Max Verstappen. Sportowi giganci Ściganie się ma we krwi. Syn niespełnionego kierowcy Formuły 1 i szybkiej zawodniczki kartingowej, od zawsze za kierownicą. Płakał, gdy starsi chłopcy już się ścigali, a on nie mógł. Gigantyczny talent, ale wychowywany twardą ręką. Dziś Max Verstappen jest agresywny, bezkompromisowy i piekielnie szybki, choć prywatnie stara się być zwykłym chłopakiem. Od rodziców dostał nie tylko gen prędkości. Ojciec doskonale rozumiał, jak działają wyścigi, w końcu uczył się tego na własnych błędach. Motywował syna, mówiąc mu, że owszem, zrobi karierę kierowcy, ale... autobusu. Tymczasem Verstappen stał się jednym z najlepszych kierowców w historii F1. Max prędzej wywiezie innych z toru, niż da się wyprzedzić! Jak to było dowiesz się z tej książki.
Griezmann. Najlepsi piłkarze świata Dziś Antoine Griezmann jest jednym z najlepszych napastników świata. Zdobył imponującą kolekcję trofeów: puchary i superpuchary, mistrzostwa świata i Europy, indywidualne tytuły króla strzelców, piłkarza roku, najlepszego piłkarza świata, najlepszego zawodnika mistrzostw Europy... Tymczasem droga na szczyt sławy była dla "Grizou" bardzo trudna. Nieraz musiał znosić porażkę, zaciskać zęby i... więcej się starać. A cała historia zaczęła się w Macon, małym francuskim miasteczku. Trzyletni Antoine po raz pierwszy kopnął piłkę i natychmiast zakochał się w tej grze. W książce znajdziesz "Grizou" takiego, jakim był naprawdę: obdarzonego niewiarygodnym sprytem niskiego, chudego chłopca, który dzięki szybkości i nadludzkiej pracowitości krok po kroku realizował swoje cele. Był ambitny i uparty, ale uważnie słuchał trenerów i wciąż był gotowy do nauki. I choć wiecznie słyszał, że jest zbyt niski, z determinacją dążył do spełnienia swoich marzeń. Wreszcie zaczęły przychodzić sukcesy... ale trafiały się także porażki, tym boleśniejsze, że Antoine nienawidził przegrywać meczów. Poznaj Antoine'a Griezmanna, "małego magika z Macon", gwiazdę Realu Sociedad, po którego w kolejce ustawiały się czołowe kluby: Atletico Madryt, Manchester United, Arsenal, Tottenham czy Chelsea. Przekonaj się, że prawdziwa, zgrana drużyna przetrwa wszystko - przełknie gorycz porażki, a za rok wróci silniejsza. I zdobędzie mistrzostwo! Zbyt mały, by zostać gwiazdą? Dotarł na sam szczyt i jest prawdziwym mistrzem!
Haaland. Najlepsi piłkarze świata Stał się bezwzględną maszyną do strzelania goli! Erling Haaland był maluchem, kiedy rodzice odkryli u niego pasję do futbolu. Jego ojciec, Alfie Haaland, był zawodowym piłkarzem. Umiał rozpoznać talent i zadbał, aby kilkuletni Erling rozpoczął treningi w prawdziwej akademii piłkarskiej, w norweskim Bryne. Po kilku miesiącach już było wiadomo: Erling będzie napastnikiem. Był wciąż głodny bramek, kochał rywalizację i uwielbiał się uczyć o najlepszych napastnikach świata. I wciąż ciężko pracował. Wkrótce przyszły pierwsze sukcesy. Na kartach tej książki znajdziesz wspaniałą historię jednego z najwybitniejszych strzelców świata - "Terminatora" Haalanda. Dowiesz się, skąd się wzięły jego niemal magiczne umiejętności, świetne wyczucie strzeleckie, siła i snajperska celność. W wieku zaledwie 19 lat zadebiutował na arenie międzynarodowej, a wszystkie najlepsze europejskie kluby chciały go mieć wśród swoich napastników. Potem przyszły trofea: Premier League, Liga Mistrzów UEFA, Superpuchar UEFA, niezliczone tytuły króla strzelców... Ta wyjątkowa historia pokaże Ci, jak ważni są oddani trenerzy i zgrana drużyna: wygrać mecz i zdobyć najwyższe trofeum można tylko pod warunkiem, że zawodników łączy niewidzialne porozumienie i jeden wspólny cel.
