, dołączają do niego zaprzyjaźnieni harcerze - Wielki Bóbr i Winnetou. Ale skala wyzwania i ryzyka jest wyższa niż kiedykolwiek. Detektyw nie tylko musi odnaleźć zaginiony gdzieś pomiędzy Mazurami a Niemcami trop wielkiego skarbu. Musi przy tym zmierzyć się ze zorganizowaną grupą przestępczą, groźnym międzynarodowym gangiem zwanym Niewidzialnymi.
Pan Samochodzik i Kapitan Nemo jest powieścią sensacyjno-przygodową należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść wpisuje się jako piąta część do piętnastotomowego cyklu książek o Panu Samochodziku, charyzmatycznym historyku sztuki, detektywie, wytrawnym kierowcy i przyjacielu harcerzy w jednej osobie. W "Kapitanie Nemo" Pan Samochodzik poszukuje dzieł sztuki zrabowanych pod koniec II wojny światowej przez wycofujących się z Mazur Niemców. Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom okazuje się, że ciężarówka z bezcennym ładunkiem najprawdopodobniej nie opuściła Pojezierza Mazurskiego. Ślad po niej urywa się nad jeziorem Jeziorak. Czy panu Tomaszowi uda się odnaleźć skradzione eksponaty muzealne? Nad Jeziorakiem dochodzenie mocno się komplikuje, zwłaszcza z powodu wrogiej bandy Czarnego Franka terroryzującej tutejszą ludność i wakacyjnych turystów, a także niepokojącego kapitana Nemo próbującego zaprowadzić własny porządek w okolicy i tajemniczego Kaznodziei, zwanego Fałszywym Ornitologiem. Rozpoczyna się kolejna trzymająca w napięciu mazurska przygoda Pana Samochodzika, w której uczestniczy także młodzież, między innymi harcerze Wilhelm Tell i Baśka. Lektura dla klasy V
Pan Samochodzik i templariusze jest bodaj najpopularniejszą polską powieścią sensacyjno-przygodową dla młodzieży. Charyzmatyczny bohater powieści pan Tomasz, historyk sztuki, detektyw, wytrawny kierowca i przyjacielu harcerzy w jednej osobie, wpada na trop przesławnego skarbu templariuszy. Okazuje się, że drogi do bezcennego skarbu, a równocześnie do rozwiązania jednej z największych zagadek historycznych wszech czasów, wiodą na Mazury i do dawnej stolicy zakonu krzyżackiego - Malborka. Ale jak to zwykle bywa z poszukiwaniem skarbów, droga do ich odkrycia usłana jest trudnościami, zwłaszcza że z niepożądanego artykułu prasowego o tajemnicy templariuszy dowiadują się bardziej lub mniej profesjonalni poszukiwacze skarbów i niebezpieczni przestępcy. Na szczęście Pan Samochodzik nie jest sam, pomaga mu trójka zaprzyjaźnionych harcerzy: Wiewiórka, Sokole Oko i Wilhelm Tell. Powieść była pierwszą książką z cyklu o Panu Samochodziku, która została zekranizowana. Na jej podstawie został nakręcony serial telewizyjny, w którym kultową kreację Pana Samochodzika stworzył Stanisław Mikulski.
Pan Samochodzik i Winnetou jest powieścią sensacyjno-przygodową należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść wpisuje się jako dziewiąta część do piętnastotomowego cyklu książek o Panu Samochodziku, charyzmatycznym historyku sztuki, detektywie, wytrawnym kierowcy i przyjacielu harcerzy w jednej osobie. Pan Samochodzik i Winnetou wyróżnia się wśród innych powieści z serii. Osią intrygi nie jest tym razem poszukiwanie skarbów i walka z przestępcami, lecz przeciwstawienie się mazurskiemu kacykowi, który dla swoich interesów gotów jest poświęcić bezcenną przyrodę polskiego Pojezierza. Struktura powieści także odbiega od zwyczajowego wzorca kryminału, nawiązując raczej do westernu i typowego dla powieści o Dzikim Zachodzie wątku ekologicznego. Pomimo swojej odmienności powieść jest zaskakująco wciągająca i emocjonująca. Czy Pan Samochodzik zdoła poskromić podstępnego Purtaka, wykorzystującego wywołany przez siebie konflikt pomiędzy żeglarzami i motorowodniakami dla swoich ciemnych machinacji? Czy poradzi sobie z krętactwami inspektora Noska, hipokryzją pięknego Antonia czy zawiścią brzydkiej Halinki? Na pewno walczącemu z wrogami natury panu Tomaszowi nie zabraknie sojuszników, zwłaszcza pośród zapalonych obrońców mazurskiej przyrody - Winnetou czy Milczącego Wilka.
