Do tego działu zapraszamy zwolenników medycyny konwencjonalnej. Jest bardzo wiele chorób, z którymi nie wygralibyśmy bez leków farmakologicznych, czy też radioterapii. Dlatego, aby zgłębić swją wiedzę z zakresu medycyny konwencjonalnej zapraszamy po podręczniki, poradniki, publikacje, altasy, literaturę medyczą dla uczniów, studentów, lekarzy i nie tylko. Chirurgia, terapia laserem, anatomia, piwrwsza pomoc, fizjologia i patofizjologia ambulatoryjna i kliniczna, diagnostyka neurologiczna, otolaryngologiczna, audiologiczna i radiologiczna i wiele innych.
Historia medycyny w sześciu niepełnych odsłonach jest propozycją spojrzenia na dzieje nauki i sztuki lekarskiej przez pryzmat sześciu, zdaniem autora, głównych problemów, z jakimi w przeszłości mierzyła się medycyna i z jakimi nadal przychodzi jej się mierzyć.Pierwsza odsłona to rozważania o konstrukcji (lub inaczej - budowie) organizmu człowieka, nad którą dyskutowali badacze zajmujący się takimi dyscyplinami, jak anatomia, histologia, cytologia i genetyka. Druga odsłona jest próbą zrozumienia funkcji życiowych, czyli przedmiotu badań nauk eksperymentalnych, przede wszystkim fizjologii i biochemii. Trzecia wiąże się z poznaniem przyczyn i mechanizmów, które uszkadzają lub niszczą strukturę i zaburzają funkcje organizmu, czyli zdarzeń i procesów stojących u podstaw nauki o chorobach - patologii wraz z anatomią patologiczną, patomorfologią i patofizjologią, mikrobiologią i bakteriologią lekarską. Dzięki czwartej odsłonie zbliżamy się do historii prób rozpoznania procesów chorobowych oraz zdolności przewidywania ich dalszego biegu. To świat diagnostyki i prognostyki medycznej. Piąta ukazuje zaś poszukiwania metod i środków, których celem staje się przywrócenie zaburzonej homeostazy organizmu - a więc to, co określamy mianem terapii. Ostatnia, szósta, przedstawia dzieje chirurgii - nauki i sztuki poszukującej sposobów bezpośredniego wniknięcia w przestrzeń konstrukcji organizmu i przywrócenia właściwego biegu funkcji życia.Obecnie do czytelników trafia trzecia i za razem ostatnia część monografii poświęcona w całości historii jednej z najstarszych specjalności lekarskich - chirurgii. Od krzemiennego noża naszych prehistorycznych przodków aż po ramię robota chirurgicznego możemy śledzić wysiłki całych pokoleń by naprawić to co zostało uszkodzone, czy to w wyniku choroby czy też na skutek urazu. Stąd też tytuł ostatniej odsłony - Naprawa.
Medycyna oparta na faktach, fakty, które znajdują potwierdzenie w badaniach to dzisiaj niepodważalne zasady procesu diagnostyczno-terapeutycznego. Nie ma możliwości leczenia bez ustalenia rozpoznania. Dla postawienia rozpoznania potrzeba optymalizacji procesu oceny faktów z wywiadu i ich korelacji z badaniem klinicznym. Niezbędnym warunkiem jest uzyskanie informacji prawdziwych o stanie chorego na podstawie badania. Pozwala to następnie określić kolejność i rodzaj potrzebnych badań dodatkowych.
Podręcznik NETTER. Kliniczne badanie ortopedyczne. Podejście Evidence-Based spełnia warunki, które we współczesnej medycynie są niezbędne dla przedstawienia choremu spektrum możliwości terapeutycznych.
Co wyróżnia NETTER. Kliniczne badanie ortopedyczne – otóż jest to podręcznik, w którym w szczególny sposób opisano kryteria jakości badania: dokładność całkowitą, wartości predykcyjne dodatnie oraz ujemne, czułość, specyficzność i wskaźniki wiarygodności. Ocena jakości pracy lekarza, specjalisty w dziedzinie ortopedii dotyczy wszystkich etapów postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Praca ortopedy w części diagnostyki obrazowej może zostać wkrótce zautomatyzowana, dzięki użyciu algorytmów sztucznej inteligencji, ale bezpośredniego badania klinicznego nie zastąpi żaden robot, musi je przeprowadzić lekarz. W procesie kształcenia lekarzy specjalistów pojawiły się możliwości zautomatyzowanej oceny jakości i efektów szkolenia. Dotyczy to przede wszystkim szkolenia na niektórych symulatorach, ale w badaniu klinicznym nie można zastąpić człowieka. Podręcznik NETTER. Kliniczne badanie ortopedyczne. Podejście Evidence-Based wychodzi naprzeciw potrzebie ewaluacji jakości badania. Na tym polega jego unikatowy charakter. Opanowanie badania klinicznego narządu ruchu w istotny sposób powinno wpłynąć na jakość dalszego szkolenia praktycznego w ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Jakość badania wpływa przecież na najbardziej wyróżniającą cechę naszej dziedziny, a mianowicie sformułowanie i przygotowanie planu leczenia. Zgodnie z nim przeprowadzenie leczenia zapewni najwyższą jakość. Z satysfakcją przyjmuję polską wersję podręcznika i wierzę, że będzie miała ona wpływ na efekty pracy polskich ortopedów.