Odegaard. Najlepsi piłkarze świata Martin degaard pokochał futbol, kiedy z wypiekami na dziecięcej twarzy oglądał grę swojego ojca. Hans Erik degaard był zawodowym piłkarzem i zaraz po zakończeniu kariery został trenerem młodzieżówki. Zadbał, aby kilkuletni Martin pierwsze szlify zdobywał w norweskim klubie sportowym Drammen Strong. Chłopak bez wahania przyjął warunek regularnych treningów: dobre wyniki w szkolnej nauce. Wkrótce się okazało, jak bardzo był uzdolniony - zarówno w szkole, jak i na boisku. Jako dziesięciolatek trafił do Stromsgodset, po kolejnym roku został gwiazdą Elite Academy, a to był zaledwie początek jego wspaniałej kariery. Dzięki tej książce poznasz historię niezwykle utalentowanego pomocnika z Norwegii. Dowiesz się, jakim był chłopcem i jakim stał się piłkarzem: wyjątkowo pracowitym, skromnym, koleżeńskim - a przy tym wciąż głodnym zwycięstw i kochającym rywalizację. Przekonasz się, ile godzin ciężkich treningów kosztuje każdy triumf wśród najlepszych drużyn świata! degaard zapisał się w historii jako najmłodszy piłkarz w reprezentacji Norwegii, później trafił do Realu Madryt, a potem został kapitanem Arsenalu - klubu swoich marzeń. Ta wyjątkowa opowieść pokaże Ci, jak ważne są cierpliwość i ciężka praca. W drużynie najlepszych zawodników świata nawet najbardziej utalentowany piłkarz musi się wykazać spokojem i determinacją. degaard w najtrudniejszych momentach umiał przekuć frustrację w dodatkową motywację. Wszystko po to, aby na boisku zaiskrzyła jego magia, a piłka... wpadła do bramki. Poznaj mistrza: Martin degaard jest tylko jeden!
555 zagadek o Tatrach Ryba z baranią głową żyła, a być może żyje jeszcze do dziś w Morskim Oku. Tetmajer przytacza nazwiska znajomych górali, którzy widzieli ją "na własne oczy". Wojtek Samek strzelał nawet do tej ryby, a inny góral opowiada, że "jechała z pół stawu z oździawionym pyske w biały dzień". Miała to być ryba ogromna, a na owym baranim łbie między oczyma tkwił podobno wielki diament. Sceptycy utrzymują, że najprawdopodobniej była to wydra, tę wersję podtrzymuje też znany tatrolog Józef Nyka. Ale widział to kto wydrę z baranią głową i w dodatku z diamentem między oczyma? Bezwzględnie wersja z rybą brzmi prawdopodobniej... Ta i 500 innych opowieści umilą niejeden wieczór pełen wspomnień o Waszych tatrzańskich "wyrypach". Jedna z najciekawszych książek o Tatrach, jaką kiedykolwiek napisano, teraz w nowej odsłonie. Zadawajcie pytania i zgadujcie. Czytajcie i bawcie się razem z autorem Czesławem Momatiukiem. 