Do tego działu zapraszamy zwolenników medycyny konwencjonalnej. Jest bardzo wiele chorób, z którymi nie wygralibyśmy bez leków farmakologicznych, czy też radioterapii. Dlatego, aby zgłębić swją wiedzę z zakresu medycyny konwencjonalnej zapraszamy po podręczniki, poradniki, publikacje, altasy, literaturę medyczą dla uczniów, studentów, lekarzy i nie tylko. Chirurgia, terapia laserem, anatomia, piwrwsza pomoc, fizjologia i patofizjologia ambulatoryjna i kliniczna, diagnostyka neurologiczna, otolaryngologiczna, audiologiczna i radiologiczna i wiele innych.
Nowe – zaktualizowane i uzupełnione – wydanie jednego z najskuteczniejszych programów terapii PTSD
Osoby, których udziałem było traumatyczne zdarzenie, nieustannie przeżywają je na nowo i starają się unikać wszystkiego, co mogłoby obudzić przykre wspomnienia. Zmagają się z negatywnymi myślami, obniżonym nastrojem, ciągłym uczuciem napięcia i trudnościami w doświadczaniu pozytywnych emocji. Wszystko to wywołuje cierpienie psychiczne i pogarsza jakość życia.
Poradnik jest elementem programu terapeutycznego przeznaczonego dla osób, u których zdiagnozowano zaburzenie stresowe pourazowe (PTSD) lub u których po przeżytej traumie występują objawy tego zaburzenia powodujące cierpienie i/lub zakłócające funkcjonowanie.
W drugim wydaniu poradnika kliniczne elementy programu zostały zaktualizowane na podstawie doświadczeń stosujących go specjalistów i wyników najnowszych badań naukowych. Autorki w przystępny sposób wyjaśniają, czym jest PTSD, jak się objawia i jak sobie z nim radzić. Opisują kolejne etapy, cele i techniki terapii metodą przedłużonej ekspozycji – jednej z najskuteczniejszych w leczeniu tego zaburzenia. Czytelnik nauczy się z tej książki strategii, które pomagają zredukować stres i lęk, skonfrontować się ze wspomnieniami dotyczącymi traumatycznego zdarzenia i przetworzyć związane z nim emocje. To bezcenny przewodnik na drodze do wyzdrowienia.
Poradnik – stanowiący uzupełnienie podręcznika terapeuty Przedłużona ekspozycja w terapii PTSD – służy do powtarzania i utrwalania informacji uzyskanych podczas sesji. Zawiera wszystkie materiały niezbędne do wykonywania zadań zleconych przez terapeutę. Jest źródłem rzetelnej wiedzy dla osób uczestniczących w terapii, wspierając ich działania między sesjami. Uwzględniono w nim także wskazówki dotyczące zapobiegania nawrotom zaburzenia.
Książka „Kardiomiopatie” jest pierwszą od wielu lat monografią poświęconą pierwotnym chorobom mięśnia sercowego. Została wydana po ukazaniu się najnowszych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, dotyczących tej grupy chorób, dzięki czemu uwzględnia najnowsze zalecenia dotyczące klasyfikacji, diagnostyki, stratyfikacji ryzyka i leczenia kardiomiopatii. Książka jest adresowana przede wszystkim do kardiologów, ale także do lekarzy innych specjalności i studentów medycyny. Redaktorkom zależało na przedstawieniu jak najszerszego spektrum zagadnień związanych z kardiomiopatiami. Jednocześnie pragnęłyśmy, aby każde zagadnienie było poruszone szczegółowo i z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć nauki, włącznie ze spojrzeniem w przyszłość. W pierwszej części, poza najnowszą klasyfikacją kardiomiopatii, przedstawione zostały nowoczesne metody diagnostyczne, w których w ostatnim czasie nastąpił ogromny postęp. Druga część omawia szczegółowo poszczególne rodzaje kardiomiopatii, uwzględniając najnowsze spojrzenie na ich etiologię, diagnostykę i leczenie. W trzeciej części znajdują się szczególne sytuacje kliniczne, w których dochodzi do wystąpienia kardiomiopatii.Specjalny rozdział został poświęcony stratyfikacji ryzyka w poszczególnych rodzajach kardiomiopatii, gdyż wydaje się, że to zagadnienie stanowi wyjątkowo ważny aspekt w postępowaniu z pacjentami. Książka jest bogato ilustrowana, zawiera schematy i ilustracje, które pomogą zrozumieć i zapamiętać najważniejsze informacje. Zachęcamy do lektury i mamy nadzieję, że książka spotka się z Państwa dobrym odbiorem.
