Okręty zbłąkane są kontynuacją powieści Biały Kapitan.
Wzbogaciwszy się na złocie wydobywanym nad jeziorem Tajmyr, Pitt Hardful, niegdysiejszy więzień nr 13 – Eryk Stefan, wybudował willę i zajął się działalnością biznesową. Tymczasem odrzucona przez niego Elza Tornwalsen, swego czasu ukrywająca się pod nazwiskiem Otto Lowe jako majtek na „Witeziu”, porzuciła rodzinne Lofoty, aby zdobyć wykształcenie, i została znaną pływaczką. Wszystko mogłoby wskazywać na to, że historie tych dwojga ludzi dobiegną końca daleko od siebie, jednakże los niespodziewanie łączy ich drogi raz jeszcze, gdy Pitt postanawia powrócić do roli „białego kapitana” i kontynuować rozpoczęte na Tajmyrze dzieło resocjalizacji, tym razem biorąc na cel nie byłych więźniów, ale ludzi średniego stanu, przesiąkniętych trucizną niesprawiedliwej cywilizacji. Czy spotykając się po latach, Pitt i Elza rozpoznają w sobie nawzajem tych samych ludzi, których żegnali, czy też kogoś zupełnie innego? Czy ich serca, zbłąkane okręty, będą miały dość sił, by wypłynąć z mgły i razem kontynuować żeglugę do wspólnego celu?
Lekarz i mistyk – wydawałoby się, że nie można znaleźć dwóch bardziej przeciwstawnych profesji, a jednak zdolne były połączyć się w jednej osobie, Wacławie Piotrowskim. Pewnego dnia początkujący psychiatra przypadkiem wchodzi w posiadanie starego listu, który nakieruje jego życie na zupełnie nowe tory, a jego rozwijające się dopiero zdolności paranormalne zostaną wystawione na ciężką próbę. Na jego drodze stają bowiem stary czarownik, kobieta, której grozi śmiertelne niebezpieczeństwo i uwikłany w gangsterskie rozgrywki malarz – wszystkich ich łączy owiana tajemnicą zbrodnia, której korzenie sięgają czasów I wojny światowej. Nadnaturalne moce, dzięki którym śledztwo na temat wydarzeń, których nie pamięta już prawie nikt z żyjących, niosą jednak ze sobą więcej mrocznych sekretów, niż mogą rozwiązać…
W świecie, w którym żaden pracodawca nie zatrudni byłego więźnia, resocjalizacja po odbyciu wyroku w zakładzie karnym jest prawie niemożliwa, dlatego większość przestępców kończy jako recydywiści. Eryk Stefan, lekkoduch aresztowany za kradzież z domu własnej ciotki, nie zamierza się jednak poddawać – jako osadzony nr 13 przechodzi przemianę i po wyjściu na wolność, zmieniwszy imię na Pitt Hardful, zamierza ciężką pracą i własną pomysłowością wyjść na uczciwą drogę życia. Na tym jednak jego ambicje się nie kończą – ciągnie bowiem za sobą wielu innych, których losy zboczyły ze ścieżki prawa, i daje im drugą szansę. Sam jednak nosi w sercu mroczne pragnienia i nienawiść… Od targanego sztormami pokładu „Witezia”, na którym rządzi niepodzielnie kapitan Olaf Nilsen, po skutą lodem tundrę wokół jeziora Tajmyr, Ossendowski zabiera nas w morderczą i pełną zawirowań podróż po bezmiarze ludzkich dążeń, ułomności, wad i ukrytej szlachetności, jaką czasem można spotkać nawet na dnie rynsztoka!
Kontynuacją powieści "Biały Kapitan" jest książka "Okrety zbłąkane".
Od nigeryjskiej dżungli, przez bezkresny Ocean Atlantycki, aż do nowojorskich drapaczy chmur, podróż młodego Y obfituje w niesamowite przygody! Najpierw wiejski sierota, później wódz, rru, mający pod swą opieką dzieci ze swojej wioski, czarnoskóry chłopiec wbrew wszelkim przeszkodom dostaje się do Ameryki, a tam spełnia swoje marzenie i zostaje milionerem. Razem z nim i jego najlepszym przyjacielem, Llo, poznajemy tajemnice równikowych puszcz i pustyni oraz przeżywamy straszliwe kryzysy i wzruszające momenty triumfu w atmosferze prawdziwej przyjaźni, odwagi, miłości bliźniego i bezwarunkowej wiary we „Wspaniałego” – Boga, którego nieoświecony Y wyczuwa, ale musi Go jeszcze znaleźć!