55 zagadek panoramicznych, dodanych do nowego wydania, jeszcze bardziej uatrakcyjni tatrzańską "zgadywankę". Radości .... Pamiętam, jak mój ojciec przygotowywał tę książkę. Były to godziny spędzone w bibliotekach, czytelniach, na rozmowach z ludźmi... Ponadto "duchy opiekuńcze" były nie byle jakie: Paryscy, Nyka, Podoscy... Jeszcze dziś stoi mi przed oczyma widok sterty książek, kartotek, pudełek, notatek, broszur i wypisów, rozkładanych po mieszkaniu dopiero wieczorem, gdy nasza dziecięca trójca była już w "swojej strefie" i wreszcie było trochę miejsca. Treści tej książki dotyczące samych Tatr są właściwie nieprzemijające - nie mogły się wiele zdezaktualizować.Bo, mimo ciągłego rozwoju cywilizacji, Tatry wciąż zachowują swój niezmienny, tajemniczy i groźny wizerunek. Wspomnienie syna autora, Michała Momatiuka (ze wstępu do drugiego wydania 500 zagadek o Tatrach)
Pakiet „Przeboje PRL” to niezwykła podróż w czasy, gdy polska muzyka rozrywkowa rozbrzmiewała na prywatkach i festiwalach, a cenzura próbowała ją kontrolować. Sławomir Koper i Marek Sierocki odkrywają kulisy powstawania największych hitów i zdradzają tajemnice legendarnych zespołów – od Czerwonych Gitar po Perfect. Niepublikowane wywiady, anegdoty i ciekawostki o ikonach lat 60., 70. i 80. sprawiają, że ta nostalgiczna opowieść to gratka dla każdego fana polskiej muzyki!
W Spowiedzi menadżera Jacka Sylwina rock and roll spotyka się z Chopinem, a wyjście z filharmonii prowadzi prosto w błocko przed festiwalową sceną, w którym tłum młodych ludzi szaleje w pogo. Autor od 50 lat jest menadżerem i producentem, ale to tylko nazwy. Bardziej chodzi o fakt, że w rzeczywistości zakazów i ograniczeń wymyślał, tworzył i realizował projekty niemożliwe, bo jak powtarza: "Trzeba przecierać nowe szlaki". Słuchał Głosu Ameryki i Radia Luxembourg, by potem stworzyć z innymi szaleńcami przestrzeń wolności wyrażanej przez rock and rolla - festiwal w Jarocinie. To nie jest opowieść o gabinetowych biznesmenach w apaszkach, robiących pieniądze na muzyce. To książka o tym, jak rodzi się wolność - indywidualna i zbiorowa.
Wciągająca opowieść ukazująca piękno, tajemnicę i cud ludzkiego serca.Od wieków ludzkie serce wydawało się być poza naszym zrozumieniem: nieodgadniona, drżąca masa, która w jakiś sposób jest motorem emocji i siedzibą duszy. Jak pokazuje kardiolog i autor bestsellerów Sandeep Jauhar dopiero niedawno zburzyliśmy odwieczne tabu i opracowaliśmy procedury, które zmieniły sposób, w jaki żyjemy.Jauhar opowiada barwną i mało znaną historię lekarzy, którzy ryzykowali swoje kariery i pacjentów, którzy ryzykowali życie, aby poznać i wyleczyć nasz najważniejszy organ. Przedstawia Daniela Hale'a Williamsa, afroamerykańskiego lekarza, który przeprowadził pierwszą na świecie operację na otwartym sercu. Poznajemy C. Waltona Lilleheia, który połączył układ krwionośny pacjenta ze zdrowym dawcą, torując drogę maszynie płuco-serce. Spotykamy też Wilsona Greatbatcha, który uratował miliony ludzi dzięki wynalezieniu rozrusznika serca - przez przypadek. Jauhar zręcznie splata historie odkryć i porażek z poruszającymi opowieściami o pacjentach, których leczył przez wiele lat. Konfrontuje się również z ograniczeniami technologii medycznej, argumentując, że postęp zależy bardziej od tego, jak zdecydujemy się żyć, niż od urządzeń, które wymyślimy.