Publikacja Farmakologia i toksykologia w pytaniach testowych. Dla studentów medycyny i lekarzy specjalizujących się została przygotowana przez zespół specjalistów pod redakcją naukową dr hab. Marzeny Dworackiej. Książka przedstawia tytułową tematykę w formie pytań jednokrotnego wyboru. Opisane zagadnienia zostały ujęte w trzy, uporządkowane działy: farmakologię ogólną, farmakologię poszczególnych grup leków i podstawy farmakoterapii w stanach patologicznych i w szczególnych populacjach oraz toksykologię. Nowoczesny układ książki umożliwia poznanie odpowiedzi bez szukania jej na końcu podręcznika, co stanowi niezwykle praktyczną pomoc. Ponadto odpowiedzi – umieszczone obok pytania – dodatkowo zostały opatrzone w szczegółowy komentarz, pomagający w przyswojeniu wiedzy i powtórzeniu materiału do egzaminu. Zakres materiału jest oparty o aktualną wiedzą oraz wytyczne opracowane przez towarzystwa naukowe. Książka została stworzona z myślą o studentach medycyny, którzy przygotowują się do zdania egzaminów końcowych bądź częściowych z farmakologii oraz toksykologii.
Najpierw jest szok, niedowierzanie i rozpacz. Potem gniew, bunt i desperacka próba zastopowania tego, co nieuniknione. Akceptacja nie przychodzi jednak nigdy. Są za to skrajne emocje: miłość i nienawiść, życzliwość i niechęć, zaradność i zagubienie, odwaga i strach. A przy tym wszystkim nieustające poczucie winy.
O chorobie Alzheimera napisano już wiele, zazwyczaj jednak w centrum uwagi stawiano chorego. Tymczasem otępienie rzuca cień na całą rodzinę, w szczególności na tych, którzy podejmują się
opieki nad powoli odchodzącym bliskim. To o nich jest ta książka.
Zebrane tu opowieści opiekunów tworzą poruszający i szczery obraz codzienności z chorobą Alzheimera. Autorce udało się zdobyć zaufanie rozmówców i stworzyć im warunki do podzielenia się najbardziej
intymnymi doświadczeniami, reakcjami i myślami. Dla wielu czytelników wysłuchanie tych opowieści może być niczym cenne spotkanie w grupie wsparcia.
Słownik onkologiczny to pierwsza na polskim rynku publikacja tego typu. Jest to interdyscyplinarne i ponadczasowe kompendium wiedzy, które gromadzi, ujednolica, opisuje i porządkuje pojęcia związane z onkologią w formie zwięzłych definicji terminów medycznych. Publikacja przeznaczona jest dla lekarzy wielu specjalności, studentów medycyny, lekarzy specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach medycyny, ale także dla osób zatrudnionych w instytucjach zajmujących się kształtowaniem polityki zdrowotnej. Mamy nadzieję, że to kompleksowe opracowanie, które zostało przygotowane przez zespół znakomitych Autorów, przyczyni się do wypracowania wspólnego języka dla całego środowiska medycznego.
Infekcyjne choroby narządu wzroku są schorzeniami, z którymi często spotykają się w swojej codziennej praktyce nie tylko okuliści, ale również specjaliści innych dziedzin medycyny. Książka adresowana jest do specjalizujących się i praktykujących okulistów, a także do wszystkich lekarzy zajmujących się w swojej codziennej praktyce problematyką chorób infekcyjnych. W opracowaniu zostały omówione najbardziej aktualne poglądy na temat patofizjologii i patomechanizmów zapalnych schorzeń narządu wzroku, współczesne metody ich diagnostyki laboratoryjnej z uwzględnieniem technik biologii molekularnej oraz nowe możliwości farmakoterapii. Liczne fotografie, ryciny i tabele zamieszczone w książce podnoszą jej dydaktyczne walory.