Prof. dr hab. Jarosław Czubak
Kierownik Kliniki Ortopedii, Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej
Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny CMKP im. prof. Adama Grucy w Otwocku
Niniejsza publikacja dostarcza kompleksowej wiedzy na temat niedoczynności tarczycy i autoimmunologicznego zapalenie tego gruczołu – choroby Hashimoto. Została przygotowana na podstawie aktualnych badań naukowych i wytycznych towarzystw. Zawiera konkretne zalecenia, które można wdrażać w praktyce klinicznej, dzięki czemu stanowi praktyczne narzędzie mogące pomóc w codziennej opiece nad pacjentem. W książce szczegółowo opisano budowę i funkcję tarczycy oraz przedstawiono nowoczesne podejście do diagnostyki, leczenia, zasad żywienia i suplementacji w chorobach tarczycy. Publikacja wskazuje również na czynniki, które mogą wpływać na metabolizm i działanie hormonów tarczycy – zdrowy styl życia, aktywność fizyczną, sen. Monografia jest przeznaczona dla lekarzy, pielęgniarek, dietetyków i studentów, a także dla pacjentów poszukujących rzetelnych informacji dotyczących postępowania w niedoczynności tarczycy i jej autoimmunologicznym zapaleniu.
Więzadło krzyżowe przednie (anterior cruciate ligament – ACL) jest najczęściej uszkadzaną strukturą anatomiczną w stawie kolanowym. Leczeniem z wyboru dla osób chcących żyć bez ograniczeń pozostaje wykonanie zabiegu rekonstrukcji ACL. Przedstawiony przez autorów protokół postępowania po operacji rekonstrukcji ACL oraz jednoetapowej rewizji ACL opracowano na podstawie wieloletnich doświadczeń. W publikacji przedstawiono m.in.: gotowe testy do oceny realizacji kryteriów powrotu do pełnej sprawności; skale pomocne w ocenie stanu klinicznego pacjenta; badania rezonansu magnetycznego; wyniki przeprowadzonych przez autorów badań.
Autorzy przygotowali także aplikację Rehab Protocol będącą multimedialną wersją protokołu z rozszerzeniami, które dają pacjentowi możliwość kontaktu ze swoim fizjoterapeutą i lekarzem oraz robienia zdjęć i notatek aktualnego stanu zdrowia i rehabilitacji. Pacjent w czasie wizyty kontrolnej może zaprezentować przebieg swojego leczenia domowego. Książka powinna zainteresować ortopedów, chirurgów ortopedów, fizjoterapeutów, a także studentów kierunków medycznych. Może być interesująca również dla menedżerów sportu oraz sportowców.
Drugie wydanie Położnictwa według zasad EBM stanowi tłumaczenie czwartej już edycji amerykańskiego podręcznika Obstetric Evidence Based Guidelines pod redakcją światowej sławy położnika i perinatologa prof. Vincenza Berghelli. Redakcję merytoryczną nad polskim tłumaczeniem sprawował prof. Mirosław Wielgoś. Nowe wydanie zostało poszerzone o blisko 100 stron i zaktualizowane, uwzględniono w nim bowiem najnowsze wyniki badań i wytyczne. Wszystkie informacje na temat diagnostyki, leczenia i profilaktyki oparte są na aktualnych i wiarygodnych danych naukowych oraz rekomendacjach postępowania opracowanych przez renomowane towarzystwa naukowe. Wiadomości przedstawiono w sposób usystematyzowany, w miarę możliwości zamieszczając algorytmy postępowania i ilustracje. Prof. Vincenzo BerghellaOd ponad 30 lat jest związany z Thomas Jefferson University w Filadelfii, gdzie kieruje oddziałem medycyny matczyno-płodowej. Jest autorem/współautorem ponad 600 artykułów publikowanych w czasopismach recenzowanych (przedrukowywanych również na łamach Medycyny Praktycznej Ginekologii i Położnictwa), 14 przeglądów Cochrane, 9 podręczników. Współpracuje m. in. z National Institute of Health (NIH), Centers for Disease Control (CDC) oraz American Board of Obstetrics and Gynecology (ABOG). Prof. Berghella był również wykładowcą na konferencjach Medycyny Praktycznej.