Gdyby porównać Tatry do Układu Słonecznego, okazałoby się, że jedną z jego najważniejszych planet jest Hala Gąsienicowa. Zupełnie oddzielna, z niezwykłą atmosferą, stanowi szczególną część tatrzańskiego mikrokosmosu.Jeżeli chce się poznać historię chodzenia po Tatrach, warto zacząć właśnie tutaj: usiąść nad Czarnym Stawem, spojrzeć na szczyty wokół, sprawdzić, jakie szlaki tamtędy biegną. Hala łączy różne części Tatr nie tylko geograficznie, ale i symbolicznie, za sprawą dawnych anegdot, opisów z przewodników i opowieści. To także miejsce, w którym chyba każdemu nasuwa się pytanie: dla kogo dziś są góry?By spróbować na nie odpowiedzieć, Beata Słama wraca do czasów, kiedy w Tatry wybierała się jedynie garstka ciekawskich, a wszystko, co widzieli, było nowe. Do czasów zachwytów nad pięknem krajobrazu, góralskim folklorem, błękitem goryczki i fioletem krokusów. Nie mogło w tej opowieści zabraknąć Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Mieczysława Karłowicza, Mariusza Zaruskiego czy Walerego Eljasza. Nie obyłoby się też bez opisów niezwykłych wycieczek Tytusa Chałubińskiego czy trudów wyprawy Bolesława Prusa.Planeta Hala to także historia miejsc, które stały się symbolami Tatr o wiele później, takich jak taborisko Rąbaniska, Murowaniec czy Betlejemka. I wreszcie to osobista historia samej autorki - warszawianki, która wybrała Zakopane.Miałam to szczęście, że Hala Gąsienicowa była moim domem, i w głębi duszy czułam, że temu miejscu należy się ode mnie opowieść. Tatry to nie tylko ładne widoki, skały i rośliny; to miejsce, w którym ślad zostawiło wielu ludzi: ci, którzy je odkrywali i nadawali mu nazwy, dbali o nie lub przemierzali je w zachwycie. O nich też chciałam opowiedzieć. Mam nadzieję, że ukazanie się mojej książki będzie również okazją do porozmawiania o tym, co się dzieje w Tatrach dziś: tłumy, komercja, brak przemyślanej polityki ochrony przyrody. I o turystyce tatrzańskiej, która szczególnie w ostatnich latach bardzo się zmieniła: o konsumpcyjnym podejściu do gór, traktowaniu ich jak boiska, knajpy i miejsca do zarabiania pieniędzy, a nie miejsca cennego i unikatowego.Autorka
Początkowo papież Franciszek chciał, aby ta wyjątkowa książka została opublikowana dopiero po jego śmierci, ale potrzeby naszych czasów i Jubileuszowy Rok Nadziei 2025 skłoniły go do udostępnienia swych wspomnień i refleksji już teraz. Nadzieja jest pierwszą autobiografią w historii opublikowaną przez papieża. Pisana przez sześć lat, opisuje włoskie korzenie Franciszka i migrację jego rodziny z Europy do Ameryki Łacińskiej, przez jego dzieciństwo, młodzieńcze pasje i troski, powołanie, dorosłe życie i całą papieską posługą aż do chwili obecnej. Franciszek przypomina kluczowe dylematy swojego pontyfikatu, pisze szczerze, bez lęku i proroczo o niektórych najważniejszych i kontrowersyjnych kwestiach naszych czasów: wojnie i pokoju (w tym o konfliktach na Ukrainie i Bliskim Wschodzie), migracjach, kryzysie klimatycznym, polityce społecznej, pozycji kobiet, seksualności, rozwoju technologicznym, przyszłości Kościoła i religii. Nadzieja to z jednej strony istna skarbnica przemyśleń i anegdot, a z drugiej fascynujący i bardzo ludzki pamiętnik miejscami poruszający, czasami zabawny. Historia życia jednego człowieka, a jednocześnie poruszające duchowe przesłanie, które zafascynuje czytelników na całym świecie i będzie dziedzictwem nadziei papieża Franciszka dla przyszłych pokoleń. Książkę wzbogacają niezwykłe fotografie, w tym prywatne i niepublikowane materiały udostępnione przez papieża Franciszka.