Zapalenia mózgu u dzieci to kolejna książka z serii Praktyka pediatry. Choć schorzenie to występuje stosunkowo rzadko, jest bardzo niebezpieczne i stanowi zagrożenie dla życia pacjenta. Publikacja, poza omówieniem rodzajów zapalenia mózgu, kryteriami ich rozpoznania i algorytmami leczenia, zawiera również rozdziały dotyczące badań elektroencefalograficznych oraz diagnostyki obrazowej. Mamy nadzieję, że książka, oparta na wiedzy i doświadczeniu wybitnych autorów, okaże się przydatna osobom szkolącym się w dziedzinie pediatrii, neurologii dziecięcej oraz psychiatrii dzieci i młodzieży, a także pomoże w codziennej pracy pediatrom, neurologom i psychiatrom dziecięcym.
Nieswoiste choroby zapalne jelit (NZJ) to jedno z największych wyzwań współczesnej gastroenterologii, dotykające miliony ludzi w Europie. Liczba chorych na NZJ wzrasta także w Polsce, gdzie zmaga się z nimi już około 100 000 osób. W ostatnich latach nastąpił znaczący postęp w rozumieniu etiologii, patogenezy, patofizjologii oraz możliwości terapeutycznych NZJ. Niniejsza książka w sposób kompleksowy przedstawia najnowsze badania i zalecenia dotyczące nieswoistych chorób zapalnych jelit, ze szczególnym uwzględnieniem złożonej roli żywienia. Dzięki zebranej w publikacji wiedzy i doświadczeniu ekspertów, m.in. z dziedziny dietetyki i gastroenterologii, publikacja dostarcza aktualnych, rzetelnych i praktycznych informacji dla specjalistów oraz pacjentów i ich opiekunów. Książkę dedykujemy dietetykom i studentom dietetyki, lekarzom gastroenterologom i lekarzom rodzinnym, a także pacjentom cierpiącym na NZJ.
Zdrowie publiczne jako zespół aktywności podejmowanych przez społeczeństwa w celu chronienia swojego zdrowia - głównie przez profilaktykę i wspieranie racjonalnych działań w czasie trwającej jeszcze pandemii COVID-19 - nabrało szczególnego znaczenia. Okazało się bowiem, że nawet najlepiej rozwinięte systemy zamożnych krajów są bezsilne, gdy atakuje nieznany i podstępny wróg. Pandemia oraz jej bardzo szkodliwe następstwa zdrowotne, gospodarcze i społeczne wymusiły konieczność nowego spojrzenia na zdrowie publiczne. Żelazna (jak się wcześniej wydawało) zasada wykorzystywania potwierdzonych naukowo dowodów w rekomendowanych decyzjach stała się bezużyteczna w sytuacji, gdy badacze nie dysponowali rzetelnymi informacjami na temat nowego wirusa. Niniejsza książka jest poświęcona trudnym wyzwaniom, przed jakimi staje zdrowie publiczne w pocovidowych czasach.
Na cukrzycę w Polsce choruje 3,5 miliona ludzi. Co jedenasty Polak. Osób z cukrzycą typu 1 jest 200 tysięcy - z czego 10 proc. to dzieci. A jednak nie mamy pojęcia o istnieniu planety CT1, dopóki sami na niej nie wylądujemy jakimś kosmicznym zbiegiem okoliczności.Na planecie CT1 wszystko bywa na opak. Jesz, kiedy nie masz ochoty; nie jesz, kiedy jesteś głodna. W nocy pijesz słodki napój; przepłukujesz się wodą z cytryną cały następny dzień. Czasem robisz dziwne rzeczy zupełnie nieświadoma hipoglikemii. Na przykład mdlejesz na ulicy i budząc się w karetce, dziękujesz opatrzności, że nie wzięto cię za pijaną.Cukrzyca typu 1 znana jest od zawsze, ale żyć z nią umiemy - dzięki dostarczanej zewnętrznie insulinie - od nieco ponad stu lat. I pomimo tych stu lat wciąż nie odróżniamy cukrzycy typu 1 od tej typu 2, a osoby żyjące z "jedynką" wciąż spotykają się ze stereotypami i niezrozumieniem. Ta książka chce to zmienić. Pokazać, jak wygląda życie z "jedynką". I dlaczego różni się wszystkim i nie różni się niczym od tego bez cukrzycy wpisanej w rytm dnia.