Księga strachów jest powieścią przygodowo-kryminalną należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść wydana po raz pierwszy w 1967 roku wpisuje się jako trzecia do piętnastotomowego cyklu o Panu Samochodziku, charyzmatycznym historyku sztuki, detektywie, wytrawnym kierowcy i przyjacielu harcerzy w jednej osobie. Przygoda rozpoczyna się, kiedy za sprawą zaprzyjaźnionych harcerzy – Wilhelma Tella, Sokolego Oka i Wiewiórki, Pan Samochodzik wchodzi w posiadanie tajemniczej Księgi strachów. Próba rozwikłania jej zagadki naprowadza detektywa i harcerzy na trop pamiętnika Konrada von Haubitza, hitlerowskiego zbrodniarza, który po wojnie stał się prominentnym politykiem w Niemczech. Jak się okazuje, na odnalezieniu kompromitującego pamiętnika zależy nie tylko panu Tomaszowi. Dochodzenie nad jeziorem Jasień narazi detektywa i jego przyjaciół na wiele niebezpieczeństw i zaskakujących spotkań.
Księga strachów była przez lata wpisana na listę lektur obowiązkowych dla klasy VII
Wyspa Złoczyńców jest powieścią przygodowo-kryminalną należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść wydana po raz pierwszy w 1964 roku zajmuje ważne, inauguracyjne miejsce w piętnastotomowym cyklu o Panu Samochodziku. To właśnie w Wyspie Złoczyńców pan Tomasz wchodzi w posiadanie swojego niezwykłego wehikułu i staje się Panem Samochodzikiem. Także w tym tomie poznaje trójkę harcerzy ? Wilhelma Tella, Sokole Oko i Wiewiórkę, którzy wielokrotnie będą mu towarzyszyć w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. To wreszcie w Wyspie Złoczyńców Zbigniew Nienacki doprowadza do perfekcji stworzony przez siebie model powieści detektywistycznej, w której pełna zaskakujących zwrotów akcja połączona jest z wakacyjną przygodą, obecnością fascynujących postaci niepowtarzalnym poczuciem humoru. W tym inicjacyjnym tomie charyzmatyczny Pan Samochodzik trafi a na wiślaną Wyspę Złoczyńców w poszukiwaniu ukrytych podczas wojny zbiorów muzealnych. Dochodzenie skomplikuje się, kiedy na drodze detektywa i pomagających mu harcerzy stanie przestępcza banda Barabasza. Na podstawie powieści powstał film fabularny zatytułowany Wyspa Złoczyńców.
Pan Samochodzik i zagadki Fromborka jest powieścią sensacyjno-przygodową należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść wpisuje się jako szósta część do piętnastotomowego cyklu książek o Panu Samochodziku, charyzmatycznym historyku sztuki, detektywie, wytrawnym kierowcy i przyjacielu harcerzy w jednej osobie. U źródła fabuły kryminalnej znajdują się w tym tomie bezcenne stare monety, które pojawiają się na rynku numizmatycznym po zaskakująco niskich cenach. Idąc tropem tej pierwszej zagadki, Pan Samochodzik, w nieco uciążliwym towarzystwie magika Cagliostra, trafia do Fromborka. Jego dochodzenie łączy się ze śledztwem magistra Pietruszki, starającego się rozwikłać zagadkę tajemniczego schowka niemieckiego pułkownika Koeniga, odpowiedzialnego za rabunek polskich dzieł sztuki w czasie II wojny światowej. Obu poszukiwaczom skarbu przyjdzie zmierzyć się z podstępnym handlarzem antyków Waldemarem Baturą, skądinąd starym znajomym Pana Samochodzika.