XIV wiek. Włochy i Francja. Młoda dziewczyna nie chce zamążpójścia. Chce odwrócić się od życia w świecie. Ale świat zwraca się do niej. Musi łagodzić konflikty między miastami. Musi wygaszać zarzewia wojen. Musi wyrwać papieża z niewoli... wygodnego życia w Awinionie i skłonić do powrotu do Rzymu. Dokonuje wszystkiego... choć żyje raptem trzydzieści trzy lata. To Caterina Benincasa ze Sieny... święta.
Początek VI wieku. Zachodnie Imperium Rzymskie pod okupacją Ostrogotów. Cesarstwo jest już jedynie na Wschodzie – w Bizancjum, które szykuje się do wojny. Do Wiecznego Miasta cesarz wysyła szpiegów. Skromny student prawa i literatury ma już dosyć upadłego Rzymu. Postanawia wszcząć prawdziwą wojnę. Rozpoczyna budowę twierdzy... Boga.
30 marca 1978 roku w sądzie rejonowym w Aschaffenburgu rozpoczął się proces Josefa i Anny Michel oraz księdza Arnolda Renza i księdza Ernsta Alta. Cala czwórka została oskarżona o nieumyślne spowodowanie śmierci Anneliese Michel. Na sali sądowej zasiedli głównie przedstawiciele mediów z Niemiec i zagranicy. Sama Anneliese, jej rodzina, kilku bliskich przyjaciół, a także dwaj zaangażowani księża i ich biskup wierzyli, że Anneliese cierpiała wskutek opętania. W 1976 roku została poddana serii egzorcyzmów w celu uwolnienia od sześciu nękających ją demonów. W tamtym czasie byl to pierwszy oficjalny i publiczny przypadek egzorcyzmów w Niemczech od około pięćdziesięciu lat i jedyny znany wówczas przypadek, który został zarejestrowanych na nośnikach audio. Po sześćdziesięciu siedmiu sesjach egzorcyzmów, 1 lipca 1976 roku Anneliese Michel zmarła z powodu czegoś, co wyglądało jak wycieńczenie wywołane zagłodzeniem. Opierając się na wywiadach z dwoma egzorcystami, rodzicami i przyjaciółmi dziewczynki, stenogramach z procesu i nagraniach magnetofonowych dokonanych podczas egzorcyzmów autorzy docierają do prawdy o przypadku Anneliese, zgłębiając tajemnicę tego niezwykłego demonicznego opętania. Połowa świata mówiła o tym opętaniu. Zajmuje się nim nauka. Zależy mi na tym, aby w wielkiej pokorze wskazać na przestrogę daną wszystkim, którzy o tym słyszeli i dyskutowali. Również o tym, jak sądzę, nie wolno mi dłużej milczeć. W Klingenbergu nastąpiła manifestacja mocy i sposobu działania szatana, jego kohorty i spółki. W ten sposób stało się widoczne, że każdy, kto mówi, iż szatan nie istnieje, opowiada nam bajki. ks. Ernst Alt, egzorcysta Anneliese Michel Życie i śmierć Anneliese Michel należy interpretować jako wielki znak dla świata o istnieniu grzechu i szatana, o możliwości utraty zbawienia, o walce duchowej na śmierć i życie, o czym dziś zapomniano. ks. dr hab. Aleksander Posacki SJ, demonolog Walka przeciwko diabłu () jest dzisiaj wciąż prowadzona, ponieważ diabeł wciąż jest żywy i ciągle działa w świecie. św. Jan Paweł II