W ręce czytelników oddajemy jedyną w swoim rodzaju publikację o badaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Gazometria tętnicza rzadko jest omawiana na zajęciach klinicznych i w przebiegu specjalizacji. Książka wychodzi naprzeciw istniejącej potrzebie przełożenia skomplikowanych wzorów wykorzystywanych w analizie na język klinicysty, który nie ma możliwości spędzenia nad oceną gazometrii kilkudziesięciu minut. W publikacji opisano zarówno podstawy gazometrii tętniczej, sposób jej pobierania i analizy, jak i praktyczne ujęcie wyniku w warunkach presji czasu, stresu, dużego obciążenia licznymi zadaniami. Warto również zwrócić uwagę na omówienie w książce nie tylko klasycznego podejścia do równowagi kwasowo - zasadowej tzw. teorii Hendersona, lecz także rzadziej przedstawianej teorii silnych jonów, czyli teorii Stewarta. Interesującym zagadnieniem poruszonym przez Autorkę jest zastosowanie badania gazometrycznego w traumatologii i krwotokach. Książka jest wzbogacona o testy online z gazometrii. Pani Doktor M. Rak zaprosiła do współpracy studentów, inspiratorów publikacji, laureatów Ogólnopolskich Zawodów Symulacji Medycznej Uczelni Medycznych „MedSiM Challenge 2024”, Błażeja Krawczyka i Oskara Fogiela, którzy przygotowali ważne teksty do książki. Książka jest skierowana do studentów medycyny i ratownictwa medycznego oraz lekarzy stażystów. Zainteresuje również pielęgniarki i doświadczonych lekarzy, którzy na co dzień pracują z pacjentami w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego i zagrożenia życia.
„Pierwsze badanie noworodka. Propedeutyka neonatologii” autorstwa prof. Milana Stanojevića oraz prof. Bożeny Kociszewskiej-Najman – kierownika Kliniki Neonatologii i Chorób Rzadkich Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM.
Niniejsza monografia przedstawia pierwsze po urodzeniu szczegółowe badanie noworodka w obecności matki lub obu rodziców wraz z przykładami stanu fizjologicznego oraz pokazuje odchylenia od stanu prawidłowego w badaniu fizykalnym.
Jakie informacje uzyskuje matka od specjalistów na temat stanu płodu w czasie ciąży lub noworodka po urodzeniu? Jak wygląda pierwsze po urodzeniu szczegółowe badanie noworodka?
Dowiecie się tego właśnie ze wspomnianej monografii.
Dodatkowo, rozdziały podręcznika wzbogacone zostały w kody QR, których wczytanie umożliwia obejrzenie filmów prezentujących ruchy noworodka w różnych sytuacjach.
Publikacja Farmakologia w zadaniach. Antybiotykoterapia została przygotowana pod redakcją dr hab. Anny Wiktorowskiej-Owczarek, dr n. med. Moniki Bigos oraz dr n. med. Małgorzaty Berezińskiej. Ten nietypowy podręcznik uczy farmakologii poprzez rozwiązywanie zadań, problemów i przypadków klinicznych. Książka została poświęcona szeroko rozumianej antybiotykoterapii, w której klinicyści muszą zmierzyć się nie tylko z wciąż zmieniającymi się patogenami, ale także narastającą lekoopornością, co w efekcie zmusza ich do szukania nowych rozwiązań. Książka w sposób klarowny łączy zagadnienia farmakologiczne i farmakokinetyczne z problemami mikrobiologicznymi, dzięki czemu wskazuje klinicyście drogę terapeutyczną. Pamiętajmy, że to właśnie on odpowiada za dobór prawidłowego leczenia na podstawie danych, które posiada, ale także w oparciu o niezbędną wiedzę dotyczącą działania podawanego antybiotyku. Umiejętność połączenia teorii z praktyką wpływa bezpośrednio na efekty terapii, która ma pomagać, a nie szkodzić. Stąd zaproponowane przez Autorów podręcznika treści zwracają uwagę na dobór odpowiedniego antybiotyku, skierowanego pod indywidualnego pacjenta, który często obciążony jest wieloma jednostkami chorobowymi. Książka stanowi piątą część serii Farmakologia w zadaniach. Jest kierowana do studentów, zwłaszcza medycyny, mikrobiologii i farmacji, ale może być narzędziem przydatnym także dla lekarzy, mikrobiologów i farmaceutów w ramach podyplomowego kształcenia ciągłego i specjalistycznego, m.in. w zakresie mikrobiologii, farmacji aptecznej, klinicznej czy szpitalnej. Dotychczas w serii Farmakologia w zadaniach ukazały się: Receptura i postacie leków, Farmakologia ogólna i kliniczna, Leki układu autonomicznego i krążenia oraz Leki układu nerwowego i leczenie bólu.