Enriko Kastellar, uczeń szkoły franciszkańskiej w hiszpańskiej kolonii w Afryce, łączy w sobie dwa dziedzictwa; jest synem czarnoskórej Beliry i hiszpańskiego hrabiego, po którym nosi nazwisko. Jako mulat, nienależący na wyłączność do żadnej z ras, po obu stronach jest pogardzany i wyszydzany. Mimo tych przeciwności losu, postanawia zadziwić świat swoją ambicją i determinacją – wszystko z miłości do hiszpańskiej szlachcianki, Lizy. Jednakże nawet będąc u szczytu sławy i popularności w świecie białych ludzi, nie może zapominać, że w jego żyłach płynie także krew afrykańska… Przed Wami poruszająca opowieść o schyłku epoki kolonialnej i o starciu dwóch jakże odmiennych cywilizacji, ale przede wszystkim – o niezmiennej, jednakowej dla każdej rasy i kultury, naturze człowieczeństwa.
Jak daleko możemy zapędzić się w naszych marzeniach? W którym momencie powinniśmy się zatrzymać, żeby nasze ambicje i pragnienia nie rozsadziły nas od środka? Czy w czasach, w których ludzie o ciemniejszym kolorze skóry uważani byli za niewiele lepszych od małp, mulat o imieniu Enrico może marzyć o ukończeniu szkoły z wyróżnieniem? O zagranicznych studiach? O poważaniu wśród hiszpańskiej arystokracji? A może granicą marzeń jest zdobycie serca pięknej i delikatnej Lizy de Floridablanka?
Afrykę widzianą oczami Ossendowskiego przepełnia magia. Patrzy on na obcy sobie świat oczami przybysza z cywilizowanej krainy, wyznając ideę szlachetnego dzikusa i wielbiąc romantyczny aspekt podróży w pierwotny kraj, zamieszkały przez pierwotnych ludzi, a choć opisuje ledwie zwyczajne procesy zachodzące w przyrodzie i społeczeństwie tego kontynentu, czytając jego dzieło, czujemy się tak, jakbyśmy się zagłębiali w najoryginalniejszą powieść fantastyczną. Jego relacja z podróży przybliża nam, nieobeznanym i współczesnym, właściwe czasom kolonialnym doświadczenie obcości – niepowtarzalne spotkanie z Innym, zarówno światem, jak i człowiekiem.
Na dalekiej i niegościnnej północy, gdzie panują noc polarna i wieczna zmarzlina, a na niebie widuje się zorze, mieszkają ludzie trudniący się jednym z najbardziej niebezpiecznych zawodów świata – łowiectwem i traperstwem. Ossendowski przybliża nam ich sposób życia oraz warunki naturalne, jakie ich otaczają, opisując epizod z życia myśliwego Marusza i jego wiernej suczki Czao-Ra, obejmujący czas jednego roku. Poznawszy jego rodzinę i rodzinę psa, zagłębiamy się razem z nimi w dziką tajgę i surową tundrę, by poznać tajniki życia tamtejszych zwierząt i sposoby polowania na nie, a także zmierzyć się z mrożącym krew w żyłach niebezpieczeństwem, jakie na łowcę może czyhać za każdym krzewem…
Odcięci od świata, nieznający drogi do domu, porzuceni na bezludziu – Henryk, Romek i Irenka Broniewscy muszą, mimo młodego wieku, samotnie stawić czoła niebezpiecznej przygodzie! Opuszczając wraz z ojcem Tientsin, gdzie mieszkali, nie spodziewali się, że ich samolot napotka tajfun i zostanie zniesiony aż na skraj bezlitosnej pustyni Gobi, a tam – zmuszony do awaryjnego lądowania. Dorośli odeszli, by sprowadzić pomoc, ale już nie wrócili, pozostawiając trójkę dzieci samych przeciwko okrutnej naturze. Teraz czeka je codzienna walka o przetrwanie, w której liczą się przede wszystkim współpraca i pomysłowość, ale także otwartość umysłu i dobroć serca, bowiem wkrótce może się okazać, że ta dziewicza kraina nie jest aż tak bezludna, jak mogło się na początku wydawać…
Nowele zawarte w niniejszym zbiorze zostały opatrzone tytułem Nieznanym szlakiem i opracowane na podstawie wydań z lat 1924 i 1930. Ferdynand Antoni Ossendowski przedstawia krótkie opowieści z różnych zakątków świata, w sposób szczególny z Azji, w części oparte o swe liczne przeżycia i doświadczenia, a w części o zasłyszane historie lub o własną bogatą wyobraźnię. Wszystkie z nich mówią o kondycji człowieka, jego psychice, emocjach, zranieniach i sukcesach, niezależnych od geografii, statusu społecznego, wykształcenia czy religii.