During pregnancy, a woman wonders what the course of childbirth will be, what her baby will look like and how she will take over the role of a mother, which is associated with many challenges. Information obtained from specialists about the condition of the fetus during pregnancy or the newborn after birth is therefore very important for her. Therefore, specialists examining a newborn have a special responsibility for what information and how they will pass on to the mother.
This monograph presents the first detailed examination of a newborn after birth in the presence of the mother or both parents, along with examples of the physiological state and shows deviations from the normal state in the physical examination.
Additionally, the chapters of the manual have been enriched with QR codes, which allow you to load them to watch videos presenting the newborn's movements in various situations.
Oddajemy do Państwa rąk wyjątkową publikację, która została przygotowana przez międzynarodowy zespół miłośników medycyny ratunkowej z Polski, USA, Litwy, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii. Pomysł napisania książki zrodził się podczas konferencji medycyny ratunkowej TEAM (Trauma, Emergency, Acute Medicine), która zgromadziła dotychczas wielu wybitnych specjalistów z całego świata. Zarówno polscy, jak i zagraniczni autorzy dzielą się z czytelnikami swoją wiedzą, wskazówkami praktycznymi i cennymi uwagami. W książce opisano takie zagadnienia jak: protokół RUSH, ostre nietrzymanie moczu, wkłucia doszpikowe, stały dostęp dotętniczy, kardiowersja, blokada przedziału powięzi biodrowej i zwoju gwiaździstego, leczenie zakrzepicy splotu żylnego okołoodbytowego, drenaż ropni, przypadkowa hipotermia w SOR, torakotomia ratunkowa, urazy serca, REBOA, zaopatrywanie ran, techniki unieruchamiania kończyn, blokady nerwów u chorych z bólami głowy, histerotomia ratunkowa, zakładanie dojścia centralne oraz zagadnienia prawnomedyczne. To inspirujący przewodnik w codziennej pracy lekarzy dyżurujących w szpitalnych oddziałach ratunkowych, z pewnością zainteresuje również ratowników medycznych i pielęgniarki.
Pierwsza na polskim rynku wydawniczym książka na temat terapii behawioralnej dzieci z autyzmem! Autyzm jest jednym z najpoważniejszych i najczęściej diagnozowanych zaburzeń rozwojowych. Z niemal 100 rodzajów oferowanych terapii do najefektywniejszych należy stosowana analiza zachowania. Jej skuteczność potwierdza 50 lat badań naukowych i doświadczeń praktycznych. Autorzy omawiają zagadnienia teoretyczne dotyczące autyzmu i stosowanej analizy zachowania, podstawowe założenia radykalnego behawioryzmu, oceny behawioralnej i pomiaru zachowań. Opisują także metody nauczania osób z autyzmem i rozwijania u nich pożądanych zachowań. Podają wiele zaleceń praktycznych dotyczących korzystania ze strategii proaktywnych w pracy z dziećmi z autyzmem, motywowania ich do nauki, treningu różnicowania i redukowania zachowań niepożądanych.
Zaburzenia odżywiania charakteryzują się zakłóceniem wzorców odżywiania i zachowań związanych z jedzeniem. Oprócz tego, że negatywnie wpływają na dobrostan psychiczny i codzienne funkcjonowanie, generują także poważne zagrożenia dla zdrowia fizycznego. Są powszechnie uznawane za jedne z najbardziej niebezpiecznych zaburzeń psychicznych.
Ze względu na ryzyko dla zdrowia i uczucie rozpaczy towarzyszące zaburzeniom odżywiania jest zatem bardzo istotne, by prawidłowo identyfikować te problemy oraz wdrożyć terapię. Aktualne badania pokazują, że tylko około 50% osób spełniających kryteria zaburzeń odżywiania zgłasza się na leczenie. A przecież skuteczne terapie są dostępne, a pełne wyzdrowienie – możliwe. Ten kompleksowy, przystępnie napisany poradnik to świetne źródło informacji dla osób zmagających się z zaburzeniami odżywiania oraz ich bliskich. Napisana przez wiodące autorytety w dziedzinie badań i leczenia zaburzeń odżywiania, książka Zaburzenia odżywiania. Wszystko, co warto wiedzieć odpowiada na podstawowe pytania dotyczące zaburzeń odżywiania, w tym jadłowstrętu psychicznego, żarłoczności psychicznej, zaburzeniu z napadami objadania się, a także nowo opisanego schorzenia, zaburzenia odżywiania polegającego na unikaniu lub ograniczaniu przyjmowania pokarmów (AFRID).