Podręcznik przeznaczony dla lekarzy specjalizujących się w chorobach wewnętrznych i w dziedzinach wywodzących się z interny, lekarzy specjalistów, lekarzy rodzinnych pragnących pogłębić swoją wiedzę oraz studentów medycyny.
Zawiera informacje na temat chorób układów: krążenia, oddechowego, pokarmowego, wewnątrzwydzielniczego, moczowego, krwiotwórczego oraz: chorób reumatycznych, chorób alergicznych, wybranych chorób układu nerwowego, chorób zakaźnych, zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej i równowagi kwasowo-zasadowej, zatruć i zaburzeń odżywiania. Obejmuje także podstawowe zagadnienia onkologii klinicznej, opieki paliatywnej, medycyny podróży oraz metodologii EBM.
Uwzględniono najnowsze wytyczne i stanowiska ekspertów (2023, 2024) dotyczące m.in. następujących zagadnień:
ostre zespoły wieńcowe
infekcyjne zapalenie wsierdzia
kardiomiopatie
niewydolność serca
nadciśnienie tętnicze
choroby żył
choroby śródmiąższowe płuc
choroby opłucnej
zapalenie błony śluzowej żołądka wywołane przez Helicobacter pylori
choroby przełyku
choroby tarczycy
guzy nadnerczy
nowotwory neuroendokrynne
cukrzyca
otyłość
ostre uszkodzenie nerek
przewlekła choroba nerek
cewkowo-śródmiąższowe zapalenie nerek
niedobory odporności
łuszczycowe zapalenie stawów
choroby związane z obecnością kryształów
osteoporoza
toczeń rumieniowaty układowy
zapalenia naczyń
polimialgia reumatyczna
borelioza
zakażenia ośrodkowego układu nerwowego
immunoprofilaktyka chorób zakaźnych u dorosłych
zapobieganie chorobom zakaźnym w podróży
opieka paliatywna
Jesteś zmęczony, źle się czujesz, nie wiesz, co ci jest? Może to zatrucie rtęcią lub innymi metalami ciężkimi? Jeśli rtęć jest jedną z najbardziej trujących substancji znanych człowiekowi, to dlaczego dentyści rutynowo używają jej do wypełniania zębów? Dr Hal Huggins zadał to pytanie prawie 20 lat temu. Dziś powtarzają je dentyści, naukowcy i zwykli zaniepokojeni o swoje zdrowie obywatele. Z tej książki dowiesz się, co łączy plomby amalgamatowe z pogarszającym się stanem zdrowia społeczeństwa, a także jakie mogą być skutki zatrucia rtęcią, włączając w to stwardnienie rozsiane, chorobę Alzheimera, chłoniak Hodgkina, zespół przewlekłego zmęczenia i praktycznie wszystkie zaburzenia autoimmunologiczne. Dr Huggins, posługując się łatwym do zrozumienia, potocznym językiem, obala twierdzenie, że amalgamaty są bezpieczne. Jeśli ktoś kiedyś powiedział ci, że twoje problemy zdrowotne biorą się z twojej głowy, to mógł mieć rację. Ich źródłem mogą być plomby amalgamatowe. Dr Hal A. Huggins uzyskał dyplom lekarza dentysty na Uniwersytecie Nebraski. Od 1962 roku praktykował stomatologię ogólną z naciskiem na odżywianie. W 1973 roku zaangażował się w badania toksyczności rtęci i jej wpływu na zdrowie człowieka. W trakcie zgłębiania mechanizmów działania tego metalu ciężkiego oraz jego związków z chorobami autoimmunologicznymi dr Huggins zrobił dodatkowe studia magisterskie na Uniwersytecie Kolorado w Colorado Springs. Od 1983 roku dr Huggins na pełen etat zajmował się diagnozowaniem i leczeniem pacjentów cierpiących na zatrucie rtęcią. Kierował światowej sławy Centrum Diagnostycznym Hugginsa – multidyscyplinarną kliniką, w której łączyło się stomatologię, medycynę, dietetykę, psychologię i inne gałęzie nauki, aby skutecznie walczyć z chorobami autoimmunologicznymi.