Pan Samochodzik i Fantomas jest powieścią przygodowo-kryminalną należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść należy do cyklu powieści o Panu Samochodziku – charyzmatycznym historyku sztuki, detektywie, wytrawnym kierowcy i przyjacielu harcerzy w jednej osobie. Akcja „Fantomasa” rozgrywa się we Francji, gdzie Panu Samochodzikowi przyszło zmierzyć się z bodaj najsławniejszym przestępcą tego kraju. Polski detektyw trafi a na trop Fantomasa, prowadząc dochodzenie w sprawie zagadkowych kradzieży dzieł sztuki w zamkach nad Loarą.
Pan Samochodzik i złota rękawica jest powieścią sensacyjno-przygodową należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść wpisuje się jako jedenasta część do piętnastotomowego cyklu książek o Panu Samochodziku, charyzmatycznym historyku sztuki, detektywie, wytrawnym kierowcy i przyjacielu harcerzy w jednej osobie. Fabuła kryminalna zawiązuje się tym razem na jachcie Pana Samochodzika za sprawą tajemniczej dziewczyny o imieniu Bajeczka, która pojawia się i znika, pozostawiając po sobie przemalowaną na złoty kolor rękawicę. Choć pan Tomasz przybył na Mazury, aby żeglować śladami nieznanego mazurskiego poety ludowego, rodząca się intryga zgotuje mu wiele nieprzewidzianych przygód. Zaprowadzi go na plan filmowy, gdzie przyjdzie mu poznać sławnego aktora Simona Templera i znanego pisarza kryminałów Billa Arizonę, pozwoli wyjaśnić porwanie pięknej aktorki, każe zdemaskować szykujące się morderstwo, wreszcie umożliwi wyjaśnić tajemnicę niemieckiego rycerza ze złotą rękawicą, o którym pisał niegdyś ludowy poeta.W 1991 roku na motywach powieści został nakręcony film fabularny pod zmienionym tytułem Latające machiny kontra Pan Samochodzik.
Pan Samochodzik i skarb Atanaryka"" jest powieścią przygodowo-kryminalną należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść ukazała się pierwotnie pod tytułem Skarb Atanaryka i dopiero po latach od pierwszego wydania została włączona do późniejszego cyklu powieści o Panu Samochodziku. Charyzmatyczny bohater powieści pan Tomasz nie jest jeszcze zawodowym detektywem, lecz świeżo upieczonym absolwentem historii sztuki i początkującym dziennikarzem, który w czasie wakacji uczestniczy w wykopaliskach archeologicznych na Kaszubach. Archeolodzy badają cmentarzysko Gotów, poszukując legendarnego złotego skarbu króla Gotów, Atanaryka. Wykopaliskom towarzyszą najróżniejsze intrygi zawodowe, towarzyskie, miłosne i kryminalne. Specjalną atrakcją dla wielbicieli Pana Samochodzika jest obecność w tej książce młodszego brata bohatera, Pawła.
Niesamowity dwór"" jest powieścią sensacyjno-przygodową należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść wpisuje się jako czwarta część do piętnastotomowego cyklu książek o Panu Samochodziku, charyzmatycznym historyku sztuki, detektywie, wytrawnym kierowcy i przyjacielu harcerzy w jednej osobie. W Niesamowitym dworze Pan Samochodzik obejmuje dość niespodziewanie posadę kustosza nowo powstałego muzeum w dworze zmarłego Joachima Czerskiego w Janówce. W owianym tajemnicami dworze, jak się okazuje dawnej siedzibie loży masońskiej, grasują duchy. Ale czy są to na pewno duchy? Kustosz i para jego mało skorych do pomocy pomocników będą musieli się zmierzyć z serią niewyjaśnionych zjawisk zakłócających pracę przy tworzeniu muzeum. W rytm nabierającej tempa zagadce kryminalnej, w powieści potęguje się nastrój grozy, niepozbawiony charakterystycznej dla cyklu nutki humoru.W 1986 roku powieść stała się przedmiotem inscenizacji filmowej.