Bestsellerowa biografia, na motywach której powstał film "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej".Była kobietą silną i odważną, czy może pozbawioną zahamowań skandalistką? Odnalezione dzienniki odsłaniają prywatne życie Michaliny Wisłockiej. Z jej książki "Sztuka kochania", przez lata obowiązkowej lektury w każdym domu, miliony Polaków uczyło się, jak wielką przyjemnością jest seks, jak wielką sztuką przeżywanie miłości i jak dzięki niewielkim zabiegom wzmóc przyjemność. To ona mówiła o przyjemności kobiety, świadomym macierzyństwie i antykoncepcji. Od niej zaczęła się polska rewolucja seksualna w schyłkowym okresie komunizmu. Ale, choć lubiła powtarzać, że nie ma nic do ukrycia, jej życie pełne było tajemnic. Kochała wielu mężczyzn, uwodziła ich, choć późno odkryła radość płynącą z seksu. Układała sobie życie w trójkącie z mężem i przyjaciółką. Udawała, że jest matką bliźniaków. Oto opowieść o życiu, które było rewolucją seksualną, bez żadnego tabu. Odnalezione i dotychczas niepublikowane fragmenty dzienników, w połączeniu z opowieściami jej córki oraz bliskich, odsłaniają skrywane oblicze jednej z największych ikon PRL-u.Violetta Ozminkowski - dziennikarka "Gazety Wyborczej" i "Newsweeka", współautorka książki o Marku Edelmanie "Pan doktor i Bóg", autorka wywiadu rzeki z Grzegorzem Miecugowem "Szkiełko i wokół", a także bestsellerowej biografii Marii Czubaszek "Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć" i rozmowy z Agnieszką Osiecką "Lubię farbować wróble".
Tatuś Drugi tom autobiograficznego tryptyku rodzinnego, który zapewnił Monice Helfer status literackiej gwiazdy. Tym razem autorka czyni głównym bohaterem swojego ojca, cofając się do czasów własnego dzieciństwa i młodości. Josef, mąż Grete, córki pięknej Marii, którą znamy z Hałastry, był człowiekiem o wielu twarzach: czuły tatuś, ale i nieprzystępny patriarcha, bibliofil, ale i książkoholik. To on nauczył przyszłą pisarkę miłości do czytania i wpoił jej uważność na słowa. Z kolejnych dyskretnych przybliżeń wyłania się mężczyzna niespodziewanie barwny i zagadkowy, biedny, ale z szerokim gestem, ciężko doświadczony przez życie, jednak nieprzestający szukać w nim własnego miejsca. Monika Helfer we właściwy sobie sposób przetasowuje odrębne płaszczyzny czasowe, aby stworzyć gęsty i wielowymiarowy portret pokolenia powojennych rodziców oraz ich dzieci - kontynuując tym samym historię "swojej hałastry". Tatuś to przejmująco osobista opowieść o raju utraconym, sezonie w piekle i odzyskanym życiu. O radości, jaką można odnaleźć w cieniu katastrofy, gdy nie tracimy z oczu piękna i nie gasimy w sobie czułości. "Tak, wszystko skończyło się dobrze - w pewien okrutny sposób wszystko skończyło się dobrze", puentuje swoją opowieść Helfer. Choć przecież nie powinno
Ogłoszona w 2020 roku pandemia koronawirusa nie jest wydarzeniem z zakresu medycyny czy ochrony zdrowia. Jest to wydarzenie polityczne i ekonomiczne, dla którego przykrywką jest globalna operacja socjotechniczna, mająca przekonać masy, że mamy do czynienia z globalnym zagrożeniem. Jednak prawdziwym zagrożeniem nie jest wirus, ale politycy oraz te globalne siły, którym politycy służą. Ani sam wirus, ani wywoływana przezeń choroba, ani skala zakażeń czy śmiertelność nie uzasadniają restrykcyjnych działań podjętych przez władzę. Walka z wirusem przynosi więcej szkód niż sam wirus. Nie tylko prowadzi do recesji ekonomicznej i destabilizacji społecznej, ale po prostu zabija ludzi. Jest więc jasne, że celem całej tej akcji nie jest ochrona zdrowia i życia obywateli. O co więc chodzi? O to samo, co zawsze: kontrolę, władzę i zyski. Pandemia koronawirusa to misternie skonstruowana wielka mistyfikacja, która jest nową odsłoną