Kolejna książka dr Joanny Woyciechowskiej, przeznaczona głównie dla Osób z SM, traktuje o tym jak poprawić jakość życia -stosując różne metody rehabilitacji oraz wykorzystując czynniki zewnętrzne, środowiskowe, dietetyczne. Świadectwo osób, które stosowały te metody, stanowi bezcenne potwierdzenie ich skuteczności. dr n. med. Barbara PatzerDzięki dr Joannie wiem, że moc zdrowienia tkwi w nas samych, że tak wiele zależy od naszego stanu Ciała, Ducha i Umysłu. Gorąco polecam tę kolejną książkę dr Joanny Woyciechowskiej. Jest to potężna dawka nadziei i optymizmu, bez której byłoby bardzo trudno żyć z diagnozą SM, zwłaszcza bez obiektywnej prawdy na temat nowości i specyfików, które proponuje nam współczesna medycyna. Małgorzata Felgerdyrektor Fundacji Helpful Hand, przewodnicząca PTSR Oddział w KrakowieEpigenetyka dla Osób z SM pokazuje świeży, dla wielu osób zupełnie nowy obraz powracania do zdrowia. Epigenetyka, w odróżnieniu od głównego nurtu medycyny, pokazuje, że nie pigułka - cud, ale zmiana życia jest w stanie przywrócić siły, sprawność i optymizm. Zdrowe odżywianie, zdrowe myślenie, oczyszczanie organizmu, sen i odpoczynek - w połączeniu z konsekwencją i wytrwałością - potrafią zdziałać cuda. Epigenetyka dla Osób z SM utwierdza w myśleniu, że możesz wziąć swoje życie w swoje ręce i na każdym jego poziomie wprowadzić zmiany. Jeśli tylko będziesz wytrwały, zobaczysz poprawę i będziesz nią zdumiony. Monika Heinrichpropagatorka ekologii i zdrowego życiaKsiążka przedstawia najnowsze spojrzenie na przyczyny SM, jest drogowskazem dla tych wszystkich, którzy nie chcą poddać się chorobie i nie czekają na przypadkowy cud. Joanna Woyciechowska należy do nielicznych lekarzy pokazujących pacjentom drogę, która nie obiecuje przypadkowego cudu, a zajmuje się konkretnymi wskazówkami mającymi na względzie efektywną pomoc. Życie nie polega na czekaniu aż burza minie. Polega na tym, że uczymy się tańczyć w deszczu! Choroba to wyzwanie, postarajmy się temu wyzwaniu sprostać. Pomoże nam wtym ta wyjątkowa książka, którą serdecznie polecam! mgr farm. Beata Peszko
Książka dr Joanny Woyciechowskiej SM - jak walczyć o zdrowie z pomocą RW, CUD i WOW jest nową pozycją dla osób z SM i nierozerwalnie związaną z jej poprzednio wydanym Przewodnikiem dla Osób z SM.Jest to znakomity przegląd metod i zabiegów pomocnych w walce i życiu z SM, poparty wieloma świadectwami osób dotkniętych losem SM i stosujących wybrane zabiegi. Bezcenne wskazówki jak we własnym życiu wprowadzić CUD - dbając o ciało, umysł i ducha. To dla osób zmagających się na co dzień z przeszkodami, które stawia im choroba, otwiera nowe horyzonty nadziei.Drmed. Barbara Patzerb. v-przewodnicząca PTSR
„Kiedy nie wiesz co, jak i gdzie; przepisz jod, on to wie”. Niewielu ludzi – wliczając w to lekarzy – zdaje sobie sprawę, jak ważny dla naszego zdrowia jest jod. Oto najważniejsze korzyści z suplememtacji:
•zapobieganie nowotworom
•zdrowe piersi
• optymalizowanie funkcji tarczycy
• zdrowa prostata
•zapobieganie otyłości i pomoc w walce z nadwagą
•rozwój mózgu i zapobieganie upośledzeniu umysłowemu u dzieci
•wsparcie układu odpornościowego
• zapobieganie chorobie Parkinsona i innym schorzeniom mózgu.