Przygody Pana Samochodzika to od kilkudziesięciu lat obowiązkowa lektura młodych wielbicieli sensacji. Już miliony czytelników doskonale znają dziwaczny samochód i jego właściciela specjalistę od ratowania skarbów i rozwiązywania zagadek z przeszłości.Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic jest powieścią przygodowo-kryminalną należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść należy do cyklu powieści o Panu Samochodziku charyzmatycznym historyku sztuki, detektywie, wytrawnym kierowcy i przyjacielu harcerzy w jednej osobie. W Tajemnicy tajemnic Pan Samochodzik jest na tropie przemytników cennych ikon. Dochodzenie prowadzi go z Bieszczad do Pragi, gdzie pojawiają się zupełnie nowe zagadki kryminalne, związane z alchemią, różokrzyżowcami i praskim rabinem. Na podstawie Pana Samochodzika i tajemnicy tajemnic nakręcono w 1988 roku polsko-czechosłowacki film fabularny zatytułowany Pan Samochodzik i praskie tajemnice.
Pan Samochodzik i człowiek z UFO jest powieścią sensacyjno-przygodową należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść wydana po raz pierwszy w 1985 roku wpisuje się jako dwunasta do piętnastotomowego cyklu o Panu Samochodziku, charyzmatycznym historyku sztuki, detektywie, wytrawnym kierowcy i przyjacielu młodzieży w jednej osobie. Akcja powieści rozgrywa się wyjątkowo poza Polską, w dalekiej Kolumbii, gdzie pan Tomasz przybywa na konferencję kryminalistyczną. Wydarzenia nabierają tempa, kiedy w Muzeum Złota w Bogocie dochodzi do rabunku bezcennych eksponatów. Pan Samochodzik wszczyna pełne zaskakujących przygód dochodzenie. W poszukiwaniu skradzionych dzieł sztuki pomaga mu jego sekretarka Florentyna, a także egzotyczni przyjaciele, Teresa van Hagen i zaskakujący Ralf Dawson, człowiek obdarzony tajemniczą mocą, a podający się za przybysza z przyszłości, który dotarł do teraźniejszości wehikułem czasu.
Pierwsza przygoda Pana Samochodzika jest powieścią przygodowo-kryminalną należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść ukazała się pierwotnie pod tytułem Przyzwolenie na przywóz lwa i dopiero po latach od pierwszego wydania została włączona do późniejszego cyklu powieści o Panu Samochodziku. W Pierwszej przygodzie charyzmatyczny bohater nie jest jeszcze detektywem, lecz młodym dziennikarzem, który decyduje się wyruszyć na daleką Syberię, do ówczesnego Związku Radzieckiego, by wyjaśnić intrygującą, historyczną zagadkę polskiego szlachcica Nicefora Czernichowskiego. Daleka wyprawa do twierdzy Ałbazin nad Amurem przemienia się w wielką przygodę, w której nie zabraknie ani zaskakujących odkryć, ani wątków kryminalnych, ani niespodziewanych zwrotów akcji, ani pierwiastka humoru. Bohater trafi a na trop skarbu, pozna wielu niezwykłych ludzi, dotrze do niecodziennych miejsc. Wielbiciele Pana Samochodzika odnajdą w Pierwszej przygodzie wszystkie elementy charakterystyczne dla serii, w tym także element historyczny, chwilami niemal przeniesienie w czasie do tajemnic i zagadek sprzed trzystu lat.