W ślad za narodzinami idei, która pochłonęła miliony ofiar…
Lenin Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego – jedna z pierwszych polskich powieści biograficznych – ma wiele odsłon. To historia życia człowieka, który sam siebie przygotował do roli przywódcy tłumu i realizacji okrutnego celu. Opowieść o wodzu potrafiącym manipulować zarówno swoimi bezkrytycznymi zwolennikami, jak i najbardziej zagorzałymi przeciwnikami. To także relacja z działań tyrana przedkładającego rewolucję nad jakiekolwiek kompromisy polityczne. Narastająca fala „czerwonego terroru” dotykała zwykłych ludzi, którzy próbowali radzić sobie w obliczu spowodowanego rządami bolszewików upadku kraju, gdy bieda, ludzka niesprawiedliwość i bezprawie były jeszcze gorsze niż w najbardziej ponurych okresach caratu. Przetłumaczony na wiele języków europejskich, przedrukowywany w najpoważniejszych czasopismach i odkłamujący powtarzane przez lata mity bestseller, który „odegrał znaczącą rolę w uświadomieniu całemu światu, kto i jak robił rewolucję październikową”.
Ferdynand Antoni Ossendowski w roku 1938 publikował pod pseudonimem Feranto na łamach czasopisma Film Romans. Ilustrowany tygodnik powieściowy krótkie opowiadania oparte o fabułę filmów. Poniższy zbiór zawiera cztery z nich: Czarny Korsarz, Gdy kwitną bzy, Płynne złoto oraz Taniec szczęścia i rozpaczy. Ich fabuły są różne, dotyczą rozmaitych epok i szerokości geograficznych. Mają natomiast wspólną cechę. Jest nią uczucie między odważnym mężczyzną i szlachetną kobietą wywierające wpływ na całe ich życie.
Ferdynand Antoni Ossendowski w swojej najsłynniejszej książce „Ludzie, zwierzęta, bogowie” zarysował legendę zasłyszaną od buddyjskich mnichów w Mongolii o mądrej i szlachetnej brance z dalekiej Polski, która wniosła dobroć oraz pragnienie pokoju do serc dzikich koczowników, a z sobą przywiodła pobożnego i uczonego mnicha.
W powieści „Brat Walenty” Ossendowski obudowuje tę historię. Oto w wyniku najazdu mongolskiego w jasyr zostaje wzięty cysters, rycerze polscy, czescy i węgierscy, dwie piękne niewiasty oraz tysiące jeńców. Prowadzeni w głąb Azji postanawiają nie być marionetkami w rękach nieokrzesanych wodzów mongolskich, ale sprawnością intelektualną i fizyczną stopniowo zdobywają sobie u nich szacunek i posłuch. Czy bratu Walentemu uda się nawrócić na wiarę chrześcijańską tysiące Mongołów? Czy chan Gundżur zdoła na trwałe zaprowadzić pokój wśród swoich ludów? Jaką rolę spełni w tej historii piękna i pobożna Krystyna?
Ferdynand Antoni Ossendowski""Zwierzęta, ludzie, bogowie"" to przedwojenny światowy bestseller, tłumaczony na 19 języków, co zapewniło książce zagraniczną popularność porównywalną jedynie z Quo vadis Henryka Sienkiewicza
W karpackim lesie, na Huculszczyźnie, o którym miejscowi powtarzają wiele mrocznych pogłosek, poznają i zakochują się w sobie Polak i Hucułka. Ich miłość nie rozwija się jednak harmonijnie, a na przeszkodzie stają marzenia mężczyzny… Otrzymawszy powołanie do wojska wyjeżdża do tętniącej życiem towarzyskim Warszawy dwudziestolecia międzywojennego, gdzie swoją uwagę skupia na służbie i… pannie Stefani. Cały czas jednak w jego sercu odzywa się myśl o pozostawionej w górach ukochanej, której przyobiecał ożenek. W końcu musi podjąć decyzję dotyczącą życia uczuciowego oraz stawić czoła żołnierskim przeciwnościom.
Rosja na wojnie w Azji. Rosja ogarnięta wirem rewolucji. Rosja przegrywająca konflikt z teoretycznie słabszą Japonią. Rosja tracąca flotę, a wraz z nią szacunek. Rosja swoją klęską budząca drzemiącą dotąd i dającą się kolonizować Azję. Ferdynand Ossendowski w swojej książce pt. „Od szczytu do otchłani” (będącej niejako kontynuacją książki “W ludzkiej i leśnej kniei”) zabiera nas w podróż po świecie pełnym politycznych intryg i społecznego wrzenia pierwszej dekady XX wieku, a jego życiowe doświadczenia – w tym pobyt w carskim więzieniu – w połączeniu z niepowtarzalnym talentem do budowania napięcia sprawiają, że powieść czyta się z zapartym tchem!