Większość ludzi nie spożywa wystarczających ilości jodu, a nawet jeśli im się to udaje, czynniki środowiskowe nie pozwalają ich organizmom właściwie go wykorzystywać. Efektem jest epidemia niedoczynności tarczycy, otyłości, dysplazji sutka, nowotworów hormonozależnych, niepełnosprawności rozwojowych u dzieci i wielu innych schorzeń, którym można by zapobiec.
Dr Robert Thompson praktykuje medycynę integracyjną, przeciwstarzeniową i holistyczną w Soldotna i Anchorage na Alasce. Z zawodu jest ginekologiem i położnikiem z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem, postanowił jednak poświęcić się medycynie prewencyjnej oraz bioidentycznej hormonalnej terapii zastępczej u mężczyzn i kobiet. Jest autorem książki The Calcium Lie II: What Your Doctor Still Doesn't Know, a także skrzypkiem i entuzjastą aktywności na świeżym powietrzu. W wolnym czasie dr Thompson oddaje się gotowaniu, sztuce, muzyce oraz opiece nad swoimi czterema ukochanymi labradorami.
W pierwszym tomie klasycznej trylogii Attachment and Loss (Przywiązanie i strata) John Bowlby omówił teorię przywiązania i wyjaśnił, w jaki sposób więzi emocjonalne wytworzone na początku życia człowieka stają się podstawą budowania relacji na jego dalszych etapach. Drugi tom trylogii dotyczy problemów związanych z lękiem separacyjnym – dystresu występującego podczas separacji i często pojawiającego się w jej następstwie lęku. Bowlby omawia powiązane z lękiem zjawiska, w szczególności różne formy zachowań uznawanych za wskaźniki strachu oraz właściwości sytuacji, które powszechnie wywołują strach. Podejmuje także kwestię różnic w indywidualnej podatności na strach i lękowego przywiązania. W przygotowaniu znajduje się Tom III, Strata, dotyczący problemów związanych z żalem i żałobą oraz procesów obronnych, które mogą być uruchamiane przez lęk i stratę. *** Gdyby nie istniało tak wiele błędnych przekonań na temat norm zachowania, jakich należy oczekiwać od małych dzieci, gdy pozostawia się je, nawet na krótko, w obcym miejscu z obcymi ludźmi, nie trzeba by było tak wyczerpująco przedstawiać tych danych. A jednak błędne przekonania nie ustępują, szczególnie wśród osób zajmujących się zawodowo wychowaniem dzieci. Raz po raz sugeruje się, że zdrowe, normalne dziecko nie powinno robić zamieszania, gdy matka wyjeżdża, a jeśli to robi, jest to oznaką, że matka je rozpieszcza lub że cierpi ono na jakiś patologiczny lęk. Nadzieja w tym, że reakcje takie zostaną ujrzane w nowym i bardziej realistycznym świetle, dzięki zrozumieniu naturalnego przebiegu rozwoju oraz funkcji zachowań przywiązaniowych. *** Otóż, gdy tylko małe dziecko, które miało wcześniej sposobność wykształcić przywiązanie do figury matki, zostaje z nią wbrew swej woli rozdzielone, przejawia ono dystres; jeśli dodatkowo znajduje się w nieznanym otoczeniu i pod opieką zmieniających się obcych ludzi, jego dystres prawdopodobnie będzie silniejszy. Zachowanie dziecka układa się w typową sekwencję. Najpierw dziecko energicznie protestuje i próbuje wszelkimi dostępnymi sposobami odzyskać matkę. Później zdaje się rozpaczać, że nie uda mu się jej odzyskać, ale mimo to pozostaje skoncentrowane na niej i czujnie wypatruje jej powrotu. W końcu wydaje się, że traci zainteresowanie matką i zaczyna się od niej emocjonalnie odłączać. Jednak, o