Pan Samochodzik i Niewidzialni jest powieścią sensacyjno-przygodową należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść wpisuje się jako dziesiąta część do piętnastotomowego cyklu książek o Panu Samochodziku, charyzmatycznym historyku sztuki, detektywie, wytrawnym kierowcy i przyjacielu harcerzy w jednej osobie. Tym razem Pan Samochodzik otrzymuje trudne zadanie ma odnaleźć bezcenne zbiory doktora Gottlieba, niemieckiego kolekcjonera drogocennej biżuterii, starodruków i zabytkowych rękopisów, żyjącego niegdyś na terenie dzisiejszych Mazur. Pan Tomasz rozpoczyna dochodzenie w mocnej drużynie. Przypisana mu zostaje współpracownica, pani Monika, dołączają do niego zaprzyjaźnieni harcerze Wielki Bóbr i Winnetou. Ale skala wyzwania i ryzyka jest wyższa niż kiedykolwiek. Detektyw nie tylko musi odnaleźć zaginiony gdzieś pomiędzy Mazurami a Niemcami trop wielkiego skarbu. Musi przy tym zmierzyć się ze zorganizowaną grupą przestępczą, groźnym międzynarodowym gangiem zwanym Niewidzialnymi.
Pan Samochodzik i Winnetou jest powieścią sensacyjno-przygodową należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść wpisuje się jako dziewiąta część do piętnastotomowego cyklu książek o Panu Samochodziku, charyzmatycznym historyku sztuki, detektywie, wytrawnym kierowcy i przyjacielu harcerzy w jednej osobie. Pan Samochodzik i Winnetou wyróżnia się wśród innych powieści z serii. Osią intrygi nie jest tym razem poszukiwanie skarbów i walka z przestępcami, lecz przeciwstawienie się mazurskiemu kacykowi, który dla swoich interesów gotów jest poświęcić bezcenną przyrodę polskiego Pojezierza. Struktura powieści także odbiega od zwyczajowego wzorca kryminału, nawiązując raczej do westernu i typowego dla powieści o Dzikim Zachodzie wątku ekologicznego. Pomimo swojej odmienności powieść jest zaskakująco wciągająca i emocjonująca. Czy Pan Samochodzik zdoła poskromić podstępnego Purtaka, wykorzystującego wywołany przez siebie konflikt pomiędzy żeglarzami i motorowodniakami dla swoich ciemnych machinacji? Czy poradzi sobie z krętactwami inspektora Noska, hipokryzją pięknego Antonia czy zawiścią brzydkiej Halinki? Na pewno walczącemu z wrogami natury panu Tomaszowi nie zabraknie sojuszników, zwłaszcza pośród zapalonych obrońców mazurskiej przyrody Winnetou czy Milczącego Wilka.
Jedną z pierwszych powieści Zbigniewa Nienackiego było Uroczysko, powieść przygodowo-kryminalna, która po latach wpisało się do serii przygód Pana Samochodzika i stała jedną z najpoczytniejszych książek dla dzieci i młodzieży. Charyzmatyczny bohater powieści pan Tomasz nie jest jeszcze zawodowym detektywem posiadającym charakterystyczny wehikuł, lecz studentem historii, który uczestniczy w wykopaliskach archeologicznych na trudno dostępnej wysepce zagubionej wśród bagien. Prace archeologów rozkopujących prastary kurhan niezwykle utrudnia tajemniczy diabeł Kuwasa, będący według krążącej po okolicach legendy strażnikiem skarbów znajdujących się ponoć w grobowcu. Zagadkę diabła Kuwasy, której rozwiązania nie ułatwia miejscowa ludność, dodatkowo komplikuje tajemnica XII romańskiej kolegiaty stojącej w pobliskiej wsi i wywołującej spór pomiędzy archeologami. W to wszystko wplata się niepokojący wątek kryminalny, prowadzący na trop sprytnego mordercy. Pan Tomasz stara się rozwikłać mnożące się zagadki i stawić czoła wyzwaniom. Czy mu się to uda? Pomimo, że Pan Samochodzik jest dwudziestolatkiem, czytelnik odnajdzie go takiego, jakiego zna i lubi najbardziej: obdarzonego niezwykłym talentem detektywistycznym, rozmiłowanego w tajemnicach historycznych, posiadającego swoiste poczucie humoru i wrażliwość na kobiece wdzięki. Pan Samochodzik i Uroczysko jest doskonałym prezentem dla dziecka 12 letniego na urodziny, na Dzień dziecka czy pod choinkę.
Nadaje się także na nagrodę szkolną dla uczniów kończących klasę IV
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?