Autorzy definiują te zaburzenia, wyjaśniają, co o nich wiemy na podstawie najnowszych badań naukowych i opisują, jak działa terapia. Wyjaśniają powszechne mity na temat zaburzeń odżywiania. To napisany przez najlepszych klinicystów i badaczy wyjątkowo praktyczny poradnik, który wyjaśnia, na czym polegają zaburzenia odżywiania i co wiemy na ich temat. Czytelnik dostaje jasne i zwięzłe informacje o najskuteczniejszych, opartych na dowodach naukowych terapiach i o tym, gdzie szukać pomocy dla siebie lub bliskiej osoby. Angela S. Guarda profesor psychiatrii specjalizująca się w zaburzeniach odżywiania, Department of Psychiatry, Johns Hopkins University School of Medicine
Alergologia. Podręcznik specjalistyczny jest pierwszym z serii podręczników przeznaczonych dla lekarzy specjalizujących się w dziedzinach wywodzących się z interny, które będą się ukazywać pod wspólnym szyldem Biblioteka Interny Szczeklika. Tak jak Interna Szczeklika, Alergologia jest oparta na zasadach EBM (evidence-based medicine), co oznacza, że informacje na temat diagnostyki, leczenia i prewencji chorób odzwierciedlają aktualne i wiarygodne dane naukowe oraz wytyczne postępowania opracowane przez renomowane towarzystwa naukowe. Podręcznik ten jest przeznaczony dla lekarzy przygotowujących się do egzaminu specjalizacyjnego z alergologii oraz dla praktykujących alergologów jako źródło aktualnej wiedzy. Zawiera zarówno rozdziały przygotowane w całości do tego podręcznika, jak i wybrane rozdziały z Interny Szczeklika w postaci rozszerzonej albo niezmienionej. Podręcznik powstał dzięki zaangażowaniu ponad 100 polskich ekspertów w dziedzinie chorób alergicznych i innych wchodzących w spektrum codziennej praktyki alergologicznej. Redaktorami prowadzącymi podręcznika są prof. dr hab. n. med. Karina Jahnz-Różyk (Wojskowy Instytut Medyczny, Państwowy Instytut Badawczy, Warszawa), prof. dr hab. n. med. Maciej Kupczyk (Uniwersytet Medyczny w Łodzi) i dr n. med. Piotr Gajewski (McMaster University, Hamilton, Kanada). Patronat nad podręcznikiem objęło Polskie Towarzystwo Alergologiczne.
„Jakże ważna książka! Niezliczone osoby z zaburzeniami odżywiania, z którymi pracowałam, mówiły mi, że radykalnie otwarta dialektyczna terapia behawioralna (RO DBT) jest dla nich najlepszą metodą leczenia. Jest to również pierwszy taki poradnik, który wykłada zasady RO DBT w sposób zrozumiały dla każdego czytelnika. Będę ją mocno polecać moim pacjentom!”
– Leslie Anderson,
PhD, FAED, associate clinical professor,
UC San Diego Eating Disorders Center,
W dawnych czasach czwarty jeździec Apokalipsy nierzadko przybierał postać moru i roztaczał swoją władzę nad ziemią, by nękać ludzi i prowadzić ich w Otchłań krainę zmarłych. Mór w Polsce. Mór w całej Europie. Powietrze morowe w Polsce i na Rusi. Takie hasła bardzo często pojawiały się w starych kronikach, aktach miejskich i klasztornych. Informacje o zarazach przekazywano z ust do ust, przepisywano z księgi do księgi, dodając coś lub ujmując.Budząca strach cholera, napawająca lękiem dżuma, odrażający trąd, dziesiątkująca ludność ospa prawdziwa, tajemnicze gorączki krwotoczne z serca Afryki to tylko niektóre przykłady chorób wywołujących epidemie. Jak sobie z nimi radzono? Co je powodowało? Jakie wierzenia, mity i teorie spiskowe narastały wokół pandemii? Jakie skutki przynosiła każda epidemia? Właśnie tego się dowiecie oto mroczna historia epidemii. Książka ukazała się pierwszy raz w 2021 roku pod tytułem Epidemie. Krótka historia. Obecne wydanie zostało zmodyfikowane i uaktualnione. Anna Trojanowska autorka książek na temat historii leków naturalnych grzybów leczniczych i surowców pochodzenia zwierzęcego oraz artykułów dotyczących lecznictwa ludowego, historii leków naturalnych, dawnych zasad żywienia i diet więziennych. Jej hobby to czytanie i pisanie książek oraz wędrówki po lasach, łąkach i nad Wisłą.