ile okres separacji nie trwa zbyt długo, dziecko nie pozostaje w stanie odłączenia w nieskończoność. Prędzej czy później, po ponownym spotkaniu z matką jego przywiązanie do niej na nowo odżywa. Odtąd dziecko przez kilka dni lub tygodni, a czasami znacznie dłużej, nalega na przebywanie w pobliżu matki. Ponadto, gdy tylko podejrzewa, że znowu ją straci, przejawia silny lęk. Kiedy zająłem się badaniem problemów teoretycznych wynikających z tych obserwacji, stało się jasne, że pierwszym krokiem musi być wyraźniejsze zrozumienie więzi łączącej dziecko z matką. Potem stopniowo przekonywałem się, że każda z trzech głównych faz reakcji małego dziecka na separację jest związana z takim lub innym centralnym zagadnieniem teorii psychoanalitycznej. I tak, faza protestu, jak się okazuje, porusza problem lęku separacyjnego; rozpacz – żalu i żałoby; odłączenie – obrony. Zgodnie z wysuniętą wówczas tezą, te trzy rodzaje reakcji – lęk separacyjny, żal i żałoba oraz obrona – to fazy pewnego jednolitego procesu i tylko wówczas, gdy tak się je traktuje, możliwe jest uchwycenie ich prawdziwego znaczenia.
Przedstawiamy Państwu 4. tom wydawnictwa „Czerniak – współczesne podejście” będący zbiorem nowoczesnych prac przeglądowych przygotowanych przez najlepszych polskich ekspertów różnych specjalności związanych z rozpoznawaniem i leczeniem chorych na nowotwory skóry. Nowotwory złośliwe skóry, w tym przede wszystkim rak podstawnokomórkowy (ang. basal cell carcinoma - BCC) oraz rak kolczystokomórkowy (ang. squamous cell carcinoma - SCC), są najczęściej występującymi nowotworami złośliwymi wśród osób o jasnym zabarwieniu skóry, z kolei czerniaki odpowiadają za większość zgonów w tej grupie nowotworów i pomimo zwiększającej się zapadalności (obecnie ok. 4200 nowych przypadków rocznie w Polsce) w ostatnich latach wzrosła w naszym kraju w tej grupie przeżywalność względna o ponad 20%. Postęp wiąże się z rozpoznawaniem tych nowotworów na wcześniejszym etapie i wprowadzeniem nowych, niezwykle skutecznych terapii systemowych zarówno dla leczenia przypadków zaawansowanych, jak i w czerniaku dla leczenia okołooperacyjnego. Poszczególne rozdziały dotyczą diagnostyki czerniaków, w której poczyniono w ostatnich latach ogromne postępy, jak również praktycznego postępowania przy powikłaniach nowych terapii systemowych u chorych na nowotwory skóry – tematu niezwykle ważnego dla wszystkich onkologów klinicznych oraz innych specjalności medycznych, gdzie może trafić chory leczony nowymi terapiami z powodu zdarzeń niepożądanych. Ostatnio ukazały się praktyczne wydawnictwa zarówno w formie książkowej, jak i aplikacji na smartfony, stanowiące codzienną pomoc w postępowaniu z takimi chorymi. Po latach nihilizmu terapeutycznego w przypadkach rozsianych czerniaka błony naczyniowej oka pojawiła nowa skuteczna terapia oparta na bispecyficznej cząsteczce tebentafuspie (IMCgp100) działającej na limfocyty T przy obecności antygenu zgodności tkankowej HLA-A*02:01 i jest to obecnie jedyny lek zarejestrowany dla leczenia systemowego w tym nowotworze o udowodnionym wydłużeniu przeżyć całkowitych. Drugą część niniejszej publikacji stanowi zbiór przypadków klinicznych z komentarzami ekspertów, co podnosi praktyczny wymiar tego wydawnictwa.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?