globalnej wojny. O tym, jak wywołano tę wojnę i po co, opowiada ta książka.Ogłoszona w marcu 2020 roku pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 nie jest niczym innym, jak przemyślanym, propagandowym eksperymentem, ukierunkowanym na korzyści ekonomiczne. Jest to globalna akcja dezinformacyjna, która pod pretekstem walki z wirusem i ochrony zdrowia ludzi służy do tego, aby przejąć ich własność i zniszczyć ich wolność. Podstawą tej akcji jest kłamstwo. Kłamstwo głoszone nieustannie przez polityków, usłużnych wobec władzy ekspertów, celebrytów, ideologów i duchownych. Kłamstwo rozpowszechniane nieustannie przez media wszelkiego rodzaju, od prasy, przez radio i telewizję po Internet. Cały ten system wielopiętrowego kłamstwa służy do budowania wielkiej mistyfikacji zwanej globalną pandemią, która jest przedstawieniem odgrywanym przed masami, aby je ogłupić, psychicznie zamęczyć, fizycznie zdewastować i ostatecznie po prostu złupić. Fragment książki
Jeden z najważniejszych na świecie specjalistów od dezinformacji napisał brawurową biografię buntowniczego propagandysty II wojny światowej Seftona Delmera.Delmer, utalentowany dziennikarz, mieszkający wcześniej w Niemczech, uruchomił w Wielkiej Brytanii eksperymentalną stację radiową GS1, która nadawała w III Rzeszy. Zamiast kierować poważne odezwy, tworzył on groteskowe i kabaretowe audycje, uważając, że właściwą odpowiedzią na propagandę Goebbelsa jest więcej Goebbelsa. Jego celem było podkopanie nazizmu od wewnątrz, poprzez odwrócenie zwykłych obywateli od nazistowskich zwierzchników. Książka Pomerantseva to nie tylko biografia człowieka, który próbował oszukać Hitlera, ale i analiza narzędzi do współczesnej walki informacyjnej z tyranami i dyktatorami.
Po przeczytaniu Marzyciela i stratega profesor Wacław Jędrzejewicz powiedział: – Przez najbliższych pięćdziesiąt lat to będzie najlepsza książka o Piłsudskim. „Autor stworzył dzieło rzetelnością nieustępujące publikacjom naukowym, a jednocześnie nienużące dzięki lekkości pióra właściwego poecie i eseiście. W odróżnieniu od większości prac historycznych, Urbankowski nie skupia się na samej faktografii, choć i ta część budzi uznanie. Owocem jest obfitość mało znanych faktów i szeroko zarysowany kontekst dziejowy. Arcyciekawe jest ukazanie działalności marszałka w ujęciu filozoficznym i etycznym. To pozwala wejrzeć w moralne dylematy i zrozumieć kontrowersyjne decyzje, które Piłsudski podejmował w swoim burzliwym życiu. Jest przy tym postacią miotaną przez historię i tę historię kreującą. Urbankowski swojego bohatera traktuje z sympatią i zrozumieniem, ale nie jest bezkrytycznym hagiografem. Ta postawa w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych była skuteczną odtrutką na zalew spotwarzających Piłsudskiego publikacji w większości pisanych na polityczne zamówienie. Dziś z kolei książka Urbankowskiego nie traci na aktualności, stanowiąc przeciwwagę dla kolejnej, swoistej mody na bezpardonową krytykę marszałka i kręgu jego współpracowników. Trawestując stendhalowskie proroctwo, nie zawsze trzeba pisać biografie słynnych ludzi na nowo. Czasem wystarczy powrócić do tych najbardziej wartościowych, a ta Urbankowskiego jest bezkonkurencyjna”. Bartłomiej Osuch