My, Polacy, chętnie podkreślamy, że lepiej od narodów Zachodu znamy i rozumiemy Rosję wraz z jej stepową mentalnością. Mamy ku temu powody. Wszak to nasi rodacy byli więźniami, ale też urzędnikami i naukowcami pracującymi na Syberii. Jeden z nich – Antoni Ossendowski – swoje wspomnienia z przełomu wieków XIX i XX zebrał w książce „W ludzkiej i leśnej kniei”. Dzięki tym relacjom możemy poznać fakty nieznane publikacjom historycznym i trudno dostępne etnografom (np. nanajski pogrzeb polegający na wieszaniu nieboszczyka na drzewie czy kirgiskie ofiarowanie w prezencie własnej siostry jako… niewolnicy). Autor dzieli się z nami także głębokimi refleksjami dotyczącymi np. przemijania cywilizacji.
W obskurnym, tanim pensjonacie spotykają się dwa młode talenty: Leon Wolski inżynier-chemik, którego wynalazek zrewolucjonizuje przemysł. Właśnie podpisał kontrakt z ogromną korporacją, co pozwoli mu zarobić miliony i rozwinąć swój pomysł; Krystyna Łęcka piękna, niezwykle zdolna skrzypaczka, zwyciężczyni krajowego konkursu, przed którą otwierają się drzwi kariery.Pomimo młodego wieku oboje noszą ciężkie brzemiona: on weteran wojny, z której wyniósł rany fizyczne oraz duchowe, ale także siłę i determinację do walki o swoje. Ona, sierota, cierpiała skrajną biedę, gdy jednocześnie studiowała i opiekowała się bratem hulaką i bawidamkiem, bezlitośnie ją wykorzystującym.Wolski wyjeżdża za granicę, Łęcka koncertuje w kraju. Jednak pokładają zaufanie w niewłaściwych osobach, co prowadzi do upadku zarówno twardego i zaradnego mężczyznę, jak i wrażliwą i delikatną kobietę. Nie poddają się jednak, a ich losy przecinają się niczym tytułowe zygzaki. Czy uda im się dotrzeć do szczęśliwego finału?
Maroko, lata 20. XX w. Pochodzący z plemienia górali Szleu Ras Ben Hoggar jest rozbójnikiem napadającym karawany. Tego typu zajęcie to tradycja plemienna górali z Atlasu Wysokiego. Jednakże obecnie władze hiszpańskie zakazały surowo napaści i pilnują europejskich karawan. Ostatnia zasadzka kończy się niepowodzeniem. Wszyscy towarzysze Rasa Ben Hoggara zostają zabici, a on sam - wygnany z wioski. Pozostawił w niej żonę, cudowną Czar Azizę, tytułową ""Orlicę"", która musi radzić sobie sama, a przez rozłąkę z mężem i swą naiwność popada w tarapaty.
Wydanie Słonia Birary kompletne bez skrótów i cięć w treści. W tym wydaniu znajdziesz odpowiedzi na pytania z podręcznika - „pewniak na teście”, czyli wskazanie zagadnień, które zwykle pojawiają się w pytaniach z danej lektury we wszelkich testach sprawdzających wiedzę, a także w podręcznikach i na klasówkach. Książka zawiera pełen tekst lektury. Na końcu książki zamieszczono opracowanie, w którym znajduje się bardzo szczegółowe streszczenie oraz drugie skrócone, ułatwiające szybkie przygotowanie się przed lekcją. Opracowanie zawiera ponadto plan wydarzeń, wnikliwie wyjaśnioną problematykę oraz szerokie charakterystyki bohaterów.
Gdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku umiera jego dziadek, dziesięcioletni Amra zaczyna pracować jako poganiacz słoni. Tylko on może uchronić swoją rodzinę od popadnięcia w skrajną biedę. O świcie zjawia się na miejscu wyrębu dżungli, aby zastąpić zmarłego Bauliego. Ani słoń, ani chłopiec jeszcze nie wiedzą, że jest to początek ich wspólnej drogi pełnej nieoczekiwanych zwrotów akcji, która wiedzie m.in. przez dżunglę, pałac maharadży Tasfina i wąwóz zwany „wąwozem przyjaźni”.
Słoń Birara to poruszająca powieść podróżnicza opowiadająca o przyjaźni małego chłopca i słonia, o ich niezwykłych przygodach i niebezpieczeństwach, z jakimi przyjdzie im się zmierzyć.
Prosty język i ciekawe opisy egzotycznych krain, sprawiają, że trudno się oderwać od tej lektury. Nie wierzysz? Sprawdź sam!
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?