Sanfilippo Ginekologia dziecięca i dziewczęca to doskonały praktyczny przewodnik kliniczny, zawierający algorytmy postępowania w najczęściej występujących schorzeniach ginekologicznych u dzieci i nastolatek. Książka jest bogatym źródłem informacji w zakresie postępowania diagnostyczno-terapeutycznego między innymi w: zaburzeniach miesiączkowania, infekcjach narządu rodnego, wrodzonych anomaliach rozwojowych żeńskich narządów płciowych, wraz z dokładnym opisem zabiegów rekonstrukcyjnych w powyższych przypadkach, zaburzeniach rozwoju płci, zmianach łagodnych i złośliwych narządu rodnego u dziewcząt, zaburzeniach dojrzewania płciowego (przedwczesne i opóźnione), stosowaniu rożnych form antykoncepcji oraz ciąży u nastolatki. W bardzo szczegółowy i przystępny sposób opisane jest badanie ginekologiczne oraz rozwój psychoseksualny dziewczynki, co odzwierciedlają również liczne przejrzyste ryciny i dokumentacja zdjęciowa.
Pozycja adresowana jest do szerokiego kręgu lekarzy: specjalistów położników-ginekologów, osób specjalizujących się w powyższej dziedzinie, lekarzy stażystów, pediatrów, lekarzy rodzinnych, urologów i chirurgów dziecięcych, endokrynologów dziecięcych oraz studentów uczelni medycznych.
Książka będzie również ważnym źródłem dodatkowej, usystematyzowanej wiedzy w zakresie ginekologii dziecięcej i dziewczęcej dla personelu medycznego innych specjalności (np. położnych, pielęgniarek, psychologów dziecięcych).
Sanfilippo Ginekologia dziecięca i dziewczęca może stanowić doskonałą pozycję dla lekarzy przygotowujących się do międzynarodowego egzaminu z zakresu ginekologii dziecięcej i dziewczęcej – IFEPAG (International Fellowship on Pediatric and Adolescent Gynecology).
Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Drosdzol-Cop
Przewodnicząca Sekcji Ginekologii Dziecięcej i Dziewczęcej Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników
Członek Zarządu Głównego oraz Komitetu Naukowego European Association of Paediatric and Adolescent Gynaecology (EURAPAG)
W 2015 roku wprowadzono w Polsce przepisy umożliwiające pielęgniarkom i położnym samodzielną ordynację i kontynuację w ramach zleceń lekarskich wystawiania recept i zleceń na produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne, a także samodzielne zlecanie wybranych badań diagnostycznych. Opierając się na doświadczeniach w pracy klinicznej oraz zgromadzonych podczas szkoleń i zajęć dla pielęgniarek i położnych z zakresu tych umiejętności, pragniemy zaproponować Czytelnikom drugie wydanie podręcznika „Ordynacja i farmakoterapia w praktyce pielęgniarki i położnej. Jak wystawiać recepty, zlecenia, skierowania.”
Ze względu na zakres niezbędnej wiedzy i umiejętności potrzebnych do prawidłowej ordynacji oraz wystawiania recept i zleceń poszerzyliśmy zakres zagadnień obejmowanych przez tematykę kursu specjalistycznego „Ordynowanie leków i wypisywanie recept”, omawiając inne grupy leków poza substancjami leczniczymi przeznaczonymi do samodzielnej ordynacji. Ze względu na dynamiczne zmiany prawodawstwa i postępującą informatyzację sektora ochrony zdrowia treści zawarte w drugim wydaniu podręcznika „Ordynacja i farmakoterapia w praktyce pielęgniarki i położnej. Jak wystawiać recepty, zlecenia, skierowania” zostały gruntownie zweryfikowane i zaktualizowane.
Podręcznik adresowany jest zarówno do pielęgniarek i położnych poszerzających swoją wiedzę w ramach kursu specjalistycznego „Ordynowanie leków i wypisywanie recept”, jak i do osób, których program studiów uwzględnia wiedzę z zakresu ordynacji, wystawiania recept i zleceń.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?