Dziewięć włoskich miast i inne opowieści To zbiór „błyskotliwie napisanych”, jak o włoskich dziennikach Musiała wyraził się prof. Jan Sochoń,mini-esejów o paru ulubionych przez autora miast włoskich, m.in. Wenecji, Sienie, Florencji, Rzymie, Neapolu czy Palermo. Bogactwo języka, artyzm opisów, znajomość sztuki włoskiej, miłość do detalu czynią te książki pokrewnymi wielkich dzienników włoskich z przeszłości, zwłaszcza Jarosława Iwaszkiewicza. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czylirównie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej, czy do Szkocji, gdzie przebywał w zamku wielkiego szkockiego poety Drummonda i zgłębiał tajemnice szkockich lóż masońskich. Dzienniki podróżne Grzegorza Musiała były bardzo dobrze przyjęte przez krytykę i polecane przez uczestników portali podróżniczych w sieci. Prof. Sochoń pisał o nich jako „wywołujących napięcie”, któremu „dorównywać mogą jedynie nastroje muzyki Mozarta”. Zaś Dr Piotr Kopszak zaleca sięgnąć po te książki „zanim samemu zacznie się podążać przez Asyż, Sienę, Rzym, aby z podróży wynieść więcej, niż tylko parę kolorowych fotografii w telefonie”. Ta książka jest ostatnią z „włoskiej” serii dzienników podróżnych Grzegorza Musiała i zamyka klamrą 3-tomowy „Dziennik włoski”, publikowany w latach 2021-23 (Sycylia; Abruzja, Apulia, Rzym; Umbria i Toskania).
Gdy młody, dobrze rokujący Portugalczyk pojawił się w Manchesterze United w 2003 roku, sir Alex Ferguson bez wahania powierzył mu koszulkę z numerem 7. Oczekiwania były ogromne, a Ronaldo nie rozczarował. Później przeniósł się do Realu Madryt. Podczas prezentacji na Estadio Santiago Bernabéu 80 tysięcy kibiców przyszło oglądać swojego nowego idola. Od tamtej pory rywalizacją między nim a Leo Messim żyli kibice na całym świecie. Poprowadzenie reprezentacji Portugalii do zwycięstwa w mistrzostwach Europy i transfer do Juventusu Turyn pokazały, że Ronaldo wciąż chce więcej i szuka nowych wyzwań. Z kolei sentymentalny powrót na Old Trafford w 2021 roku uszczęśliwił każdego fana Manchesteru United. Teraz CR7 w barwach Al-Nassr śrubuje kolejne rekordy i marzy o zwieńczeniu kariery występem na mundialu w 2026 roku. Luca Caioli opisał historię ikony futbolu nie tylko z perspektywy boiska. Dotarł też do sekretów życia prywatnego portugalskiego gwiazdora. To wyjątkowa podróż, zaczynająca się na podwórkowych boiskach na Maderze, a kończąca w blasku reflektorów największych stadionów świata, dokąd prowadzi tylko jedna droga: ciężka praca i obsesyjne dążenie do doskonałości. Czwarte wydanie książki zostało wzbogacone nowymi rozdziałami, napisanymi specjalnie dla polskich czytelników. BIOGRAM Luca Caioli Włoski dziennikarz sportowy mieszkający w Hiszpanii; pracował dla „L’Unita”, „Il Manifesto”, „La Repubblica”, „La Gazzetta dello Sport”, „Il Corriere della Serra” i Rai 3 we Włoszech oraz ITV w Anglii. Były redaktor naczelny francuskiej Euronews TV. Autor wielu piłkarskich biografii, które stały się bestsellerami w Polsce i na całym świecie, m.in. Messi. Historia chłopca, który stał się legendą, Zinédine Zidane. Sto dziesięć minut, całe życie, Ronaldinho. Uśmiech futbolu, Neymar. Magik z Brazylii, Karim Benzema. Królewska perfekcja oraz Kylian Mbappé. Nie do zatrzymania.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?